PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westelijke Grote Drie stellen Ontwapenings-commissie voor Pater van de Vrande terug uit de hel van Hoengsjong M BILT STORM BRACHT VELE SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN OVERVAL OP POSTAGENTSCHAP IN HAAGSE BUITENWIJK 194e Jaargang-No. 273 Dagblad uitgave van de firma provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Baliintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw., fr. p. p. t 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 19 Nov. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededolingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels f 1.- Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 23 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur Vllsslngen Walstr. 58—60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2361 of 2160) M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63, tel. 2475 (b.g.g 2223); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12, teL 102; Terneuzen Brouwertjstr 2; Zlerlkzee N. Bogcrdstr.^^60^teL^26 PUNT EEN OP DE AGENDA. En daarna een ontwapeningsverdrag De Ver. Staten, Engeland en Frankryk hebben de politieke commissie van de Ver. Naties een plan van negen punten aanbevolen, waarin ge vraagd wordt om een commissie onder toezicht van de Veiligheidsraad voor de regeling, beperking en evenwichtige vermindering van alle strijd krachten en bewapening. De resolutie, die Maandag by de commissie zal worden ingediend, dringt aan op vervanging van de commissie voor de atoomenergie en de commissie voor conventionele wapens door de nieuwe „ontwapeningscommissie". De commissie zou niet later dan 30 dagen na het aannemen van de resolutie met haar werk moeten beginnen. Plannen voor .progressieve en voortdurende onthulling en verificatie van de sterkte van alle strijdkrachten (w.o. politie) en alle bewapening (w t>. atomische), waarvan de ten uit voerlegging erkend wordt als een eerste en onontbeerlijke stap voor de uitvoering van het ontwapeningspro gram" dient de commissie in overwe ging te nemen, aldus de resolutie. In punt zeven van de resolutie wordt een door de secretaris-generaal van de Ver. Naties bijeengeroepen vergadering van alle staten voorge steld om de voorstellen van de com missie voor een ontwerp-ontwape- ningsverdrag in overweging te ne men. WESTERS PLAN NO 1 OP DE AGENDA De politieke commissie van de V.N. heeft Zaterdag Sowjet-Russische be zwaren tegen de plaatsing van het Westerse ontwapeningsplan boven aan de agenda en het Russische vre desvoorstel op de vijfde plaats met 45 stemmen tegen vijf bij vijf onthou dingen verworpen. Malik had ver zocht het Russische voorstel na de Westerse voorstellen op de agenda van de commissie te plaatsen. Ache- son verklaarde hiermede niet te kun nen instemmen omdat het Russische voorstel geen nieuws bevatte en niet dringend was. De commissie sprak zich uit voor Frappant staaltje van vliegkunst. Twee geallieerde piloten in het Ver re Oosten zijn er in geslaagd het bijna onmogelijke te presteren door een vliegtuig van een kameraad, die be wusteloos was geraakt, met de vleu- geltoppen van hun toestellen te be sturen. De twee piloten vlogen naast het onbestuurde toestel en tikten het met hun vleugeltoppen steeds in de goede richting, als het een verkeerde koers begon te nemen. De twee piloten hiel den dit zolang vol tot hun kameraad weer tot bewustzijn gekomen was en zelf zijn toestel kon laten landen. Eindelijk wapenstilstand voor Korea Verbondenen ber&id Noordelijk voorstel te aanvaarden. De sub-commissie der Verbondenen bij de wapenstilstandscommissie in Korea heeft het Noordelijk voorstel tot vastlegging van een voorlopige demarcatielijn