Onder ons gezegd: toch maar liever WERKBAAS BLINDENINRICHTING TE MIDDELBURG GEHULDIGD RUILVERKAVELING IN „DE POEL" BIJ GOES DROEF RELAAS VAN EEN GEDERAILLEERDE JONGEN PROVINCIALE ZEEVW SE COO RANT WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 GOUDEN JUBILEUM. Koninklijke onderscheiding voor de heer J. P. van de Velde. De werkbaas van de Zeeuwse Bliudeuinrichting te Middelburg, de lieer •J. p. van de Velde, die Dinsdag 50 jaar in dienst was van de Vereniging tot werkverschaffing aan Zeeuwse blinden, werd in de bestuurskamer van de inrichting op hartelijke wijze gehuldigd, Het was een hoogtepunt van dit jubileumfeest, toen de burgemeester mededeelde, dat het H. M. de Ko ningin heeft behaagd de trouwe werkbaas de eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, te verlenen. Velde geluk namens het gemeentebe stuur, deed mededeling van de hoge onderscheiding en spelde de jubilaris de zilveren medaille op. Nadat de penningmeester, de heer J, Olthoff, hem een enveloppe met in houd had overhandigd en de jubilaris een dankwoord had gesproken, werd hij nog toegesproken door de lieer A. Klaasse. die hem namens het perso neel van de inrichting geluk wenste met zijn onderscheiding. „U bent niet alleen een baas, maar ook een vriend voor ons geweest", aldus deze spre ker, die een bedrag, bestemd voor aankoop van boeken, aanbood. Terwijl een verversing werd ge bruikt, deelde de heer Koole nog eni ge bijzonderheden mede over de op initiatief van de Lutherse predikant Miehielsé in 1865 gestichte blindenin- richting. De heer Van de Velde werd aller eerst toegesproken door de voorzitter der vereniging, de heer P. Koole, die hem hartelijk gelukwenste, niet al leen niet het unieke jubileum, maar ook met zijn goede gezondheid: „Het is niet alleen voor Uzelf een zegen, maar ook voor de blinden en voor de vereniging, dat U nog zo'n grote werjckracht kunt ontplooien", aldus de heer Koole. Spreker dankte de ju bilaris voor zijn grote accuratesse en zijn grote liéfde voor het werk, waar van hij een halve eeuw lang blijk heeft gegeven. Hij verklaarde, dat de heer Van de Velde méér heeft gedaan dan zijn plicht; hij heeft meegeholpen de werkinrichting tot bloei te bren gen en aan zijn initiatief is het mede te danken, dat huisvesting en outilla ge verbeterd zijn. Tenslotte sprak de heer Koole de wens uit, dat de krasse werkbaas nog jaren lang de kracht en de lust zal hebben om zgn arbeid te verrichten totdat hij er zelf een streep onder wenst te zetten. De' burgemeester, nir. dr. N. Bolke» stein, vond het verheugend, dat er in de wereld nog sterke krachten wer ken, die alles willen doen om te hel pen de moeilijkheden van de onder minder gelukkige omstandigheden le vende naasten te verlichten. Gelukkig is Middelburg een blindenmrichting rjjk met een actief bestuur, dat alles doet om ook het leven van degenen, die het licht der ogen missen, zo goed mogelijk te maken. Het is echter nog belangrijker, dat de leiding bij de ar beid in zulke goede handen is. De burgemeester wenste de heer Van de EEN GROOTS PLAN Gemeentebestuur van 's-Heer Abtskerke zal verzocht worden aanvraag in te dienen* Voor do afdeling 's Heer AbtskerkeNisse van de Z.L.M., hield ir .A. Franke, cultuurconsulent voor Zeeland te Goes In het gebouw )tlrene" te 's Heer Abtskerke een inleiding over de ruilverkaveling in verband met de vraag of ruilverkaveling van „de Poel" In de toekomst mogelijk en wense lijk zal zyn. Nu het mogelijk is, dat In komende jaren wellicht rekening moet worden gehouden met werkloosheid en het daarom van belang kan zjjn werkver ruimingsobjecten bij de hand te hebben, meende het gemeentebestuur van 's Heer Abtskerke er goed aan te doen de aandacht op dit object te vesti gen. Gedurende de bezettingstijd is hét plan Ook eens overwogen, doch van voorbereiding of van uitvoering is