PROVIKCIALE ZEEUWSE COURAMT Toestemming voor uitkering-ineens aan werknemers Minister van den Brink besprak industriële problemen BILT Kantlijn Prijzen van het brood gaan niet omhoog. Nieuwe koffiebonnen aangewezen GROTE ELLENDE IN ITALIAANS WATERSN00DGEBIED Wereldomroep krijgt een nieuwe zender. Weinig voortgang in Parijs 10-jarig bestaan N.0.-Polder wordt groots gevierd 194e Jaargang-No. 276 Dagblad uitgave vaa de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred. G Ballintijn PI verv.: W Leertouwer en H, A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p kw„ £r p p. f 4.80 per kw- Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 Nov. '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct per mm Minimum p advertentie t 3.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenUes imax t regel*) van 1-6 regels I L— tedere regel meel 20 cent ^Brieven ol adres Bureau van dli Blad 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. tel 2355 4 lijnen (b.g.g 2863 of 2160) M'burg Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel 2475 (b^.g 2228). Oostburg Pr Mauritsstr 12 tel 102; rerneuzen Brouwerljst: 2; ZiertRzee N Bogerüsti C 160 tel 20 COMPENSATIE-VERGOEDING Het maximum bedraagt f 8.50 Het College van Rijksbemiddelaars heeft toestemming gegeven voor een uitkering-ineens aan werknemers van elf procent van het weekloon of twee en een half procent van 't maandloon. De uitkering mag in geen geval hoger zjjn dan 8,50. De Stichting van de Arbeid hoopt, dat door de werkgevers van deze vergunning algemeen gebruik zal worden gemaakt. Deze uitkering moet gezien worden in verband met de loonsverhoging van 5 procent van Maart van dit jaar en met de daarmee gepaard gaande verbruiksbeperking. De afspraak is destijds gemaakt, dat, indien een meer duurzame overschrij ding der verbruiksbeperking zou plaats vinden, een compensatie daar voor in een nader te bepalen vorm in aanmerking zou komen. Gebleken is thans dat de overschrijding geduren de de periode van 19 Maart tot 15 September zo gering is, dat voor een loonsverhoging op die grond geen aan leiding bestaat. De Stichting van de Arbeid heeft het wenselijk geacht de zeer geringe overschrijding, welke heeft plaats gehad, te compenseren voor een uitkering voor éénmaal. De uitkering mag worden gegeven aan mannelijke en vrouwelijke werk nemers van 23 jaar en ouder, alsmede aan gehuwden en kostwinners bene den de 23 jaar. Als tydstip voor de uitkering wordt in de beschikking genoemd: voor weeklonen in de week waarin 3 De cember valt en voor' maandlonen de loonbetaling over November of De cember. Overuren, wettelijke kinderbijsla gen, winstuitkeringen en dergelijke, tellen voor de berekening niet mee. COMMENTAREN VAN VAKVERENIGINGEN. Het. N.V.V. is teleurgesteld over het feit, dat de beschikking niet hetzelf de karakter heeft als die van de laat ste loonsverhoging van 5 procent. Toen immers werd de loonsverho ging verplichtend voorgeschreven. Dc uitkering-ineens had naar de mening van het N.V.V. eveneens een Moeilijk zal de minister van Eco nomische Zaken, prof. mr. J. R. M. van den Brink, zich kunnen beklagen over de belangstelling, die er voor zijn bezoek aan Zeeland bestond. Hij is als het ware bekogeld met pro blemen en de gemeenten, die hun toe komst in belangrijke mate zien in voortsschrijdende industrialisatie, heb ben zich ter dege geweerd. Met vuur zijn de gemeentelijke en provinciale belangen bepleit, met klem is aange drongen op rijkssteun, waar men deze in Zeeland gemotiveerd acht. En de vraag is nu maar, welke resultaten uit dit tweedaags bezoek zullen voort