NIEUWS UIT ZEELAND stöto SrERl/M/ Sport en wedstrijden Protestants ziekenhuis voor de Bevelanden. ZUID-BEVELAND P.Z.E.M. WIL GROND RUILEN MET GEMEENTE GOES LAATSTE NIEUWS Overeenstemming te Pan Hoen Djon ïïe allerbeste l/irginia shag KERKNIEUWS MAANDAG 12 NOVEMBER 1951 PROVIN ClALE ZEEUWSE COURANT 5 Ook een werkplaats voor minder-validen Na velo besprekingen in de loop der laatste jaren, zal thans binnen afzien-, bare tijd aan de Bevelandse gemeen teraden een concept gemeenschappe lijke regeling voor financiële steun bij de oprichting en exploitatie van een protestants christelijk streekzie kenhuis worden voorgelegd. In de Vrijdag gehouden vergadering van de vereniging van burgemeesters en secretarissen in Z.- en N.-Beveland, is men hierover tot overeenstemming gekomen. Zoals bekend zal het be stuur van de stichting voor 40 pet. uit vertegenwoordigers der gemeen ten en 60 pet. uit vertegenwoordigers der prot. kerken bestaan. In gelijke verhouding zullen de kosten van voorbereiding, en de exploitatiekosten worden gedragen, w.o. jaarlijkse af schrijvingen voorzover niet door ver- pleeggelden e.d. gedekt. Na het ge reedkomen van dit ziekenhuis, zullen de gemeenten op dezelfde basis steun verlenen aan het R. K. ziekenhuis „St. Joanna" te Goes, wanneer dit een ex ploitatietekort mocht krijgen. Voorts werden in deze vergadering de burgemeesters J. J. v. d. Maas, J. Vader, C. F. A M. van Horsigh en S A. N. van Oeveren alsmede de gem.- secretarissen, J. Blok en S. J. van Dij- ke, toegevoegd aan een reeds bestaan de commissie, tot bestudering van de mogelijkheid om te komen tot oprich ting van een werkplaats voor minder validen op de Bevelanden. In de ge meenten zal een enquête worden in gesteld, hoeveel personen voor arbeid in een dergelijke werkplaats in aan merking kunnen komen. RAAD KRABBENDIJKE. Binnenkort bevolkings onderzoek op t.b.c. BEGROTING 1952 AANGEBODEN. Onder voorzitterschap van burge meester J. Vader kwam de raad van Krabbendjjke in vergadering bqeen. De wethouderssalarissen werden met 5 verhoogd en een verzoek om ontheffing van straatbelasting niet ingewilligd. De vergoeding voor de gemeentebode, die de huur van de gemeente woningen incasseert, werd niet verhoogd. Aan de Chr. U. L. O. en Kweekschool werd een be drag van 743 toegekend voor ver betering van de verlichting. Opnieuw werd vastgesteld de verordening op de heffing van de hondenbelasting, vermakelijkheidsbelasting en laad-, los-, lig-, weeg- en havengelden. De heffing van rechten voor het opha len van huis- en bedrijfsvuil werd met 1 verhoogd en is thans ge bracht op 3 50 per gezin per jaar. Er werd een nieuwe kindertoelage verordening voor het daarvoor in aanmerking komend gemeenteper- soneel vastgesteld. Eveneens werd vastgelegd een nieuw reglement voor de burgerlijke instelling „Maatschap pelijke Zorg". De wijziging van de gemeentelijke bouwverordening werd z.h.s. aangenomen. De gemeentebegroting 1952 werd aangeboden met de volgende ctffers. Gewone dienst 281.346,92 met een post onvoorzien van 2088. De ka- pitaaldienst liet aan ontvangsten en uitgaven resp. zien bedragen van 1.080.942,89 en 1.154.361,45, met een nadelig saldo dus van 73.418,56. Bij de rondvraag merkte de heer D. Waverijn op, dat er op de hoek DoelstraatOostweg nog geen licht punt is aangebracht. Tevens infor meerde hg naar het bevolkingson derzoek op t.b.c. De voorzitter zei- de, dat Krabbendijke spoedig aan de beurt is voor dit onderzoek. Goes UITVOERING „KUNSTVRIENDEN". Telkenjare brengt de Goese toneel vereniging „Kunstvrienden" enkel." toneelstukken in het „Schuttershof" en altijd weer is de belangstelling bijzonder groot. Zo was ook Zater dagavond de Schuttershof zaal weer tot in 'alle hoeken gevuld, toen „Kunstvrienden" voor het voetlicht trad met het toneelspel in drie bedrij ven, „Onder een dak" van Jan Fa- bricius. 