NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSE i „De verre vriend" i_ boven de oceaan Suikerdistributie voorkomen door fraai Octoberweer WALCHEREN SNIPPERS STERKER ENGELAND BEDWONG OOSTENRIJKS ..WUNDERTEAM" DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMBTENAAR ONTVANGERS KANTOOR MET PENSIOEN. Vrijdag a.s. zal de heer C. de Broe- kert wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst van de gemeente Middelburg verla ten. Bijna veertig jaar heeft hfj de functie van bode-deurwaarder op het kantoor van de gemeente-ontvanger met grote ijver vervuld. De heer De Broekert heeft vooral in de tyd, dat het giro-verkeer nog niet tot grote ontwikkeling was ga- komen ,veel vertrouwelijk en verant woordelijk werk verricht en voor enorme bedragen aan geld van de Ne- derlandsche Bank naar het ontvan gerskantoor en vandaar weer naar instellingen en rechthebbenden over gebracht. In de tijd van de „hoofde lijke omslag" heeft de heer De Broe> kert ook op belastinggebied veel ar beid verzet. Steeds legde hij een gro te activiteit aan de dag en het is me de aan hem te danken, dat de dienst altijd goed functionneerde. ONDERSCHEIDING UITGEREIKT De heer A. Dumarez te Axel vier de kort geleden zyn 50-jarlg dienst- jubileum by de Spoorwegmaatschap- py Mechelen—Terneuzen. Wy maak ten van die Jubileumviering en van de Belgische Koninkiyke onderschei ding, aie aan de heer Dumarez werd toegekend, destyds reeds melding. Thans zyn de versierselen van de Leopold Q-orde aan de heer Dumarez uitgereikt. Dat gebeurde In het sta tionsgebouw te Axel in tegenwoor digheid van het volledige personeel door de heer P. Verwilligen, presi dent-directeur der maatschappij. BOTSING. Een kleine volkswagen, die Woens dagmorgen in de verlengde Paul Kru- gerstraat te Vlissingen een autobus van de „Stoomtram-Walcheren" wilde passeren, kwam daarbij in botsing met dit vervoermiddel. Beide voertuigen liepen enige materiële schade op. Middelburg CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. De afdeling Middelburg van de Ned. Vereniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden kwam in zaal Montaan onder voorzitterschap van de heer A. Maas in ledenvergadering bijeen. Na de gebruikeiyke opening hield het hoofdbestuurslid de heer D C. Dorr uit Den Haag een causerie over de plannen tot opheffing der landelijke vereniging en tot oprich ting van een nieuwe organisatie, de Ned. Chr. Bond van Administratief en Commercieel Technisch Toezicht- en Opzichthoudend personeel (de Be am btenbond). De heer Dorr behandelde breedvoe rig de voordelen van de nieuwe orga nisatie, mede ln verband met de ko mende P.B.O. Nadat diverse vragen waren gesteld, kreeg de spreker gele genheid op een en ander nog nader ln te gaan. Op 19 Januari a.s. wordt een bui tengewone aigemene vergadering ge houden, waarin de fusie aan de orde komt. Als afgevaardigden naar deze landelijke bijeenkomst werden be noemd de heren A, Maas en C. J. Ver ton. AANRIJDING OP KANAALWEG. Woensdagmiddag deed zich een aan rijding voor op de Kanaalweg te Mid delburg, waar twee auto's achter elk aar reden. De bestuurder van het voor ste voertuig, D. K. uit Terneuzen, rem de plotseling, waardoor de achter hem rijdende auto, bestuurd onder toe zicht van de examinator P., op deze wagen reed. Er ontstond enige schade- en tegen K. werd