VAL DA VLISSINGSE KLEUTERSCHOLEN KRIJGEN PRINSESSENNAMEN BRANDWEERCOMMANDANTEN IN MIDDELBURG BIJEEN Reünie Bataljon Zeeland. Weer een congres te Middelburg. „Volharding" Goes bestond 60 iaar. VISSERSVERENIGING THOLEN BESTOND 50 JAAR 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 19 NOVEMBER 1951. ALLE KLEUTERS ONDER (ZILVEREN) DAK Prinses Margrietschool werd Zaterdagmiddag geopend. Drie kleuterscholen in Vlissingen hebben de namen van onze prinsessen gekregen. Deze verheugende mededeling deed de burgemeester van Vhs- singen, mr. B. Kolft', Zaterdagmiddag by de opening van de nieuwe kleuter school aan de Minister Lelystraat van de Vereniging voor Christelijk Kleuter-Onderwijs, Op het verzoek dezer vereniging aan de Koningin, om haar kleuterscholen de namen van drie prinsessen te geven, werd door Hare Majesteit goedgunstig beschikt, zodat Vlissingen thans een Prinses Beatrixschool (aan de Giacisstraat), een Prinses Ireneschool (thans ge vestigd in het logiesgebouw van de bomvrije kzerne, to zijner tijd over te plaatsen naar de Wilhelminastraat), en een Prinses Margrietschool telt. Zaterdagmiddag werd de laatste met vele hartelijke toespraken in gebruik genomen. De voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Kleuteronderwijs, ds F. S. Kloosterman, sprak een wel komstwoord, waarin hij dank bracht aan de velen met name het ge meentebestuur die medegewerkt hadden aan dc totstandkoming van deze zeer moderne school. Spreker zeide o.m., doelend op de naam der vereniging, dat het woord „Christe lijk" een gevaarlijk toevoegsel kan betekenen, dat soms de weg opent voor geestelijke hoogmoed. „Wij die nen dan ook te beseffen, dat al het werk, dat wij in onze vereniging ver richten, staat in de barmhartigheid Gods", aldus ds. Kloosterman. Spre ker las voorts een gedeelte uit Mat- theüs 18 voor en ging daarna voor in gebed. REDE BURGEMEESTER De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, bracht in zijn openingsrede enkele historische feiten over het kleuteronderwijs in deze stad naar voren, waarbij bleek, dat dit onder richt hier reeds meer dan een eeuw wordt gegeven. Sindsdien ls er veel veranderd, aldus mr. Kolff. Dit on derwijs eist thans een groot verant- woordelrjksgevoel van allen, die er bij betrokken zijn. „Het verheugt mij", zo zeide de burgemeester, „dat dit besef in grote mate aanwezig is bij het bestuur van de vereniging voor Chr. Kleuteronderwijs. Tenslotte deelde de burgemeester mede, dat H. M. de Koningin goedgevonden had, dat de scholen der vereniging naar de drie oudste Prinsessen werden ge noemd. (Applaus). Wethouder W. Poppe noemde deze opening een feestdag en wees er op, dat 40% van de Vlissingse kleuters de scholen van de vereniging bezoekt. Spreker zag in dit nieuwe gebouw een bewijs van de grote veerkracht en offervaardigheid van ons volk. Met enige trots gewaagde de heer Poppe van het feit, dat thans alle kleuters In Vlissingen wat scholen be treft, „onder dak" zijn „al ls het dan een zilveren dak", voegde hjj er onder hilariteit der aanwezigen aan toe. Namens het provinciaal bestuur sprak het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout. Deze wenste het be stuur geluk en stelde de beide nieu we scholen, de gemeentelijke kleuter school aan de Jozef Israëlslaan en de Prinses Margrietschool aan de Minis ter Lelystraat, ten voorbeeld aan de gehele provincie. Spreker roemde voorts de activiteit van het bestuur. Gelukwensen werden verder aange boden door mej. H. J, Glasz, opziener van het kleuteronderwijs, die ook de ouders in haar felicitatie betrok, c-u door ds. J. S. Hartjes namens de kerkeraad van de Herv. Gemeente Vlissingen-Noord, die herinnerde aan een oud Vlaams spreekwoord: „Wan neer de