Grandioos spel van José Ferrer als Cyrano de Bergerac Waar eerst bos was, rijst nu een woud van stalen masten omhoog HALF MILLIARD MARK VOOR ONTGINNING VAN EEMSLAND 00K DE SCHAKERS KUNNEN MINIATUREN SCHEPPEN ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Amerikaanse verfilming van Rostands beroemde toneelspel Wereldberoemd is de figuur geworden van Cyrano dc Bergerac, dank zij het toneelstuk dat Edmond Rostand wijdde aan deze legenda rische zeventiende eeuwse soldaat, poëet, toneelschrijver, novellist, wijsgeer, balladendichter, idealist en weergaloos degenvechter. Dit to neelstuk, dat In de 55 jaar van zijn bestaan over heel de wereld reeds tienduizenden opvoeringen beleefde in Nederland enkele tientallen jaren geleden bij de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Toneel" met de be faamde Hubert La Roche en later ook door Jan Musch werd vorig jaar in Amerika verfilmd. Het is een bijna twéé uur lange rolprent ge worden, waarin José Ferrer op. meesterlijke wijze de hoofdrol speelt van de onvervaarde Gascogner, de romantische held en tragische min naar, die zijn liefde niet durft uiten uit vrees zich nog belachelijker te maken dan zijn onwezenlijk grote neus hem a! doet voorkomen. Men hoort wel beweren, dat in een Amerikaanse bewerking de „Cyrano", die immers door en door Frans is, nooit iets van de fonkeling en het leven kan hebben, dat het stuk in de originele taal heeft. Wie echter een dergelijke bewering ook al heeft ze misschien enige grond als een axioma wil laten gelden, waardoor een Amerikaanse verfilming bij Voorbaat al veroor deeld wordt, moet bedenken dat het Nederlandse toneel toch ook een Shakespeare, een Tsjechov, een O'Neill of een Anouilh speelt, niet in het oud-Engels, Russisch, Ame rikaans of Frans maar in het Ne derlands! (Waar we zo bitter wei nig goede oorspronkelijk Neder landse stukken hebben, zou het zelfs de dood voor ons toneel be tekenen, wanneer we het recht van een vertaling categorisch zouden ontkennen.) We aanvaarden dank baar, dat ons toneel belangrijk bui tenlands werk brengt en per con sequentie moeten we dus ook het recht erkennen voor een Ameri kaanse productie van een Franse „Cyrano" en mogen we niet bij voorbaat aan de prestatie van Ame rikanen, die in hun eigen taal een Frans werk spelen, artistieke kwa liteiten ontzeggen. KNAPPE HOOFDROL. José Ferrer speelde de rol van Cyrano eerst lange tijd op het Broadway-toneel en in de ver filming welke hem in 1950 een Academy Award opleverde voor de beste acteursprestatie van dat jaar is zijn Cyrano in ieder geval su bliem: groteske kluchtfiguur, On verschrokken najager van romanti sche idealen, stoutmoedig, poëtisch en tegelijk tragisch onder de ironie van het lot, dat hem bij al zijn su perieure kwaliteiten van romanti sche held belachelijk maakte door hem te begiftigen met die buiten sporig grote neus. Bovendien gaf José Ferrer aan die figuur in zijn dictie zowel als in zijn acteren een intense, meeslepende zwier mee, welke zijn Cyrano ook al spreekt hij dan Engels in een volkomen Franse sfeer plaatst. Hoe knap dit spel is blijkt wel het sterkst wanneer men, na de Amerikaanse verfilming gezien te hebben ook kennis neemt van de zelfde rolprent ih haar Franse ver sie: onder leiding van de zoon en de echtgenote van Edmond Rostand werd ze in het Frans nagesynchro niseerd met medewerking van ac teurs van dé Comédie Frangaise. Men ziet dan de Amerikaan Ferrer de Cyrano spelen, terwijl in nauw keurige aansluiting aan Ferrèr's mondbewegingen iemand Cyrano's verzen in het Frans spreekt, en de illusie die dan opgeroepen wordt is zo sterk, dat men zou geloven een door en door Frans acteur van de eerste rang op het doek te zien: Ferrer's Cyrano is in elke vezel