px-ocesverbaal opge maakt. GESLAAGD Voor de akte examens natuurkun de, scheikunde en cosmographie M. O K. 3 slaagde E. A. van Seims te Middelburg. DAMMEN DAMWEDSTRIJD Voor de competitie le klasse van de Zeeuwse Damnond speelden Middel burg II en Kapelle I hun eerste wed strijd tegen elkaar. De uitslag luidt: C. P. de Vos-C. v. d. Schraaf 1-1; J. Bliek-Iz. op 't Hof 1-1; A. Walraven- C. v. Liere 0-2; Joh. v. d. Berge-J. Ganseman 2-0; W. A. Semeijn-C. v. Overloop 0-2; H. Overtveld-Chr. Kor- stanje 2-0; A. Cornellsse-L. v. Wel 0-2 H. Mes-C. Blankenburch 2-0; J. v. d Berge-J. Mol 1-1; P. Vendeviele-J. op 't Hof 1-1. Totaal 10-10. DAMWEDSTRIJD De uits:ag van de damwedstrijd in de hoofdklasse tussen Aagtekerke 1- en Bergen op Zoom 1 luidt als volgt: A. Willemse-H. Brouwer 2-0; P. de Visser-A. v. d. Kreeke 2-0; A. Boone- C. P. v. Boven 0-2; D. Trielür-H. Wagenaar 2-0; J. Maljaars-J. C. v. Dijk 2-0; S. Blaas-A. Hollestelle 1-1; I. Trieller—C. Suurland 2-0; J. de Visser-W. Domisse 0-2; A. Pro voost-C. d. Engelsman 0-2; J. d. Hol- lander-F. Oppeneer 0-2. De wedstryd eindigde met een 11-9 overwinning voor Aagtekerke L Scheep vaartberichten Vlissingen aangekomen, 27 Nov.: Cor nell van Cardiff. Marpesla van Safl. Re mois van Antwerpen. Mello van Terneu zen. 28 Nov.: Brcm van Antwerpen. Has! I van Gent Maraat V van Gent. Chateau Laróse van Antwerpen. Vlissingen vertrokken, 27 Nov.: Elena Parodi naar Norfolk. Timor naar Annan Remois naar Zee. Marpesla naar Osio Chateau Lerose naar Le Havre. Gepasseerd naar Antwerpen, 27 Nov Union van Par. Narwal van Par Wim van Ipswich. Baam van Le Havre. Rian van Londen. Oranjefontein van Duinkerken Kedoe van Rotterdam. 28 Nov.: Bleu Boy van Amsterdam. Julia van New-Castle. Gepasseerd van Antwerpen, 27 Nov Elmina naar Amsterdam. Bloemfontein n Amsterdam. Prins Willem van Oranje Rotterdam. Actinia naar Bristol. 28 Nov Aalsdijk naar New-Orleans. Overijsel n Rotterdam. Alcyone naar Rotterdam Remmert naar Lissabon. Delta naar Zee Burgerlyke Stand biggekerke. Getrouwd: L. Zachariasse, 24 j. en E. Dingemanse, 23 j. Bevallen: V. de VisserWisse, z. melis kerke. Getrouwd: J. Wisse. 20 j. en: T. Louws. 18 j. zoutelande. Bevallen: J. Rlemens—Brik, d.; El. Kodde—Geschiere, d. Ondertrouwd: D. Rogier, 28 j. en J Janse, 21 j. vrouwenpolder, Getrouwd: P. Vos, 30 j. en C. Louwer- se. 24 J. Overleden: P. Melse, 86 J. SINT LAURENS. Bevallen: W. Kluijfhout—Dekker, d. Getrouwd: P. Lampert en C. Davidse. VOORLICHTING OVER N.OJ.B. In aanwezigheid van de directeur en enige leraren hield een vertegenwoor diger van het Nederlands Opleidings instituut voor het buitenland (N.O I.B). te Breukelen voor de leerlingen van de hoogste klasse der R.H.B.S. te Middelburg een voorlichtende lezing over dit instituut, dat dank zij de daadwerkeiyke belangstelling en de onbekrompen financiële steun van een aantal grote bedrijven na de oorlog werd gesticht. Over het doel. de in richting en de omvang van de oplei ding werd uitvoerig gesproken. T.B.C.-BESTRIJDING EN BEVOLKINGSONDERZOEK. Voor de afdeling Middelburg van de Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft de heer W. K. Schuling, districts t.b.c.- arts te Middelburg, Dinsdag een te- zing gehouden over de t.b-c.-bestrij- ding en het bevolkingsonderzoek. In korte trekken schetste hij net ontstaan van de t.b.c.