PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stalin zou vragen om een conferentie van de Grote Vier Kans op Vlaamse expositie in Middelburg zeer groot BILT Kantlijn Nieuwe atoomontploffing in de V.S. Tunis eist een eigen regering Ïes-Mogendheden conferentie over Duitsland? AMERIKA ACHTERENGELAND IN SUEZ-KANAAL-KWESTIE Nobelprijs voor de vrede voor Leon Jonhaux. Twee arbeiders in de vlammen omgekomen. 134e Jaargang-No. 262 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B, den Boer. Adj. W. do Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw„ Ir. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. Bur. Vlisain gen Walstr. 58— WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 Nov. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertenUe t 3.—. Ing. meacdellngcD driemaal tarief. Kleine advertcnlies tmax 8 regel*) van 1-5 regels tl.- iedere regel meei 20 cent. ^Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. tel. 2355 4 üjnen (b.g.g. 2861 of 2160). M*burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Voratstr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Maurtt*str. 12. teL 102; Terneuzen Brouwerljstr 2;^erikzee_N_Bogerd»t^C^6^e^^ BELANGRIJKE BESLISSINGEN OP KOMST. Engeland enFrankrijk vóór vredesplan van Acheson In kringen die in nauw contact staan met de Sowjet-delegatie te Parys, verwacht men, dat Rusland binnenkort de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties zal verzoeken een bijeenkomst voor te stellen van de Grote Vier voor het bespreken van de belangrijke hangende kwesties tussen het Oosten en het Westen. Stalin zou vandaag in zyn rede, welke hg houdt ter gelegenheid van de herdenking der Sowjet-revolutie, de voorstellen nader omschreven. De voorstellen zouden o.m. ook het plan inhouden voor verkie zingen in geheel Duitsland onder toezicht van de vier bezettende mogend- Politieke waarnemers ztyn van mening, dat de rede van Stalin een tegen wicht vormt voor de politieke redef welke president Truman Woensdag zal houden. Inmiddels hebben Engeland en Frankryk verklaard, In te stemmen met het vredesplan van Acheson. Wat dit plan inhoudt is nog niet precies be kend, maar het zou o.m. beogen een wapentelling over de gehele wereld voor een gecontroleerde beperking der bewapening, waarby de atoomwa. pens zjjn inbegrepen. Volgens Reuter wijst alles er op, dat belangrijke be slissingen op komst zyn. De V.S. hebben Maandag aangekon digd, dat zij de kwestie van verkie zingen voor een Verenigd Duitsland op de agenda van de Algemene Ver gadering zullen plaatsen. Zij stellen voor, dat deze verkiezingen door een internationale commissie, onder toe zicht van de V.N. zullen worden geor ganiseerd. Het voorstel, dat de instemming heeft van Engeland en Frankrijk wil 't volgende punt op de agenda plaat sen: „Vorming van een onpartijdige internationale commissie onder toe zicht van de V.N. voor het instellen van een gelijktijdig onderzoek in West-Duitsland, Berlijn en O-.Duits- lamd teneinde na te gaan of onder de bestaande omstandigheden in de be trokken gebieden het houden van Mensen, die regelmatig met sta tistische gegevens moeten om springen, zijn gewoon om deze cijfers niet als alleen-zaligmakend te beschouwen. Zij nemen de uitkomsten van hét statistisch onderzoek ge meenlijk met een korreltje zout. Hoe verstandig zij daaraan doen, bewijst liet artikel, dat wy Zaterdag brach ten over de amusementsuitgaven, die Zeeland zich per jaar pleegt te ge troosten. Na oppervlakkige kennisname van deze gegevens zal men de neiging in zich voelen opkomen om de Zeeuw als oppervlakkig te beschouwen. Bio scoop en sportveld winnen het verre weg van schouwburg- en concertzaal. De cijfers liegen niet En toch weet iedereen, dat de Zeeuwen alles minder dan oppervlak kig zyn en dat