PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen accoord over Europese federatie bereikt Industrie houde rekening met de arbeider als mens 01 BILT Kantlijn Overeenstemming over wapenstiistandsünie. MOSKOU VRAAGT INGRIJPEN V.N. Duizenden Italianen verlaten huis en hof Na Syrië nu weer Israël Bakkers zijn niet tevreden Vandaag Friezen protesteerden heftig VOORSPELT: 194e Jaargang-No. 278 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj. W de Pagter. Hoofdred. G Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p kw„ fr p. p. f 4.80 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 24 Nov. 1951 ADVERTENTIEPRIJS '&i ct per mm Minimum p advertentie l 3.—. lng mededelingen driemaal tarict. Kleine advertenties irnax 8 regels) van 1-6 regels 11.- Iedere regel meer 20 cent „Brieven ol adres Bureau van dl' Bind 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924: Goes L. Vorststr €3, tel 2475 <b.g.g 2228); Oostburg Pr Mauritsstr 12 tel 102: Terneuten Brouwerljstx 2; Zlenkzee N ^ogerdstt^c^i60^t^_ NA DEBAT VAN VIJF DAGEN Amerikanen betreuren de gang van zaken De veertien Amerikaanse congresleden en de twintig vooraanstaande leden van Europese parlementen, die te Straatsburg byeen zjjn, hebben Vrijdag hun debat over het vraagstuk der Europese Eenheid, dat vtff da gen heeft geduurd, beëindigd, maar z{\ kwamen niet tot overeenstemming. De Amerikanen waren verdeeld: sommigen willen snel een volledige Europese federatie, anderen wensten, dat deze federatie geleidelijk tot stand komt. Wat de Europeanen betreft, de Scandinaviërs en Engelsen zijn tegen een politieke federatie gekant en wensen een geleidelijke ontwikkeling, de Fransen, Italianen en sommige Duitsers zijn voorstander van een volledige federatie. In een Amerikaanse verklaring, die werd voorgelezen, voordat de bijeen komst geëindigd was, werd gezegd, dat de Amerikanen betreurden, dat er „geen realistischer voortgang is gemaakt in de richting van Europese eenheid, zowel economisch als poli tiek". De delegatie geloofde echter, dat de discussies zeer nuttig zouden blyken te zijn. De slotbijeenkomst werd geken merkt door een woordenstrijd tussen De daling van de levensstandaard van de mensen, die noch een groot, noch een klein inkomen hebben, heeft reeds vaker de aan dacht getrokken. Er vindt in Neder land een onmiskenbare nivellering plaats. Procentsgewijs immers is de achteruitgang voor de arbeiders veel geringer, vergeleken bij voor de oor log, dan voor de middenklassen. Weet men bijvoorbeeld, dat de in komstendaling voor een onderwijzer niet minder dan 26,3 procent be draagt, voor een technisch ambte naar van de Rijkswaterstaat 71,3 en voor hoger en wetenschappelijk personeel 63,1 tot 87,2 De cij fers zyn door de minister van bin nenlandse zaken aan de Eerste Ka mer verstrekt en er is dus geen re den om aan de juistheid te twijfe len! Het spreekt vanzelf, dat deze zeer sterke daling in een bepaalde be volkingsgroep eigenaardige gevol gen heeft. Predikanten kunnen hun tuin niet meer laten onderhouden, noch boe ken kopen, hoogleraren moeten het zonder vakliteratuur stellen en kun nen hun zoons niet meer laten stu deren. Voor een ambtelijke loopbaan daalt de animo voortdurend. En het aantal studenten daalt eveneens. Bedroeg hun aantal (eerste jaars) in Maart 1951 nog 4780, in Maart 1952 zal het vermoedelijk nog maar 3957 bedragen. Deze berekening is door het Centraal Bureau voor de Statistiek gemaakt. De mannelijke eerste jaars-studenten liepen in aan tal namelijk van Maart 1951 tot October 1951 terug van 4010 tot 3153...... Dit is een hoogst bedenkelijk ver schijnsel. De opvallende verarming der middengroepen leidt kennelijk tot geestelijke verarming van ons volk als totaliteit en daardoor tot dalend beschavingspeil Een ander verschijnsel staat sedert kort in de belangstelling van de exploitanten van café's, hotels en restaurants. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat de eerste rangszaken hoe langer hoe minder eerste rangs bezoekers trekken. In de grote steden nemen steeds meel mensen. die vroeger hun maaltijd in een prima gelegenheid plachten te nuttigen, deze in een tweede klasse zaak of een cafetaria. In de eerste rangs zaken komt tegenwoordig een ènder publiek, en dat geldt ook voor de hotels De exploitanten betreuren dat. Maar wat valt er aan te doen? De mensen van vroeger hebben geen geld meer. Maar weet men, dat de exploitan ten inderdaad willen gaan zoeken naar een oplossing ook voor dit pro bleem? Wij zijn beniewd, welke mouw zij daar aan willen passen! In de eerste week van December zullen de Nederlandse werkgevers 11 van de weeklonen met een maximum van 8,50 uitkeren aan bun personeel. Zij zullen moeten gaan berekenen boeveel belasting daar af moet, hoe veel vereveningsheffing', ziekenfonds premie, ziektewet, ongevallenwet en kinderbijslag Dat moet gebeuren voor millioerien werknemers. En dat bost geld, veel geld, wellicht mil- lioenen .Zou het niet goedkoper en prac- tischer zijn geweest, die 8,o0 be lastingvrij uit te keren? Morgen speelt Nederland in Rot terdam tegen België. Er zijn pogingen aangewend om de on- telbaren. die geen kaart konden be machtigen te troosten met een te levisie-uitzending. Neen, zei de K.N.V.B. Dat gebeurt niet! En met die vier woorden worden ontelbaren gedupeerd Een te betreuren houding, die door niets gemotiveerd wordt. Amerikaanse en Europese afgevaar digden. Tot slot zei Paul-Henri Spaak, voorzitter van de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa, dat het probleem der Westduitse her bewapening niet kon worden opgelost zonder een Europees leger. Wanneer dit en het plan-Schuman verwerke lijkt. zouden zijn, zou iedereen zien. dat een of andere soort van politieke eenheid in Europa tot stand moet ko men. Veertien Amerikaanse senatoren en congresleden, hebben een duide lijk beeld gekregen van de verdeeld heid die daarover onder de politici van het oude werelddeel bestaat. „Wij zijn het er tot onze spijt over eens. dat niet veel werkelijke vooruitgang naar een Europese Unie is gemaakt", zo constateerde de Amerikaanse dele gatie aan het einde van de zitting. De Amerikaanse afgevaradigde Cox verklaarde, dat de Amerikaanse de legatie „geen zeer bemoedigend beeld" van de Raad van Europa mee naar huis kan nemen. „Het is duidelijk, dat alle pogingen om het doel van de Raad van Europa te verwezenlijken vernietigd zullen worden, tenzij de kloof tussen het inzicht van de Brits- Scandinavische groep enerzijds en de Franse groep anderzijds spoedig kan worden gedicht", zo meende hij. De onderhandelaars van de Y.X. en van de Communisten te Pan Moen Djon zijn het Vrijdag na een lialf uur eens geworden over een algehele op lossing van de kwestie der afbake- ningslijn voor een staken van liet vu ren. Het wachten is nu nog op de formele bekrachtiging door de voltal lige delegaties van de vast te stellen contactlijn. Daarna zal worden overgegaan tot de behandeling van de volgende agen dapunten: verzekering van de nale ving der wapenstilstandsbepalingen, de uitwisselingen van krijgsgevange nen en aanbevelingen aan de politieke autoriteiten van beide partijen. Reuter tekent hierbij aan, dat de huidige contactlijn in Korea de mili taire wapenstilstandslinie zal worden, mits beide delegaties binnen dertig dagen een uiteindelijke bestandsover eenkomst tekenen. Is dit niet het ge val dan zal de linie in overeenstem ming met veranderingen