-bestrijding en de ont wikkeling daarvan naar de tegen woordige situatie. Met name de voor delen van het bevolkingsonderzoek zoals dat thans in Zeeland wordt toe gepast, werden daarbij uitvoerig be handeld, waarbij belangwekkende bi- zonderheden werden medegedeeld over de te Middelburg bereikte resul taten. Dokter Schuling vond een zeer aan dachtig gehoor en mevrouw Everwijn- Behage sprak aan het slot een wel gemeend dankwoord voor zijn een voudig, maar interessant betoog. Vlissingen TWEEDE PROPAGANOA-VERGADERING CHR. BESTURENBOND. De tweede propaganda-vergadering van de Chr. Besturenbond te Vlis singen viel Dinsdagavond een even groot bezoek ten deel als de vorige week gehouden vergadering. De gro te zaal van het Concertgebouw was geheel bezet. Na opening op de ge bruikeiyke wy'ze door de voorzitter, de heer J. Marijs en de rede van de heer A. de Boer, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond, werd het toneelstuk „Patsy" opgevoerd, het welk veel bijval van het publiek on dervond. Vermelden wy nog, dat de eerste avond de collecte voor het T.B.C.- fonds ..Draagt Elkanders Lasten" 99 bedroeg en Dinsdagavond 77. In totaal dus 176. KLEINKUNSTAVOND ARBEIDERSKUNSTKRING. De Arbeiders Kunstkring, onderafde ling van de Vlissingse Bestuurders- bond, bood haar leden Woensdagavond een kleinkunst-avond aan in het Con certgebouw te Vlissingen. Aan deze avond werkten mee de gemengde zangvereniging „De Volksstem", on der leiding van de heer Ab. Lichten- dahl. Een goed programma .bestaan de uit een 5-tal liederen werd ten ge hore gebracht, waarvan bijzondere vermelding verdient de finale uit „Die Loreiey" van Felix Mendelssohn-Bar- tholdy, waarin de sopraansolo van mevr. J. J. VertregtSchipper uitste kend uitkwam. Z(j werd begeleid dr mej. M. A. B. van de Volkere. Het trio Alex Wins vulde de avond verder met goocheltoeren, schetsen en accordeon-muziek. De heer J. van Wachtendonk sprak als vertegenwoor diger van de Vlissingse Bestuurders- bond een slotwoord. 's Middags genoten ruim 600 kinde ren van het optreden van het gezel schap Alex Trio. WIE VERLOOR ZIJN KANO? De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat ln dé week van 21 tot en met 27 November 1951 de volgen de voorwerpen als gevonden aan zijn bu reau zyn gedeponeerd: wollen hand schoen, klndcrarmbandje. stropdas, horlo geketting, jongensrijwiel, unlformuts, bril met donker montuur, regenjas, sleutel, damesrijwiel en dat adressen zijn te beko men waar de volgende voorwerpen zich als gevonden bevinden, te weten: zak doek, groene kano, nikkelen polshorloge gummy meisjescape, 2 parapluies, kus sensloop, zilveren armband, gele ceintuur, rode strik met haarspeldje, bruine vul pen, bril, zwart mutsje, snoer kralen verbandkist met inhoud, bruine shawl, diverse sleutels, diverse wahten en hand schoenen. Te 's-Gravenhage slaagden voor het examen Scheepswerktuigkunde A. de he ren F. Brasser en H. P. J. van den Boo- gaart, beiden leerlingen van de „De Ruy- terschool" te Vlissingen. St. Laurens VERGADERING A.R. KIESVERENIGING. Dinsdagavond vergaderde de A-R Kiesvereniging te St. Laurens, ondei voorzitterschap van de heer P. Boon Sr. De heer J. M. Houterman deed ver slag der laatstgehouden vergadering van het provinciaal comité Daarna hield de heer De Wolf van Seroos- kerke een inleiding over „Rome en