't Stuk voert ons binnen in een plattelandsgezin. Er is een conflict in deze familie, want de vader heeft een vooroordeel tegen de vrouw van een zijner zoons, omdat ze een „stadse" is. De familietragedie ont wikkelt zich op de dag, dat de moe der begraven wordt. Teleurstellingen blijven niet uit, totdat eindelijk aan de vader de ogen open gaan. „Kunstvrienden" heeft de kansen, die dit stuk bood, ten volle benut en de ovatie die zij aan het einde in ontvangst mocht nemen, heeft zij dan ook ten volle verdiend. Men speelde beheerst en men verviel niet in overdrijving. De beste rol was die van de heer W. Kex-khove, die zijn rol als zoon en onderwijzer goed uit beeldde. evenals trouwens zijn vrouw. Mevr. P. Schrijver—v. d. Berge, al had zij zich wat jeugdiger kunnen uitdossen. Kostelijk om te zien was liet spel van de heer P. Temmerman, die een goede creatie gaf van de ge moedelijke altijd vol grapjes zittende schoonzoon. Ook mevrouw T. van VredegemBijkerk gaf na een aar zelend begin, goed spel te zien. De heren F. van Vredegem, P. Zandee en H. de Jonge en de dames A. van VredegemOlievier en M. de Jonge completeerden het geslaagde geheel Tijdens deze uitvoering werden de heren W. Zwartenoorte en C. Boonc gehuldigd in verband met hun 25- jarig lidmaatschap. HANDELSAVONDSCHOOL GOES. De heer P. J. Vermeulen, die kort geleden werd benoemd tot directeur van de Handelsavondschool te Goes, heeft per 1 Januari ontslag ge vraagd wegens vertrek naar 's-Gra- venhage. Kruiningen BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. De afdeling Kruiningen en om streken van de Bond van Plattelands vrouwen hield in hotel „De Koren beurs" te Kruiningen een bijeen komst. Na een welkomstwoord van de presidente, mevr. E. van Beekom- Bennewitz, sorak mej. mr. dr. A. J. Blits (Psychologe) uit Den Haag over het onderwerp „Omgang met onszelf en anderen." Na de pauze werden verschillende vragen gesteld over dit moeilijke probleem, waarop mej. Blits een duidelijk antwoord gaf. Daarna werd nog een kleine wedstrijd in bloemschikken gehou den waarvoor veel belangstelling bestond. Nisse DE RAAD VERGADERT. De gemeenteraad van Nisse komt Dinsdagavond om half acht in open bare vergadering brjeen. 's Heer Abtskerke ZENDINGSAVOND. Te 'sHeer Abtskerke werd ln het verenigingsgebouw „Irene" een Zen dingsavond gehouden, uitgaande van de Hervormde gemeenten van 's-Gra- venpolder, Nisse en 's-Heer Abtsker ke. Na opening door ds. J. H. Kluiver te 's-Gravenpolder sprak ds. H. Zun- neberg van Ellewoutsdijk een inlei dend woord, waarna de nieuwe zen dingsfilm van het Zendingsbureau der Ned. Herv. Kerk vertoond werd. Na een pauze sprak mevrouw Klein-van Roozendaal te Heinkens- zand over „Hoe ga ik met mijn buren om". Ten slotte werden enige filmstro ken vertoond over het leven van Al- bert Schweitzer, waarna ds. van Oyen te Nisse de zeer geslaagde en druk bezochte vergadering sloot. Borssele HULPPOSTKANTOOR GEOPEND. Te Borssele werd het nieuwe hulp postkantoor in gebruik genomen. Het gemeentebestuur werd verte genwoordigd door de waarnemend burgemeester, de heer J. Walhout, de gemeentesecretaris en de tweede wethouder. Ook de inspecteur van de P. T. T. in het district Breda en de directeur van het postkantoor te Goes waren aanwezig. Beide heren voerden het woord, evenals de heer Walhout, die zijn vreugde uitsprak over de nieuwe aanwinst