9.2. Kamerleden over Kabinetspolitiek .Derde macht" en St. Tlicolaas- ac tie van de PROVINCIE STEUNT LECTUUR- V00RZIENING IN ZEELAND WOENSDAG 14 NOVEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BEGROTINGSDEBAT BEGONNEN De verkiezingen werpen haar schaduw vooruit P.v.d.A. kondigde een nieuw program aan. (Van onze parlementaire redacteur) De verkiezing van 1952 nodig, omdat dan de vierjarige parlementaire periode van de zittende leden eindigt en tevens omdat de Grondwetsher ziening, die men in dat jaar denkt te verwezenlijken Kamerontbinding vordert wierp Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer zyn schaduwen vooruit. Men was samengekomen voor de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1952 en het was duidelijk, dat men dit keer niet alleen een blik terug, maar vooral een blik vooruit zou werpen. De tegenstelling, die zich in de afgelopen maanden al zo vaak gedemon streerd heeft, was ook nu duidelijk waarneembaar. Vooral openbaarde zich dit bü de voorkeur voor- of afkeer van een kabinet op brede basis. De fractievoorzitter van de P. v. d. A., mr. Donker, die het debat opende, kwam tot de conclusie, dat het rege ringsprogram zich niet in alle onder delen van het beleid weerspiegeld heeft. Binnenkort, zo kondigde hij aan, kan van de P. v. d. A. een nieuw program verwacht worden, waarin zal worden toegelicht, hoe zij op kor te en op lange termijn een socialisti sche maatschappij ziet. Of en hoe lang de P. v. d. A. aan de regering zal kunnen blijven deelnemen, hangt af van de regeringspolitiek. De K.V.P., die voorstandster is van een breed kabinet, heeft, naar zij zelf beweert, nog al onaangename erva ringen opgedaan met de kleinere, in de regering vertegenwoordigde par tijen. De C.H.U. toonde inderdaad aldus mr. Donker dat haar fractie meermalen verdeeld was. Bg de V.V. D. was het nog erger. Daarom wilde de socialistische woordvoerder gaar ne van de heer Oud weten, in hoever re het beleid van de heer Stikker in het kabinet en dat van de fractie van de V.V.D. elkaar dekken. OPOFFERING! Voor de V.V.D. is de toetreding tot het zittende kabinet een opoffering geweest, zo bekende mr. Oud, de fractieleider van de V.V.D. In zekere zin vindt hij, dat wat het huidige ka binet aangaat niet van een brede ba sis gesproken kan worden. Dit was eigenlijk het aanloopje voor zijn verdediging tegen de heer Hofstra (P. v. d. A.), die hem vroe ger al eens verweten had, dat de V.V.D.-fractie zich zo vaak en bloc tegen allerlei regeringsmaatregelen verzet, hoewel zij medegewerkt heeft aan de samenstelling van het rege lingsprogram en een V.V.D.-er in het kabinet is opgenomen. Mr. Oud ontkende pertinent, dat zrjn fractie zich niet zou houden aan bindende afspraken." Van een kabinet op smal le basis moet de heer Oud niets heb ben. Mr. Oud erkende, dat de derde macht als een min of meer georga niseerde eenheid niet bestaat. Hij is ja*********************## 132 Desgevraagd betaalt U uw winkelier graag tachtig cent voor een bepaald artikel en het komt niet in uw hoofd jop de bediening van andere klanten te vertragen door de winkelchef onder ogen te brengen, dat hij weliswaar het getal tachtig heeft uitgesproken, doch dat U zich met ernst afvraagt, waar om hij niet „acht-tig" heeft gezegd, gelijk hij bij „zeven-tig" eveneens zou hebben gedaan. Neen, dergelijke vra gen stellen we gelukkig niet, omdat we ons te weinig rekenschap geven van de onregelmatigheden, welke zich bij de woordvorming voordoen, en al dus kunnen we mét onze boodschap pen en zonder ruzie de winkel verla ten. Want ruzie zouden we beslist ge kregen