PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Nieuw ontwapeningsvoorstel van-Wysjinski Nieuwe kleuterscholen gereed te Vlissingen BILT Kantlijn WASSEND WATER BEREIKTE STAD VOL VLUCHTELINGEN Verhoging loongrens verplicht verzekerden. Adenauer wil extreme partijen verbieden. Vandaag .r .Antwoord van Nederlandse regering niet bevredigend" 194e Jaargang-No. 272 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintyn. PI. verv.ï W. Leertouwer en H. A Bosihardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, t 4.55 p. kw„ fr. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummera 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VUSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 Nov. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels f 1.- Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 309300 PJZ.C„ Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr. 58—00, tel. 2355 4 lijnen <b.g.g 2861 of 2160) M"burg Londense Kaal 29, tel 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel. 2475 (b.g.g 2223). Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Temeuzen Brouwerljstr 2; Zlerlkree N. Bogerdstr. C I teL 26 DE RUS LACHT NIH MER Verbod van atoomwapens en vermindering van militaire macht met één-derde De Russische minister van buitenlandse zaken, Wysjinski heeft Vrij dag in zjjn tweede rede in de algemene vergadering der Ver. Naties een nieuw, uit vier punten bestaan vredesvoorstel gedaan, dat als volgt luidt: le. Er moet een commissie worden ingesteld, die tot taak krjjgt vóór 1 Februari 1952 een overeenkomst op te stellen, waarin het gebruik van de atoomkracht voor militaire doeleinden wordt verboden, atoomenergie zou slechts in de vredesindustrie mogen worden gebruikt. 2e. De algemene vergadering zou do aanbeveling moeten doen dat de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, China en de Sowjet-Unie bin nen een jaar na het tot stand komen van de onder een genoemde overeen komst zouden moeten instemmen met het verminderen van hun strijd krachten en de oitrusting daarvan met een derde. 3e. De algemene vergadering zou moeten aanbevelen dat alle landen inlichtingen zouden moeten verschaffen over de grootte hunner strijd krachten en de omvang en soort van hun bewapening, hieronder atoom bommen en bases in .andere landen inbegrepen. 4e. De algemene vergadering zou de instelling moeten aanbevelen van een internationaal controle-orgaan, dat onderworpen zou zijn aan het toezicht van de Veiligheidsraad. Toen in de middagvergadering de Russische minister van buitenlandse zaken Wysjinski het woord vroeg, protesteerde de Australische minis ter van buitenlandse zaken Casey te gen het toekennen van een tweede spreekbeurt aan de Sowjet-Unie. De voorzitter, dr. Nervo, zeide de vrij heid van meningsuiting niet te wil len beperken. Wysjinski werd daarop met luid applaus begroet, toen hij het spreek gestoelte besteeg. Hg noemde Casey's bezwaar tegen zijn tweede spreek beurt „schandelijk". Het Westerse plan, aldus Wysjins ki, is monsterachtig. Het verbiedt oorlogvoering met atoomwapens niet, doch het wettigt integendeel het ge bruik van atoomwapens. Het past in het kader van de Amerikaanse sa menzwering om zich te verzekeren van een ongestoorde periode voor het vervaardigen van atoomwapens ter voorbereiding van een uiteindelijke beheersing van de wereld. Er wordt niet gerept over het gevaarlijke pro bleem van de bases in het buitenland, vervolgde Wysjinski, die zeide onvol ledige statistieken te bezitten, waar uit zou blijken, dat de Ver. Staten ruim 400 bases in andere landen be zitten. De besprekingen te Pan Moen Djon worden door allerlei spitsvondigheden opgehouden, alleen omdat Generaal Ridgway en zijn medewerkers uitstel willen. Wysjinski beval aan dat de alge mene vergadering zich in beginsel voor zijn nieuwe voorstel zou uitspre ken. Daarna zou een wereld-conferen tie, waarop