wij", waarop een bespreking volgdf De voorzitter sprak woorden van afscheid tot het bestuurslid, de heei C. J. van Burg, die naar Hillegom ver trekt. De heer Van Burg dankte vooi de samenwerking, waarna de heer De Wolf met dankzegging eindigde. Zoutelande VERKIEZING AMBTSDRAGERS. Op de Woensdag te Zoutelande ge houden gemeente-avond van de Nea Herv. gemeente, werd met 38 —5 stem men goedgekeurd, dat de verkiezing vai. de ambtsdragers voortaan zaï ge schieden door de gemeenteleden uit dubbeltallen door de kerkeraad opge maakt. Ds. J. F. Wagener hield vooraf een korte inleiding en beantwoordde na de 8au2e verscheidene vragen op kerke jk gebied. UIT HET ZAKENLEVEN OPENING KRUIDENIERS- BEDRIJF. Woensdagmiddag heeft do heer Arthur H. C. Mercy zyn nieuwe krui denierszaak in het pand Hogeweg 87 officieel geopend. Deze nieuwe zaak is het eerste levcnsmiddelenbedrijf, dat in het nieuwe plan West te Vlis singen gevestigd is. TalrHke collega's en leveranciers hadden blyk gegeven van hun belangstelling door het zen den van bloemstukken. De nieuwe winkel is geheel naar de eisen des tyds ingericht en biedt een aantrek kelijke en frisse aanblik. De najaarscollecte voor de zending der Ned. Herv. gemeente Middelburg bracht f 1818.— op. De Unie-collecte voor de school met de Bijbel te Zoutelande heeft opgebrach* f 113.—. De te Ellewoutsdijk gehouden klaprooscollecte heeft 29,07 opge bracht. De opbrengst van de collecte vooi het Protestants Interkerkelijk thuisfront te Colljnsplaat bedroeg f 180.—. De heer B. J. Wisse, wachtmeestei le klas der Rijkspolitie te Sint Maartens dijk, Is met ingang van 1 December a.s overgeplaatst in geiyke functie naar Zuidsleen (Drente). Geslaagd voor het Gehrels-getulg schrift voor musici de heer Ab. Llchten- dahl. Officiële publicaties VL188INGEN. VERLENING ONTHEFFING W1NKEL8LUITING8BE8LUIT. B. en W. van Vlissingen, daartoe ge machtigd by beschikking van de Minister van Economische Zaken van 14 Novembe: 1951, nr. 41906 MS/W; besluiten: onthef fing te verlenen van het verbod, vervat in artikel 2. eerste lid. van het Winkel- sluitingsbeslult 1941. ln dier voege, dat een winkel voor het publiek geopend mag zijn tot 21 uur, op 29 en 30 November 1951, en op 1, 3, 4. 20, 21, 22, 24 en 31 De cember 1951. Vlissingen, 27 November 1951. Koninklijke subsidie voor jonge kunstenaars. Op voordracht van de jury voor de Koninkiyke subsidie voor de vrye schilderkunst heeft H. M. de Konin- fin voor het jaar 1952 een studie- eurs verleend aan de volgende zes Jonge kunstenaars: J. J Vegter te Voorburg; Jac. Kuyper te Amster dam: Dirk Trap te Groet (N.H.); H Th. Bies te Aarle Rixtel; D. f. Breed te Haarlem en Mia Jongmans te Maastricht. (Van onze speciale verslaggever). A/BOORD „VERRE VRIEND", ergens boven de Oceaan, 28 Nov. Gistermorgen om kwart voor tien vertrokken wii met ons vlieg tuig uit Baragoesa. De vele avonturen, die we hier in deze luttele dagen hebben beleefd, deden ons een hartgrondig: ,Oef,..." uitroepen, toen eindelijk de wielen van onze „Verre Vriend" los van de grond kwamen. Overigens is alles wel aan boord. Alleen zijn Basje en Jonas een beetje beduusd, hetgeen niet bijzonder vreemd is, wanneer men hoort wat de beide jon gens sinds hun verdwijning hebben beleefd. Dat zullen me dan ook even voorstellingen wordenUI Uit Muizenisse wordt ons bericht, dat