toen niets gekomen. De inleider zette op heldere wijze de ruilverkavelingsprocedure uiteen, o.a. de verschillende fasen van voor bereiding, stemming, instelling van Vrouwentwist werd pruikendrama. Een Wisse kerkse dame maakte zich vreselijk boos toen een kluit aarde met een doffe plof tegen haar vensterruit vloog. Dat beeft die aap van een Michaeltje gedaan, dacht zij onmiddellijk en terstond stapte zij naar het huis, waar zij het ventje op dat moment aanwezig wist, de wo ning van zijn oma. Michael heeft een ruit stukge gooid, vertelde de mevrouw wel wat bezijden de waarheid. Oma antwoord» de, dat zij op haar kosten een nieuwe ruit mocht laten inzetten, maar de boze dame blééf kwaad en toen zij enige tyd later oma voorbij zag lo pen", dacht zij: „Ha, nu is Michael al leen thuis; nu zal ik hem eens de les lezen". Gewapend met een stok -- een klein stokje, zegt de eigenaresse - toog zij naar de woning, maar oma kwam juist weerom en die kreeg toen de klappen te incasseren. Het brave mens liet zich niet zo maar slaan, rukte aan de haren van de woedende vrouw en... trok haar de pruik van het hoofd! De dame vond het toen maar be ter te eclipseren en met de haardos in de hand verliet zij het strijdtoneel, 10 boete of 5 dagen hechtenis zei de Middelburgse Politierechter Dins dag mild. Waarschijnlijk vond hij de ze smadelijke aftocht reeds straf vol doende. Criminaliteit in Zeeland. (Vervolg van pag, I) Wat doodslag, moord enz. aangaat had Zeeland in 1949 de laagste cgfers van Nederland. De eerlijkheid in Zeeland geeft ook Wel reden tot tevredenheid. Voor eenvoudige diefstallen was het lande lijk gemiddelde 76,6 per 100 000 In woners. Zeeland kwam op 50,4 en Friesland hield de staart met 39,5. Voor gequalificeerde diefstal kwam Zeelancf met het laagste cijfer voor de dag namelijk 17,5 bij een landelijk gemiddelde van 34,6, In Zeeland en in Friesland doet men praqtisch niet aan stroperij. Gelder land stond bovenaan met meer dan driemaal het landelijk gemiddelde. Verduistering en verduistering in beroep kwam in Zeeland minder voor dan in alle andere provineie's. Bij oen landelijk gemiddelde van 21,2 box-eik- te Zeeland 9,0, Wat oplichting aan gaat waren de cijfers iets minder gunstig. Zeeland stond met 5,6 per 100.000 inwoners boven vjjf andere provincies van Nederland. Op het gebied van heling bezette Zeeland op een na de laagste plaats met 7,1, bij een landelijk gemiddelde Van 12,9. De statistiek wijst duidelijk de provincies Gelderland, Zuid- en Noord Holland aan als do streken, waar heling het veelvuldigst voor komt. VERNIELING Minder bevredigend zijn de Zeeuw se cijfers van het aantal schuldigen aan vernieling. Dat men in Limburg wat spel de böel stukslaat en in 1949 tot een gem'ddelde van 16,9 ventte» Iers per 100.000 inwoners kwam, laat zich begrijpen, want onze Limburgers hebben "daarvoor al jarenlang 'n hoog statistiek Cijfer gehad. Maar waarom Zeeland, dat In 1948 op 8,8 in 1949 moest stijgen tot 11,2, terwijl juist opze Limburgers het wat kalmer aan deden in 1949, zal wel altijd een raad sel blijven. Met het cijfer 5,8 toonden de Frie zen ook in dit opzicht weder hun zelf beheersing. Tot zover deze cijfers. Wij gaven ze, omdat ze interessant waren en wij herhalen onze waarschuwing; wees voorzichtig met het trekken van con clusies, want die kunnen alleen ge trokken worden na zorgvuldige studering van het overige matei dat bij deze cijfers behoort, Eén con clusie is intussen wel gewettigd en wel deze, dat de criminaliteit in het algemeen laag is in de plattelands provincies en dus ook in Zeeland. Veesmokkei bij St. Jansteen. Te St. Jansteen werd door de amb tenaren de invoerrechten en aecijn-, zen een zwart bonte vaars in beslag genomen. De smokkelaars trachten dit dier in de nacht door het véld te drijven.: De douaniers konden nog juist verhinderen, dat