Hendrik Andriessen schreef vijf variaties op een oud thema JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Toch is 'f zo I West en Oost over Duitse verkiezingen BRANDSTOFFEN-VOORZIENING BAART ZORGEN op Indonesische pensioenen ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 PROVtNClALE ZEEUWSE COURANT 3 MUZIEKFEUILLETON Woensdag geeft de „Instrumentale" een concert van o.a. Nederlandse werken WANNEER HENDRIK ANDRIESSEN in plaats van musicus schilder was geworden, zou er nu wellicht in een of ander museum een aantal voornaam en in eigen styi geschilderde doeken van hem hangen, waarop overal hetzelfde voorwerp te zien was en waarvan een ronddrentelende suppoost de bezoekers een mooi verhaal kon vertellen„De schilder kwam eens voorbij een winkel met oude rommel en daar zag-ie onverwacht een prachtige antieke schaal. Hg kocht dat ding en liep er haastig mee naar 7,'n atelier, want hy moest en hy zou het schilderen. En het vreemde was, dat hij er maar niet genoeg van kon krijgen en daarom schilderde hy de schaal telkens opnieuw, de ene keer zus en de andere keer zo, soms he lemaal en soms een deel ervan. Enfin, zo kwamen een stuk of wat van die sehilderytjes klaar en nou hangen ze hier. Als U goed kijkt, vindt l' do schaal op elk doek terug Andriessen is echter geen schilder geworden, maar componist en dus is dit verhaal pure fantasie. Toch zit er een kern van waarheid in, om dat de toondichter jaren geleden iets ouds ontdekte, dat hem zo met be wondering vervulde, dat hy deze „vondst" als uitgangspunt nam voor een reeks muzikale „schilderstukjes", namelijk een thema van een oude Duit se meester, Johann Kuhnau. De rijke inhoud van dit motief was de aan leiding tot een knappe compositie voor strijkorkest. In dit werk vijf variaties en een fuga heeft Andriessen inderdaad iets van een schilder, die verrukt is van een prachtig antiek voorwerp en dit daarom steeds anders uitbeeldt. Nu eens wijzigt hij de belichting, dan weer de entourage... en zo ontstaan van dit „object" in dit geval Kuh- nau's thema 'n aantal impressies die de schoonheid van 't motief op wel bijzondere wijze doen uitkomen. Na dat Andriessen het eerst, in alle pracht heeft getoond, richt hij de aandacht op onderdelen: in de eer ste variatie bijvoorbeeld (grazioso ma tranquillo is alleen de aanhef gebruikt en in de tweede variatie (allegro con spirito), een scherzo, neemt hij slechts vier noten van het thema. In variatie nummer drie (mol- to moderato e espressivo) laat de componist zijn object uit een andere gezichtshoek zien, zodat het veran derd schijnt: hij heeft het omgekeerd. Variatie vier (sostenuto e espressivo) lijkt op een schilderij, dat uitsluitend is samengesteld uit harmonische kleu ren zonder een bepaalde vorrri, waar bij men plotseling de tinten van Kuh nau' s motief herkent. Tenslotte is in de laatste variatie (grave e passiona- to) Kuhnau ook weer slechts ten dele terug te vinden. Daarna volgt er een fuga, waarvan het hoofdthema wordt gevormd door enkele vlugge noten van het originele motief. 124 Het is een merkwaardig feit in de natuur, dat planten wèl in staat zijn om de geringe hoeveelheden kool zuur, welke in de lucht aanwezig zijn, te binden, maar de stikstof, die in overvloed in de lucht voorradig is, niet kunnen vasthouden. In ieder ge val is het een feit dat planten vaak gebrek lijden aan stikstof, waaruit de eiwitten ontstaan. En dit heeft tot gevolg dat ook andere, misschien rij kelijk ter beschikking staande voe dingsstoffen in de bodem niet ten vol le gebruikt kunnen worden. Sedert eeuwen ploegt de boer wikke, bonen of lupinen onder om lxet. stikstofge halte van de arme gronden te ver hogen. Reed3 Plinius (23-79 n. Chr.) maakt melding van het feit, dat de tuinboon voor de grond, waar zij groeit, de rol speelt van mest en dat men daarom in Macedonië en Thes- salië