van dc ge meente. De kantoorhouder, de heer Koole, mocht vele gelukwensen ont vangen. Kapelle VERGADERING C. H. KIESVERENIGING. In de op Maandag 19 Nov. a.s. te houden openbare vergadering der Chr. Historiscne kiesvereniging in het verenigingsgebouw „Obadja" zal als spreker optreden, de heer H. W. Ti- lanus. Het onderwerp voor deze avond luidt: „De politieke vragen van deze tgd". Op deze avond zal er tevens ge legenheid zijn tot gedachtenwisseling. Moderne vlasfabriek te Dreischor geopend. Bg een felle brand werd op 18 Mei de vlasfabriek van de heer A. van Felius te Dreischor in de as gelegd. Kort daarna werd met de herbouw begonnen en Zaterdag reeds kon de nieuwe fabriek worden geopend. Dit geschiedde met enige plechtig heid. De heer Van Felius voerde als eerste het woord en dankte B. en W. de diverse autoriteiten voor hun grote medewerking, alsmede degenen, die een bijdrage hebben geleverd voor de bouw en inrichting van de nieuwe fabriek, die een capaciteit heeft van 70 a 80 kg. vlaslint per uur met een maximum van 100 kg. In het bedrijf werken tien man, waarvan zes de machines bedienen. Het vlas, ge root in de coöperatieve roterij te Dreischor, komt eerst op de werk bank en wordt vervolgens gezwin geld. Afval wordt gezuiverd van de lemen, welke verbrand worden. De verbrandingsoven is gebouwd op cir ca 70 meter van de fabriek, die zelf brandvrij is. De machines kunnen in acht verschillende standen draaien en daardoor acht kwaliteiten verwerken. De heer Van Felius verzocht tenslot te de burgemeester, de heer A H. Vermeulen, de machines in werking te stellen. GESLAAGDE AARDAPPELCOLLECTE. Dat Kapelle de stichting „Kinder- zorg" nog steeds een warm hart toe draagt, blijkt wel uit de een dezer da gen gehouden aardappelcollecte, door de diaconie der Ned. Hervormde Ge meente. De opbrengst was: 108 kis ten aardappelen, 3024 k.g.; 27 kisten groenten, 508 kg.; 52 kisten fruit, 1040 kg.; 26 paar schoenen; 3 pak ketten kruidenierswaren; 1 pakket wol; 1 pakket leesboeken en spelle tjes; 12 pakketten kleren; 34 paar nieuwe wollen kousen; 1 pakket zil verpapier; 1 pakket kranten en voorts nog een geldbedrag van 67,50. Wemeldinge VERGADERING NED. HERV. KIESVERENIGING. Te Wemeldinge vergaderde de Ned. Herv. Kerkelijke kiesvereniging „Uw Koninkrijk Kome" in de Chr. School onder voorzitterschap van de heer J. Slaakweg. Na voorlezing en gebed •gadering. w a door de ris, de heer K. J. Dominicus, en het uitbrengen van het jaarverslag door de penningmeester, de heer A. Domi nicus, werden deze bescheiden met algemene stemmen goedgekeurd. Vervolgens werden bestuursverkie zingen gehouden. De heer K. J. Do minicus werd herkozen en als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Ant. van der Cingel. Voorts werd be sloten om de contributie te verhogen en te brengen, op 0.50. Bij de verkiezing van candidaten voor de op 13 November te houden stemming van drie notabelen werden de heren A. Naajj, J. de Jonge Dz. en N. van Klink herkozen. De heer L. Ruissen sloot deze bij eenkomst met dankzegging. S* opende deze de vergadering. Na le zing van de notulen door de secreta- VOORSTELLEN AAN DE RAAD. Dépendance van openbare kleuterschool bijdt. niet genoeg ruimte meer. In verband met het leggen van een vrij groot aantal electrische kabels naar het schakelstation aan de Evertsenstraat en de afwerking van het terrein vóór het schakelstation te Goes, heeft de P.Z.E.M. het gemeente bestuur om medewerking verzocht. De sloot vóór het schakelstation zal gedempt en gerioleerd moeten worden, waarna een tegeltrottoir wordt aan gelegd. De P.Z.E.M. wil de kosten hiervan