De Protestantse kerken tegen een anti-commu nistisch front Publicatie van B.V.D. maakte einde aan Tsjechische activiteit BEHOUD GOEDERENVERVOER OP SPOORLIJN TERNEUZEN-HULST r WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Teulings: Respect voor Friese beweging, maar geen relletjes (Van onze parlementaire redacteur) By de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken zyn gis termiddag drie geruchtmakende kwesties aan de orde gekomen, namelijk de publicaties van de Binnenlandse Veiligheidsdienst, de Frieseaffaire en de Hannie Schaftherdenking van Zondag j.l. Uit de Kamer was de wens te kennen gegeven van een nauwer contact met de minister over de B.V.D. l>e bewindsman deelde mee, daarvoor te voelen en hij hoopte, dat een Ka- mercommissi< benoemd kon worden om dit contact te onderhouden. Een van de vragen, die algemeen in den lande na de publicatie van de B.V.D. over de Tsjechische spionnage gesteld werd, luidde: wat was de zin van deze publicatie en waarom moest zij juist op dat tijdstip verschijnen. De minister deelde thans mede. dat het de bedoeling was het Nederlandse volk duidelijk te maken, welke geva ren het bedreigen. Voor deze waar schuwing kan men waardering heb ben. Maar waarom juist op dat ogen blik? Toeval, zo bleek uit 's minis ters woordende publicatie, voor wel ker volledige juistheid hij instond, geschiedde door de regering op zijn initiatief, na overleg met de ambte naren, die bij de B.V.D. betrokken zijn en nadat zij hun instemming er mede hadden betuigd. Minister Teu lings nam de verantwoordelijkheid dus geheel op zich. Mr. Teulings ont kende dat er tussen de publicatie en de behandeling van de begroting ver band bestaat, doch hijzelf hacl wel gevoeld, toen hij toestemming tot de openbaarmaking gaf, dat de B.V.D. hiermede zijn visitekaartje presen teerde. Het voordeel van de bericht geving was volgens de minister, dat de spionnage-activiteit van Tsjechi sche zijde er voor lange tijd onmoge lijk door gemaakt wordt. Mr. Teu lings deelde voorts nog mede, dat te gen een der betrokkenen, mr. Krantz, aie zich Koning noemde rechtsin gang is verleend. De heer Goedhart (P.v.d.A.) vrees de, dat de B.V.D. onvoldoende op de hoogte is, van de gevaarlijke spion- nage-penetratie in ons land en be treurde, dat door genoemde publica tie aan het goede werk van enkele ambtenaren in de contra-spionnage een einde is gemaakt. De minister verdedigde voorts de hoge uitgaven voor de B.V.D. Hiertoe voelde hij zich verplicht, doordat op deze Dinsdagmiddag nog enkele leden de B.V.D. onder de loupe hadden ge nomen: de heer Goedhart (P.v.d-A.), jkvr. Wittewaall van Stoetwegen (C. H.) en de heer Welter (K.N.P.). ANDERE KWESTIES. Het was overigens niet het enige onderwerp dat ter sprake kwam. De heer De Haas (K.V.P.) pleitte voor een snelle organisatie van de burger lijke verdediging; de heer Gortzak (C.P.N.) tekende fel protest aan te gen het verbod om een demonstratie te houden op de erebegraafplaats in Bloemendaal; mej. Nolte (K.V.P.) lanceerde het denkbeeld van de vor ming van een Raad voor Ethische Aangelegenheden, die zij even belang rijk vona als een Raad voor Econo mische Aangelegenheden, nu de jeugd het slachtoffer dreigt te wor den van de zedenverwildering. De he ren Krol (C.H.) en Welter (K.N.P.) kwamen op de burgemeestersbenoe mingen terug en roerden de „Friese kwestie" aan. De heer Krol wenste, dat aan het Fries meer gelegenheid gegeven zou worden om binnen het raam van de nationale cultuur zijn eigen plaats te veroveren, zonder nochtans de taalstrijd op de spits te