hebben met te beweren dat tachtig onregelmatig is. Het tegendeel is het geval! Want de tientallen, die thans ge vormd worden door achter de tel woorden het achtervoegsel „tig" te plaatsen zeven-tig,negen-tighad den in de West-Germaanse dialecten voor de tientallen boven 60 ook nog een voorvoegsel, bijv. in het oud-Sak sisch het woordje antDienovereen komstig was zeventig in het oud-Sak sisch „antsibunta". Door gebrek aan klemtoon degenereerde dit voorvoeg sel „ant" tot een enkele t. Verschillende Middelnederlandse geschriften hebben deze eenzame t nog in ere gehouden door de getallen 70 en 90 als „tseventich" en „lnegen- tich" aan te duiden. In „tachtig" is de t dus geheel regelmatig behouden ge bleven, maar in de andere tientallen is die letter vrijwel geheel verdwenen. Niet helemaal echter, want in enige dialecten in ons land wordt die t nog gehoord. En zelfs U, die haar waar schijnlijk niet zult uitspreken, zelfs U ondergaat nog dagelijks haar invloed. Spreekt U het getal 70 maar eens uit, dan zult U bemerken, dat U seven- tig zegt., wijl de kracht van de t alle eeuwen heeft getrotseerd en de zachte z tot een harde s heeft gemaakt, even als bij „sestig". De getallen, die wij hierboven noem den, waren dus: LX, LXX, LXXX en XC, zo worden ze althans in Romeis- se cijfers geschreven. Alleen op bouw werken en ter aanduiding van hoofd stukken in boeken worden deze cijfers nog wel gebruikt, maar voor de rest houden we ons liever aan de veel een voudiger Arabische cijfers 60, 70, 80 enz. Mag ik U nu weer eens een illusie ontnemen? De door ons aldus genoem de Arabische cijfers stammen niet uit Arabië! H. Pétillon. ook geenszins van plan om te pro beren nog vóór de verkiezingen tot samenwerking te komen. Dat zou trouwens niet in het wezen van het Nederlandse politieke systeem lig gen. Wel achtte hij het mogelijk, dat V.V.D.A.R.P. en C.H.U. zich vóór de verkiezingen uitspreken over wat men daarna zou kunnen gaan doen. KOUDE DOUCHE. Als een koude douche kwam de heer Tilanus, voorzitter van de frac tie van de C.H.U., later met de ver klaring, dat voor een derde macht als wezenlijke eenheid, niet alleen bereidheid nodig is van de V.V.D., maar ook van de A.R. en de C.H.U. En wat dat laatste betreft kan niet veel toenadering verwacht worden. De derde macht van mr. Oud als tegenwicht tegen K.V.P. en P. v. d. A. zal dan ook wel een vrome wens blijven. De heer Tilanus, die zich tegen uitbreiding van het aantal Kamerle den verklaarde, pleitte er voor, dat in het landsbelang meer zal worden gezocht naar hetgeen samenbindt dan naar hetgeen verwijdert. Hij hoopte dan ook, dat na de verkie zingen een nationaal kabinet zal worden gevormd, waarin ook de A. R, zitting kan nemen. De verdeeld heid van zijn fractie vond de heer .Tilanus begrijpelijk en niet erg. De C.H.U. kent en wil geen partijdwang. De heer Weiter (KNP) haalde enkele voorbeelden aan, waaruit bleek, dat een aaneengesloten min derheid zich zonaer succes tegen een meerderheid (K.V.P. en P. v. d. A.) verzette en knoopte daaraan de con clusie vast, dat we een kabinet be hoeven, dat niet over een meerder heid in het parlement beschikt, maar van geval tot geval moet po gen voor bepaalde maatregelen een meerderheid te krijgen. NIET ALLEEN OVER POLITIEK. Uiteraard heeft men tijdens deze beschouwingen niet uitsluitend over politiek gesproken. Enkele afgevaar digden pleitten met Idem voor een krachtige voortzetting van de wo ningbouw, liefst met financiële steun van de overheid. De heer Andriessen (K.V.P.) wijdde daaraan zijn gehele rede, die hij liet eindigen in een mo tie. waarin hij zijn wensen dienaan gaande had vastgelegd. De heer Weiter zong nog een treurlied over het verloren gaan van Indonesië en de heei- Oud critiseerde vooral het financiële beleid van prof. Lieftinck. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering kwam de communist Wagenaar aan het woord, die de regering er van be schuldigde niets anders te hebben gedaan dan Amerikaanse politiek ten uitvoer leggen. Spr. begroette Piet van Stavers als een symbool voor de gehele wereld, maar werd daarvoor door de voorzitter tot de orde geroepen omdat deze Piet van Stavers een veroordeeld dienstwei geraar is, met wiens houding in de Kamer geen instemming mag worden betuigd. Nadat de heer Wagenaar ook de sociale politiek der regering nog had gehekeld, sprak de katholieke frac tieleider, prof. Romme, waardering uit voor de wijze, waarop het kabinet twee taken vervult: beïnvloeding van Het bekende beeldje van Christoffel Pullmann de dappere grenadier aan de Straatweg even buiten het Paleis Soestdyk, is in de loop van de jaren nogal beschadigd. Souvenirjagers heb ben hem zelfs zijn bajonet ontnomen. Sinds kort heeft deze soldaat uit de troepen van Prins Willem V zijn post verlaten en wordt in de edel- smidse van Brom te Utrecht weer op geknapt. Ook zijn bajonet krijgt hij weer terug. Spoedig zal hij, hersteld en strijd- vaardig, weer prijken op zijn oude plaats waar hij op 27 Juli 1787 sneu velde in de strijd met de patriotten. De dappere grenadier stierf liever dan zijn wa#ens neer te leggen. internationale beslissingen en ver werkelijking daarvan op het natio nale terrein. Spr. wilde zich blijven richten op het doel van de Europe se politieke integratie en wees daar bij op het belang van de inschake ling van West-Duitsland. Nakaarten over de souvereiniteits- overdracht heeft geen zin volgens prof. Romme, die zich overigens eens verklaarde met het standpunt van de regering over de herziening der Unie-verhouding en de Indonesische eisen ten aanzien van Nieuw Guinea onvervulbaar noemde. Wat de positie van de K.V.P. in 't kabinet betrfet, wees spr, er op, dat deze partij een weerspiegeling is van een complexiteit en als zodanig een niet te versmaden bijdrage levert. Nadat de heer van de Wetering (C.H.) nog zijn bezorgdheid had uitgesproken over de inhoud en voor al de fabelachtige hoogte der be groting en de heer Lucas (K.V.P.) had gewaarschuwd tegen te grote overheidsbemoeiing, werd de verga dering verdaagd. Nog geen vorderingen te Panmoendjon. Dinsdag hebben de geallieerde en communistische afgevaardigden te Panmoendjon zonder succes vgf uur lang gedebatteerd over de vraag, wanneer een wapenstilstandslinie in Korea moet worden vastgesteld: nu of wanneer over alle andere vraag stukken overeenstemming is be reikt en een wapenstilstandsovereen- komst is getekend. Het communistische standpunt van Dinsdag hield in feite een verloo chening van het eerder overeengeko men standpunt in. dat de vijande lijkheden gedurende de besprekingen zouden voortduren. Aan het Oostelijk front hebben de geallieerden aanvallen over een frontbreedte van 5 km. afgeslagen. Elders aan het front ontmoetten ge allieerde patrouilles weinig tegen stand. Amerikaans vliegtuig wordt vermist. Uit Frankfort wordt gemeld, dat een Amerikaans vliegtuig wordt ver mist. Naar verluidt was het toestel Dinsdagmorgen met 32 personen aan boord uit Frankfort vertrokken. Het werd 's middags te Bordeaux ver wacht, doch is daar niet aangeko men. Omstreeks 12 uur werd Dins dagmiddag het laatste bericht van het vliegtuig, dat zich toen boven Dyon bevond, ontvangen. Uit Wies- baden zijn