zij, vooral ook door hun sterke kerkelijke bindingen, op een culturele ontwikkeling kunnen bogen, waarop menige andere provin cie jaloers kan zijn. Om een voor beeld te noemen: de Zeeuwen zijn welbespraakt, zy beschikken over een taalrijkdom, die men elders vergeefs zoekt. Hun Bijbelkennis, hun gods dienstig leven zyn een cultureel be zit, waarvan de statistiek der bio scoopkaartjes en der sportvelden niet spreekt Zeeland is een provincie met kleine bevolkingscentra. Van een bloeiend muzikaal leven, van een levendige to neelactiviteit kan in kleine centra geen sprake zyn. Het aantal schouw burgen en concertzalen in Zeeland is gering. Maar een sportveld vindt men overal en een zaaltje, waar films kunnen worden gedraaid eveneens. Zo bekeken zyn de 30.000 kaartjes voor toneelvoorstellingen en concer ten niet eens zo gek tegenover de 1.053.000 kaartjes voor bioscoop en sport. Want het betekent, dat tegen over een bezoek aan schouwburgzaal of concert slechts 35 bioscoopbezoe ken en sportentrees stonden. De uit voeringen zijn hierby buiten beschou wing gelaten, hoewel er daaronder ongetwijfeld ook nog tamelijk wat zullen zijn geweest, waaraan men culturele waarde niet kan ontzeggen. Dit, meenden wij, is de moeite waard om naast de statistische cij fers onder de aandacht te brengen. De burgemeester van Amsterdam wil waardevolle monumenten laten restaureren uit de op brengst van een toeristenbelasting. Als de vreemdelingen per tien gulden, die zij in hotels en restaurants verte ren een kwartje belasting betalen, zullen zy daar geen boterham minder om eten en wy zullen er onze histo-. rlsche monumenten van In stand kun nen houden. De gedachte is nog zo gek niet. Maar het middel lijkt ons niettemin erger dan de kwaal. Want overbe volkt Nederland, waar de mensen elkaar voortdurend in de weg lopen, heeft de buitenlandse toerist niet zo heel veel te bieden. Hij komt naar Nederland, omdat Nederland nog al tijd goedkoop is, vergeleken bij ande re landen. En als men nu die goed koopte belasten gaat, blijft de vreem deling weg. Immers; de burgemeester van Am sterdam wil een kwartje. Daar be gint men dan mee. Maar als men een maal begonnen is, is het hek van de dam en dat kwartje kan dan maar al te gemakkelijk twee kwartjes worden. .Als we de vreemdelingen en hun de viezen niet nodig hadden, zou er geen enkel bezwaar zyn tegen toeristenbe lasting. Nu wij hen broodnodig heb ben, is het beter, de fiscus hier buiten geding te houden, werkelijk vrye verkiezingen mogelijk is". Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde tegenover journalisten, dat de drie Westerse Mogendheden de Sowjet-Unie niet vaai te voren over hun voorstel hebben ingelicht. OVERLEG BEET KERKLEIDERS Bisschoppen der Duitse protestant se (Evangelische) kerk hebben Maan dagavond te Köningswinter, in de omgeving van Bonn, beraadslaagd met kanselier dr. Adenauer „over vraagstukken van overwegend be lang voor het Duitse volk". De Evangelische kerkeraad heeft zijn voorzitter, ds. Dibelius, bisschop van Berlijn en Brandenburg, opdracht gegeven zich ook in verbinding te stellen met de leiders der Oostauitse regering. Dr. Dibelius heeft sinds lang een politiek van volledige politieke neu traliteit tussen Oost- en Westduits- land bepleit. Kortgeleden zeide hij te hopen dat de Oost- en Westduitse po litieke leiders besprekingen zouden voeren over de eenmaking van Duits land. Een snor, een liedje en een schaar In een café te Den Haag be vond zich een bezoeker, wiens bovenlip getooid was met een snorretje. Toen op een gegeven ogenblik er een'liedje voor de radio werd gezongen, dat be trekking had op een snor, gin gen de andere café-bezoekers een weddenschap aan, hoe lang de bewuste heer in hun midden dit „sieraad" zou dragen. Eén van de klanten, die meende, dat dit niet al