de velden omploegt, zodra ze beginnen te bloeien. Zouden de vlin derbloemigen dan, als uitzondering in de plantenwereld, in staat zijn stikstof in voldoende mate te pro duceren? Neen, dat kunnen deze planten niet, maar zij hebben er een middeltje op Bevonden, waardoor hun oorspron kelijke armoede in rijkdom overgaat. De wortels van deze vlinderbloemi gen hebben gezwellen, die men op het eerste gezicht voor ziekelijke woekeringen zou verslijten. Deze ont staan doordat bepaalde bacteriën de. tere wortelharen binnendringen en dieper in de wortel galachtige zwel lingen veroorzaken. Zij teren op het suiker en de zetmeel, die de plant met behulp van het bladgroen uit koolzuur en water hegjt opgebouwd. Tot zover zijn deze bacteriën dus vij andige parasieten. Maar het zonder linge is, dat de plant alles doet om het deze indringers zoveel mogelijk naar de zin te maken! In de wortel- IV1 ontwikkelen zich echte broed- zakkendie overvloedig van proviand worden voorzien. Dit lijkt op 't. oog erg tegenstrijdig, totdat ons duidelijk wordt dat dit efn wèl overwogen politiek is. Want deze bacteriën bezitten het ver mogen om de in de lucht aanwezige stikstof te binden en deze voor de opbouw van hun organisme te gebrui ken. En daarvan delen de vlinder bloemigen dan gretig mee'. Door deze levensgemeenschap met stikstof-bindende bacteriën beschik- ken ae lupinen, bonen, wikke enz. °rVt °pheperkte hoeveelheden stikstof, die zij op eigen gelegenheid nauwelijks kunnen bemachtigen. Wan neer bij groehbemesting deze planten worden omgeploegd komt, door rot ting en afbraak deze stikstof vrij voor andere planten, die op deze wijze ook weer profiteren van de vindingrijk heid der vlinderbloemigen. Deze vindingrijkheid schijnt in de natuur vrijwel onuitputtelijk te zijn. Het systeem van de bril mei twee lenzen U kent haar wel, de bril met de halve maantjes wordt bijv. door een vis toegepast, lang vóór de mens er het gemak van ontdekte! H. Petition. Zo werkt de schilder-in-notcii Andriessen: in elke variatie richt hy de aandacht van zijn hoorders op een onderdeel van Kuhnau's muzikale frase, alsof hy zeggen wil: „Luister eens hoe mooi. Nu ga ik dat kleine stukje bewerken en dan schijnt het geheel nieuw..." Uit dit werk, dat in 1935 ontstond en aan Bertus van Lier is opgedragen, spreekt een begaafd componist, die ondanks invloeden van anderen o.a. Grotewohl duldt geen buitenlandse inmenging De Westduitse Bondsregering wil een grondwetgevende vergadering voor geheel Duitsland met ongeveer 400 afgevaardigden. Naast de grond wetgevende vergadering wil zij een Tweede Kamer instellen waarin ver tegenwoordigers van de 17 Oost- en Westduitse staten zitting zullen heb ben. Deze voorstellen zijn vervat in het wetsontwerp betreffende verkie zingen voor geheel Duitsland. De Bondsregering hoopt, dat de Uno te Parijs zal besluiten een inter nationale commissie naar Duitsland te zenden teneinde te onderzoeken of in Oost- en Westduitsland vrije, de mocratische en geheime verkiezingen mogelijk zqn. Intussen heeft Grotewohl ver klaard, dat de Duitsers zelf moeten uitmaken of het mogelijk is vrije ver kiezingen in Duitsland te houden en als er daarvoor een commissie moet worden ingesteld, dan behoort deze uitsluitend uit Duitsers te worden sa mengesteld. Grotewohl wenst geen „verkiezingsdictaat" van de bezet- tingsmogendheden en kondigde de opstelling van een Ooslduits Kies- wets-ontwerp aan. Grotewohl verwierp de 14 punten van Adenauer niet en zei, dat de eni ge vorm van „internationale contró- le" op de verkiezingen toezicht zou zijn door de Grote Vier en niet door de Verenigde Naties. West-Duitse politici hebben met belangstelling opgemerkt dat Gro tewohl thans niet nadrukkelijk heeft verklaard dat de West-Duitsers eerst hun onderhandelingen met de gealli eerden over West-Duitse deelneming aan de