Amerikaanse militaire toestellen vertrokken om het ver miste vliegtuig te zoeken. Er komen weer voorstellingen in Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee en Oostburg. Maar wat er vertoond wordt, blijft nog even een verrassing, sing. I De voorstellingen zijn als volgt samengesteld: GOES: Zaterdag 1 December in ,,De Prins van Oranje". MIDDELBURG: Zaterdag 8 December in het Schuttershof. VLISSINGEN: Woensdag 5 December in het Concertgebouw. Van Zierikzee en Oostburg worden datum en gebouw nog nader bekend gemaakt. De toegangsbewijzen voor de voorstellingen zyn te verkrij gen door inlevering van bonnen, welke worden uitgegeven door winkeliers, die in de P.Z.C. adverteren en aan deze actie meedoen. Bij aankoop van een bedrag van minstens i.krijgt men een bon en voor 10.aan bonnen wordt op nader bekend te maken dagen aan onze kantoren een toegangsbewijs uitgereikt. Het bestede bedrag wordt naar beneden afgerond op hele guldens en per aankoop worden maximaal bonnen verstrekt voor 20.Iedere winkelier, die aan deze St. Nicolaas-actie meedoet, maakt dit bekend door middel van een raambiljet. In GOES worden de bonnen door de winkeliers uitgereikt van 14 tot en met 28 November. In VLISSINGEN van 20 November tot en met 3 December. In MIDDELBURG van 21 November tot en met 5 December. LET IN DEZE PERIODE DUS VOORAL OP ONZE ADVERTENTIEPAGINA'S GEEN PREVENTIEVE CENSUUR. Aan subsidie wordt beperkende voorwaarde verbonden ter wering van ongewenste boeken. Het voorstel tot het verlenen van financiële steun aan de lectuurvoorzie ning in Zeeland kon in de Dinsdag gehouden, in hoofdzaak aan het Streek plan Walcheren gewyde zitting der Provinciale Staten, kort worden afge daan. Het bleek zonneklaar, dat- alle Statenleden deze lectuurvoorziening wel gezind zyn en het niet weinig toejuichen (ook al zal dit geld kosten), dat de Provincie haar eigenlyk onmisbare steun aan de verbetering en uitbrei ding van de boekenschat in Zeeland verleent. De heer J. Hommes (A.R.), sneed echter een probleem aan, waarover nog wel wat te zeggen viel: de controle op de inhoud van bibliotheken en boekenkisten. Door de voorwaar den, verbonden aan het verlenen van het provinciaal subsidie, uit te brei den, konden Gedeputeerde Staten aan zyn verlangen tegemoet komen, zon der dat andere Statenleden hiertegen in het geweer behoefden te komen. Wat de subsidiëring betreft, meen de de heer Hommes dat in de eerste plaats het particulier initiatief hier een rol heeft te spelen, daarna de ge meente en pas in de laatste plaats de Provincie, die aan haar financiële steun tevens bepaalde voorwaarden dient te verbinden. Zo moet onzede lijke en revolutionnaire lectuur in ieder geval geweerd worden. De Provincie meent niet als censor te kunnen optreden: er bestaan reeds commissies, die een wakend oog hou den op de aard van de boeken in de openbare bibliotheken. Maar hoe zit het met de objectiviteit van de com missieleden? De stichting Zeeland heeft geconstateerd, dat in de winkel bibliotheken is dat het geval die bij prikkelende inhoud worden aangetrof fen, maar dat wel werken voorkomen en ook in de niet-commerciële bi bliotheken is dat het geval die bij voorkeur niet aan ongevormden moe ten worden uitgeleend. De heer Hommes sprak in verband daarmee de hoop uit, dat G. S. als nog de subsidie-voorwaarden zullen aanvullen en wel in die zin, .dat de catalogi aan de beoordeling van Ged. Staten worden onderworpen. Mevrouw E. J. van den Broeckede Man (Arb.) was het daarmee persé niet eens. Zij zou hoogstens controle op de literaire kwaliteiten van de boe ken wensen. De heer