van de frontlijn worden herzien even voor het ondertekenen van de volledige be standsovereenkomst, doch niet vroe ger. Totdat de bestandsovereenkomst zal zijn getekend zullen de vijande lijkheden voortduren. Te Veere werkt men aan het vernieuwen van het buitenslulshoofd, dat dezelfde doorvaartbreedte als de oude krijgt. Een kijkje in de bouwput, waarin de betonnen vloer is gestort. „AMERIKAANSE INMENGING" Kwestie waarschijnlijk op de agendri Nóg geen 24 uur nadat de Sow jet-Russische pers een Russische nota aan de V.S. had gepubliceerd, waarin de besehuldiging wordt uitgesproken, dat de „wederzijdse veiligheidswet" een schending betekent van de Llt- winow-Roosevelt-overeenkomst van 1933, heeft Wysjinsky de voorzitter van de Algemene Vergadering der V.X., Nervo, verzocht deze kwestie op de agenda te plaatsen. De Russische minister van Buiten landse Zaken heeft Nervo er van in kennis gesteld, dat de wet voorziet in het toewijzen vari bedragen voor het „organiseren van ondermijnende activiteit en sabotage" binnen de Sowjet-Unie en. andere communisti sche staten. Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie bij de V.N. heeft verklaard, dat de V.S. zich niet zul len verzetten tegen opneming op de agenda van het Russische protest te- Dijken bezweken onder waterdruk De nieuwe vloedgolf, die langs de door de regen gezwollen Po in de richting van de Adriatische Zee stroomt, heeft in de benedenloop van de Po nieuwe breuken in de dyken veroorzaakt, waardoor opnieuw dui zenden Italianen huls en hof hebben moeten verlaten. Op niet minder dan acht punten zijn de dijken onder de enorme druk van het water doorgebroken. Inge nieurs hadden reeds springstof aange bracht, maar voor zij die tot ontplof fing kon brengen, braken de dyken retds door onder de druk van het wa ter. Zeven dorpen zijn door het wa ter overstroomd. In Frankrijk zakt het water in de Rhone en de zijrivieren, maar het wa ter in de Loire stijgt nog steeds. In het bijzonder bij Nevers en Macon is de toestand Vrijdag ernstiger gewor den. Sowjet-Unie waars?huwt Rusland heeft na Syrië thans ook Israël gewaarschuwd, dat het de vor ming van een defensiecommando voor het Midden-Oosten zal beschouwen als een vijandige daad, gericht tegen de Sowjet-Unie. De regering der Sowjet- Unie spreekt zich in deze nota waar derend uit over de houding van Egyp te ten aanzien van de voorstellen der V. S., Engeland, Frankrijk en Tur kije. Alle handelsconcessies aan Rusland en Polen ingetrokken President Truman heeft opdracht gegeven tot intrekking van alle eco nomische concessies, die aan de Sow jet-Unie en Polen op grond van han delsverdragen op wederkerigheidsba sis zijn verleend. Soortgelijke maatregelen heeft de V.S. deze zomer ook genomen tegen Roemenië, Tsjechoslowakije en com munistisch China. gen „Amerikaanse inmenging" ach ter het ijzeren gordijn. Amerika zou waarschijnlijk zelfs voor opneming stemmen. VERKLARING VAN ACHESON Vrijdag heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Ache- son, verklaard, dat hij „bemoedigd was over de eerste reacties van de V.N. op het driemogendheden ontwa peningsvoorstel. Hoewel de Sowjet- Russische minister van buitenlandse zaken zich nog niet in de politieke commissie over het plan heeft uitge sproken, hopen wij op een ernstig antwoord dat bereidheid tot samen werking tot uitdrukking brengt en dat zal leiden tot vooruitgang op dit belangrijke terrein", aldus Acheson. Zij blijven aandringen op hogere prijs volksbrood In Nederlandse bakkerskringen is grote opschudding ontstaan door het feit dat de overheid geen wijziging zal brengen in haar beleid ten aanzien van prijs en samenstelling van het volksbrood, welks verbruik tot 60 pet van het