men tot overeenstemming gekomen is in de buurtvereniging ,JDen bure getrouw", zodat thans ook in Muizenisse een zaal (nl. van de heer Kraakschedel) in gereedheid wordt gebracht. Alleen zal men hier pas na de Zeeuwse steden aan de beurt komen. Toegangsbewijzen voor deze voorstellingen worden uitgereikt: VANDAAG, van 35 uur (bureau Lange Vorststraat). Vrijdag 30 November, van 35 uur. Te VLISSINGEN, kantoor P.Z.U., Walstraat 5860: Maandag 3 December, van 5—6.30 uur. Te MIDDELBURG, in het Schuttershof: Dinsdag 4 December, van 46 uur. Donderdag 6 December, van 46 uur. Het is de bedoeling, dat ieder kind slechts éénmaal de voorstelling bezoekt. Er zal nauwlettend op worden toege zien, dat de kinderen niet meer dan een voorstelling by wo nen. Het heeft dus geen zin om voor één kind meer dun één toegangsbewys af te halen. De voorstellingen worden gegeven te Goes op Zaterdag 1 De cember in de Prins van Oranje", te Middelburg op Zaterdag 8 December in het Schuttershof, te Vlissingen op Woendsag 5 December in het Concertgebouw. DE WEDSTRIJD VAN HET JAAR. Defensies in uitstekende vorm. Het Engelse voetbalelftal, dat nog nooit door een continentaal elftal op eigen bodem is verslagen, speelde Woensdagmiddag tegen bet Oosten rykae „Wunderteam", dat als het sterkste elftal in Europa wordt oeschouwd, met 2—2 geiyk. Met minder dan 100.000 toeschouwers waren getuige van deze wedstryd, dio In het Wembleystadlon te Londen werd gespeeld. mime tyd do wedstryd. Uit een pe nalty maakte Ramsey geiyk ((1-1). 8 minuten later nam Engeland uit een kopbal van Lofthouse de leiding (2-1), Met nog een kwartier tc spe len wisten de Oostenrykera uit een strafschop door Stojaspal de balans weer ln evenwicht te brengen. (2-2). Fel werd nog gestreden om de win nende goal, maar tot doelpunten kwam net niet meer. Het Engelse elftal was tot dc rust voortdurend in de meerderheid De verdedigingstactiek, welke de Engel sen was opgedragen voldeed uitste kend. Wanneer de Oostenrykera de bal met hun zuivere korte spel naai voren brachten, werden zy - tol hun verbazing - niet aangevallen Integendeel, de Engelse defensie trok mee naar achteren. Hiermee hadden de gasten geen rekening gehouden Engeland nam daardoor telkens hel initiatief over, doch hoe fraai de aanvallen veelal werden opgezet, het schieten was te slecht om net.over wicht in doelpunten uit te drukken, temeer daar doelman Zeman in uit stekende vorm was. Ondanks het vaak harde spel, was de tweede helft toch zeer aantrekke- ïyk Het gemis van de „motor" Mor- tensen en de productieve vleugelspe Ier Finney werd by de Engelsen Minister Albregts opende Efficiency-dagen. Dinsdagmorgen heeft prot. dr. A. H. M Albregts. minister zonder por tefeuille en in het byzonder belast met de verhoging van de productivi teit, de Effictency-dagen van het Ncd. Instituut voor Efficiency te Utrecht zwaar gevoeldWanneer de Engelse verrWilHn* niet zo voortreffelijk hart 7e_.3 °,V er PP- 081 ae verdediging niet zo voortreffeiyk had gespeeld zou Engeland geen gelijk spel verdiend hebben. By de Oostenrykers waren Meichuu en Stojaspal met hun snelheid en be weeglijkheid de beste spelers ln de aanval, terwyi spil Orcwick. die ver dedigend speelde, veel en goed werk verrichte. De meeste lof komt ech ter toe aan Zeman. waaraan Oosten rijk het heeft te danken dat het geen nederlaag