kerk van hout is, is de pries ter van goud en is de kerk van goud, is de priester van hout". Spreker hoopte echter, dat ook in dit „gou den" gebouw, de „priesteressen" van goud zouden zijn. Namens de ouders van de kleuters werd gesproken door mevrouw Van Rooyen. Deze bood een bedrag van 75,aan voor speelgoed en deelde voorts mede, dat de kosten van het „kinderkeukentjje" eveneens voor rekening van de ouders waren. De heer F. D. G. Prins sprak na mens het Gereformeerd Schoolbe stuur, waarbij hjj de hoop uitsprak, dat in deze nieuwe school vele kinde ren tot Jezus gebracht zouden wor den. De heer L. dc Kloe sprak namens het Departement Vlissingen van de Mg tot Nut van 't Algemeen, mej .M. C. de Keuning namens de zusterscho len en mej. A. Wisse van Souburg als hoofd van de kleuterschool aldaar. Deze laatste spreekster bood een vijftal kinderboekjes aan. Tenslotte wenste de heer J. C. Limori?rd het bestuur geluk namens de R.K. kleu terscholen. Het hoofd van de nieuwe school, mej, A. E. de Waal, sloot de rij van spreeksters en sprekers en zeide o.a. dat het Voor de assistenten en haar een steeds weerkerende vreugde zou betekenen in het nieuwe gebouw te werken. Advertentie Neem een doos echte RAS -r ILLES TEGEN VERKOUDHEID Sipo-agent mishandelde gevangenen in Z,-Vlaanderen. VAN LEVENSLANG TOT 18 JAAR GECONCLUDEERD. De Raad van Cassatie behandelde Zaterdag de zaak tegen K. Hofmann uit Berlijn. H. was vanwege het feit dat hij als Sipo-agent in 1943 en 1944 in Zeeuwsch-Vlaanderen een groot aantal arrestanten had mishandeld en in Drenthe 6 gevangenen had laten fusilleren tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De procureur-fiscaal bij de Raad achtte termen aanwezig om aan de Raad te verzoeken aan H. een lagere gevangenisstraf op te leggen. De fei ten waren bewezen verklaard, doch verkeerd plichtsbesef, zwakheid van karakter en onverschilligheid hadden voor H. het begaan van deze misdaden mogelijk gemaakt. Prof. Langemeyer concludeerde tot 18 jaar gevangenisstraf met aftrek. De Raad zal op 19 December uit spraak doen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN ZEELAND. In de week van 4 tot en met 10 November jl. kwamen in Zeeland de volgende gevallen van besmettelijke ziekten vootr: 1 geval van diphtheric te Biggelcerke, 1 geval van rubeola té Goes, 2 gevallen van diphtherïe te Graauw en Langendam, 1 geyal van rubeola te Kloetinge en 1 géval van roodvonk te Rilland-Bath. ONTVANGST TEN STADHUIZE. Grote interesse voor brandbeveiliging voor Stadhuis en kerken. Een groot aantal brandweer-commandanten uit het Zuiden van het land, die Zaterdag in Middelburg vergaderden en op het middaguur door burge meester en wethouders in de Burgerzaal van het Stadhuis werden ontvan gen, legden veel belangstelling aan de dag voor de inrichting van dit mo numentale gebouw. Maar nog groter was hun intéresse voor de brandbe- veiligingsmaatregelen^ die hier getroffen zjjn en die de goedkeuring van deze vakmensen ten volle konden wegdragen. Burgemeester mr. dr. N. Bolke- stein, die de geüniformeerde gaste*) in de Burgerzaal verwelkomde, sprak er zgn vreugde over uit, dat de afde ling vier (N.-Brabant, Limburg en Zeeland) van de Nederlandse Vereni ging van •- Brandweercommandanten, ditmaal Middelburg als vérgader- jlaats had gekozen. I-lij meende te cunnen constateren, dat er bij do brandweer een verschuiving is ge weest van de romantiek naar de nuchtere zakelijkheid: evenals b.v. bij de geneeskunde is er thans eerder sprake van een preventieve, dan van een defensieve taak. Spieker herin nerde aan de voorschriften, welke te genwoordig voor de woningbouw worden gesteld, waardoor het vrij wel uitgesloten is, dat in een nieuw stadsgedeelte een brand een grote