totale verbruik is gestegen De Nederlandse Bakkersbond is van mening, dat de verkoopsprijs van het volksbrood tenminste gelijk moet zijn aan de kostprijs van dat brood. Het verlies op het volksbrood bedraagt volgens kostprijsberekeningen gemid deld over het gehele land ruim één cent per brood. De Nederlandse bak kers leggen er de nadruk op, dat zij een open oog hebben voor de moei lijkheden, die verhoging van de prijs van het volksbrood in verband met het gevoerde prijs- en loonbeleid met zich zou brengen, doch zijn de stelli ge mening toegedaan, dat daardoor ontstane tekorten niet op een bepaal de bedrijfstak mogen worden afge wenteld, aldus de Nederlandse Bak kersbond. Zware ontploffing in Kopenhagen IN WAPENOPSLAGPLAATS VAN DE MARINE. In een wapenopslagplaats van de Deense mirinebasis te Kopenhagen heeft zich Vrijdagavond een zware ontploffing voorgedaan. Een 16-tal personen kwam om het leven en meer dan honderd werden gewond. De ontploffing was zo hevig, dat volgens berichten velen op dertig ki lometer afstand te Malmö in Zweden uit hun bed geslingerd werden. Even na half twaalf brak een twee de grote brand uit. Een gebouw is ge heel verwoest, verschillende andere gebouwen werden zwaar beschadigd, waaronder de nieuwe zeevaartschool. Minister In 't Veld kondigt premielening aan In een Vrijdagavond te 's-Herto- genbosch gehouden openbare bijeen komst heeft de minister van weder opbouw en volkshuisvesting mr. dr. J. In 't Veld als een der middelen om het tekort aan gelden voor de woning bouw In te lonen, een nationale pre- mielening van honderd millioen gul den aangekondigd met als kleinste coupures van f 25.-. Daarnaast zal de mogelijkheid wor den opengesteld in te schrijven op een obligatie-woningbouwlening op een rentevoet van vier procent. De over- werkactie, die de vakbeweging wenst te beginnen en de spaaractie van da werknemer van een kwartje jer week met daarbij een kwartje van de werkgever, achtte de minister goede middelen om het tekort mede te hel pen inlopen. Alleen dc laatstgenoemde actie reeds zou een bedrag van v'jftig mil lioen per jaar betekenen. Bij K.B. is bepaald, dat Irissen 2-3 November en 1 December ó.s. ter tijde lijke vervanging van minister S. L. Mans- holt met het beheer van het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening zal zijn belast de minister van Economische Zaken, prof dr. J. R. M. van den Brink. KORTE PREDICATIE LICHT IN 'T DUISTER. Ik ben het Licht der wereld; trie MU volgt zal in de duis ternis niet wandelen, maar zal het Licht des Levens heb ben. Joh. 812. 't Dutster omgeeft ons. de zwarte nacht omvangt ons. Zo is het thans in de natuur, nu de nacht de dag be heerst. Maar dit geldt eveneens voor allerlei levensterrein. De moeilijkhe den, problemen en raadselen zijn le gio. In menig persoonlijk leven is dtt ook het geval. Daar zijn gezinsmoei lijkheden; karakters die botsen: ziek te; armoe. Daar is, het innerlijke niet tot klaarheid komen, geen uitzicht zien. Duisternis is naar, akelig. Vooral als je niet kunt blijven stilstaan op je weg. En wie zou dat kunnen? ,.Des drijvers geweldige roede Drijft rustloos ons voort op ons pad." We moeten voort of we willen of niet. Trouwens stil blijven staan in de nacht zou onze ondergang betekenen. We moeten naar huis, waar rust is en licht en blijdschap. Daarheen gaat ook ons verlangen. Daarnaar zoekt ons hart. We dorsten naar innerlijk stil geluk. Maar hoe komen we thuis door een nacht van smart en zorgen? Hadden we maar iemand die licht bracht in onze duisternis en ons wou voorgaan op de weg. Gode zij dank, heeft de Allerhoog ste op deze wens Zijner mensenkinde ren gelet. Hij schonk ons Zijn gelief de Zoon, om in te gaan in onze nacht