langs liet huidige front aanvaard op voorwaarde, dat binnen dertig dagen overeenstem ming wordt bereikt over de andere agendapunten. De linie zal volgens het voorstel definitief worden vast. gelegd na de goedkeuring van een wapenstilstandsovereenkómst in de voltallige vergadering. De andére" agendapunten omvatten een regeling voor de uitwisseling van krijgsgevangenen en het organiseren van toezicht op het nakomen der wa penstilstandsbepalingen. Mochten de Noordelijken dit voorstel aanvaarden, dan zou de mogelijkheid bestaan, dat de gevechten nog slechte een maand duren. Mocht men niet slagen binnen dertig dagen tot een vergelijk te ko men, dan zouden de Verbondenen zich het recht voorbehouden de kwes tie van de demarcatielijn wederom op te werpen. Een Verbonden woordvoerder zeide, dat de Noordelijke gedelegeerde, ge neraal Lee, onmiddellijk na het aan horen van het voorstel zeide. „het ziet er naar uit, dat het in overeenstem ming met onze beginselen is". Zondagochtend zijn de besprekin gen te Pan Moen Djon na 80 minuten geschorst. De Noordelijken wensten zich nog nader te beraden. Inmiddels duren de gevechtshandelingen op be perkte schaal nog voort. Griekse ambassadeur uit Egypte teruggeroepen. Strijd om de geloofsbrieven. Verschillende nieuwe ambassadeurs in Egypte o.w. de Nederlandse, de heer Cnoop Coopmans moeten de zer dagen hun geloofsbrieven aan Ko ning Faroek overhandigen. In dit ver band is bericht, dat Griekenland zijn ambassadeur heeft teruggeroepen omdat Egypte er op blijft staan, dat de geloofsbrieven aan de „Koning van Egypte en de Soedan" zullen worden gericht. De Amerikaanse regering heeft in middels reeds geweigerd hieraan te voldoen. Slechts drie Arabische lan den Yemen, Jordanië en Libanon hebben Koning Faroek wèl als ko- fting van Egypte en de Soedan erkend. een Braziliaanse resolutie, volgens welke het Westerse ontwapenings plan als eerste punt op de agenda komt, gevolgd door het rapport van de commissie voor atoomenergie, het rapport van de commissie voor col lectieve maatregelen, Korea, het Rus sische vredesplan; de toelating van nieuwe leden en als laatste punt de klacht van nationalistisch China aan gaande de Russische schending van het Chinees-Sowjetrussische verdrag. Vandaag begint het debat over het Westerse plan. Ook in Zweden kleinere kranten. De Zweedse dagbladen zullen vol gend jaar met slechts enkele bladzij den verschijnen tengevolge van de verhoging der papierprijzen met tien tot twintig procent. Russen protesteren tegen „verdeling" van Triest. Nota aan de Westelijke Grote Drie. Het Kremlin heeft Zaterdag aan de ambassadeurs van de Ver. Staten, En geland en Frankrijk nota's doen over handigen, waarin geprotesteerd wordt tegen „de politiek van verdeling van het vrije gebied van Triëst tussen Ita lië en Joego-Slavië". Deze politiek wordt in strijd met het Italiaanse vre desverdrag genoemd. Geëist wordt, dat alle buitenlandse troepen onmid dellijk uit het gebied van Triëst zul len worden teruggetrokken en dat de „onwettige" Engels-Amerikaanse mi litaire en vlootbasis zal worden opge heven. Ten slotte wordt in de nota voorgesteld, dat de Veiligheidsraad on verwijld stappen zal ondernemen voor de aanstelling van een gouverneur voor het vrije gebied van Triëst. Mond- en klauwzeer in Engeland. In Engeland (Essex, Suffolk, Nor folk, Nottingham en Yorkshire) is mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Ongeveer 1750 stuks vee moest geslacht worden. Men vermoedt, dat de ziekte doorvogels uit Duits land en Denemarken is overgebracht. „SAO PAULO" WEER ZOEK. „Eskalin" aan de grond, de „Swift" op drift èn de „Pinguin" verloren. Verscheidene schepen zyn tijdens het weekeinde door de storm in moei lijkheden geraakt.