TRIUMPH „Kweek" te Middelburg bestaat vijfenzeventig jaar DE RIOLEN TE VLISSÏNGEN EISEN VOORZIENINGEN BELANGWEKKENDE EXPOSITIE TE MIDDELBURG GEOPEND HAVENCOMMISSIE TERNEUZEN GEINSTAU F.ERD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 NOVEMBER 19SL IN DE BAKIS VEEL VERANDERD Rijkskweekschool werd voorpost van de onderwijsvernieuwing Op de revende December 1876 werd Middelburg verrast met een Sinter klaas cadeau uit Den Haag, dat in de loop der jaren voortdurend in waarde is toegenomen: op die dag kwam het koninklijk besluit af, dat het Zuiden des lands een Rijkskweekschool zou krijgen en dat deze ge vestigd zou worden in de Zeeuwse hoofdstad. Er werd meteen ook al een directeur benoemd: de heer W. J. WendeL En twee maanden later werd reeds meteen eerste klas gestart:, op 6 Februari 1877 begonnen de lessen. De „Kweek" in Middelburg bestaat dus volgende maand 75 jaar en er zyn plannen uitgewerkt om dit vijftiende lustrum luisterrijk te vieren. Daarvoor bestaat alle reden, want de Zeeuwse R.K.S. is in de loop der jaren uitgegroeid tot een zeer belangrijk instituut, dat alom in den lande een uitstekende naam geniet. De school is een voorpost geworden van de onderwijsvernieuwing, waar frisse ideeën leven en prachtige initiatieven worden ontwikkeld, waar hard en mot grote animo wordt gewerkt, waar de arbeid schone vruchten afwerpt. Iedere Middelburger kent het forse schoolgebouw aan de Noordstraat, ,,de bak", zoals de leerlingen het noe men. Vroeger was hierin een socië teit gevestigd. Aan de St. Sebastiaan- straat verrees kort na de opening der R.K.S. een gebouw in oud-Hollandse stijl, waarin dat geschiedde in 1880 de Rjjksleerschoól, voor de practische vorming van de kwekelin gen onontbeerlijk, werd gehuisvest. Honderden en nog eens honderden Zeeuwse jongelui zijn aan de R.K. opgeleid voor het onderwijs; er zijn nog enkelen (thans 90-jarigen) in le ven, die de eerste jaren hebben mee gemaakt. Op 1 September j.l. werd de 1530e leerling ingeschreven! Vroeger gingen op de „kweek" alleen maar jongens, maar in 1923 schoven ook meisjes in de banken en er zijn jaren geweest, dat het zwakke geslacht in de meerderheid was. Over gebrek aan belangstelling heeft de R.K.S. nooit te klagen ge had. Reeds in de eerste jaren, toen de jongens met beurzen op school kwa men, was de liefhebberij overweldi gend groot: soms waren er meer dan 100 Candida ten voor 15 studiebeurzen! Het gevolg hiervan was een strenge selectie, welke er op haar beurt toe leidde, dat men bijna uitsluitend kna pen met hersens in de klas had. Dat is in.de loop der jaren duidelijk ge bleken, want overal in het land vindt men topmensen in de hoogste we tenschappelijke colleges, in regerings organen, in de handel zelfs die in hun jonge jaren de Middelburgse Kweekschool bezochten, MET DE TIJD MEEGEGAAN. Deze heeft in de afgelopen 75 jaar acht directeuren gehad: na de heer Wendel achtereenvolgens de héren J. H. Leopold, R. de Raaf, R. Broere, J. G. Nijte. A. Zuiderveld en K. Dekker en sinds 1946 de heer A. de Jonge. De heer Dekker heeft de R.K.S. door de moeilijke oorlogsjaren heen moe ten loodsen. De Duitsers vorderden de leerschool en later werd de kweekr school ziekenhuis. Er werd toen over al verspreid les gegeven: in een loods in de tuin, in de consistorie van de Doopsgezinde kérk, in particuliere woningen, in de Handelsschool en zelfs in het Huis van Bewaring. Ge lukkig is nu alles weer bij het oude; er zijn nog altijd vier klassen met op Advertentie START IN UW HUISKAMER!. In Uw ei (jen -huiskamer loopt de startstreep, - vang daar Uw snelle ren aan naar het succes! Studeer schriftelijk met de Be kende Schriftelijke Cursus R.E.S.A.