In Malakka worden geen zichtbare vorderingen gemaakt De vliegende Hollander werd geboren in Terneuzen! „HORECA" NEEMT STELLING TEGEN MR. d'AILLY'S PLAN Chocoladeletters c&fesóe,/ EEN MILLIOEN ONTHEEMDEN KREGEN NIEUW VADERLAND Toch is 't zo I HORNBY f TREINEN Eens in de tien jaar thuis! 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 EEN EINDELOZE JUNGLE-OORLOG Terroristen ontvangen steun van communistisch China (Van onze correspondent). October is een moeiiyke tyd geweest voor de Engelsen In de Jungle- oorlog in Malakka. In het begin van de maand werd de Hoge Commis saris Sir Henry Gurney het slachtoffer van een aanslag en kort voor het einde van de maand sneuvelde btfna een geheel regiment van de Royal West Kent#, dat op jacht was naar de moordenaars van Sir Henry, by een overval door bandieten. De dood van de Hoge Commissaris trof de Engelsen op een kritiek t-tfdstlp, juist toen er overplaatsingen bij het militaire commando en de leiding van de veiligheidsdienst hadden plaats gevonden en toen de pogingen om de bevolking te winnen door hun meer rechten te geven, de omzichtigheid en de verstandige leiding van een man van het formaat van Sir Henry noodzakelijk maakten. Zijn verlies was dan ook een communistisch buitenkansje, dat de tegenpartij een sterke aansporing gegeven heeft. De toestand ln Johore wordt na deze gebeurtenissen als zeer ernstig beschouwd, naar men officieel toe geeft. Het lijkt er op, dat de ver houding der krachten ten gunste van de terroristen verschoven is. nadat dezen erin geslaagd zijn talrijke ge weren buit te maken. De nieuwe be velhebber heeft thans bijna dictato riale volmachten gekregen. STEUN VAN ROOD-OHINA. Als de bandieten geen hulp van buiten kregen, zouden ze uiterlijk binnen een half jaar het onderspit moeten delven, verklaart men in mi litaire kringen, 't Staat echter vast, dat ze door Rood-China ondersteund worden. Uit mededelingen van ge vangenen en uit buitgemaakte docu menten heeft men kunnen opmaken, dat van de communistische leiders er enkelen 2$n afgevallen en dat execu ties moesten worden gehouden en strafmaatregelen getroffen. Het aan tal gesneuvelde bandieten stijgt voortdurend. Desondanks is de sterk te van de junglestrijders gelijk ge bleven; deze zou reeds tot 3000 man gedaald zijn, maar volgens de laatste berichten zijn het nog steeds 5000 man. De communisten hebben de Engel sen een geheel nieuw probleem opge geven, doordat ze de strijd in het ge bied voeren, waarheen men de Chi nese boeren verplaatst heeft en zij daardoor de uitwerking van het ge hele landverhuizingsprogramma op de proef stellen. STRENGER OPTREDEN GEWENST? In het jaarverslag over 1950 van de regering van Malakka wordt er op gewezen dat de erkenning van Rood- hina door Engeland de communis ten zeer aangemoedigd en de Chine zen in Malakka in hun houding te genover de overheid beïnvloed zou hebben. In 1950 heeft de jungle-oor log in Malakka 15 millioen pond ge kost, waar nog 3 millioen uit En gelse middelen bijkomt. Tegenover 639 gesneuvelde terroristen, 147 ge vangenen en 344 gewonden staan 940 doden, 106 vermisten en 894 gewon den onder de soldaten en de burger bevolking. In tegenstelling tot het optimisme, dat tot aan de moord op de Hoge Commissaris overwegend heerste, is men thans vrij algemeen van mening, dat de tegenstanders veel strenger aangepakt moeten worden, als men in de jungle-oorlog succes wil heb ben. - Uit het „Eweet water"-kanaal, een afvoerkanaal van het Suezka- naal, zijn de lijken opgehaald van de twee vermiste Britse soldaten. VREEMDELIN GENBELAST1NG? Vreemdeling besteedt al tientallen millioenen guldens in ons land Burgemeester d'Ailly van Amsterdam heeft onlangs de gedachte ge lanceerd, om het herstel van historische monumenten te bekostigen uit de opbrengst van een soort vreemdelingenbelasting, te heffen cp logies en verteringen, op de tarieven voor de rondvaarten en wat dies meer zy. Een van de argumenten van de hoofdstedelijke burgemeester was: dat de vreemdelingen van deze monumenten genieten, zonder iets te doen voor hun instandhouding. Hy meende, dat zyn denkbeeld uitvoerbaar zou zijn, door zegeltjes te plakken op hotel- en restauratïerekeningen, rondvaartkaart- jes, enzovoorts. In „Horeca" het weekblad voor de hotel-, restaurant- en café-bedryven, wordt tegen deze „zoveelste poging om langs andere dan de normale weg, de middelen die nodig zyn om een toeristische attractie in stand te houden", scherp stelling genomen. (,,'t Is n UNION"] y ybrvv&n- «OSL CACAO CHOCOLADE Geen bezwaar tegen gebonden loonpolitiek, maar tegen de toepassing. Er zal meer evenwicht moeten komen tussen huishuren en bouw kosten. Hoe eender dit komt, hoe beter dit zal blijken te zijn, ook voor het scheppen van gezonden verhou dingen op loongebied, aldus de voor zitter van het Verbond van Protes- tants-Christelyke werkgevers, de heer A. Borst uit Wassenaar, die Donderdag te Utrecht de algemene ledenvergadering van het Verbond opende. Naar sprekers mening dienen de bezwaren niet te gaan tegen een ge bonden loonpolitiek, maar veel meer tegen een bepaalde wijze van toe passing daarvan. In het kader van een gebonden loonpolitiek achtte spreker grotere vrijheid voor arbeiders- en onderne mersorganisaties zeer goed mogelijk De heer Borst staat geheel afwij zend tegenover een hernieuw tot gelding brengen van de wet van vraag en aanbod op loonpolitiek ge bied wat blijkbaar door sommige werkgevers wondt gewenst. WERK VAN DE I.R.O. Tsjechische familie in New York feestelijk ontvangen. (Van onze correspondent). New-York, November De Tsjech Alexander Ranezay, zyn vrouw en twee knappe dochters (Lydia 21 en Erika 10) die onlangs met de „General Muir" in New-York aankwamen, droegen ieder een label van de IRO, de internationalo vluchtelingen organisatie. Het kenmerkende van deze labels waren de nummers, die opliepen van 1.000.000 tot 1.000.003. Sinds de oorlog heeft de IRO een millioen displaced persons en politieke vluch telingen aan een nieuw vaderland geholpen. De directeur-generaal van de IRO, de heer J. Donald Kingsley, deolde mede, dat van dit millioen 180.000 personen in Australië waren onderge bracht, 123.000 in Israël, 1144.000 in Canada, 86.000 in Engeland, 98.000 in Zuid-Amerika, 280.000 in de Ver enigde Staten en duizenden in 75 an dere landen. De familie Ranezay, die met de 1272 andere ontheemden, die- zich aan boord van de „General Muir" be vonden, al voor dag en dauw aan de railing had gehangen om het vrij heidsbeeld en het wolkenkrabbers-sil houet van Manhattan te zien, werd in New-York een glorieuze ontvangst bereid. Het begon al met een plech tigheid in de haven, waarbij verschei dene autoriteiten aanwezig waren en vele hartelijke toespraken werden af gestoken. Alexander Ranezay, die vroeger in zijn vaderland in de hotelbranche werkzaam was en die in Salzbufg, waarheen