omvang kan krijgen, aan de controle tijdens openbare uitvoeringen, enz. Dit alles spreekt niet meer zo tot de fantasie en een beetje ondeugent (Veruoly van pag. 1) Behalve door de aanwezigheid van pater Van de Vrande had deze tus sentijdse reünie nog een bijzonder ka rakter omdat thans ook de oud-com mandant, Overste J. van Oort, temid den van zijn vroegere manschappen vertoefde. Nadat het guitaar-duo de bekende bataljonsllederen door de zaal had doen klinken, kwam het grote moment dat de commandant met zijn traditionele aanhef „Man nen!" zich tot de vrijwilligers richtte. „Aan ons heeft het niet gelegen dat Indië verloren ging, zo sprak de heer Van Oort. De geschiedschrijvers zul len later beter de beslissingen van de regering overzien". Persoonlijk vroeg hij zich echter wel eens af, waarvoor zovelen daar hun leven lieten. Na de gevallenen te hebben herdacht, sprak hg de wens uit dat het allen goed zal mogen gaan en dat de Zeeuwse wa penspreuk steeds aan ieder voor ogen zal blijven. Ook wanneer nog eens een beroep mocht worden gedaan om de rechten van de mens te verdedigen. Hierna huldigde overste Van Oort de markante figuur van 2-14 R.I., pater Van de Vrande. Hij bood hem een oranjelint met het Zeeuwse wapen aan, als versierselen van de onder scheiding „eresoldaat van het Batal jon Zeeland". Als persoonlijk ge- schenk van een vrijwiDiger, die In zijn oude beroep terugkeerde, kreeg de pater een grote taart met de wapens van het bataljon. Nog geruime tijd bleven de mannen gezellig bijeen. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, een der trouwe bezoekers van de. reünies, kon ditmaal wegens droe ve familieomstandigheden niet aan wezig zijn. Ook de brigadecomman dant, kolonel J. W. Sluyter, had be richt van verhindering gezonden. Met grote instemming werd besloten de gewone reünie in Februari te d doorgaan. Bond yan directies van Nijverheidsscholen. Naar wfl vernemen wordt volgend jaar het zomer-congres van de Bond van directrices van Nijverheidsscho len te Middelburg gehouden. Dit zal vermoedelijk eind Juni, begin Juli het geval zijn. Aan dit congres, dat ten minste twee dagen duurt, zullen eni ge honderden directeuren van nij verheidsscholen en hun dames deel nemen. Burgerlijke verdediging in W. Zeeuwsch-Vlaanderen. De burgemeesters van West- Vlaanderen hebbenUe-elhece emfw Zeeuwsch Vlaanderen hebben dezer dagen in principe besloten tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling voor de burgerlijke verdedi ging in deze streek. Het bestuur van deze verdedigings kring zal bestaan uit een kringraad van burgemeesters der deelnemende gemeenten. Deze raad zal op grond van de „Wet gemeenschappelijke re gelingen" binnen de grenzen van de bevoegdheid der burgemeesters voor schriften kunnen geven en afkondi gingen kunnen doen, onverminderd de bevoegdheid van elke burgemees ter om voor de eigen gemeente nog aanvullingen op de voorschriften te geven. Binnenkort zal worsen over gegaan tot benoeming ypn een dage lijks bestuur en het aanwijzen van een voorzitter. De zetel van het bestuur zal Oostburg zijn en de verdedigings kring zal heten „Kring 23". Tot commandant van de burgerlijke luchtverdediging is ln deze kring in middels reeds benoemd de heer A. Iz. Catsman te Aardenburg, die deze be noeming heeft aanvaard. De Alberto Dodero. Omstreeks elf uur Zaterdagavond ls voor ztfn eerste reis het emij merkte de burgemeester op. zich te kunnen voorstellen, dat een brand weerman soms wel eens naar een flin ke, grote eisen aan het corps stellende brand-kan, verlangen... De brandweer doet. een sterk be roep" op de burgerzin en dat is vol gens de burgemeester wellicht de oorzaak, dat er in en tussen de corp sen zo'n plezierige geest