-Hilversum, benut elk moment, laat U leiden door de excellente leraren van R.E.S.A. Vraagt ons prospectus: H.B.S. A en B. - MULO A en B, Han delskennis L.O., Hoofdcorres- pondent - Ned. Fr. D. Eng. M.O. en L.O. en andere officiële examens. Chr. gymnastiekverenigingen bespraken propaganda Donderdag kwamen de Chr. gym nastiekverenigingen uit Zeeland in melksalon Bustraan te Goes in ver gadering bijeen. De vertegenwoordi ger van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond, de heer H. J. van Lummel, besprak de propaganda. Als bijdrage tot samenbundeling van diverse afde lingen in het Zuiden, hoopt men op Pinksteren 1952 een toogdag te Bre da te organiseren. Het Zuidergewest wordt daar in zijn geheel verwacht. Ook zullen verscheidene grote ver enigingen uit Zuid-Holland deelne men. Voorts werden plannen besproken voor een adspirantendag in eigen omgeving. Examen bijbelonderwijs In de rijkskweekschool te Middel burg werd Vrqdag het LK.O.S.- examen afgenomen, dat bevoegdheid geeft voor het geven van bijbelonder wijs aan het l.o. Vijftien candidaten slaagden voor dit examen, namelijk: Dames: N. E. Janse, St Laurens, E. C. Knuyt, Vlissïngen; E. Kommers. Middelburg, J. C. Lotens, Sluiskil, K. C. Verburg, Kloetlnge, C. de Voogd. Oostkapelle, H. A. de Vos, Vlissïngen, en de neren: L. J. van Boven, het ogenblik 97 leerlingen en daar naast bloeit de hoofdakte-opleiding. Alles bij het oude? Uiterlijk is „de bak" niet veranderd, maar in de on derwijsmethode is toch wel een grote wijziging gekomen. Ook op dit gebied staat dc tijd niet stil en de R.K.S. is met de tijd meegegaan, heeft zelfs mede de richting bepaald. Er wordt hard gewerkt om zo mogelijk een centrum te zijn van de vernieuwings pogingen en er zijn in het jongste verleden prestaties geleverd, die de grote waarde van de onderwysver- frissihg bewezen. Wij denken hier in het bijzonder aan de vorming van be langstellingscentra met als resulta ten o.a. de maquette van Zeeland, welke men te Gent en later in het oorlogsmuseum te Middelburg heeft kunnen zien en de eerste prijs van „Heemschut" voor een belangstel lingscentrum, bestemd voor de lagere school. Over het jubileum hangt één scha duw. Door de aanleg van de uitvals weg naar Domburg verloor de school haar sportveldje, een fietsenberging en een bruikbaar leslokaal en raakte de leerschool haar schoolplein kwijt. „Alle instanties zeggen: dit kan niet, maar Inmiddels zitten wij al twee jaar in de misère en worden wy door de overheid in niet geringe mate in ons werk belemmerd", zo verzuchtte de heer De Jonge. Een luisterrijke lustrumviering. Grote manifestatie van de onderwijsvernieuwing. Hoewel de voorbereidingen nog bjj lange na niet zijn voltooid en er nog veel werk valt te verzetten, kan thans wel reeds worden voorzien, dat de viering van het 75-1arig be staan der Middelburgse Rijkskweek school een grote gebeurtenis wórdt. De jubileumviering is bepaald op VrHaag 28 en Zaterdag 29 December en net staat nu reeds vast, dat ten minste 200 oud-leerlingen uit alle de len van het land, onder wie zeer pro minente figuren, die beide dagen in Middelburg zullen zjjn om nog weer eens in de sfeer van hun oude school te leven. De festiviteiten beginnen de eerste dag met een officiële ontvangst door het gemeentebestuur ten stadhuize en een receptie in het Schuttershof. Deze eindigt om. 5 uur, waarna $lle reünisten naar de school gaan, om nog weer eens in de banken te zitten, waarin zij vroeger zovele uren hebben doorgebracht, om oude herinneringen op te halen enom de verzuchting te slaken; „Ik ben te vroeg géboren Want de school zal één grote ten toonstellingsruimte worden, waarin de resultaten van de onderwijsver nieuwing zullen worden gedemon streerd. Onder leiding van de docen ten mej. H. W. Dorleyn (handwer ken) en de heren L. Heymans (teke nen) en J. van Kasteel (handenar beid) zijn de leerlingen reeds maan denlang bezig met ae voorbereiding van deze manifestatie, welke naar onze eerste indrukken leerden, een zeer bijzonder karakter krijgt. 