alle staten vertegenwoor digd zouden moeten zgn, moeten wor den uitgeschreven om het te bespre ken. Hij maakte voorts duidelijk dat zijn vier nieuwe punten moeten wor den beschouwd als een uitbreiding van zgn eerste vredesplan. De ministers Drees en Lieftinck hebben zich in zeer voorzichtige bewoordingen toch met een ze ker optimisme uitgelaten over de po sitie, waarin Nederland zich op dit ogenblik bevindt. Hun voorzichtigheid kan men slechts prijzen. Het jongste verleden heeft geleerd, hoe snel deze positie weer kan veranderen en.hoe voorzichtig men mot zijn met cijfers. Men heeft dezer dagen kunnen verne men, dat onze betalingsbalans weer bijna in evenwicht kwam in de maand October. In die maand evenwel werd de Alberto Dodero afgeleverd en als wij ons niet sterk vergissen bedraagt de waarde van dit schip omstreeks twintig millioen gulden. Inderdaad, de Dodero werd uitgevoerd, maar Neder, land heeft een grote vordering op Ar gentinië en deze moet ih goederen worden opgenomen. En Wij kopen weinig, omdat Argentinië vooralsnog te duur schijnt. Hieruit blijkt, dat het evenwicht nogal fictief kan zijn. Trekt men de Dodero van onze uitvoer af, dan ontstaat er een bedenkelijk defi cit. Misschien zijn er meer van der gelijke posten in de cijfers te vinden. Met dat al: het gaat weer wat beter, er is weer reden tot enig optimisme! Maar het was verstandig van de he ren Drees en Lieftinck, dat zij voor zichtig bleven. Friesland maakt zich de laatste tyd nog al druk om het.touwtrek ken. Deze aloude sport is daar in nieuwe zwang gekomen. Wedstrijden bij de vleet, er wordt getrokken, dat het een lieve lust is. En natuurlijk zijn er dus ook conflicten. In Akkrum zijn een paar mannen flauw gevallen, om dat zij zich al te zeer hadden inge spannen. Op sommige wedstrijden is onenigheid ontstaan over de dikte, die het touw moet hebben, de omvang van de ploegen, de inhoud van de spelre gels. En er zijn mensen, die rondlopen met het denkbeeld om een Nederland se touwtrekkersbond op te richten. Kostelijk, dat men zich in een tijd als de onze zo druk kan maken om touwtje trekken. Wie zich in ernsti ger problemen pleegt te verdiepen, stelle zich de vraag, of het niet ver standig is om zo af en toe ook eens warm te lopen voor zoiets als touw trekken. Het werkt verfrissend en weldadig. Ia Gelderland woont een aannemer, die bouwwerken heeft uitgevoerd voor een gemeente. Volgens de over eenkomst had de gemeente vier we ken na oplevering van het werk moe ten betalen. Maar de gemeente had op dat moment geen geld. Toen de aannemer in grote moeilijkheden kwam en bij de gemeente op zijn poot speelde, kwam de gemeenteontvanger op een lumineus denkbeeld. Hij bood aan om de aannemer een lening te verstrekken, mits deze zelf de rente van die lening zou betalen. Door de nood gedwongen heeft de aannemer dit aanbod geaccepteerd, hij betaalt nu 4/2 procent rente van zijn eigen kapitaal! Er gebeuren vreemde dingen in Ne derland Het is misschien thans het juiste ogenblik om vast te stellen, dat er in ons land geen televisie koorts is ontstaan. De televisie laat de Nederlander koud. Dat komt niet door dat de zaak technisch niet in orde is. ■net komt doordat de programma's be neden peil blijven. Wij blijken geen mensen te hebben, die over de capi- citeiten beschikken om een goed pro gramma in elkaar te zetten en te spe len. ...Alle pogingen om in Nederland een filmindustrie in het léven te roepen liepen tot heden op niets uit. Wij heb ben geen filmacteurs en actrices, wij zgn aangegewezen op een te klein taalgebied. Aan hetzelfde euvel lijdt de televi- *>ie ®n dat kon wel eens betekenen, aat de televisie in ons land nooit de ontwikkeling zal krijgen, die zij in Engeland en Amerika heeft. De openbare leeszalen en biblio theken in Nederland geraken ïd grote nood. Er is geen geld om ae boeken aan te schaffen, er is geen geld om gebruikte boeken op hun tijc te latei binden, om een catalogus te j drukken, om de abonnementen °P dagbladen en tijdschriften te beta- Wysjinski en de duif.^" Toen de Britse minister van buitenlandse zaken Eden deze week in de algemene vergade ring van de Ver. Naties zijn re de uitsprak, werd de aandacht van zijn toehoorders afgeleid door een kat, die op haar ge mak langs het spreekgestoelte wandelde. Vrijdag trok de Russische minister van buitenlandse za ken Wysjinski aller aandacht. Hij had van een Franse dame een witte duif gekregen, waar mee hij voor de persfotografen Mossadeqs verzoek om lening wordt zorgvuldig overwogen. In Washington is Vrgdag officieel bekend gemaakt, dat president Tru man de Perzische premier, dr. Mossa- deq, schriftelijk heeft beloofd het verzoek om een lening aan Perzië „zorgvuldig te zullen overwegen". Het was evenwel niet mogelgk Mossadeq voor diens vertrek uit de Ver. Staten een definitief antwoord te geven. len, om het onderhoud van gebouwen en meubilair te betalen. Reeds voor de oorlog waren de sub sidies voor deze nuttige, ja onmisbare instellingen aan de zeer lage kant. Zij zijn niet of nauwelijks verhoogd. Maar alle prijzen en salarissen zijn geste gen, sommige tot een negenvoud. Arme leeszalen.Zij zullen over een paar jaar met een totaal 'verouderd boekenbezit zitten, zij zullen de nieu we naslagwerken niet meer hebben, die voor menigeen met een bescheiden beurs voor de studie onmisbaar zijn. Zij zullen ondeskundig, want goed koop personeel krijgen, voor zover het werk thans niet reeds gratis door wel toegewijde krachten wordt verricht. Wij betalen in Nederland de kapi tale som van zes cent per jaar voor de openbare leeszalen en bibliotheken In Zwéden en Denemarken twaalf maal zo veeL Wordt het geen tijd, dat Vadertje Staat ergens anders eens iets bezui nigt en het culturele volksbezit, dat de leeszalen en bibliotheken toch on getwijfeld zijn, weer in wat betere omstandigheden brengt? De meeste vooraanstaande delega tieleden bü de Ver. Natiën ztfn van mening, dat Wysjinski'» laatste voor stel niets nieuws bevat, Z(j z(]n echter verheugd over de gematigde toon van diens rede. Acheson vond het bemoe digend dat de Sowjet-Russlsche mi nister blijkbaar besloten heeft „niet meer te lachen en het Westelijke ont wapeningsvoorstel te lezen". ANDERE SPREKERS. Voorts voerden Vrgdag nog ver schillende sprekers het woord, van wie de belangrijkste waren de Egyp tische minister van buitenlandse za ken, Salah el Din, die met een van ontroering trillende fetem verklaarde, dat Britse troepen vreedzame burgers hebben neergeschoten, waarbij zelfs vrouwen en kinderen niet gespaard werden. De Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, wendde zich rechtstreeks tot Wy sjinski en zeide; „Wij zijn bereid om met U naar een bestand en een gelei delijke vermindering van de spanning te streven. Doch deze moet op een behoorlijke wijze gesloten worden, door een soort pact van non-agres sie". De secretaris-generaal der V. N., Trygve Lie, drong er bij de ministers 'van buitenlantfee zaken van de Grote Mogendheden op aan om samen te komen „voor rustige, openhartige be sprekingen". Desnoods zouden derden hierbij kunnen bemiddelen. De president van de Assemblee sloot vervolgens de vergadering en deelde mede, dat hij de datum van de volgende plenaire vergadering later bekend zal maken. Tengevolge van de overstromingen in Noord-Italië werd de hoofdver keersweg tussen Turijn en Milaan, de twee belangrijke industrie-centra, door het water ondermijnd. Het wegdek werd over een afstand van bjjna honderd meter als koek verbrokkeld. Mevrouw Roosevelt weer in ons land. Mevrouw Roosevelt, die deel uit- maakt van de Amerikaanse delegatie ter vergadering van de Verenigde Naties in Parijs, kwam Vrijdag voor een kort bezoek op uitnodiging van H. M. de Koningin in ons land aan. Op Schiphol ontving mevrouw Roo sevelt de pers, die zij vertelde, dat zij Zondag weer in Parijs terug moet zijn. Op de vraag wat haar het meest gefrappeerd had op de bijeenkomst van de V. N. antwoordde zij; „Dat Wysjinski kan lachen". GROOTSTE RAMP SINDS 1887 Op dijken en daken van huizen wachten duizenden mensen op redding. Het overstromingswater van de Po, dat nu het Oostelyke gedeelte van de Po-vallei en de Po-delta teistert, heeft Vrgdag de buitenwijken van Ro- vigo bereikt, waar duizenden vluchtelingen uit de 80.000 ha. overstroomd landbouwgebied ondergebracht zgn: Een militair vliegtuig heeft op het laatste ogenblik de dijken van een kanaal ten Zuiden van de stad met bommen bestookt. Men hoopt, dat het overstromingswater kan worden af geleid en de stad kan worden gespaard. In de afgelopen 60 jaar hebben verscheidene malen overstromingen in de Po-vallei schade aangericht, doch de huidige ramp is de grootste sinds 1887. En nog neemt het gevaar van uur tot uur toe. Een nadelige omstandigheid is, dat een uitzonder lijk hoog tij" in de Adriatische Zee het aflopen van de vloedgolf naar zee afremt. Hoewel nog geen officiële cijfers bekend zijn, vreest men, dat honderden mensen om het leven zgn gekomen. Het aantal daklozen wordt geraamd op 100.000. Vrgdag werden een dokter en acht brandweerlieden vermist, die in een boot hadden ge tracht een geïsoleerd huis te berei ken om een kraamvrouw bij te staan. Ten Noorden van Fërrara heeft de watermassa op dozijnen punten de dijken op.de Noordelijke oever van de rivier doorbroken en in de afgelopen 4S uur zijn millioenen tonnen water over rijke landbouwgrond gevloeid. Volgens berichten kamperen 3500 vluchtelingen op de dijken. Zij zijn geheel omringd door water. Driedui zend mensen wachten op de daken van hun huizen op één der vaartui gen van de vloot motorboten, amphi- bie-voertuigen en vlotten, die over het reusachtige meer van 70 km lengte en 20 km. breedte rondkrui- sen. Bjf Kon. Besluit Is de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverze kering verhoogd van 4725 tot 4925. De verhoging wordt geacht ingegaan te zijn op 2 Juli jl. Maatregelen tegen communisten en Neo-Nazi's Vrijdag heeft bondskanselier Ade nauer het West-Duitse gerechtshof voor de Grondwet verzocht de com munistische partij en de neo-Naziïsti- sche Rijksparty te mogen verbieden. De bondsminister van binnenland se zaken Lehr heeft verklaard, dat zelfs als de communistische partij verboden zou worden, de 15 commu nistische Bondsdagleden hun zetel zouden behouden. Het kabinet was het er over eens, dat dit verzoek in geen enkel opzicht vooruit liep op de mogelijke hereniging van Duitsland. De bondsregering zal onmiddellijk ook tegen alle nevenorganisaties van beide partijen optreden. Vuurgevecht van twee uur te Port Salil. In de Arabische wijk van Port Saïd is het tot een schietpartij tussen Ara bieren en Britse soldaten gekomen, die twee uur aanhield. Een Egypte naar werd gedood en vier andere ge wond. Van de Engelsen werd er eén gewond. Een aantal Britse soldaten ging te gen een verbod fn de Arabische wijk binnen. Toen er schoten werden ge hoord, snelden andere soldaten toe, die het op hen afgegeven vuur beant woordden. Britse militaire politie heeft Vrijdagmiddag het vuur ge opend op een groep Egyptenaren, die poogde een oud gebouw in een Brits legerkamp te slopen. De Egyptische socialistische partij is, ingevolge het door de regering in de jongste troonrede ingenomen standpunt, naar de oppositie overge gaan. Mijnwerkersstaking in Frankrijk geëindigd. Meer dan 80.000 mijnwerkers van de steenkoolmijnen in Noord-Oost- Frankrijk keerden Vrijdagavond ge leidelijk naar hun werk terug na een staking van drie dagen, waardoor Frankrijk naar schatting 300.000 ton steenkool heeft moeten derven. De vakverenigingen- hebben zich eens verklaard met een door de regering voorgesteld compromis t.a.v. de beta ling van kosten verbonden aan medi sche voorschriften. MODERN KLEUTERONDERWIJS. Vóór de opening al plaatsgebrek Het nieuwe stadsdeel van Vllssingen heeft twee nieuwe kleuterscholen gekregen, die in één nieuw gebouw z\jn ondergebracht De openbare kleuterschool opde hoek Jozef IsraëlslaanIrislaan werd Vrijdagmor gen geopend en de Protestantse Kleuterschool zal vandaag Zaterdag in gebruik worden genomen. Dat de scholen in een behoefte voorzien is wel duidelijk geworden uit de aanmelding van grote aantallen leerlingen. Voor de openbare kleuter school moet al direct een wachtlijst worden aangelegd. De openingsplechtigheid voor de openbare kleuterschool werd Vrij dagmorgen gehouden in het ruime speel- en werklokaal, dat het mid delpunt vormt van deze vierklassige school. De burgemeester mr. B. Kolff, die de genodigden begroette, onder wie hij in het bijzonder opmerkte mej. H. J. Glasz, inspectrice van het kleu teronderwijs en de heer M. D. A. Gle- rum van de Provinciale Dienst voor wederopbouw en volkshuisvesting, gaf een overzicht van de korte ge schiedenis, die het openbaar kleuter onderwijs heeft in Vlissingen. Er was reeds jarenlang bijzonder kleuteron derwijs, totdat in September 1949 de gemeente de eerste openbare kleu terschool opende in het Havendorp. Twee motieven hebben de tot standkoming bepaald van de huidige nieuwe school: in het nieuwe stads deel van Vlissingen was zo'n school nodig en daarnaast wild© men de nieuwere inzichten in de betekenis van het kleuterondenvijs tot uiting laten komen. HOOGTEPUNT. De wethouder van onderwijs, de heer W. Poppe, hield de officiële openingsrede. Deze dag, zo zei hij, is een nieuw hoogtepunt op onder wijsgebied in Vlissingen. Spr. herin nerde er aan, dat vijf jaar geleden op de plek, waar nu dit schoolge bouw staat de zee spoelde en dat hier en daar in die zee een enkel huis boven water stak. Sedertdien is er heel wat veranderd. Thans is aan de reeks van nieuwe scholen te Vlissingen er weer één toegevoegd. In dit gebouw zal door toepassing van moderne onderwijs methoden een prachtige voorberei ding voor het lager onderwijs bereikt kunnen worden. Spr. uitte zijn volle vertrouwen in het hoofd der school mej. Biondina en haar personeel. Tot mej. Glasz, de inspectrice voor het kleuteronder wijs, richtte hij woorden van dank voor de vruchtbare samenwerking. Zij bevorderde, dat men uiteindelijk tot èen vierklassige school kon ko men. EERSTE REACTIES. Wel zgn, zo verklaarde de wethou der, de financiële lasten voor de ge meente vrij zwaar, maar die zullen toch geen belemmering vormen om op de ingeslagen weg voort te gaan. Wethouder M. J. van Popering zwaaide lof toe aan de bouwers van de nieuwe school en wees er op, dat voor het jeugdige kind de sfeer, waarin men dat kind brengt van grote betekenis is. Zelf bezocht hg een kleuterklasje, dat achter een snoepwinkel werd gehouden en nu nog na 52 jaar is dit woord kleuter school voor hem verbonden met de herinnering aan een presenteerblad vol snoepgoed (gelach). Welnu, in het nieuwe gebouw ko men de kinderen in een andere en betere sfeer. Mej. Glasz achtte het een vreugde de bij de opening van deze nieuwe school aanwezig te zijn. Het kleuter onderwijs dient opelke wgze gesti muleerd te worden. Spr. wees op de waarde van de gemeenschapsgedach te bg dit onderwijs en feliciteerde de gemeente Vlissingen met de be langrijke aanwinst. Ds. F. S. Kloosterman bracht ge lukwensen over van de vereniging voor Christelijk kleuteronderwijs. De heer A. C. de Baare deed dat voor de N.O.V., Volksonderwijs en de Vlis- singse Ouderraad. Na een hartelijk woord van mej. P. G. Ai Timmerman (hoofd van de Havendorp-school) en een dank woord van mej. Biondina, werd kof fie geserveerd en tenslotte maakten de genodigden een rondgang door het fraaie schoolgebouw, dat Maan dag a.s. geheel bevolkt zal zijn met leerlingen. KORTE PREDICATIE DE MEESTE IN HET KONINKRIJK DER HEMELEN. Er bestaat een gekleurde ets: Jezus en zijn