hij in 1945 vluchtte, werk zaam was als verkoper voor 'n Ame rikaanse maatschappij, zei in zijn dankwoord o.a.: „Bij onze dankbaar heid is er nog slechts één ding dat wy zouden willen vragen, vergeet dege nen niet die nog zijn achtergebleven. Wij die de betekkenis van de vrijheid hebben leren kennen, wensen ieder een hetzelfde toe." NAAR DE KERK. De eerste gang van de familie Ra nezay was naar de Kathedraal van Sint Patricius, om er een dankgebed uit te spreken. De 21-jarige Lydia huilde tranen van geluk en ontroe ring, toen zij in de kerk neerknielde. De familie gebruikte daarna de lunch op de hoogste verdieping van de Em pire State Building en werd op het NHvnlPWTWnnwIfWwnwWWWWWBirWw 2. IC 139. De Nederlanders lachten in de der tiger jaren om de woorden van Go ring, dat kanonnen beter zijn dan bo ter. Deze uitlating van de cynische Duitse dikzak werd hier te lande méér beschouwd als een bewijs dat de drui ven te zuur waren, dan als een alarm dat tot onmiddellijk aanpakken noop te. En toen de Duitse tanks en de Duitse artillerie bij stukies en beetjes op de fotopagina's in de wereldpers verschenen vermochten deze afbeel dingen niet de Nederlandse vrolijk heid. aan te tasten. Dat was immers maar snoeverij van die Duitsers; die tanks waren van bordpapier1 Dat kon toch een kind begrijpen? Laten we de Duitse bewapening voor wat ze was. We hebben ervaren de deugdelijke kwaliteit van dat bord papier, waar tegenover de Nederlandse artillerie zich geplaatst zag. leder weet welk een beslissende rol de vuurkracht in een moderne oorlog speelt. Welnu, een uit 2 divisies be staand Belgisch legerkorps telde 46 batterijen, een Nederlands legerkorps echter slechts 19. Maar die Nederland se batterijen bestonden dan ook uit zeer bijzondere stukken, t.w. verou derde houwitsers en museumcuriosi teiten uit 1878 en 1880 (zgn. 12 lang staal, 15 lang 24 en 8 lang staal). Kort vóór 10 Mei 1940 werd aan de Peel- divisie toegevoegd het nieuw ge vormde 20ste regiment artillerie, be staande uit 3 afdelingen van 3 batte rijen 8 staal van 1880! Het commando Zeeland, de verdediging te Delfzijl, aan het Buiten-U en de stelling Den Helder werden eveneens voorzien van dit ouderwetse speelgoed. Vlak voor de Duitse inval werden nog 100 stuks hiervan voor het gebruik ge reed gemaakt. En^net welk een succes! In de Zand dijkstelling op Zuid-Beveland konden na luttele spanne tijds nog slechts 4 van de 12 monden vuur afgeven; de rest weigerde door klemming der stukken, wijl dit verouder de materi eel het vuurtempo van een moderne oorlog niet kon verdragen! In ieder geval was dit spul niet bij machte hel karton van de tegenpartij voldoende 1 aan te tasten. Wist 17, tussen twee haakjes, dat niet alleen mensen papier en karton kun nen vervaardigen, maar dat ook ver schillende dieren deze kunst verstaan? H. Pétillon. Wij besteden, aldus het blad, jaar- lyks een aanzlenlyke som om de drin gende uitnodiging aan vreemde toe risten ons land te bezoeken, zo wijd en zo intens mogelijk te verspreiden. Als wij er bij zouden vertellen, dat wij - voornemens zijn om hen voor het kijken naar de oude gebouwen of het beryden van de fraaie wegen extra te belasten, dan is het niet waarschyn- lyk dat wij hun animo om aan de uit nodiging gevolg te geven, zouden vergroten. Bovendien kan men niet zeggen, dat de vreemdeling niets doet voor het behoud van de Amsterdamse (en andere) monumenten. Hij besteedt