's Avonds wordt in het Schutters hof een diner gehouden, waarbij be- roepsartisten (oud-leerlingen) voor de artistieke noot zullen zorgen. De tweede dag waarvoor het program ma nog niet precies vaststaat, men gen de reünisten gezamenlijk door. Tot besluit is er een bal voor de te genwoordige leerlingen met artis tieke bijdragen van oud-kwekelingen, Oud-leerlingen, die nog geen uitnodi gingen ontvingen ornaat him adres sen onbekend zjjn, kunnen zich aan melden bij de secretaris van het lus trumcomité, de heer J. J. van Doe- selaar, Langevielesingel 24, Middel burg. Vrachtauto richtte ravage aan REED TEGEN WONING Door een defect aan de stuurinrich ting en de remmen is Vrijdagmiddag een vrachtauto van een Brabantse fir ma tegen het huis gereden van de wed. de Neve te Tholen nabij de Oud- Vossemeerse poort. De weg ter plaatse maakt een bocht en 'de wagen geraakte uit deze bocht om met een harde slag tegen het huis te komen. De botsing was zo he vig, dat een groot gat in de muur ont stond en in de achterliggende kamer een ernstige ravage werd aangericht. Zo werd bijvoorbeeld een linnenkast omver geworpen. Ook _de auto werd ernstig beschadigd. Persoonlijke on gelukken vielen niet voor. De ver keerspolitie maakte proces-verbaal op tegen de bestuurder. Advertentie Federatie GÖÜD en ZILVER h Raad -n Sieraad- 'n Revers-sieraad UIT DE RAADSSTUKKEN Schade door hemelwater B. en W. van Missingen hebben by de gemeenteraad een aantal voor stellen ingediend, die verband houden met noodzakelijke verbetering van de riolering en met vergoeding van schade, welke Is ontstaan doordat, de gemeentelijke riolen in een bepaalde buurt na een zware regenbui het hemelwater niet konden verwerken. woutsdljk, B. Eversdljk, Kloeting H. de Kramer, Breskens, Elle- Le, P. ems, Vlissingen; J. C. Mesu, N. en St Joosland, G. H. Ossel, Hansweert, G. J. Swiers, Middelburg, E. Weug, Vlis sïngen. Het eerste voorstel heeft betrek- Icing op het riool in de Glacisstraat, dat destijds na een instorting niet op dezelfde diepte is aangebracht, o.a. in verband met de hoge kosten. Nu de Boulevard Bankert van trot toirs is voorzien, moet echter het re genwater van die boulevard ook via het Glacisstraat-riool worden afge voerd en daartoe zal dat riool over een lengte van 25 meter ongeveer 70 cm dieper gelegd moeten worden. De kosten bedragen 2000 en B. en W. vragen toestemming voor die uitgaaf aan de gemeenteraad. Het tweede voorstel is een gevolg van de overstroming, die op 10 Septem ber in de omgeving Palingstraat, enz. ontstond, toen na een zware re- ;enval de riolen het regenwater niet _;onden verwerken, en in sommige woningen huisraadschade werd aan gericht, terwijl enkele bedrijven ook Dedrrjfsseha.de opliepen. Hoewel B. en W. van mening zijn, dat de gemeente niet voor de schade aansprakelijk is, willen zij uit morele overwegingen de kleine huisraadschade vergoeden en de bedrijfsschade tot 50%. Daarmede zou een bedrag van 1350 gemoeid zijn, waarvoor B. en W. een crediet vragen aan de raad. Intussen over weegt het college om binnenkort met plannen bij de raad te komen voor het bijplaatsen van een rioolpomp om de waterafvoer ter plaatse te bevor deren. Het derde riool-voorstel van B. en W, heeft betrekking op klachten over het te