Rostand's Cyrano. Als film overigens is dèzé „Cy rano" allerminst opmerkelijk. Bij een werk echter als Rostand's „Cy rano de Bergerac" komt alles aan op de tekst, de meeslepende kunstu ge verzen, de klankrijkdom van de taal, die Rostand met een grenzen loze virtuositeit hanteerde: parelen de, fonkelende woordkunst, die wat met emoties speelt zonder veel echtheid, louter en alleen om het pure genot van het woordenspel. Dit woordenspel beheerst ook de „Cyrano"-verfilming, maar al die rhetoriek remt nu eenmaal de ver telkracht van het filmbeeld, dat daarbij eerder de functie krijgt van een illustratie bij de weelderige vloed van mono- en dialogen. Dit tekort van de film wordt be paald ernstig in de scènes, waarin ook nog een valse sentimentaliteit de boventoon gaat voeren, zoals b.v. in de kitseh-achtig geënsceneerde sterfscène met het zoetelijke beeld van de zacht-zingende nonnetjes op de achtergrond. De geleverde filmprestatie steekt De Westduitse regering heeft vise- kanselier Bllicher op zijn verzoek ont heven van zijn- taak als leider der West duitse delegatie in het internationale ge zagsorgaan voor het Ruhrgebied. De erepromotie van Prins Bevnhard aan de Technische Hogeschool te Delft zal hedenavond in het televisie-program ma van de A.V.R.Q. worden uitgezonden Binnenkort zullen de staatsmijnen een begin maken Wt een grote wer vingsactie voor ondergrondse mijmver kers ia Limburg evenmin trouwens als het spel der overige acteurs (yooral het ac teren van de jonge Mala Powers als Cyrano's onbereikbare geliefde larmoyant van onbenulligheid) over het algemeen bepaald niet boven de middelmaat uit, ook al is de sfeerbehandeling soms heel knap. Afgezien daarvan zijn er ech ter tal van kostelijke taferelen te genieten in deze film. Zo b.v. 't du el, waarbij Cyrano al aanvallend en parerend nog eén ballade dicht om bij het laatste rijmwoord zijn tegen stander te treffen. En de scène, waarin Cyrano onder het balcon van de vrouw die hij bemint haar in vurige, virtuoze rhetoriek van lief de spreekt, maar het daarbij moet doen voorkomen, dat niet hij doch zijn weinig in woordkunst bedreven strijdmakker, naar wie haar liefde uitgaat, het woord voert, is een hoogtepunt van deze rolprent: zo wel door de hier heel gelukkige re gie als door het acteren van José Ferrer. Om hem trouwens is deze rolprent zeker het zien waard. Want aan zijn grandioze spel valt zoveel te genieten, dat de vele, soms heel teleurstellende, tekorten van de film te verdragen blijken. En dat wil hier heel wat zeggen..! LONG-SHOT. Een der scènes uit de Amerikaanse verfilming van Edmond Rostand's „Cyrano de Bergerac" met José Ferrer (staand) in de titelrol. Duitsers bevreesd voor Nederlandse eisen. (Van onze correspondent). Vlak naast de Nederlandse grens in de trechter, die door de Vechte en de Eems gevormd wordt, ligt een bijna 400-000 hectaren groot gebied, dat vrijwel uitsluitend uit moeras bestaat. Het is het Eemsland, een der meest verwaarloosde gebieden van gans Duitsland, waaraan de moderne ontwikkeling onopgemerkt voorbij gegaan schijnt te zjjn. Door de Bour- tanger veengronden loopt geen enkel spoor. De wegen, voor zover aan wezig, zijn onbegaanbaar. Er ontbreken kanalen. Er is geen gas, geen electricitêit; zelfs de spoorweg, die van Rheine langs de Oostelijke oever van de Eems naar Emden loopt, heeft voor de ontsluiting van genoemd gebied geen enkele betekenis. Het enige verbindingsspoor van Lathen naar het aansluitende Oldenburg en Nedersaltsen is namelijk b(j bet plaatsje Werlte onderbroken, zodat de bewoners van het Eemsland de omweg over Rheine of Emden moeten kiezen om in Nedersaksen te komen. De bijna 300.000 inwoners van het Eemsland bestonden voor Duitsland niet, tot er in 