- Het ergst was het Nederlandse motorschip „Erkalin" er aan toe, dat Vrijdag reeds ter hoogte van Roennskaer aan de Noord oostkust van Zweden tijdens een zware storm aan de grond liep. De uit vijf koppen bestaande bemanning is door een reddingsboot gered. Door een lijn over de aan de grond gelopen „Erkalin" te schieten, wist men de be manning van dit Nederlandse schip veilig en wel in de reddingsboot te krijgen. In de machinekamer van de „Erkalin"' stond Zondagavond vyf voet water. Het bergingsvaartuig „Hermes" is naar het schip onderweg. Zes Nederlandse zeelieden zijn Zon dag in het Kanaal opgepikt door een Engelse reddingsboot, toen ?ij het 164 ton metende vrachtschip „Swift" dat onder Costaricaanse vlag voer, moesten prijsgeven. Het schip werd op sleeptouw genomen door het Zweedse vrachtschip „Aspen", maar de kabel brak af en de „Swift" sloeg op drift. Ook de Nederlandse coaster „Pin guin" ver-keerde Zondag op de Noord zee in nood. Het schip heeft zware schade opgelopen" en is lek. De kapi tein vroeg om hulp van een sleep boot. „PINGUÏN" IS VERLOREN Zondagavond om half tien werd op Terschelling bericht ontvangen, dat de bemanning van de „Pinguin", die uit zes koppen bestaat, van boord was gegaan. Het schip maakte 20 graden slagzij en het water spoelde reeds over het dek van het schip, dat als verloven moet worden beschouwd. De bemanning is opgepikt door het Zweedse schip „Staella". In de Golf van Biscaye geraakte het Nederlandse stoomschip „Katwijk" in moeilijkheden. Het schip drijft rond met gebroken stuurinrichting. De sleepboot „Roode Zee" bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van de „Katwijk". De afgedankte Braziliaanse kruiser „Sao Paulo", die elf dagen zoek is ge- Pleven vraagt een motie van vertrouwen. Nu premier Pleven de vertrouwens kwestie heeft gesteld naar aanleiding van het bezuinigingsprogram van de regering, wordt de bijeenkomst van de Nationale Vergadering, die morgen zal plaats vinden en waarin door stem ming over het lot der regering zal worden beslist, met grote spanning te gemoet gezien. Intussen heeft de voorzitter vaxi de Franse organisatie der constructie- en metaalbewerkingsindustrie, An- dré Metral, zich uitgesproken voor een devaluatie van de frank ten einde voor de export nieuwe mogelijkheden te openen. De industrie, welke hij ver tegenwoordigt, heeft al in geen vijf maanden meer orders uit het buiten land ontvangen. Drie gezinnen door brand dakloos. Zondagnacht is een blok van drie woningen te Hartwerd bij Bolsward een prooi van het vuur geworden. De huizen brandden totaal uit. Drie ge zinnen zijn door deze brand dakloos geworden. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is een opslagplaats voor gerst, melkpoeder, lijnkoeken e-a. te Zutphen geheel uitgebrand. De schade is zeer aanzienlijk, weest op de Atlantische Oceaan, is weer spoorloos. Zoals reeds gemeld, had men de kruiser ten Oosten van de Azoren ontdekt en weer op sleep genomen. Maar door de storm is de „Sao Paulo"' voor de tweede maal van de sleep losgeraakt en opnieuw zoek. Aan boord van het slagschip bevinden zich acht mannen. De „Sao Paulo" is in Engeland aangekocht voor de sloop, maar het schip schijnt er weinig zin in te hebben. Het voornaamste verbindingscentrum van Viet Minh tussen China en Annam, Hoa-Binh, heeft dezer dagen een hevige aanval te verduren gehad van de Franse troepen; de aanval werd met volledig succes bekroond. Franse troepen passeren een noodbrug te Tonkin die de door de Viet Minh vernietigde brug vervangt. Generaal Eisenhower in Rotterdam. Overdrachi en défilé van Canadese troepen. Generaal Dwight D. Elsenhower, opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten, zul op