Goede start van Zeeuwse V olkshogeschool Schoolpatfouilles helpen kinderen in Breskens. De loodsdienst voor de Westerschelde Luchtpostbrief uit Amerika tien jaar onderweg De uien-export Autobusondernemer kreeg zware boete. JEUGD VAN MIDDELBURG HELPT PLANTSOENDIENST EEN HANDJE VOOR DE WONINGBOUW WORDT OBLIGATIELENING UITGEGEVEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 DE JUISTE SFEER DIRECT TE PAKKEN Eerste cursus te Domburg op voortreffelijke wijze ingezet Nadat reeds eerder enige aarzelende aanloopjes waren gemaakt, is de Zeeuwse Volkshogeschool Donderdag dan toch werkelijk met haar belang rijke arbeid gestart en afgaande op de indrukken, die de eerste avond van de eerste cursus in het jeugdcentrum „Nieuw Walcheren" te Domburg op leverden is men zelfs geneigd te spreken van een vliegende start. Misschien is dit wat overdreven, maar vast staat toch wél, dat het begin puik was, dat hier een gesprekscentrum in de goede traditie van het Volkshogeschool- werk groeit, waaraan Zeeland iets en wellicht veel kan hebben. Iedere deelnemer, die na de prachtige discussie eerst om middernacht zjjn stro matras opzocht, moet wel het gevoel hebben gehad dat deze onderneming alle kans van slagen heeft. Toen de vijf en dertig deelnemers mensen uit het bedrijfsleven ge zagsdragers, fabrieksarbeiders, huis vrouwen, landbouwers, intellectuelen - om vijf uur de conversatiezaal be traden, waren zij nog vreemdelingen in Jeruzalem, maar het was treffend, dat die echte en voor Zeeland nog vol komen nieuwe Volkshogeschoolsfeer, die sfeer van vriendschap en saamho righeid, van luisteren en aanpakken, toch vrijwel onmiddellijk aanwezig was, omdat men bij zo'n eerste drie daagse cursus vanzelfsprekend niet met de deur in huis kan vallen. Zoiets moet geopend worden en dus was er 'n toespraak van de voorz. van de voorbereidingscommissie, dhr. H. d' Olivat en kwam dhr. H. T. Rooswinkel van Onderwijs (hij is hoofd van het bureau Volksontwikkeling) getuigen van de daadwerkelijke belangstelling, die de overheid voor het werk koes tert. Dus onthield de directeur van de Stichting Zeeland, de heer C. Lijn zaad, de secretaresse, mej. mr. P. Pot niet de lof, die zij voor haar vele ar beid zozeer verdient en wees hy er op, dat de Zeeuwen nu zelf hun schou ders onder het werk moeten zetten. Maar alle sprekers wisten precies de juiste toon te vinden en alle „studen ten", die zich achter de lange tafels steeds meer thuisvoelden, vonden het een genoegen te luisteren, een bezig heid, die juist in de V.H.S. van zoveel gewicht is, omdat zij begrip voor de naaste kweekt. Na dit wat officiële begin, ging de leiding over naar de man, die daar mede door de V.H.S. is belast en die geknipt bleek te zijn voor deze niet zo eenvoudige taak, de heer G. H. Schouten. Dit betekende, dat weinige Voorstel van A N W.E, öp verzoek van het gemeentebe stuur van Breskens heeft de A.N.W. "B. advies uitgebracht over het voet gangersprobleem aldaar. De A.N.W. B. is van mening, dat de moeilijkhe den voortkomen uit het feit, dat het plaatselijk verkeer te Breskens in aanraking wordt gebracht met het doorgaande snelverkeer. De nieuw aangelegde rijksweg voert immers dwars door de kom! De A.N.W.B. heeft voorgesteld het kruispunt Lan- gewegWeykmanlaan met de Dorps straat (de rijksweg) te voorzien van een duidelijke voetgangersoversteek plaats, uitgevoerd in het bekende Ze bra-patroon, daar speciaal op dit punt de meeste schoolkindei-en oversteken. Tevens heeft de Bond geadviseerd 't oversteken van de kinderen op dit punt te laten regelen door school- patrouillés. ogenblikken