bestaat. De heer Bolkestein wenste de comman danten tenslotte een vruchtbare vergadering toe en sprak de hoop uit. dat de banden onderling nog nauwer zullen worden aangehaald en dat men met goede herinneringen aan de bijeenkomst in Middelburg naar huis terug zal keren. Nadat de voor zitter. de her A. J. W. Matthijssen, brandweercommandant te Middel burg, deze rede had beantwoord én een kopje koffie was gedronken, werd nog een rondgang door het Stadhuis gemaakt. FUSIE ONTBONDEN. Het noenmaal werd vervolgens in het Schuttershof gebruikt Hier werd 's morgens de huishoudelijke verga dering gehouden, waarin werd mede- gedeeld/ dat de fusie van de vereni ging met de Kon. Ned. Brandweer vereniging is ontbonden, doch dat de samenwerking met de provinciale af delingen van de K.N.B.V. zal voort duren. Verder werd gesproken over de aard van de wedstrijden in 1952 en werd besloten de eerstvolgende jaarvergadering in Breda te houden, ïh de middagvergadering hield een vertegenwoordiger van een technisch bureau uit Amsterdam een met grote aandacht beluisterde lezing over mo derne brandbeveiliging. Tenslotte werd net nieuwe brand weer materiaal van Middelburg en Vlissingen bewonderd en werd een demonstratie gegeven van de moder ne en uiterst doelmtaige blusinrich- ting van de Nieuwe- en Koorkerken, waarvoor de brandweercommandan ten niets dan lof hadden. Benoemingen bij Waterschappen tenschlp „Alberto Dodero" uit de ha ven van Amsterdam vertrokken. On der meer maken 300 Duitse emigran ten deze reis mee. Zij zouden aan vankelijk met de op 4 November ver gane „Maipu" naar Zuid Amerika vertrekken. De Alberto Dodero zal Lissabon aandoen en daar eveneens emigranten aan boord nemen, Solistenconcours te Axél. De Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft besloten het jaarlijks solistenconcours ditmaal op Zaterdag 2 Februari in Axel te houden. Mede aanleiding van dit be sluit is het jubileum' der beide Axelse muziekverenigingen „Concordia" en „Hosanna". GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal-examen geneeskunde C. J. A. Somers, Vlis singen. Bjj Kon. besluit zijn benoemd: Met ingang van 1 November: Tot dijkgraaf van het waterschap Hertogin Hedwigepolder A. J. M. Rottier, te St. Jansteen; Tot gezworene van het waterschap Prosperpolder (Nederlands gedeelte) D. Burm, te Clinge; Tot voorzitter van het bestuur van het .waterschap De Waterkering van de calamiteuze polders Onrust, Jaco- ba eri Anna-Friso, A. Karelse, te Wis- Met ingang van 1 November 1951 tot lid van het bestuur van het wa terschap de waterkering van de cala miteuze polders Onrust, Jacoba en Anna-Friso K. M. de Regt te Wis- sekerke en J. A. Luyk, te Wissekerke. Receptie en uitvoering. De Goese gymnastiek- en handbal vereniging „Volharding" welke dit jaar ter viering van haar 60 jarig ju bileum, reeds verschillende geslaagde sportevenementen organiseerde, be sloot Zaterdag het feestjaar met een receptie en een uitvoering. Zowel des namiddags als des avonds kwam duidelijk tot uiting dat „Vol harding" zich vele vrienden heeft verworven. Op de receptie in de zaal van „de Landbouw' 'was het des middags een druk komen en gaan van offciële per sonen en vertegenwoordigers van zusterverenigingen uit Goes en overig Zeeland. De ruim dertig bloemstukken had den de zaal in een lusthof herscha pen. Practisch alle Goese sportvereni gingen, de plaatselijke muziekcorpsen ep zelfs de Bond voor Ouden van Da gen gaven acte de présence. Ook wer den verscheidene telegrammen en an dere schriftelijke gelukwensen ont vangen. 