NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden KERKNIEUWS Protestants ziekenhuis voor de Bevelanden. WALCHEREN genda LAATSTE NIEUWS. Overeenstemming te Pan Moen Djen MAANDAG 12 NOVEMBER 1951 PROVINCIALE ZEEUW SE COU RAMT 6 Ook een werkplaats voor minder-validen Na vele besprekingen in de loop der laatste jaren, zal thans binnen afzien bare tijd aan de Bevelandse gemeen teraden een concept gemeenschappe lijke regeling voor financiële steun by de oprichting en exploitatie van een protestants christelijk streekzie kenhuis worden voorgelegd. In de Vrijdag gehouden vergadering van de vereniging van burgemeesters en secretarissen in Z.- en N.-Beveland, is men hierover tot overeenstemming gekomen. Zoals bekend zal het be stuur van de stichting voor 40 pet uit vertegenwoordigers der gemeen ten en 60 pet uit vertegenwoordigers der prot. kerken bestaan. In geiyke verhouding zullen de kosten van voorbereiding, en de exploitatiekosten worden gedragen, w.o. jaarlijkse af schrijvingen voorzover niet door ver- pleeggelden e^L gedekt. Na het ge reedkomen van dit ziekenhuis, zullen de gemeenten op dezelfde basis steun verlenen aan het R. K. ziekenhuis „St. Joanna" te Goes, wanneer dit een ex ploitatietekort mocht krijgen. Voorts werden in deze vergadering de burgemeesters J. J. v. d. Maas, J. Vader, C. F. A. M. van Horsigh en S A N. van Oeveren alsmede de gem.- secretarissen, J. Blok en S. J. van Dij- ke, toegevoegd aan een reeds bestaan de commissie, tot bestudering van de mogelijkheid om te komen tot oprich ting van een werkplaats voor minder validen op de Bevelanden. In de ge meenten zal een enquête worden in gesteld, hoeveel personen voor arbeid in een dergelijke werkplaats in aan merking kunnen komen. Vlissingen VEEL. BELANGSTELLING VOOR HET „JEUGDAPPEL". Uitgaande van de Herv. Jeugdraad werd Vrq dagavond, evenals vorig jaar in Concordia te Vlissingen een jeugdappel gehouden. Na een inleiding van ds. W. M. Maas, jeugdpredikant te Vlissingen, behandelde ds. H. M. Strating van Goes het onderwerp „Hg en Zij gaan het volle leven in". Op prettige en duidelijke wijze be handelde spr. dit onderwerp. Zo wees hg op de vaak zeer moeilijke om standigheden, waaronder de jongeren tegenwoordig een gezin moeten op bouwen, zoals de heersende woning nood, gebrek aan arbeidsmogelijkhe den en angst voor een onzekere toe komst. Met enkele voorbeelden licht te ds. Strating die moeilijkheden toe. Na de pauze werden tal van inte ressante en openhartige vragen, die schriftelijk warer ingediend, eerst door beide predikanten, later door ds. Maas alleen, beantwoord. De vragen stellers hadden het de sprekers niet gemakkelijk gemaakt, zodat dit deel van de avond wel het belangwek kendste was van dit jeugdappel, waarvoor ook deze keer grote be langstelling bestond. BINNENHUISARCHITECTUUR. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Vlissingen, hield een bgeenkomst in gebouw „Unitas" onder leiding van de presi dente, mevr. Priester, waarna mej. A. de Greef een lezing hield over binnenhuisarchitectuur. Mej. de Greef gaf in een vlot betoog de richtlijnen aan voor het model inrichten van een woning. Men moet de beschik bare ruimte zo economisch mogelijk gebruiken. Er zijn talrgke factoren, die moeten meewerken om een smaakvol geheel te krijgen. O.a, zal aandacht moeten worden