SANOSTOL Ter Mantelinge een aanwinst voor Walcheren BEVOLKINGSONDERZOEK TE MIDDELBURG SLAAGDE LOVEN EN BIEDEN OP EEN AMBACHTSHEERLIJKHEID HEROPENING VAN KREEKRAK PROVINCIALE ZE EUWSBCOURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 GROOTMODERN EN GEZELLIG Fraai pensiontehuis te Oostkapelle wordt reeds bewoond In de dramatische ogenblikken, toen huize „Irma" te Domburg door vlammen werd verteerd, heeft het bestuur van de Stichting Rusthuizen Walcheren niet kunnen vermoeden, dat reeds een paar Jaar later enlgo tientallen meters verder een nieuw tehuis zou z(|n verrezen, te rekenen tot do grootste, do modernste én de gezelligste van ons land. Ofschoon alle luxe zorgvuldig Is vermeden (hierdoor zouden de pensionprtyzen im mers nodeloos hoog worden?), Is „Ter Mantelinge", Walcheren's nieuwe pensiontehuis, dat Maandagmiddag door de staatssecretaris voor de volks gezondheid, dr. P. Muntendam, officieel wordt geopend, een parel. Wan neer ge door deze monumentale uitte burcht dwaalt, staat ge steeds weer voor nieuwe verrassingen en iedere verrassing brengt onmiddellijk bewon dering met zich mee. Deze bewondering geldt wel in de eerste plaats het Inzicht van de ar chitect, de heer A. P. Wentlnk, die met de ruimte moest woekeren, maar niettemin zorgde voor een architecto nisch zeer verantwoord geheel en voor een byzonder doelmatige inde ling en inrichting van de gebouwen. Het complex bestaat uit een hoofd gebouw en een lange vleugel, welke met elkaar zyn verbonden door een passage met zowel parterre als op de étage glazen wanden en boven en be neden gezellige zitles. Glas heeft toch een grote rol gespeeld bij de bouw va.n het tehuis: dit draagt er niet wei nig toe by, dat het Interieur zo'n ge zellige, zonnige indruk maakt en bo vendien dankt men er steeds weer andere boeiende uitzichten over het wijde Walcherse land en op de ruige duinstrook aan. Het hoofdgebouw bezit een souter rain en de hoofdingang bereikt men dan ook via een oprit. In dit souter- rain bevinden zich de dienstvertrek- ken, waaronder een machtige keu ken. Trouwens, ook de verwarmings kelder is een bezienswaardigheid apart. Zowel in het hoofdgebouw als in de uit parterre en étage bestaande vleugel liggen'aan lange gangen de vele kleine en grote kamers, waarvan er reeds een aantal in gebruik is. Lichte vertrekken met veel glas, cen trale verwarming, stromend koud- en warm water, een moderne schelin- stallatle en straks ook een aanslui ting op de radlocentralc. De bewo ners meubileren deze kamers met hun eigen spulletjes, waardoor zy zich uiteraard nog meer „thuis" voé- len. De maaltijden worden hen op de kamer gebracht. Willen zy eens het gezelschap opzoeken van andere pen siongasten, dan kunnen zy de schre den richten naar een ook alweer lichte conversatiezaal aan de ene zij de van de vleugel. Vermeldenswaard ls, dat by iedere kamer al naar ge lang deze gelijkvloers of boven ligt, een terrasje of een ba'con behoort en dat het hoofdgebouw een lift ryk is. Directrice van ..Ter Mantelinge" is mevrouw W. A. Oskamp—Hyink, die momenteel door vyf meisjes en een werkster wordt bijgestaan, aantallen die wel spoedig zullen toenemen. De meisjes hebben haar kamers op zol der en kunnen over een eigen conver satiezaaltje en een douche beschik ken. Voor de gasten z(Jn er vier bad kamers. Het tehuis, waarby nog een fraaie parkaanleg komt, heeft een eigen rioolwater-zuiveringsinstalla