I Ds. S. J. M. HULSBERGEN WERD HARTELIJK GEHULDIGD DE BRAAKMAN-INPOLDERING HEEFT DE VOLLE AANDACHT MIDDELBURGS MUZIEKCORPS GAAT NIEUWE KOERS VAREN ENAVOi 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 visitatoren-provinciaal en de vele an dere vrienden uit de diverse commis sies. Spr. dankte God, die de jubilaris heeft willen sparen op de afgelegde weg, welke niet. altijd over rozen ging. In de bange oorlogsjaren heeft hij gewaakt als een herder over zijn kudde. Juist daardoor is een band met Obligatielening P.Z.E.M. van 7 mJlioen gulden. Rente Ax/2 pet.looptijd 17 jaar Ter financiering van de reeds In uitvoering zijnde uitbreidingsplan nen, gaat thans ook de N.V. Provin ciale Zeeuwsch* Klectrieltoits-Maat- schapplj te Middelburg, waarvan het aandelenkapitaal voor ruim 09 W pet- in handen is van de provincie Zee land, over tot de uitgifte van een ■i'/z pet. 17-jarige obligatielening, groot f 7.000.000.tot de koers van 100 pot., in stukken van f 1000. Hiervan is 2.000.000.— reeds op in- schrijvingsvoorwaarden geplaatst. Het na de oorlog snel stijgende de biet maakte het aldus het prospec tus, noodzakelijk de stroomopwek king voor geheel Zeeland in één mo derne centrale te concentreren. Voor deze nieuwe centrale werden in Oc tober 1950 de eerste palen geheid. In het najaar van 1953 zal zij in gebruik worden gesteld. Op ca. 60.000 gezin nen koken er in Zeeland thans ruim 10.000 eleetrisch, hetgeen voor Ne derlandse begrippen hoog ls te noe men, Ook de verbruikstoeneming ligt in Zeeland hoger dan het gemiddelde in Nederland, n.l. boven de 300 in de eerste 4 maanden van 1951 (basis 1938 100) tegenover 250 voor Ne derland. Beursnotering der obligaties zal wor den aangevraagd. Wie zag een zilverreiger? Wie zag eind October of later een zilverreiger in Zeeland? Op 28 Oct. j.l.werd aan het strand te Zandvoort een gro'e zilverreiger waargenomen, die zich in Zuidelijke richting bewoog. Dezelfde dag werd de vogel gesignaleerd bij Noordw ij kerhout en twee dagen later te Dui- vendijke op -Schouwen. De vogel vloog hier nog steeds in Zuidelijke richting. Vanaf deze plaats is men het spoor van de vogel kwijt geraakt. De heer Belterman uit Haarlem verzoekt mij de lezers te vragen of de vogel mogeiyk nog Zuidelijker is waargenomen. Berichten over een grote witte vo gel (liefst kleur van poten en sna vel bij vermelden) omstreeks die tijd of later waargenomen, worden gaarne ingewacht. Het beri-eft een eerste waarneming, in Nederland sinds 1855. Barend Zwerfmans, DAMMfrN Veel belangstelling voor kampioenschap 1e klasse. De clubcompetitie van de Zeeuwse Dajnbond en de voorwedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Zeeland hoofdklasse hebben deze week een aanvang genomen. Voor het pèrsoonlijk kampioenschap le klasse blijkt grote belangstelling te bestaan, want niet minder dan 30 spelers heb ben voor deze wedstrijd ingeschre ven. Het bestuur van de Zeeuwse Dambond heeft daarom besloten, eerst voorwedstrijden te laten spelen in drie groepen van elk tien spelers. De vier hoogstgeplaatsten van elke groep zullen dan in een finale om de titel kampen. Deze finale zal gelijk tijdig verspeeld worden met de eind- strijd voor het Hoofdklassekampioen schap, die eind Februari van het vol gend jaar begint. Tevens zal dan het jeugdtournooi worden gehouden, waarvoor zich reeds 14 jeugdige dam mers hebben opgegeven. HAND2AL HANDBALPROGRAMMA Het handbalprogramma voor a.s. Zondag luidt als volgt: District Zuid 2e klasse: Dames: Hellas nE.M.M.; WalcherenMarathon; De