drijven. Het denkbeeld van mej. Nolte wil de minister Teulings graag in over weging nemen. Wat ae benoeming van burgemeesters aangaat, vestig de hij er de aandacht op, dat verscha lende partijen zich te kort gedaan voelen, hetgeen er volgens hem op wijst, hoe moeilijk deze kwestie is. DE HANNIE SCHAFT HERDENKING. De bewindsman deelde mee dat het bestuur van het erekerkhof in Bloe mendaal indertijd als voorwaarde heeft gesteld, dat geen individuele herdenkingen mogen plaats hébben en dat daarom geen toestemming ge geven was om in massa het graf van Hannie Schaft te bezoeken. DE FRIESE KWESTIE Volgens minister Teulings behoort de Friese kwestie gesteld te worden in het kader der decentralisatie. Be striding der nivellering is een geluid, dat hem aangenaam in de oren klinkt. Het tot uiting komen van het eigene der gewesten behoort te worden ge respecteerd. Bq de kwestie te Leeu warden mag het eigen rechter spelen echter niet toelaatbaar worden ge acht. Nadere rapporten over de kwes tie heeft de minister nog niet ont vangen. Hi is echter van oordeel, dat als er lawaai wordt gemaakt in een gerechtsgebouw en als de politie be kogeld wordt met sinaasappelen, er moet worden opgetreden. KAMERLID OP DE BRES VOOR: Bezwaren tegen richtlijnen voor verlening van vergunningen voor personenvervoer. Maandagavond heeft de Tweede Kamer een aanvang gemaakt met de alge mene beraadslagingen over de begroting van het departement van Verkeer en Waterstaat. De heer Krol (C.H.) vroeg van de minister de toezegging, dat van stopzetting van het goederenvervoer op de spoorlijn Terneuzen Hulst vooralsnog geen sprake mag zyn. De heer Zegering Hadders (V.V.D.) vroeg o.m. of de sanering van het toerwagenbedryf niet door het bedrijf zelf kan geschieden. De weigering van een vergunning aan de heer Kryger te Goes, die al 38 jaar lang een autobusdienst onderhoudt, deed spreker vrezen, dat ook andere vergunningen zullen worden geweigerd door een interpretatie door de Com missie Vergunningen Personenvervoer van een bepaling welke anders is da? de meerderheid van de Kamer bedoelt. 142 Onze Gouden eeuw telde een over stelpend aantal geleerden en beoefe naren van de wetenschap. Eén hun- ner is Boerhaave, by iedereen bekend. Hij was doctor in de theologie en wijs begeerte, legde zich tevens op wis kunde toe en bekleedde bovendien nog drie professoraten, nl. in de botanie, de chemie en de geneeskunde. Ver schillende vorstelijke personen w.o. de latere keizer Frans I, prins Eugeni- us van Savoye en tsaar Peter de Grote, wonnen zijn raad in en hij gaf zijn medische adviezen in een uitgebreide correspondentie over geheel de be schaafde wereld. Nu moge het waar zijn dat zijn overweldigende roem me de aan een zekere modegril te dan ken is, een feit blijft het dat hij een veelzijdig geleerde ivas met bijzondere verdiensten, wiens invloed in de bui tenlandse geneeskunde ook na zijn overlijden nog lange tijd merkbaar bleef. Minder bekend is ongetwijfeld W. J. s-Gravesandeeen tijdgenoot van Boerhaave en eveneens een man van uitzonderlijke gaven, in het bijzonder in de wis- en natuurkunde. In 1715 werd hij gezantschapssecretaris te Londen, waar hij in aanraking kwam met Newton, die hem met onderschei ding en vriendschap behandelde. De baanbrekende ideeën van Newton had den de volledige belangstelling van 's- Gravesande, en toen hij twee jaar la ter tot professor in de wis- en natuur kunde aan de universiteit van Leiden werd benoemd, sprak het vanzelf dat hij zijn onderwijs gaf in de geest van Newton's nieuwe denkbeelden. Weer enkele jaren