PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eenmaal in het jaar draait teVeere de gelukstrommel Wysjinsky houdt vast aan een conferentie van de Grote Vijf 0£ BILT Vandaag Kantlij n M Einde van de goedkoop-geld politiek in Engeland. Lamping overhandigde regeringsantwoord aan Soekiman. ACC00RD BEREIKT OVER EUROPEES LEGER Het ontslag van de Haagse politiechef. 194e Jaargang-No. 265 Dagblad uitgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en T. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdrad. O. Balllntljn. PL v«rv W. Leertouwer en H A. Bo»l*rdt' ABONNEMENTSPRIJS 3T ot eer week, f 4AB p, fcw., fr. p. p. i 4.80 per kw. Losse nummer» 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN '"5 m°- smi Ot aiwt M-bum Looa.o K..12S, „1. wn Vrijdag 9 November '51 ADVLKTt.Nl LLP RU b X CV p% mm Minimum p advertentie f J. ing. roeöedeUngcn dnemaaJ tarief. Kleine advertentie» imaa e regel») van 1-6 regel» 11.- Iedere regel meer 20 oer.l .Uneven oI edrcj Bureau van dit Blad' 23 cent meer. Girt) or 23930C P.Z.C. Middelburg. Goe» L. Vorst»*.r 6S. tel. *7» (b.g.g. SS»); Ooetburg Pr MaurlUstr 12. tel 102; Terneuren Brouweryr.r 2; Ziertkzee N BogcrtHtx C 18O tl Rus lachte om niet irt slaap te vallen Moskou wil algeheel verbod van atoomwapens De Sowjetrusslsche minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wvsiinskv heeft Donderdag inde Algemene Vergadering van do Verenigde Naties ee'n voorstel gedaan om te komen tot een conferentie van de grote Vijf over de ontwapening en het sluiten van een vredespact. Alle andere landen zouden rich aan dit verdrag moeten houden. Wysjinsky stelde ook voor het deel nemen aan het Atlantisch Pact onverenigbaar te verklaren niet liet lid maatschap der Verenigde Naties. De Sowjet-Unie wenste de vrede te ver sterken door een verbod op atoomwapens. „Ik verzoek met kiem, niet liet invoeren van beperkingen en verminderingen zoaJs voorgesteld in de woorden van Truman en Acheson doch het onvoorwaardelijke verbod van alle atoomwapens", aldus Wysjinsky. De aanwezige communistische afgevaardigden applaudiscerden enthou. Siast toen Wysjinsky naar zijn plaats terugkeerde. Eden en Acheson namen hun koptelefoon af met een wanhopig gebaar toen de Rus was uitgesproken. Eden's commentaar was „Niets nieuws, niets constructiefs". Wysjlnky's voorstellen bestonden Uit vier punten. Behalve de reeds ge noemde stelde hij voor, dat de lan den, die deelnemen aan de oorlog de vijandelijkheden staken en zich hierna binnen 10 dagen van de 38ste breedtegraad zouden terugtrekken. Ook moesten alle buitenlandse troepen, met inbegrip van vrijwilli gers formaties binnen drie maanden uit Korea teruggetrokken worden. De internationale toestand was volgens Wysjinsky slechter geworden als rechtstreeks gevolg van de agres sieve daden van de Verenigde Sta ten en de landen, die de Amerikaanse leiding zijn gevolgd". ATOOMWAPENS De Sowjet-Unie, aldus Wysjinsky, was bereid een einde te maken aan de productie van de atoomwapens. Men behoefde geen angst voor agres sie te hebben, Rusland was niet van plan andere landen aan te vallen. In de V. S., zo ging Wysjinsky ver der spoorden regeringsleiders met in begrip van de president, dag in dag uit tot vijandschap jegens de Sowjet- Unie teneinde een nieuwe wereld brand te ontsteken. Tenslotte ver- orgen, Zaterdag, is het KJap- róosdag, de dag, waarop in ge- 1 heel West-Europa de gesneu velden uit twee wereldoorlogen wor den herdacht. In vele landen worden dan plechtige bijeenkomsten georga niseerd, zoals wij die in Nederland kennen aan de vooravond van de Na tionale Feestdag. De Klaproosdag vieren wij enkel door een collecte voor de instandhouding der oorloga- graven en voor het in staat stellen van nabestaanden om althans een maal de laatste rustplaats van. een dierbare te bezoeken. Alleen in 1951 werden door ons Nederlands Oorlogsgraven Comité, waarvan H. M. de Koningin be schermvrouwe is, elf honderd perso nen in staat gesteld een oorlogsgraf te bezoeken. Dertigduizend geallieerde wapen broeders slapen in onze aarde. Het zal een daad van eenvoudige piëteit zijn, de Klaprooscollecte van morgen niet te vergeten! De regering heeft onlangs een beroep gedaan op overheid en particuliere werkgevers om ter besparing van brandstoffen de kan- toren op Zaterdag te sluiten. Op die manier zou nieuwe distributie van brandstoffen voorkomen kunnen wor den. De verloren tijd zou door het personeel op andere dagen moeten worden ingehaald. Het beroep is tot dusver m met al te goede aarde gevallen. Tal van provinciale en gemeentelijke instan ties hebben al laten doorschemeren, dat zij bitter weinig voelen voor een dergelijke vrije Zaterdag en het ver zoek eenvoudig naast zich neer zul len leggen. Ook tal van particuliere werkgevers voelen er niets voor. Deze tegenzin is begrijpelijk. Ons maatschappelijk leven is dermate in gewikkeld, dat alleen als de vrije Zaterdag, desnoods alleen in de win termaanden, wettelijk zou worden voorgeschreven, er geen verwarring uit voort zou vloeien. Als de een op Zaterdag wel, de ander niet. sluit, wordt het een janboel, die misschien wel brandstoffenbesparing oplevert, maar anderzijds geldverspilling in de hand werkt. Daarom ziet het er met het ver zoek van minister Van den Brink maar somber uit, zelfs al zal met inwilligen misschien betekenen, dat we straks in de kou zitten De meeste Nederlandse bladen ge ven weinig commentaar meer op de voorgestelde uitbreiding van het aantal leden van Eerste en Twee de Kamer. De „Nieuwe Rott. Courant' (lib.) evenwel is het niet eens met de re- r, die de leeftijdsgrens voor het ^-Kamerlidmaatschap op o0 jaar wenst te handhaven: „Bij de voorziene uitbreiding van het aantal Eerste-Kamerleden kun nen de partijen immers naast de be zadigde mannen en vrouwen met ge- rtflpte ervaring enige tal.entralie afge- vaardigden met de vurigheid va.n de jeugd candidaat stellen, die op deze wijze het politieke „handwerk/ kun nen leren, terwijl ze nog oezig zyn tf«rn^?ns»5.r;,X||| mogelijkheid" Beker wel gedacbfcmag worden. Het veel meer omvattemle werk van de Tweede Kamer steft mensen die vow dit lichaam candidaat zouden aesteld veel sneller voor de keuze Igèhle 1 in de politiek;' te g«m ofweiaan de kant te bijv en Staan, dan een lidmaatschap van de Eerste Kamer zou doen. Dat de „Raad der Ouden" overrompeld zou wordendoor louter „Jonge broekjes zal memaad in ernst willen geloven. Jmst te de- aen aanzien zou de regering dus een Sterker gevoel voor ew n^m* Sun moateo fcpne*! J* Wysjinsky ...lachen... Bijeenkomst Consultatieve Raad Brussels Pact. De vijf ministers van buitenlandse zaken,' die tezamen de Consultatieve Raad van het Brusselse Pact vormen, komen Dinsdag 13 November te Parijs bijeen. Het zijn de ministers van Frankrijk (Schuman). Engeland (Eden), België (Van Zeeland), Neder land (Stikker) en Luxemburg (Bech). Bank of England zal voortaan het aanbod op de geldmarkt bepalen Na een onderbreking van 19 jaar heeft de Bank of England thans weer de regulering van het volume der geldcirculatie en van de rentevoet hervat. In volledige overeenstem ming met de regering heeft het be stuur van de bank besloten, dat het aanbod op de geldmarkt voortaan door de bank zal worden bepaald en niet meer, zoals tot dusverre ge schiedde. door de behoefte van de geldmarkt. Dit betekent, dat er een eind is gekomen aan de periode van goedkoop geld, die in 1932 is begon nen. Volgens financiële deskundigen zal het publiek binnen afzienbare tijd de uitwerking van deze verandering'be speuren In de vorm van lagere prij zen in de winkels. Een soortgelijke maatregel, die in Amerika is geno men. heeft althans deze uitwerking gehad. Reuters financiële redacteur heeft er op gewezen, dat werkloos heid een gevolg kan zijn van de nieu we politiek, doch dat de grote werk loosheid, die Engeland in 1939 gekend heeft, niet te verwachten is, nu er nog honderdduizenden vacatures zyn, waarin thans niet kan worden voor zien. viert de Nederlandse let terkundige en oud-jjournalist TTpng Martin, oud-directeur der ïLLJtf., zijn 65e verjaardag; is het 20 jaar geleden, dat het radio-telefonisch ver keer met schepen via Scheve- ningen Radio werd openge steld. klaarde Wysjinsky, dat de stryd voor de vrede zou eindigen met een volle dige overwinning van de vrede zoals Stalin had gezegd. ONTWAPENINGSPLAN INGEDIEND Wysjinsky hield zjjn rede, nadat Acheson het Westelijk ontwapenings plan had ingediend. Zodra Acheson met zijn toespraak begon zette Wysjinsky zijn kóptelefoon op. Toen de afgevaardigde van Ameri ka over ICorea sprak, leek het of hij direct tot de Russische afgevaar digden 't woord voerde, die over hun tafels gebogen zaten. Toen Acheson was uitgesproken zei Wysjinsky: „De bergen hebben een muis gebaard in feite een do de muis". De communistische afgevaardig den applaudiseerden toen Wysjinsky verklaarde, dat hij bij het aanhoren van de redenering van Acheson over het ontwapeningsplan „niet in slaap kon vallen, omdat hij maar bleef lachen". VERSCHILLEN TUSSEN OOST EN WEST In diplomatieke leringen te Londen ziet men de volgende verschilpunten tussen de ontwapeningsvoorstellen der Westelijke Drie Grote Mogendhe den en de voorstellen, die Wysjinsky thans gedaan heeft: 1. De Westelijke Mogendheden stel den een onmiddellijke bijeenkomst van de staatshoofden van de Sowjet- Unie, de V. S., Engeland en Frank rijk voor. Wysjinsky wil een vyfmo- gendhedenconferentie voor het slui ten van een niet-aanvalsverdrag, waaruit blijkt, dat de status van Chi na nog een belangrijk geschilpunt is tussen Oost en West. 2. De Westelijke mogendheden stel len internationale contróle van atoomwapens voor, doch de Sowjet- Unie wil algeheel verbod. 3. De Westelijken stellen de gevechts linie in Korea als grens voor een wa penstilstand voor. Wysjinsky de 38ste breedtegraad. De Nederlandse Hoge Commissaris, de heer Lamping, heeft Donderdag middag aan de Indonesische premier dr. Soekiman, het antwoord van de- Nederlandse regering overhandigd op de door de Indonesische regering ge stelde vragen aangaande de voorge nomen herziening van de Nederlandse Grondwet, betreffende de opneming van Nieuw-Guinea in bet grondge bied van het Koninkrijk. De heer Lamping heeft dr. Soeki man medegedeeld, dat het aanhangig gemaakte voorstel met betrekking tot Nieuw-Guinea in grondwettelijk op zicht in feite niets verandert, evenmin als er in het standpunt van de Neder landse regering enige wijziging is ge komen. De mogelijkheid, om door onderhan delingen het bestaande geschil over Nieuw Guinea tot een oplossing te brengen, wordt door het voorstel tot wijziging van de Grondwet op gener lei wijze beïnvloed. Dr. Soekiman heeft hierop geant woord, dat eventuele verdere stappen van de zijde der republiek Indonesië zullen afhangen van een bespreking in de Kabinetsraad, welke Vrijdag avond zal plaats hebben. Spoorwegongeluk in Duitsland eist 17 doden Op het station van Walpertskirchen (bij Milncben) is Donderdagmorgen een personentrein op een stilstaande goederentrein ingereden. De eerste wagen achter de locomotief werd ge heel vernield, doordat de tweede wa gen er overheen schoof. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn 17 personen om het leven gekomen en 15 personen ernstig gewond. De bestuurder van de personen trein en de verkeersleider van het station zijn gearresteerd. Volgens spoorwegautoriteiten is dit de groot ste spoorwegramp in Duitsland se dert het einde van de oorlog. zal het werk in de ha- iurg weer volledig wor- Vandi ven van den hervat. Na onderhandelingen met de ha venarbeiders zijn de stakers, die in middels waren ontslagen, weer in dienst genomen. Door onbekende oorzaak zijn Donderdagmorgen op de werf van Ver»ehu- re en Co. te Amsterdam Noord twee lopende torenkranen gekapseisd. Eén der kraanvoerders 1» er goed afgekomen; de ander Is evenwel, na naar het Binnengasthuis te zjjn overgebracht, overleden. IN TOTAAL 43 DIVISIES. Bradley pleit voor uitbreiding van Amerikaanse luchtmacht. De zes landen die te Parijs bijeen zijn voor de verwezenlijking van het plan-PIéven hebben overeenstemming bereikt over een plan voor een Eu. ropees Leger van 43 divisies. België, Nederland en Luxemburg zouden samen vijf divisies leveren. Het Europees leger zou ter beschikking worden ge steld van de Noord-Atlantische verdragsorganlsatie. Iedere basiseenheid zou een sterkte hebben van 12 a 13 duizend man. Te Londen is bekend geworden, dat de chefs van staven van de 12 landen van het Atlantisch Pact te Rome zul- len bijeenkomen, enkele dagen voor dat de ministerraad op 24 November samenkomt. General Omar Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse chefs van staven, heeft Donderdag te Chicago verklaard, dat de stafchefs het er over eens zijn, dat de V.S. him strategische en tactische luchtmacht aanmerkelijk moeten uitbreiden. Er zou onmiddellijk mee begonnen dienen te worden. Boekhoudster verduisterde 15.000 gulden. De hoofdstedelijke recherche heeft een 32-jarige boekhoudster van een kleine machlnehandel in het centrum van Amsterdam aangehouden, die er van wordt verdacht in acht maanden tjjd 15.000 gulden te hebben verduis terd. Tegenover de politie heeft zij een bekentenis afgelegd. Door mid del van valse boekingen en andere kunstgrepen heeft zij getracht de verduisteringen verborgen te houden. Van het geld is niets meer over. Adenauer gaat praten met Grote Drie. Bondskanselier Adenauer heeft de fractievoorzitters der regeringspar-v tijen in een geheime zitting meege-1 en levereD* Maar deeld, dat hij 21 en 22 November te j Parijs een bespreking zal hebben met de ministers van buitenlandse zaken van de V.S.. Engeland en Frankrijk. Adenauer is het met de drie partij zijn coalitieregering eens ge- voor een Verenigd DuiTs- i verdrag zyn cc worden, dat vt land wanneer het in een verdrag met de drie Westelijke Grote Mogendhe den verplichtingen op zich zou nemen, dezelfde voorwaarden zouden moeten gelden als voor West-Duitsland in het voorgenomen verdrag met de Weste lijke Mogendheden zullen gelden. Communistisch voorstel verworpen. Te Pan Moen Djon Is Donderdag bekendgemaakt, dat de Verbondenen het jongste communistische voorstel voor een wapenstilstandslinie langs de huidige frontlijn „vierkant hebben verworpen". KANS TOT HET JAAR 2041 Aflossing van een schuld uit de Franse tijd Ieder jaar, in de eerste week van November, komt er in de hooggezol- derde burgemeesterskamer in het stadhuis te Veere een grote, houten, van rode lakzegels voorziene trommel op tafel, waaruit met enige plechtig