1949 in Nedersaksen. geruchten de ronde deden, dat Ne- lerland bij een mogelijke vredescon ferentie met Duitsland wel eens aan spraken op dit gebied zou kunnen doen gelden. In Osnabrück trok men bedenkelijke gezichten. Want op wel ke gronden zou men zich tegen der gelijke eisen kunnen verzetten? Men had voor dit gebied immers nooit iets gedaan en het volslagen ver waarloosd. Om op alle gebeurlijk heden voorbereid te zijn, werd on middellijk een commissie in het le ven geroepen, die een grootscheeps ontginningsplan voor het Eemsland moest uitwerken. Met deze werk zaamheden kwam zij in Mei van het vorig j'aar gereed. In de preambule van het tienjaren plan, dat de commissie aan het staatsministerium van Nedersaksen voorlegde, staat letterlijk te iezen: „Holland heeft in een memorandum een groot gedeelte van het Eemsland voor zich opgeëist met de motivering, dat de Duitsers blijkbaar niet in staat zijn het te ontsluiten. Door het ver lies van Indonesië verarmd en door zijn bevolkingsoverschot gedreven, zal Holland de eisen van dit memo randum bij de vredesonderhandelin gen zeker herhalen. Alhoewel deze aanspraken niet nieer dan morele be tekenis bezitten, bestaat toch het grote gevaar, dat dit oer-Duitse door zijn olievoorraden bijzonder waarde volle gebied verloren kan gaan". Dit bewijst, met welke politieke oogmer ken de overhaaste ontsluiting van het eeuwenlang verwaarloosde Eemsland ter hand Wórdt genomen. Het tienjarenplan, dat voorziet in de ontginning van ruim 100.000 hec taren moeras- eh veeniand, zal in to taal een half milliard mark kosten. Dit kapitaal worclt gedeeltelijk bij- eéngebracht door het land Nedersak sen, gedeeltelijk door de West-Duitse Bondsregering en verder nog door enkele grote bedrijven in het Roer gebied, die in de oliêindustrie en de verveenderij van het Eemsland zijn geïnteresseerd. De werken zelf wor den uitgevoerd door de Eemsland- maatschappij, die voor het tienjaren plan verantwoordelijk is. By de ont ginning en bewoonbaarmaking van het Eemsland moet men practisch van de allereerste levensbehoefte uit gaan. Er is geen drinkwater. Bijge volg moeten zeven watertorens ge bouwd worden, die tezamen bijna 7 Vb millioen mark kosten. Er zijn geen afwateringskanalen. Daarom moeten er onmiddellijk elf gegraven worden, wat de Eemslandmaatschappö weer vier millioen mark licht** maakt. Dan moeten duizenden tonnen zand in dit moerasgebied getransporteerd worden. Vóór men echter hieraan toe is, moeten wegen wórden aangelegd, Waarover auto's kunnen röden en de reuzenploegen kunnen worden aange voerd, die het veen moeten omleggen. Deze ploegen wégen- maar even 47 ton. Thans vyf man in arrest FRAUDE LEEUWARDER GEVANGENIS. Het aantal arrestaties, verricht in de malversatie-affaire van de Leeu warder strafgevangenis, is gestegen tot vijf. De Rijksrecherche heeft n.l. ook een inwoner van Ambt-Delden. De L. en een zekere W. in arrest ge steld. Een en ander zou verband hou den met een knoeierij met postwis sels, 40.000 BOEREN Ondanks de reusachtige sommen, dié bij de uitvoering van al deze wer ken noodzakelijk zijn, verwacht men toch, dat de benodigde investeringen niet onrendabel zullen blijven. Men heeft uitgerekend, dat 40.000 boeren in het ontgonnen gebied een nieuw bestaan zullen vinden. Bovendien wordt er een groot aantal nieuwe in dustrieën gevestigd. Aan de Neder landse grens tussen Rllhlertwist en Schöningsdorp wil men een bedrijf openen, dat cokes uit turf vervaar digt. Verschillende electriciteitswer- ken worden gebouwd, die uitsluitend turf verwerken. Ook de olieindustrie zal verder worden uitgebreid. Met de uitvoering van deze plan nen is reeds een begin gemaakt, maar dit neemt niet weg dat de droom van een bloeiende industrie