J. M. A. C. van Dongen (K.V.P.) juichte echter het voorstel van de heer Hommes toe. De heer A. H. S. Stemerding (C.H.), die, evenals de andere sprekers G. S. lof toezwaaide voor hun voorstel, ver klaarde, dat zijn fractie controle op de inhoud der bibliotheken een maatre gel van orde vindt, welke ongetwijfeld toe te juichen valt. De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) kon zijn steun aan het voorstel van de heer Hommes niet geven en ook de controle op de literaire kwaliteiten van de boeken achtte hij onmogelijk. Naar de mening van zijn fractie bie den de beperkende voorwaarden, wel ke G. S. aan de subsidie verbinden, reeds voldoende zekerheid. De heer H. Flikweert (S.G.P.) plaatste zich achter het voorstel van de heer Hom mes, doch de heer A. Vermaire (Midd. partij) verwierp het. Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (Arb.) voelde er meer moeten. voor om de controle afhankelijk te stellen van de omstandigheden en de controle dus facultatief te stellen. HET RIJK NAGEVOLGD. Hierna kwam de Gedeputeerde, mr. dr. A. J. J. M. Mes, aan het woord. Hij vond het verheugend, dat in ieder ge val niet wordt voorgesteld een com missie van censuur in te stellen, die •preventieve *contröle zou moeten uit oefenen. Iedereen zal er mee instem men, dat zedenprikkelende en revolu tionnaire lectuur wordt geweerd. Ged, Staten kunnen bepaalde voorwaarden stellen, maar kunnen moeilijk de in houd van bibliotheken en boekenkis ten volledig controleren; het zou bij steekproeven moeten blijven. De voorwaarden, welke het Rijk aan zijn subsidie aan openbare biblio theken verbindt, geven al een grote waarborg. De Provincie kan het Rijk daarin volgen en zou daardoor volgens spr. aan het verlangen van de heer Hommes in aanzienlijke mate tege moet komen. De heer Hommes was het daarmee eens, maar de heer Schorer bleef de facultatieve oplossing van het vraag stuk boven de imperatieve stellen. De heer Verhagen was van oordeel, dat voor het geval er geen facultatieve regeling komt, de beperkende voor waarde met betrekking tot de inhoud van de boeken, dezelfde voorwaarde dus, die het Ryk stelt, in het besluit van de Staten moet worden opgeno men. Het voorstel van Ged. Staten werd hierna met algemene stemmen aan genomen. Koningin zal Amerikaanse parlementsleden ontvangen. Enige leden van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, die op het ogenblik in ons land vertoeven, zullen een bezoek brengen aan H. M. de Koningin. Voorts zullen zy besprekingen voeren met de minis ter van Sociale Zaken over het pro bleem van de Europese overbevol king en het vluchtelingenvraagstuk e leden der Tweede Kamer ont- Vrijspraak voor adviseur uit verstikkingszaak Bened en-Leeuwen De Arnhemse rechtbank heeft Dins dag de technisch adviseur J. P. J. G. H. te Den Bosch vrijgesproken van de ten lastelegging dat hij hoogst on voorzichtig zou hebben toegelaten, dat in het St. Jozefsgesticht te Bene den-Leeuwen de centrale verwarming, waarvan een leidingkanaal nog niet was aangesloten, in werking werd ge steld, Hierdoor konden koolmonoxy- degassen doordringen in de slaapver trekken van enige bejaarde bewoners van het gesticht. Zes oude mannen kwamen door het binnendringen van deze gassen om het leven. De eis luidde 2000 boete of 180 dagen hechtenis. Nederlandse positie E.B.U. verbeterd In het twaalfde verslag van de Ne derlandse regering aangaande de werking van het Europese program ma over het tweede kwartaal van 1951, treft men nog een somber beeld aan van het achteruitlopen van onze positie in de E.B.U. Ons land heeft er met 300 millioen