tie; het' biologisch gezuiverde water stroomt uit in de aantrekkeiyke vij ver, die achter de gebouwen glinstert. REEDS TWINTIG GASTEN. Hoewel de officiële oppening nog moet geschieden en de afwerking nog niet geheel gereed is,, teltTer Man telinge" reeds 20 gasten, onder wie vier echtparen. Het gebouw bevat 34 kleine en 23 grote kamers en de ver wachting is, dat de helft van het aan tal vertrekken binnen enige weken bewoond is. Daarna zullen zich onge- twyt'eld de nodige andere gegadigden aanmelden. Het gerucht gaat echter, dat de pensionprijz'en, welke uiter aard verschillen naar gelang van de ligging der kamers, zeer hoog zouden zijn. De voorzitter van 'de Stichting Rusthuizen, de heer 'A, H. S,. Stemer- ding, met wie wij hierover spraken, meende dit te moeten betwisten: in het hoofdgebouw variëren de pryzen van 900 tot 1405 per jaar per per soon, in de vleugel van 1405 tot 1460. „Wy hebben „Ter Mantelinge" dan ook niet gebouwd als een veilige haven, uitsluitend toegankelijk voor rustende ryken, maar hebben het te-, huis ertoe bestemd om zoveel moge- ïyk vitale bejaarden van alle rangen en standen een gelukkige levens-' i'' nlriiic? avond te schenken Stemerding. aldus de heer Advertentie Aan de afwerking van het nieuwe pensiontehuis „Ter Mantelinge" tussen Domburg en Oostkapelle, wordt thans de laatste hand gelegd, maar de eerste bewoners hebben zich reeds geïnstalleerd. Maandag wordt dit fraaie tehuis officieel geopend. SÜugL j. a. c. van kossem, rotterdam Het bezoek van minister van den Brink (Vervolg van pag. 1) Na Uit overleg, dat In een bijzon der aangename sfeer verliep, bespra ken de minister en het provinciaal be stuur nog de vervoersproblemen in Zeeland, met name het vrachtvervoer tussen Kruiningen en Perkpolder, waarvoor maatregelen nodig zijn in verband met het ontbreken van een reserveboot. Ir. Blokland-Visser van de Kon. Mij „De Schelde" toonde daarbij aan de minister het ontwerp van een vrachtboot met eenvoudige passagiersaccommodatie, waarvoor hij de speciale aandacht van do mi nister vroeg. AFSCIIEIDSLüNCn Tenslotte werd een koude lunch geserveerd, waaraan deelnamen de Commissaris der Koningin in Zee land, Ihr. mr. A. F. C, de Casembroot met het college van Gedeputeerde Staten, R. en W, van Vlissingen niet de gemeentesecretaris, de directie van de Kon. My „Do Schelde" en en kele hoofdingenieurs van dit bedrijf. Aan de lunch riep de directeur van de Kon. My „De Schelde", ir. H. W. van Tyen, aan de minister eon wel kom toe. De minister beantwoordde dit begroetingswoord en bedankte te vens het provinciaal bestuur voor de wijze, waarop dat bestuur zijn tour* née door Zeeland had georganiseerd. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, uitte zijn byzondere waardering voor de konist van de minister naar Zeeland. BELANGEN VAN SCHOUWEN Na afloop van de lunch ontving de minister nog de burgemeester van Zlerikzee, jhr. mr. J. Schuurbeqüë Boeye, die vergezeld was van de ge meentesecretaris, de heer G. Grollë- man. Wethouder R. Gerritsen, die oorspronkelijk de burgemeester zou vergezellen, was door plotselinge ziekte verhinderd. De beide heren bepleitten een betere ontsluiting van het eiland voor eco nomische doeleinden zoals eventuele industrialisatie en ook met het oog op het toerisme. De vervoersproble men en de verbindingen van Schou wen en Duiveland werden onder de aanda- ht van de minister gebracht, omdat men van oordeel