en ons verdwaalden en vertoornen te behouden. Hij schonk ons die Redder, die zeggen l:on, en ook nu zegt: „Ik ben het licht der wereld; wie Mij volgt, zal nimmer in de duisternis wandelen, maar zal het licht des le vens hebben". Zo is er uitkomst in onze donker heid. Jezus Christus wil ons thuis brengen. Hij wil ons rust, vrede, blijd schap en geluk schenken. We behoe ven te midden van onze duisternis niet te wanhopen. De raadselen mogen vele zijn, de moeilijkheden ons onoverko melijk lijken, er is een mogelijkheid om uit onze doolhof te geraken; er is een weg tot ontkoming. Als we die weg maar willen bewandelen, als we maar tot Jezus willen gaan met onze duisternis en vragen„Leid, vriend'lijk Licht, mij als een trouwe wacht, Leid Gij mij voort!" En we dan ook inderdaad bereid zijn naar Zijn stem te horen en Hem te volgen; zo te volgen als schapen hun herder. Gehoorzaam, ook als stemmen van verleiders ons trachten te verlok ken. En in vol vertrouwen, ook als uit 't omvangend duister grimmiger ka ken zich opensperren. Geheel overge geven. slechts volgend, stap voor stap het lichtend spoor van de Goede Her der. Hulst. J. HOM AN. ...is het 50 jaar geleden, dat de Duitse muziekleraar en compo nist Heinrich Urban, die de be kende pianist Paderewski les gaf, te Berlijn overleed; ...viert de vereniging „De Zeeuwen" te Hilversum haar eerste lustrum. SOCIALE PROBLEMEN ROND DE INDUSTRIALISATIE Ir. Horstmann hield belangwekkend betoog voor Zeeuwse Volkshogeschool Tydens de tweede dag van de Zeeuwse Volkshogeschoolcursus, die thans in het Jeugdcentrum „Nieuw Walcheren" wordt gehouden, werd uitvoe rig gesproken over de sociale problemen, die zich voordoen bij de indus triële ontwikkeling van Zeeland als agrarisch gebied. Dit onderwerp werd ingeleid door ir. C. A. L. Horstmann, dir. van de Spiegelglasfabriek te Sas van Gent, die er in het begin van zjjn causerie met nadruk op wees, dat hy zichzelf niet zo zeer beschouwde als „de spreker van vanmiddag" dan wel als de eerste, die in deze intieme Volkshogeschoolkring wat over deze problemen wilde zeggen. Deze opvatting bleek wel zeer juist, want na ir. Horstmann gaven nog vele andere deelnemers hun mening over de sociale vraagstukken der industrialisatie te kennen en daarby kwam wel sterk het grote nut van deze cursus naar voren: ir. Horstmann sprak als de man uit de leidende industriële kringen en zyn oordeel was helder ge formuleerd en getuigde van groot inzicht, doch onmiddellijk na hem klonk de stem van de arbeider, die het betoog van de inleider aanvulde en op enkele punten corrigeerde. Verder hoorde men de mening van het nijver heidsonderwijs, welke opvatting zonder dralen aan een nadere beschouwing werd onderworpen door een man van de practyk, die met de resultaten van dit onderwijs moet werken en tenslotte liet ook de landbouw zich niet onbetuigd, zodat de causerie van ir. Horstmann gevolgd werd door een levendig debat, waarin de deelnemers aan deze cursus eikaars standpunten leerden kennen en waarin men toonde begrip te hebben voor de mening van de ander. Ir. Horstmann zette uiteen, waarom men tot industrialisatie dient te komen en schetste uitvoerig het milieu van de agrariër en van de industrie-arbeider. Wat gebeurt er nu als een arbeider uit de agrarische sector in de industrie gaat werken? zo vroeg de heer Horst mann. Dikwijls verandert de arbeids vreugde van karakter en verdwijnt soms geheel, vooral wanneer de man slechts een klein onderdeel van het productieproces uitvoert. Zijn gezins leven wordt anders gericht, omdat de werktijden in de fabriek niet gelijk zijn aan die van het land en met de vrije tijdsbesteding gaat het eveneens een andere kant op. Radio, film enz maken de