LEZERS SCHRIJVEN JIMMY BROWN, sportheld DRACHTEN VAN SARDINIË LUCTOR EN KRUININGEN ZULLEN ELKAAR DE LEIDING BETWISTEN "Bi re De slak en de mug PROVINCIALE ZE E U W S E COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951. K.N.V.B. AFD. ZEELAND Groede ontvangt Noormannen De wedstrijd van de dag In de eerste klasse A is ongetwijfeld de ont moeting tussen de twee ploegen, die momenteel in deze klasse de toon aan geven, Luctor en Kruiningen. Beide ploegen hebben nog niet één nederlaag geleden en bjj het eerste treffen in Kruiningen werden de punten gedeeld. Het zou ons niet verwonderen als Zondag eenzelfde resultaat werd be reikt. Vogelwaarde ontvangt buurtgenoot Rapenburg. Een ontmoeting, waarvan het ook moeilijk valt een resultaat te voorspellen. Tocli achten we de gasten iets sterker. Volharding moet tegen Kortgene tonen, dat do overwinning van verleden week geen uitschieter is geweest en herstel aan wezig is. Kortgene dient op zijn tellen te passen. Domburg kan zich weer iets om hoog werken, nu het Vlissingse Wal cheren zijn opwachting komt maken. Groede-Noormannen is echter een wedstrijd, waarin verschillende facto ren een rol kunnen spelen. Beide ploegen hebben nog titelkansen en zullen deze dus zoveel mogelijk trach ten te verdedigen, 's Heer Arends- kerke heeft o.l. gezien zijn huidige vorm leans op beide punten tegen Schoondijke. In de eerste klasse C waar een dubbele competitie wordt verspeeld, begint men aan de tweede ronde. Burgh ontvangt Renesse, dat persé moet winnen, wil het neg blijven mee tellen in de strijd om de bovenste plaats. Advertentie. DE NIMMER FALENDE BALLPOINT met de lange, lange levensduur door de be roemde Biro Magnum dubbele vulling. Kloek formaat, sierlijk van lijn. Houders naar keuze: maroon, grijs of diepzwart. Ook de Biro Magnum dubbele vulling kan in een tel worden vervangen. Verkrijgbaar met rode, groene, blau we of zwarte inkt. RES. Ie KLASSE EMM H, dat het stoute stukje uit haalde Aardenburg n op eigen ter rein te kloppen, krijgt nu Hulst H op bezoek. Er zit voor de Vlissingers ze ker winst in deze ontmoeting. Honte- nisse II-PSK H is voor de Klooster zanders, terwijl Steen II de beste pa pieren heeft tegen Oostburg II. Axel III moet in staat worden ge acht Breskens Hl een nederlaag toe te brengen. Robur II krijgt het derde van Middelburg op bezoek en ziet de fasten met de punten vertrekken, 'erseke n zal niet veel moeite heb ben met Luctor II. 2e en 3e KLASSE De belangrijkste wedstrijd in de tweede klasse is die in jO waar Zuid- dorpe I Hontenlsse III ontvangt. Winnen de Zuiddorpers dan is hun po sitie bijna onaantastbaar. Burgh II en Renesse II zullen elkaar ook niet veel toegeven. Eet programma: le kasse A: Cortgene 1-Voharding '32 1; Vogelwaarde 1-Rapenburg 1; Luctor 1-Kruiningen 1; le kasse B: Domburg 1-Wacheren 1; Groede 1-Noormannen 1; 's Heer Arendskerke 1-Schoondgke 1. le kasse C: Burgh 1-Renesse 1; Drei- schor 1-Zierikzee 3. Res. le kasse A: Steen 2-Oostburg 2; Ria W 2-Hoofdpaat 2; Hontenisse 2- PSK 2; EMM 2-Hust 2. Res. le kasse B: Axel 3-Breskens 3; res. le klasse C: Robur 2-Middelburg 3; Yerseke 2-Luctor 2. 2e klasse A: Noormannen 2-Zeelan- .dia 3; Volharding 32 2-Kwadendam- me 1; Hansw. Boys 2-RCS 3. 2e klasse B; Zuidzande 1-Middelburg 2e Idas se C: Graauw 1-Vogelwaarde 2; Zuididorpe 1-Hontenisse 3. 2e klasse D: Burgh 2-Renesse 2; Drei- schor 2-Zierikzee 4. 3e klasse A: Noormannen 3-Goes 4. 3e klasse B: Sluis 2-Breskens 4; Re- tranchement 2-EMM 3; Zeeuwen 4- Oostburg 3. 3e klasse C: Zuiddorpe 2-Hontenisse 4; Hulst 3-Steen 3; Graauw 2-Sluis- kil 3. HANDBAL HANDBALPROGRAMMA. Het handbalprogramma voor Zon dag a.s. luidt als volgt: District Zuid le klasse: Dames: L.E. W.Hellas; Heren: D.E.S. IIHellas. District Zuid 2e klasse: Dames: Ma rathonHellas II; E.M.M.Olympus; Heren: EM.M.Olympus; Marathon II —Hellas II; Tonido ITonido II. Afdeling Zeeland le klasse: Dames: Olympus IIWalcheren II; Heren: Hellas IV—Hellas III. Aduertentie. De vice-minister-president en mi nister zonder portefeuille mr. F. G. C. J. M. Teulings vierde Donderdag zijn zes tigste verjaardag. Zijn naaste medewer kers op het ministerie boden1 bloemen aan. V-l in Hollands Diep tot ontploffing gebracht. Ruim een jaar geleden werd in het Hollands Diep een V-l ontdekt, enige honderden meters van de Moerdijk- brug. Ondanks de pogingen het ge vaarte te lichten, bleef het toen 4V2 meter diep in de grond zitten. Woens dag is dit wapen door de demonte- ringsploeg van de Kon. Marine tot ontploffing gebracht. Met een doffe knal spatte het gevaarte uiteen. Een zwarte modderkolom steeg enige tientallen meters de lucht in om dan over een halve kilometer uiteen te vallen. De bewoners van het nabij gelegen Strijensas stonden doods angsten uit, doch zonder x-edengeen ruit werd beschadigd. DE 25.000 ER UIT In de 514e staatsloterij (vierde klas se, de tweede lijst) is op het nummer 16943 f 25.000.— gevallen. VEROUDERD Het verslag van de vergadering van „Humanitas", dat Maandag j.l. in dit blad was opgenomen, kan ik niet zon der enige kanttekeningen laten. Dat mensen die geheel buiten het kerkelijk leven staan, uit kracht van hun humanistische levensbeschouwing hun deel willen bijdragen in de sociale en charitatieve arbeid, en deswege een vereniging als „Humanitas" in het le ven roepen, kan ik ten volle verstaan en waarderen. Wanneer echter de voorzitter meent hieraan een motief te moeten toevoegen door te beweren, dat de van protestants-christelijke zij de uitgeoefende sociale zorg verou derd is. en op conventionele metho den berust, moet ik hiertegen met klem protesteren. Het is onheus en onwaar. De christelijke scholen voor maatschappelijk werk en de diaconale instellingen voor sociale zorg staan evenzeer open voor de nieuwere en nieuwste sociologische en methodolo gische inzichten als andere (en heb ben natuurlijk ook evenzeer haar te kortkomingen op dit gebied); Men zou in de verleiding kunnen komen, om de uitspraak van de voorzitter van „Humanitas" met gelijke munt te ho noreren, maar dat lijkt mij goedkoop. Beter is het. wanneer van beide zij den dergelijke uitspraken achterwege blijven, en zeker als zij geschieden door personen, die in het burgerlijk leven een positie innemen als de hui dige voorzitter van „Humanitas". Ook heeft het mij pijnlijk getrof fen, dat zowel de voorzitter, als mej. Dijkstra spraken van een „volksdeel", waartoe èn de buitenkerkelijke huma nisten èn de vrijzinnig-protestanten zouden behoren. Als er iets verouderd is. dan is het wel dit, voor volk en kerk zo fataal gebleken, geopereer met het begrip „volksdelen". De vrij- Groninger woningbouw lening geen succes. De inschrijving voor de woning bouwlening, groot vier millioen gul den, welke het gemeentebestuur van Groningen heeft uitgeschreven, is thans geëindigd. Zes weken was er gelegenheid om in te schrijven, doch er is slechts voor 933.000 ingeschre ven. zinnig-protestanten tonen telkens weer, dat zij belijdende christenen willen zijn, en men bewijst hun een slechte dienst met ze zowel uit de ge meenschap der kerk als uit de volks gemeenschap te willen losweken, om ze dan te laten vegeteren in de surro gaatgemeenschap van het een of ander „volksdeel". En wat de onkerkelijken betreft: de Ned. Hervormde Kerk (en naar ik meen is dit ook met andere protestantse kerkformaties het geval) strekt haar dienst der barmhartigheid, niet uit imperialisme, maar krachtens haar roeping, ook uit over de onker kelijken. Hiermede zal „Humanitas", hoe dan ook, rekening hebben te hou- de~ F. S- KLOOSTERMAN. Vlissingen. Herv. Predikant. De kleurige klederdracht die de boerenbevolking van Sardinië nog al tijd draagt, is onveranderd gebleven sedert de zeventiende eeuw. Waar schijnlijk zal deze generatie de laatste zijn, want de moderne beschaving is ook dooi'gedrongen tot de hoogvlakten van dit Italiaanse eiland, waar het stoere boerenras zich door hard werken in het levensonderhoud tracht te voorzien. Deze boerenvrouw uit het Zuidelijk gedeelte van Sardinië is het hard werkende leven van het gezicht te lezen. Een typische hoofddoek over de haren en een kanten bef in haar keurs is dit de Zondagse kledij die ook gedragen wordt als het marktdag is. Een goed vertegenwoordiger van de boerenbevolking uit het Nuoro- gebergte van Sardinië is de 78-jarige Giovanni Sanna, die niettegenstaan de zijn hoge leeftijd het land bewerkt en zijn schapen hoedt. Hij draagt een zwarte baret die tot op de schouders hangt, een witzijden blouse, met daarover een leren wambuis, dat nog stamt uit de Middeleeuwen, toen de Sardiniërs schapenvellen droegen in plaats van een ijzeren wa penrusting. De jongere generatie draagt deze klederdracht niet meer: een volledig costuum kost ongeveer 200.000 lires. 18. De manier, waarop Jimmy die haarspeld bocht had genomen, vervulde de heer Giebel toch met diep ontzag. „Wie je ook mag zijn", bromde hij, „maar rijden kun je. Zó heb ik nog nooit van m'n leven iemand door deze bocht zien suizen. Je kunt 't onverantwoordelijk noemen, maar het getuigt wel van vakmanschap". Jimmy was zich van dit vakmanschap niets bewust. Hij had de bocht gewoon met dichtgeknepen ogen „genomen" en voor de rest alles aan 't lot over gelaten. Hij zat nu weer op een recht stuk weg en daar scheen zijn auto plezier in te hebben, daar zijn motor hoe langer hoe zwaarder begon te brommen. Twee maal keek Jimmy achter zich. Hij zag hoe de an dere wagen nog altrjd achter hem aan joeg en dat deze heel langzaam wat terrein op hem won. „Als hij mij passeert dan zal ik proberen bij hem in de wagen over te springen", dacht Jimmy. .„Mis schien is dat wel de beste manier om aan alle moeilijkheden een eind te maken". Maar zover, kwam het niet, want Jirhmy naderde een nieuw obstakel: een grote moderne wipbrug, die, toen Jimmy hem in het vizier kreeg, langzaam werd opgedraaid om 'n groot zeilschip doorvaart te ver lenen. „Dit zal dan wel het einde betekenen", zuchtte Jimmy, die deze dag al zoveel verschrik kingen had beleefd, dat hij niet eens meer schrok. De Tekenfilm Ik hoef natuurlijk niet te vragen of jullie wel eens 'n tekenfilm hebben gezien. Zo'n filmpje waar alles in kan gebeuren en waarmee je je kostelijk kunt amuse ren. Dit is het geheim van de tekenfilm. Het meest zotte kan er in voorvallen, dit in tegenstelling tot de normale film. Daar blijft rnen altijd gebonden aan normale mensen en normale bewegingen. Het verschil tussen speel-film én teken film is wel, dat de speelfilm automatisch alle beelden achter elkaar opneemt, ter wijl voor de tekenfilm iéder beeld appart wordt gete kend. Het maken van een tekenfilm is verre van ge makkelijk. Er zijn veel goe de tekenaars voor nodig, die dan nog maanden lang werken aan een filmpje van bijvoorbeeld 5 of 6 minuten. Verwonderlijk is dat niet, wanneer je bedenkt dat per seconde 16 beelden worden afgedraaid, zodat voor één film van 6 minuten 16x60x6 4760 tekeningen nódig zijn. Eerst wordt voor de film een draaiboek gemaakt. Het gegeven van de film wordt hierin van seconde tot seconde genoteerd. Dit draaiboek wordt dan be sproken met de componist die de muziek b>j de film gaat maken. Wanneer de muziek is gecomponeerd wordt ze opgenomen op de filmband. Jullie weten dat naast de beelden op de film band een ruimte zit, waar op een lange lijn de muziek wordt vastgehouden. Je zou het kunnen vergelijken met de groef in een gramofoon- plaat die in één lengte langs de filmband ligt. Deze mu ziek,, ijn" is te zien. Het is een lijn die meer of minder slingert. Nu is er Iemand die deze l\jn kan „aflezen" Als hij de lijn bekijkt kan hij bepalen wat voor muziek er wordt gespeeld. Hg kan dus ook zien op wat voor beeld- Moeizaam sleepte Piet, de slak, het huisje voort. Héél langzaam ging het. Hg schoof voorbij een paai" grassprietjes, klom over een steen heen en ging toen wat op een afgewaaide boomtak zitten uitrusten. Wel twee uur had hg over dit stukje gedaan, maar daar maalde Piet niet om. „Hè, hè!" lachte hij. „Dat was een hele tippel. Erg opgeschoten ben ik niet, maar daar ben ik een slak voor. Maar kom, ik ga nog wat verder, het is mooi weer!" En zo gleed Piet de slak langzaam, heel langzaam weer van de tak af en kroop tussen het gras. Ineens hoorde hg gezoem boven zij:i hoofd. „Wie is dat?" vroeg hij. Hij keek om zich heen en zag Prik de Mug, die gezellig tussen de grassprietjes doorzweef de. Maar de mug had reuze pret. „Ha-ha!" lachte hij. „Zet 'm op Piet!! Gunst, gunst wat ga je weer hard vandaag!" „Je moet. niet met me spotten!", zei de slak. „Ik ben als slak ge boren en jg als mug en daar valt niéts aan te verande ren. Ik ben er tevreden mee." „Kijk eens!", lachte de mug verder. „Kgk eens hoe goed en hoe snel ik vlie gen kan!" Hij vloog op en Miesje zou eens op een middag, Op bezoek bij oma gaan. Ze had in haar kleine oven Reeds een taartje voor haar staan. Trots bracht ze de taart naar binnen, Zette 'm op tafel neer. ,Oma is er zeker blij mee, Ze ziet me nu vast graag weer Maarwat zal ik op mijn bol doen? Ja, ik weet het, deze hoed, Maakt me jong en reuze aardig. Staat me dus in één woord „goed"!" jes de muziek valt, want de beeldjes (die nu nog blanco zijn) staan vlak naast de muziek. Stel je voor dat er in het draaiboek staat: „De kat loopt vijf stappen", dan hoor je in de muziek „bom- bom-bom-bom-bom". Iedere „bom" is op de muziekband zichtbaar, want daar slin gert de lijn meer. De kat komt dus met zijn voet or de grond op net beeldje, da. staat naast het plotseün; „slingeren" van de muziek- lijn. Het draaiboek wordt nu bijgewerkt. Overal wordt precies bijgezet op welk beeldje de beweging moet plaats vinden. Zo, nu wordt er pas getekend. Voor één stap zijn ongeveer 7 teke ningen nodig, dus je begrijpt, dat de film voorlopig nog niet klaar is. Is een klein stukje af, dan gaan de teke ningen naar een andere af deling, waar met verf de te kening wordt overgenomen op een vel celluloid. Onder tussen is weer ergens an ders een achtergrond gete kend. Stel je een mooie plaat van een kamer voor. (De achtergrond). Op deze plaat wordt zo'n vel cellu loid gelegd. Celluloid is doorzichtig, dus ineens staai het daarop getekende fi guurtje midden in de ka mer. Hier wordt een opna me van gemaakt. De film wordt één beeldje doorge draaid. Het celluloid wordt verwisseld voor het volgen de standje van het figuur en er volgt weer één opname. Zo gaat het 4760 keer. Steeds andere achtergron den, steeds nieuwe celluloid platen, steeds nieuwe op namen. Tenslotte wordt de film gemonteerd en kan ver toond worden. Tegenwoordig wordt ook wel éérst de film helemaal getekend zonder geluid. Als de film klaar is wordt ze voor het orkest ge draaid, die de muziek er dan op het juiste ogenblik bg- speeld. Het Is allemaal een héél precies maar een erg dankbaar en leerzaam werk. neer door de lucht, vloog met een grote snelheid over het slakkenkopje en ging toen 'lak voor Piet op de grond zitten. „Ik draag mgn huis mee en jij niet!" sprak Piet de slak. „Daar heb je alleen maar last van!" lach te de mug. „Daarom ben je juist zo langzaam... je bent hoeiiiiü" De mug brak zijn zin af, want er spatte een grote druppel water op zijn vleugel uiteen. Wéér viel er een druppel. En nóg een en nóg een. Het regen de eensklaps zó hard, dat Prik, de mug, radeloos om zich heen keek naar een ge schikte schuilplaats. Hg snelde naar een smal gras sprietje dat nogal voorover hing en probeerde daar zo goed mogelijk droog te blij ven. Maar zijn vleugels plakten al aan elkaar en hy voelde zich maar bér onge lukkig. De slak echter trok z'u'n hoofdje in zijn huisje. „Ha- ha!" lachte hg nu op zijn beurt. „Zie je, een slak zijn heeft óók zijn voordelen!" WELKE WEG GAAT JAN? Jan moet dwars door een groot bos. Het bos zit vol slingerpaden maar... haast al deze paden lopen dood. Tóch moet Jan er doorheen. Hy geeft het niet op en komt halverwege op 'h open plek waar een oude stoel staat. Daar rust hy even uit en vervolgt dan weer zgn weg. Eindelgk komt Jan waar hij zijn moet. Hoe heeft Jan gelopen?? De pgltjes geven aan waar hy het bos ingaat en waar hy er tenslotte weer uitkomt. (Vu trok Mies een nieuwe jurk aan, Met een boordje en een das. JZo", riep ze. ,Jk voel me heerlijk! „Het zonnetje schijnt, dus zonder jas!" Mies begon zich wat te haasten. ,Jk kom vroeg heb ik beloofd." Maartoen deed ze in plaats van 't hoedje, Het verse taartje op haar hoofd. Even later kwam ons muisje, Keurig net bij oma aan. „Domoor!", riep die, tranen lachend, „Je hebt het wéér niet goed gedaan!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 12