Zeeuwen Olympus. Heren: Tonido II—E.M.M.; Mara thon IMarathon II. Afdeling Zeeland le klasse: Da mes: Walcheren nDe Zeeuwen II; Marathon nOlympus IL Heren: Tonido m—E.M.M. n, de gemeente gegroeid, uniek genoemd mag worden, ZILVEREN PREDIKANTSJUBILEUM Veel waardering en genegenheid voor predikant van Hoedekenskerke. In het feestelijk met bloemen versierde verenigingsgebouw te Hoede kenskerke zijn Woensdag zeer velen de plaatselijke predikant ds. S. J. M. Hulsbergen komen gelukwensen met zijn 25-jarig ambtsjubileum. Talrijke vrienden uit provinciale kerkelijke colleges zowel als uit zijn eerste en vo rige gemeente Vrouwenpolder, alsmede collega's uit naburige gemeenten, waren naar dit dorpje aan de Schelde gekomen, om uitdrukking te geven aan hun warme genegenheid en waardering voor de jubilaris en diens werk in breed kerkelijk verband. welke wel -den, aldus spr. Verder vertolkte ds. Odé de ge voelens van vele vrienden, die ds. Hulsbergen hebben leren kennen als een persoon, dio steeds op zijn plaats ls gebleven als dienstknecht, om het van God opgedragen werk te verrich ten. Voorts wees spr. met grote waar dering op het werk van ds. Hulsber gen als secretaris van de provinciale kerkvergadering. Het woord dat hij daar spreekt, getuigt van rijke le venservaring en geestelijk inzicht. In zijn werk is aitijd de gulden lijn te bespeuren: geloof, liefde, verantwoor delijkheid en roepingsgevoel. Met zijn brede blik heeft de jubilaris vaak het verlossende woord gegeven wanneer mensen soms in enge geest over be paalde zaken spraken. Namens de Kerk in haar geheel bracht ds. Odé hiervoor hartelijk dank. Persoonlijk dankte hij voor de eer lijke vriendschap, welke hij steeds van de jubilaris mocht onderwinden. Namens de provinciale kerkvergade ring, visitatoren en leden van de vroegere provinciale commissie van bijstand bood spr. als symbool van de straleMè vriendschap een schemer- Behalve dat velen, onder wie ook B. en W. en de gemeentesecretaris van Hoedekenskerke, ds. Hulsbergen en zijn familie de hand kwamen druk ken. waren er ook tal van sprekers die hun gelukwensen vergezeld lieten gaan van welgemeende woorden van dank. De heer D. Bakker wees erop hoeveel de jubilaris voor zjjn gemeen te heeft gedaan. Als blijk van waar dering bood hjj hiervoor namens de ze gemeente een schrijfbureau aan. De neer L. de Bart die uit naam van kerkeraad en kerkvoogdij de geluk wensen aanbood, herinnerde aan do vele woorden van troost en bemoedi ging, welke de jubilaris heeft mogen spreken. Dankbaar is men ook voor het uitgebreide kerkelijke werk dat hjj buiten de gemeente heeft ver richt. Spr. liet zjjn woorden vergezeld gaan van een stoffel jjk aandenken in ue vorm van een bureaulamp. TOESPRAAK VAN Ds. ODÉ Vervolgens sprak ds. A. W. M. Odé uit Goes, namens de provinciale kerk vergadering der Nea. Herv. Kerk, de lamp aan. Namens de ring collega's sprak ds. H. Zunneberg van Ellewoutsdijk woorden van dank voor de vinend- schappelijke wijze, waarmee de jubi laris zijn jongere collega's steeds te gemoet treedt en de trouw en liefde waarmee hij het ringwerk altjjd ge diend heeft. Ook deze spreker liet zijn woorden van een geschenk n.l. een reisétui, vergezeld'gaan. Als laatste spreker getuigde de heer G. Ballintijn, hoofdredacteur van de Prov. Zeeuwse Courant, met waarde ring van het werk van ds. Hulsber gen als kerkelijk medewerker. In ons blad dat tot taak heeft klankbodem te zijn voor het protestantisme in Zeeland, zoekt de jubilaris in zijn ar