dollars debet ge staan. Op het ogenblik is dat terug gebracht tot ongeveer 135 millioen dollars. Dat wil dus zeggen, dat de situatie in een drietal maanden zich geheel heeft gewijzigd. Van deskundige zijde merkte men ons op, dat zulks geen reden tot jui chen geeft, maar hoogstens tot een gevoel van bevrediging. DE IN- EN UITVOER. In October was 99 procent van onze invoer door uitvoer gedekt. De waarde van de invoer in October bedroeg 788 millioen (v.m. 708 millioen). terwijl voor een waarde van 782 millioen (v.m. 694 mil lioen) werd uitgevoerd. Het tekort op de handelsbalans vermeerderde in October met slechts 6 millioen en bereikte ultimo Oc tober een hoogte van 2270 milli oen. Grote Nederlands- Belgische manoeuvres. De enkele gecombineerde Belgisch- Nederlandse legeroefeningen die dit jaar enige malen op zeel' beperkte schaal zijn gehouden, zullen het vol gend jaar worden uitgebreid tot ge zamenlijke oefeningen in veel groter verband. Belgische bataljons en af delingen tanks zullen dan met en te gen sterke Nederlandse legeronderde len worden geoefend. Frankrijk gaat dollarinvoer beperken Wanneer de Franse premier, René Pleven, Vrijdag het woord zal voeren over de financiële en economische po sitie van het land, zal hij waarschijn lijk een vermindering aankondigen van de met dollars te betalen invoer. Het Franse kabinet zal tijdens zyn bijeenkomst van Woensdag of Don derdag besluiten, of er na afloop van het debat om het vertrouwen van de Vergadering gevraagd zal worden. Dinsdagmiddag heeit een Auster sportvliegtuigje van Engelse nationali teit een geslaagde noodlanding gemaakt op een weiland bij Dlnteloord. Het wereldgebeuren Adenauer naar Parijs Ook de West-Duitse Bonds-repu- bliek zal in het huidige politie ke wereldcentrum een actieve rol gaan spelen, nu Bondskanselier dr. Adenauer door de ministers van buitenlandse zaken van de Ver. Sta ten, Engeland en Frankryk la uitge nodigd naar Par(js te komen. De op 22 November a.s. daar tq houden con ferentie wordt zéér belangrijk geacht. Want tenslotte zal deze gevolgd wor den door een büeenkomst van de Raad van het Atlantisch Pact in Ro me. die besluiten zal bespreken over de vorming van een Europees leger. In Bonn beziet men dc conferentie als een nieuwe poging der geallieer den om met de Bondsrepubliek over eenstemming te verkrijgen over de vervanging van het bezettingssta tuut door een stelsel van tweezijdige verdragen. Nadat de Westelijke mi nisters in September in Washington besloten hadden de Bondsrepubliek een grotere mate van souverelniteit te geven en haar sterker in de ge meenschappelijke inspanningen van het Westen te betrekken, hebben de Hoge Commissie en Adenauer in acht conferenties geen kans gezien een volledige principiële overeenstem ming te bereiken over de vorm waar in de nieuwe verhouding tussen de ge allieerden en de Bondsrepubliek zou worden gegoten. Volgens de schaarse officiële gege vens aie tot dusverre over het ver loop van deze besprekingen werden gepubliceerd, heeft men een aantal principiële punten naar de regeringen moeten verwijzen, daar op het niveau van Bonn, waar de Hoge Commissie aan een nauw omschreven instructie gebonden is, geen overeenstemming kon worden bereikt. Een der punten waarover men het in Bonn niet eens heeft kunnen worden, is de beperking der Duitse souvereiniteit door een door de geallieerden gewenste bepaling dat zij in noodgevallen de uitoefening van de souvereine rechten weer zelf ter hand zou kunnen nemen. Daaraan zou wel een intensief beraad met de Bondsrepubliek aan vooraf gaan. doch deze garantie wordt kennelijk