was. dat de slechte verbindingen belemmerend werken. ELFDUIZEND FOTO'S Medewerking der bevolking verheugend groot; medische resultaten vielen wat tegen Woensdag is het bevolkingsonderzoek te Middelburg, dat vyf en een halve week heeft geduurd, geëindigd. In die periode werden ongeveer' 11.000 foto's gemaakt. Vijfduizend Inwoners weigerden zich aan bet onder zoek te onderwerpen, waarvan tweeduizend zonder geldige reden. Dit aantal is geringer dan men had gevreesd en wat de medewerking van de bevolking betreft mag de actie dan ook wel geslaagd genoemd 'worden. Do medische resultaten daarentegen vielen wat tegen: er zijn meer afvvyklngen gevonden dan meii had verwacht. Het percentage tot nu toe ontdekte ziektegevallen bedraagt één pro mille, hetgeen voor Zeeland vry hoog ls, doch aardig overeenkomt met het landeiyk gemiddelde. Van hen, die zich oorspronkelijk aan het onderzoek wilden onttrekken, kwam na oproep ongeveer 30% toch nog op. De medische leider, dr. C. van Joost en zijn assistenten waren over de medewerking van de Middel burgse bevolking bijzonder te spre ken: het publiek hield zich zo keurig aan de oproeptijden, dat men er de klok byna op gelyk kon zetten. Eén dag werd er met vier auto's gereden om ongeveer 140 invaliden en bejaar den naar het Consultatiebureau en terug te brengen. Advertentie OOK UW INGEWANDEN MOETEN OP TIJD „GEWASSEN" WORDEN. Uw haperende spijsvertering, Uw vertraagde stoelgang verontreini gen en verstoppen U\y ingewanden en maken U moe, mat en luste loos. Neem eens per woek één of twee Laxeer-Akkertjes waardoor een werkeiyke zuivering van de ingewanden wordt verkregen. Hun zachte werking veroorzaakt geen overmatige stoelgang, geen kram pen en geen ontsteking der darm. siymvliezen. Maak ééns per week schoon-schlp met Laxeer-Akker tjes en Ge voelt U een ander mens. De Ned. Herv. Kerk te Vlissingen De Jacobskerk te Vlissingen, die een zo dominerende plaats inneemt in t' stadsbeeld van Vlissingen draagt nog altijd de oorlogswonden. Wei is het gebouw water- en winddicht ge maakt, maar hét ziet er allerminst fraai uit. Nu is enkele dagen geleden een deel van het oorlógsherstel aanbesteed De muren van de kerk en de kerk vensters zullen gerestaureerd worden De laagste inschryving voor de uit voering van dat werk vermeldde een bedrag van 93.550. Verwacht mag worden dat het herstel vaar het dak, de goten, de deuren enz, over onge veer een jaar zal geschieden, althans wanneer daarvoor de vereiste offi ciële goedkeuringen worden verkre gen. BENOEMING. Mej. M. J. Alburg te Wissekerke werd benoemd tot onderwyzeres aan de Chr. school te Someren. Tot besluit van het bevolkingsonder-, zoek werd Woensdagavond in het Consultatiebureau een korte bijeen komst gehouden, waarby aanwezig waren de burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein en zijn echtgenote, de wot*' houder van Sociale Zaken, de heer A. J. Berénpas, de directeur van Maat schappelijke Zorg, de heer J. C. F. van Kamer, de administrateur, de heer A. C. van Nieuwenhuyzen, dr. C. van Joost met zyn helpers en het administratief personeel, dat de af ge? lopen weken zoveel yver en toewy- ding heeft betoond. Burgemeester Bolkesteln riep een hartelijk welkom toe tot allen, die aan de voorbereiding én uitvoering van het bevolkingsonderzoek hebben meegewerkt. Hij was van mening, dat Middelburg tevreden kan zyn met éen opkomst van 871,&% der bevolking, maar betreurde