tikelen altijd naar wat ons Christenen bindt en niet wat ons scheidt. Na mens directie en redactie bood spr. een actetas aan. DANKWOORD. Tenslotte sprak ds. Hulsbergen een dankwoord voor de vele goede woor den en geschenken. Dankbaar was hjj i als predikant in Zeeland te zijn te recht gekomen. Hjj dankte ook de I kei'keraadsleden die hem in de loop der jaren tot steun zjjn geweest. Bo venal was de jubilaris echter dank baar jegens God. die hem de kracht heeft gegeven deze dag te vieren. Nadat des avonds nog gelegenheid was gegeven tot feliciteren, werd de ze blijde dag besloten met een intie- Reizigersvervoer Hulst— Terneuzen b'ijft opgeheven. Geen geld voor haven van Yerseke. (Van onze parlementaire redacteur). Er bestaat voor de bewoners van Hulst en Terneuzen en voor de ande ren, die vroeger gebruik maakten van de reizigerstreinen tussen deze twee plaatsen weinig hoop, dat dit reizi gersvervoer hersteld zal worden. De minister van verkeer en waterstaat, de heer Wemmers, verklaarde Woens dagavond in de Tweede Kamer, dal het besluit tot opheffing van de rei- zigerslijn HulstTerneuzen genomen was na overleg met Ged. Staten en met Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het reizigersverkeer van Hulst naar Bel gië blijft gehandhaafd. De minister had kennis genomen in de motie, die met algemene stem men door de gemeenteraad van Ter neuzen was aangenomen en waarin de opheffing van de lijn betreurd werd. Desóndanks achtte hij het niet ver antwoord de Ned. Spoorwegen te ver plichten het reizigersvervoer op het traject HulstTerneuzen, dat verlies oplevert, voort te zetten. HAVEN YERSEKE De minister heeft voorts medege deeld. dat de financiële omstandighe den het niet toelaten in de eerste jaren Iets te doen voor de haven van Yerseke. VISSERIJPOLITIE OP DE ZEEUWSE STROMEN. Bij beschikking van de minister van Financiën wordt met ingang van 1 December a.s. bevorderd tot schip per bij de Visserljpolitie op de Zeeuw se stromen ter standplaats Yerseke de heer P. Schipper aldaar, thans mo tordrijver bij genoemde dienst. ARRESTATIE TE MIDDELBURG. De gemeentepolitie van Middelburg hield op verzoete van de corpschef te Goes de Middelburger F. A. C. aan, die verdacht wordt van diefstal or medeplichtigheid aan diefstal, in Goes gepleegd. Advertentie me bijeenkomst met kerkvoogdij. kerkeraad en Aanvaring te Terneuzen. Toen het Portugese stoomschip ,Mello" de Westerhaven te Terneuzen uitvoer kwam het in aanvaring met het sleepschip „Amfortas" van de Nederlandse Rijnvaartvereniging te Rotterdam. Het Portugese schip, dat geladen met ammoniak op weg was van Sluiskil naar Leixoes, kreeg ave rij aan de boeg en is met lekkage de haven van Vlissingen binnenge bracht. BENOEMING. Thans is officieel het besluit van de minister afgekomen dat te re kenen van 1 September ir. P. Ris- seeuw te Schoondijke is benoemd tot leraar aan de Rijkslandbouwwln- terschool aldaar. Sinterklaas wacht grootse ontvangst te Vlissingen. Rijtoer door dé^s ad. In Vlissingen begint men langza merhand in de echte Sinterklaasstem ming te komen en het St. Nicolaas- eomité van de Middenstandscentrale is druk in de weer om de laatste toebereidselen te treffen voor de grootste ontvangst, die dit jaar de Spaanse bisschop In Vlissingen zal worden bereid. Zoals bekend arri veert de Sint met zijn gevolg Zater dag om 3 uur per setup aan de Hout kade, tegenover het stadhuis. Zodra de boot gemeerd ls, zal het comité de Hoge Gast verwelkomen, waarna het gehele gezelschap zich naar het