verdediging van West-Europa moeten afbreken, alvorens over ver kiezingen voor geheel Duitsland kan worden gesproken. „Door de Eeuwen trouw" protesteert. INZAKE MAATREGELEN EN AMBONEZENKAMPEN. Het hoofdbestuur van de Stichting ,Door de eeuwen trouw" zond aan de Nederlandse regering een telegram, waarin protest wordt aangetekend tegen de jongste maatregelen in de Ambonese woonoorden, met name de verhuizing van Keiezen en Ambone zen uit het woonoord Graetheide naar Mill en die van enige gezinnen uit de woonoorden nabij Barneveld. In dit protest-telegram wordt ge- gd, „dat generaal-majoor Schol ten" (de leider der Ambonese woon oorden) „namens de Nederlandse re gering maatregelen neemt tegen Am bonezen in Nederlandse kampen met de kennelijke bedoeling, door onder linge verwisseling van woonplaats, de leidende figuren in te kapselen", omdat „de Ambonezen zonder hun leiders gemakkelijker kneedbaar zou den zijn". Tenslotte wordt de regering „ge waarschuwd tegen het opvolgen van adviezen, welke kennelijk zijn gericht op het murw maken van de Ambone zen teneinde hen te verzoenen met de terugvoering naar de hun vijandige republiek Indonesia". Britse vleesrantsoen wordt verlaagd De Britten zullen met ingang van 11 November wekelijks voor twee pence minder vlees kunnen kopen. Het rantsoen heeft dan de waarde van één shilling vijf pence. „Zo staan de zaken" DR. DREES LEIDDE NIEUWE KLANKBEELD-SERIE IN. In de regeringsuitzending „Verkla ring en toelichting" van Vrijdag avond werd een eerste klankbeeld uitgezonden van een serie die tot doel heeft een nadere uiteenzetting te ge ven over tal van vraagstukken die op het ogenblik in het middelpunt der belangstelling staan. Onder de titel „Zo staan de zaken" werd in dit klankbeeld een overzicht gegeven van de ontwikkeling in Nederland na de bevrijding in 1945. De minister-president, dr. W. Drees, sprak een kort woord in deze uitzending. van Franck, een zeer persoonlhke stijl heeft ontwikkeld. Zonder twijfel kan Andriessen tot de vooraanstaan de toondichters van ons land worden gerekend. ANDERE WERKEN De compositie van eigen bodem wordt Woensdag a.s. uitgevoerd door de „Vereniging van Instrumentale Muziek" te Middelburg onder leiding van de heer Joh. H. Caro. Het pro gramma van dit concert bevat nog meer Nederlandse werken: drie ian- delyke miniaturen van v. d. Sigten- horst Meyer en vyf dansen van Ne derlanders uit het begin van de ze ventiende eeuw, Nicolaus Gistow, Melchior Borchgreving en Benedict Grep, die allen aan het Deense hóf werkten. Met een beetje goede wil kan men deze componisten onder de laatste vertegenwoordigers van de beroemde Nederlandse potyfone school rangschikken. De dansen, die Woensdag worden gespeeld, stammen uit de begintijd van het zelfstandige orkest, zodat het te begrypen ls, dat het vocale verleden, waarin de Ne derlanders zo'n grote rol speelden, er nog niet geheel uit is verdwenen. Dat blijkt o.a. uit de schryfwijze en uit de titels: paduane en gaillard, oorspron kelijk namen van dansliederen. De „Instrumentale" komt dus Woensdag wel met een aantrekkelijk programma: het vermeldt zowel het begin van de Nederlandse orkestmu ziek als hedendaagse manifestaties op ait terrein. Daarnaast wordt*ook muziek van niet Nederlandse com ponisten uitgevoerd, o.a. het tweede fluitconcert van Mozart, met Bertus Bakker als solist. Dit werk schreef Mozart tijdens een verblijf in Mann heim, waar hij het bijzonder naar zijn zin had en waar hij kennis maakte en samenwerkte met vergevorderde dilettanten. Voor een van hen schreef hij twee fluitconcerten, hoewel hij eigenlyk niet bijzonder op het instru ment was gesteld. Bertus Bakker speelt na de pauze Syrinx" van Debussy, een prachtige solo, die oorspronkelijk door Debussy gecomponeerd werd voor een groter werk (Psyché) dat evenwel nooit is voltooid. De melodiek van