geheel voor haar rekening ne men. Hierby is tevens een grondruil noodzakelijk, waarbij de P.Z.E.M. voor 175 m2 een bedrag van f 1487,50 bijbetaalt. B. en W. van Goes stellen de raad thans voor hiertoe te besluiten. Daar de bouw van een nieuwe brandweerkazerne binnen het raam van een sluitende begroting in 1951 niet mogelijk zal zijn en waarschijn lijk ook in 1952 niet, wordt voorge steld voor de ruiling met de heer J. Gunst, van de brandweerkazerne te gen grond aan de Brouwersgang een voorlopige overeenkomst aan te gaan. Ter vaststelling wordt aangeboden een regeling rechtspositie onderwij zend personeel van de gemeentelijke gymnasiale afdeling, terwijl de raad tevens de aanwijzingen van de rector, voor de lessen welke door leraren van de afd. R.H.B.S. aan de gem. gymnasi ale afdeling worden gegeven, door een benoemingsbesluit moeten be krachtigen. OPENB. KLEUTERSCHOOL. De dépendance van de Openb. kleu terschool, in de Leliestraat te Goes biedt niet genoeg ruimte meer om de kinderen uit Bouwplan III en Oost onder te brengen. De Oudervereniging heeft daarom het gemeentebestuur twee suggesties aan de hand gedaan. Gedacht werd aan uitbreiding van de dépendance met één lokaal voor 40 leerlingen. Ook werd gevraagd of de mogelijkheid bestaat om de houten noodschool in de Tulpstraat voor het openbaar kleuteronderwijs beschik baar te stellen, na de bouw van de tweede achtklassige lagere school. B. en W. ontkennen de verplichting om voor de nodige lokaliteiten voor het Yerseke MOND- EN KLAUWZEER. Naar wy vernemen breidt het aan tal gevallen van mond- en klauw zeer onder het vee in Yersekse Moer gestadig uit. Rilland-Bath TIJDELLJK HOOFD CHR. SCHOOL Tot tydelgk hoofd van de Chr. school te Rilland-Bath werd benoemd de heer E. R. Feringa uit Dinxperlo. kleuteronderwijs te zorgen. Bovendien zijn de uitgaven welke de gemeente zich hiervoor reeds getroost, vrij hoog. Zo hoog zelfs, dat deze de laatste ja ren voortdurend aan critiek van G. S. onderhevig' zijn. Niettemin hebben B. en W. ernstig gestreefd naar een oplossing. Uitbreiding van de dépen-, dance met één lokaal is om financiële redenen niet mogelijk. Van de nieuwe 8-klassige school zijn reeds vijf loka len voor de R. K. Jongensschool be stemd. De noodschool in de Tulpstraat zal voor het 1. o. bestemd moeten blij ven, hetzij voor school A of voor de Chr. school WestwaL Er zou wel een lokaal in school A aan de L. P. v. d. Spiegelstraat beschikbaar komen. Dit werd reeds bericht aan het bestuur van de kleuterschool, doch dit aanbod kon niet de instemming verwerven. Het bestuur vraagt nu een school van minstens drie klassen. Daar de dé pendance niet voor het lager onder wijs geschikt is stellen B. en W. voor het bestuur te berichten, dat er mo menteel geen andere oplossing is, dan het beschikbaarstellen van een lokaal van school A. Verder is er een schrijven van een vader, wiens dochter werkzaam is als hulponderwijzeres aan de Kleuter school. Na het behalen van het diplo ma kleuterleidster werden haar twee extra periodieke verhogingen toege kend. Adressant verzoekt een bevor dering tot gediplomeerd onderwijze res en tevens vaste richtlijnen voor de personeelsbezetting. B. en W. ontken nen, dat een bevordering tot gediplo meerd onderwijzeres het logisch ge volg van het behalen van het diplo ma zou zijn. Aan de benoeming tot tijdelijk hulponderwijzeres is volgens hen, de voorwaarde van het behalen van het diploma ook niet verbonden. Met de extra verhogingen is men tot de grens van het mogelijke gegaan. Uitsluitend de totstandkoming van een kleuteronderwijswet, gepaard met toekenning van