in het verwaarloosde Eemsland nog wel enige jaren op zijn verwezenlijking zal laten wachten. Intussen is echter reeds een hoog lopende stryd ont brand tussen de Eemslandmaatschap- pij en de Bondsregering over de vraag, aan wie de ontgonnen gron den zullen worden toegewezen. Ge noemde maatschappij wil hierop na melijk uitsluitend Eemslanders vesti gen, terwijl Bonn hier minstens 20.000 vluchtelingen een nieuw bestaan wil verschaffen. De Bondsregering zal in dit dispuut echter wel aan het langste eind trekken, omdat zy het meeste geld voor de ontginning van het Eemsland ter beschikking stelt. En hiertegen is ook het Eems- landse streeknatlonalisme niet opge- (Nadruk verboden) ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK Miniaturen hebben do mens altijd bekoord, hetzy op het gebied van de schilderkunst, hetzU ln de letterkunde. Het kleine charmeert ons, terwijl het grote ons Imponeert. Ook in de schaakkunst z|jn miniaturen vaak ju welen, die door hun fonkeling treffen. Het drama Is kort, vaak met geesti ge inslag, en overzichtelijk en gemakkelijk te begrijpen. De schaakminia tuur berust echter altijd op een gebrek aan perfectie aan één kant. Een speler moet door enkele ele mentaire tekortkomingen zijn tegen stander ln staat stellen tot een ele gante coup, die fair, maar genadeloos afstraft. In onderstaande party zien wij wit zijn koningsdekking even ver waarlozen en door een blunder wan kelt zijn stelling in minimum van tijd Zwart tast snel toe en reeds op de 20ste zet moet de zwarte koning worden omgelegd. De partij werd gespeeld tussen de heer P. D. de Zeeuw uit Middelburg met wit en de heer J. J. Huijmers (Wilhelm Steinitz, Rotterdam) met zwart in de hoofdklasse-wedstrijd tus sen de twee verenigingen aan het zes de bord. Manhattan-verdediging. 1. PG 1-f 3, Pg 8-f 6; 2. d 2-d 4, d 7- d 5; 3. c 2-c 4, e 7- e 6; 4. Pb 1-c 3, Lf 8-b 4. Deze kenmerkt de Manhat tan-verdediging, die een poging is om de Cambridge-Sprlngs-verdediging (1. d 4. d 5; 2. c 4, c 6; 3. Pc 3. Pfb; 4. Lg S, Pbd 7; 5. e 3, c 6; 6. Pf 3, Da 5) te versterken. Zwart doet in dit geval een versnelde tegenaanval en wil later Da 5 l^fen volgen, echter niet door middel van c 6, maar door c 5 met aanval op het witte centrum. In de onderhavige party verliest wit zijn voordeel, omdat hy verzuimt Lg 5 te spelen waardoor zwart naar belie ve bovenstaand of een onder goed plan kan nastreven. 5. Dd 1-c 2, Pb 8-d 7; 6. e 2-e 3, c 7- c 5. Zwart kent 't recept. 7. a 2-a 3, Lb 4xc 3*; 8. Dc 2xc 3, 7-b 6; 9. b 2-b 4, Lc 8-b 7. Zwart trekt zich terecht niets aan van de voorbarige aanval van zijn tegenstander en stelt zijn stukken goed op. 10. Pf 3-d 2 0-0; 11. f 2-f 3? Wit's bedoelingen zijn de laatste zetten duister geweest. Thans maakt hij een principiële fout, waarvan zwart direct party trekt. Nodig was Le 2 om de konings-lijn te beschermen en daarna te rócheren. 11c 5xc 4: 12. c 3x d 4. e 6- e 5; 13. d 4xe 5, Pd 7xe 5; 14. Pd 2- b 3? Leidt tot onmiddellijk materiaal verlies. Hier moest Le 2 geprobeerd worden met waarschynlyk een nog houdbare stelling. 14d 5xc 4; 15. Pb 3-d 2. Op Lc 4 volgt hier Tc 8 De Indonesische regering heeft een verzoek von do „Pioneer Civil Aviation Company Ltd", om naast de Garoeda In donesian Airways in Indonesië luchtlij nen te mogen openen, van de band ge wezen. Vrijdagochtend om 9 uur zijn op het station Eindhoven do laatste twee rij tui gen ontspoord van de ItaliëHolland- express, die op weg was naar Hoek van Holland. Er zijn geen persoonlijke onge vallen. en b 6-b 5 met stukverlies; 15— Tf 8-e 8; 1 b Ke 1- f 2. Er dreigde Pd 3 ft cn Pf 2. Op 16. Le 2 volgt Te 2: en De 7t met snelle winst. 16Ta 8-c 8; 17. Lf 1-e 2. Zelfs deze zet is nu slecht. Wit kan wel opgeven. 