gemeenschapsband in het gezin losser, de persoonlijke vrijheid gaat „aan de kapstok" en in plaats van zelf te leven, wordt de man ge leefd. Toch kunnen deze nadelige ge volgen van de industrialisatie voorko men worden, meende ir. Horstmann doch dan zullen de industriële leiders niet alleen rekening dienen te houden met de economische en technische zij den van het bedrijf, maar zal ook de ..human factor" een rol dienen te spe len. Ir. Horstmann somde voorts enkele maatregelen op, die er mede toe lei den kunnen, dat de sociale consequen ties van de industrialisatie niet van negatieve aard zijn. Met grote nadruk betoogde hij in dit verband onder meer, dat er grote aandacht besteed dient te worden aan de scholing. In de practyk blijkt in Zeeland, dat er een ontstellend gebrek is aan goede bazen en werkmeesters en het zijn jnist deze mensen, die een verantwoordelijke functie ten opzichte van het bedrijf en de arbeider bekle den. Zij immers zijn in de plaats ge treden van de directie, die in de vori ge eeuw by het begin van de indus trialisatie nog persoonlijk contact met de arbeider had. Het blijkt echter on mogelijk deze functionarissen uit de arbeiders te recruteren, omdat zij on der hun collega's te weinig gezag heb ben. Daarom is een goede scholing van bijzonder groot belang. SEIZOENWERK. Verder wees de heer Horstmann op de noodzakelijkheid om de gezinsge meenschap gaaf te houden en voorts bepleitte hij de vestiging van kleine bedrijven in agrarische gebieden. (Vervolg op pag. 2) De twee grootste Engelse automobiel- maatschappijen. (de Morris- en de Austin - maatschappijhebben Vrijdag bekend gemaakt, dat zij een fusie zullen aan gaan. „Zijn de Neder'anders gek geworden?" Naar aanleiding van het gebeurde in en om het paleis van justitie te Leeuwarden, was Vrijdag door de strijdhond „Friesland Vrij", de Friese vereniging voor een federaal Europa en de raad van de Friese beweging, een protestvergadering in Leeuwarden uitgeschreven. De belangstelling was zo groot, dat dezelfde vergadering twee maal gehouden moest worden. Boven het podium hing èn de Friese vlag èn het opschrift in de Friese taal „gelijk recht voor een ieder, ook voor een klein volk". Het woord werd ge voerd door de heer P. van der Mark uit Sneek, de heer J. Piebenga, hoofdredacteur van de „Leeuwarder Courant" en het Tweede Kamerlid, de heer J. H. Scheps. „Zijn de Nederlan ders gek geworden", zo riep deze uit, „dat zy handelen als thans is ge beurd!" Spreker vergeleek de Friese strijd met die van Vlamingen, Ieren en andere minderheden. Tenslotte werd een motie aange nomen. waarin de houding van de Heerenveense Kantonrechter ten sterkste wordt afgekeurd, waarin voorts wordt gezegd, dat het niet toe laten van de eed in de Friese taal te kort doet aan de rechten van die taal, en waarin een wettelijke taairegeling wordt geëist, waarbij voor de Friese taal dezelfde rechten gelden als voor de landstaal". Engeland wijst Egyptische beschuldigingen van de hand De Britse ambassadeur te Cairo heeft Vrydag een nota aan de Egypti sche regering overhandigd, waarin de Egyptische beschuldigingen betref fende hardhandig optreden der Brit ten in de Suez-Kanaalzóne worden te gengesproken. In de nota wordt ge zegd, dat de maatregelen van de Britse strijdkrachten alle noodzake lijk waren door de politiek van de Egyptische regering zelf, die de „ex tremistische elementen van de bevol king" niet had ingetoomd. ZACHTER. Geldig tot Zaterdagavond. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk weinig wind en plaatselijk nevel of mist- La ter matige tot krachtige en mogelijk tot hard toenemende wind tussen Zuid en Zuid-West. Zachter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1