de koe de grens over ging. De smokkelaars wisten in het naehteljjk duister te ontkomen. commissies schatting van gronden, beroepsmogelijkheden, toebedeling verrekening van kosten enz. Ir. Franke zeide ervan overtuigd te zijn, dat de kosten voor een ruilver kaveling in „de Poel" hoög zullen zg'n, maar wees er daarbij op, dat de ■mogelijkheid bestaat, dat het Rijk 75 subsidie verleent. Spreker wees voorts op het voordeel ten op zichte van de ontwatering, dat ruil verkaveling van dit weidegebied met zich mee zou brengen. Na de toelich- ,ting van ir. Franke werden er vele vrat i gesteld, fen de werk moeten worden gesteld om verkave ling aan te vragen, werd hierop door een overgrote meerderheid bij zitten én opstaan in bevestigende zin geant woord. Door de afdeling der Z.L.M. zai aan de gemeenteraad van 's fleer Abtskerke worden verzocht de aan vraag tot ruilverkaveling als bedoeld in artikel 21 der Ruilverkavelingswet 1938 Sn te dienen en wel vóór 1 Ja nuari 1952. Onder woorden van dank aan de in leider sprak de .voorzitter de hoop uit dat, mocht het tot verkaveling ko men, deze onder leiding van ir. Fran ke mag worden uitgevoerd. Moderne (as-techniek. VOORDRACHT PROF. IR. W. SOETE Voor de Kring Zeeland van de Ne derlandse Vereniging voor Lastech niek heeft Maandagavond Prof. Ir. W. Soete van de Rijksuniversiteit te Gent (België) een voordracht - gehouden over het onderwerp „Vermoeidheids- proeven op gelaste verbindingen". De vergadering werd gehouden ln de koffiekamer van het bedrijfsbu reau scheepsbouw van de Kon. Mij. „De Schelde". Vele hoofdingenieurs, ingenieurs en technici van de Schelde en van andere bedrijven of instellin gen en leerkrachten van het Middel baar Technische Onderwijs, alhier, vormden het gehoor van Prof. Soete. Op vlotte wijze en toegelicht door lichtbeeldenen proefmo dellen gaf de Gentse professor een uiteenzetting van de merk waardige breekverschijnselen. die zich voordoen bij vermoeidheidsproeven op lasverbindingen van gewone koolstof- stalen. In de samenvatting aan het slot van zijn betoog formuleerde Prof Soe te enkele richtlijnen voor het con strueren en lassen van dynamisch be laste constructies. Na de pauze beant woordde de spreker vele vragen. Namens de directie van de Schelde dankte de heer Niemeijer prof." Soete. Spr. wees ook op de betrekkingen van goede nabuurschap met de Belgische collega's. De voorzitter van de N.V.L., afd. Zeeland, Ir. J. H. Krietemeijer, open de en sloot de vergadering. UITBAGGERING HAVEN BRESKENS Een baggermolen van de fa. Bos Kalis uit Dordrecht is sedert enige dagen weer bezig met het uitbagge ren van de haven van Breskens. Advertentie De sigaret met de zachte, zuivere Virginia-smaak POLITIERECHTER MIDDELBURG. Na diefstalletjes te hebben gepleegd vluchtte hij over de grens. Aan het kleine drama van een gederailleerde jongeman uit een net 6e- zin werd Dinsdag inde wekelijkse zitting van de Middelburgse Politierech ter een nieuw bedrijf (het hoeveelste reeds toegevoegd. Zes maanden ge vangenisstraf niet aftrek van het voorarrest, voorwaardelijke ter beschik kingstelling met bijzondere voonvaarden en onder toezichtstelling met een proeftijd van drie jaar, dat is de straf, waarmede de Vlissingse metselaar J. C. v. d. E, nauwelijks 21 jaar oud, zal moeten boeten voor de onverant woordelijke daden, waarmede hjj zijn eigen leven en dat van zijn ouders heeft vergiftigd. van beschuldigd het afgelopen voor jaar aan zijn moeder toebehorend ondergoed en een polshorloge, alsme de een partij lood en zink, welke ei gendom was van een aannemer, te hebben weggenomen. Voorts zou hij in Januari j.l., samen met een ande- lefs al t re, inmiddefs al veroordeelde Vlissin- «er, een hoeveelheid lood uit een pak- uis hebben gestolen. Na verschillende bazen te hebben gediend verbleef deze jongeman een tijdje in een