jaarlijks tientallen millioenen guldens in ons land en vaak in een valuta, waaraan ons land ernstig gebrek heeft. Trouwes een dergelijke stedelijke JE belasting zou niet alleen de buiten st: lander treffen, doch ook de Neder- lander uit andere plaatseft. Nederland kent geen bestemmings belastingen. Er zou dus een wijziging van ons fiscale stelsel nodig z(jn. Ook als men deze moeilijkheid zou weten te omzeilen, dan blijven er vol gens „Horeca", nog zoveel nadelen en problemen over, dat men liever maar van het hele denkbeeld moet afzien. De hotellier, de botenverhuurder, de taxichauffeur, die de zegeltjes zouden moeten plakken, zijn geen belasting gaarders en zullen er weinig voor voelen om het te worden. Zy zouden de zegels ofwel tevoren moeten beta len (en dus de gemeente een voor schot verlenen) of de verantwoorde lijkheid er voor dragen als zij ze in consignatie krijgen en daar zullen ze zeker niet op gesteld zijn. Binnenkort vrijlating van Mgr. Stepinac Volgens een bericht uit Rome in de „New York Times" zou de Joe goslavische regering, in de nabije toekomst, aartsbisschop Stepinac vrijlaten, die beschuldigd van samen werking met de as-mogendheden tot 16 jaar gevangenisstraf veroordeeld, reeds vijf jaar van zijn straf in een gevangenis heeft uitgezeten. Bovendien, betoogt „Horeca", zou een dergelijke belasting niet beperkt kunnen en mogen blijven tot het ho tel- en restaurantbedrijf, maar uitge breid moeten worden tot winkelza ken, bloemenstalletjes, musea, Artis, spoorwegen, K.L.M., enzovoorts. En er zouden zegeltjes van een heleboel verschillende waarden moeten komen. Een kwartje op een kopje thee is heel wat, maar op de passagiersprijs New- YorkAmsterdam betekent het niets. Straaljager in botsing met jeep één dode. Op de vliegbasis Leeuwarden is Woensdag een straaljager na de lan ding in botsing gekomen met een jeep. Een der inzittenden van de jeep, de soldaat J. Nieuwenhuizen uit Utrecht, werd hierby zodanig ge wond, dat hy aan de gevolgen is overleden. De jeep en het vliegtuig werden licht beschadigd. On mm mm. Weet U al wat U Uw toon toor SlntNlcolaaj tuit geven? Voor een echte jongen gaat niets boven Meccano - de originele constructie bouwdoos waar honderden prachtige modellen mee gebouwd kunnen worden. Houdt Uw Jongen van speel goed-treinen? Hij zal verrukt tljn van een Hornby Trein •- en U ookl Eist de neem MECCANO ep elk artikel DepSt voor engros i HAUSEMANN KÖTTE N.V. A"DAM-C. Van nu afaan: de vliegende Zeeuw stadhuis door burgemeester Impellit- terl ontvangen. De volgende dag reis de zij door naar Washington, waar zij werd ontvangen door Kardinaal Spellman en verschillende regerings autoriteiten. De Ranezay's gaan zich vestigen in Texas, waar z\j een huis en de 47- iarige vader, een tuinmansbaas, heb ben gekregen en waar de kastanje bruine Lydia costuum-tekenen leren wil. In Salzburg was zij telefoniste op het kantoor van de vluchtelingen organisatie. Advertentie. HET GENEEST VLUGGER EN BETER wanneer GIJ er Akker's Kloosterbalsem op doet Deze heerlijke, zuiverende wondbalsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brand wonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert dc zo belangrijke groei van de nieuwe huid. Maar ook als wrijfmiddel bij rheumatiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akker's Kloosterbalsem al drie geslachten lang geprezen met de woorden: „Geen goud zo goed"; De Vliegende