deze Fran se meester, die in tegenstelling tot Mozart een voorliefde voor de fluit toonde, komt in deze magische solo in al haar rijkdom naar voren. Tenslotte vermeldt het programma een tweetal Engelse werken, even eens een oude en een nieuwere com positie, nl. de derde Symphonie van Boyce en de Serenade in e van Ed ward Elgar. deK. De Nederlandse dameszwemploeg, welke een fraaie zege op Denemarken wist te behalen. Op de foto ziet men de zwemsters in het zwembad te Kopenhagen. De vier meisjes op de onderste rü zyn van links naar rechts: Irma Schu macher, Marie Louise Vaesen, Geertje Wlelema en Nel Garritsen. Op de bovenste ry van links naar rechte: Joke de Korte, Annie de Groot en Rika Bruins. Electriciteits gebruikers kregen weer een waarschuwing Vrijdagavond om kwart over zes is over de zender Hilversum II, en vijf minuten later over Hilversum I, aan de electriciteitsgebruikers in de pro vincies Limburg, Noord-Brabant, Zuid- Holland en Noord-Holland de mede deling uitgegaan om zoveel mogelijk eiectrische lichtpunten, vooral electri- sche kachels, uit te schakelen. Deze mededeling was afkomstig van de lei ding der electriciteitsbedrijven in de genoemde provincies, die meenden dat het ogenblikkelijke verbruik een overbelasting der onderscheidene centrales ten gevolge kon hebben met als gevolg een uitvallen dier centrales van de siroomlevering aan gehele woonwijken. Na negen uur trad enige ontspan ning in. KOREA GOOIDE ROET IN HET ETEN Voorziening van lopende kwartaal nog gewaarborgd De voorziening van brandstoffen in Nederland en elders is zorgelyk, doch niet bepaald alarmerend, aldus deelde de minister van economische zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink, tydens een persconferentie mede. Op cokes zal dit jaar een restrictie van 15 procent worden toegepast, zodat aan af nemers slechts 85 procent van het verbruik in 1949/1950. zal mogen wor den afgeleverd. De voorziening van industrie en hulsgezin met brandstof fen is voor het lopende kwartaal gewaarborgd. Mits de grootst niogeiyke zuinigheid wordt betracht. Een voorbeeld hiervan is, dat de overheidsdiensten op Zaterdag niet werken, doch op Donderdagen des te langer. Aan lagere overheidsdiensten, grote bedrijven en scholen wordt in overweging gegeven iets dergelijks te doen. Over de brandstoffenvoorziening voor het eerste kwartaal 1952 kon de minister nog geen concrete medede lingen doen. Handhaving van het toewijzings systeem voor grote verbruikers blijft noodzakelijk, mede in verband met het soorten-vraagstuk. De huisbrandvoorziening geschiedt voor driekwart uit de Limburgse mij nen. Deze zullen in de komende win ter voor dit doel waarschijnlijk niet minder produceren, dan in het vori ge stookseizoen. De vraag is thans echter iets verlegd van anthraciet naar eierkolen en esskolen. De cokesvoor ziening is, mede door het uitvallen van enige gasfabrieken, verminderd. Het is om economische redenen belang rijk onze uitvoer van ongeveer één millioen ton cokes per jaar te hand haven, aangezien daarvoor in ruil zeer belangrijke goederen worden ge leverd. Overgang van cokes op olie kan de situatie verbeteren, mits deze overgang uiterst geleidelijk geschiedt. De commissie-Dresden heeft onlangs een rapport aan de minister gezon den over beperking van het kolenver- bruik. Dit rapport zal gepubliceerd worden. MEER ARBEIDERS EN VERDER MECHANISEREN. Minister van den Brink ziet een op lossing van het productievraagstuk voor kolen naar twee kanten, name lijk het tewerkstellen van meer ar beiders en het verder doorvoeren van mechanisering. De eerste oplossing hangt samen met het woningbouw- vraagstuk voor mijnarbeiders. Hier over bestaan reeds concrete plannen. De mechanisatie gaat geregeld verder De aanlokkelijke roofbouw op de beste kolenlagen wordt uit den boze geacht, omdat dan de mijnen ook eer- