9.Z.C. St. Tïicola actie VAL DA MAATSCHAPPELIJK WERK OP HUMANISTISCHE GRONDSLAG BOUW 41 ARBEIDERSWONINGEN DOOR „ONS STREVEN" TE GOES Zweedse studenten zongen te Goes. van de 1 blij K.V.P.-kring Middelburg. BESTAANDE VERBINDINGSWEG SCHELDE-RIJN IS BELANGRIJK DR. EUWE GAF IN BRESKENS EEN SIMULTAAN-SEANCE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 12 NOVEMBER 1951 ER ZIJN NOG MOEILIJKHEDEN. „Humanitas" heeft slechts zes afdelingen in Zeeland Het gewest Zeeland van „Humanitas", de vereniging voor maatschap pelijk werk op humanistische grondslag, hield Zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes een bijeenkomst, waarin zowel de voorzitter, mr. dr. N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg, als de directrice van het Cen traal Bureau, mej. M. Dijkstra uit Amsterdam, het werk van „Humanitas" uiteenzetten. De voorzitter wees op de moei lijkheden, welke „Humanitas" mo menteel nog heeft, vooral in Zeeland. De leden moeten betrokken worden uit het niet-kerlcelijke en het vrijz. prot volksdeel. Hoewel men zich niet op politiek teiTein beweegt, komt men toch terecht bij de mensen uit V.V.D. en P.v.d.A. In Zeeland kwa-. men tot dusver de leden voorname lijk uit laatstgenoemde partij. Spr. betreurde dit, daar de V.V.D. hier toch eigenlijk bijbehoort. In Nederland is veel door de kerken en kerkelijke verenigingen gedaan. Wat opofferingsgezindheid betreft kan „Humanitas" hieraan een voor beeld nemen. Op andere punten dient het kerkelijk werk, naar de mening van spr., niet te worden nagevolgd, daar dit vaak berust op traditionele en conventionele gewoonten, welke als verouderd zijn te beschouwen. „Humanitas" pretendeert alle sociale werk voor het humanistische volks deel te willen doen. De verhouding met overheid en ook met kerkelijke organisaties is voortreffelijk, aldus spr. Vervolgens sprak mej. Dijkstra over de functie van het maatschappelijk werk in een veranderde maatschap pij. Maatschappelijk werk zal nooit kunnen worden gemist, daar er altijd individuen zullen blijven, die niet zelf standig hun weg kunnen gaan. Alleen helpen is niet voldoende. De oorzaken van de maatschappelijke nood moeten worden opgespoord om te trachten deze op te heffen. Het maatschappelijk werk dient-echter te worden verricht op een bepaalde le vensbeschouwelijke basis. Voor de buitenkerkelijken en vrijz. protestan ten moet dit de humanistische levens beschouwing zjjn. Dit werk kan ech ter alleen in organisatieverband wor den gedaan. „Humanitas" telt thans ruim 6000 leden in 50 afdelingen. Er zijn zes Zeeuwse afdelingen. Bjj een geanimeerde bespreking werd nog medegedeeld, dat de gezins verzorgsters voor hun opleiding een provinciale subsidie van 200 kun nen ontvangen, wanneer zij zich ver binden om twee jaar in Zeeland te blijven. In verband met het vertrek uit Goes van mej. L. Thomassen, die be noemd werd tot districtshuisbezoek- ster voor de kinderhygiëne te Utrecht,- zal de afd. Goes een lid moeten aanwijzen voor de functie van ondervoorzitter van het gewest Zee land. Woonark zweefde door de lucht. TIJDENS ONGEWONE VERHUI ZING BLEEP KACHEL BRANDEN. Enige maanden geleden kocht de parlevinker J. W. te Wemeldinge 'n woonark, teneinde dichter bij zijn werk te kunnen wonen. Helaas was er échter geen vaste ligplaats be schikbaar in verband met de drukke scheepvaart door het kanaal. W. kreeg evenwel een strook grond toe gewezen tussen de beide kanaalar- men nabij de Bonzijbrug, waar een ligplaats werd uitgegraven. Nu kwam echter de grootste moei lijkheid: de verhuizing van de ark. Hiervoor werd de hulp ingeroepen van Van der Tak's bergingsbedrijf, dat Zaterdagmorgen om 6 uur met het ongewone en allesbehalve ge makkelijke karwei