het, dat toch nog 2000 Ingezetenen zich om de een of andere reden buiten de gemeensohap hebben geplaatst. De burgemeester had nog een apart woord van lof voor de 350 huisbezoekers en huisbezoek? sters, waarvan velen zich byzonder, verdienstelijk hebben gemaakt, door zelfs meer 'dan één wijk voor hun re kening te nemen. ZQ allen hebben getoond, goede burgerzin te bezitten; Dr. van Joost verklaarde, dat het werk voor hem en zijn staf in Mid delburg een diepe voldoening is gei weest, dank zy de grote medewer* king, welke van alle zyden werd on dervonden. Dr. van Joost sprak danr- voor dankwoorden namens het team. Hy vertelde nu 10.800 van de elfdui zend foto's te hebben bestudeerd. Tot nu toé zyn 14 gevallen van actieve t.b.c. ontdekt, waarvan tien by Mid delburgers en vier by inwoners van Arnemulden en Souburg, die te Mid delburg werken. Voorts bestaat de kans, dat het aantal nog iets gróter wordt, omdat er nog dubieuze geval? len zijn, die nader onderzoek behoe ven. Er zyn nog. andere afwyklngen gevonden, maar deze hpuden geen ge- Vaar in voor de volksgezondheid. Na-, dat de heer Van Kamer nog een dankwoord had gespróken, werd me degedeeld, dat de tweeduizend wei geraars nog tot en met Dinsdag a.s. van negen tot vyf uur in het Consul tatiebureau kunnen worden onder zocht Ook kunnen zy zich aan een onderzoek onderwerpen in Arnemui- den (29 en 30 November en 1 Decern? ber), in Westkapelle (3, 4 en 5 De cember) of in Vlissingen (van 7 De- tiüverientxe ONGEWONE VERKOPING TE GOES Eens de glorie van Jacoba van Beieren „Wie biedt er meer? Drieduizend en twintig gulden ene maal, andere maal, laatste maal!" Zakelyk en hard «klonk dc stem van de omroeper Woensdagmiddag door de zaal van de „prins van Oranje" te Goes. De AmbachtsheeriyUhcid ,,'s Gravenpolder", eens bezit van .Jacoba van Beie ren, die lüermee in 1413 Hhar hofmeester Willem de Bye begiftigde, ging van de erven mr. H. D. A. van Voorst Vader te Hilversum in andere handen over. De houthandelaar P. van Hoeken uit Lelden, heeft zich de titel van „Ambachtsheer van 's Gravenpolder" en het eigendom verworven van de zijkanten der wegen en twee erfjes, welke een waarde van een paar honderd gulden vertegenwoordigen. Geref. Kerk (art, 31) in gelijk gesteld Geschil over kerkelijke goederen te Vrouwt npolder Bij vonnis van de Arrondissements rechtbank te Middelburg werd enige tijd geleden in het geschil tussen de Gereformeerde Kerk te Vrouwenpol der (synodaal vérband) en de Gere formeerde Kerk artikel 31 aldaar ovei de eigendom der kerkelijke goederen, laatstgenoemde gemeente in het ge lijk gesteld. Het Gerechtshof in Den Haag heeft nu, by de behandeling van het hogei beroep, het vonnis van de Middelburg se Rechtbank bevestigd. ..Het Gerechtshof besliste hierby, dat de omstandigheid, dat een plaatse lijke kerk in synodaal verband is op genomen, v.oor het wezen van het kerk-begrip niet als beslissend moet wórden beschouwd. Tankmijnen gevonden bij Aardenburg Tolaal vijf onschadelijk gemaakt Zoals wy gisteren reeds meldden is dé Mijnopruimingsdienst bezig ge weest de weg Aardenburg-Hclfie- Middelburg (B.) te onderzoeken op tankmijnen. Volgens verklaring van een- landbouwer ter plaatse zouden zich in de wegberm nog enkele oude tankmijnen bevonden hebben, die daar in 1944 geplaatst waren door de Duit sers. De mededelingen van de landbou wer z'yn juist'gebleken. De inlichting ?en wezen er op, dat in tonaal