Woensdag 21 November a.s. de eerste Canadese strijdkrachten, bestemd voor de ver dediging van West-Europa, onder zijn commando nemen tijdens een te Rot terdam te houden plechtig défilé. De troepen zullen aan generaal Eisenhower worden overgedragen door de Canadese minister van defen sie, Brooke Claxton. Ongeveer 1200 man zullen aan het defile deelnemen. De eenheden zullen Dinsdagavond met het s.s. „Fairsea" in de haven van Rotterdam aankomen. Na het défilé vertrekken de Cana dese troepen terstond per trein naar Hannover. Tussen Nederland en Noorwegen is overeenstemming bereikt om het han delsverdrag tussen beide landen met één jaar te verlengen. Gewonde Korea- vrijwilligers naar Nederland terug. Achttien Nederlandse Korea-vrijwil ligers, die tijdens de gevechtshandelin gen in Korea werden gewond, arri veerden Zaterdag per vliegtuig in Ni cosia op Cyprus. Zij zullen heden de reis naar Amsterdam voortzetten. 150.000 Italianen uit hun woningen verdreven. De Po is op sommige punten 25 km breed geworden Tot nu toe hebben minstens 150.000 personen ia- Noord-Italië hun wonin gen moeten verlaten. Op sommige punten heeft de buiten zijn oevers getreden Po een breedte van 25 kilo meter bereikt. In de afgelopen twee dagen zijn ruim vijftien dorpen en talloze op zich zelf staande boerde rijen onder water gelopen. Het aan tal doden is ruim 200. De schade loopt in de miiliarden lire. Nadat in de onmiddellijke omge ving van de stad Rovigo de laatste dijken van de Po waren doorgebro ken, hebben de inwoners de stad moe ten verlaten. De politie heeffc enige personen, die betrapt werden bij het plunderen van verlaten huizen, zonder vorm van proces neergeschoten. In de stad Adria zijn 35.000 mensen door het water ingesloten. Militairen, poli tie en brandweer zijn reeds meer dan 24 uur in de weer om hen te redden. In de afgesloten stad is groot gebrek aan levensmiddelen en drinkwater. Per vliegtuig zijn levensmiddelen uitgeworpen. In. een oud klooster van het dorp Argua zitten 50 kinderen ingesloten. De muren van het klooster worden ondermijnd door het kolkende water. Premier de Gasperi, die Vrijdag persoonlijk de leiding van het red dingswerk in Rovigo had, heeft Za terdag kampen bezocht, waarin dui zenden vluchtelingen zijn opgenomen. Van alle kanten stromen giften voor hulp aan de slachtoffers binnen. VROUW KREEG SLAG IN HET GEZICHT. Daders onmiddellijk gegrepen Twee jongemannen van ongeveer 25 jaar hebben Zaterdagmiddag oni twaalf uur een overval gepleegd op een postagentschap aan de Zuiderpark- laan te Den Haag. Na een greep in de geldkist te hebben gedaan, vlucht ten de beide mannen de straat op, maar zy werden gegrepen en aan de politie overgeleverd. Op de vloer van het agentschap vond men een met lappen omwikkelde bajonet, waarvan de punt blank was gelaten. De beide mannen stapten het post agentschap binnen op een moment, dat het er zeer druk was. Het agent schap, waarin zich ook een sigaren winkel bevindt, wordt gedreven door een moeder en dochter. Een van de overvallers kocht post zegels en de ander vroeg om sigaret ten. De dochten begaf zich daarop naar de andere toonbank. Toen zij het doosje sigaretten aanreikte, gaf de onverlaat haar met een hard voor- Sigarenwinkeliers willen niet de sigaar ^ijn. „De besturen van de drie Neder landse bonden van sigarenwinkeliers, hebben met verontwaardiging kennis genomen van het standpunt van het sigarenkartel geen extra korting te willen verlenen bij rechtstreekse leve ring ondanks de grootte van de order, welke vaak die van de tussenhandel overtreft", aldus begint een door de drie bonden opgestelde motie. In de ze motie wordt verder gezegd, dat de tabaksdetailhandel weigert langer slachtoffer te zijn van