17pe 5-d 3t: 18. Kf 2-f 1. Of 18. LA 3:, cd 3; 19 Dh 2, Te 2t. Kf 1; 20 De 7 en wint. Speelt wit Db 3 l.p. v. 19. Db 2 dan volgt Dd 4! 18 Dd 8-e 7; 19. Pd 2-e 4, Pf 6xe 4 en wit geeft op. Er kan nog volgcivJ20. fe 4:, De 4: en er volgt mat op e 2, g 2, of na Lf 3 op e 1. „Vergeten aarde" (Van onze Haagse redacteur). Den Haag, November In 1948 maakte onze medewerker Anthony van Kampen op uitnodiging van de Nederlandse Marine per schip en per Catalina-vliegboot een tocht door Nieuw Guinea. Een zynor metgezel len was de luitenant ter zee F. Was- senburg, een man, die vaardig met de filmcamera weet om te gaan. Hij' maakte een groot aantal opna men van dit onmetelijke eiland, waar ongeveer een millioen Papoea's leven, gedeeltelijk nog in het stenen tydperk. p zijn zwerftocht filmde hij het landschap, de onherbergzame hoog vlakten en de vruchtbare vlakten, de brede wateren en de ooelen, waarin de krokodillen leven. Hy filmde voor al de mensen, lenige zwarte kerels en vrouwen, die op sommige plaatsen In paalwoningen huizen, Papoea's in hun spel en hun dans, jongens, die dank zy de zending en de missie een vak leren en aan geregelde arbeid ge wend worden, die het land bewerken, of een auto leren monteren. Uit al deze opnamen is een film van ongeveer twintig minuten lengte sa mengesteld, geen documentaire, maar meer een prentenboek, dat niettemin een aardig beeld van Nieuw Guinea geeft. Met medewerking van de Re geringsvoorlichtingsdienst is deze Marinefilm thans onder de titel „Ver geten aarde" in vertoning gebracht. Anthony van Kampen schreef de tekst, die erbij gesproken wordt. Hij leidde de film ook in tydens de voor stelling, die er in Den Haag voor éen groot aantal genodigden van gege ven is, daarbij wyzend op de banden, die tussen Nieuw Guinea en ons land bestaan en opwekkend ten bate van de Papoea's pioniersarbeid op het ver geten stukje aarde te verrichten. Van de zwerftocht door Nieuw Guinea geeft de film een aardige re portage in beelden. Het is de moeite waard haar te gaan zien. wanneer men daartoe de gelegenheid krijgt. HET NEDERLANDSE LEGER BOUWT. Tussen kazernebouwers en natuurvrienden is slechts een compromis mogelijk (Van onze speciale verslaggever,) Drie lappen Veluwe, elk 20 a 25 hectaren groot, zijn ten ol'fer ge vallen aan het bouwende Nederlandse leger. Waar eerst bos was, rijst nu een woud van stalen masten omhoog en (voorlopig) zeer lelijke betonnén en stalen gevaarten contrasteren akelig met het natuurschoon dat rondom is overgebleven. Dat zal wel beter worden als de kazernes hun uiteindelijke vorm gekregen hebben, maar met de rust op deze stukken Veluwe zal het wel gedaan zijn als ieder dezer kazernes de verblijfplaats geworden zal zijn voor 3000 soldaten. Het moet voor de natuurlief hebber een naargeestig gezicht zijn, als Hij midden in de bossen plotse ling op een open plek stuit waar enorme kegelvormige gaten gegraven zijn, waar houten staketséls staan opgericht en betonmolens draalen, alles toebereidselen voor de bouw van een rioolwater-zuiveringsin stallatie. Het zal hem nauwelijks troosten als hij ziet, dat het graafwerk iu een der putten gestaakt is, toen er tussen het gele zand een harde donkere knoest te voorschijn kwam. Men staakte het graven om eerst een bekend geoloog en Veluwe-kenner in de gelegenheid te stellen de knoest te bestuderen. De natuurliefhebber krijgt daar zijn ongerepte natuur niet mee terug, maar het bewijst toch wel dat onze militaire bouwers oog en ge voel hebben voor wat hem zo na aan het hart ligt. En daar raken we meteen de keim van het conflict natuurliefhebber-kazernebouw. Het kost weinig moeite en het is dan ook reeds met succes gebeurd om een requisitoir neer te schrij ven tegen de