stadhuis begeeft, waar het gemeen tebestuur dê Kindervriend officieel zal ontvangen. Daarna begint een rjjtoer door de stad, waarvoor de volgende route is vastgesteld: Houtkade, Onderstraat, Paling straat. Paardestraat, Grave- straat, Verlengde Gravestraat, Zeilmarkt, Walstraat, Kleine Markt, St Jacobsstraat, Oude Markt Kerk straat, Spuistraat, Noordstraat, Coos- je Buskenstraat, Betje Wolffplein, Badhuisstraat, Glacisstraat, Hobein- straat, B. Ewoutstraat, Schelde- straat, 2e Glacisstraat, v. Dishoeck- straat (langs St. Jozefsziekenhuis) 2e Kasteelstraat. Scheldestraat, v. d. Manderestraat, de Lanoystraat. Paul Krugerstraat, Badhuisstraat Betje Wolffplein, Walstraat, Nléu- wendjjk, Bellamy-park, Nieuwstraat. Walstraat, Lange Groenewoud, Bel lamypark. Hier neemt Sinterklaas voorlopig zijn intrek in hotel Dekker. Hjj zal na de rijtoer op het bal con van dit hotel verschjjnen. De stoet is tjjdens de rjjtoer als volgt samengesteld: motorpolitie, tamboer-maitre, signaal-afdeling Ons Genoegen", twee herauten tc paard, St. Nieolaas, vergezeld van vier pages, gekleed in de Vlisslngse kleuren, twee maal twee amazones, volgrfjtuig en auto. 1 P.V.d.A. organiseerde een bespreking te Oostburg. Dat voor de Inpoldering van de Braakman vooral in West Zeeuwsch Vlaan- deren grote belangstelling bestaat, bleek uit het drukke bezoek en de le vendige discussie in de vergadering, die over het Braakman-probleem was uitgeschreven door het district West Zeeuwsch Vlaanderen van de Partij van de Arbeid. In deze vergadering, waren raadsleden en wethouders uit verschillende plaatsen aanwezig. zich in hoofdzaak tot twee belangrij ke aspecten, nameljjk de wijzigingen in het verkeer en de nieuwe economi sche mogelijkheden. Wat het verkeer betreft werd de verbetering van de verbinding tussen Oost- en West- Zeeuwsch Vlaanderen in het licht ge steld. Bij het economisch aspect be handelde de heer Hamelink de moge lijkheden voor het scheppen van woon gelegenheid, het verkrijgen van een recreatie-gebied, de aanwinst aan grond en de verbetering van de afwa tering der omliggende streken. Op deze voordracht volgde een uit gebreide discussie, waarbjj 1 Na een openingswoord van de voor zitter, de heer J. J. Leenhouts uit Oostburg, werd een rede gehouden door het lid van Gedeputeerde Sta ten, de heer C. Hamelink uit Axel, die sprak over de Braakman-inpoldering en de problemen, welke deze Inpolde ring meebrengt voor de omringende gebieden. Daarbjj bepaalde de heer Hamelink Boot VlissingenBreskens kon niel varen. Overigens weinig stormschade in Zeeland. Hoewel er geen ernstige ongeluk ken zjjn voorgekomen, heeft de storm welke gisteravond ook over Zeeland woedde, verschillende mensen toch nog parten gespeeld. In de eerste plaats de reizigers, die na half ne- gen nog met de Provinciale boot van Vlissingen naar Breskens of omge keerd wilden oversteken. Als gevolg van het ruwe weer is de dienst n.l. na 9 uur stopgezet, ook al omdat een van de havenlichten van Breskens was defect geraakt en het dus zeer moeiljjk, zo niet onmogeljjk, werd de haven binnen te lopen. Enige tientallen reizigers moesten aan de Vlisslngse zijde teleurgesteld worden. De meesten van hen vinden onderdak in de stad en enkele bleven overnachten in de wachtkamer van de Prov. Stoombootdiensten. De loodsdiecst te Vlissingen werd omstreeks 6 uur gestaakt, evenals met die van Hoek van Holland en IJmui- den trouwens reeds enige uren vroe ger was geschied. Veel stormschade werd overigens gisteravond nog niet