Scheldegouwen-bestuur heeft Ere-comité en leden misleid P.T.T.-tarieven moeten toch omhoog. Candidaat-notaris was .fabelachtige knoeier" SLAGSCHIP ..SAO PAULO" WAS ELF DAGEN ZOEK AMERIKAANS VLIEGTUIG VLOOG TEGEN BERGTOP IN FRANKRIJK Nijmeegse professor contra de fiscale recherche. De Europese Betalingsunie. VRUDAG 16 NOVEMBER 1951. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bestaan van verdwenen brieven aangetoond door onderzoekcommissie Et werden grove fouten gemaakt Zoals reeds gemeld heeft. In de Woensdag gehouden ledenvergadering der M.A.C. Scheldegouwen de door de ledenvergadering op 24 October benoemde Commissie van Onderzoek rapport uitgebracht over het beleid van bestuur en secretaris inzake het conflict met de Kon. Ned. Automobielclub en de B.A.C. Zuid. Dit conflict werd ruchtbaar in Juli van dit jaar, toen de Kon. Ned. Auto mobiel Club de Beneluxronde dreigde te boycotten en het bestuur van Schel degouwen in allerijl een vergadering bijeenriep met de bereikbare leden van het Ere-Comité Beneluxronde en de pers. De boycot werd veroorzaakt door het feit, dat het Beneluxronde- reglement niet voldeed aan de daar aan door de K.N.A.C. en de R.A.C. ge stelde eisen. De secretaris verklaarde toen namens het bestuur in de ver gadering met het Erecomitè, dat deze niet-goedkeuring te wijten was aan de K.N.A.C. zelve. Deze zou namelijk pas medegedeeld hebben hoe het re glement er uit moest zien, toen het Scheldegouwenbestuur in Mei in ar ren moede de reglementen maar had laten drukken zonder goedkeuring van de K.N.A.C. omdat langer uitstel on mogelijk -was. Reeds eerder had de K.N.A.C. met een internationale boycot van de ron de gedreigd, maar toen had Schelde gouwen gecapituleerd. Het bestuur verklaarde de tweede boycot onbegrij pelijk te achten. Bij haar onderzoek heeft de Com missie van Onderzoek echter onom stotelijk vastgesteld, dat de K.N.A.C. reeds op 20 Maart, een week na de toezending van het conceptreglement door de secretaris van Scheldegou wen, geantwoord heeft en duidelijk mededeelde, aan welke eisen het re glement moest voldoen. In de vergadering met het Erecomitè heeft de secretaris van deze brief geen melding gemaakt en op de ledenver gadering van 24 October heeft hij zelfs uitdrukkelijk verklaard, deze brief nimmer te hebben ontvangen. In het dossier van Scheldegouwen bevindt zich deze brief niet. Onomstotelijk blijkt evenwel uit een brief d.<L 4 April van de Scheldegou- wensecretaris aan de K.N.M.V. dat deze brief wel degelijk in zijn bezit is geweest. Immers in deze brief ci teert hij woordelijk en tussen aanha lingstekens de brief van de K.N.A.C. d.d. 20 Maart. Ook in een brief van 16 April aan de R.A.C. Zuid wordt naar deze brief verwezen en tevens blijkt uit de notulen der bestuursver gadering van 12 April, dat het bestuur de bezwaren van de K.N.A.C. heeft besproken. De Commissie van Onderzoek ver klaart hieruit niet anders te kunnen concluderen, dan dat de secretaris, al dan niét met medeweten van het be stuur, het Erecomitè Beneluxronde en de ledenvergadering van 24 October verkeerd heeft voorgelicht. Hij ver klaarde namelijk niet tijdig genoeg van de eisen van de KNAC. kennis te hebben gekregen om daarmede bij het drukken der reglementen in Mei rekening te houden. Toen Scheldegouwen besloten had om te capituleren voor de K.N.A.C., aldus constateert de Commissie van Onderzoek verder, besloot het bestuur op de eisen van de K.N.A.C. toch niets uit te doen. Dit blijkt uit een brief van de secretaris