besteed aan de verlichting en de artistieke uitbeelding. Spr, gaf een overzicht van de historie der binnenhuisarchi tectuur en liet de verschillende stij len de revue passeren. Zelfs in onze tijd ziet men nog interieurs in Go- thische stgl, zoals men zich deze vroeger dacht. De Rococo-, de Vic toria- en de Empirestijl werden be sproken. De nadruk werd er op ge legd, dat men by aankoop van voor werpen ter verfraaiing van het in terieur altgd moet bedenken, dat deze voorwerpen ook gebruiksvoor werpen dienen te zgn. Na de pauze kregen de Vlissingse huisvrouwen aan de hand van licht beelden een inzicht in de verschil lende mogelijkheden voor inrichting van een interieur. GEORGE, KIJK UIT. Het Rooms Toneel te Vlissingen dat elk jaar een reeks toneelstukken pleegt op te voeren, zette Zondag avond 't seizoen 1951 in met de op voering van „Georgekijk uit" een vrolijk spel, in 3 bedryven van Von Moser en Beswino. Dit aardige amusementsstuk speelt n een T,Q""ïA*■*■-'-1- heden, in een pension en de zotte mogelgk- heden, die zo'n pension biedt voor de toneelschrijversfantasie, werden gees tig uitgebuit. Er werd vlot en aardig gespeeld De glorie-rol van de sullige boekhou der Zippe, die aan twee sjacheraars in het pension een leiyke hak zet, werd verdienstelijk gespeeld door de heer Wim de Ngs. Cora van Hijfte speelde een dubbelrol. Als piano lerares was ze voortreffelgk, maar als de koele zakenvrouw mevr. de Korver moest ze er eerst even inko men. We zullen niet alle optredenden afzonderiyk noemen, maar volstaan met de mededeling, dat de volle zaai door hartelijk applaus dank bracht aan dit groepje dilettanten dat tel kens weer de lust en de ijver weet op te brengen om een nieuw toneel stuk in te studeren. De voorzitter, de heer 'J. H. Schroote, sprak voor de aanvang van de voorstelling een kort begroetings woord, waarin hij in het bijzonder de geestelijkheid en burgemeester Tb Andriessen van Ovezande verwel komde. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Simson en De- lila". 7 en 0.30 uur; Luxor: „Tripoli". (14 j.), 8 uur. Morgen Alhambra: „Simson en Deli- la". 7 en 9.30 uur; Luxor: .Politie spionnen", (18 j.), 8 uur; Concertge bouw: Z.V.U. Ned. Comedie, „Eens in de honderd jaar", 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag Schuttershof: Lezing Lode van Gent voor Mercurius en Abva, 8 uur; Van Benthem en Jutting: Ten toonstelling edel- en sierstenen (ook morgen); Electro: „Gejaagd in de dood", 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Havenmarie". 8 uur. Morgen Schuttershof: Natuurkundig Gezelschap, prof. L. F. de Beaufoi-t over het leven in de diepzee, 8 uur; Electro: „Rocky Mountain", 7 en 9.15 uurj Schouwburg: „Eroïca", 8 uur. Middelburg VECHTERSBAAS OVERGEPLAATST De Ambonees,die onlangs in het woonoord te Middelburg een vecht- party veroorzaakte en daarbij kamp genoten met een mes bedreigde, is overgeplaatst naar een kamp te Steenwgkerwold. PROT. CHR. WERKGEMEENSCHAP Voor de afd. Middelburg van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de P.v.d.A. sprak mr. J. F. Hornstra, adjunct directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, over de taak en de werkwgze van deze stichting. Mr. Hornstra wees er op, dat de overheid op dit terrein zelf geen taken uitvoert, doch het kerkeiyk- en verenigingsinitiatief in de provincie stimuleert, terwijl zij voorts samenbundelend optreedt en adviezen geeft. Na de lezing volgde een geanimeerde bespreking. O.