gemeld. Hier en daar gingen wel wat pannen van de daken en takken van de bomen, maar ernstige ongevallen schijnen niet te zjjn voorgekomen. In fybddelburg is een paal van de radio-distributie om gewaaid. Elfjarig jongeüe speelde voor -nbreker Een gezin uit het Havendorp te Vlissingen, dat Maandagavond van een verblijf buiten de stad thuiskwam, kwam tot de ontdekking, dat zich in brekers in de woning hadden opge houden. Vrijwel al. het geld. dat zich in huis had bevonden, ongeveer f 25. werd vermist. Aan de hand van voet sporen gelukte het de politie de dadei op te sporen. Dit bleek een 11-jarig jongetje te zijn, dat kans gezien had via een raam naar binnen te klaute ren. Hij had het geld omgezet in speelgoed, dat hij voor „Sinterklaas" gekocht had. -. heer amelink gelegenheid had op tal van details nader in te gaan. OUDE GLORIE MOET HERLEVEN. Actieve propaganda en meer aandacht voor moderne muziek. De Vereniging tot instandhouding van het Middeling» Muziekcorps heeft besloten een nieuwe koers te varen in de hoop, dat daardoor de oude glorie van dit reeds uit de dagen van de schutterij stammende corps zal herleven. Nog altjjd neemt het een belangrjjke plaats in de Middelburgse samenleving en de harten van de Middelburgers in en daarom is dit besluit, waarvan de voorzitter der vereniging, do heer CJhr. J, Mazure, in de alge mene vergadering mededeling deed, toe te Juichen. Bj] het begin van deze bjjeenkomst, welke gehouden werd in „De Huif kar", memoreerde de heer Mazure de benoeming van de heer Jan Kuiier tot directeur, welke aanstelling de eer ste stap is in de richting, welke men wil inslaan. Spreker gaf vervolgens een kort verslag van de eerste repeti tie met de installatie van de nieuwe directeur; het is gebleken, dat de mu zikanten reeds enthousiast onder de nieuwe leiding repeteren. „Het korps" zo vervolgde de voorzitter, „moet weer zijn oude populariteit krjjgen en verbetering van het muzikaal pell is daarvoor niet voldoende: er zullen nieuwe maatregelen moeten worden genomen! De heer Mazure merkte op, dat meer aandacht zal worden besteed aan moderne muziek, die *de jonge generatie beter ligt dan vele num mers van het huidige repertoire. Dit geschiedt vanzelfsprekend in overleg met de directeur. De rekening en verantwoording over 1950 werd in orde bevonden en ook het jaarverslag oVer 1950 werd goed gekeurd. De voorzitter merkte naar aanleiding van dit verslag op, dat het wel een somber geluid laat horen, maar dat, wanneer de tekenen niet bedriegen, het c-orps voor een nieuwe bloeiperiode staat. MÏMUCO-COMITÉ HERLEEFT Een voorstel tot heroprichting van het vóór de oorlog zo bekende Mi- muco-comité kon de volledige instem ming van de vergadering verwerven. Advertentie Veemarkthallen - Rotterdam Vrjjdag 30 November - 368e AUTO* ANWB. KEURING I MET DE BEKENDE „ENAVO-GARANTIE Daartoe zal met diverse ingezetenen contact worden gezocht; uiteraard staat het bestuur geheel buiten do heroprichting. Voorts werd voorgesteld een actie ve propaganda te voeren voor het winnen van leerlingen en contribu anten. Voorstellen uit de vergadering tot oprichting van een signaalafde ling, waardoor leerling-muzikanten kunnen worden aangetrokken en an dere suggesties voor het maken van propaganda, werden door het bestuur dankbaar ontvangen. Zij zullen nader worden bestudeerd. Op een vraag van één der contri- Duanten of het noodzakelijk is, dat de zomeravondconcerten op het Mo lenwater op Vrijdagavonden worden gegeven, antwoordde de voorzitter ontkennend, waarop