de ongelimiteer de concurrentie bij de sigarenindustrie onderling en eist, dat vóór 1 Januari a.s. op alle rechtstreekse leveringen ten minste twee pet. extra korting wordt ontvangen. Mocht de sigarenindustrie hier niet mee aceoord gaan, dan zal de detail handel zelf een regeling treffen ten aanzien van de inkoop van sigaren. werp een slag in het gezicht, waar door haar bril vernield werd en er een wond aan haar neus ontstond. De moeder, die zag wat er gebeurde, vluchtte gillend uit het afg .jherm- de hokje van het postagentschap om haar dochter bij te staan. De tweede dader deed daarop een greep in de geldkist, waarin zich duizenden gul dens bevonden. Van de verwarring, die in het agentschap onder het pu bliek ontstond, maakten de overval lers gebruik om te ontsnappen. Eén sprong in een taxi, maar de chauf feur, die aanvoelde, dat er iets niet in orde was, weigerde te rijden. De man sprong uit de taxi en werd di rect daarop door het publiek gegre pen. De ander liep in de armen van een telegrambesteller, die hem stevig vasthield, totdat de politie hem kon overnemen. Waarschijn] yk hebben de beide mannen een handlanger gehad, die op de uitkijk stond. Deze schijnt toen de zaak misliep weggevlucht te zijn in een taxi. REÜNIE BATALJON ZEELAND. Hij werd „ere-soldaat" van het Zeeuwse bataljon 2-14 R.I. „YOU ARE A CHINESE?" Drie sluipende gedaanten kwamen met de bajonet op het geweer op my af, terwijl ik, met als enige wapen mijn wan delstok, in een sloot lag. Wat moest ik zeggen? Ja of neen? Het kon in beide gevallen myn leven kosten. Nooit heb ik zo goed mijn stilzwijgen bewaard. Daar ik mijn bruine bontmuts verloren had, kocht ik ergens in een winkeltje een witte muts, die ook wel door de Noord-Koreaneu werd gedragen. Dat is misschien myn geluk geweest De mannen lieten me al leen in de sloot achterZo vertelde Zaterdagmiddag pater L. G. W. van de Vrande op de reünie van het Bataljon Zeeland in het Goese Schut tershof, voor zijn oude makkers van 2-14-R.I., over zijn wonderbaarlijke ontsnapping uit de hel van Hoengsjong, waar Overste den Ouden en do minee Tiemens bij een overval op de commandopost het leven verloren. tje vallen en zag de vijanden voorbij* mij lopen. Overste Den Ouden werd reeds direct door een handgranaat gedood. ONDER VIJANDELIJK VUUR. Even later kroop ik achter een auto, doch aan de voorzijde van de wagen zaten enkele Chinezen te paf fen. Toen ik naar een sloot vluchtte, zag ik plotseling twee geweerlopen op mij gericht. Nog tijdig riep ik .„Dutch" en dat was myn geluk. Ik kwam bij twee Amerikanen terecht. We moesten aan de overzijde van de weg zien te komen. De Amerikanen gingen eerst, met het vijandelijk vuur achter hun hielen. Toen bleef ik al leen en had de ontmoeting met de drie sluipende gedaanten. Nooit ben ik zo bang geweest. Eenmaal aan de overzijde van de weg gekomen, waren de Amerikanen niet meer te vinden. Een eind verder zag ik bij het licht van de fakkels nog een soldaat liggen. Vijand of vriend? Ik wist het niet. Langzaam sloop ik naderbij en keek in een bruin gelaat. Toch een vijand? „Laat men van de Korea-vrijwilli gers vertellen wat men wil, maar ik verzeker jullie, dat het stuk voor stuk pracht kerels zijn. Onder de zwaarste omstandigheden soms bij een kou de van meer dan 30 gr. C. onder nul hebben zij hun plicht gedaan, aldus pater Van de Vrande, die zich een ge boren verteller toonde. Daarbij verge leken was het in Indonesië nog maar een soort pic-nic. De zwaarste klap kreeg het Nederlandse bataljon bij Hoengsjong. Door het terugtrekken van de Zuid Koreanen kwamen wij op een avond met een ongedekte flank te zitten. Op de commandopost waren behalve Overste den Ouden, ds. Tie mens mijn béste vriend