langzaam wegvloeien van het regenwater in de omgeving van de R.K. Kerk aan de Singel. DE 4000STE Jubüea kunnen met vele maatsta ven worden afgemeten. Het is moge lijk te jubileren als een reeks van jaren wordt afgesloten, maar het kan ook anders. Deze week jubileerde te Vlissingen mej. E. Voorbergen, niet omdat ze zo'n lange reeks van jaren iö Vlissingen werkte, want ze heeft er pas 15 als verloskundige in Vlis singen achter de rug. maar ze ver richtte haar 4000ste bevalling We wisten, dat Vlissingen een voorspoedige stad ls met een krach tige kleuterbevolking, maar niet al tijd hebben we daarbij gedacht aan mej. E. Voorbergen. Ze heeft zo onge veer een zesde deel van de Vlissing- se bevolking het leven Ingeleid. Wel 'n feit om even melding van te maken al zal mej. Voorbergen zelve de al lerlaatste zijn om er ophef van te ma ken, want ze hoopt nog vele jaren voort te werken 1 De vermoedelijke oorzaak is, dat de hoofdrioleringswerken in de Iris laan nog niet zijn voltooid. B. enW. stellen nu aan de raad voor, dat hoofdriool in de Irislaan te completeren, waarvoor een bedrag van 24.500 nodig is. Om overigens meer zekerheid te krijgen, dat in de omgeving van de R. K. Kerk geen regenwater blijft staan, stellen B. en W. ook voor een viertal nooduitlatin- gen voor de riolering ter plaatse te maken, waarvan er drie zullen uit komen op de Vlissingse watergang en een op een daarmee in verbinding- staande zoutwatersloot. MAAR' altijd wint ,J3RIE VEERSE SCHILDERS" Werk van Jan Heyse, Ina Rahusen en Sarika Goth In tegenwoordigheid van vele genodigden heeft Vrijdagmiddag de bui gemeester van Veere, jhr. L F. den Beer Poortugael, in de expositiezaal der firma Van Benthem en Jutting, de tentoonstelling „Drie Veerse Schilders" geopend. In zjjn toespraak wees jhr. den Beer Poortugael op het merkwaardige feit, dat Veere onder zyn elfhonderd inwoners zestien kunstenaars telt, een percentage, waarmede het in Nederland een vrijwel unieke plaats in neemt. Drie van deze kunstenaars exposeren thans in Middelburg en spr. verheugde zich daarover, maar zelde toch te hopen, dat het nog eens moge lijk zal zjjn in het Kunstmuseum een tentoonstelling te houden van werk van alle Veerse kunstenaars. Jhr. Den Beer Poortugael gaf ver volgens een karakteristiek van het werk van Sarika Goth, Ina Rahusen en Jan Heyse, daarbij wijzend op de vernieuwing, die zich in Sarika Goth voltrekt, op de werkdrift en de ver fijning in het werk van Ina Rahusen en op het gedurfde van kleur en perspectief in het werk van Jan Heyse. Weinigen, zo zeide spr., zullen ver moeden welk een algehele liefde, volle concentratie tekeningen als die van Sarika Goth en Ina Rahusen vereisen. Velen zullen dankbaar zijn, dat Heyse hier voor het eerst sedert vijf en twintig jaren weer in Middelburg ex poseert. Voor het publiek waren dat verloren jaren, voor de schilder ech ter jaren van verdieping en ontwik- Smokkelcomplot opgerold 12.000 kg boter frauduleus uitgevoerd Tjjdens het voortgezet onderzoek na de aanhouding van de pantserauto met 3000 kg boter in de Beoosten Bljj- polder nabij Axel, is na goed recher chewerk van de Ambulante- en Re cherchedienst uit Sluiskil en de dou ane uit Zuiddorpe een smokkel-com- plot ontdekt, dat in de laatste maan den 12 partjjen boter van 1000 kg. ter waarde van 50.000 frauduleus de grens over heeft gebracht. De boter werd geleverd door een boterhandelaar uit Hulst, die ook de 3000 kg. boter leverde, welke vorige week met de pantserauto in beslag werd genomen.