negen ;ankm'yhen gelegd zouden zijn, waar- van er destijds twee ontploften en twee door de oprukkende Engelse troepen onschadelijk wer.den ge maakt. Nadat Dinsdag eerst twee zeer ge vaarlijke tankmijnen waren ontdekt, heeft men er later nog twee gevon den en Woensdagmorgen werd op nieuw een myn gevonden. Voorzover thans beoordeeld kan worden zyn alle mijnen nu geruimd. Was het de verkoop van een niet alledaags object als de titel van am bachtsheer of de stille hoop nog een perceeltje grond te kunnen kopen, dat er zoveel belangstelling was? In ieder geval de voorzaal van de „Prinr van Oranje" was geheel „uitver kocht". Na het voorlezen van de omschrij ving der percelen en van de ver koopswaarden was het niet alledaag se moment van de verkoping der am- bachtsheerlijke titel aangebroken. Notaris H. Jonkers was nog In het Provinciale Archief gedoken om een kort historisch overzicht van de Am bachtsheerlijkheid op te diepen. De belangstellende bezoeker kon hiervan kennis nemen. De inschryvingsbrief- jes gingen rond, waarby mr. M. C. van der Minne uit Den Haag als hoogste inschrijver voor 510 uit de bus kwam. Hierna begon de verkoop b(j opbod. Met simpele hoofdknikjes van' de gegadigden steeg- het bedrag by tientjes en soms by honderd gul den tegelijk. By de „start" bleken er verschillende „candidaats"-am- Goedkeuringsbevoegdheid van Haamslede ingetrokken B. en W. handelde In strijd met Wederopbouwwet De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft, by beschik king van 12 November jl. de aan de gemeente Haamstede toegekende be voegdheid tot het goedkeuren van de uitvoering van bouwwerken met in gang van 1 December 1951 ingetrok ken. De minister is voornemens deze beschikking op 30 November 1952 te laten vervallen. Het college van B. en W. van Haam stede heeft vergunning verleend voor de bouw van twee fruitbergplaatsen, wetende dat deze als noodwoningen zouden worden gebruikt, zo licht het ministerie deze beschikking toe. Voor de bewuste bouwwerken werden geen rijksgoedkeuringen verleend, hoewel deze in feite wel vereist waren. Zo doende werd gehandeld in strijd met de w*|deropbouwwet, en met de richt lijnen van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Het beleid van het College in deze zaak was overigens zodanig, dat de minister, gehoord Ged. Staten van Zeeland, zodoendè zich genoodzaakt zag. de goedkeuringsbevoegdheid in te trekken. De beslissing omtrent de goedkeuring van de in bedoelde ge meente uit te voeren werken op het gebied van de bouwnijverheid wordt nu genomen door of vanwege de mi nister. bachtsheren te zijn, doch al spoedig bleven er slechts twee over, die te gen elkaar opboden. De duizend gul den werd gepasseerd en zelfs de twee duizend. De spanning nam merkbaar !oe, terwyl de stilte slechts werd ioorbroken door de stem van de om roeper, totdat by 3020 de tweede gegadigde zich gewonnen gaf. De heer P. van Hoeken werd de nieuwe ambachtsheer. Vervolgens kwam de verkoping of liever gezegd, de toewijzing van de andere percelen grond aan de orde. Van perceel twee, .bestaande uit de Haagdyk en de Esschedyk bleek by de pachter geen belangstelling voor koop te bestaan. De nieuwe am bachtsheer maakte toen gebruik van zyn voorkeursrecht, om het perceel tegen de max. prys van 2400 te ko pen. Hierby kwamen tevens de op de ze dyken staande bomen tot een be drag van 5493. By de overige per celen maakten alle pachters gebruik van