spreker er op aandrong deze concerten op Woens dagavonden te houden, dit met het oog op het vreemdelingenbezoek des Donderdags De voorzitter kon zich hiermee volkomen verenigen en zal er met de betrokken instanties over spre ken. Nadat de penningmeester nog enige mededelingen had gedaan, sloot de heer Mazure de bijeenkomst met een propagandistisch woord. Tentoonstelling romantische schilderkunst. Volgende maand zal er in het Stedelijk Museum te Vlissingen een expositie worden gehouden van schil derkunst der romantiek. Voor dit doel ls de beschikking gekregen over een aantal fraaie doeken uit het Stedelijk Museum te Amsterdam. De tentoonstelling zal begin Decem ber officieel worden geopend. TE HAARLEM BENOEMD. De heer E. F. A. Sap te Middel burg, tot voor kort als sociaal-eco noom verbonden aan het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, ia benoemd bjj de Provinciale Plano logische Dienst van Noord-Holland tc Haarlem. Service van de politie te Middelburg. De Middelburgse politie werd opge beld door een zeer verontruste dame, die op reis was gegaan en op het sta tion Roosendaal tot de ontdekking was gekomen, dat thuis nog een pan met melk op het (brandend) gascomfoor stondGelukkig had zij. alvorens op pad te gaan, de huissleutel op het politiebureau gedeponeerd, zodat de dienaren van de wet en zoals weej eens is gebleken van de bevolking zonder moeite in de keuken konden doordringen en het gaskraantje uit draaien. Van de melk was niet veel meer overgebleven. Borgstellingen voor landbouw kunnen aangevraagd worden Alleen voor verhoging van productiviteii en rentabiliteit. Naar het ministerie van landbouw mededeelt, kunnen thans door belang hebbenden aanvragen voor borgstel ling bjj de Stichting Borgstellingsfonds voor de Landbouw worden ingediend. Definitieve toezeggingen voor borg stelling zullen eerst kunnen worden gedaan, wanneer de nodige wettelijke voorzieningen zjjn getroffen. Het ligt in het voornemen slechts borgstelling te verlenen voor credie- ten, die zijn bedoeld voor de finan ciering van objecten, welke verhogine van de productiviteit en rentabiliteit in de land- en tuinbouw beogen. Vóór akker- en weidebouw betreti dit o.m. de navolgende projecten: de bouw of verbetering van stalruimte. varkens- en kippenhokken, bewaar- ruimte voor oogstproducten en gier kelders, de bouw van silo's en aan kopen van meststoffen en zaden voor de uitvoering van een intensiverings plan voor het landbouwbedrijf. De projecten, die in de tuinbouw voor het verkrijgen van borgstelling in aanmer king komen, zullen eveneens betrek king hebben op voor rekening van individuele kwekers ingevoerde bouw of verbetering van bewaarinrichiin- gen, die in het algemeen de producti viteit en rentabiliteit van de desbe treffende bedrijven ten goede komen Middelburgse amateurschilders exposeren hun werk» Tussen Kerstmis en Nieuwjaar zul len de amateur-schilders en -teke naars, die verenigd zijn in de Middel burgse vereniging „Coloriet". een ex positie van hun werk houden in het Kunstmuseum te Middelburg. Onderwijstoneel „De Gong" ook in Zeeland? Het Onderwjjs-Toneel gezelschap ,,De Gong", dat in het vorige sei zoen in ongeveer 80 plaatsen 300 voorstellingen heeft gegeven voor lagere- en middelbare scholen, zal in de komende weken o a. voorstel lingen geven in Harlingen. Doetin- chem, Haastrecht, Zutphen Coevor- den, Amersfoort en waarschijnlijk ook in Zeeland. Er worden voorstellingen gegeven voor de leerlingen van het L. O. te Rotterdam van „Jan Klaassen en de zieke koning". Méér dan 10.000 kin deren geno en van Leonard Rogge- veen's poppenkastspel voor levende poppen. Te Den Haag zal in de Kerstweek een 15-tal voorstellingen worden gegeven onder auspiciën van de Haagse Jeugd Actie. Opgevoerd zal dan worden „De dienaar van twee prinsen", blijspel in drie bedrjj- ven, naar Goldoni's „Knecht van twee meesters" voor het Jeugdto-. neel bewerkt door Peter Hogewerf. Voor het M. O, wordt opgevoerd „Dokter tegen wil en dank" (Le Médecin malgré lui) bljjspel in drie bedrjjven van Molière, voorafgegaan door „De Klucht van Meester Pate- lyn", een meesterwerkje der Middel eeuwse Franse dramatische kunst. Bedoelde stukken werden onlangs vertoond voor het Haags Instituut voor Volksontwikkeling in een stamp vol City-theater. Bij „De Gong" ls thans in studie „De mooiste ogen van de wereld". (Les plus beaux jeux du monde) b( KUNST Suzana Audeoud en José Udaeta. Z.V.U. MIDDELBURG Suzana Audeoud en José Udaeta baai-den bij hun eerste optreden in West-Europa een ongekend opzien: nog zelden had men zulk een uitste kend Spaans danspaar aanschouwd. Nu zij voor de tweede maal in Neder land vertoeven en hun tournee in Haarlem startten, een dezer dagen, werden zij door de critiek gekraakt, in de letter!jjke zin des woords ge- kréókt. Zij namen, zo schrijven de critici, niet eens de moeite op de maat van de muziek te dansen en met hun castagnetten te spelen, het Spaanse karakter was volkomen uit hun dansen verdwenen, de strakke lijn had plaats gemaakt voor een goedkope variétestijl. Er was een re censent, die in verband met Udaeta- sprak van de tragische ondergang van een jong kunstenaar door té veel succes. Middelburg heeft Audeoud en Udaeta bjj hun eerste optreden niet f:ezlen en een vergelijking tussen oen en nu is dus helaas niet moge lijk, De uitstekend bezette Schouw burgzaal echter heeft dit danspaar Woensdagavond ovatie na ovatie be reid. Stormenderhand werden de toe schouwers veroverd en dit gebeurde niet met goedkope show, maar met een het volmaakte naby komende danstechniek en een onmiskenbare volkomen natuurlijke, uit de muziek voortspruitende, gratie van beweging en expressie. Na een dans in de zeventiende- eéuwse Spaanse hofstijl, waarbij men zich inderdaad even mocht afvragen of costuum en grime hier niet een on evenredig aandeel hadden in het suc ces en een Hofnar in Spaanse stijl van Udaeta, waarin deze voor het eerst zijn fabuleus voetenwerk de monstreerde, veroverde Suzana Audeoud met een landeiyke Segui- dillas de harten der toeschouwers. Gracieus, met een ongekunsteld-naïve blijheid van ondertoon, bracht zij deze Castilliaanse boerendans zó, dat men vergat hoeveel lichaamsbeheersing en teenniek nodig zijn om zo te kunnen dansen en zich zonder meer overgaf aan de bekoring van het bewegen zelve Een Zigeunerdans op muziek van Rlmsky Korsakow oogstte zeer vee! byval, maar werd toch overscha duwd door de Bolero Noble op muziek van J. Alben iz waarmede het pro- ;ramma voor de pauze besloten werd. Juzana Audeoud en José Udaeta vormden hier een volmaakte eenheid. Eerst nu legden zij by al hun kunnen hun hart in hun dansen en zo har monieus en stijlvol, zo technisch per fect en artistiek zuiver, zo nobel In derdaad groeide deze Eolero naar zyn climax, dat de toeschouwers te recht een herhaling dezer climax af dwongen. Na de pauze was het vooral de Za- pateado van Udaeta, die verbluft en eveneens gebisseerd moest; worden. Udaeta bereikte hier zyn hoogtepunt en vermoedelijk zullen