- Als bemiddelaars traden op een Belg uit Stekene en een melkhande laar uit St. Jansteen. Deze Belg had een onder de gemeente Terneuzen wonende landbouwer voor zjjn plan gewonnen. De boter werd op het erf van de landbouwer verborgen en van daaruit oer vrachtauto onder bleten- koppen en tro verborgen uitgevoerd. In totaal wérd 12.000 kg frauduleus uitgevoerd. De Belg Incasseerde voor zijn bemiddeling eerst een provisie van 50.- later 100.- per 1000 kg. Alle verdachten hebben een volle dige bekentenis afgelegd en werden (behalve de landbouwer uit Terneu zen) naar het Huls van Bewaring te Middelburg overgebracht. St. Nicolaasveiling te Krabbendijke De veiling K.E.O. te Krabbendijke zal Donderdag 29 November a.s., des middags één uur, weer haar tradi-1 tioneel geworden St. Nicolaasveiling houder. Marinebasis Vlissingen bij het Kanaal-commando? In de „Tel" troffen wij een be richt aan over de marinebisis Vlis singen. Het blad meldt, dat Vlissin gen een der scharnieren zal zyn van het toekomstige Kanaal-commando. Het Kanaalcommando zou een ge bied omvatten .dat zich uitstrekt van Vlissingen tot Brest. Als Noordelijke toegang tot het Kanaal wordt beschouwd het gebied tussen Vlissingen en Ramsgate (En geland), terwijl als Zuidelijke toe gang wordt beschouwd het gebied tussen Brest (Frankrijk) en Penzan ce (Engeland). Totzover het TeL- graaf-bericht, dat geen verdere bij zonderheden geeft over de betekenis, welke de vorming van het Kanaal commando zou hebben voor do toe komstige ontwikkeling van Vlissin gen als marinebasis. De nagalm van het Vlissingse carillon Voor de luidinstallatie van het Vlissingse carillon kwamen nog de volgende giften binnen: Joh. E. C. M., Kloetlnge 5.L. T., Goes 2. Bewoner Kasteelstraat 2.50, N. N. 2.— en J. C. K. 2.65. Het tekort is daardoor gedaald tot 124,98. Uitbreiding van M.T.S. te Vlissingen Met afdeling weg en waterbouwkunde Naar wij vernemen hebben de plan nen om de M-T.S.-afdeling van' de „De Ruyterschool" te Vlissingen uit te breiden met een afdeling weg en waterbouwkunde thans vaste vorm aangenomen. Het bestuur van de schoolvereniging heeft de nodige stap pen gedaan om deze uitbreiding voor te bereiden en thans is aan het ge meentebestuur van Vlissingen ver zocht om Ingevolge de desbetreffende bej allngen van de Nijverheids vet zich uit te spreken over de vraag of het femeentebestuur deze uitbreiding var e school nodig acht. De Sint wacht een grootse ontvangst in Middelburg Gemeentebestuur verwelkomt de goede heilige ten Stadhuize Sint Nicolaas heeft aangekondigd, dat hij volgende week Zaterdag een officieel bezoek aan Middelburg zal brengen en deze verblijdende tijding is voor een aantal ondernemende lie den aanleiding geweest direct alle maatregelen te treffen voor een gran dioze ontvangst van de goede heilige Het gemeentebestuur, zeër vereerd door dit hoge bezoek, was onmiddellijk bereid zjjn volle medewerking te ver lenen; het zal de bisschop en zjjn zwarte knechten plechtig ten Stadhui ze ontvangen! Vertegenwoordigers van de Middel burgse Middenstandscentrale, waarin de drie middenstandsbonden samen werken, van de vereniging Handelsbe lang en van het Middelburgs Winkel centrum hebben reeds een St. Nico- tt^mJteue^ormd- dat zich tot taak stelde de heilige van Myra een zó hartelijke ontvangst te be reiden, dat deze de beste herinnerin- gen aan zlJn bezoek aan de Zeeuwse hoofdstad mee naar Spanje terug neemt. St. Nicolaas wordt óm 2 uur bij dc aanlegsteiger aan de Róuaanse kaai (tegenover het flatgebouw) verwacht a?i^eert Per boot (beschikbaar gesteld door de Yacht Holidays Ltd' en op de plecht zullen niet alleen een „opper-zwartepiet" en zes knechtjes staan te wuiven, maar zullen ook vier hoornblazers van het corps „Juliana" met trompetgeschal de „blijde incom- ste relief geven. Onderwijl