enkele officieren en wat schoenmakers en kleermakers aanwezig. De toestand was kritiek, dat wisten we. Rond ne gen uur 's avonds kwam er plotseling een officier binnen met de medede ling, dat de vijand was doorgebroken. Ik liep naar buiten en stond al voor een stel vijanden. Twee renden de heuvel op en toen brak de hel los. Ik ben er uit gekomen, maar hoe weet ik niet. Ik liet mij achter een muur- Terwijl we naast elkaar lagen, haalde ik voorzichtig mijn zakmes voor de dag. Misschien kon ik mij hiermee verdedigen. Opeens vroeg toen mijn buurman: „Ben jij ook een Hollan der?" Het was een jongen uit Indone sië! We hadden elkaar gevonden: „Jij hebt een geweer en ik een wandelstok, dus de oorlog is nog niet verloren!" Pater Van de Vrande vertel de verder van het ongekende fa natisme waamee de Chinese commu nisten vechten. Bij duizenden werden zij neergeveld en nog bleven de stormlopen aanhouden. Zoals de toe stand momenteel is, kunnen de V.N.- troepen met hun macht aan materiaal er niet meer uitgeslagen worden. Het is nu een uitputtingsoorlog. De grote betekenis van Korea is, dat hier voor het eerst halt werd geroepen aan de communistische wereldbe schouwing. De Chinezen vechten voor een ideaal, en hierin ligt het grote gevaar voor de gehele wereld. Dit ge vaar moeten we duidelijk zien. Het gaat thans oip onze hoogste christe lijke cultuurgoederen. Wanneer on verhoopt no geens een oorlog over ons land zou komen, hoopte spreker, dat allen paraat zouden zyn, om zich voor de verdediging van die hoogste goederen in te zetten. Met een film over de strijd in Ko rea, werd de ernst van de toestand nog eens verduidelijkt. (Verpolg op pag. 2) Huiseigenaren niet tevreden met 15 pet. huurverhoging. De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren is niet tevreden met de huurverhoging van 15 pet. In een telegram aan de ministerraad wordt aangedrongen op de onverwijlde in voering van een verdere huurverho ging- Schietpartijen langs het Suezkanaal. Soldaten kwamen zelf hun appeltjes en de posl halen Het is in de Suezkanaal-zóne nog steeds onrustig. In Ismaila is het weer tot verschillende vuurgevechten geko men, waarbij vier Britse militairen en zes Egyptische politie-beambten zijn gedood. Ook waren er verschillende gewonden. De Egyptische politie heeft bevel gekregen onmiddellijk te vuren op iedere Engelsman, die een Egyptenaar zou aanvallen. Een afdeling Britse militairen heeft het douanekantoor van Port Said om singeld en zich meester gemaakt van ruim 4000 kisten appels, die voor de Britse troepen bestemd waren. De vracht was reeds vier weken geleden uit Genua aangekomen, maai" niet aan de Engelsen overgegeven omdat dezen weigerden invoerrechten te betalen. Een andere afdeling legde beslag op zakken met post, die waren achterge houden omdat de brieven niet waren gefrankeerd. „Opoe Jansen" (103 jaar) overleden. In de ouderdom van 103 jaren over leed Zaterdagnacht de oudste inwoon ster van Drenthe en waarschijnlijk van geheel Nederland, de weduwe Martha JansenSteen te Ide (gemeen te Vries). Op 12 Augustus vierde zij haar 103-de verjaardag. Fedde Schurer in beroep. De heer F. Schurer, hoofdredacteur van de Heerenveense Koerier, zal ho ger beroep aantekenen tegen het von nis van de Leeuwarder Politierechter, die hem wegens belediging van mr. S. R. Wolthers te Heerenveen (die als Kantonrechter geen Fries in de zit tingszaal wenste) veroordeelde tot twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van drie jaar. VOORSPEL Tj IETS MINDER ZACHT. Geldig tot Maandagavond. Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen. Krachtige tot matige wind tussen Zuid en Zuid- West. Iets minder zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1