later de uit alle delen van de provincie afkomstige „echte" en „import"-Zeeuwen reeds volkomen één waren in de welluidende zang van „Klokke Roelants", met mond en hart gezongen, dat betekende ook dat er direct vele vrijwilligers waren voor de corveediensten en dat er een buiten gewoon geanimeerde maaltijd werd gehouden, waarbij ieder het gevoel had, dat hij zijn buurman of buur vrouw al jaren kende. VRUCHTBARE DISCUSSIE. Toen de avond was gevallen kwam het hoogtepunt van deze eerste cur susavond: de inleiding, welke een vruchtbare bespreking zou uitlokken. Mr. A. J. van der Weel uit Middel burg was bereid gevonden te spreken over de historische ontwikkeling van Zeeland en zijn bevolking. Wel ver klaarde deze inleider geen historicus te zijn, maar zijn betoog was boeiend, levendig en bijzonder knap. Toch bood het gedeelte voor de pauze weinig of geen aanknopingspunten voor een de bat. Na de thee echter, toen mr. v. d. Weel kwam te spreken over de Zeeuwse volksaard, was dit wel dege lijk het geval. Hij had het onder an dere over de goede en slechte eigen- (Vervolg van pag. 1) Toch nam het aantal beloodsingen voor Nederland procentsgewijze toe. Gemiddeld was het over het tijdvak 19241938 ongeveer 27 procent ge worden. Op 'grond van dit gemiddelde werd reeds voor de oorlog door Nederland en België besloten tot een overeen komst. Na de oorlog heeft deze haar beslag gekregen. NA DE OORLOG. Aangezien thans ongeveer 45. pro cent van de scheepvaart door het Oostgat binnenkomt en dit vaarwa ter door Nederland wordt verzorgd voor wat betreft de binnenkomende schepen, móet, om het Nederlandse percentage op 27,5 procent te houden, een gedeelte van de door Nederlandse loodsen binnengebrachte schepen wor den overgegeven aan het Belgische loodswezen. Voordat dit geschiedt, worden echter deze schepen door de Nederlandse loodsen naar België ge loodst. Pas in de Belgische Havens geschiedt het overgeven van de sche pen. Een niet te onderschatten vóoroeel van'de nieuwe regeling is dan ook, dat terwijl het aandeel van Neder land gelijk is gebleven aan het voor oorlogse, thans de concurrentie zowel aan ae zeezyde, als aan de landzijde geheel is opgeheven en dat belang rijke bezuiniging mogelijk is. In 1940 waren bijvoorbeeld niet minder dan 8 Nederlandse loodsboten (zeegaan de) nodig, terwijl thans met 3 kan worden volstaan. Zoals bekend kwam in 1944 tijdens de bevrijding van de Schelde op last van de geallieerde militaire autori teiten een zogenaamde „pool" tot stand, waardoor de Nederlandse en Belgische loodsen als het ware een ploeg vormden. Er waren aan deze pool vele voor- doch ook nadelen ver bonden. België echter wenste zich, terecht beroepend op de bestaande verdragen, deze pool niet te handha ven. Wij hebben gemeend onze lezers nadat de nieuwe regeling gedurende ruim een jaar heeft gewerkt bo venstaande uiteenzetting niet te moe ten onthouden. Thans in Zoutelande gearriveerd Dinsdag j.l. kreeg mevr. D. H. Ooer- beeke-Muller in Zoutelande een brief uit Wallii Walla (Washington), die niet minder dan tien jaar nodig had gehad om de geadresseerde te bereiken, on danks het feit, dat hij aangetekend en per luchtpost was verzonden. Die ver zending geschiedde op 24 Januari 1941, nnuar.de Britse autoriteiten na men, 'vóór dè brief Nederland oéreilc- te, het luchtpóststuk -in beslag?