spruiten. Er zijn meiteen, die te dezen op zichte een onverholen pessimisme aan de dag leggen. De minister komt, de minister gaat en als hij weg is is hij weer bedolven onder andere proble men, zo redeneren zij. Er zijn anderen, die er overdreven verwachting van koesteren en leven in de ijdele waan, dat Zeeland nu voortaan maar te kikken heeft om 2ijn wensen in vervulling te zien gaan. De waarheid ligt natuurlijk in het midden. Er zullen dagelijks nieu-' we problemen om de ministeriële aandacht vragen en allerminst zal het zo zijn, dat Zeeland plotseling het troetelkind van Den Haag wordt. Op de veelheid der problemen heeft mi nister van den Brink tijdens de pers- ontvangst met nadruk zelf gewezen en evenzeer op de beletselen, die een snelle industrialisatie in Zeeland, in de weg staan. Geen arbeidersover schot, een dun gezaaide, wegtrekkende bevolking terwijl voor de ontwik kelingsgebieden juist geldt, dat men daar geen raad weet met de snel groeiende bevolking, die bovendien ook honkvast is. Zijn nut heeft desondanks dit be zoek zeer zeker gehad. Zo is van Zeeuwse zijde de aandacht ge vestigd op de dringende nood en van de kant van de minister op de nood zaak om met name in zorgelijke tij den de verlangens binnen redelijke grenzen te houden. Van veel belang is het, dat de mi nister de aandacht der werkgevers heeft gevestigd op het feit, dat het woningprobleem thans vaak terugge bracht kan worden tot het financie ringsprobleem. Als de werkgevers zelf kunnen financieren, is er wel wat te bereiken. Tenslotte: Ook voor de minister is dit bezoek nuttig geweest. De heer van den Brink kende Zeeland niet grondig. Met name de toestand in de Kanaalzone was hem onbekend. De bewindsman stond wat verbaasd over de grote verscheidenheid der in onze provincie bestaande problemen en werd geïmponeerd ook door de me nigvuldigheid der initiatieven. Als een nog altijd wat vluchtige kennismaking in twee dagen tijds dit resultaat is, kan het moeilijk anders of er moeten resultaten uit voortvloeien, die aan Zeeland ten goede zullen komen. On bekend maakt onbemind. Dat het om gekeerde ook waar zou zijn, zou nie mand willen beweren. Maar vermoe delijk zal deze kennismaking wel de gelijk vruchten dragen. verplichtend karakter moeten- dra gen. Het N.V.V. hoopt, dat iedere werk nemer de uitkering-ineens zal ontvan gen. Het bestuur van het C.N.V. heeft soortgelijke bezwaren. Deze compen satie-uitkering bewijst opnieuw, al dus het C.N.V., dat het huidige systeem van loonpolitiek dringend herziening behoeft. Het bestuur van de K.A.B. had geen commentaar. Grote brand bij Hongkong In een nederzetting te Kowloon bij Hongkong woedt een brand, die reeds tweeduizend hutten heeft verwoest. Men schat, dat minstens tienduizend personen dakloos zullen worden. De gehele brandweermacht van Hong kong is uitgerukt De prijzen van het brood gaan niet omhoog en ook de samenstelling van het brood zal ongewijzigd blijven. Dit is bekend gemaakt door een zegsman van het Ministerie van Landbouw. De verzoeken van de bakkersorga nisaties om verandering in de brood prijzen te brengen zijn niet ingewil ligd. Het subsidie op het volksbrood blijft gehandhaafd. Bon 509 algemeen (A- en B-kaar ten) en bon 517 algemeen (D-kaar- ten) zijn aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag, 23 November a.s. worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van kof fie bij de detaillist tot en met 8 De cember a.s. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwijzing geschie den op 20 December a.s. Daarna volgt, zoals gebruikelijk, de bonaan wijzing weer om de zes weken. Bij K. B. is met ingang van 1 No vember j.L benoemd en aangesteld bij de generale staf tot generaal-maoor de kolo nel F. W. J. M. Peters, van de generale staf. KINDEREN SCHREEUWEN OM VOEDSEL Communisten saboteren het reddingswerk In het vlakke land tussen Ferara, Rovigo en de zee is het peil van de Po tydelyk enigszins gedaald. De reddingsploegen, die van Adria terugko men, melden, dat Vrouwen en kinderen op de eerste verdieping dér huizen wauhopig om voedsel roepen. Lukt het hun de aandacht van de boten met voedsel te trekken, dan laten zij mandjes zakken en verslinden als hongerige dieren het brood. Ergens vond men een man en een kind, dood van kou en honger, op een grote baal stro drijven. Volgens schatting zijn tweehonderdduizend van de 350.000 bewoners van de provincie Rovigo door de overstromingen dakloos geworden. Velen willen hun huis niet verlaten, omdat zij hopen, dat het water als door een wonder zal verdwijnen. Het kan echter maanden duren voordat de dy'ken hersteld kunnen worden, ook al houdt het op met regenen. De Italiaanse regeling heeft de be richten over een afkondiging van de staat van beleg in het overstroomde gebied tegengesproken. Wel zal een ieder, die op plunderen betrapt wordt, gevaar lopen doodgeschoten te wor den. Ook zal paal en perk gesteld worden aan de handelwijze van koop lieden, die vee opkopen van gevluchte boeren tegen schandelijk lage prijzen SABOTAGE. De prefect van Rovigo heeft de ont binding gelast van een communistisch „nood-comité", dat hij beschuldigde van het opzettelijk stichten van ver warring, het ontbieden van militairen naar plaatsen waar hulp niet nodig was, het op een zijspoor leiden van hulpzendingen naar „zekere organisa ties" en het verspreiden van valse ge ruchten. De Verenigde Staten zullen acht milliard lire ter -beschikking stellen voor het herstel van de door de over stromingen veroorzaakte schade. Adenauer is tenslotte tevreden Bondskanselier Adenauer heeft Woensdag te Parqs met de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Achesoh, een onderhoud van drie uur gehad, waarover hij zich na af loop „ten volle tevreden" verklaarde. „Wanneer de besprekingen, die ik hier begonnen ben, op deze wijze worden voortgezet, kunnen alle betrokkenen tevreden zijn", zo verklaarde Ade nauer. Africhter van St. Bernhard- honden onder sneeuwlawine bedolven. De africhter van de beroem de St. Bernardhonden, de 23- jarige Lucien Droz, is op de grote Sint Bernardpas door een sneeuwlawine bedolven en om het leven gekomen. Hij lag zo diep onder de sneeuwmassa dat zijn eigen honden hem niet konden redden. De monnik werd begraven onder honderden tonnen sneeuw, terwijl hij een groep skiërs van het klooster op de St. Bernard langs een zeer gevaarlijke weg naar het iüchtsbijzynde dorpje bracht Droz is de 94ste persoon, die dit jaar in Zwitserland door een lawine om het leven geko men is. Deze winter is hij het eerste slachtoffer. Verscheidene radio-stations zenden omroepen uit voor hulp. OOK IN FRANKRIJK. Behalve in Italië heerst er ook een grote watersnood in Frankrijk. In het Rhöne-dal heeft de water snood de grootste omvang aangeno men. De vlakte van Avignon is door over stromingen van de Rhone, de Ouvèze en de Lez een groot meer geworden. Dinsdag golfde het water door een gat van een kanaal in de straten van het plaatsje Bollene. Op sommige plaatsen staat het water 2Vz meter hoog. Verscheidene huizen zijn. onder de vloedgolf bezweken. Het peil van de Rhone stijgt 5 centimeter per uur onder onafgebroken regen. Vragen over optreden van politie te Leeuwarden FEDDE SCHURER SPRAK IN DEN