begon,. De grote bok „Adelaar" kwam hiervoor in actie. Eerst werden takels rondom de woonark gespannen, vervolgens werd deze uit het water gehesen, daarna werd het roer verwyderd en ten slotte werd de ark keurig op de plaats van bestemming gedeponeerd. Natuurlijk ging dit alles niet zo vlug als hier beschreven, maar om 9.15 uur was het werk. dat onder leiding stond van kapitein J. A. Wijnberghe van de „Adelaar"", achter de rug. Collega's van W. hadden de nodige assistentie verleend, daarmede de goede kameraadschap van de parle vinkers onderling tonend. Tijdens de luchtreis van de ark bleef.de kachel in het woonvertrek vrolijk branden en toen het gevaarte op zijn definitieve plaats was beland, oleek de ontbijttafel gereed te staan met daarop alles wat nodig was om de inwendige mens te versterken. Neem een doos echte PA STILLES VOORKOMINGVAN GRIEP E. EN ff. NIET Ook middenstandswoningen nodig. B. en W. van Goes stellen voor aan de raad die tegen Vrijdagavond 9 uur bjjeen ls geroepen —- aan de Woningbouwvereniging „Ons Streven" medewerking te verlenen voor de bouw van 41 arbeiderswoningen aan de door te trekken Evertsenstraat en Zuidvlietstraat. Op de verjaardag van hun koning. Ver van hun vaderland brachten Zondagmiddag de leden van het Zweedse studentenkoor „Orphei-Die- ners" uit Uppsala, te Goes hulde aan hun koning, die juist zijn verjaardag vierde. Nadat het gezelschap voor hotel „Ti- voli" was ontvangen door een groep in Z.-Bevelands costuum, w.o. enkele, alleraardigste kleuters, zong het koor onder de Zweedse vlag, op keurige wijze het Wilhelmus, gevolgd door het Zweedse volkslied. Hierna deden de gasten zich te goed aan een specifieke Zeeuwse maaltijd, oesters en mosselen De voor zitter van V.V.V. Goes, de heer E. N. C. van Riesen sprak nog een wel- komstspeechje met een opwekkend woord om Zeeland in de toekomst met een langer bezoek te vereren. Tijdens de maaltijd werd een dronk op de Zweedse koning uitgebracht eii het volkslied gezongen. Zondagavond is de succesvolle tour nee door Nederland besloten met een concert te Eindhoven. Unaniem waren de Zweden vol lof over de hartelijke ontvangst hier te lande. Zy hadden een bezoek gebracht aan Groningen. Utrecht en Rotterdam, waar zij bij Nederlandse studenten waren gehuisvest, zodat een innig contact ontstond. In elk der steden bleef men twee dagen. Op de eerste dag hield een Zweeds professor voor de Nederlandse studenten een lezing over de Zweedse folklore, omlijst mét zang van het koor. Op de tweede dag werd dan een concert gegeven, waarbij werken van beroemde Europese en Zweedse com ponisten op het programma stonden. Vandaag is het gezelschap per Zweedse autobus doorgereisd naar Brussel en Luik. Vandaar keert men naar Zweden terug. Het wai oorlog in Bruinisse. De afdelingen Bruinisse, Ooster- land, Nieuwerkerk en St. Philipsland van de Nationale Reserve hielden Vrijdagavond in Bruinisse een winter, avond-oefening. Van half negen tot half tien, toen het gevecht in volle gang was, werden de bewoners van Bruinisse op zeer realistische wijze met de verschrikkingen van de mo derne oorlog geconfronteerd. Onop houdelijk knetterde het geweervuur, lichtkogels gingen de lucht in en phosphor en mortiergranaten deden hun vernielend werk. De troepen uit Roodland kwamen Hiertoe zullen gelden uit een le ning van 500.000 worden bestemd, waaruit ook de bouw van 15 arbei derswoningen wordt gefinancier, waartoe in de vorige vergadering werd besloten. Genoemde woningbouwvereniging diende reeds geruime tijd geleden een bouwplan in. De meerderheid van B. èn W. meent, dat thans de kans gegeven moet worden om dit bouwplan te verwezenlijken. Als voorwaarde moet worden gesteld, .dat by een eventueel