* het geen blijkt, uit liet stempel „Released by Prize Court" en'een zégel met de mededeling, dat het stuk na deze inbe slagname door tussenkomst van de Coval-commissie voor aangehouden la dingen te Amsterdam, werd terugont vangen. Uit Amsterdam werd de brief ver zonden op 17 November 1951, 's mid dags om 12 uur, dezelfde dag om 20 uur plaatste het postkantoor van Goes, waar mevr. Overbeeke in 1941 woonde, er zijn stempel op. De brief, beplakt met negen Ameri kaanse postzegels uit die dagen, voor zien van een luchtpostzegel en het zegel „Per avion—by air mail" draagt veertien stempels en biedt daardoor een ongewoon belangwekkende aan blik. Vermeldenswaard is, dat de in houd niet minder belangwekkend was. Mevrouw Overbeeke-Muller heeft na melijk in 1940 voor een blad in Walla een ooggetuige-verslag geschreven van de beiooaen oorlogsdagen in Zeeland in Mei 1940. Zij zond dit aan een corresponden dentievriend in deze Amerikaanse stad. De krant plaatste het stuk, maar 7iimmer hoorde mevrouw Overbeeke er iets over en latere pogingen om een afdruk van haar verhaal in handen te krijgen hadden geen succes. Totdat Dinsdag de post in hotel „De Distel" te Zoutelande, dat door mevr. Over beeke en haar echtgenoot geëxploi teerd wordt, deze brief bezorgde met als inhoud onder meer een afdruk van het bewuste artikel. Een luchtpostbrief van Amerika naar Nederland tien jaar onderweg. Het is voorwaar een unicuml Zeeuws-Vlaamse athleten naar Brussel. Een viertal Zeeuws-Vlaamse at,h- leten zal deelnemen aan de jaarlijkse „Grand Cross-Coutry National" te Brussel, uitgeschreven door het dag blad „Le Soir". Drie van deze ath leten zullen uitkomen voor de Bel gische atletiekvereniging „A. S. Rie- me". Dit zijn Jan Booy.uit Axel, Jan Manders uit Sluiskil en Daan Haak uit Hoek. Booy en Manders zullen deelnemen aan de finale van de po pulaire cross, terwijl Haak voor de scholierencross staat ingeschreven. Staf Dobbelaere uit Schoondijke, die aanvankelijk ook voor Rieme zou starten, is nu gekozen in de Neder landse ploeg en verdedigt de Neder landse kleuren in een aparte wed strijd: het „Criterium des As", waar aan ook ploegen uit Engeland, Frankrijk. Luxemburg en vele uit stekende Belgische crossers zullen deelnemen. De favoriet voor deze wedstrijd is de Belg Theys. Andere kanspaarden voor de le plaats in dit criterium zhn de Belg Vandewattyne en de Engelsman Saunders. Het nieuwe raadhuis van Aardenburg. Op Vrijdag 30 November a.s. te 15 uur zal in Aardenburg het nieuw ge bouwde raadhuis officieel geopend worden. De Commissaris der Konin gin heeft zich bereid verklaard de opening, waarvoor vele autoriteiten uitgenodigd zijn, te yerriehten. schappen van de Zeeuwen en meen de te kunnen constateren, dat er, ver- trekoverschot en veroudering der be volking ten spijt, voor de provincie thans toch weer hoopgevende perspec tieven zy'n en ging na of er werkelijk, gesproken kan worden van een speci fieke Zeeuwse volksaard. De discus sie waaraan velen deelnamen en die gekruid was met een verkwikkende humor, concentreerde zich op die volksaard en karaktereigenschappen en op het probleem, hoe het nu eigen lijk gesteld is met het Zeeuwse re gionalisme. De bespreking, die één uur later beëindigd werd dan het plan was, duurde voor de meeste cursisten toch nog te kort. Vandaag is er echter een nieuwe dag en een nieuwe gele genheid om mede te helpen het Zeeuws besef te versterken en de band tussen de delen der provincie sterk als staaldraad te maken. Toen we de laatste keer in ons overzicht van de uïenhandel schre ven dat de markt stil was en dat de export naar Duitsland geremd werd, achterhaalden de feiten spoedig dit bericht. Via de veilingen gingen in October vrij veel uien naar Duitsland en door het bericht dat Engeland de invoer van uien vervroegd toestond, werd