Hollander, met een uitroepingsteken, is niet alleen het zinnebeeld geworden van onze luchtvaart, maar ook van alle stuwende krachten, die Nederland groot hebben gemaakt. Het is echter geen Hollander, die met zijn spookschip over de zeeën kruist, maar een Zeeuw. Iedereen in Terneuzen kan U het oude huis aanwyzen in de Noordstraat, waar hij werd geboren en waar hy woonde en waarheen hij bij tijd en wyie terugkeert, kapitein Van der Decken, de rusteloze zeiler. De eeuwige Jood wandelt, de eeuwige Zeeuw vaart! Eens in de tien jaar 'glijdt het spookschip langs de kleine jachtha ven en meert aan het havenhoofd. Een heel oud en gebogen man zwerft die nacht door de straatjes en de gan gen, de stenen trappen op en af, om te verdwijnen ln het oude, stille huis. Deuren gaan langzaam open en dicht, een voor een kraken traptreden, roes tige scharnieren knarsen; een grendel wordt verschoven: in het duister van de vliering hoort men de voetstappen van kapitein Van der Decken, die heen en weer loopt in dé kleine ruim te. IN OOSTENDE. In Oostende kent men ook de ka pitein van een spookschhip, die een naam draagt, die men nimmer in Vlaanderen, maar vaak genoeg in Zeeland horen kan, Jan Jacobs, en langs de gehele Vlaamse ku3t, van de Panne tot de Zoute, vertellen de vis sers van spookschepen met fantas tische namen, die men nimmer in de scheepstijdingen lezen zal, zoals de driemaster „Ossaert" en het fregat „De Roessaert". In de verbeelding van de vissers krijgen deze schepen vorm en gestal te, wanneer in het najaar de scherpe omtrekken van de voorwerpen ver vagen in de nevels, en mistbanken, ver in zee, op scheepsrompen gaan lyken, met laaghangende wolken als bolstaande zeilen. In de negentiende eeuw werd de „Vliegende Hollander", die door de matrozen van vrywel alle landen werd gevreesd, een Oost-Indiëvaar- der, die men op de route om Kaap de Goede Hoop moest ontzeilen. KWADE KANSEN. Na een ontmoeting met het spook schip ging men onverbiddelyk, met man en muls, de diepte in, tijdens een van die vliegende stormen, die in alle jaargetyden plotseling by deze storm- kaap kunnen opsteken. Enige eeuwen tevoren echter, toen men alleen nog langs de Vlaamse kust en aan de oevers van de Schel de over het spookschip hoorde spre ken stond er een Zeeuw op het com- mandodek, een van de geuzenkapi- teins uit Vllssingen. In 1572 hadden de Vlissingers zich als eersten in Zeeland voor de Prins verklaard, en de Oranjevlag op de toren gehesen. Reeds enkele maanden later beheersten zy met hun vloot de monden van de Schelde, bedreigden de scheepvaartroutes op de Noordzee en het Kanaal, en kurkten zo nu en dan het Nauw van Calais dicht. Zij beschikten over honderden sche pen, die zwaarder gebouwd en beter bewapend waren, dan de Spaanse en ook hoger op het water lagen. Hun „kromstevens" waren voorzien van een paar grote kanonnen en van zes a tien kleine vuurmonden en hun „vlieboten" konden een nog grotere gevechtskracht ontwikkelen, daar ze twintig gotelingen aan boord had den. Hoeveel Vlaamse klokken had den er niet aan moeten geloven om dit scheepsgeschut te kunnen gieten? Vlaanderen stond voortdurend bloot aan de strooptochten van deze onver schrokken kapers, die op eigen hand belastingen hieven in de dorpen, zo dat Alva naar zyn tiende penning fluiten kon, en zelfs het'lood van de dakgoten meenamen, om er kogels van te gieten. INVALSPOORTEN. Terneuzen en oostende waren wel dra de twee