heid tien nummertjes, ter waarde van honderd gulden, worden geloot. Op deze wijze, die ongetwijfeld een unicum is in den lande, lost de stad Veere haar uit de Franse tijd daterende sch uld af Honderd en eenentwintig maal heeft de gelukstrommel al gedraaid en het zal nog een kleine honderd jaar duren voor het laatste tientje uit de trommel rolt en Veere dus van zijn oude schuld bevrijd Is. ..Telkens als ik de biljetjes uit de trommel haal", vertelt ons de burge meester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, toen wij dezer da gen aanwezig waren bij de uitloting, „heb ik het gevoel of ik tien siga retten voor mij op tafel leg". Inder daad hebben de smalle, opgerolde strookjes papier, die een stadsklerk in het begin van de negentiende eeuw heeft genummerd met zwierige cij fers uit rijn ganzeveer, veel weg van sigaretten. Die indruk wordt nog ver» sterkt door het op een mondstuk go- lijkend lakje aan het eind van elk bil jetje. Overigens veroorzaken de zwie rige ganzeveerkrulien van de stads klerk de hedendaagse bewoners van bet Veerse stadhuis wei enige last. Bij de dezer dagen gehouden uitloting, waarbij behalve de burgemeester aanwezig- waren de wethouder, de heer D. Kasse Dz. en de gemeentese cretaris, de heer L. v. d. Hiele, moes ten de biljetjes soms lang en nauw keurig bekeken worden vóór men het juiste cijfer kon vaststellen. Tijdens de uitloting komen ook een idse Zaken van de 27e Juni paar dikke folianten met verbleekt schrift ter tafel, waarin de namen en de nummers der schuldeisers zjjn op getekend. De officiële titel van deze boeken luidt: „Registers van inschrij vingen voor de achterstallige lopende schulden der stad Veere, goedgekeurd by despositie van Z. Ex. Minister van Binnenl 1827". Van de oorspronkelijke schuldeisers 19 natuurlijk niemand meer in leven en daarom komt het herhaaldelijk voor, dat het lot een naam aanwijst, die geheel onbekend is of sinds jaren en jaren reeds gebeiteld staat in een verweerde grafzerk. YEEBE BEZIT DE MEESTE. Toch worden elk jaar een aantal zogenaamde kansbiljetten verzilverd. In de regel wordt voor 40 uitge keerd, maar er is ook eens een jaar geweest van 60. Veel kansbiljetten staan op naam van stichtingen bij de laatste uitloting vielen twee num mers op saam van het Tuchthuis te Delft, dat thans St. Jorisgasthuis heet maar de meeste bezit Veere zelf. De gemeente heeft ze ten ge schenke gekregen of opgekocht. Veel nadeel heeft Veere dus bij de uitlo ting niet Er is wel eens gesproken over de mogelijkheid om „schoon schip" te maken en het restant van de oude schuld Ineens af te lossen, maar men heeft het toch beter gevonden niet van het oude gebruik dat een tra ditie is af te stappen en nog een eeuw door te gaan tot de trommel, waarin nog 9072 zit helemaal leeg is. GEEN HAAKT. Als er eenmaal een'schuld is, zijn er twee dingen te doen, n.L een rege ling treffen en zo gauw mogelijk af lossen. Tegen het eerste hadden de vroede .vaderen, die Veere bestierden na de val van Napoleon, geen be zwaar. Integendeel zelfs. Zij haalden een schrap door alle gevestigde schulden als lijfrente en dergelijke eu wie aan de gemeente leveranties had gedaan of nog loon móest ontvangen de chirurgijn-medicijnmeester b.v. had in geen 13 jaar een cent ontvan gen kreeg een serie kansbiljetten in de hand gedrukt met de medede ling te zijner tijd zijn bonnetje voor tien gulden te kunnen inwisselen. Van een spoedige aflossing van de schuld, die voor die tijd de enorme som van byna 40.000 gulden bedroeg, moest de vroedschap dus niets heb ben. Toen alle vorderingen en de namen van de schuldeisers met veel krullen en uithalen