PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Begin 1952 instelling Commando voor Midden-Oosten Gewijzigde autobusexploitatie Walcheren en Beveland 06 BILT NIEUWE VOORSTELLEN VOOR WAPENSTILSTAND IN KOREA NEDERLANDERS MAKEN DEEL UIT VAN GEWAPENDE BENDEN Vandaag 194e Jaargang-No. 267 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en P. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintyn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, t 4.55 p. kw., fr. p. p. t 4.80 per kw. Losse nummers 10 oent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 Nov. 1951 ADVERTENTIEPRIJS ct ptr mm. Minimum p. advertentie 13. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels fl.—- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 339300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—80, teL 2353 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). MTiurg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Teraeuzen Brouwcrjjstr. 2; Zierikzee N. Bogcrdstr. C 160^tcL^26 VERKLARING VAN DE VIER MOGENDHEDEN. Van vitale betekenis voor de vrije wereld geacht De regeringen van Frankryk, Engeland, de Ver. Staten en Turkije heb ben Zaterdag een gezamenlijke verklaring over de verdediging van het Midden-Oosten uitgegeven. In deze verklaring, die is overhandigd aan do regeringen van alle landen in het betrokken gebied wordt gezegd, dat de verdediging van het Midden-Oosten „van vitale betekenis is voor de vrye wereld" en alleen kan worden verzekerd door de samenwerldng van alle betrokken landen. Volgens berichten uit Washington wordt verwacht, dat het commando begin 1952 zal worden opgericht. Het bereiken van een toestand van vrede en veiligheid zar het gebied so ciaal en economisch ten goede ko men, aldus dé verklaring, waarin voorts de verzekering worden gege ven, dat het commando zich niet zal mengen in „problemen en geschillen, die zich in het gebied voordoen". De regeringen, die de verklaring hebben uitgegeven, zeggen, dat de opperbevelhebber van de voorgestel de organisatie in geval van oorlog al le troepen zal leiden, die tot zyn be schikking staan. Hieraan wordt ech ter toegevoegd, dat het plaatsen van nationale troepen onder het comman do van de opperbevelhebber geen ver eiste voor het toetreden tot de orga nisatie is. De troepen, die onder het opperbevel zijn geplaatst, zullen slechts met toestemming van de be trokken regeringen worden ver plaatst. De drie landen van het Britse ge menebest, die bij het plan betrokken zijn (Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika) hebben de verklaring niet medeondertekend wegens moei lijkheden tengevolge van de wens van Australië om op dit tijdstip geen troe pen beschikbaar te stellen voor dienst overzee. Zuid-Afrika heeft reeds een afzonderlijke verklaring uitgegeven. Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft te Pa rijs verklaard dat de verklaring der vier mogendheden in strijd is met de principes van het Handvest der Ver. Naties en geen rekening hield met het bestaan van de Arabische Liga. SYRIË STEUNT EGYPTE. De Syrische Volkspartij, die een meerderheid in het parlement heeft, Een winddynamo aan de kust Volgens de zogenaamde Prin- senmolen-commlssie, die in '50 begonnen is met de registra tie van gemiddelde windsnel heden om een inzicht te ver krijgen in de hoeveelheid ener gie die in de wind beschik baar is onder de gunstigste omstandigheden in ons land, zou het, in verband met de schaarste aan steenkolen en andere brandstoffen, overwe ging verdienen bij wijze van proef een middelmatig grote wind-dynamo aan de kust op te richten. Een dergelijke dynamo zou in 82 etmalen bijna 70.000 KWH opleveren. Twee Amerikaanse soldaten door Oost-Duitsers gearresteerd. En door de Russen weer vrijgelaten. De Oost-Duitse volkspolitie heeft Zondag twee Amerikaanse soldaten op de grens tussen de Amerikaanse en Russische sectoren van Berlijn gearresteerd. Een derde Amerikaan se militair wist te ontkomen. Later werd gemeld, dat de twee Amerikanen inmiddels door de Rus sische autoriteiten zijn vrijgelaten. Volgens een Amerikaanse woord voerder zijn zij niet mishandeld en zijn er ook geen dingen die zy by zich hadden, van hen afgenomen. Naar een Pan-Europese conferentie. IN STRAATSBURG ZAL EEN VOORSTEL WORDEN INGEDIEND. De commissie voor algemene za ken van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft te Parijs vergaderd en bekend gemaakt dat, wanneer de Raad deze maand te Straatsburg byeen komt, een voor stel zal worden besproken tot by- eenroeping van een Pan-Europese conferentie van regeringspersonen, parlementsleden en functionarissen van Europese instellingen met het doel een reorganisatie van de Eu ropese lichamen te overwegen in het licht van de gewijzigde internationa le toestand. De commissie heeft voorts de vor- ïtüng voorgesteld van een permanen te raad van Europese ministers van buitenlandse zaken teneinde de poli tiek de coördineren. Turkije heeft de Turks—Bulgaarse grens gesloten, nadat de Bulgaren gewei gerd hadden 126 zigeuners weer toe te la ten, die met valse papleren TuTWJe wa ven binnengekomen» heeft besloten Egypte ten volle te steunen bij alle stappen die dat land heeft genomen of zal nemen tot af schaffing van het verdrag met Enge land en by het verwerpen van het voorgestelde commando voor het Midden-Ooslen. De leider van de par tij heeft verklaard, dat de bevryding van Egypte van alle banden de be vryding van alle Arabische landen zou betekenen. Intussen is de Syrische regering afgetreden omdat premier Hassan Hakim het met deze opvatting van de meerderheid van het parlement niet eens is. Ongeveer een week geleden verklaarde hij nog de Westelijke voorstellen voor de Arabische landen gunstig te achten. De minister van buitenlandse zaken Atassi was ech ter tegen het Westelyke voorstel. Churchill in Jannari naar Truman. Het Witte Huls heeft Zondag be kend gemaakt dat president Truman waarschijnlijk in Januari te Washing ton de Britse eerste minister Win ston Churchill zal ontmoeten. Trumans secretaris, Joseph Short antwoordde op de vraag of de Franse premier René Pleven ook aan de be spreking zou deelnemen, dit niet vernomen te hebben. Er is geen aanwyzing, dat aan de conferentie te Washington nog an deren dan Churchill, Truman en vooraanstaande leden van de Ame rikaanse en Britse regering zullen deelnemen. Men vraagt zich in Washington af of Churchill wellicht het Congres, dat begin Januari bijeenkomt, zal toespreken. Egyptische sluipschutters beschoten ziekenhuis. Egyptische sluipschutters hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag het Brits militaire ziekenhuis te Baï- Iah, ongeveer vyftien kilometer ten Noorden van Ismaila, beschoten. Het vuur werd door Britse schildwachten beantwoord. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. De Egyptische havenarbeiders in Alexandrië zijn in staking gegaan. In de Suez-kanaalzöne zijn de eer ste arbeiders uit Cyprus gearriveerd ter vervanging van Egyptische ar beidskrachten. EINDELIJK SUCCES Laten de Verbondenen hun eisen t.a.v. Kaesong vallen Zaterdag zyn zowel door de delegatie der Ver. Naties als door die van de Communisten nieuwe voorstellen ingediend om een Impasse by de wa penstilstandsbesprekingen in Korea te voorkomen. Deze voorstellen nade ren elkaar zeer dicht en komen beide eigenlijk neer op het vaststellen van een contactlijn en het terugtrekken van de troepen uit een daarop ge baseerde bufferzone. Onder de Brandenburger Poort, de Britse sector binnen, marcheert een detachement Russische troepen. Zy zyn op weg naar het Russische Oor logsgedenkteken op Charlottenburger Chaussee om een byzonder grote krans te leggen ter herdenking van de 34ste verjaardag van de October- revolutle. Een soortggjyke plechtigheid werd gehouden in Treptow, in de Russische secter. Victoria-biscuit ontslaat 190 man personeel. Als gevolg van do nieuwe beper kende Importbepalingen waardoor de uitvoer van biscuit naar Engeland is stopgezet, heeft de directie van N.V. Victoria biscuit- en chocolade-fabriek te Dordrecht zich genoodzaakt gezien 190 werknemers van wie honderd \Touwen en 90 mannen, ontslag aan te zeggen. De ontslagen gehuwden en kost winners krygen hun loon tot 1 Ja nuari en de andere tot 1 December uit betaald. Het aantal ontslagenen is tot deze groep beperkt gebleven daar men hoopt binnenkort de export naar Engeland te kunnen hervatten, Onbekend schip gezonken. Een klein Nederlands of Duits schip de juiste nationaliteit is nog niet vastgesteld is Zondag voor de kust van Denemarken gezon ken. Er zouden zich 20 mensen aan boord bevinden. Verscheidene