voornaamste invalspoor ten, en bleven dat nog tientallen ja ren. Onze vloot was later beter ge organiseerd en men sprak niet meer van geuzen, maar de bewoners van het Vlaamse land, die de kosten van de oorlog moesten betalen, bemerkten dat niet. zy bleven over dc geuzen spreken ook toen er officieel geen geuzen meer waren en verzuchtten: „Van uit Terneuzen en Oostende Komen de geuzen en brengen tellende". Het is dan ook niet te verwonderen, dat ze vreesden dat de Grote Geus onsterfelijk was en steeds weer met zyn schip, na een van zyn geslaagde kaapvaarten, kwam binnenzeilen in zyn havens: onder de naam Van der Decken in Terneuzen, onder de naam Jan Jacobs in Oostende. JACQUES R. W. SINNINGHE. KERKNIEUWS. PROF. DR. F. W. GROSHEIDE 70 JAAR Het was de nadrukkelijke wens van prof. dr. F. W. Grosheide, de vermaarde Nieuw-Testamenticus van de Vrije Universiteit, dat- zyn 70e verjaardag dit hij a.s. Zondag hoopt te vieren volstrekt onopgemerkt zou voorbijgaan. Aan de V. U. zal dan ook geen officiële huldiging plaats vinden en ook zal van een receptie geen sprake zyn. Daarom hebben wij ons op verzoek van de hoogleraar ook onthouden een artikel over hem nu hij aan het einde van zijn aca demische studie gekomen is te publiceren. De kring van onder leiding van prof. Grosheide afgestudeerde Nieuw- Testamentici was echter van oordeel, dat de gedenkdag van prof. Grosheide toch niet mocht voorbijgaan zonder dat zy hem op duidelyke wijze ge toond had hoeveel betekenis de we- tenschappelylce arbeid van de zeven tigjarige voor hen geweest is. Daar om hebben de oud-leerlingen prol', dr. N. H. Ridderbos te Kampen, dr. N. J. Hommes te Hillegersberg, dr. P. G. Kunst te Amsterdam, prof. dr.' R. Schippers te Amsterdam en dr. H. J. Westerink te Leiden, die allen by prof. Grosheide zijn gepromoveerd het initiatief genomen om de zeven tigjarige van hun bijzondere hoog achting te doen blijken. In een in ho tel Americain te Amsterdam gehou den intieme plechtigheid, slechts bij gewoond door de kinderen van prof. Grosheide en zyn oud-leerlingen met hun dames benevens de Kamper uit gever, de heer J. A. G. Kok, heeft prof. Herman Ridderbos als voorzit ter in een hartelijke toespraak bete kenis en leven van de 70-jarige ge schetst en hem hulde gebracht voor wat hy gedurende zyn veeljarige loopbaan voor de theologische weten schap in het algemeen en de Nieuw- Testamentische in het bijzonder is geweest. Namens diens oud-leerlin gen bood spreker prof. Grosheide een bundel aan getiteld „Arcana revela- ta" (de geopenbaarde grondslag) waarin bydragen voorkomen van schier alle oud-leerlingen van prof. Grosheide, die bij hem gepromoveerd zijn voor zover nog in leven benevens van de hoogleraren prof. dr. N. P. Stonehause te Philadelphia, prof. dr. E. P. Groenewoud te Pretoria, de Leidse hoogleraar prof. dr. G. Se- venster en prol', dr. J. de Zwaan be nevens dr. H. C. Rutgers, oud-secre taris van het Ned. Bijbelgenootschap, waarvan prof. Grosheide voorzitter is. Met een kort woord heeft prof. Grosheide dankgezegd voor de vrien delijke woorden en het hem aangebo den geschenk. De bundel komt bij Kok te Kampen in de handel. Na de plechtigheid bleef het gezel schap terwyi de thee geserveerd werd, nog een ogenblik byeen. Het Deense hospitaalschip „Jutlan- dla" dwat lange tijd dienst deed in de Koreaanse wateren, keerde met gewonden terug naar Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6