de markt spoedig weer zeer le vendig. Engeland heeft wel aangekondigd een groot bedrag te zullen bezuini gen op de import van groenten en fruit doch de uien vallen hier buiten. Van het moment, dat de invoer werd vry gegeven zy'n nu al heel wat uien naar Engeland gegaan en de ontvangst was er goed, daar de En gelse markt geheel geruimd was. De Engelsen kopen echter, nu aan de eerste vraag is voldaan zeer voor zichtig in en de prijs valt dan ook min of meer tegen. Voor de laatste uien van eigen teelt betaalden de Engelsen 50 cent. voor de Hollandse slechts 42 cent. Deze prys komt neer op 28 cent per kg. voor de teler van Nederland. Naast de Hollandse 2iet men op de Engelse markt ook uien uit Spanje, Frank rijk en Italië en van Malta en uit de Libanon. Toch zien we de toekomst voor de uientelers niet duister in omdat de voorraad nu eenmaal piet groot is. Half November werd deze voorraad door insiders geschat op plm. 60.mil- lioen kg. En tot 31 October waren verzonden bijna 30 millioen kg. In de maand October werden geëx porteerd 8.867,417 kg. verdeeld als volgt: Duitsland 6.314 004 kg, België 1.221,248 kg. Engeland 669.990 kg. West Indië 472.175 kg, Engelse leger 139.925 kg.. Afrika 31.050 kg, Luxem burg 10.000 kg. Nieuw Guinea 6000 kg, Indonesië 3000 kg en Finland 25 kg. DO B B E LM A N N lekker man! Herbeplanting Walcheren. Gift van Edinburgh Sea Cadet Corps Bij de Stichting Nieuw Walcheren is een gift van 12 10 sh. binnenge komen (rond 133), afkomstig van het Edinburgh Sea Cadet Corps te Edinburgh en bestemd voor de her beplanting van Walcheren. Vermoedelijk is deze schenking een reactie op de aanbieding van fret kleine vaandel aan de British Royal Marines op 3 November jl. Voor de Economische Kamer van het Haagse Gerechtshof stond twee weken geleden in hoger beroep te recht de Goese autobusondernemer J. C. K. De heer K. was in eerste instantie veroordeeld tot 23 maal 20Ó subsidiair 15 dagen hechtenis voor elke boete, 10. dagen voorwaar delijk en betaling van 4400 aan lo nen omdat hij de loon- en werktij denvoorschriften had overtreden. Tegen dat vonnis was hij in beroep gekomen. Thans heeft de president uitspraak gedaan. Verdachte hoorde zich ver oordelen tot 23 maal 200 boete subs. 15 dagen hechtenis voor elke boete. BETEUGELING VAN VERNIELZUCHT. De afgelopen zomer werden minder planten en bloemen vernield dan vorige jaren. Middelburg is, met inbegrip van het toekomstig recreatieoord „Tooren- vliedt", maar liefst 34 ha. plantsoen rijk en het spreekt vanzelf, dat aan leg en onderhoud daarvan veel tyd en arbeid vergen. Dat de Plantsoen dienst er toe is overgegaan de schooljeugd, z\j het in bescheiden mate, be paalde karweitjes te laten opknappen, betekent echter niet, dat men daar door eigen werk wil verlichten, doch moet gezien worden als een con structieve bijdrage aan het streven om de„meisjes en "jongens meer be grip en meer liefde bij te brengen voor alles wat leeft en groeit. Men hoopt op deze wijze baldadigheid en vandalisme, die een schrikbarende omvang hadden aangenomen, te kunnen beteugelen. Overigens kan reeds nu met vreugde worden geconstateerd, dat de afgelopen zomer op bol werken en in andere plantsoenen veel minder is vernield dan vorige jaren. Toen destijds ten stadhuize een vergadering over het vraagstuk van de vernielingen werd gehouden, werd van diverse zijden de wenselijk heid van een inschakeling der jeugd naai' voren gebracht. Daarmee is dus nu een bescheiden begin gemaakt. Een aantal jongens van de openbare lagere school aan 't Zand heeft met grote energie narcissenbollen