rhislvikken van de aanbesteding of een niet-doorgaan van de bouw om andere redenen, het bestuur van deze bouwvereniging zelf de architectenkosten moet dragen. Er is van B. en W. geen mede werking te verwachten om deze kos ten op enigerlei wijze ten laste der gemeente te nemen. De woningbouw vereniging moet hiermede accoord gaan. Voorts dient de aanbesteding binnen korte tijd plaats te vinden, in verband met de opname der gel den. De architect kan de aanbeste ding vóór 11 December in orde heb ben. Een minderheid van B. en W. kon zich met deze gang van zaken niet verenigen. Deze heeft er bezwaren tegen, dat het gehele bedrag van een half millioen Voor arbeiaerswo- ningbouw wordt gebruikt, terwijl er juist dringende behoefte bestaat aan middenstandswoningen. De minder-' heid zou dan ook tot de bouw van middenstandswoningen van gemeen tewege willen overgaan. De meer-, derheid daarentegen, hoewel medé van oordeel, dat er een grote be-, hoef te bestaat aan middenstandswo-r ningen, meent, dat hierin binnen af zienbare tijd waarschijnlijk op andere wijze kan worden voorzien. Er komen weer voorstellingen in Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee en Oostburg. Ma Maar wat er vertoond wordt, blijft nog even een verrassing. dat I sing. I De voorstellingen zijn als volgt samengesteld: GOES: Zaterdag 1 December in ,,De Prins van Oranje". smssfy MIDDELBURG: Zaterdag 8 December in het Schuttershof. VLISSINGEN: Woensdag 5 December in het Concertgebouw. Van Zierikzee en Oostburg worden datum en gebouw nog nader bekend gemaakt. De toegangsbewijzen voor de voorstellingen zijn te verkrij gen door inlevering van bonnen, welke worden uitgegeven - door winkeliers, die in de P.Z.C. adverteren en aan deze actie meedoen. Bij aankoop van een bedrag van minstens 1,krijgt men een bon ên voor 10.aan bonnen wordt op nader bekend te maken dagen aan onze kantoren een toegangsbewijs uitgereikt. Het bestede bedrag wordt naar beneden afgerond op hele guldens en per aankoop worden maximaal bonnen verstrekt voor 20.Iedere winkelier, die aan deze St. Nicolaas-actie meedoet, maakt dit bekend door middel van een raambiljet. In GOES worden de bonnen door de winkeliers uitgereikt van 14 tot en met 28 November. In VLISSINGEN van 20 November tot en met 3 December.. In MIDDELBURG van 21 November tot en met 5 December. LET IN DEZE PERIODE DUS VOORAL OP ONZE ADVERTENTIEPAGINA'S Dodelijk verkeersongeval te Sint Laurens. De heer S. uit St. Laurens, die Zatendag 3 Nov. op de Noordweg bij Middelburg met z\jn motorrijwiel in botsing kwam met een wielrijder, is in hèt ziekenhuis te Middelburg aan de verwondingen overleden. De heer S. was 49 jaar en onge huwd. Kamerlid voor Zeeuwse belangen. De K.V.P.-kring Middelburg kwam in vergadering bijeen onder leiding van mr. dr. A. J. J. M. Mes, die in zijn openingswoord de nadruk legde op de- propaganda-activiteit voor de komen de verkiezingen en op de betekenis van de Kaderdag in Goes. Een voorstel van de Statenkring Goes, waarin bepleit werd, dat men bij de voorverkiezingen slechts een stem zou mogen uitbrengen, werd verworpen. Het puntensysteem werd aanvaard. Eveneens werd aanvaard een voorstel, van Hansweert om bij de Kamerver kiezingen te komen tot geclausuleer de samenwerking. Gevraagd werd om te bevorderen, dat een regionale zetel veilig gesteld kan wórden. De afd. Vlissingen wilde de moge lijkheid verwezenlijkt zien, dat ie mand die met voorkeurstemmen ge kozen was voor de party zitting zou mogen nemen. Na uitvoerige discus sies werd dit verworpen. Een voorstel van Zierikzee, dat de middenstand minder wilde belasten, werd verwezey naar de midden- standscommissië van de fractie. Oök het vervoersprobleem op Schouwen had de aandacht. Het zal verwezen worden naar de Verkeerscommissie van de fractie. De afd. Philippine pleitte voor een land- of tuinbouw school. Er zal in dit gebied een en quête gehouden worden waarna con tact met de fractie en de N.C.B. zal worden opgenomen. Sterk pleitte men er voor om een Kamerlid aan te wij zen ,dat de Zeeuwse belangen zal be hartigen. Dit zal met de partij wor den opgenomen. Men uitte critiek op de absentie van vele Kamerleden tij-., dens de zittingen, maar volgens dr. Mes was deze critiek ongegrond. De aandacht werd gevraagd voor de Ka derdag ,die in December in Sluiskil gehouden wordt. BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN ZEELAND. In de week van 28 October tot en met 3 November kwamen in Zeeland 7 gevallen van besmettelijke ziekten voor. Hierbij was een geval van pa- rathyphus B te Middelburg en een ge val van diphtherie te Wemeldinge en te Kloetinge, Sas van Gent één geval en in Terneuzen twee gevallen van roodvonk. De Klaprooscollecte te Middelburg heeft f 466.21 opgebracht. Chr. school to Wissekerke bestond 90 jaar. In verband met het 90-jarig be staan van de Christelijke school te Wissekerke, hield ds. H. J. Groene- wege, Ned. Hervormd predikant in Den Haag, een herdenkingsrede in het schoolgebouw. Het kerkkoor ver- leende medewerking aan deze bijeen komst. De heer J. van Halst, voorzitter van het schoolbestuur, opende met het lezen van Ps. 103 én verwel komde in het bijzonder de burge meester, de heer J. J. van de Maas, de wethouders ds. H. L. Boonstra, Hervormd predikant en ds. Fokkens, Gereformeerd predikant. Hg las ver volgens enkele schriftelijke gelukwen sen voor, o.a. van de inspecteur van het I.O., de heer A. A. Leenhouts. Ds. Groenewege begon zijn rede met de tekst Haggai 2 10 en sprak over het ontstaan der Chr. school, zoals beschreven staat in de oude notulen. Grote moeilijkheden ten spijt slaagde een groep, die zich de Vrien den der Waarheid noemde, erin de school té stichten. Zeer veel is te danken aan Cornelis Daniël van Nop pen. Vervolgens sprak ds. Groene wege over de gevaren, die het Chris- telyk onderwijs van buiten af, maar meer nog van binnen uitbedreigen. Ds. Groenewege sprak ook het dank woord. ERE WIE ERE TOEKOMT. In een artikel over het voortgezet lager onderwijs te Meliskerke in ons blad van Zaterdag werd medegedeeld, dat men hier de primeur had van het kookonderwijs. Er worden echter ook kooklessen gegeven aan de v.g.l.o.-af- delingen-van de RJC -meisjesschool te Goesen van de school te Koewacht, alsmede op de speciale v.g.l.o. scholen te St. Jansteen en Groenendijk. „Roden" de Zype over Ie ste ken en ook in het dorp onder, lei ding van kapitein Fassaert vaste voet te krijgen. De blauwe troepen onder commando van kapitein Kloos terman wisten echter stand te hou den en de „Roden" zelfs terug te dringeiï doch htm oefenlokaal ging, evenals het raadhuis, in vlammen op. Natuurlijk vielen de nodige slacht offers, maar het Rode Kruis was pa raat, evenals trouwens de brandweer van Bruinisse. Overste W. K. de Feijter, die de algemene leiding van de oefening had. toonde zich na af loop over het verloop der gevechts handelingen zeer tevreden. Het mortiervuur werd bedriegelyk nagebootst door z.g. „donderslagen" en de branden waren natuurlijk ge fingeerd, maar overigens was er ook veel „echt" bij deze oefening, zoals de nevelgordijnen. Thiery-congres te Maastricht. MIDDELBURGER IN LANDELIJKE LEIDING. Op het landelijk congres van de internationale familiestichting Thïé- ry dat Zondag te Maastricht werd gehouden, werd de heer Gaston de Liser uit Antwerpen tot directeur- generaal en mr. J. de Rijk te Am sterdam tot secretaris-generaal ge kozen. De heer J. Gillissen