later publiceert s-Grave- vesande een tweedelig standaardwerk dat op uitnemende, heldere wijze de physica uiteenzet, die stormenderhand de wereld zal veroveren en een totale ommekeer in het Westerse denken te weeg brengt. Als Newton in 1727 gestorven ts, treffen we Voltaire bij diens begrafe nis aan. De Franse schrijver voelt zich aangetrokken door Newton's ondog matische geest en diens wiskundig juiste wijze van natuurstudie. Voltaire tuil het werk van de grote Engelsman populariseren en heeft zijn „Eléments de la Philosophie de Newton", dat zeer veel zal bijdragen tot de verbreiding der nieuwere inzichten, in voorberei ding. Maax vóór de Franse criticus en scepticus tot publicatie overgaat, tref fen toe hem. aan in het land van de „canards, canaux, canailles". Het is dan 1737 en vanuit Nederland schrijft hij: „lk ben naar Leiden gegaan om dokter Boerhaave over mijn gezond heid en 's-Gravesande over de filoso fie van Newton te raadplegen"! Als Voltaire zijn meesters met canaille be titelt, hoe, vragen wij, zit het dan met de leerling? Maar komaan, laten we ons niet lan ger boos maken. Alle betrokkenen lig gen reeds meer dan twee eeuwen in het graf, waarboven de stilte der eer bied past. Weet U dat de Egyptenaren kort ge leden nog eerbewijzen brachten aan hun koningen welke 3000 jaar geleden zyn begraven? H. Pétttlon. De heer Maenen (K.V.P.) was van mening dat de minister een oplossing zal moeten zoeken voor het bromfiet senprobleem. Ook wenste hij de spoor- wegretourbiljetten een langere geldig heidsduur te geven. Is het vraagstuk van gezinstarieven wel ooit diepgaand bestudeerd, aldus spr. De heer Algera (A.R.) bepleitte de wenselijkheid de vergunningen van het wegvervoer voor tien jaar te ver lenen, hetgeen de stabiliteit van dit vervoer zal verzekeren. Uitvoerig ging hij in op de verhouding tussen streek - en groepsvervoer. Hij pleitte voor ver andering der richtlijnen. De heer Lucas (K.V.P.) besprak de kwestie der controle van de algemene rekenkamer op de K.L.M., waarom trent hij niet gerust zeide te zijn. Voorts vroeg hij o.m. nadere inlich tingen over de voorgenomen tariefver hogingen bij de P.T.T. Ook de heer v. d. Heuvel (K.V.P.) had bezwaren tegen de richtlijnen voor de verlening van vergunningen voor personenvervoer. Zijn oordeel was, dat daarin wijzigingen moeten worden aangebracht, waaromtrent hij even tueel een uitspraak der Kamer zal vragen. De heer Posthumus (Arb.) wijdde een beschouwing aan de verkeersvei ligheid, De medewerking der overheid Canadezen over het Europese meisje. Onder de Canadese militai ren, die naar Europa vertrek ken wordt een boekje verspreid, waarin uitgelegd wordt hoe de soldaten zich het best vrienden in Europa kunnen maken. De minister van defensie. Brooke Claxton, heeft een voorwoord geschreven. Het boekje „Naar Europa" zegt, dat de Canade zen hun gevestigde mening over de Europese vrouw moe ten laten varen. Het gemiddel de Europese meisje heeft een bijzonder hoge morele opvat ting. Een beleefde, goed verzorgde soldaat zou zich weldra in het gezelschap zien van „de prach tigste meisjes ter wereld". Een onverzorgde soldaat echter met slechte manieren en een laag moreel peil zou slechts de be handeling ondervinden, welke hij verdiende en vrijwel zeker in moeilijkheden geraken. Nog geen Rode Kruis-teams naar Korea. Voorshands zal het Int. Rode Kruis te Genève nog geen hulpteams voor de burgerbevolking van Korea zen den. Er kan nog geen zekerheid wor den verkregen, dat dergelijke teams zowel in het Noordelijke, als in het Zuidelijke deel van dit land zonder politieke beïnvloeding zouden kunnen werken, daar noch met de Noordelij ken als met de Ver. Naties door het Rode Kruis tot dusverre overeen stemming werd bereikt. Inmiddels ligt de gehele organisatie voor Korea in Genève reeds gereed. Nederland zou voor de rehabilitatie van de Koreaanse burgerbevolking een medicus, een chemicus en een so ciaal werker zenden. aan het Verbond voor Veilig Verkeer achtte hij te pover. Voor de gebrui kers van een bromfiets zou hij wel een klein examen willen. De heer Posthumus gaf te kennen dat zijn fractie nogal sceptisch staat tegenover de rooskleurige toestand der spoorwegen. Als tarievendifferen- tiatie zou leiden tot daling der inkom sten, dan zou hij de verantwoording voor invoering ervan niet op zich dur ven nemén. Voor spoorwegongelukken zou hij een meer openbaar onderzoek wensen. Van de tweehonderdtachtig prijswinnaars In de Popular Photography Contest z|jn zestig niet van Amerikaanse nationaliteit. Eén van hen is een Nederlander, de beroepsfotograaf Joh. Schol ten uit Haarlem die met deze knappe studie het motto dat de internationale fotowedstrijd zich heeft ge steld, „Schilderen met Licht ch Schaduw", eer heeft aangedaan. Dat niet alleen in Nederland de belangstelling voor de fotografie met de dag toeneemt, blijkt wel uit de 56.000 inzendingen die 's werelds grootste jaarlijkse wedstrijd dit jaar heeft ontvangen uit 35 verschillende landen. Nog steeds geen beslissing over Perzische dollar lening. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Ver- Staten noch rechtstreeks, noch zijdelings de Perzische regering hebben toegezegd, dat haar verzoek om een dollarlening zal worden inge willigd. Het verzoek wordt nog steedr overwogen en het is nog niet bekend, welke beslissing zal worden genomen Onderzoek naar verdwenen Indonesische documenten. Naar Radio Indonesië meldt, zal de Indonesische regering diplomatieke stappen ondernemen bij de regering in Den "Haag, over enige diefstallen welke door Nederlandse ambtenaren gepleegd zouden zijn van Indonesi sche staatsdocumenten. Hiertoe zou men overgaan zodra het onderzoek in deze zaak tot een volledig resultaat heeft geleid. Zoals bekend, werden op 30 Octo ber enige Nederlanders in voorlopige hechtenis gesteld onder verdenking dat zij kaarten en geologische docu menten. die voor Indonesië van be- Ihng zyn, gestolen zouden hebben. Frans plan voor Europees uitvoerend orgaan. Men meent in Straatsburg te we ten. dat de Franse delegatie naar de raadgevende vergadenng van de Raad van Europa Maandag een ont werp voor het instellen van een Eu ropees uitvoerend orgaan heeft od- gesteld. Het ontwerp zou voorzien in een instituut van zeven Europese minis ters met duidelyk bepaalde bevoegd heden. Ieder land zou vrij zijn de be voegdheid van één, meer of alle „Eu ropese ministers" te erkennen. Op deze manier zouden landen, die tegen een Europese federatie zyn, zich toch gedeeltelijk in de Europese gemeen schap kunnen voegen. Het initiatief van de Franse dele gatie komt overeen met de voorstel len van minister Schuman voor een Europees politiek gezagsorgaan. ENGELAND. De voorzitter van de Belgische se naat, Paul Struye, heeft er Dinsdag nogmaals krachtig op aangedrongen, dat Engeland zal deelnemen aan de plannen voor éénwording van Euro pa. Engeland zou aan het „ministers- college kunnen deelnemen zonder af breuk te doen aan zyn bijzondere ge menebestbetrekkingen. aldus meende Struye. STEMMEN UIT DE KERKEN President Truman wil een actie van alle kerken tezamen Moeten de Protestantse kerken deel nemen aan een anti-commu nistisch front? Deze vraag is gedurende dit jaar in velerlei vorm gaeteld. Hier gaan de gedachten uiteen. We kunnen niet spreken van felle voorstanders en even felle tegenstanders, maar toch staat hier een tamelyk beslist ja, tegenover een dito neen. Dit „tamelyk" wil aanduiden dat er aan beide zijden aarzelingen zyn. In Duitsland is er de groep, waarvan Ds Niemöller de meest bekende woordvoerder is. Zy waarschuwt fel tegen een anti-communistische „kruis tocht", in de zin zoals de R.K. Kerk deze zou willen. De eenheid van Duitsland is hier ook een punt dat in het geding komt en een woord mee spreekt. Bovendien herinnert men zich hier nog 'maar al te goed het anti-bolsjewistische front van het Nationaal-Socialisme. Deze groep rond om Niemöller heeft ook in ons land invloed. dreigde vrede te redden en te hand haven? De gedachten zyn hier uitge gaan naar een actie .van alle kerken gezamenlijk; die welke aangesloten zijn bij de Wereldraad der Kerken, de R. K. Kerk en eveneens de Russische Orthodoxe Kerk. Dit comité heeft een brief geschreven aan alle kerkeraden in Frankrijk, met het verzoek een pe titie te richten aan de Wereldraad der Kerken. Deze zou dan een geza menlijke vredssactie van de Prote stantse, de R.K. en de Russische Or thodoxe kerken moeten organiseren Tegen dit schrijven is verzet geko men. Verbazing is uitgesproken over zoveel „naïeviteit", dat de Russisch Orthodoxe Kerk hier ooit aan zou kunnen meedoen, daar zij „gehoor zaam de aanwijzingen en bevelen van het huidige bewind" volgt. Alle toe nadering van de Wereldraad der Ker ken tot de Russische Kerk, is tot nu toe volkomen onbeantwoord geble ven. En wanneer men samen met Rome in één front zou worden opge nomen, zou dit betekenen dat de ker ken werden getrokken in bepaalde politieke doelstellingen, waartoe het Protestantisme zich niet mag laten lenen. PRESIDENT TRUMAN President Truman heeft ook zijn Wanneer we deze Duitse groep noe men, doemt daarachter op de gestal te van de Zwitserse hoogleraar Karl Barth. In Duitsland heeft hij indertijd een grote invloed uitgeoefend door mee leiding te geven aan het verzet van de Beleidende Kerk tegen het Nat. Socialisme. Deze hoogleraar wei gert zich in te laten met elke anti communistische actie. Het Christen dom is, volgens hem, niet gebonden aan de Westerse democratie. De be lijdenis der Kerk moet zich richten tegen alle-„ismen", die rechten wil len laten gelden op het Chr. geloof. Toen hem gevraagd werd waarom hij zo fel was tegen het Nat. Socialisme en nu zo lankmoedig is tegenover het Communisme, heeft Barth geant woord dat het Nat Socialisme een grote verleiding was voor de christe nen van Europa, maar dat het Com munisme dit niet is. Naar aanleiding van deze houding is Barth aangeval len. Hij zou hiermee een vijandige houding tegenover de democratische staat in de hand werken en met een te grote welwillendheid staan tegen over het Communisme. In Frankrijk is er een comité voor sociaal christendom. In dit comité heeft men zich bezig gehouden met de vraag: wat doen wij om de be- gedachten over de taak der kerken in de tegenwoordige wereldsituatie. Hij zou ze alle willen verenigen in een anti-communistisch front. Hij wil, een Amerikaanse ambassadeur benoe men by het Vaticaan, waartegen de Prot. kerken in zijn eigen land sterk verzet hebben aangetekend. Deze be noeming moest mede gestalte geven aan Truman's gedachte, dat de ker ken geroepen zijn om de Christelijke beschaving te verdedigen tegen het Communisme. Deze stelling wordt zo maar niet aanvaard. In het begin van dit jaar heeft Truman een spe ciale afgezant naar Engeland ge stuurd om met de vooraanstaande leiders van de Engelse kerken spreken. Veel is over die particuliere gesprekken niet gepubliceerd, maar zoveel is toch wel duidelijk geworden, dat zij er niet voor gevoelen op Tru man's voorstellen in te gaan. Wat is de reden dat de kerken zo uiterst waakzaam zijn zich te laten dringen in een anti-communistisch front, hoewel zij niet verdacht kunnen worden van communisme? Zal het niet zijn de vrees om zich te laten ge bruiken voor enig politiek doeleind? Ook tegenover de eigen regering zal iedere kerk de handen vry willen houden en zij zal dat zeker willen doen bij tegenstellingen zoals die er tegenwoordig zijn tussen Oost en West. Zij heeft het Evangelie te ver kondigen Daaraan moet zy allereerst gebonden zyn" en niet aan enig poli tiek front. COMMUNISME IN DE KAART? Het verwijt blijft nu natuurlijk niet uit dat de Prot. kerken met deze houding het Communisme in de kaart zouden spelen. In Zwitserland is een sterk verzet gerezen tegen de neutra liteit van Barth en ook in ons land hebben zich stemmen daar tegen verheven en er is met nadruk ge vraagd: ,Weet men dan niet hoe het in de communistische landen toegaat en hoe de Kerk daar geen vrijheid meer heeft, maar aan handen en"voe ten gebonden is door de overheid?" Dat weet men stellig zeker. Bij de Het wereldgebeuren Rome belangrijker dan Parijs Hoezeer men het ouk anders zou wensen, Rome is op het ogen blik toch bclangryker dan Pa- rys. Men moge dan aan de oever van de Seine in volte openbaarheid spreken over de problemen van ont wapening en vrede, heel veel pers pectief op belangrijke resultaten zit daar beslist nog niet in. En dat heeft onvermijdelijk tot gevoig, dot de Westerse wereld, zoals zij zich verenigd heeft in het Noord-Atlan tische blok, zonder tyd te mqgen verliezen moét doorgaan met de' op bouw van haar defensieve kracht. Daartoe zijn de kopstukken van de N.A.T.O. tegen het einde van de vorige week naar Rome getrokken waar zij hun in Ottawa begonnen werk voortzetten. Acheson. Eden. Schuman en vele anderen hebben Parijs verlaten, iets wat Wysjinski reeds de bittere opmerking "in de mond heelt gegeven, dat de Wes telijken blijkbaar <ie oorlogsvoorbe reidingen belangrijker vinden dan het gesprek van de vrede Ais bijna altijd, had Wysjinsky natuurlijk ook ditmaal ongelijk. Althans in zoverre dat hij de zaken weer eens door de sterk ge kleurde Sovjet-bril bekeek door te spreken van oorlogsvoorbereiding, waar hoogstens opbouw van de Weg- terse defensie op zijn plaats was ge weest. De Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson die èn gedelegeerde van zijn land bij de U. N. O. én voorzitter van ae N. A. T. O. is. heelt er de laatste dagen in beide functies nog eens mee nadruk op gewezen, dat het Westelijke ontwapeningsplan en de opbouw van de Atlantische verdedi gingsorganisatie in genen dele met elkaar in strijd zijn, maar slechts twee aspecten van één-en-dezelfde Solitiek, die primair gericht is en lijft op het behoud van de vrede. Want zolang als de Russen weiger achtig blijven een werkelijk con structieve daad tot datzelfde dOel te leveren, zolang za! het ook voor de Westelijken nodig blijven zich krach tig te maken ter verdediging van de vrede. Zolang zal ook, als het er op aan komt, Rome belangrijker blij ven dan Parijs. Dat is de blijkbaar onontkoombare tragiek van onze tyd! q ij de besprekingen in Rome gaat O het natuurlijk in de eerste plaats om de vorming van de opbouw van het Europese ieger en de mili