leed. HET SPELVERLOOF Voor de rust kwamen beide par tyen niet tot scoren, daar de deten sfes in uitstekende vorm verkeerden Wel waren de Oostenrykers met hun haarfijne shortpassing uiterst gevaar lijk Aan de andere kant hield Ze man de onmogelijkste ballen uit zijr doe. 1 Onmlddeliyk na de hervatting nam Engeland het initiatief in handen maar juist midden in een periode van Engels overwicht opende Oostenryk de score. Uit een pass van Orcwick schoot Melchior via de paal (0-1) Ruw spel ontsierde hierna voor ge- Waar zijn onze schepen Adinda 28 le Haiphang. Agatha 28 te Makassar. Alamak 28 te Aden. Alcyone 28 te Rotterdam. Aldabi 28 te Victoria iB.) Aletta 28 te Pladju. Alphacca 28 te Rio de Janeiro. Amsteldijk 28 te Rotterdam. Arenöskerk 28 te Penang. Cleodora 28 te Trinidad. Delfland 23 te Amsterdam. Elmina 28 te Amsterdam. Gooiland 28 te Bahia. Haarlem 28 te Hamburg. Heemskerk 28 te Genua. Helena 28 te Barranquilla. Hera 28 te St. Nicolaas. Leerdam 28 te Philadelphia. Lemsierkerk 28 te Port Said. Marisa 28 te Buenos Aires. Oberon 28 te Laquaira. Overijssel 28 te Rotterdam. Phrontis 26 te Djakarta. Polydorus 27 te Calicut. Raki 28 te Amsterdam. Roepat 27 te Alexandria. Rijnkerk 28 te Genua. Salatiga 28 te Lorenzo Marquez. Saparoea 28 te Barcelona. Schiedijk 28 te Alexandria Slbajak 28 te Aden. Stad Breda 28 te Rotterdam. Stad Maassluis 28 te Lulea. Str. Ma lek ka 23 te Manilla. Sumatra 28 te Penang. Tabian 28 te Port Sudan. ZEEUWSE BIETENCAMPAGNE GESLAAGD. Suikergehalte thans 16,7 Het bietenjaar 1951 dat thans reeds een heel eind gevorderd is, kan wel zeer bijzonder genoemd worden. By de aanvang van de campagne zag het er vrü somber uit. Het suikergehalte was gemiddeld 15,7 en door het vroegtijdig optreden van de vergelingsziekte meende men op weinig ver betering meer te kunnen rekenen. Dank zij het gunstige weer «j> October is, ln tegenstelling met alle verwachtingen en de ervaring van vele jaren, bet suikergehalte echter nog met één procent gestegen tot thans gemiddeld 16,7 Door deze stijging is de binnenlandse productie dermate toegenomen, dat van een snikerdistributie, waaraan reeds werd gedacht, geen sprake is. Ook de kilo-opbrengst per ha hoewel minder dan vorig jaar is nog meegevallen. Voor de Zeeuwse eilanden is deze volgens de laatste cijfers 40.800 kg per ha. en voor Zeeuwsch-Vlaanderen 38.400 kg. Daar het suikergehalte van de bie ten voor het eindresultaat van even grote, zo niet grotere betekenis is dan de wortelopbrengst, is het niet te ver wonderen, dat tijdens de oierencam pagne de gehaitecijfers tot de belang rijkste onderwerpen van gesprek in boerenkringen behoort. Bij de vast stelling van de prijs voor 1000 kg bie ten gaat men immers uit van een prijs van f 36.50 voor bieten met 1615 sui ker. Voor ieder procent suiker dat de bieten méér of minder bevatten, be talen de fabrieken ongeveer f 3.50 pei 1000 kg méér of minder uit De suikerfabrieken heonen deze prijs zo vastgesteld, om te bev-sde ren dat de boeren ernaar streven bie ten met een hoog gehalte te telen Bij de fabricage is nl. gebleken, dat er een negatieve correlatie is tussen het sui kergehalte van de biet en de hoeveel heid suiker. Een biet van lkg met W' suiker geeft een suikeropbrengst van 140 gram. De resterende 30 gram blijft ln de melasse achter. Een biet met 15% suiker