kazernebouwers, die het weinige natuurschoon dat Ne derland nog heeft, vernielen en de rust in de zo broodnodige recreatie gebieden op gruwelijke wijze ver storen. Met even veel kracht van rede lijke argumenten kan aangetoond worden, dat Nederland moet vol doen aan zijn internationale mili taire verplichtingen, dat er dus kazerneruimte moet komen, dat die niet kan worden gebouwd in dicht bevolkte gebieden of te midden van in 'cultuur gebrachte gronden en dat die dus noodwendig terecht moet komen in de kleine stukjes Nederland, waar nog heide en bossen zijn. COMPROMIS. Het is vrij vruchteloos deze tegen stelling in een uitputtend debat verder uit te spinnen. De enige op lossing is het gezonde compromis. Het leger kah niet vermijden dat er schade aan natuurschoon en aan de recreatiemogelijkheden wordt toe gebracht. het kan er alleen naar streven deze schade zo klein moge lijk te houden. Met dit streven is bij het ontwerpen der plannen ter dege rekening gehouden. Er werd tot verdiepingbouw besloten om de benodigde oppervlakte zoveel moge lijk te beperken. Waar mogelijk, werden de gebouwen zodanig over het terrein verdeeld, dat de mooiste stukken van het bos gespaard kon den blijven. Wegen werden zoveel mogelijk geprojecteerd langs be staande brandpaden en alle kazerne- ziet de Veluwe by Nunspeet er uit nu het leger daar aan het bouwen is. Een woud van stalen masten inylaats van wuivende denneiv complexen liggen zoveel mogelijk in de bossèn verscholen. Waar enigszins mogelijk zullen later nieuwe beplantingen worden aan gebracht. Met alle officiële en parti culiere instanties, die zich bézig houden met de bescherming van na tuurschoon, archeologische objecten en wat dies meer zij, is overleg ge pleegd en wordt nog voortdurend contact onderhouden. Het is dus zeker niet zo, dat het leger alleen maar acht zou slaan op zijn eigen problemen en de be langen van anderen zou veronacht zamen. Problemen zijn er overigens nog genoeg. Wordt enerzijds de recreatie mogelijkheid van het publiek be dreigd, de ontspanningsmogelijk- heden voor de duizenden militairen, die in dit gebied van grote gemeen ten, doch kleine plaatsen, gelegerd worden, vormen weer een ander Vraagstuk. In de kazernes worden natuurlijk voorzieningen getroffen in de vorm van cantines, bioscoop zalen en dergelijke, maar de mili tair moet ook eens de kazerne uit kunnen. Er zullen militaire tehuizen moeten komen. Daar kan echter de overheid niet voor zorgen; dat is een aangelegenheid van het parti culier initiatief. Toch is ons bekend, dat de minister van Oorlog op het standpunt staat, dat hier voor de recreatie der militairen speciale maatregelen zullen moeten worden getroffen. Men overweegt o.a. om in de nabijheid der kazernes zwem baden aan te leggen. HUISVESTING. Een ander probleem is de huis vesting der gezinnen van beroeps militairen, die aan de nieuwe ka- zernementen worden verbonden. Wil men voorkomen, dat die steeds heen en weer moeten reizen (met alle morele nadelen voor het gezin en financiële gevolgen voor het Rijk) dan zal er een aantal dienst woningen gebouwd moeten worden. Overwogen wordt daarom meer woningen te bouwen dan het nor maal aantal dienstwoningen, dat bij eén kazerne wordt gebouwd. Er zijn al particuliere bouwmaatschappijen die hebben aangeboden om in korte tijd woningen van verschillend type te bouwen. Door de gemeenten is de vraag op geworpen of het rijk niet kan bij dragen ln de onderhoudskosten van de wegen, die door het leger zeer frequent gebruikt zullen worden. De overheid is daartoe niet onge negen, doch kan zulks uiteraard niet doen zo lang de wegen gebruikt worden door wettelijk toelaatbare voertuigen. (Nadruk verboden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 9