er jaren voor bij gaan eer men ten tweede male zulk voetenwerk te zien krygt. Op een motto van Ovidius (0 dans ten Suzana Audeoud en Udaeta een Orpheus-scène, die misschien weinig Spaans was. maar dan toch bewees wat dit danspaar zuiver choreografisch vermag. Ook hier werd de grens tus sen show en articiteit nergens over schreden en de luide toejuichingen waven zeer zeker verdiend. Het danspaar besloot het program ma met een Triana van Albeniz, die prachtig van stijl en beweging was, én gaf daarop als toegift een Spaan- -e volksdans, die in al zijn eenvoud tot het beste van de avond behoorde. De eostuums waren stuk voor stuk juweeltjes, maar niet daaraan dank ten Audeoud en Udaeta hun succes. Dit dankten zy aan het feif, dat zy inderdaad grote dansers zyn. Wie Argentina en Teresina eertijds heeft zien dansen, zal wellicht zeggen, dat zij slechts bij hoge uitzondering de bly of bewogen afgestemde ontroe ringskrach4- bereikten die het dan sen der beiden tot zulk een uitzon derlijke belevenis maakte. Audeoud en Udaeta hebben niettemin van hun grote kunstenaarschap toch ten vol le overtuigd. De begeleiders P. Patena (gifaar) en Armin Janssen (piano) brachten soli ten gehore. Patena kreeg een verdiende ovatie. G. B. toneelspel in drie Sarment. Vertallï„ nieuwe décors van Jenny Dalenoord edryven van Jean Sarment. Vertaling J. C. v^ d. Horst, Jan Retél van de Haagse Comedie Het ligt in het voornemen De mooi ste ogen van de wereld" ook voor volwassenen te gaan opvoeren. Voor opvoeringen van dit stuk in Zeeland is men in onderhandeling met de Zeeuwse Volks Universiteit DIJKGRAAF VRIJE VAN SLUIS ERNSTIG ONGESTELD. De dijkgraaf van het waterschaj Het Vrije van Sluis, de beer C. M van den Broecke. Is in verband mei een ernstige ziekte voor een spoed operatie in een Haarlems ziekenhuis opgenomen. Belgische wande'aars nabij Retrancherrent. Onder de titel „Een Benelux-kwes- tie" schreef de Brugsche Courant vo rige week het volgende: „Wij deelden reeds vroeger mede hoe wandelaars in de Zwynschorre Ia9t kregen van de Hollandse mare chaussee en een Hollandse boete kre gen. Het heette, dat zy over de grens trokken op een andere plaats, don langs de douanepost. Nadat het comité voor Belgisch- Nederlandse toenadering over dit ge val vla de pers op de hoogte werd ge bracht, werd dadelijk geprotesteerd over de weinig vriendschappelijke houding, binnen Benelux, van de Hol landse politie. Het comité ontving hierop een antwoord met de vermel ding, dat de feiten zich buiten het badseizoen (einde Mei) voorgedaan hebben. Ook dat Nederland ten zeer ste om het toerisme in dit gebied be kommerd ls en juist om deze reden een speciale douanepost bij Retran- chement Inrichtte. Voormeld comité liet hierop weten, dat het antwoord onvoldoende werd feacht en verdere stappen zouden ge- aan worden in Den Haag. Een poli- tle-reglement moet in dit geval zeker niet op de letter genomen worden, vooral waar het vreedzame toeristen betreft, en Cadzand als een natuurlijk hinterland van het Zoute moet be schouwd worden". Hei Belloori te S'uis. Enige tyd geleden verscheen er een architectenrapport over de toe stand waarin het restant van het oude belfoort te Sluis verkeert. Hier in werd er op gewezen dat dringend enig conserverlngswerk moet gebeu ren. De gemeenteraad besloot toen hiervoor gelden beschikbaar te stel len. De aanbesteding van dit eonser- veringswerk zal a.s. Vrijdag in het gemeentehuis te Sluis gehouden wor den,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2