5'De wethouders A. Buys en J. J. van Melle vertolkten namens het ge meentebestuur de gevoelens van .waardering, welke men voor het werk 'van „Volharding" heeft. Namens het jKön. Ned. Gymnastiekverbond sprak de heer F. Sommer uit Dordrecht, die aan de heer H. M. Mijnsbergen het diploma van Verdienste uitreikte. De heer F. G. Lemmers uit Vlissingen bracht de gelukwensen van de Zeeuws Brabantse Turnkring over en over handigde de heer M. C. Zandee het di ploma van Verdienste van deze or ganisatie. Voorts sprak o.m. nog de heer M. Haasdonk uit Goes, namens het Ned. Handbalverbond. De uitvoering, die des avonds in het Schuttershof werd gehóuden, had een aantrekkelijk karakter doordat verschillende Zeeuwse vereniging aan deze jubileumavónd luister zetten. Na de vlaggenparade en het zingen van het Bondslied, sprak de voorzit ter de heer W. P. Louwerse een kort openingswoord. Met dankbaarheid memoreerde hij het werk van de op richters, waarna hij hulde bracht aan de tegenwoordige leiders van Volhar ding. Wethouder Van Melle wees op het grote culturele en sociale belang dat Volharding dient. Namens het ge meentebestuur bood hij de beste wen sen aan. Vervolgens werd een programma van vrije, rhytmische, tamboerijn-, en hoepeloefeningen e.d. afgewerkt. Daarnaast werden enkele nummers aan brug en rek gegeven. Aan dit programma werkten mee de vereni gingen W.I.K., Wemeldinge, Achilles, Middelburg, L.O. Vlissingen, Astrow Souburg, V.Z.O.S. Yerselce, Olympia Tholen, Sparta. Bergen op Zoom als- snede de jubilerende vereniging. Paard sloeg op hol; wagen in de gracht. ONGEVAL TE MIDDELBURG LIEP GOED AF. De wagen van een Middelburgse melkboer met op de bok een 11-jarige jongen tuimelde Zaterdagmorgen in liet water langs de Londense kade, na dat'het paard, dat de wagen trok, op hol was geslagen. Het dier schrok van een uit tegenover gestelde richting komende auto, welke een betonmolen sleepte en steigerde, waardoor een touw brak en het paard het lamoen van de wagen tussen de poten kreeg. De wagen, toebehorende aan de melkboer W., slingerde over de straat en kwam, nadat het paard zich had bevrijd in het water terecht. Op de bok zaten twee jongens; de oudste van 15 jaar had de tegenwoor digheid van geest op straat te sprin gen, maar de jongste geraakte te wa ter. De bestuurder van de auto, de Mid delburger H. L. T., zette onmiddellijk zijn voertuig stil en kon, door zich langs een paal in het water te laten zakken, de knaap grijpen. Deze werd later door omstanders op het droge ge holpen. De jongen, wiens onvrijwillig en onverwacht bad geen schadelijke gevolgen had, werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Gemeentewerk lieden, die op de Londense kade be- stratingswerk uitvoerden, wisten het hollend paard tot staan te brengen en enige melkbussen, waaronder een bus met 50 liter taptemelk, uit het water te halen. Enige tijd later werd ook de 1 wagen op de wal gebracht. EEN GEZELLIGE FEESTAVOND. Het nut van organisatie bepleit De vissersvereniging „Helpt Elkander" te Tholen, heeft haar 50-jarig jubileum herdacht met een gezellige feestavond in Hotel „Zeeland", waar bij behalve een groot aantal leden ook de dames van de leden tegenwoordig waren. Bovendien kon de voorzitter, de heer J. H. Bal, verscheidene autoriteiten begroeten. Als vertegenwoordiger van de Stich ting Zeeuwse Visserijbelangen was aanwezig burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven, die tevens ere-voorzitter van „Helpt Elkander" is; het Bestuur dei- Visserijen te Middelburg werd verte genwoordigd door de heer W. v. d. Berg, oud-burgemeester van Bruinisse; voor het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek was dr. P. Korringa tegen woordig. Ook verwelkomde dc voorzitter de heer B. W. Schot Jacz., die de Zierik- zeese zustervereniging vertegenwoor digde en tal van anderen. Spr. achtte het een gelukkige ge dachte, dat .op deze bijeenkomst