van Duitse zijde niet voldoende ge acht. De leider van de oppositie, dr. Kurt Schumacher, heeft dezer dagen nog eens opnieuw gewaarschuwd voor een aanvaarden van zo een bepaling en zulke beperkingen. Soortgelijke beschouwingen zijn overigens niet al leen uit het kamp der oppositie ver nomen. In vele Duitse beschouwingen is dc trage gang van de in Bonn gevoerde onderhandelingen toegeschreven aan de mogelijkheden tot een bijeenkomst der Grote Vier, die aan de vooravond van de Parijse conferentie der V.N. werden besproken. Deze mogelijkhe den hadden bij vele Duitsers, vooral de politici, bêpaalde bezorgdheid ge wekt. Zo kon men de vrees constate ren dat de Grote Vier wellicht een overeenkomst zouden kunnen treffen .die weliswaar een vereniging van Duitsland zou hebben kunnen bren gen, doch die tegelijkertijd het vier zijdige bezettingsregiem van Pots dam zou hebben kunnen herstellen. Hoewel geen enkele uiting van gealli eerde zijde in deze richting heeft ge wezen en de Amerikanen reeds vroe ger Potsdam als een stuk uit het ver leden hebben gekenmerkt, had zich in Bonn toch de vrees verbreid, dat de vier bezetters het wel eens op kosten van Duitsland zouden kunnen eens worden. Politieke waarnemers zien in de uitnodiging van de West Duitse Bondskanselier naar Parijs een nieuw bewijs voor het vaste voorne men van de geallieerden om ook te genover het diplomatieke offensief van Moskou ongestoord op de weg van de aansluiting van de Bondsrepu bliek bij de Westelijke verdedigings gemeenschap verder te gaan. Men neemt aan dat er de Westelij ke ministers veel aan gelegen is nog tydens de zitting van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties te Parijs, de Sowjet-vertegenwoordigers voor een principiële overeenstemming met dr. Adenauer te kunnen stellen. Kor Kuiler overleden Op 73-jarige leeftijd is te Groningen overleden de oud-dirgent van de Gro ningse Orkest Vereniging Kor Kuiler. Kor Kuiler werd 21 April 1877 te Alblasserdam geboren. Hij studeerde aan het Amsterdamse conservatrorium onder leiding van Julius Röntgen (piano) en Bernard Zweers (compo sitie) en vestigde zich te Groningen, waai- hij in 1910 bij het vertrek van dr. Peter van Anrooy aangesteld werd tot dirigent van de Groningse Orkest- Vereniging en van de zangvereniging „Bekker". Behalve als dirigent genoot hij ook bekendheid als componist. Van zijn composities zijn vooral bundels liederen voor kinderen zeer bekend geworden en zij worden gere kend tot het beste wat op dit gebied geschreven is. Van zyn werken zijn onder meer te noemen: „Deux Morceaux Caracteris- tiques", sonate voor piano, sonate voor piano en viool, de opera „Saskia" enz. Nog onlangs componeerde hij in op dracht van de Raad voor de Kunst der gemeente Groningen een vioolconcert, dat hij persoonlijk dirigeerde. Een „erelonds voor oud verpleegsters". Op initiatief van het hoofdbestuur van de „Nederlandse Bond voor Zie kenverpleging" is dezer dagen te Amsterdam het ..Erefonds voor Oud- Verpleegsters" opgericht. De bedoeling van de initiatiefne mers is, zo snel mogelijk een einde te maken aan de diepe ellende, waar in een groot aantal Nederlandse oud-verpleegsters verkeert. Het gaat hier om een vrij grote groep ver pleegsters, die te oud zijn om te werken en nog te jong om te kun nen profiteren van de noodwet- Drees. Het zijn de oud-verpleegsters, die, toen zij vele jaren geleden het beroep kozen, nog zo slecht gesala rieerd werden, dat zij daarvan geen premie voor een levensverzekering konden betalen. Nu zyn zij in finan ciële moeilijkheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5