- en W.-Souburg ONGELUKKIGE VAL VAN TRAPJE. De 63-jarige mej. Minderhoud, wo nende in de Burchtstraat te Souburg, viel van een schoonmaaktrapje. Zij kwam zo ongelukkig terecht, dat zij met een gebroken onderbeen naar het ziekenhuis Bethesda te Vlissingen moest worden vervoerd. JUBILEUM-FEESTAVOND. Op feestelnke wijze werd in de keurig gerestaureerde zaal „Reho- both" te Souburg een dubbel jubi leum gevierd. De C.M.V. „Wees een Zegen" vierde haar 30-jarig be staan, de jeugdclub „De Schakel' haar 5e lustrum. Op waardige er prettige wgze werd dit feit her- De vele belangstellenden werden welkom geheten door de presidente, van de C.M.V., mej. C. Brasser. Niet alleen de meisjesvereniging, -maar ook de jeugdclub had een zeer aan- trekkeiyk programma opgesteld, dat vlot werd afgewerkt. De volksdan sen, begeleid door een accordeonist en enkele goede voordrachten, waaron der een in Zeeuws dialect toonden duidelijk aan dat de wijze van jeugd werk 30 jaar geleden en nu wel ge heel anders is geworden. Dat werd ook duidelgk geïllustreerd in een toneelstukje „Toenen nu Tot slot werd opgevoerd „Japke" een toneelstuk in 7 bedrijven, dat- zeer aardig voor het voetlicht werd gebracht en een waardig slot van deze avond vormde. PROPAGANDA-AVOND NED. BLINDENBOND. Uitgaande van de Nederlandse Blindenbond werd in het gebouw „de Zwaan" te Souburg een propaganda- avond met filmvertoning gehouden. De bijeenkomst werd geopend door burgemeester A. H. S. Stemerding. Het programma werd daarna begon nen met een optreden van het dames koor „Con Amore", dat op verdien stelijke wqze enkele liederen zong, waarbij het mooie Ave Verum Cor- -us van Mozart. Vervolgens hield de ..eer Joh. v. d. Berg, bondspropagan- dist, een rede, waarin hg wees op doel en streven van de bond. Wg vragen geen medelijden, aldus de heer v. d. Berg, maar wel een sociale rè- geringszorg voor de blinden. Voor de pauze nog werd de film „Een van ons" gedraaid. Het Souburgse mannenkoor opende het programma na de pauze met en kele goed gezongen liederen, waarna „De bruid" en „Rotterdam" van Jan Prins werden gedeclameerd. Alvo rens de heer v. d. Eerg het slotwoord sprak, werd voor het niet bijzonder talrijke publiek de kleurenfilm „Len te in Holland" vertoond. Zoutelande RAADSZITTING. In het raadsverslag van Zoutelan de, dat wij publiceerden, stond ver meld dat de heer J. Wisse geklaagd had over de slechte toestand van de Oostweg. Voor de naam J. Wisse moet men echter lezen P. de Visser. CHR. METAAL BEWERKER SBOND Te Zoutelande is een afdeling opge richt van de Ned. Chr. Metaalbewer- kersbond. Het bestuur van de Vlis singse afdeling was daartoe samen gekomen met de leden te Zoutelande onder leiding van de heer J. de Witte. De heer Lodder sprak over de vraag wat de Christelgke vakbeweging be oogde, waarbg hy naar voren bracht, dat men niet de klassenstrgd wil, maar lotsverbetering voor de arbei ders door overleg en samenwerking volgens de beginselen van Gods Woord. In het nieuwe afdelingsbestuur na men zitting de heren P. Brasser (voorzitter), A. Adriaanse en A. OreeL Domburg PADVINDERIJ IN OOSTKAPELLE/DOMBURG Er bestaan plannen om in Oostka- pelle/Domburg een afdeling op te richten van de Nederlandse Padvin ders Vereniging. De heer A. Haan- drikman heeft zich desgevraagd be reid verklaard de leiding op zich te nemen. Schooltandverzorging op Walcheren» platteland. BIJDRAGE VOOR DE LEERLINGEN VERHOOGD. De Stichting Schooltandverzorging voor het platteland van Walcheren kwam onder leiding van burgemees ter J. L. Dregmans in algemene be stuursvergadering bijeen in het ge meentehuis te Koudekerke. De voorzitter constateerde in zyn openingswoord, dat met voldoening op het werk kan worden teruggezien en bracht dank aan de tandartsen voor hun medewerking. Hg wees er verder op, dat met de ziekenfondsen op zeer prettige en vlotte wyze wordt samengewerkt, terwgl in het dagc- lüks bestuur een uitnemende ver standhouding bestaat. De rekening van de dienst over 1950 gaf geen aanleiding tot het ma ken van op- of aanmerkingen. Ztt werd vastgesteld overeenkomstig het ingediend ontwerp. De totale inkom sten bedroegen 3430,74 en de uit gaven 3403,60; batig saldo 27,14. Waar over 1950 door 758 kinderen aan de schooltandverzorging werd deelgenomen, betekent dit een totaal bedrag van 4,36 per leerling. De posten vervoerskosten en onderhoud instrumentarium vallen tegen en het is daarom dat het totaalbedrag per leerling uitelndelgk lager gebleven is, dan werd verwacht. De gemeenten moeten per leerling bijdragen 2,68. Hierna werd de begroting voor 1952 in behandeling genomen. In de ze begroting kon een hoger bedrag per leerling geraamd worden van de ziekenfondsen. Deze toch hebben hun bgdragen verhoogd tot 3,75 per leerling en per jaar, zowel voor de verplicht-, als de vrijwillig verzeker den. De totale uitgaven en inkomsten zijn geraamd op 4813,50. De bgdra gen der gemeenten belopen per leer ling voor 1952 1,30. De totale kos ten per leerling zgn te schatten op ongeveer 4,50. De begroting werd ongewgzigd vastgesteld. Nu de bydragen voor de leerlingen zgn verhoogd, immers zyn vastge steld op 3,75 per jaar, wordt reke ning gehouden met de mogelijkheid, dat er ouders zullen zyn die deze bij dragen niet of slechts ten dele zullen kunnen betalen. Wanneer dergelijke gevallen zich voordoen, zal de stich ting zich wenden tot de betrokken ge meentebesturen, met verzoek deze kosten voor hun rekening te nemen. Aftreden moesten als lid van het al gemeen bestuur de voorzitter, die statutair herbenoemd kon worden ver klaard, aangezien hg tevens voorzit ter is van de commissie van toezicht en als zodanig pas na drie jaar zal aftreden, de heer P. Blauw als voor zitter van de Mij. tot bevordering der Tandheelkunde afd. Zeeland te Mid delburg en de heer A. Korteweg te Vlissingen als administrateur van het Algemeen Ziekenfonds Walcheren. Beide organisaties zal gevraagd wor den in de vacatures te voorzien. De aftredenden zijn herkiesbaar. Moderne vlasfabriek te Dreischor geopend. Bij een felle brand werd op 18 Mei de vlasfabriek van de heer A. van Felius te Dreischor in de as gelegd. Kort daarna werd met de herbouw begonnen en Zaterdag reeds kon de nieuwe fabriek worden geopend. Dit geschiedde met enige plechtig heid. De heer Van Felius voerde als eerste het woord en dankte B. en W. en de diverse autoriteiten voor hun grote medewerking, alsmede degenen, die een bgdrage hebben geleverd voor de bouw en inrichting van de nieuwe fabriek, die een capaciteit heeft van 70 a 80 leg. vlaslint per uur met een maximum van 100 kg. In het bedrgf werken tien man, waarvan zes de machines bedienen. Het vlas, ge root in de coöperatieve roterg te Dreischor, komt eerst op de werk bank en wordt vervolgens gezwin geld. Afval wordt gezuiverd van de liemen, welke verbrand worden. De verbrandingsoven is gebouwd op cir ca 70 meter van de fabriek, die zelf brandvrg is. De machines kunnen in acht verschillende standen draaien en daardoor acht kwaliteiten verwerken. De heer Van Felius verzocht tenslot te de burgemeester, de heer A. H. Vermeulen, de machines in werking te stellen. Statenkring Goes C.H.U Zaterdagmiddag kwam de Staten- kring Goes van de C.H.U. met de besturen van de kiesverenigingen in „De Prins van Oranje" te Goes bg- een onder voorzitterschap van de heer C. Philipse. De vergadering werd ook bggewoond door de voorzit ter van het Kamerkringbestuur, mr. W. F. E. baron van der Feltz. Uitvoerig werd de propaganda voor de a.s. verkiezingen besproken, waarvoor ook richtiynen zgn opge steld. Verder kwamen nog verschil lende interne kwesties ter sprake. Bg de rondvraag werd de heer Philipse als lid van Ged. Staten nog gevraagd naar de geruchten, volgens welke de veertarieven op de Wes- terschelde zouden worden verhoogd, in verband met de tekorten. De heer Philipse kon hieromtrent geen posi tieve mededelingen doen. Vrouwenpolder GEZINSVERZORGING Onder leiding van de burgemeester werd in Vrouwenpolder een vergade ring gehouden om te komen tot de vorming van een comité voor maat schappelijk werk en gezinsverzor ging. Mej. A. Westera, directrice van de Stichting voor Maatschappelgk Werk, vertelde iets over doel en stre ven. waarna tal van vragen werden gesteld en beantwoord. Voorlopig werden in de commissie benoemd me vrouw HekhuisBlaas en de heren G. de Vos en W. Wondergem. Van gere formeerde zijde werd de toezegging gedaan, dat men na beraad alsnog le den zou aanwgzen. VOETBAl De Zeeuwen met de hakken over de sloot. Voor de wedstrijd R.C.S.De Zeeu wen bestond heel veel belangstelling. Het was een spannende strijd, waar bg nu en dan zeer goed spel werd vertoond. Na 10 minuten kreeg W. Legnse van de Zeeuwen de bal te pakken. Hij gaf keurig door naar Bo de, die tegen keeper Beun aanschoot Bode plaatste de terugspringende bal daarna in het doel (01). R.C.S. liet zich niet onbetuigd en diverse aan vallen werden ondernomen, maar stopper Schinkel was een ware sta-in- de-weg. Een verrassende kopbal van H. Leeman ging juist over de lat. Een zwak ogenblik in de verdedi ging van de thuisclub stelde W. Leijn- se in staat zich vrij te spelen en de bal langs de uitgelopen Beun in het doel te werken. (02). Nog voor de rust kroop de Zeeuwen door het oog van een naald, toen een door Leeman ingeschoten bal van de borst van de Zeeuwen-doelman in het veld terug stuitte. Na de hervatting kwam R-C.S. er Nog geen officiële bevestiging. De subcommissie, die de wapenstil standslinie moet vastleggen, schijnt tot een overeenkomst gekomen te zijn, zo verluidt uit welingelichte bron. Er is evenwel nog geen officiële mede deling hier over uitgegeven. De commissie zal volgens het Fran se A1.P., het standpunt van de dele gatie der Ver. Naties aanvaard heb ben. Volgens dit standpunt zou de de finitieve vaststelling van de demarca tielinie en de gedemilitariseerde zóne pas na afloop van de wapenstilstands onderhandelingen moeten geschieden. De communisten zouden niet langei staan op de onmiddellijke vaststelling van een demarcatielinie en zich met een geallieerde verzekering tevreden stellen, dat gedurende de verdere on derhandelingen geen grote offensieven uitgevoerd worden. Aan de andere kant zouden de communisten Kaesong mogen behouden. AFSCHEID DS. J. J. ARNOLD VAN VROUWENPOLDER. Na zes en half jaar predikant te Vrouwenpolder te zijn geweest, nam ds. J. J. Arnold Zondagmiddag af scheid van de Geref. kerk onderhou dende artikel 31 K. O. aldaar. Als tekst had de scheidende voorganger gekozen: Eus. 4 17. In zijn af scheidspreek riep ds. Arnold de leden van de gemeente op waardig de roe ping na te wandelen, tot welke zij geroepen zijn en gespannen de een heid van de kerk te bewaren. Hij bond hen op het hart ootmoedig, vast- moedig, lankmoedig en verdraagzaam te zijn en te blijven, ziende op één Heer, één geloof, één doop. Er wer den in deze dienst geen toespraken ge houden. INTREDE Ds. J. EYGEXDAAL TE HOOFDPLAAT Hoofdplaat heeft weer een eigen predikant. Onder zeer grote belang stelling deed ds. J. Evgendaal, voor malig zendingspredikant in Nieuw- Guinea, zgn intrede als leraar van de Ned. Herv. Gemeente te Hoofdplaat. In de morgendienst werd ds Eygen- daal bevestigd door dr. F. J. Fokke- ma, zijn oude leraar, de director van de Zendingsacademie te Oegstgeest. Als bevestigingstekst had ds. Fokke- ma gekozen: „Ik ben de goede Her der, de goede Herder stelt Zgn leven voor de schapen". In de middagdienst deed ds. Eygen- daal zijn intrede in zijn eerste ge meente in het vaderland. Als tekst was gekozen Hand. 4 12. In de prediking werd de nadruk ge legd op God, de dienst en het evan gelie; dat wgst naar Jezus Christus. Na gemeentezang werd de nieuwe leraar toegesproken door de burge meester, de heer A. F. C. Temmer man, die de biydschap der burgerlg- ke overheid vertolkte, nu een grote geestelgke minderheid weer een eigen predikant in haar midden heeft. Spreker verzekerde de nieuwe predi kant van de medewerking der bur gerlijke overheid. Ouderling F. Dek ker sprak eveneens een hartelijk wel komstwoord. Het Zendingscentrum te Oegstgeest bracht spreker dank voor de financiële hulp om weer een vaste predikant te Hoofdplaat te kunnen beroepen. DS. E. BEUKEMA 40 JAAR PREDIKANT. Zondagmorgen werd in de Geref. kerk te Nieuwdorp een herdenkings dienst gehouden in verband met het 40-jarig jubileum van de predikant ds. E. Beukema. De predikant had tot tekst gekozen Ps. 116 16a: „Och, Heer zekerlijk, ik ben uw knecht". In zijn predikatie bracht ds. Beu kema naar voren, dat in de achter liggende 40 jaren zijn pad niet altijd Advertentie beter in en doelman De Boucherie moest nogal eens handelend optreden, hetgeen hem goed afging. Een kwartier voor het einde scoor de J. Keulemans met een hard schot in de bovenhoek het zozeer verdiende tegenpunt voor de Souburgers. De Zeeuwen trokken zich nu in de verdediging terug en het leek er op. dat R.C.S. nog een gelijk spel uit het vuur zou slepen. De achterhoede van De Zeeuwen kreeg het zwaar te ver duren. De gelijkmaker liet evenwel op zich wachten en De Zeeuwen deed nog eenmaal een uitval, maar Leijnse trapte de bal langs de verkeerde kant van de paal. De laatste minuten wa ren bijzonder spannend, temeer daar de Souburgers tot tweemaal toe een vrije schop kregen te nemen vanaf de 16-meter Ign. Dit leverde echter niets op en toen de scheidsrechter het ein de floot, had de Zeeuwen een kleine, maar kostbare overwinning behaald. over rozen ging. Hij maakt tijden mee van oorlog en vrede, werkloos- heid en crisis. Altijd heeft hij ge werkt als knecht van de Grote Knecht Jezus Christus. Hij heeft geweten, dat men als knecht een toekomst heeft namelijk het Huis des Vaders. Na de predikatie sprak als vertegen woordiger van de classis Goes der Ge ref. kerk ds. van Heiningen, die ds. Beukema dankte voor hetgeen hij voor de classis deed. Nimmer werd tevergeefs een beroep op hem gedaan. Voor kerkeraad en gemeente sprak de heer C. Ivlelse woorden van aanx Hij verzocht de gemeente aan de pre dikant toe te zingen Ps. 146 1. Ds. Beukema eindigde de dienst met een slotwoord. AFSCHEID DS. M, J, NOLTHENIUS. De kerk van de Doopsgezinde ge meente te Aardenburg was tot de laat ste plaats bezet toen ds. M. J- Nol- thenius Zondag afscheid nam in ver band met zijn vertrek naar Benne- broek. Ds. Nolthenius was sedert October 1941 predikant te Aardenburg en be halve in het kerkelijk leven vervul de hij ook verscheidene maatschappe lijke functies. Zo was hij voorzitter van het Nutsdepartement SluisAar denburg. secr. bibliothecaris van het Leesgezelschap, commissielid van het Ned. Bijbelgenootschap, en lid van de oudercommissie der o.l.s. Bij de afscheidsdienst in de Doops gezinde kerk waren aanwezig verte genwoordigers van de Ned. Herv. kerkeraad. van de Geref. kerkeraad en van de Doopsgezinde gemeenten te Vlissingen, Middelburg en Goes. Ds. Nolthenius las 1 Kon. 5 1 15 en koos daaruit tot tekst: „Sta op, eet, want de weg zou te lang zijn voor Na de predikatie richtte ds. Nol thenius afscheidswoorden tot de ge meente en de kerkelijke functionaris sen. Aan de predikant werd toege zongen lied 84 3 uit de liederenbun del van de Doopsgezinde Broeder schap. Voor de gemeente sprak de heer P. H. Beun de scheidende predi kant toe en ds. M. de Boer deed dat als consulente. 23-1arige leeftijd ging' Zendingsschool te Oegst- >?.i uprtrft'- ---- hij Ds. H. SPREEUWEXBERG OVERLEDEN. Ten gevolge van een hem overko men ongeval fe in het ziekenhuis te Deventer in de ouderdom van 44 jaar overleden ds. H. Spreeuwenberg te Okkenbroek. Ds. Spreeuwenberg reed op een kruispunt te Deventer met zijn bromfiets tegen een militaire vracht auto op. Hg werd bewusteloos naar het ziekenhuis overgebracht, waar hg na enkele dagen is overleden. Ds. Spreeuwenberg werd 15 Febr. 1907 te Rotterdam geboren en was bestemd 2gn vader in het aannemers bedrijf op te volgen. Op naar de geest en in 1937 vertrok hg naar Nieuw Guinea als zendeling. In de oorlogsjaren zat hy in een Japans concentratiekamp met zön vrouw en drie kinderen. Hij was o.m. werk zaam als geestelijk verzorger van het kamp. By een bombardement op het kamp verloor hij zijn kinderen. Se dert 1948 was hg als predikant werk zaam in Okkenbroek. SAMENSPREKING MET DUITSE KERKELIJKE VERTEGENWOORDIGERS. Op initiatief van de „Evangelisch Reformierte Kirche" in Noord-West Duitsland werd dezer dagen te En schede een samenspreking gehouden tussen vertegenwoordigers van deze kerk de „Evangelische Kirche" in Westfalen en Rijnland en een verte genwoordiging van de Ned. Hervorm de kerk. waarin ook enkele leden van de commissie voor internationale za ken van de Oecumenische Raad wa ren opgenomen. Bij deze ontmoeting werd een oecumenisch gesprek gehou den tussen de kerken over de vragen van Europa en West-Duitsland, voor zover deze voor de gemeenschappelg- ke verantwoordelijkheid komen van de betrokken kerken. Het gesprek zal in Februari van het volgend jaar worden voortgezet. GEREF. KERKEN. Tweetal te Leens: D. Middelkoop te St. Pancras en J. J. Ritsema te Zaamslag. Beroepen te Leeuwen dorp: H. Wiersinga. «and. te Baarn. ZWEMMEN Raymonds Vergauwer. wederom favoriet op 200 meter. Te Moscroen (België) werden in ternationale zwemwedstrijden gehou den. De 100 meter rugslag werd ge wonnen door Geertje Wielema in 1.13.2. Raymonda Vergauwen zegevier de op de 200 meter schoolslag dames in 3.00.6 voor Tony Hom van de Rob ben en Lily Peil (Gent). De 100 meter vrije slag dames werd gewonnen door Thea ThomsonSnoeks van de Rob ben in 1.10.3. De Robben won de 3 x 100 meter wisselslag estafette dames (3.58.3). AUTOMOBILISME Herfstrit-plaquette voor Van der Sluis^Coolman. De jaarlijkse herfstrit van de ILN- A.C. heeft zich weer in een buitenge woon grote belangstelling mogen ver heugen. De burgemeester van Was senaar. baron S. van Wijngaarden loste Vrgdagavond het startschot voor 210 wagens. Deze reden in twee cate- goriëen, een A-klasse voor ervaren rijders en kaartlezers en een B-klasse voor nieuwelingen. In de A-klasse moest 412 km. in drie etappes gereden worden, voor de B-klassers was dit 360 km., in twee trajecten. Beide klas sen hadden twaalf uur om de rit af te leggen. Het is de kaartlezers niet gemak kelijk gemaakt, waardoor vele contro les werden gemist. De equipe Mutsaerst Langelaan maakte bij Zoetermeei een lelijke slip. Mutsaerts kreeg rib- blessures en Langelaan liep een ge broken dijbeen en éen hoofdwonde op. De equipe H. A. M. Beukersmevr. A. T. M. BeukersGovers uit Leus den volbracht met Buick de herfstrit met alle 15 controles. Zij hadden ech ter IV2 minuut achterstand en ontvin gen dus geen plaquette. Zes equipes misten een controle. Bg degenen, die twee controles misten, maar die toch in aanmerking kwamen voor een plaquette van de herfstrit was de equipe A. van der Sluis uit Kampen en H. N. Coolman uit Middelburg met Citroen- De Zeeuwse deelnemers, die niet in de prijzen vielen, waren de volgen de equipes: dr. W. K. Schuling (Mid delburg)dr- H. P. Vening (Vlissin gen); dr. S. E. Rietsema (Middelburg) dr. G. A. van Bockel (Souburg); echtpaar De Jong (Middelburg); L. J. H. Koopman (Zierikzee)—H. J. W. Volkerie (Zierikzee); echtpaar Wol- fert (Terneuzen). HOCKEY Middelburg leed gevoelige nederlaag. De Middelburgse hockeyers gingen met een gehavend team naar Breda en verloren daar van Zwart-Wit III dat de onderste plaats bezette. De mid denlinie en de achterhoede was er volkomen uit De stand met de rust was 30. Na de hervatting werd de opstelling van Middelburg veranderd en dit bracht wel enige verbetering. Zwart-Wit scoorde nog tweemaal, maar uit een voorzet van Van Op- dorp wist Kakebeeke de eer te redden (51). Het was de eerste overwinning van Zwart-Wit. De overige uitslagen in de tweede klasse A luidden: Cadetten—Rapidity 02; Push ELDES 3—2; Liberty Forward II 03.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3