geeft echter slechts 110 gram suiker. Het rendement van de fabriek stijgt dus met een hoger per centage en daarnaast is er het voor deel, dat dan minder bieten moeten worden verwerkt voor een zelfde hoe veelheid suiker. Door het betalingssysteem van de fabrieken heeft de boer groot belang bij het suikergehalte. DE SCHOMMELINGEN Sommige boeren twijfelen wel eens aan de juiste vaststelling van dat ge halte. Hun twijfel wordt voornamelijk veroorzaakt door het feit. dat er wp eens kleine partijen bieten van een hoger gehalte worden geleverd en dai daarna grote leveringen met een lage. nercentage uit de bus komen. Men heeft deze klachten onderzoch: en daarbij bleek, dat voor de produc tie van een bepaalde boerderU he; aantal kilogrammen geleverde bieten van hoger gehalte steeds vrijwel geiyk was aan het kwantum, dat een lagei gehalte had dan het gemiddelde. Er kan daarom rustig worden gecon cludeerd, dat een boei- die meer dan behoeft te twijfelen, dat hy door de tegenwoordige monstername niet zot. krijgen wat hem toekomt. Zij die min der dan 15 bieten leveringen hebben moesten de uitkomsten over meerdert Jaren rekenen. HET GEMIDDELDE Dat het gehalte vrij veel schommen wordt veroorzaakt, door de grote vt.- schillen tussen de bieten De suiker- bietenrassen zijn opgebouwd uit eer groot aantal families, waarvan de zaadkwekers uitgaan om er zeker van te zijn, dat zowel in koude en natte als in droge en warme jaren een goe de opbrengst en een goed gehalte vei wacht kan worden. Het <s namely»- zo, dat niet alle families een onde. alle omstandigheden even goede op brengst geven. Hierdoor «rijgt men dat het suikergehalte pei biet drie er zelfs meer procenten kan verschillen Treft men nu een monster met vee bieten van een hoog percentage, dar komt men voor dat monstei aan eer hoog suikergehalte. En het tegenover gestelde is het geval met een monstei dat veel bieten vaD laag gehalte be vat Voor een monstei neemt mor over het algemeen pl m. 20 kg bietei ter bepaling van de tarra Hierur zoekt de tarreerdei 10 bieten voor hei onderzoek en suikergehalte Door d. grote variatie tussen de bieten onde; ling Is dit aantal van tien bieten fei telijk te laag. Om een juiste bemon stering te verkrijgen zou men moetei. uitgaan van het onderzoek van 10< wortels per zes ton bieten Aangezien het onderzoek echter volledig door de boer betaald moet worden, zou dii laatste niet verantwoord zijn Daarom gaat men dus van de veronaerstelline uit, dat hoewel het suikerpercentage 15 bietenleveringen heeft, er niet aan per monster afwijkingen kan verto- productiviteit wordt bepaald door de omvang der productie te vergeiyken met de omvang der opgeofferde pro ductiemiddelen. Spreker sprak de wens uit dat dit congres een mani festatie moge worden van de vaste wil van het Nederlandse bedrijfsle ven om langs de weg van samenwer king de taak. waarvoor het met be trekking tol de productiviteitsverho ging is gesteld, te kennen en te vol brengen Auto tegen autobus: één dode en één zwaargewonde v oensdagavond is op de rtjkswe# te Vaals een auto. bestuurd door de han delsreiziger E. uit Vaals, tegen een stilstaande autobus mei Belgische ar beiders gereden. De auto werd aan 1e voorkant vernield De passagier R uit Vaals werd vrijwel op slag gedood. De heer E werd levensgevaarlijk ge wond. De autobus werd licht bescna- digd. Marktberichten VEILING BERGEN OP ZOOM. Bloemkool AA 36—53. ld. A 2641. ld. B 15—26. id C 8—15. Sav. kool 6—9. An dijvie 12—18 Rode kool 5—10. Witte kool 4- 3. Prei 9-13 Kroten 10—11 Spruiten geschoond 37—46. id. niet geschoond 28. Waspeen 15—18. Boere kool 13—16. Wit lof A 45-59. ld. B 2638. Appelen: Goudrelnetten Axx 4547. td. Ax 45. id. A 39. ld. BC 27, id. huishoud I 25—30. Comtewe de Paris 27—42. VEILING ZUID-BOLL. EILANDEN. 27 November. Aardappelen: Poters 0.10; Andijvie 0.06—0.14; Bloemkool 0.25—0.45: Boerenkool 0.08—0.09; Kroten 0.11—0.15; Rode kool 0.080.12; Gele kool 0.070.11; Groene kool 0.09—0.10; Bospeen 0.16; Was peen 0.150.17; Grote peen 0.13—0.14; Prei 0.16—0.13; Knolselderij 0.10—0.13; Sla 5.80; Spinazie 0.17; Spruiten 0.20—0.30; Toma ten 0.28—0.35; Uien 0.29—0.30; Witlof 0.31 —0.41, alles per kg., atuks of bos. Fruit: Druiven 0.66—1.25. Appelen: Glo rie van Holland 0.26—0.44; Goudrelnette 0.19—0.41; Groninger Kroon 0.24—0.36; Jonathan 0.240.42; Sterappel 0.25—0.52; Zoete Ermgaard 0.320.41: Peren: Beur- re Alex. Lucas 0.38—0.43; Breaerode 0.31 —0,33; Comt. ae Paris 0.31—0.40: Doyenné du Cornice 0.480.72; Gieser Wildeman 0.34—0.46; St. Remy 0.32—0.35; Zw. Wijn peer 0.27—0.30, alles per kg. VEEMARKT ROTTERDAM. 26 en 27 November. Aanvoer ln totaal 5558 dieren. Aangevoerd 2793 stuks rundvee, waar van naar schatting 1935 stuks vette koeien, en 858- stuks gebruiksvee; 150 vette kal veren: 177 gras kalveren; 769 nuchtere kalveren; 716 varkens; 419 biggen; 152 paarden; 25 veulens; 294 schapen of lam meren; 63 bokken ol geiten. Vette koelen le kw. 245—260, 2e kw. «0 -235. 3e kw 200—215. Vette kalveren le kw. 250—265, 2e kw. 230—24. 3e kw. 200—225. Prijs In ct. p. kg. Prfja in gl. p. et. le 2e 3e ie 2e 3e kwaliteit kwaliteit Oraskalveren 325 240 <00 Nuchtere kalveren 57 54 50 Varkens L g. 220 215 210 Biggen 55 52 45 Si. paarden 185 180 175 Schapen 115 100 88 Lammeren 105 90 75 Kalikoet en 99o 890 760 Melkkoeien 990 89o m Vare koelen 650 600 440 Vaarzen 675 625 580 Pinken 475 425 JJO VI8M1JN VEERE. 23 Nov.: Export garnalen 1434 kg 1.43 -2 42. Bot 24 kg 6467. Miadej tong 2 kg l 96. Rog 13 Kg 19—40. Ongesorteerde ris 39 kg 25—71. Alles Der kg. nen, van de totale levering toch een mist beeld wordt verkregen Behalve dooi oovengenuemde fami nes wordt het gehalte ook wel door de giootte van de bieten bepaald Uver net algemeen heoben grotere bieten vaak een lager gehalte dan Kleine bie ten. Voorts speelt het verschil in -ie bodemgesteldheid een belangrijke roL Percelen met een mooie structuur ge ven bieten met een beter gehalte, dan akkers met een sieebte structuur Daar de bodemgesteldheid op zeer kleine rfstano veel uiteen kan lopen, werkt ook dit mede aan de verschillen in het suikergehalte Door het ongunsti ge voorjaar was de structuur tijdeps de inzaai reeds ongelijk, terwijl die ongelijkheid dooi de regenachtige zo mer nog ts toegenomen Dit is daar om mede een der oorzaken, dat die ■schommelingen id net suikergehalte dit iaat meet in het oog springen dan tn voorgaande laren het geval was. Naast genoemdp factoren komt er dan nog die van het verzenden van dc monsters bij Zijn de monsters langer onderweg, zodat zij meer aan uitdro ging bloot staan, dan kan dif een ho ger gehalte tengevolge hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3