ook de dames zijn uitgenodigd. De vrou wen moeten vijf dagen van de week haar echtgenoot missen en daarom is het goed, dat zij nu met hem samen zijn. Nadat koffie was gedronken, hield de voorzitter een herdenkingsrede, waarin hij in het kort de geschiedenis der vereniging memoreerde. De eerste bestuursleden waren de heren. S. L. Schot, Jac. Bogert, H. Cornelisse, Jac. Schot Jobzn., H. de Jonge, Jac. Schot B.W.zn en H. Nelisse. De heer S. L. Schot is 30 jaren lang voorzitter geweest. Op het gebied van organisatie zijn de boeren een slag voor geweest bij de vissers. Maar gelukkig is de idee van organisatie ook in Zeelai.d groeiende en de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen, waarbij onzè vereni- Advertentle ROOSENDAAL - TURNHOUT Rijwielpaden! langs Rijksweg Zuid-Beveland. Naar de Toeristenbond A.N.W.B. mededeelt, is onlangs de aanleg van enkele grote stukken rijwielpad langs de Rijksweg door Zuid-Beveland, tus sen de Kr'eekrakdam en de overweg bij Krabbenidijke, aanbesteed. Het ma teriaal voor deze vrijliggende rijwiel paden is reeds sedert 1948 beschik baar. In dit traject zijn kortgeleden ook twee dijkovergangen ver laagd. Het gereedkomen van deze rijwielpaden zal een eind maken aan ■de vele klachten van het gemotori seerde verkeer, zowel als van de wiel rijders zelf. BURGEMEESTER D. KODDE Naar wij vernemen is burgemeester D. Kodde van Zoutelande in verband met èen ongesteldheid ter verpleging opgenomen in het ziekenhuis Bethes- da te Vlissingen. A.V.R.O. BRIDGE-DRIVE TE GOES. Vrijdagavond werd in hotel Cen traal'te Goes een A.V.R.O.-bridge- drive gehouden, onder leiding van de heer J. U. Gilkens. Een openings woord werd gesproken door de lieer J. v. d. Meulen Bosma uit Goes. De uitslag was als voigt; Groep A: N-Z. 1. P. A. en J. de Graag, Goes; 2. Wijnst-D'esveld, Yer seke; O-W. 1. P. Vette—T. H. v. d. Berg, Yerseke, 2. A H. PolsJ. J. v. d. Berg, Yerseke. Groep B.: N-Z: 1, PennockGroen, Vlissingen, 2. hr. en mevr. Leupen, Goes; O-W: 1. Van Goor, Hansweert- van Wanrooy, Kloetinge, 2. C. Griep- A. Vos, Goes. De eerst geplaatste paren komen in de halve finale op 19 April 1952 te 's-Hertogenbosch. PLOTSELING OVERLEDEN. Op de weg nabij de Westsluis te Terneuzen werd Zondagavond het stoffelijk overschot aangetroffen van de 67-jarige heer A. F. M. B. uit Sas van Gent. Het vermoeden bestaat, dat hij van zgn rijwiel is gestapt om dat h(j zich onwel gevoelde en aan de kant van de weg is gaan zitten. Daar is hg aan een hartverlamming overle den. ging is anagesloten, ontplooit zich voorspoedig. Hierna werd een film vertoond van de haringvisserij. De Harmonie „Concordia" bracht in de loop van de avond de jubilerende vereniging een serenade, waarna nog een film werd vertoond van de forel- Tenslotte wees de heer Bal er op dat twee leden van de vissers vereniging 50 jaar lid zijn. Zij zijn het, aldus de heer Bal, die mede hebben geholpen om onze vereniging tot stand te bren gen. Het bestuur heeft gemeend dit feit niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Het bestuur heeft besloten de twee jubilarissen, de heren A. Schot Azn. en Joh. van Luijk C.M.zn, een medaille van trouw en toewijding te moeten aanbieden. Daarna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Veere's vismijngebouw is te klein geworden. Door de uitbreiding var. de vissers vloot is de ruimte voor het verwer ken der producten in het vismijnge bouw te Veere te klein geworden. B. en W. van Veere willen daarom de raad voorstellen te besluiten het be staande gebouw aanmerkelijk te ver groten. Aan de Oostzijde van de Vismgn ligt nog een stuk bouwgrond van 14 meter lengte en 7% meter breedte. Destijds is een Inwoner van Veere de toezegging gedaan, dat ht m 