breng; het muziekcorps „Onda" op de kade Sinterklaas-liedjes ten gehore en ook de zangklasse van „Uit het Volk—Voor het Volk" zal zich dapper weren. Na tuurlijk staat bij de aanlegsteiger een commissie van ontvangst gereed cm de bejaarde gast de hem toekomende eer te bewijzen. De Sint maakt na deze ontvangst een glorieuze rijtoer door de straten van de binnenstad. Hij zal gezeten zijn in een door vier fraai opgesierde paar den getrokken open landauer en voor afgegaan worden door twee zwarte pieten te paard, door vier hoornbla zers en vier trommelslagers. Tarwe als veevoer De landbouwer K. M. te Vrouwen polder had zich Vrijdag voor de Eco nomische Politierechter te verant woorden, omdat hij een hoeveelheid tarwe aan zijn vee vervoederd had. M. voerde tot zijn verdediging aan, dat hij was verhuisd naar een ander be drijf, waar géén gerst als veevoeder was ingezaaid. Hij was in moeilijkhe den gekomen, omdat hij veel vee op stal had staan en had daarom maar tarwe als veevoeder gebruikt. De eis was f 300-de uitspraak luidde f 250.— subs, één maand. keling, getuige de frisheid van zjjn werk. Met een woord van dank aan de heer B. P. Carrière, die de tentoon stelling organiseerde en aan de he ren S. Kodde en D. Kasse, wethouders, en L. v. d. Hiele, gemeente-secretaris van Veere, voor hun tegenwoordig heid, verklaarde spr. de tentoonstel ling geopend, de hoop uitsprekend, dat zij veel belangstelling zal trekken. Vermelding verdient dat binnen de tien minuten het eerste schilderij reeds verkocht was: een gouache van Heyse, De tentoonstelling is zeer belang wekkend en geeft een uitstekend beeld van het werk der exposerende kunstenaars. Sarika Goth vindt men hier met een aantal rake. van snelle waarneming en grote vaardigheid ge tuigende schetsen, een aantal verfijn de kinderportretten en een reeks van geschilderde stillevens. Haar kinder portretten zullen wel de meeste be wondering wekken: zij hebben terecht een reputatie. De stillevens demonstre ren de vernieuwing. Terwijl er eens deels bloemstukken zijn, die niet bo ven „het geval" uitkomen, hangen er tevens een fruitstilleven en een stil leven met vissen, alsmede een in bruin uitgevoerd werk in de toegangshal, die moderner zijn en de aandacht ten vol de verdienen. Ina Rahusen brengt een aantal goe de Parijse schetsen, een serie pen seeltekeningen en in schraptechniek uitgevoerde lithos. Ook haar werk, typisch vrouwelijk van stemming, boeit en de liefdevolle, toegewijde concentratie, waarover jhr. den Beer Poortugael sprak, wordt er rijkelijk in weerspiegeld. Jan Heyse valt op met een gouache van Veere, welke warm en rjjk van kleur is en met een landschap, dat slechts de torenspits van Veere en het water daarachter, met aan de ein der de kust van Noord-Beveland toont. Ook een Zeeuwse verenwagen voor de ingang van een boerderij en en kele stadsbeelden van Damme trek ken sterk de aandacht. Zijn Zeeuwse boeren zijn een zeer knap werkstuk. Advertentie Acht kleuren, één prijs: 28 Taak van de nieuwe commissie door de heer C. Hamelink omschreven In de raadszaal van het gemeentehuis va» Terneuzen, werd Vrijdag door het lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer C. Hamelink, de Havencom missie Terneuzen geïnstalleerd. In deze commissie hebben onder meer zitting vertegenwoordigers van het Prov. bestuur, de gemeente Terneuzen, de Kamer van Koophandel voor Zeeuw8ch-VIaanderen, de Ned. Spoorwegen, de Rijkswaterstaat, de Ver eniging Havenbeiangen en de Rjjkshavencommlssarls Zuid. Bij de installatie waren tegenwoor- vice-admlraal Willinge, die van af 'anuari a.s. de functie van Rijksha- fj. vencommissarls Zuid zal bekleden, ir