te lang moest zyn, toverde een schaartje te voor schijn en de vrouw van de kas telein knipte haar cliënt de helft van de snor af, waarbij deze een paar lichte schramme tjes aan de bovenlip opliep. De man, die dit alles niet naar waarde kon schatten, heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. In welingelichte kringen te Bonn Is men van mening, dat de bisschoppen er niet in zijn geslaagd dr. Adenauer over te halen tot het voeren van on voorwaardelijke besprekingen met de Oostduitse leiders. DUITSE VREES. De Westduitse regering en ook de oppositie vreest, dat de Westelijke ge allieerden en de Sowjet-Unie de Al- algemene Vergadering der Verenigde Naties zullen gebruiken „om èen han del te sluiten achter de rug der Duit sers om", zo zeggen geallieerde waar nemers te Bonn. AFGEWEZEN De Sowjet-Unie stelde Maandag in de slotbyeenkomst van de vyfde algemene vergadering der V. N. ge heel onverwachtsvoorgesteld Peking- China een zetel te geven, maar het voorstel werd afgewezen. Nieuw voorstel van Geallieerden. Op de vergadering van Maandag middag te Pan Moen Dj on heeft de delegatie van de Verenigde Naties een nieuw voorstel gedaan, dat als volgt luidt. De demarcatielijn zal met het front samenvallen, zoals dat loopt op het moment van de ondertekening van een wapenstilstand en voorts zal de neutrale zone in Korea een breedte van 4 kilometer moeten hebben. De Noordelijken zouden hun antwoord op het voorstel vandaag bekend maken. Intussen wordt aan het Westelijk front in Korea zwaar gevochten. De Verbonden troepen hebben Maandag een tegenaanval gedaan na te zijn teruggedreven door een van de zwaarste spervuren der artillerie j in deze oorlog. Als „een menselijke I golf" kwamen de communisten over de prikkeldraadversperringen heen en een gevecht van man tegen man ont stond. De vijfde atoomontploffing in de huidige serie proeven, die in de V.S. worden genomen, is Maandagmiddag teweeggebracht. Dertig seconden la ter kon men te Las Vegas, 1200 km. van de ontploffing verwijderd, de ty pische wolk, die na atoomexplosies ontstaat, waarnemen. In Las Vegas was gerommel te horen en men voel de een plotselinge windstoot. De licht flits van de explosie was minstens zo hel als die van de vorige ontplof fing. Uit het feit, dat ook de bewoners van ver van het proefterrein gelegen plaatsen per radio werden gewaar schuwd de ramen open te zetten om glasschade door luchtdruk te voorko men, maakt men op, dat deze ont ploffing een van de sterkste van de ze serie was. De bom moet van een hoogte van minstens tienduizend meter zyn neer geworpen. Tunis, dat al 65 jaar onder Frans protectoraat staat, wil zich van Frankryk losmaken als het geen eigen regering krijgt. Een commissie alt Tunis ls in de Franse hoofdstad aangekomen om hierover met de Franse regering besprekingen te Ook Nederland zou hieraan deelnemen. Van welingelichte zjjde is Maan dagavond' te Parijs vernomen, dat men in de naaste toekomst te Parijs een Zesmogendhedenconferentie over Duitse vraagstukken hoopt te hou den. Er is nog geen datum vastge steld, doch een Frans avondblad meldt, dat 26 November a.s. als openingsdatum is voorgesteld. Aan de conferentie zou worden deelgenomen door de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Ne derland en Luxemburg. Daar de Westduitse bondskanselier dr Ade nauer tevens minister van buitenland se zaken is, zal laatstgenoemde de besprekingen persoonlijk bijwonen. Ameland geïsoleerd Als gevolg van de lage waterstand in de Waddenzee was Ameland ge- ispleerd. De postboot van Nes naaj Holwert in Friesland kon niet varen Ongeveer 40 passagiers moesten wach ten op het draaien van de wind. ONVOORWAARDELIJKE STEUN VAN V.S. Egypte blijft weigeren mee te werken aan verdedigingsplan voor Midden-Oosten. Tijdens de besprekingen dlc de Britse en Amerikaanse ministers van Bul- tenlandse Zaken Zondag en Maandag te Partf* hebben gevoerd, heeft Ache son zijn Britse collega Eden meegedeeld, dat de Amerikaanse regering En geland onvoorwaardelijk steunt in ztfn politiek oni in de Jsuez-Kanaalwme te blijven en de Soedan niet aan Egypte over te leveren zonder dat de soe- danezen zich daarvoor nadnikkeiyk hebben uitgesproken. De Franse rege ring heeft reeds in October j.l. verklaard het Engelse standpunt ten aan zien van Egypte volledig te ondersteunen. De thans door Acheson gedane verzekering houdt dus in dat Egypte zich tegenover een verenigd pact der Westerse Grote Drie ziet gesteld. Op een nadere vraag, of dit bete kende, dat Egypte niets tc maken wilde hebben met Westelijke defensie plannen, antwoordde hij: „Wfl weige- ..Ti.-. ,1w. aan T-ncya],n<y De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Mohammed Sa- lah el Din Pasja, heeft Maandag op een persconferentie te Parys ver klaard, dat zijn land zal blyven wei geren mede te werken aan enig ver dedigingsplan voor het Midden-Oos ten, zolang de Britse „bezetting" Eén van de grote ballonnen dié de neutrale zóne in Panmoenjon aange ven, vvaar de wapenstilstand In Korea wordt besproken. De ballonnen zjjn felgekleurd en 's nachts verlicht zodat er geen twyfêi kan bestaan over de ligging van het neutrale gebied. In de bijeenliggende tenten (onder links) worden de eigenlijke besprekin gen, gehouden; de grootste tent wordt gebruikt voor de onderhandelingen tussen de Verenigde Naties en de communisten. De Nobelprys voor de vrede van het jaar 1951 is toegekend aan de Fransman Leon Jouhaux. Leon Jo- haux is een vakbondsleider en sinds 1949 voorzitter van de internationale raad der vakbeweging voor een Ver enigd Europa. De prijs bedraagt dit jaar onge veer 11.500 gulden en is toegekend door een commissie van het Noorse parlement. Jouhaux is de zevende Fransman, die deze prijs wint. OOST-VLAAMSE DELEGATIE OP BEZOEK. Gisteren werden vruchtbare besprekingen gevoerd Vier vertegenwoordigers van de Belgische provincie Oost-Vlaanderen hebben gisteren een bezoek gebracht aan Middelburg om na te gaan of het mogelyk zou zyn volgend jaar aldaar een Vlaamse culturele tentoon, stelling te organiseren, die zou kunnen aansluiten op de Zeeuwse culturele tentoonstelling „Zie Zeeland", welke vorig jaar in Gent zovele bezoekers heeft getrokken. Naar wjj vernemen waren de Vlaamse heren over het re sultaat van de besprekingen en over de beschikbare expositie-ruimte zeer tevreden en is het zeer waarsehijniyk, dat de tentoonstelling, waarvoor reeds vorig jaar zeer voorlopige plannen werden gemaakt, inderdaad zal worden georganiseerd. De Oost-Vlaamse deputatie werd gevormd door twee leden van de Be stendige Deputatie der provincie Oost Vlaanderen, mr. D'haenens en ir. De Wilde, de provinciaal adviseur van de Bestendige Deputatie, dr. Marcel Grijpdonck en de hoofdinspecteur voor culturele aangelegenheden, dr. Paul de Rijck. Zy werden gistermor gen, tezamen met het dagelyks be stuur en de directeur van de Stich ting Zeeland voor Maatschapp elijk en Cultureel Werk, ontvangen door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de leden van Gedeputeerde Staten. Tezamen confereerde men over de mogelijkheid om in 1952 een Oost-Vlaamse ten toonstelling in Middelburg te organi- De bespreking werd in zeer harte lijke sfeer gevoerd. De Belgische he- ren toonden veel begrip te hebben voor ds zo stork van de Vlaamse vee- schillende volksaard der Zeeuwen en voor hun levensbeschouwing; zij stem den er direct mee in, dat de tentoon stelling op Zondag niet geopend zou moeten zyn. AANGENAAM VERRAST. Gistermiddag werden de Oost-Vlaam se gasten en het dagelyks bestuur en de directeur van de Stichting Zee land door het gemeentebestuur van Middelburg