10 meter van deze grond verkocht zou worden voor de bouw van een woonhuis. Het resterende, vier meter lange gedeelte zou dan voor de uitbreicing van het vismijngebouw beschikbaar zijn. Nu is ingezien, dat de vissersvloot zich zodanig heeft ontwikkeld, dat een ruimte van vier meter voor de uit breiding niet voldoende moet worden geacht wil men trachten een uitbrei ding niet 14 meter te bereiken. Zou men de beloofde 10 meter voor de bouw van een woonhuis afstaan, dan zou in de toekomst geen centimeter ruimte meer aan het bedrijf kunnen worden toegevoegd. Door een uitbrei ding met 14 meter wordt voor de kooplieden de gelegenheid geschapen om het door hén gekochte product behoorlijk uit de zon of de regen op te slaan en eventueel met rjs te be werken. De architect van de Centrale Dienst voor bouw- en woningtoezicht, de heer J. D. P. de Smit, is belast met het maken van twee schetsplan- nen, één voor een uitbreiding met vier nieter en één voor eetr Uitbrei ding met 14 meter. KERKNIEUWS. INTREDE Ds. G. J. VAN IEPEREN TE WEMELDINGE De Ned Hervormde gemeente van Wemeldinge heeft, nadat de predi- kantsplaats vier maanden vacant was geweest, weer een eigen voorganger. Onder grote belangstelling deed ds G. J. Ieperen van Katwijk aan Zee Zon dag zijn intrede als leraar van de ge meente te Wemeldinge. Ds. van Ieperen werd in de' ochtend dienst bevestigd door ds P. Moeren hout predikant te Katwijk aan Zee. Als bevestigingstekst was gekozen Jesaya 40::6-8, Het gras verdort, de bloem valt af, maar het Woord onzes Gods bestaat in eeuwig heid". Na de bevestiging werd de nieuwe leraar op verzoek van ds Moerenhout toegezongen Ps. 119:9. In de middagdienst deed ds Van Ieperen zijn intrede. Als tekst had hg gekozen 2 Cbr. 5:20, „zo zijn wij dan gezanten van Christus, alsof God door ons bade: wij bidden van Chris- tuswege, laat U met God verzoenen". Na de predikatie richtte de predikant dankwoorden tot de burgemeester, de heer C. N. F. van Sas, de bevestiger, de consulent, ds. L. Schellevls van Biezelinge, de afgevaardigde van het classicaal bestuur, ds A. J. van den Ham van Hansweert, de praeses van de ring Kruinlngen, ds, G. den Boer van Waarde en de overige ring predi kanten ds D. de Goede, Evangelisch predikant, ds J. van der Leek, Ger. predikant te Kapelle en consulent te Wemeldinge, de Ned. Hervormde Kerkeraad, notabelen, kerkvoogdij en vertegenwoordigers van alle Her vormde verenigingen. Vele sprekers voerden hierna nog het woord om ds Van Ieperen te danken voor zgn komst naar deze gemeente en hem voor de toekomst volle medewerking toe te zeggen. Op verzoek van ds Schellevis zong de gemeente ds van Ieperen tenslotte Dte Ps 134:3 toe. CONTACT TUSSEN MIDDELBURG EN BRUGGE De kerkeraad van de Ned. Her vormde Gemeente te Middelburg be sloot op verzoek van de Hervormde Evangelische Gemeente Brugge met deze Belgische zustergemeente in contact te treden. Het eerste contact werd Zondag gelegd door ds. W. B. A. Smits uit Middelburg, die verge zeld was van enige ouderlingen. Ds. Smits vervulde in Brugge een pre dikbeurt. 's Avonds sprak ds. Y. v. d. Schoot uit Brugge in de Oostkerk te Middelburg. De Brugse predikant was verge zeld van een groot aantal gemeente leden. Het ligt in de bedoeling. da.t de Middelburgse kerkeraadsleden met hun dames een weekend zullen door brengen in Brugge en leden van de Brugse gemeente Middelburg zullen bezoeken. GEREF. KERK (ART. 81) De ring en kring Zeeuwsch Vlaan deren van de Geref. Kerk (art. 31) zal op Zaterdag 24 Nov. a.s. in ge- combineende vergadering te Zaam- slag bijeenkomen. Ds. C. v. d. Jagt van Zoutespui zal spreken over: „Onze houding ten opzichte van kerk en kerkeraad",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2