rijksvergoeding, zou B. en W. van standpunt kunnen doen veranderen. Van de R. K. Uloschool is er een verzoek om financiële medewerking tot plm. f 1300 voor aanschaf van 15 schoolbanken. Nog geen officiële bevestiging. Dc subcommissie, die de wapenstil standslinie moet vastleggen, .schijnt tot een overeenkomst gekomen te zijn, zo verluidt uit welingelichte bron. Er is evenwel nog geen officiële mede deling hier over uitgegeven. De commissie zal volgens het Fran se A.F.P., het standpunt van de dele gatie der Ver. Naties aanvaard heb- ben. Volgens dit standpunt zou de de finitieve vaststelling van de demarca tielinie en de gedemilitariseerde zóne pas na afloop van de wapenstilstands onderhandelingen moeten geschieden De communisten zouden niet langei staan op de onmiddellijke vaststelling van een demarcatielinie en zich met een geallieerde verzekering tevreden stellen, dat gedurende de verdere on derhandelingen geen grote offensieven uitgevoerd worden. Aan de andere kant zouden de communisten Kaesong mogen behouden. Statenkring Goes C.H.U Zaterdagmiddag kwam de Staten- ki-ing Goes van de C.H.U. met de besturen van de kiesverenigingen in „De Prins van Oranje" te Goes bij een onder voorzitterschap van de heer C. Philipse. De vergadering werd ook bijgewoond door de voorzit ter van het Kamerkringbestuur, mr. W. F. E. baron van der Feltz. Uitvoerig werd de propaganda voor de a.s. verkiezingen besproken, waax*voor ook lichtlijnen zijn opge steld. Verder kwamen nog verschil lende interne kwesties ter sprake. Bij de rondvraag werd de heer iiilipse' als lid van Ged. Staten nog gevraagd naai- de geruchten, volgens welke de veertarieven op de Wes- terschelde zouden worden verhoogd, in verband met de tekorten. De heer Philipse kon hieromtrent geen posi tieve mededelingen doen. Adver'entie. INTREDE Ds. J. EYGEXDAAL TE HOOFDPLAAT Hoofdplaat heeft weer een eigen predikant. Onder zeer grote belang stelling deed ds. J. Eygendaal, voor malig zendingspredikant in Nieuw- Guinea, zijn intrede als leraar van de Ned. Hex-v. Gemeente te Hoofdplaat. In de morgendienst werd ds Eygen daal bevestigd door dr. F. J. Fokke- ma, zgn oude leraar, de director van de Zendingsacademie te Oegstgeest. Als bevestigingstekst had ds. Fokke- ma gekozen: „Ik ben de goede Hex-- der, de goede Herder stelt Zgn leven voor de. schapen". In de middagdienst deed ds. Eygen daal zijn Intrede in zijn eerste ge meente in het vaderland. Als tekst was gekozen Hand. 4 12. In de prediking werd de nadx-uk ge legd op God, de dienst en het evan gelie; dat wijst naar Jezus Christus. Na gemeentezang werd de nieuwe leraar toegespreken door de bux-ge- meester, de heer A. F. C. Temmer man, die de blijdschap der burgerlij ke overheid vertolkte, nxx een grote geestelijke minderheid weer een eigen predikant in haar midden heeft. Spreker verzekerde de nieuwe predi kant van de medewerking der bur- gerlqke overheid. Ouderling F. Dek ker sprak eveneens een hartelijk wel komstwoord. Het Zendingscentrum te Oegstgeest bracht spreker dank voor de financiële hxxlp om weer een vaste predikant te Hoofdplaat te kxxnnen beroepen. DS. E. BEUKEMA 40 JAAR PREDIKANT. Zondagmorgen werd in de Geref, kerk te Nieuwdorp een herdenkings dienst gehouden in verband met het 40-jarig jubileum van de predikant ds. E. Beukema. De predikant had tot tekst gekozen Ps. 116 16a: „Och, Heer zekerlijk, ik ben uw knecht". In zijn predikatie bracht ds. Beu kema naar voren, dat in de achter liggende 40 jaren zijn pad niet altijd over rozen ging. Hij maakte tijden mee van oorlog en vrede, werkloos heid en crisis. Altijd heeft hy ge werkt als knecht van de Grote Knecht NOORD BEVELAND Kamperland LEDENVERGADERING N.CX.B. Te Kamperland hield de afdeling van de N.C.L.B. in het Gemeentege bouw een algemene ledenvergadering onder leiding van de vice-voorzitter, de heer N. de Visser, De heer LFlipse werd tot nieuwe voorzitter gekozen. Namens 't hoofd bestuur der N.C.L.B. werd het woord gevoerd door de heer H. v. d. Linden, die een toelichting gaf over het man telcontract en de werklozen-verze- ring. Kortgene VORRINK SPREEKT HEDENAVOND. Hedenavond zal de heer K. Vor- rink voor de afdeling Kortgene van de Partij van de Arbeid het militaire vraagstuk in een rede behandelen. Colijnsplsat RUSTOORD BESTOND 35 JAAR. Dezer dagen bestond het tehuis voor ouden van dagen „Rustoord" te Colrjnsplaat, 35 jaar. Dit jubilexim werd in intieme kring gevierd. Bur gemeester en wethouders brachten de oudjes een bezoek en verrasten hen met versnaperingen. Jezus Christus. Hij heeft .weten, dat men als knecht een toekomst heeft namelijk het Huis des Vaders. Na de predikatie sprak als vertegen woordiger van de classis Goes der Ge ref. kerk ds. van Heiningen, die ds. Beukema dankte voor hetgeen hij voor de classis deed. Nimmer werd tevergeefs een beroep op hem gedaan. Voor kerkeraad en gemeente sprak de heer C. Melse woorden van dank. Hij verzocht de gemeente aan de pre dikant toe te zingen Ps. 146 1. Ds. Beukema eindigde de dienst met een slotwoord. AFSCHEID DS. M. J. NOLTHENIUS. De kerk van de Doopsgezinde ge meente te Aardenburg was tot de laat ste plaats bezet toen ds. M. J. Nol- thenius Zondag afscheid nam in ver band met zijn vertrek naar Benne- broek. Ds. Nolthenius was sedert October 1941 predikant te Aardenburg en be halve in het kerkelijk leven vervul de hij ook verscheidene maatschappe lijke functies. Zo was hij voorzitter van het Nutsdepartement SluisAar denburg. secr. bibliothecaris van het Leesgezelschap, commissielid van het Ned. Bijbelgenootschap, en lid van de oudercommissie der o.l.s. Bij de afscheidsdienst in de Doops gezinde kerk waren aanwezig verte genwoordigers van de Ned. Herv. kerkeraad, van de Geref. kerkeraad en van de Doopsgezinde gemeenten te Vlissingen, Middelburg en Goes. Ds. Nolthenius las 1 Kon. 5 1 15 en koos daaruit tot tekst: „Sta op. eet, want de weg zou te lang zijn voor U". Na de predikatie richtte ds. Nol thenius afscheidswoorden tot de .ge meente en de kerkelijke functionaris sen. Aan de predikant werd toege zongen lied 84 3 uit de liederenbun del van de Doopsgezinde Broeder schap. Voor de gemeente sprak de heer P. H. Beun de scheidende predi kant toe en ds. M. de Boer deed dat als consulente. Na afloop van de dienst maakten velen van de gelegenheid gebruik om persoonlijk van de predikant afscheid te nemen. Ds. H. SPREEUWENBEBG OVERLEDEN. Ten gevolge van een hem overko men ongeval is in het ziekenhuis te Deventer in de ouderdom van 44 jaar overleden ds. H. Spreeuwenberg te Okkenbroek. Ds. Spreeuwenberg reed op een kruispunt te Deventer met zijn bromfiets tegen een militaire vracht auto op. Hij werd bewusteloos naar het ziekenhuis overgebracht, waar hjj na enkele dagen is overleden. Ds. Spreeuwenberg werd 15 Febr. 1907 to Rotterdam geboren en was bestemd zijn vader in het aannemers bedrijf op te volgen. naar i geest en in 193? vertrok hij Nieuw Guinea als zendeling. In de oorlogsjaren zat hg in een Japans drie kinderen. Hn was o.m. werk zaam al3 geestelijk verzorger van het kamp. Bi) een bombardement op het kamp verloor hij zijn kinderen. Se dert 1948 was hij als predikant werk zaam in Okkenbroek. SAMENSPREKING RIET DUITSE KERKELIJKE VERTEGENWOORDIGERS. Op