sche pen zijn uitgevaren voor hulp. De Westelijken spreken daarbij van 2 Jon. van weerszijden van de con- tactlyn en willen zo nodig nog kleine correcties aanbrengen als wederzyds wenselijk zouden worden geacht. Uit deze laatste toevoegingen, welke door de woordvoerder der Ver. Naties, brigade-generaal Nuckols „veelbete kenend" werden genoemd, wordt door waarnemers geconcludeerd, dat de Verbondenen bereid zijn hun eisen be treffende Kaesong geheel of gedeelte- lyk te laten vallen. Zaterdag en Zondag zijn de voor stellen tussen de onderhandelaars te Pan Moen Djon besproken. Het ver schil zou in hoofdzaak nog neerko men op de vaststelling van de con tactlinie op het ogenblik van de on dertekening van de wapenstilstand (Westelijk voorstel) of een onmiddel- lyke vaststelling met mogelyke cor recties bij de ondertekening (Com munistisch voorstel). Prof. Pontecorvo in Rusland gearresteerd VERDACHT VAN SPIONNAGE VOOR ENGELAND. Volgens een bericht in het West- Duitse blad „Algemeine Anzeiger" hebben de Sowjet-Russische autori teiten de Britse atoomgeleerde Prof. Pontecorvo gearresteerd op beschul diging van spionnage voor Engeland. Eerder in dit jaar is prof. Ponte corvo op geheimzinnige wijze uit En geland verdwenen. Verondersteld werd, dat hy naar de Sowjet-Unie was gereisd en daar in laboratoria werkzaam was. a Zweden en Finland twijfelde men echter ernstig aan de juistheid van het Duitse bericht en ook in En geland wees men er op, dat reeds enige weken een dergelijk gerucht de ronde doet zonder dat bevestiging kan worden verkregen. Zware regens in het Alpengebied. De zware regenval, welke reeds enige dagen in Noord-Italië ernstige moeilykheden veroorzaakt, heeft zich nu tot 't Alpengebied van Zuid-Frank rijk, Zwitserland en Oostenrijk uit gebreid. Het water in de Rhöne is de laatste 36 uur ruim 3 meter ge stegen. Bij de Zwitsers-Italiaanse grens zyn het Lago Maggiore en het Meer van Lugano buiten hun oevers getreden. Delen van de ste den Lugano en Locarno zijn over stroomd. In Zuid-Tirol worden ver schillende dorpen bedreigd. Een van de twee sporen door de St. Gothardbaan is door een aard verschuiving by Airoio versperd. Besprekingen over Kasjmir maken vorderingen. Zaterdag is te Parys de Veilig heidsraad byeengekomen om de Brits-Amerikaanse resolutie over Kasjmir te bespreken. De resolutie, welke een beroep doet op de verte genwoordiger van de Ver. Staten voor Kasjmir, dr. Frank Graham, (die op het ogenblik in een zieken huis te Parys verbiyft) om de be sprekingen met India en Pakistan met zes weken te verlengen, werd met 9 stemmen vóór en één onthou ding (Rusland) aangenomen. Varkensvlees, spek en fruil- conserven naar W. Duitsland. De West-Duitse autoriteiten heb ben 2.4 millioen dollar beschikbaar gesteld voor uitvoer van bevroren varkensvlees en spek uit Nederland, alsmede 50.000 dollar voor invoer van fruit-conserven en appelsap uit Nederland. Onderofficieren arrest opgelegd. Conflict met commandant Een nabespreking over de in Sep tember in West-Duitsland gehouden geallieerde oefening „Counterthrust" heeft in de Kolonel Palmkazernc te Bussum geleid tot een conflict tus sen de commandant van de aldaar gelegen afdeling lichte luehtdoelar- tillerie en een aantal van 7.yn onder officieren. Deze onderofficieren hebben aan de oefening deelgenomen. Dezer da gen riep de commandant hen bijeen voor een bespreking over de resul taten van hun optreden. Na afloop van de bespreking droeg hij hen op het besprokene in een schriftelijk rapport weer te geven. De onderofficieren kwamen ech ter met een zo onbevredigend rap port voor de dag, dat de comman dant er een vorm van tegenwerking en onwil in zag en de onderofficie ren arrest oplegde. Intussen hebben de onderofficieren een nieuw en be ter rapport ingediend, waarna het arrest is opgeheven. Het zal van het onderzoek afhangen, of er verder nog maatregelen tegen de onderof ficieren zullen worden genomen. Plezierreisje in gestolen auto: één dode. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is op de ryksstraatweg Neede- Zutphen een auto in volle vaart tegen een boom gereden en vrijwel geheel vernield. Een van de inzittenden, de 19-jarige L. N. uit Almelo werd zo zwaar gewond, dat hij kort na het ongeval overleed. De bestuurder, de 18-jarige G. R., kwam er met lichte verwondingen af. R., die volgens de politie sterk onder de invloed van sterke drank verkeerde, trachtte te vluchten, doch omstanders grepen hem en leverden hem aan de politie over. Achteraf bleek, dat de auto was gestolen uit een garage te Almelo. Nadat de beide jongelui in verschillende Alme lose café's borrels en biertjes had den gedronken, rees het plan om er met een auto tussen uit te trekken. Zy gingen naar een wat achteraf gelegen garage, waarvan de deuren werden geforceerd en kozen hier een auto uit. SOEKARNO OP „HELDENDAG" Schrijnend verschil tussen arm en rijk. „Ik hoop werkelyk, dat er goede betrekkingen tussen Nederland eu Indonesië zullen bestaan, inaar het spyt me te moeten zeggen, dat zolang Irian In Nederlandse handen is, zolang de Nederlands-Indonesische Unie niet vervangen ls door normale betrekkingen en zolang er Nederlanders leider of lid zyn van gewapende benden, de NederlandsIndonesische be trekkingen niet rooskleurig zullen z.yn". Aldus Soekarno in een radiorede, welke hy Zaterdag te Soerahaja hield in verband met de viering van „Hel dendag", (herdenking van de gevallenen In de strjjd tegen de geallieerde bezettingsmacht In November 1945). Soekarno hekelde in zyn rede de in Indonesië ryk geworden vreemdelin gen, die een luxe leventje leiden en zich van de armoede van het volk niets aantrekken. Hy kondigde maat regelen aan, waardoor een nivellering bereikt kan worden. Het schrynende verschil tussen arm en ryk dient te verdwijnen, aldus Soekarno. De ryke buitenlanders 'kennelyk vooral de Chinese vreemdelingen bedoelend), wekkeri door hun levenswijze gevoe lens van haat op, waarmee het zaad gestrooid is voor rassenhaat. MEMORANDUM AAN NEDERLAND Naar aanleiding van de door de Ne derlandse Hoge Commissaris te Dja karta afgelegde verklaring over het voornemen tot wyziging van de Ne derlandse grondwet, heeft de Indone sische regering aan de Nederlandse Hoge Commissaris een presidentieel ...viert mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, zyn 65e verjaardag; ...is het 10 jaar geleden, dat de Franse minister van Oorlog, generaal Huntziger. by een vliegongeval om het leven kwam. UITSPRAAK COMMISSIE VAN BREEN. Minder exploitanten en uitbreiding van het aantal lijnen Geen direct vervoer MiddelburgGoes. De bekende Commissie-van Breen, die oordeelt over de exploitatiever gunningen voor autobusdiensten in Nederland, heeft haar beslissingen be kend gemaakt voor wat betreft Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland. Officieel heet deze commissie: „Commissie vergunningen Personenver voer". De beslissingen voor Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland werden Vrydag j.l. gepubliceerd in de byvoegselen van de Staatscourant. Zy zyn nogal Ingrypeud van aard en wanneer ze ongewyzigd worden uit gevoerd, dan verandert er heel wat op het gebied van het busvervoer. Met afwyking van verzoeken van andere busondernemers, is aan de N.V. Stoomtram Walcheren vergunning verstrekt voor alle diensten op Wal cheren. Hierbij is tevens de moge lijkheid geschapen, dat na het gereed komen van de nieuwe wegen, in het kader van de herverkaveling, verschil lende andere routes dan tot dusver kunnen worden gevolgd. Zo zal het bijv. mogeiyk worden des zomers een dienst GrijpskerkeAagtekerke Domburg in te voeren. Dezelfde N.V. heeft ook vergunning gekregen voor de dienst Middelburg— Goes. Daar echter de wederopbouw van het spoorwegapparaat zover is ge vorderd, dat het eindpuntenvervoer MiddelburgGoes overbodig is ge worden mag dat eindpuntenvervoer niet gehandhaafd blijven. Met ingang van de zomerdienstregeling 1952 zul len daarom volgens de beschikking geen reizigers meer mogen worden vervoerd van Middelburg naar Goes en omgekeerd. De bediening op dit traject moet uitsluitend worden afge stemd op voorziening in de behoefte aan autobusvervoer voor tussengele- gen plaatsen. OP BEVELAND. Voor Zuid- en Noord-Beveland is de Auto Maatschappij Zeeland aange wezen als streekonderneming. Behal ve de diensten, welke momenteel reeds door deze maatschappij op Z.- en Noord-Beveland worden uitge voerd, werden haar tevens onder in trekking van de vergunning aan de huidige exploitant, zoals reeds ge meld, vergunningen verstrekt voor de busdiensten GoesWolfaartsdijkse veer en GoesKatseveer. Volgens de Commissie moet Zuid-Beveland uit een oogpunt van goede vervoervoor- ziening als één geheel worden be schouwd. De diensten behoren een goed ineensluitend net te vormen. De huidige vergunninghouder wenste ech ter niet in streekverband door middel van de A.M.Z. samen te werken. Daar om is zijn vergunning ingetrokken- Bovendien kreeg de A.M.Z. een ver gunning voor een dagelijkse busdienst van Wolfaartsd. veer, via Oud-Sabbin- ge en Lewedorp naar Middelburg als mede een dagelijkse verbinding uit de Zak van Zuid-Beveland naar Mid delburg. Voorts zal de dienst Goes— Rilland Bath dagelijks tot Bergen op Zoom gereden mogen worden Op de ze laatste lijn zal echter geen reizi- gersvervoer van Goes, Kruiningen, en Veerhaven naar Bergen op Zoom en omgekeerd mogen plaats vinden. Ook mag geen locaal vervoer in Bergen op Zoom worden uitgevoerd. De vergunningen zyn geldig tot en met 31 December 1957. De onderne mers wier verzoeken werden afge wezen, hebben het recht om bij de Kroon in beroep te gaan. Alvorens de nieuwe diensten worden ingevoerd zullen eerst de uitspraken van even tuele, beroepen moeten worden afge wacht. memorandum doen toekomen. Hierin wordt gezegd, dat het streven van Nederland tot opneming van Nieuw- Guinea in de Nederlandse Grondwet niet juist is. In het memorandum wordt tegen dit voornemen een pro test voorgebracht bij de Nederlandse regering, waarbij nadrukkelyk wordt gesteld, dat de oplossing van het ge schil omtrent het Westelyk deel van Nieuw Guinea voorrang moet hebben boven de behandeling van de grond wetsherziening in Nederland. De Indonesische regering verwacht, dat op de agenda van de te houden Unie-conferentie tevens de belangry- ke kwestie over Nieuw-Guinea zal worden opgenomen. Nieuw Frans offensief in Indo'China. De Franse troepen in Indo-China zyn een nieuw offensief begonnen. De Franse opperbevelhebber ln In do-China, generaal de Lattre de Tassigny, heeft Zaterdagavond mee gedeeld, dat zijn strydkrachten alk gestelde doelen bereikt hebben en ongeveer 600 vierk. km. terrein heb ben veroverd. Hy noemde het offen sief een keerpunt in de oorlog tegen de Vietminh-troepen. „Willem Ruys" passeerde zonder oponthoud Suez-kanaal. FRED DOOK ONDER" EN AT MET DE PASSAGIERS. De „Willem Ruys" is Zaterdag uit Indonesië in Rotterdam aangekomen met 900 passagiers. Het scnip pas seerde zonder enig oponthoud het Suez-kanaal. aldus gezagvoerder G. H. Visser. Onder de opvarenden bevond zich ook de 23-jarige Fred J. C. Dunlop. die drie jaar geleden naar Indonesië ging en daar als taxichauffeur de kost verdiende. Hy wilde echter gaar ne naar zijn ouders in Sneek terug en omdat Fred geen geld had voor de terugreis besloot hy als verstekeling met de „Willem Ruys" te reizen. De jongeman „dook onder" op het derde klas bovendek en at ook met deze passagiers aan tafel. Drie dagen na het vertrek werd Fred echter gesnapt en toen moest hy werken voor zyn overtocht. Maar hy heeft zijn doel: Nederland, bereikt. Herdenking van de wapenstilstandsdag. Zondag zijn ter gelegenheid van ..Wapenstilstandsdag" in vele landen ter wereld de doden uit de eerste en tweede wereldoorlog herdacht. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd Zaterdag de jaarlijkse herden kingsdienst voor de gevallen gealli eerden uit de beide wereldoorlogen gehouden. Prof. dr. F. Th. Visser sprak een kort woord van herdenking en bezinning, waarna als eerste de kapitein-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, als vertegenwoor diger van H. M. de Koningin en Z.K. H. Prins Bernhard, een krans legde aan de voet van de katafalk, die voor het koorhek stond opgesteld. De staatssecretaris van het ministerie van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, legde namenj de Nederlandse rege ring een krans. Studenten woonden clandestien colleges bij. In Delft hebben omstreeks honderd studenten een proces-verbaal gekre- fen. Zij woonden de colleges aan de echnische Hogeschool bij zonder als student te zyn ingeschreven. VOORSPELT: LATER REGEN. Aanvankelijk plaatselijk mist Ove rigens toenemende bewolking met la ter voornamelijk in de Oostelijke helft van het land regen. Zwakke tot mati ge wind uit Oostelyke richtingen ea ongeveer dezelfde temperatuur als Zondag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1