aan een bestuurslid van de K.N.V.M. Een capitulatie op deze wijze is geen capitulatie en de Commissie heeft voor deze gedrags lijn dan ook slechts de scherpste af keuring over. Dat toen deze houding van Scheldegouwen bij K.N.A.C. en R.A.C. Zuid bekend werd een tweede boycot volgde, acht zij niet anders dan begrijpelijk. GROVE BELEIDSFOUTEN. Van de beschuldiging door Schelde gouwen uitgesproken, dat de K.N.A.C. en de R.A.C. Zuid Scheldegouwen van de Beneluxronde zouden trachten te beroven, heeft de Commissie geen en kel bewijs kunnen ontdekken. Zij is, na besprekingen met de K.N.A.C. en de R.A.C. Zuid van het tegendeel over tuigd. De Commissie kwam eenstemmig tot de slotconclusie, dat het bestuu: in het algemen en de secretaris in hei bizonder zeer onjuist hebben gehan deld en grove beleidsfouten hebben ge maakt, die de oorzaak van de moei- 5 134 Weinig, aan de wetenschap gewijde levenshebben zó tot de verbeelding der massa gesproken als dat van me vrouw Curie-Sklodowska, het van oor. sprong Poolse meisje, dat onder arme lijke omstandigheden en met de meest primitieve middelen, in samenwerking met haar echtgenoot Pierre Curie, zul ke wonderbaarlijke geheimen aan de materie wist te ontrukken. Bovendien was zij destijds een der uiterst schaar se vrouwen van wereldbetekenis in de geschiedenis der fysica en waren ho ge verstandelijke gaven met de edelste morele eigenschappen in haar ver enigd. Weinigen hebben een zo grote be kendheid gekregen als juist deze vrouw, waartoe in niet geringe mate heeft bijgedragen de uitstekende be schrijving, welke haar dochter Eve van haar leven heeft gegeven. Zoals de zwaartekracht wordt ver eenzelvigd met Newton en de relativi teitstheorie met Einstein, zo vjordt de ontdekking van de radio-activiteit steeds gekoppeld aan mevrouw Curie. Toch komt de ontdekking daarvan niet hddr toe, maar Henri A. Becque- rel, een Frans natuurkundige uit een heel geslacht van geleerden. Hij ont dekte in 1896 dat uraan een onzicht bare straling uitzond, die van door dringende aard was en door zwart pa pier heen op een foto-grafische plaat inwerkte. Deze straling bleek geheel onafhankelijk te. zijn van voorafgaan de belichting en bleef haar intensiteit maanden lang onverminderd behou den, De onbekende aard dezer stralen leidde er toe haar als becquerelstralen aan te duiden. Het echtpaar Curie zette de onder zoekingen naar de nieuw ontdekte ei genschappen van het uraan voort en slaagde twee jaar later het nieuwe element radium aan te tonen. Over- enkomstig deze naam werd ook de becquerelstraling tot radio-activiteit omgedoopt. De wetenschappelijke wereld wist Becquer el als ontdekker van de radio activiteit te eren door hem in 1903 de Nobelprijs met het echtpaar Curie te laten delen, doch buiten de vakkrin gen is hij er vrij kaal afgekomen want bijna niemand herinnert zich nog zijn naam. Nu we het toch over kaal hebben, is er een mooie aanleiding om eens over haren te spreken. We zullen op deze plaats geen grapjes maken over de soep, waarin ze niet thuis horen, want het zijn onverteerbare, harde draden die geen enkele voedingsstof bevatten. Tenminste, dat dacht U waarschijnlijk Laten we U uit deze waan mogen hel penHet hoofdhaar bevat een koste lijke voedingsstof, die voornamelijk gebruikt wordt om zeer verzwakte ondervoede mensen en kleine baby's in Uven te houten'. H. Petition. „Ik blijf Bourbon". Louis Bourbon, de Nederlandse dichter, die er aanspraak op maakt de erfgenaam van koning Lodewijk XVI van Frankrijk te zijn, heeft in een interview met een Belgisch dag blad verklaard, dat men zich over het algemeen teveel van de 19e October, de dag waarop het veelbesproken tes tament van de hertogin d'Angoulême geopend zou worden, heeft voorge steld. De heer De Bourbon zeide over de twijfel, die er bestaat over het voe ren van de naam de Bourbon, dat in 1913 iemahd door een Parijse recht bank was veroordeeld, omdat hij in een krant bestreden had, dat de Bour bons het recht hadden deze naam te voeren en dat reeds in 1891 het ge rechtshof van Maastricht had bepaald, dat het niet alleen recht, maar bo vendien een plicht was die naam te voeren. Over 't testament zei de heer De Bour- I bon nog, dat hij in het bezit was van I een verklaring van een ambtenaar bij het Franse departement van buiten landse zaken, die in 1939 persoonlijk de cassette zou hebben gezien, waarin het testament bewaard werd. Bij de nadering van de Duitsers in 1940 zou deze cassette in veiligheid zijn ge bracht. Telefoon-automatisering zal veel langer duren dan verwacht werd. Hoewel aan het einde van 1950 nog mocht worden verwacht, dat de auto matisering van de telefonie in ons land omstreeks 1960 zou zijn vol tooid, kan er na de beperkingen, die het bedrijf ten aanzien van zijn in vesteringen voor 1952 moesten wor den opgelegd geen sprake van zijn, dat de terzake opgestelde plannen in tegraal kunnen worden ten uitvoer gelegd. Voor zover thans kan worden beoordeeld, zal de voltooiing van de automatisering van het landelijk tele foonnet in het tempo, dat door de hui dige omstandigheden wordt opgelegd, eerst verscheidene jaren na 1960 haar beslag kunnen krijgen. Aldus wordt medegedeeld in de memorie van ant woord over de P.T.T.-begroting, waarin de minister van verkeer en waterstaat tevens zegt d© mening niet te kunnen delen, dat tariefsver hoging op grond van het winstcijfer niet nodig zou zijn omdat er sprake zou zijn van een schijnwinst. De hui dige tarieven bieden geen mogelijk heid tot het doen van afschrijvingen op basis van vervangingswaarde en het vormen van enige reserve. Op grond hiervan zal derhalve aan een verhoging van enige P.T.T.-tarie ven tot waarborging van een betere economische basis niet kunnen wor den ontkomen. Een verhoging van fQ- lefoontarieven heeft bovenalen gunstig effect op bepaalde Inve ringsbehoeften, welke bij het P.T.T.- bedrijf grotendeels op het gebied van de telefonie liggen. Verhoging der posttarieven zal niet kunnen worden vermeden, aangezien op het onderdeel der posterijen, mede als gevolg van de stijgende loonlasten, verlies wordt ge leden. Een verlaging van de tarieven voor telefoongesprekken in verkeer met de Benelux-partners is niet te verwach ten, daar de administraties van Bel gië en Luxemburg te kennen hebben gegeven een verlaging van haar aan delen in het verkeer met Nederland welke reeds aan de lage kant zijn, uiet in overweging te kunnen nemen Een verhoging van de huidige ren tevoet van de Rijkspostspaarbank maakt een punt van overleg met de minister van financiën uit. lijkheden met de KNAC. en de R-A.C. Zuid zijn geworden. Voorts geeft de Commissie als haar stellige indruk te kennen, dat de se cretaris enkele brieven later aan de dossiers heeft toegevoegd, terwijl het voor vast staat, dat hij andere brieven uit het dossier gehouden heeft- ANDERE KLACHTEN. Vermelding verdient nog, dat de Commissie zich beperkt heeft tot het onderzoeken van de geschillen met K.N.A.C., R.A.C. Zuid en niet is in gegaan op bü haar uitgebrachte be schuldigingen, welke op een ander terrein liggen- Schaapherder tekende blanco „volmachten" De officier van Justitie bij de Haag se rechtbank eiste dezer dagen vijf jaar gevangenisstraf tegen ae 48-ja- rige candidaat-notaris E. L. M. P. uit Den Haag. Aan P. was ten laste gelegd, dat hij tussen 1947 en 1951 meermalen vals heid in geschrifte had gepleegd en zich aan verduistering had schuldig gemaakt. De slachtoffers van P. bleken de 82-jarige schaapherder K. en een Haagse weduwe te zijn, wier belan gen hij in de functie van candidaat- notaris behartigde. „U hebt K. overal buitengehouden en tal van gefingeerde contracten en akten opgemaakt. IJ ging zelfs zo ver dat U K. blanco vellen papier liet te kenen, welke U later zelf naar eigen willekeur kon invullen. Zo is er een akte gevonden, waarin staat ver meld, dat de schaapherder U 6000 gulden schuldig is. Deze akte was vals. Met de Haagse weduwe heeft U hetzelfde spelletje willen spelen, maar at is door toevallige omstandighe- 4 n niet gelukt", zeide de presi dent. „Ook haar vermogen had U naar uw eigen vermogen willen over hevelen. En U hebt zich in haar tes tament tot enige erfgenaam laten verklaren". De verdediger noemde zijn cliënt een fabelachtige knoeier, doch was van mening, dat niet al de ten laste gelegde feiten bewezen moesten wor den geacht en niet direct bij alles boos opzet moest worden veronder steld. Taft kreeg de meeste stemmen 71 van de 196 republikeinse leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden hebben zich uitgesproken voor een candidatuur van Robert Taft voor het presidentschap. Generaal Eisen- houwer kreeg 54 stemmen, generaal MacArthur 12 stemmen, senator Eve rett Derksen 13 stemmen, en de gou verneur van Californië, Earl Warren, 5 stemmen. Slechts Taft en Warren hebben of ficieel verklaard als candidaat in aanmerking te willen komen. IN STORM LOSGESLAGEN Over lot van opvarenden nog niets bekend Een sleepboot beeft Donderdag radiografisch medegedeeld, dat het vroe gere BraaiIIaause slagschip „Sao Paulo", dat elf dagen geleden, ln een storm lossloeg van l()n twee sleepboten, de „Dexterous" on „Bustler", hsl- venvege tussen de Aroren en Madeira la teruggevonden Het slagachlp wordt ln Engeland gesloopt. Elf dagen lang heeft de „Sao Paulo", afge dankt en onttakeld over de oneindigheid van de Atlantische Oceaan ge- Enige dagen geleden werd op het ter rein van de Centrale Zeeland te Vlls- slngen, de eerste stalen kolom ge monteerd. Een foto van de montage. dreven. De sleep had reeds vierduizend mijl van de tocht van Rio de Janeiro naar Engeland achter de rug, toeD een he vige storm opstak. Spoedig knapten de trossen en het slagschip dreef t duister van de nacht in, hulpeloos, met zelfs geen roer om het met de kop in de wind te zetten. Het laatste dat men van het schip zag, was dat 't spoedig dwars op de golven kwam te liggen. Over het lot van de acht op varenden, die zich op de „Sao Paulo" bevinden, is nog niets bekend. Stalin lijdt aan verkalking van de hartspier. Stalin lijdt aan verkalking van de hartspier en volgens de hem behan delende doktoren is zijn gezondheids toestand vrij aanzienlijk achteruit gegaan. Dit zou medegedeeld zgn in een door 4 doktoren ondertekend bulletin, hetwelk op 18 October aan de minis terraad en aan het centrale comité der partij werd ter kennis gebracht. In dit bulletin is sprake van de moge lijkheid van een operatie, hetgeen zou kunnen betekenen dat Stalin zich thans tegen een dergelijk ingrijpen niet langer verzet. OP 1400 METER HOOGTE. Geen van de inzittenden (34) heeft de ramp overleefd. Het Amerikaanse troepentransportvliegtuig, dat sinds enkele dagen werd vermist, is Donderdag geheel vernield in Midden-Frankrijk teruggevonden. Het vliegtuig is tegen de noordelijke helling van de Mont Dore, ten zuiden van Clermont Ferrant, gevlogen. Geen van de 34 inzittenden heeft de ramp overleefd. Het wrak werd het eerst gesigna leerd door een Franse piloot. De wrak stukken liggen verspreid op een pla teau op ongeveer 1400 meter hoogte. Het toestel was op weg van Frank fort naar Bordeaiix en werd Dinsdag het laatst gezien in het gebied van Auvergne. Aan boord bevonden zich een be manning van vier koppen, één sol daat en 29 leden van de Amerikaanse luchtmacht. Reddingsploegen zgn op weg naar het wrak. Boven de plaats van de Tezamen met eenheden van het Belgische Leger hebben enige bataljons Nederlandse Strijdkrachten een tweedaagse oefening, „Heidebloem" ge naamd, in het Zuiden van ons land en in Noord België gehouden. De avonduren werden zo prettig mogelijk doorgebracht. In een Belgisch dorpje was de fotograaf getuige van een Interlandwed strijd BelgiëNederland, die aan spanning voor geen andere onderdeed. Besprekingen te Parijs over Europees leger. Te Parijs is Donderdag een speciale jeheime bijeenkomst gehouden door de ministers van buitenlandse zaken of htm vertegenwoordigers van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Nederland en Luxemburg, Ne derland was vertegenwoordigd door mr. Stikker. Deze bijeenkomst hcftl ten doel de meningsverschillen te behandelen, die tussen enkele der genoemde landen zijn gerezen bij het uitwerken van het planPléven voor het instellen van een Europees leger. De Fransen wensen, dat aan een hoogste gezagsorgaan, dat de feitelijke zeggenschap over het gebruik van het Europees leger zou moeten krijgen, controlerende bevoegdheden zullen worden toegekend. De Duitsers wil len, dat nu uitvoering wordt gegeven aan de plannen voor een Europees leger, daar West-Duitsland dan tevens een souvereine staat wordt. Dronken man in het zitvlak geschoten. Twee politie-agenten in Enschede zagen op de Parkweg te Enschede een man lopen, die hun bekend voorkwam. Het bleek de 26-jarige grondwerker H. L. te zijn, die kort tevoren in be schonken toestand in een café erg las tig was geweest en die, toen de beide agenten hem poogden te verwijderen, een hunner een slag in het gezicht had gegeven. Daarna maakte hij zich ijlings uit de voeten. Een der agen ten had hem nog twee waarschuwings schoten achternagezonden. Tot hun verbazing zagen de agen ten hem later op de Parkweg. L. liet zich rustig meenemen naar het po litiebureau. Hij klaagde over pijn in zijn zitvlak. Uit een medisch onder zoek bleek, dat één der afgeschoter kogels in zijn zitvlak zat. De koge- werd langs operatieve weg verwij derd. Na de opc "He werd oroces-ve' baal opgemaakt. ramp, de Puy de Sancy, de hoogste top in het gebied van de Mont Doi"e, zijn met parachutes gereedschappen afgeworpen om het onderzoeken van het wrak te vergemakkelijken. Het verongelukte vliegtuig is een Flying Boxcar". Eerder had men gedeeltelijk verbrande papieren van het toestel gewonden. Hij stond wegens belediging te Amsterdam terecht. Voor de Amsterdamse Rechtbank werd Donderdag een boete van 1000 of 25 dagen hechtenis en een voor waardelijke straf van één maand met een proeftijd van drie jaar geëist te gen prof. mr. G. M. G. H. Russel, ad vocaat en belastingconsulent, tevens buitengewoon hoogleraar in het be lastingrecht aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. In een artikel in „De Telegraaf", dat gewijd was aan de fiscale recherche, had hij geschreven over „onrechtmatige vrijheidsberovin gen op grote schaal", over belasting plichtigen, „die overgeleverd waren aan de willekeur, onkunde en brute macht" van sommige der fiscale lichamen en over „fiscale terreur". De president voerde aan, dat prof. Russel zijn grieven bij de rechter commissaris te berde had kunnen brengen, doch volgens verdachte heeft deze dit verhinderd. Bij het getuigen verhoor bleek, dat onbeëdigde amb tenaren huiszoekingen en inbeslagne mingen hadden gedaan. Volgens ver dachte hebben zij zelfs onbevoegd ar restaties verricht. In zijn requisitoir zeide mr. Kist, dat het bij" deze zaak niet gaat.om de inhoud van het arti kel, maar om de belediging van het openbaar gezag. De raadsman, mr. Voute, gewaagde in zijn pleidooi van een bestaande tegenstelling tussen de minister van Financiën en &rof. Rus sel. Op 29 November wordt uitspraak gedaan. Engeland en Frankrijk werden debiteur, West-Duitsland crediteur West-Duitsland, dat enige maanden geleden in betalingsmoeilijkheden ver keerde, die het noodzaakte zijn invoer drastisch te beperken, heeft de af gelopen maand zijn enorme schuld aan de Europese Betalingsunie btfna geheel zien verdwijnen. Het had in October in zijn betalingsverkeer met de EJ3.U. een overschot van 96.8 mil- lioen dollar, waardoor zijn schuld daalde tot 9.2 millioen dollar. Engeland daarentegen, dat zes maanden geleden de grootste credi teur van de E.B.U. was, werd in Oc tober de grootste debiteur. De positie van Frankrijk heeft zich in dezelfde richting ontwikkeld. De BelgischLuxemburgse Econo mische Unie had in de maand October als gevolg van de maatregelen, die de Belgische regering onlangs heeft ge nomen, slechts een overschot van 42.9 millioen dollar. Volgens afspraak is dit overschot buiten het quotum van BelgiëLuxemburg om vereffend. Griekenland had in October een betalingstekort van 200.000 dollar Alle andere landen hadden in die maand betalingsoverschotten. Het wereldgebeuren Koude strategie Alle illusies, die men zich gemaakt had ten aanzien van een betere sfeer, waarin de zesde algemene vergadering van de Verenigde Naties zou worden gehouden, zijn weer in het mausoleum der hoopvolle ver wachtingen bijgezet. We zitten weer midden in de koude oorlog met de vraag in het hart of en wanneer die in een werkelijke oorlog zal overgaan. Die vraag kan niemand beantwoor den. We weten niet of het gevecht met woorden een introductie is van strijd met de wapens of dat het al leen maar een felle verdediging is van eenmaal ingenomen stellingen, een verdediging, tevens berekend op het verwerven van meer bijstand in de deels verholen worsteling om ideeën. In elk geval gaat de internationale ontwikkeling voorlopig nog niet langs de „burgerlijke" weg van onderlinge goedgezindheid en goodwill, die Wij allemaal zo voor de hand liggend achten, maar die het blijkbaar niet is. Het zou overigens wel eens kunnen zijn, dat. die goedgezindheid nu juist het element is, dat in de laatste plaats gekoesterd wordt, niet om een oorlog met geweld voor te bereiden, maar om de stille oorlog om maat schappelijke instellingen te blijven voeren. Immers: wanneer er rust en vrede heersen kunnen ook de Weste lijke landen orde op zaken stellen en hun welvaart bevorderen. Duurt daarentegen de internationale span ning en de bewapeningswedloop voort dan gaan zg blijvend gebukt onder een last, die hun economieën dreigt te breken. Wanneer de situatie zó.is, dan was Acheson eigenlijk kinder lijk argeloos door de weldaden te schetsen die zoudenvoort vloeien uit een overeenstemming tussen de grote mogendheden. Een besparing van 200 milliard dollar in tien jaar en aan wending van dat bespaarde geld voor de welvaart der volkeren. Daarte genover constateerde Wisjinsky met een zekere voLdoening, dat de bewa pening de levensstandaard van het Westen ongunstig had beïnvloed en Engeland zelfs voor catastrofale te korten had geplaatst. In dit licht bezien, was minister Stikker eigenlijk zeer actueel met z^jn rede, ofschoon die gehouden werd vóór het verbitterde duel tussen Ache son en Wisjinsky. Hij immers pakte het begrip „peaceful co-existence", vreedzame samenleving, aan, dat in de laatste tijd ook herhaaldelijk weer van Sovjet-zijde is geponeerd. Stalin zelf heeft meer dan eens gesproken over de mogelijkheid van het naast elkaar bestaan van de Sovjet- en de kapitalistische maatschappij. Wanneer de strategie er echter be wust op gericht is om de internatio nale spanning te doen voortduren zonder het tot een oorlog te laten ko men, teneinde de economische en so ciale kracht van de Westelijke we reld te ondermgnen (waardoor dan tegelijkertijd het Westelijk aanzien in het Verre en midden-Oosten voortdu rend zou dalen) dan wordt het Wes ten voor een uilerst zware economi sche en politieke: taak ge plaatst. Het is bekend, dat de Sovjet- Unie een economische crisis in de ka pitalistische wereld verwacht en er op hoopt, het is even bekend, dat ze tracht in landen met een communis tische minderheid het economische herstel tegen te houden of te vertra gen. maar het project wordt onein dig groter wanneer ze, met de inter nationale spanning als wapen, een cbntinu-aanval op de halve wereld richt zonder een schot te lossen en zonder één atoombom te hoeven vre zen. Behalve wanneer de spanning té groot wordt, maar dan is er altijd nog de tijdelijke toenaderingspolitiek. In dit soort stille oorlog staat het democratische Westen uiteraard veel zwakker dan het onder stren ge tucht levende samenstel der Sov jetlanden. Daar wordt het door een overmatige bewapening verstoorde economische evenwicht hersteld door een opgelegde surplusproductie. Wan neer de koude oorlog in wezen een strijd der economieën (en dus der maatschappelijke stelsels) is, en wan neer die koud blijvend met de internationale spanning als „kataly sator" gevoerd wordt, dan zal het Westen (ook Amerika) nog heel wat van zijn levenspeil moeten prijsgeven en het daarnaast nog heel wat verder moeten brengen met de integratie, die een van de pijlers is van het Sov jet-systeem. Buitenlands bezoek in 1951 toegenomen. Naar de Alg. Ned. Ver. voor Vreem delingenverkeer mededeelt, hebben gedurende de eerste negen maanden van dit jaar naar schatting 345.000 buitenlanders een bezoek aan ons land gebracht. In dezelfde periode van 1950 bedroeg dit aantal 308.000. Het aantal overnachtingen nam toe van 808.000 tot 875.000. Opval lend is de aanzienlgke vermeerde ring van het aantal Franse bezoe kers. dat van 27.000 opliep tot 32.000. Waarschijnlijk onder de druk der gestegen prijzen en de concurrentie, voornamelijk van Spanje, Oostenrijk en West-Duitsland, is het aantal Bel gische bezoekers gedaald, van 71.000 tot 66.000. Het aantal bezoekers uit de Ver. Staten liep weer enigszins terug, namelijk van 38.000 tot 37,000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5