J. v. d. Kerk (Rijkswaterstaat). H. A M. A. de Meijer en G. J. W. van der Peijl (Kamer van Koophandel), L. F du Bois (Ned. Spoorwegen), C. A Verlinde en J. S. E. van Brakel (Ver Havenbeiangen) en de heer J. de Pag- ter (Prov. Griffie). Tjjdens zijn installatierede zeide de heer Hamelink, dat In een op 21 Augustus van dit jaar te Terneuzen gehouden vergadering, waarbij aan wezig waren het Prov. bestuur, de Ned. Spoorwegen, vertegenwoordigers van de minister van Verkeer en Wa terstaat, de Vereniging Havenbeian gen, de Kamer van Koophandel en het gemeentebestuur werd besloten tot de instelling van de Havencommissie Ter neuzen. Als taakomschrijving voor de com missie gaf de heer Hamelink aan: ten eerste na te gaan, welke vorm van or- tanisatie het meest geëigend ls vooi e exploitatie van een havenbedrijf dat mogelijk alleen eeen kraanbedry/ omvat, doch dat later een veel meer omvattende taak zal kunnen hebben, ten tweede te onderzoeken, over welk personeel en welke outillage deze or ganisatie reeds dadelijk zal moeten beschikken om een behoorlijke ex ploitatie van de haven mogelijk te maken en hoe het havenbedrijf zal dienen te worden uitgebreid ten einde de haven aantrekkelijk te maken. Ten derde eventueel de financiering van een en ander, alsmede die vraagstuk ken waarvoor de commissie zelf dit gewenst acht, te behandelen. De heer Hamelink dankte tenslotte de leden der commissie voor him be reidheid zitting te nemen, waarbij hi er op wees, dat deze een omvangrijke taak wacht en hij sprak de hoop uit dat het resultaat van de arbeid dei commissie zal mogen bijdragen tot de opbloei van de haven van Terneuzen en tot de welvaart van de streek. Sociale problemen rond de industrialisatie (Slot van pagina 1) Hierdoor verloopt de aanpassing ge makkelijker en kan bovendien het personeel in eigen gebied worden aan geworven. Ook de differentiatie is van niet te onderschatten betekenis. Sel- zoenbedrijven zijn eveneens van be lang, omdat hier de landarbeider in de stille tijd werkzaam kan zijn, zoals b.v. tijdens de campagne van de sui kerfabrieken en in de vlasbedrijven. Een dergelijke industrie sluit aan op de landbouw en schept minder proble men dan Einders geaarde bedrijven. Ir. Horstmann bezag al deze kwesties in bet lioht van de in dustrialisatie in Zeeland en staafde zijn betoog met tal van voorbeelden uit de industrie van onze provincie. In vergelijking met andere gewesten staat Zeeland er niet ongunstig voor, aldus spreker. Het geboorte-overschot is klein, zodat de noodzaak tot in dustrialisatie minder urgent is. Ver der werken in de grensstreken veel Belgen in de Nederlandse bedrjjven, zodat er zonder nieuwe investeringen werkgelegenheid overgeheveld kan worden van de Belgische op de Neder landse arbeiders. Tenslotte ontbreken in onze provincie de grote steden, het geen eveneens minder problemen schept. Het platteland zal echter op eigen wijze inhoud moeten geven aan het nieuwe, besloot ir. Horstmann en ves tigde nogmaals de aandacht op de kern van zijn betoog: de industrie zal naast economische en technische lei ders de beschikking dienen te hebben over mensen, die de arbeider helpen zich aan zijn nieuwe levenswijze aan te passen. 'S AVONDS. Na de discussie en de broodmaaltijd werd van gedachten gewisseld over de mogelijkheden van de Zeeuwse Volkshogeschool in de toekomst. Hier bij sprak de heer G. H. Schouten over het werk der V.H.S. Tot conclusies kwam men echter nog niet. Vandaag wordt het debat voortgezet. Voorts zong Frans Luit volksliedjes uit ver- ;schil!ende landen, waarbij hij een al leraardigste toelichting gaf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2