geplant op het Seisbolwerk en knapen van de school aan de Bree deden het zelfde op het Molenwater. Het leuke was, dat de parkwachter, aan wiens optreden het mede te danken is, dat het aantal onopzettelijke of moed willige vernielingen is verminderd, zelf ook een handje hielp. Op deze wijze wordt immers bereikt, dat hij voor <je jeugd geen schrik inboeze mende figuur wordt, geen kodde beier, die zij zo handig mpgelijk óm de tuin moet zien te leiden, doch een functionaris, wiens waarschuwingen niet in de wind worden geslagen. Het aanstaande voorjaar komen weer andere scholen aan de beurt om plantwerk te verrichten en bloem perkjes aan te leggen. De kans i3 groot, dat de schoolkinderen straks ook een handje mogen helpen bij de aanleg van groenstroken langs de simplex-woningen, wélke in de nieu we wjjk achter de Veerse weg zy'n verrezen. Een grote variatie van bloemen en sierheesters en de inplant van bomen (in de Roggeveenstraat komen berken) zullen van deze buurt met haar vriendelijke witte woningen een aardig geheel maken. AANSCHOUWELIJK ONDER WIJS. B8 de zelfwerkzaamheid van de jeugd is ook het onderwijs gebaat, want er wordt gelijktijdig aanschou welijk onderricht gegeven door de onderwijzer en door de opzichter van de Plantsoendienst, de heer D. Tille- ma. De kinderen krygen het nodige te horen over de aan hun zorgen toe vertrouwde planten en bloemen, zy vernemen ook iets over het hoe en waarom van een bepaalde plantwijze. Het is voorts de bedoeling, dat het onderwijzend personeel nog eens on der deskundige leiding een wande ling zal maken over de bolwerken om voorgelicht te worden over wat daar groeit en bloeit. De dames en heren kunnen deze kennis dan weer door geven aan de leerlingen. De Plantsoendienst is thans druk bezig met inboeten, waaronder ver staan wordt het vervangen van ge storven plantmateriaal door nieuw. Er moeten 800 heesters en ongeveer dertig bomen worden ingeboet. Ver heugend is het dat de Heidemy. over vijf, zes weken gereed is met het grondwerk op „Toor en vliedt", waar na de nog ontbrekende beplanting kan worden aangebracht, teleurstel lend, dat op de groenstroken in „De Griffioen" bordjes met het opschrift „Verboden het gras te betreden", moeten worden geplaatstde jeugd gebruikt dit gras namelijk als speel terrein, hoewel vlak bij een mooie speeltuin ligt Wat speelplaatsen betreftde be staande in de woonwijk aan de an dere zjjde van het kanaal (omgeving Segeersingel) is vergroot en van een nieuwe zandbak voorzien. Er zal voorts nog een kleine speelweide wor den aangelegd. Om de speelplaats komt een vier meter brede groen strook en het idee leeft om de kin deren uit deze wijk met de beplan ting te belasten. Samengaan van Remon stranten en Vrijz. Hervormden in Zeeland Naar wij vernemen, zal binnenkort een Zeeuwse Remonstrantse Kring worden opgericht welke alle in Zeeland woonachtige Remonstranten omvat met zetel en moderamen in Vlissingen. Het ligt in het voornemen, dat door deze Kring in samenwerking met de Ver. van Vrijz. Hervormden Jn Vlissihgen en Goes een Vrijzinnig Her vormd predikant te Vlissingen zal worden beroepen, ten behoeve van dè Vrijzinnig Hervormden in Vlissingen en Goes en de Remonstranten in Zee land. De Kerkorde van de Remon strantse Broederschap kent kringen en Remonstrants Geref. gemeenten. GEMEENTERAAD SOUBURG. Douche-inrichting bij zwembad. De gemeente Souburg zal een obligatielening uitgeven om de bouw van 9 woningwetwoningen aan de Visode weg mogelijk te maken. Deze lening zal worden aangegaan tot een bedrag van 100.000, verdeeld in obligaties van 500.