HAAG. Het raadslid J. Vellenga (PvdA) heeft aan de burgemeester van Leeuwarden schriftelijke vragen ge steld over het optreden van de politie tijdens en na de berechting van de heren Fedde Schurer en Tjebbe de Jong, die door de rechtbank van Leeuwarden wegens belediging wer den veroordeeld. Gevraagd is onder meer of het de burgemeester bekend is, dat door en kele politiemannen onnodig bruut en hardhandig is opgetreden en wie op dracht gaf de brandspuit te gebrui ken om de menigte, te verspreiden. Gevraagd wordt een diepgaand on derzoek, eventueel leidend tot een straffen van de schuldigen, opdat de juiste verhouding tussen politie en bevolking worde hersteld. De heer Fedde Schurer heeft in Den Haag voor leden van het Algemeen Nederlands Verbond gesprpken over de Friese taalstrijd, die de inzet vorm de van de beledigingszaak en de on geregeldheden in Leeuwarden. De Friese beweging wil. zo zei hij. niet de blik op het verleden gericht houden, maar net is wel nodig, dat het Fries als levende taal bij het on derwijs op de lagere school wordt ge bruikt, omdat een te vroeg omscha kelen op Nederlands leidt tot rem mingen bij de jeugd. Het Fries moet zich tot elk gebied van het leven uitstrekken, ook tot de kerk, de school en de rechtszaal. Naar wy vernemen heeft de rege ring besloten aan de N.V. Ned. Om roep Zender Maatschappij (Nozema) opdracht te geven tot het over bou wen van een 100 KVV-kortegolf-zen- der ten behoeve van de Wereldom roep. De zender zal in Lopik worden geplaatst. Mr. Teulings minister van Binnenlandse ZaUen a.i. Bij K. B. is de vice-minister-presi dent en minister zonder portefeuille, mr. F. G. C. J.'M. Teulings benoemd tot minister van binnenlandse zaken ad interim. Tsjechoslowakije verwerpt Westelijk ontwapervngsplan De algemene debatten in de poli tieke commissie van de Verenigde Naties te Parijs over de Westelijke ontwapeningsvoorstellen, maken wei nig voortgang. Woensdag werd al leen maar het woord gevoerd door de afgevaardigden van Tsjechoslowa kije, Canada en Indonesië. Andere sprekers meldden zich niet. De Tsjechoslowaakse onder-minis ter van buitenlandse zaken, mevr. Sekaninova-Carrtova, verwierp de voorstellen. Volgens haar stelde de resolutie geen maatregelen voor, die ontwapening zouden bewerkstelligen. Zij zag in het plan een poging om de veronderstelde superioriteit van de V.S. op atomisch gebied te behoeden. De Canadese minister van buiten landse zaken, Pearson, zei, dat Cana da bereid was de resolutie te steu nen. De Indonesische afgevaardigde, Soebardjo, steunde het denkbeeld van een wereldconferentie. Woensdagmorgen heeft generaal Elsenhower te Rotterdam de eerste Ca nadese strijdkrachten voor Europa tydens een plechtig défilé onder zijn commando genomen. Tijdens het inspecteren der troepen. Naast generaal Eisenhower de com mandant van de Canadese troepen, luitenant-kolonel J. E. L. Castongnay. Achter hen links, ir. C. Staf, Nederlands minister van oorlog, rechts zijn Canadese collega, Brooke Claxton. Nieuwe directeur-generaal van Scheepvaart. Als opvolger van mr. J. J. Oye- vaar, de onlangs afgetreden direc teur-generaal van het directoraat- generaal van scheepvaart van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat is met ingang van 1 Januari 1952 benoemd de heer W. L. de Vries, hoofd der afdeling deviezenvergun- ningen van de Nederlandse Bank te Amsterdam. Een soldaat kost het Rijk f 12.000 per jaar. Het op de been houden van een parate divisie kost tegenwoor dig meer dan 250 millioen gul den per jaar. 500 millioen gul den kost het materiaal voor de uitrusting van 20.000 man. Aan voeding, kleding en huls vesting moet per soidaat per jaar 3000 worden uitgegeven. Oefeningen eisen een zelfde be drag per jaar per man. Rekent men daarbij nog de onkosten, die het onderhoud en de rivisie van oefenmateriaal met zich mede brengen, dan is de slot som, dat één soldaat het Rijk gemiddeld 12000 per jaar ïost. Deze cijfers werden mede gedeeld door de generaal-ma- joor van de Generale Staf. mr J. D. Schepers, in een lezing, welke hij in Den Haag hield voor het Genootschap voor in ternationale zaken. Generaal- majoor Schepers betoogde, dat 'deze bedragen voor het op de oeen brengen en houden van* grote legers heden ten dage practisch onmogelijk zijn en op ie duur niet vol te houden Sen legerplan zal daarom langs 3en andere weg verwezenlijkt moeten worden, aldus de gene- raal-majoor. EINDE VAN TWEEDAAGS BEZOEK AAN ZEELAND Kijkje bij de Kon. Mij. De Schelde Speciale zorg toegezegd voor Tholen Op de tweede dag van het bezoek van de Minister van Economische Za ken, prof. dr. J. R. M. van den Brink aan Zeeland, is des morgens om 9 uur op de Provinciale Griffie een bespreking gehouden met het College van Gedeputeerde Staten en de directeur van het Economisch Technologisch Instituut in Zeeland, drs. M. C. Verburg. Gedurende deze bespreking wer den de industrialisatieproblemen van Zeeland nog eenmaal onder de loupe genomen. Met name werd gesproken over de fabriek van artikelen uit zeewier te Kruiningen, over de cellulose-Industrie en over de noodzaak om voor het eiland Tholen bijzondere maatregelen te nemen in verband met de daar heersende chronische werkloosheid. De minister vond Tholen Inder daad de moeite waard om er speciale zorg aan te besteden. Vervolgens begaf minister Van den Brink zich met dr. Ch. L. H. Truien, directeur- generaal van Landbouw en Nijverheid en ir. J. W. Bartelds, plaatsvervan gend directeur van Industrialisatie naar Vlissingen, waar een bezoek werd gebracht aan het bedrijf der N.V. Kon. My. „De. Schelde". De minister werd hier ontvangen door de directeuren, de heren J. W. Hupkes en ir. H. W. van Tijen. In de korte tijd, die beschikbaar was, was het niet mogelijk om de minister het gehele bedrijf te tonen. Wel evenwel kon hem een algemene indruk wor den gegeven, waarbij bleek dat het bedrijf van de Kon Mij „De Schelde" zeer belangrijk is voor de export zo wel als voor de defensie. De Minister constateerde, dat alle schepen, die in aanbouw zijn, voor zover het koop vaardijschepen zijn, voor buitenlandse rekening worde#'jkebouwd en voor zo ver het marine-sehepen zijn, voor re kening van de Nederlandse Marine. Grote aandacht besteedde de mi nister aan de opleiding van leerlingen in het bedrijf gedurende het bezoek, dat gebracht werd aan de leerschool „Scheepsbouw". Vervolgens werden op het Hoofdkantoor van „De Schel de" industrialisatieproblemen van al gemene aard besproken, waarbij de directie van „De Schelde" wees op de tentoonstelling „Scheepsbouw", wel ke momenteel in Vlissingen wordt ge houden, en die bedoeld is de aandacht van de jongelui, die van school ko men, te vestigen op de mogelijkheden van werk in de industrie. Voorts werd gesproken over de moeilijkhe den ten aanzien van het verkrijgen van materiaal en grondstoffen tep behoeve van de export, terwijl ten slotte de opvoering der productiviteit besproken werd. Ook werden nog eni ge technische ontwikkelingen bespro ken met name ten aanzien van de gasturbine. Vermelden wij tenslotte nog, dat in de hal van het kantoor der N.V. „De Schelde" de maquette van Vlissingen werd bekeken. Om twaalf uur vertrok de minister naar het Wooldhuis, waar een bespre king werd gehouden met B. en W. van Vlissingen. VLISSINGSE PROBLEMEN Burgemeester mr. B. Kolff en de drie wethouders behandelden met de minister de belangrijkste industriële problemen van de gemeente Vlissin gen. De wens werd door B. en W. uitgesproken, dat te Vlissingen ook andere industrieën dan de reeds be staande een plaats zullen vinden. In dit verband werd de mogelijke bouw van industrie-hallen en de financie ring van die bouw aangeroerd. De aanwezigheid van terreinen voor industrie-vestiging werd behandeld, waarbg de aandacht van de minister gevestigd kon worden op vestigings mogelijkheden, die nu reeds aanwezig zpn. Ter sprake kwam ook de uitbrei ding van de Kon. Mij „De Schelde" en de daaruit voortvloeiende behoefte aan woningen. (Vervolg op pag. 2) Waarschijnlijk volgend jaar Juni Er is een stichting in het leven ge roepen om volgend jaar waar schijnlijk in Juni het tienjarig be staan van de Noordoostpólder op grootse wijze te vieren. Gedacht wordt aan een herdenkingsfeest van drie dagen. Overwogen wordt één dag voor centrale feestviering te Emmeloord te bestemmen. Op die dag zou aan de Nederlandse bevolking door een grootse manifestatie kunnen worden getoond, wat tien jaar harde arbeid in het nieuw gewonnen land ver mocht. -Op die dag ook zou de bevolking van" de Noordoostpolder, voor zover als het mogelijk is, in Emmeloord dienen samen te komen. Op de andere feestdagen zullen plaatselijk feesten worden georganiseerd. Verder wordt er aan gedacht een tentoonstelling in te richten die be trekking heeft op de landbouw, de middenstand, de drooglegging van de Zuiderzee en die van de Noordoost polder in het bijzonder. Van de zijde van de directie van de Wïeringermeer zal een uitgave geti teld „Tien jaar Noordoostpolder'*het licht zien. Prins Bernhard. voor enkele dagen naar Engeland Z.K.H. Prins Bernhard is Woens dag voor een kort particulier bezoek te Londen aangekomen. Naar het A.N.P. verneemt zal de Prins een bezoek brengen aan het hulpeskader van de Engelse lucht macht, waarvan hij erelid is. Daarna zou hij met graaf Mount- batten op jacht gaan. Verwacht wordt, dat de Prins Maandag terug keert naar Nederland. Letterkundigen krijgen opdrachten De staatssecretaris van O. K. en W. heeft de navolgende letterkundi ge opdrachten verleend: 1. K. van der Geest, het schrijven vari een roman, spelende in de Biesbosch; 2. Bert Schierbeek, het schrijven in de derde persoon van een novelle van autobio grafische aard, bevattende jeugdher inneringen; 3. Koos Schuur, het schrijven van een gedichtenreeks, waarin de problematiek van de ge- emigreerden tot uiting komt; 4. Nico Verhoeven, het schrijven van een ge dicht, waarin een jong mens van na de tweede wereldoorlog wordt ge plaatst tegenover de problematiek van deze tijd; 5. Hendrik de Vries, het schrijven van een essay over de ontwikkeling van de rhetoriek van Bilderdijk tot heden; 6. J. de Haan. het schrijven van een essay over de invloed van de hedendaagse Angel saksische literatuur (mede door het jiocketbook) op het Nederlandse pu- Bemanning van „Pinquin" in Duitsland aangekomen De zes leden van de bemanning van het Nederlandse motorschip „Pin- quin", dat Zondag op de Noordzee in nood geraakte en zonk, is Woensdag door het Zweedse schip „Stella", in Duitsland aan land gezet. De schip breukelingen zullen per trein naar Nederland terugkeren. DE VOORSPELTi WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking met enkele buien. Krachtige tot matige Weste lijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan *dstere».

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1