te Mid delburg werd benoemd tot lid van de Nederlandse landelijke leiding. De nieuwe directeur-generaal hield een enthousiaste toespraak, waarin hij o.a. verzekerde, dat hij zjjn best zal doen de mllliarden-erfenis uitein delijk van de Franse staat lós te krijgen. De heer De Liser is ervan overtuigd, dat er goede resultaten zullen worden bereikt door hartely- ke samenwerking en loyaal vertrou wen in de landelijke en internatio nale leiding. Na de recente bijeen-r komsten in Gent en Bergen werken ook de Vlaamse en Waalse groepe ringen nauw samen. Het stichtingsbe stuur zal zo spoedig mogelijk wor den uitgebreid met leden uit Frank rijk en Duitsland. Het huishoudelijk reglement werd voorlopig voor de tijd van een jaar goedgekeurd. Er zullen in de afde lingen werkcomité's worden benoemd, die de leden van deze afdelingen op de landelijke vergadering kunnen vertegenwoordigen. Deze wordt het volgend najaar gehouden. Zelfs in. Australië blijkt belangstelling voor de Thiery-stichting te bestaan. Een zekere J. G. Thlery heeft verklaard alle mogelijke hulp te zullen verle nen. Op 25 November wordt een gro te bijeenkomst gehouden in Luik. Faillissementen in October. In de maand October werden in ons land 187 faillissementen uitge sproken, tegen 138 in October 1950. In Zeeland werden negen faillisse menten uitgesproken, tegen één in October 1950. Duur telefoontje door eigen schuld. Een in 's-Gravenpolder wonende landbouwer werd van Zierikzee uit opgebeld met het verzoek zijn buur man te willen mededelen, dat diens zwager te Zierikzee door een beroerte was getroffen en dat overkomst drin gend gewenst was. Uiteraard werd deze boodschap overgebracht en de buurman reisde per eerste gelegenheid naar Zierikzee, waar hij echter tot zijn stomme ver bazing zijn zwager in blakende ge zondheid aantrof. Hij begreep toen, dat een vals alarm hem naar Zierik zee had doen komen. De politie, die in de arm werd ge nomen, ontdekte, dat een groenten- handelaar in Zierikzee zich door zijn vrienden tot deze misplaatste grap had, laten verleiden. Zijn straf was, dat hij alle uit het vals alarm voort vloeiende kosten moest betalen, zijn de f 11.91, zodat het een duur tele foongesprekje voor hem is geworden. DE MENING VAN DE HEER BRAUT1GAM. Er zijn hier Nederlandse locale belangen in het geding. Zoals wy Zaterdag reeds meldden heeft de heer J. Brantigam, een dei- Nederlandse deskundigen, die een werkzaam aandeel in de samenstelling van het rapport Van CauwelaertSteenberghe heeft gehad, In een uit voerig betoog voor de havenvereniging „Rotterdam" uiteengezet, dat een Schelde—Ryn-verbinding voor Nederland in de huidige situatie ongewenst De ScheldeRijnverbinding noem de spr. een van de drukste en be langrijkste vaarwegen voor de bin nenvaart in Europa. In 1949 was het totale verkeer 60 pet van dat in 1938. Het totale goederenverkeer langs Hansweert bedroeg in 1938 in beide richtingen rond 17 millioen ton. Van KAARTJE AMSTERDAM-BRESKENS Schaakkampioen versloeg binnen drie uren dertig tegenstanders Niemand kon Zaterdagavond vermoeden, dat dr. Max Euwe, die naar Breskens was gekomen om daar de stryd aan te binden tegen 33 schakers die om half acht zijn eerste zet deed voor half elf des avonds de stryd zou beëindigen met een overwinning aan 30 borden. Hij deed dat op een wijze, waarmee hg het hart van de Zeeuwsch-Vlamln- gen won, prettig, rustig en precies zo wel overwogen als we onze nationale schaakkampioen kennen uit persverslagen en uit zyn eigen geschriften. De sïmültaan-speler werd bij zijn tegenstanders ingeleid door dó 'voor zitter van de schaakvereniging Breskens de heer A. Verduijn en door burgemeester J. A. Eekhout. Beiden waren' verheugd over de komst van de heer Euwe naar Breskens en in beide toespraken kwam ook naar voren, dat men gaarne de culturele wederopbouw gelijke tred wilde zien houden met de materiële wederop bouw. Dr. Euwe antwoordde met een kort, maar geestig toespraakje, waar in hij onder meer vertelde, dat hij in het Centraal station te Amsterdam een kaartje naar Breskens had ge vraagd, maar een enkele reis naar Vlissingen voor lief had moeten ne men. Zowel de voorzitter van de schaak vereniging als de burgemeester van Breskens hadden hun ingenomenheid betuigd met de komst van een twaalftal sterke schakers uit Oost ende. Ook dr. Euwe stelde de komst van deze Belgische schakers hy is ere-lid van de Belgische schaakbond byzonder op prijs. Zoals gezegd moesten 30 schakers het onderspit delven. De eersten moesten al rond acht uur het hoofd buigen en naarmate er meer spelers uitvielen, kregen de overblijvenden het zwaarder, want ze moesten snel ler spelen. Zo zagen we enige deel nemers met zeer goede stellingen, tenslotte toch capituleren, omdat ze het tempo niet meer konden volhou den. Remise maakten de heren O. Ros- seel, Oostende; R. Lingler, Oostende, en J. L. Woudstra. Rflland-Bath. Een woord van hulde komt toe aan de schaakvereniging Breskens voor de puike organisatie. het totale verkeer ging rond 6 mil lioen goed de Schelde Westwaarts op of kwam uit Westelijke richting. 63 pet ging of kwam Oostelijk de Schei- de op of af. Datgene waar Antwerpen direct bij betrokken was kan worden gesteld op 48 pet van het totaal, duS rond 7% a 8 millioen ton goed. Ten aanzien van dit deel van zyn rede kwam spr. tot de conclusie, datde bestaande verbindingsweg tussen Rijn en Schelde zeer belangrijk is en grote diensten bewijst aan het locale, inter- locale en internationale vervoer. Deze verbindingsweg is te allen tijde in staat geweest dit vervoer op te ne men en vlot te verwerken, goedkoop en veilig. Maar de Antwerpenaren streven naar een nieuwe- vaarweg. Er kwamen plannen, o.a. dat van ir. E. van Konijnenburg. Daarop kwamen al spoedig enige varianten. Bespre kingen, zomede de agitatie daarover, kwamen tot rust door de tweede we reldoorlog. ONGEVALLEN Aan de hand van het verslag van de commissie Van Cauwelaert-Steen- berghe, belichtte de heer Brautigam diverse aspecten nader. Onder meer meende België, dat de vaart zo ge vaarlijk zou zijn en er zoveel onge lukken gebeuren, maar van de 42 on gevallen in drie jaar, van een oor zaak en aard zoals ze overal voorko men, zou men er volgens spr. met moeite tien kunnen aanwijzen, die verband houden met de vaart zelf en de toestand van het weer tijdens het ongeval. Het gehele verlangen van België culmineert volgens de heer Brauti gam in dit ene: Antwerpen komt 50 km dichter bij de Rijn, met het doel een groter deel van het transitover- keer op de Rijn voor Antwerpen te. verkrijgen. Een bezwarende last voor Nederland tegen de ene aanleg, zoals België die wil, is het prijsgeven van 1200 ha cultuurgrond. Een tweede bezwaar is, dat Westelijk Brabant van de rest wordt geïsoleerd. Vast staat volgens spr. dat het graven van het kanaal nimmer kan lelden tot buitengebruikstelling van de bestaan-, de route. Twee Nederlandse locale belangen zijn In het geding, ten aanzien van Dordrecht de sleepvaart op Zeeland en België en de belangen van Brabant bij goede scheepvaartwegen. Indus trievestiging langs de boorden, waar men in Brabant wel over spreekt, zou eerder dicht by de haven van Antwerpen geschieden dan aan de Nederlandse zijde van het kanaal. Iets anders is, dat Brabant in zyn be hoefte aan waterafvoer en aan scheepvaartwegen, bruikbaar, yoor schepen tot ongeveer 600 ton,.moet, worden geholpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2