-, f 250.en 100.-. Dit besluit werd genomen in de vergade ring, welke de gemeenteraad van Souburg Donderdagmiddag hield onder voorzitterschap van burgemeester A. H. S. Stemerding. Enkele raadsleden betreurden het, dat op deze wijze geld voor de woningbouw moet worden verkregen, hetgeen door de voorzitter werd onderschreven, maar zij spra ken de hoop uit, dat deze lening, waarop iedereen kan inschrijven, ten volle zou slagen- ordening door de vingers te zien. De voorzitter zeide, dat hier het alge meen belang boven het persoonlijke gaat, waarna z.h.st. het voorstel van. B. en W., om afwijzend op het ver zoek te beschikken, werd aangeno men. Besloten werd het zwembad aan het kanaal te voorzien van een aantal douches, waardoor het mogelijk wordt, het gehele jaar douche-Daden te nemen. Elf kleedkamertjes zullen worden uitgerust met een douche- inrichting. De raad ging accoord met een verzoek van de vereniging „Luc- tor et Emergo" tot het verlenen van garantie voor een geldlening ad 10.000 voor de inrichting en exploi tatie van deze douche-baden. Het bestaande gebouw behoeft ..niet te worden uitgebreid. Enkele verzoeken om bijdragen in de reiskosten voor elders schoolgaan de kinderen, werden na enige discus sie aangehouden. Aan de Ohr. woningstichting „Walcheren" werd voor de bouw van 25 woningen aan de Ritthemse- en de Emmas traat een voorschot-verho- ging toegekend. De heer J. v. d. Have vestigde de aandacht op de hoge huurprijzen. De voorzitter ant woordde, dat dit een gevolg is van de betere .uitvoering der woningen. Een inwoner van Souburg had een beroep op de raad gedaan, nu hij door een te grote schuur te bouwen de bouwverordening had .overtreden en hem daarom was opgedragen deze loods tot het toegestane volume te rug te brengen. Hierover ontstond een uitgebreide discussie. De heer B. Koole wilde het ver zoek inwilligen, «venals de heer P. den Boer en de heer G, .T. .Tanse. Ook de heer J. v. d. Have pleitte voor de verzoeker, maar de heren L. Ch. Janssen en A. W. Bouff wezen op de consequenties, die aanvaard moe ten worden, wanneer het verzoek zou worden toegestaan. De heren J. de Priester en M. A. v. d. Putte zagen geen bijzondere omstandigheden om deze overtreding van de bouwver- JUBILEUM A. DOURLEJN. De heer A. Dourlein, die geduren de 25 jaar zijn beste krachten gaf aan het bedrijf der firma F. van de Velde. Jr. en daardoor ook aan de P.Z.C. te Vlissingen, werd gisteren in het kantoor van de krant gehuldigd. In een hartelijke toespraak herin nerde de heer F. van de Velde er aan hoe Dourlein destijds reeds met goe de aanbevelingspapieren by het be drijf kwam en die aanbevelingen ble ken gerechtvaardigd. Spr. wees in het bijzonder op het werk by de ad vertentie-afdeling in de zetterij, dat van zoveel betekenis is vóór de ad verteerders. Bij dat werk bleek Dour lein steeds toegankelijk voor nieu we begrippen. Dat hij secretaris is van de typografische studieclub en dat hij ook zijn vakkennis toont In de stype-afdeling vermeldde spr. met veel genoegen. Na Dourlein getypeerd te hebben als de man met de grote arbeids vreugde, bood spr. hem als uiting van dank en waardering een ge schenk onder enveloppe aan met de beste wensen voor de komende ja ren. De heer J. Marijs huldigde de ju bilaris namens het personeel. Hij herinnerde aan de bereidvaardigheid die Dourlein altijd toont en dankte hem voor de prettige samenwerking. Hij bood een ets en een boek als aandenken aan. De heer Dourlein sprak een vlot dankwoord, waarin hij zijn leermees ters prees, die hem in het vak had den ingeleid en uiting gaf aan