discipelen xoandelend door het gouden koren. Jezus blond, met een blonde baard, in diep gepeins en daarachter de zwarte, stoere figuur van Petrus. Daarnaast Johannes met zijn jong, open gezicht en daarachter de anderen, ieder in hun eigen karak ter. Er is met die discipelen iets niet in orde, ze hebben ruzie. Waar mensen zijn, daar is ruzie. De Chinese wijsheid heeft deze waar heid in beeldentaal uitgedrukt. Twee maal het teken voor man (of vrouw) betekent ruzie, driemaal dit teken be tekent oorlog. Uitgedrukt in kerkelij ke taal geldt deze trieste waarheid eveneens: waar christenen zijn is ru zie. Petrus loopt voorop. Dat zegt al veel. Haantje de voorste; zo tekenen hem dp evangelieschrijvers, maar óók als de mens, die het meest onder de twaalven geleden heeft door zijn grootspraak. Maar Johannes naast hem laat 't niet op zich zitten: was ook hij niet met Jacobus nog kort geleden uitverkoren geweest het visioen op de berg mee te maken? Wat verbeeldt Petrus zich wel? Zelfs Judas is niet minder „gewichtig". Hij had de beurs. En de beurs is altyd in het leven een stevig argument. Jezus had gezegd, dat hij overgele verd zou worden in de handen der mensen. Hij is alleen, hij ziet het kruis, het vreselijke schandhout, waar op zijn woord en daad onherroepelijk uitlopen zal. En achter hem zijn vrienden, ate kibbelen over kleinzie lige dwaasheden. De strijd om het bestaan is in de mens ingeboren wet, de zelfhandha ving, het meerder zijn. Daarom moet de mens wedergeboren worden. Wie onder het kruis staat te twisten, die kent de kracht van het kruis niet. Toch denkt bij de veelheid der kerken van Christus of christelijke kerken zich een ieder de meerdere van de an dere en is begrijpelijk, wat dat kerel tje aan zijn vader vroeg: „Vader, als Jezus nu leefde, naar welke kerk zou Hij dan gaan?" Twist onder broede ren snerpt door merg en been, gelijk een mes op het bord kan snerpen bij het vleessnijden. Het kruis toont aan de wereld de absolute zelfverzaking, de zelfverloo chening tot de dood, het plaatsvervan gend lijden. Dit laatste kon Jezus al leen. Door de kracht van het kruis zijn de discipelen apostelen geworden en v;erd het hun het overwinningsteken. Hoe kunnen wij in gezelschap van Je zus Christus nog vragen, wie de mees te is? ZierikzeeA. Pijnacker Hordijk. viert Nederland zijn onaf hankelijkheidsdag (1813) is het 364 jaar geleden, dat Joost van den Vondel werd geboren. MORGEN is het 50 jaar geleden, dat te Washington een overeen komst tussen de Ver. Staten en Engeland tot stand kwam over een vrije doorvaart door het Panamakanaal. „Masjoemi" waarschuwt tegen overhaaste stappen Het Indonesische Kabinet heeft de nota van de Nederlandse regering over het opnemen van Nieuw Guinea in de Nederlandse Grondwet gekwa lificeerd als „niet bevredigend". Het kabinet heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. A. Soebardjo, de instructie toegezon den te Parijs nadere inlichtingen te vragen aan minister Stikker en daar na zo spoedig mogelijk naar Indone sië terug te keren, waarna het kabinet een beslissing in de kwestie zal ne men. Een woordvoerder van de „Masjoe- mi" verklaarde tegenover Aneta, dat in deze zaak koel overleg wenselijk is en dat er geen overhaaste stappen ge nomen moeten worden. Franse nieuwsbladen worden kleiner. De Franse minister van financiën, Rene Mayer, heeft tijdens de debat ten over de economische politiek van de Franse regering medegedeeld, dat Frankrijk vermoedelijk meer Ameri kaanse hulp zal verkrijgen, waardoor de beperkingen van de invoer uit het dollargebied niet zo drastisch ztillen behoeven te zijn als thans wordt overwogen. De invoer van papierpulp uit de Ver. Staten zal stopgezet worden, waardoor de omvang van de Franse nieuwsbladen tot de helft moet wor den teruggebracht. DE VOORSPELT1 AANHOUDEND VRIJ ZACHT. Geldig tot Zaterdagavond. Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1