ontvangen. De burge meester, mr. dr. N. Bolkestein, kon wegens uitstedigheid tot zijn spyt hierby niet tegenwoordig zijn, zodat de leiding berustte by de oudste wet. houder, de heer J. W. Kögeler. In principe was het gemeentebe stuur bereid alle medewerking aan de tentoonstelling te verlenen en de Raad voor te stellen de Burgerzaal en eventueel de hall van het Stadhuis aan de Markt tydeiyk als expositie ruimten af te staan. De Oosfc-Vlaamsc delegatie was aangenaam verrast over ae mooie en zeer passende lokaliteiten, waarover men de beschikking zou kunnen krij gen. Zn bezichtigden niet slechts het Stadhuis, waarover de heren bijzon der enthousiast waren, maar ook de Statenzaal, het Kunstmuseum, het Schuttershof en de Concert- en Ge hoorzaal, waar men de officiële ope ning van de Vlaamse dagen in Mid delburg en een feestconcert zou wil len houden. Tenslotte werd nog een zakelijke be spreking met de leiding van de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk gevoerd, aan ae hand waarvan nadere voorstellen zul len worden gedaan aan de provinciale besturen van Zeeland en van Oost- Vlaanderen, die uiteindeiyk moeten beslissen of de tentoonstelling kan doorgaan. VERLEDEN EN HEDEN. Het is de bedoeling, dat. de tentoon stelling niet alleen Vlaamse kunst schatten uit het verleden, maar ook uit het heden zal laten zien, zoals mo derne schilder- en beeldhouwkunst, sier- en smeedwerk, enz. De exposi tie zal omlyst worden door andere culturele manifestaties. Er is reeds gedacht aan een concert door het N. LR.-symphonie-orkest, een koorzang- avond, gewyd aan het Vlaamse lied, een toneelvoorstelling door het Gent se gezelschap „De Melomanen" en een literaire avond. Men dient er ech ter rekening mee te houden, dat deze plannen nog slechts zeer voorlopig zijn en dat net zeer wel mogelijk is, (dat er aanzienlyke wyziging in komt. Beroep van Ambonezen voor militair Ambtenaren gerecht Het militair ambtenarengerecht te Den Haag heeft Maandag het beroep behandeld van een aantal Zuidmo- lukse KNIL-militairen tegen het aan hen bij aankomst in Nederland ver leende ontslag uit de tydeüjke KL- dienst. Er bestond voor deze zaak grote belangstelling. Volgens de R.T.C.-regeling der landstrydkrachten en de dienstvoor- waarden van het KNIL, die in het Nederlands recht zyn opgenomen, mocht het ontslag slechts gelyktydig met de afvloeiing uit Indonesië in gaan, aldus de raadsman, mr. K. van Ryckvorsel. Dit is niet gebeurd. De sociale rechtspositie van deze beroepsmilitai ren, zo vervolgde de raadsman, is beschermd, totdat zy hun bestem mingsplaatsen hebben bereikt, zodat de regering hen niet in de toestand van armlastige ontheemde burgers uit de dienst had mogen ontslaan. Mr. D. J. Veegens verdedigde het standpunt van de regering. Naar zyn mening vielen de Zuidmolukse KNIL- militairen niet onder de militaire ambtenarenwet 1951, zodat zij zich dus tot een burgerlijke rechter had den moeten wenden. Mr. van Ryckvorsel bestreed de door mr. Veegens geuite beschuldi ging, dat de Ambonezen in de kam pen moeilykheden veroorzaken. Deze zouden volgens de raadsman het ge volg zyn van onoordeelkundig optre den van de regering. De Ambonezen hebben sinds jaren een stand van be roepssoldaten gevormd. Zy gevoelen zich diep verongelykt nu deze loop baan verder voor hen gesloten wordt, omdat de K.L. volgens de regering geen emplooi voor hen heeft. De uitspraak werd bepaald op 26 November a.s. Zoekers naar schatten van kapitein Kidd leden schipbreuk. De schoener „Lamorna", die dezer dagen uit Engeland is vertrokken naar een eilandje in de Zuidchinese zee. waar de bemanning de schatten hoopt te vinden van de 17e eeuwse kaper kapitein Kidd, heeft Zondag schip breuk geleden ih het Kanaal. De uit 14 leden bestaande bemanning werd van het schip gehaald. Voor f 