jeugdkolonie, daar hij zich aan verduistering had schuldig gemaakt. Na zijn terugkeer begon hij een handeltje in oud papier, kocht veel te hoog in en "betaalde het ge kochte niet. omdat hg deed voorko men, dat hij een Amsterdamse fir ma vertegenwoordigde. Aan deze op lichtingspogingen kwam spoedig een einde. Van de E, bekende de hem ten laste gelegde diefstallen; bet geld, dat hij voor de goederen had ontvangen, verdween als sneeuw in de zon aan rookgerei, bioscoopjes en cafébezoek. op een kwade dag tegen de lamp z lonen, besloot verdachte naar Frar Telkens als zijn geld op wag, kaapte hij weer wat. wel begrijpend, dat hg jv—J- ,~mp zpu Frank- vluchten, maar voorlopig kwam hij niet verder dan Aarden burg, waai- toevallig kermis was en waar hij wat bleef rondzwalken. Na dat hij er nog een polshorloge van zijn broer aan de man had gebracht ging hij naar België. Ook daar zwierf hij enige dagen rond en toen liftte hg naar Bergen op Zoom, waar de laat ste centen aan een bioscoopbezoek werden besteed. Inmiddels was echter per radio zijn aanhouding verzocht en het duurde dan ook niet lang of de marechaussóé rekende hem in. In het psychiatrisch rapport werd- dan ook verminderde toerekenings vatbaarheid geconstateerd. Van de E. werd conform de eis veroordeeld, OP DE VERKEERDE WEG. De 20-jarige A. E. uit Sflxiskll had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een poederdoos, een paar hand schoenen, oorbellen en een stel jon genskousen. Dit' jeugdige meisje eveneens uit een behoorlijk gezin af komstig kon haar handen niet thuis houden en verviel, mede als ge volg van omgang met minder ge schikte lieden, van kwaad tot erger. Zij ging snel bergafwaarts, maar toen bemoeide de politie zich met haar. De eis luidde zes weken gevangenisstraf voorwaardelijk" met twee jaar proef tijd en onder toezichtstelling. Tot de ze straf werd zij ook veroordeeld. NAGALM VUSSINGS CARILLON Voor de iuidinstajlatie van het Vlissingse carillon kwam nog bin nen van de fam, G. 2,50 en van mevr. de wed. S.-—W. Den Haag 2,50. Er blijft nog steeds een te kort. Vechtpartij werd steekpartij Voor de Middelburgse Politierech ter stond Dinsdag zekere M. S. uit Ovezande terecht, wiens vader jacht opziener is en allesbehalve populair bg de jeugdige stropers uit de om geving. De zoon behoort evenmin be paald tot hun vrienden, Eén van de jongelui, de 23-jarige P. A. P., zag op een avond verdachte S. en schold hem uit. Van het een kwam het an der; er ontstond een vechtpartijtje, waaraan zelfs een mes te pas kwam. Verdachte heeft met dit wapen P. enige steken toegebracht, waardoor deze vrij veel bloed verloor en enige weken rust moest houden. Het scheel de een haar of de linkerlong was ge raakt. Verdachte i cende het mes te hebben gebruikt, maar wie hij pre cies raakte wist hij op dat moment' niet want net ging alles zo vlug en hij incasseerde verscheidene stompen en slagen. De aanleiding tot de vechtpartij was volgens S. gelegen in het feit, dat zijn vader jachtopziener is en P. en zijn mede-stropers In de zoon een verklikker zien. De eis luidde; twee maanden ge vangenisstraf en betaling van de schade ad 66. De politierechter ver wees deze zaak voor een nader on derzoek naar de rechter-commissa- ris. De inspectie van de Zeeuwse voetbalvelden. Verte; het de K.N.VB. en de afdeling van de K.N-V.B., de heren ir. H. N. Coolman, Ruijehaver, L. Boeljon en A. Imanse, maakten een tweedaagse inspectietocht langs verschillende Zeeuwse voetbalvelden In totaal wer den ruim veertig velden aan een in spectie onderworpen, ©ver de resul taten van dit onderzoek, welke zul len worden neergelegd in rapporten, kon men ons nog geen nadere inlich tingen verstrekken. Eerdaags zal nog een aantal velden worden geïnspec teerd; men Is namelijk Dinsdag niet geheel klaar gekomen. Burgerlijke verdediging van Walcheren. Eerste