taire en financiële bijurage van Ame rika voor de Wesl-Europese defen sie. Sinds de conferentie van Otta wa, dokteren in Parijs een aantal „wijze mannen" onder leiding van de Amerikaan Averell Harriman aan één groot probleem, dat heel moei lijk oplosbaar lijkt: het harmonise ren van de Europese middelen en mo gelijkheden met de militaire wense lijkheden van dit ogenblik. Harriman speelt te Rome, samen met Eisenho wer, die deze zaken juist nog in Wash ington is wezen bespreken, wel een zeer belangrijke rol, en op hun aan dringen is aan ook gisteren reeds overeenstemming bereikt over een plan, volgens hetwelk Europa reeds tegen de a.s. zomer 40 divisies op de been zai moeten brengen, a.w,z. 14 meer dan ultimo 1951 gereed zouden zijn. De bijdragen van de verschillen- ae landen zullen dus moeten worden opgevoerd (voor de Benelux van 2 tot ■t divisies), hetgeen betekend, dat dc nationale regeringen en parlementen op korte termijn weer voor moeilijke en in elk geval kostbare beslissingen zullen worden gesteld. Maar ook voor de nog volgende punten van bespreking, zullen te Ro me geen bindende afspraken kunnen -woraen gemaakt, maar hoogstens plan nen, die ae goedkeuring van de hoog ste organen der aangesloten landen behoeven. Dit betreft vooral de kwestie als de toelating van Griekenland en Turkije, de problemen van het commando voor het Midden-Oosten en de Middelland se Zee, de herbewapening van West- Duitsland en de taak, welke dit land in het Europees leger toebedeeld zal krijgen. Wat dit laatste betreft, is het opmerkelijk, dat de regering van Bonn ditmaal voor het eerst een waarnemer heeft mogen sturen. Deze Herr von Kessel mag echter niet als Griekenland en Turkije de be sprekingen bijwonen, maar heeft een eigen kamer gekregen, van waaruit hij hoogstens van tijd tot tijd door de conierentie voor het geven van inlichtingen kan worden ontboden. Hoewel het voor de Duitsers natuur lijk een stap vooruit is, en in elk ge val veel waard door hun aanwezig heid in Rome op de hoogte te blij ven van hetgeen daar wordt bespro ken, is de situatie toch wel zeer kenmerkend voor de na-oorlogse verhoudingen, waarin Duitsland van zelfsprekend nog maar moeilijk als geiijk-berechtigae kan worden er kend en aanvaard. Wereldraad der Kerken is er onlangs een rapport verschenen over de ker kelijke situatie in Hongarije. Tegen over alle officiële geluiden, die uit bazuinen dat de Prot. kerken in dat land zo vrij zijn en een bloeitijd bele ven, zegt dit rapport wel iets anders. Alle leiders van de Kerk, die een eigen mening verkondigen, zijn geli quideerd, terwijl de „meelopers maar naieve politici" in de kerkelijke lei ding zyn geschoven. Voor de officiële kerkelijke pers wordt geen papier be schikbaar gesteld, maar een kerk blad van de meelopers krijgt papier genoeg. De Kerk is zo gebonden, dat gesproken kan worden van een „col laboratie met de overheid". Een Kerk kan niet eens optreden ten gunste van haar leden en predikanten van wie zij weet dat zij onschuldig ver volgd zijn. Juist met zulk een voorbeeld voor ogen, zullen de kerken van het Wes ten er voor op hun hoede zijn zich po litiek te binden in liet een of andere front. Al mag een neutraliteit a la Karl Barth ons niet in alle delen be grijpelijk zijn, toch ktmnen we het weer heel goed verstaan dat de Prot kerken zich niet willen laten dringen in een anti-communistisch front, want dan zitten ze evengoed in een dwang positie, al is die dan iets lichter als voor de kerken achter het ijzeren gor dijn. a

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5