hun voorkeursrecht tot koop. Een perceel bouwland aan de Haag dyk, ca 35 a, ging naar J. Moelker, 's Gravenpolder, voor 700; een ho veniering aldaar, groot 13 a, naar Ch. C. Verhulst te 's Gravenpolder, voor 800. Het Moeras, de 's Graven- polderse weel, 2.61.22 ha, werd ge kocht door J. Moelker voor 862,23. Hierby kwam nog 520 aan bomen. De boomgaard in de Oostmeer put Zandhoek, 0.93.20 ha, werd bezit van mej. wed. J. JoziasseGoud, 's Gra venpolder, voor 4194. Ten verzoeke van de heer H. J. van Voorst Vader te Hilversum werden verder nog verkocht: *n perceel bouw land te 's Heer Arendskerke, in de oude Crayertpolder, 1.66.00 ha. Koper B. v. d. Dries, Heinkenszand, voor 3000 per ha. 2.07.50 ha bouwland aan de Bemelsweg te 's Heer Abts- kerke, aan C. v. d. Does, Heinkens zand, voor 2650 per ha; 1.14.50 ha bouwland in Oude Kamer te Hein kenszand voor 3000 per. ha aan P. Karelse, aldaar; 2.69.000 ha bouwland :in Oude Kamer, Heinkenszand, aan J. Mol Jz., Nisse, voor 3000 per ha. (brocades) Flacon c*. 200 gr. I T.95 f*-nllio<«rp«liklnq m. soo q'. i 3.75 G BELGISCH DESKUNDIGE BEPLEIT: Gezien als Westbrabants belang In éen artikel In de „Gazet van Antwerpen" van Woensdagmorgen w(Jclt prof. van Geetmyen enig commentaar aan het Noordbrabantse aspect van een Moerdykverblndlng. Hy betoogt in dit verband, dat het verkeerd ls het probleem dér Brabantse- waterwegen uitsluitend of vooral in het licht van een Schelde-Rynverblnding te zien. Men moet uitgaan van de aardrijks kundige realiteit, dat Noord-Brabant zich in het centrum vau het „Bene- luxeconomlcum" bevindt en dat zyn waterwegen-net drie grote leemten vertoont, die dienen te* worden aango vuld. Bergen óp Zoom, zo schryft prof. van Geetruyen, dient in de eerste plaats als Noordbrabants bruggen hoofd zijn vroegere aansluiting met de Westerschelde tc herkrijgen door heropening van het Kreekrak. Deze Wederopenstellihg heeft los van iede re beschouwing over do Rynvaart en het binnenvaartverkeer tussen Noord én Zuid een bijzondere draagwijdte in hét kader van de economische unié tussen België en Nederland. Ten tweede dient de Oost-Westeiyke as van het Brabantse waternet doorge trokken te worden van Breda over Roosendaal naar Bergen op Zoom. Tenslotte moet de Oost-Westeiyke as die hoofdzakelyk van provinciaal of inter-provinciaal belang is, doorsne den worden door een waterweg. di,e in Noord-Zuideiyke richting' de organisch belangryke functie te ver vullen krygt van navelstreng tussen Nederland en België. De Nederlandse economische ruim te en die van België, zo gaat prof. Van Geetruyen voort, hebben ver scheidene punten van aanraking. In 't Westen van Zeeland, waar het ka naal van Zuid-Beveland als stopcon tact dient tussen beide waternetten, in het Oosten Limburg met de Maas trichtse draaischijf en de thans ver ouderde aansluiting via de Zuidwil- lëmsvaart. In het centrum van het „Nieuw-Bourgondische economicum" ligt Brabant Dwars door deze pro vincie lopen de autoweg en de spoor lijn, die Amsterdam en Rotterdam met Antwerpen en Brussel verbinden. Een andere aardrijkskundige verbin ding zou niet denkbaar zyn. Hierte genover staat echter, dat de binnen vaart, die de last draagt van het ih- terbenelux ruilverkeer, een ontoegan- kelyk gebied is in het verkeer tussen belde landen, een soort woestyh, die men gedwongen wordt te vermyden en te omzeilen. Men kan niet anders dan erkennen, zo besluit prof. van