vergadering van kringraad te Middelburg. De gemeenschappelijke regeling voor de uitvoering van beschermings maatregelen in het belang der bur gerlijke verdediging van de kring Walcheren (Zeeland Z X) is thans in de Staatscourant verschenen. Deze regeling is op 22 November ln wer king getreden. De burgemeester van Middelburg heeft nu zijn collega's van alle Walcherse gemeenten met uitzondering van Vüssingen uitgeno digd tot bgwoning der eerste verga dering van de Kringraad. Deze bij eenkomst wordt gehouden op 6 De cember in de raadzaal van het Mid delburgse stadhuis. Aan de orde ko men de benoeming van de voorzitter, alsmede de regeling der vervanging van voorzitter eh secretaris-penning- Oesterexport naar België blijft bevredigend. De oesterverzending naar België blijft goed verlopen, er is behoorlijk vraag en dit is zeer gunstig, nu de afzet naar andere landen niet zo vlot verloopt. Met name de verzending naar Duitsland blijft laag, als ge volg van de Deense concurrentie en de hoge weeldebelasting, Engeland neemt momenteel wat meer af, nu er Franse oesters worden aangebo den, waarvoor de Engelsen steeds meer belangstelling hebben dan voor de Zeeuwse. De afname in het binnenland blijft slecht; als gevolg van de 30 weel debelasting, Aan de wal worden con- sumptle-oèsters tegen redelijke prijs verhandeld, doch in het bakkengoeö rit nog niet veel schot. De laatste dagen is de mossélex- port naar België en ook Frankrijk verminderd dóór concurrentie van Denen en Duitsers. Voorts zijn de beste kwaliteit mosselen al aardig geruimd, vooral van de Waddenzee -b£d is ook voor U Ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. „Ais de Russen komen De loswerkman P. de R. uit Zierifc- zee liep dronken over de straat en de Eolitie achtte het raadzaam de man er ontnuchtering op te sluiten. Ver dachte blies hoog van de toren: hg als communist zou, als de Russen kwamen, op een pantserwagen plaats nemen en op de politie schieten, want aan dit corps heeft hg een gruwelijke hekel. Verdachte bekende dronken te zijn geweest. Maar een communist was hij persé niet. Hij kon zich niet meer herinneren de politie beledigd te heb- ben, door. toen deze hem zijn geld teruggaf, te hebben gezegd: „Ik zal eerst eens kijken of alles er wel is, want ik vertrouw jullie niksjul lie durven best wat achterhouden". Deze opmerking kost hem 25 of 10 dagen. Eerste lustrum van „De Zeeuwen" te Hilversum. De viering van het eerste lustrum der vereniging „De Zeeuwen" te Hilversum is een groot succes ge worden. Vóór de opening van de feestavond boden de leden mevrouw Van den Berge en mevrouw Van de Wende, die gekleed waren in Zeeuw se dracht, een Zeeuwse vlag en een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens spraken de afgevaar digden van de zusterverenigingen te Amsterdam en Utrecht vriendelijke woorden, welke vergezeld gingen van bloemen en werd als grote verras sing een doos met bolussen, gezon den door een firma te Goes, bin nengebracht. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het ontstaan van de vereniging uit de actie voor steun aan het gehavende. Zeeland kort ha de bevrijding. Hij richtte dankwoor den tot allen, die aan de oprichting en instandhouding hebben meege werkt. Dat de vereniging bloeit, be wees de volle zaal. Men kon genieten van een geva rieerd en vlot uitgevoerd program ma. De „Zeeuwse Accordeonduivels" onder leiding van de heer K. van der Meer, brachten vrolijke muziek ten gehore, afgewisseld door méér serieuze stukken, zoals de ouvertu re „De kalief van Bagdad". Groot succes oogstten ook de goochelaar Jan Hagoort en mej. Koks die, be geleid door mej. Francois, enige Franse liederen zong. De acrobatiek van „de Flamingo's" werd met spah- ning gevolgd. De avond werd beslo* tea met een gezellig bal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2