6Y2 millioen verbrand in September. Gedurende de maand September is door brand een schade aangericht van ruim 6 millioen gulden. Er waren 25 branden met een schade van 20.000 of meer. ren alle voorstellen, die een regeling van de tussen Engeland en Egypte bestaande geschillen beogen, zolang de Britse bezetting voortduurt Voor het ogenblik had zyn regering niet de bedoeling om het geschil voor de Veiligheidsraad of de algemene vergadering van de V.N. te brengen, aldus de Egyptische minister, die nier aan echter toevoegde: „onze houding kan zich wyzigen, wanneer de om standigheden dit noodzakelyk ma- Tevoren had hij de Britten beschul digd van „barbaarse daden" in de Kanaalzóne. De Britse ambassade te Cairo ont ving Maandag van de Egyptische re gering twee protestnota s. In de eerste wordt Engeland ervan beschuldigd de bewegingen van de ju ridische autoriteiten in de Kanaalzo ne te belemmeren en in de tweede wordt gezegd, dat de Engelsen de Egyptische gezondheidsdienst dwars bomen. De commandant van de Egyptische „bevrydingsbataljons", veldmaar schalk Aziz el Masri Pasja, heeft Maandag verklaard, dat hy wacht op bevel van de regering om een bevry- dingsbeweging te beginnen. Ontploffing in chemische fabriek te Haarlem. Een ontploffing In een chemische fabriek te Haarlem beeft Maandag morgen twee levens geëist. De explo sie ontstond waarechyniyk tengevol ge van het uitstromen van henzolgas uit een in reparatie zjjnde tank In de distilleerderij. Het gas streek langs een andere tank, die verhit was en kwam daardoor tot ontploffing. Di rect na de ontploffing ontstond een felle brand. In de distilleerderij waren op dat ogenblik vier mensen aanwezig. Twee van hen slaagden er in naar buiten te komen. Van een van dezen waren de kleren in brand geraakt. De man sprong in het water van de Spaarne en kon door toegeschoten voorbygan- gers gered worden. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overge bracht. De tweede kreeg slechts lichte ver wondingen. De beide andere arbei ders P. Reehorst en K. de Haan kwa men in de vlammen om. Zy kwamen door de explosie terecht tussen bran dende vaten benzol. Brazilië gaat een „atoomstad" bouwen. Admiraal Alvaro Alberto, voorzitter van de nationale Braziliaanse raad voor bodemonderzoek, heeft tegenover verslaggevers verklaard, dat de eer ste „atoomstad" van Brazilië binnen kort in de staat Min as Geraes zal worden gebouwd. Alberto verklaarde, dat het bouwen van de fabriek voor het opwekken van energie door middel van kernsplitsing geruime tijd zal duren. De Braziliaan se technici, die er zullen komen te werken moeten eerst in de V.S. en Canada worden opgeleid. Indonesisch commentaar op grondwetsherziening. Verscheidene Indonesische bladen leveren commentaar op de voorge stelde Nederlandse grondwetsherzie ning. „Abadi" meent, dat „het be sluit van de Nederlandse regering om Nieuw-Guinea in de Nederlandse grondwet op te nemen het misnoegen van het Indonesische volk groter zal maken". „Nederland", aldus dit blad, „heeft thans in werkelyKüeid de deur gesloten voor onderhandelingen met Indonesië over het betwiste ge bied van Nieuw-Guinea". Volgens het blad „Pedoman" is het duidelijk, dat Nederland van plan is het volk van Nieuw-Guinea te kolo niseren. „Merdeka" is van oordeel, dat Nieuw-Guinea niet zomaar in de Nederlandse gx-ondwet mag worden opgenomen. Het blad vreest, dat de Nederlandse maatregel om het ge bied te beschouwen als een deel van het Koninkryk, de betrekkingen tus sen beide landen geen goed zal doen en de oplossing van verschillende vraagstukken door middel van onder handelingen zal bemoeilijken. DE VOORSPELT: OVERWEGEND DROOG Half tot zwaar bewolkt met over wegend droog weer. Matige tot krachtige Zuidoostelyke wind. weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1