Geetruyen zyn beschouwing, dat het voortduren van een dergeiykë toe stand ieder plan van de lage landen om tot een economische eenheid te komen, zal verhinderen. Hoe begrijpe- iyk het ook is dat men ln het Noor den gesteld is op het behoud van cul tuurgronden, moet mèn daar ander- zij'ds toch niet uit het oog verliezen, dat de gemeenschappelyke belangen van België en Nederland zwaarder KUNST Zuid-Nederlands Trio EERSTE OPTREDEN IN HET SCHUTTERSHOF TE GOES Enige tijd geleden besloten drie in Zeeland werkende musici tot stich ting van een trio, teneinde na een fieriode van ernstige studie, gezamen- ijk in het openbaar op te treden. Het, waren de pianist Jan Kuiler, de Vio list Martin Arons en de cellist Fran cois Olivier, die onder de naam „Zuid-. Nederlands trio" een nieuw kamer-1 muziekensemble vormden en met de opbouw van een eigen repertoire be gonnen. Woensdagavond trad déze nieuwe vèrschyning in de Zeeuwse muzikale samenleving voor het eerst ln het openbaar op met een concert voor de Vereniging voor Algemene Wetenschappelijke Belangen te Goes. De Goese muziekliefhebbers waren dus de eersten,.die met dit ensemble kennis konden maken en zy kwamen daarby zonder twijfel tot de overtui ging, dat het Zuid-Ne(terlands trio bestaansrecht heeft. Er moot in aanmerking worden genomen, dat dc leden van dit kleine gezelschap nog pas kort samenwerken en dat er tyd nodig is om tot een volledig inge speeld trio te geraken. Dit bleek dui delijk bij de aanvang van het con cert, tijdens de uitvoering van Haydn's trio in D groot. Men hoorde in dit werk drie musici spelen, die weliswaar letten op een zo correct mogeiyk samengaan, maar die in de feest niet met elkander overeenstem- en. Daar was byvoorbeeld de pianist, wiens spel getuigde van een zekere opgetogenheid en van grote musiceer- drift. Hy slaagde er evenwel niet in zyn collega's door zyn enthousias me mee te nemen: de violist speelde gereserveerd en de cellist bleef be scheiden en ln zichzelf gekeerd. Zo zag dè balans na Haydn er niet zeer hoopvol uit en men vreesde zelfs, dat de kloof tussen deze drie verschillen de karakters niet te overbruggen was. Toen verscheen echter Mozart en in zijn klankenwereld groeiden de le den van het Zuid-Nederlands trio naar elkaar toe; Kuiler verloor iets van zijn voortvarendheid, Arons re produceerde niet alleen het noten beeld, doch durfde zichzelf te zijn en gaf er biyk van, dat hy de muziek van Mozart innerlijk meester was, en tenslotte werd ook Francois Oli vier opgenomen in deze kleine muzi kale gemeenschap, omdat hy los kwam uit zyn te ver gaande beschei denheid. Zo maakte men tydens dit concert een groeiproces mede, dat zyn bekro ning vond in de uitvoering van het trio in c klein van Van Beethoven. In deze compositie kon met recht van ddt ensemblespel worden gesproken waarin zo oneindig veel meer is gele gen, dan alleen maar een getrouwe weergave van het notenbeeld. Het ls na dit geslaagde begin-con- cert te hopen dat het Zuid-Neder lands trio met zyn werk verder gaat en dat de evolutie waarvan men gis teravond getuige was, zich zodanig zal voortzetten, dat dit ensemble een eervolle plaats gaat innemen niet al leen in het Zeeuwse, maar ook in het landelijke muziekleven. Het openings- en slotwoord van het concert werd gesproken door de voorzitter van de organiserende- ver eniging, de heer B. v. d. Berg. de K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2