in de registers waren in geschreven, begon in 1828 de eerste uitloting. De start begon voor de kanshebbers nogal hoopvol, want er werd voor 500 p. J. uitgeloot en dat heeft men 17 jaar volgehouden, maar toen zakte de uitloting tot 300 per jaar en weer 17 jaar later, dat was in 1864, kwam er maar voor 100 uit de trommel en dat is tot op de huidi ge dag zo gebleven. In Korea gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten op 10 October jl. in Korea u gesneuveld de soldaat R. F. Parijs uit Soera ba ja. Verder maakt de regering bekend, dat tot haar leedwezen tengevolge van op 10 October tijdens actie in Korea bekomen verwondingen, op 11 October is overleden de soldaat J. Duinmayer uit Hoorn. 1.000.000 aan gcud oniuist in de boeken verantwoord EIS: 1 JAAR EN 2000. De officier van Justitie by dc Am sterdamse rechtbank eiste één jaar gevangenisstraf met aftrek van (2 maanden) preventief, waarvan 6 maanden voorwaardelijk zonder toe- richt. benevens een boete van f 2000 subsidiair 2 maanden, tegen een 31- jarige koopman in edele metalen, al dus de Teelgraaf. Deze man had kennis gemaakt met de heer D. uit Eindhoven, die had me degedeeld, dat hij hem regelmatig goud zou kunnen leveren. Maar D. verzocht zijn naam niet In de boeken te zetten, daar anders bij contróle zou blijken, dat hij over zulke grote voorraden goud kon beschikken. De koopman ging er op In en ont ving tussen Mei 1949 en April jl. In totaal voor 1.000.000 aan goud. wel ke aankopen hij boekte onder ver schillende gefingeerde namen. De zaak werd ontdekt en de koop man moest terechtstaan wegens vals heid in geschrifte. De verdediger verzocht een onvoor- waardeiyke straf gelijk aan dc pre ventieve hechtenis. Uitspraak op 21 November a.s. Lezing van officiële zijde. Van hoger hand i3 thans duidelyk gemaakt .waarom de heer Valken, hoofdcommissaris van politie te '8 Gravenhage, met ingang van 1 Februari 1952 met pensioen Is gezon den. Wy ontvingen van officiële zijde nl. de volgende mededeling: Politie- betrekkingen behoren tot de zgn. ..slytende betrekkingen", welke na het bereiken van de 55-jarige leeftijd vervroegde pensionnering mogeiyk maken evenwel niet op verzoek van betrokkenen. Dit legt aan het be voegde gezag de plicht op, zorgvuldig na te gaan of een politie-ambtenaar na zijn 55ste jaar nog ten volle is op gewassen tegen zijn taak en wanneer er twjjfel bestaat te overwegen of het dienstverband al dan niet verlengd kan worden. De tegenwoordige hoofdcommissa ris, die zijn functie onmiddellijk na de bevryding aanvaardde, heeft met be kwaamheid en tact het herstel en de vernieuwing van de door de bezetter gedesorganiseerde Haagse politie ge leid en daarbij ook goede resultaten bereikt. De burgemeester van Den Haag, zowel als de Commissaris der Koningin en de ministers van Bin nenlandse Zaken en Justitie oorde len echter de algemene gang van za ken als onbevredigend, wat zij toe schrijven aan een aarzelen en onvol doende doortastendheid bij de leiding. Het bleek echter, dat hierin geen wijziging kon worden gebracht. De regering stond toen voor de keuze zich neer te leggen by de bestaande situatie of op andere wijze in de lei ding te voorzien. Tot haar leedwezen zag ce regering zich toen genood zaakt de hoofd-commissaris met pen sioen te zenden. Naar het A.N.P. verneemt zal een wetsontwerp, houdende voorschriften in zake crematie en balseming van lijken dezer dagen de Raad van State bereiken. VOORSPELTi OPKLARINGEN. ^Plaatselijk ochtendmist. Overigens J tot matige jger wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Zwakke i zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1