initiatief van de „Evangelisch Reformierte Kirche" in Noord-West Duitsland werd dezer dagen te En schede een samenspreking gehouden tussen vertegenwoordigers van deze kerk de „Evangelische Kirche" in Westfalen en Rijnland en een verte genwoordiging van de Ned. Hervorm de kerk,' waarin ook enkele leden van de commissie voor internationale za ken van de Oecumenische Raad wa ren opgenomen. Bij deze ontmoeting werd een oecxxmenisch gesprek gehou den tussen de kerken over de vragen van Europa en West-Duitsland, voor zover deze voor de gemeenschappelij ke verantwoordelijkheid komen van de betrokken kerken. Het gesprek zal in Febiruari van het volgend jaar worden voortgezet. GEREF. KERKEN. Tweetal te Leens: D. Middelkoop te St. Pancras en J. J. Ritsema te Zaamslag. Beroepen te Leeuwen dorp: H. Wiersinga, cand. te Baarix. ZWEMMEN Raymonda Vergauwer. wederom favoriet op 200 meter. Te Moscroen (België) werden in ternationale zwemwedstrijden gehou den. De 100 meter rugslag werd ge wonnen door Geertje Wielema in 1.13.2. Raymonda Vergauwen zegevier de op de 200 meter schoolslag dames in 3.00.6 voor Tony Hom van de Rob ben en Lily Peil (Gent). De 100 meter vrije slag dames werd gewonnen door Thea ThomsonSnoeks van de Rob ben in 1.10.3. De Robben won de 3 x 100 meter wisselslag estafette dames (3.58.3). AUTOMOBILISME Herfstrit-plaquette voor Van der SluisCoolman. De jaarlijkse herfstrit van de K.N AC. heeft zich weer in een bxxitenge- woon grote belangstelling mogen ver heugen. De burgemeester van Was senaar, baron S. van Wijngaarden loste Vrijdagavond het startschot voor 210 wagens. Deze reden in twee cate gorieën, een A-klasse voor ervaren rijders en kaartlezers en een B-klasse voor nieuwelingen. In de A-klasse moest 412 km. in drie etappes gereden worden, voor de B-klassers was dit 360 km,, in twee tx-ajecten. Beide klas sen hadden twaalf uur om de rit af te leggen. Het is de kaartlezers niet gemak kelijk gemaakt, waardoor vele contro les werden gemist. De equipe Mutsaerst Langelaan maakte bij Zoetermeex een lelijke slip. Mutsaerts kreeg rib- blessures en Langelaan liep een ge broken dijbeen en een hoofdwonde op. De equipe H. A M. Beukersmevr. A T. M. BeukersGovers uit Leus den volbracht met Buick de herfstrit met alle 15 controles. Zij hadden ech ter l'.i minuut achterstand en ontvin gen dus geen plaquette. Zes equipes misten een controle. Bij degenen, die twee contróles misten, maar die toch in aanmerking kwamen voor een plaquette van de herfstrit was de equipe A. van der Sluis ixit Kampen en H. N. Coolman uit Middelburg met Citroen. De Zeeuwse deelnemers, die niet in de prijzen vielen, waren de volgen de equipes: dr. W. K. Schilling (Mid delburg)—dr. H. P. Vening (Vlissin gen); dr, S. E. Rietsema (Middelburg) dr. G. A. van Bockel (Souburg); echtpaar De Jong (Middelburg); L. J. H. Koopman (Zierikzee)H. J. W. Volkerie (Zierikzee); echtpaar Wol- fert (Terneuzen). HOCKEY Middelburg leed gevoelige nederlaag. De Middelburgse hockeyers gingen met een gehavend team naar Breda en verloren daar van Zwart-Wit III dat de onderste plaats bezette. De mid denlinie en de achterhoede was er volkomen uit. De stand met de rust was 30. Na de hervatting werd de opstelling van Middelburg veranderd en dit bracht wel enige verbetering. Zwart-Wit scoorde nog tweemaal, maar uit een voorzet van Van Op- dorp wist Kakebeeke de eer te redden (51). Het was de eerste overwinning van Zwart-Wit. De overige uitslagen in de tweede klasse A luidden: Cadetten—Rapidity 0—2; Push H—DES 3—2; Liberty- Forward n o3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 9