de grote voldoening, die de achterlig gende vijf en twintig jaren hem ge schonken hadden. Aan mevrouw Dourlein werden fraaie bloemen aangeboden. Gemeentebegroting 1952 voor Groede De gemeenteraad van Groede heeft Donderdag zonder hoofdelijke stem ming zyn goedkeuring gehecht aan de gemeentebegroting 1952. Dé be groting sluit voor de gewone dienst met een totaal van 202.827,14. Er is een post onvoorzien geraamd van 2029,27. Op de begroting is geen extra-rijksbijdrage geraamd wegens noodlydendheid. De kapitaaldienst geeft een totaal aan van 361.228,47 aan inkomsten en 354.184,73 aan uitgaven, alzo een batig saldo latend van 7043,74. Ook in Terneuzen geen veemarkt Door het bestuur van de Veemarkt Temeuzen is besloten de paarden- en veemarkt, die op Woensdag 28 No vember a.s. zou worden gehouden, in verband met het thans heersende mond- en klauwzeer voor onbepaalde tijd uit te stellen, KUNST Prima amateurtoneel in Goes „ONDERLING KUNSTGENOT": ,,'S AVONDS KWART OVER ELF". „Onderling Kunstgenot" gaf Don derdagavond in de „Prins van Oranje" te Goes de eerste opvoering van ,,'s Avonds kwart over elf", een thril ler in drie bedrijven van Falkland L. Carry. Het is de besté prestatie, die wij tot dusver van deze vereniging zagen. Al dadelijk viel de zeer goede verzorging van het decor op, waarin de bewogen gebeurtenissen zich ai- spelen. Onmiddellijk daarna trokken de rolvastheid, de uitmuntende regie en het vlotte spel de aandacht. Deze goede eerste indruk bleef, ook al handhaaft het stuk zich niet op de zelfde hoogte. „Onderling Kunstgenot" gaf een voorstelling, die klonk als een klok. Het stuk zelf draait om de moord op Michael Rentor, een slecht bekend staand lady-killer, die in het oog der wereld postzegelhandelaar is, maar in waarheid in verdovende middelen handelt. Rondom hem groepeerden zich de andere figuren: S'neila Waring, zyn smoorlijk verliefde secretares se, miss Merks, de dienstmaagd, Louie, de huishoudster, Jacqueline Clarke, ex-secretaresse van Rentor. en dr. Robert Waring, de vader van Shei la. Allen kunnen de moord op Rentor gepleegd hebben en één hunner heeft het inderdaad gedaan. Het zou onaar dig zyn te verklappen, wie dat is. Mej. R. Droogenaijk speelde de rol van Sheila en toonde zich een zéér veel belovende jonge kracht. Te jong misschien om de verliefdheid goed ie spelen en bij dit debuut te gespannen om ook eens vrij-uit te lachen, maar voor het overige verbluffend goed en dus: een grote belofte. Dr. H. Doele- man speelde de rol van haar vader en hij was voortreffelijk. Er had wellicht in zijn spel wat meer bewogenheid kunnen zijn, maar daartegenover ston den tal van buitengewoon fijne trekjes en een meesterlijke scène met in specteur Harding van Scotland Yard. Deze laatste rol was voor A. D. Con- standse, die zjjn goede reputatie alle eer aandeed en mede tot de uitblinkers behoorde. Mevrouw N. Geijssen Smout was vooral goed in de grote slotscène. Wat zij daar presteerde was knap werk. Mevrouw M. KlompeVan Staalen, mej. K. J. Dekker, mevr. H. KakebeekeInckel en P. Romijn had den de rollen van miss Merks, Louie, Jacqueline Clarke en detective Wilkes en zij waren keurig op dreef. Ir. A. Franke tenslotte speelde de rol van Michael Rentor prima. De regie van de heer H. J. Molhoek was een prestatie op zichzelf en de grime van Maup Bakvis uit Den Haag onberispelijk. Het ligt voor de hand. dat door een zo verzorgde voorstelling het publiek de ganse avond werd ge boeid en, van zijn dankbaarheid blijk gaf in een enthousiast applaus. G. B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2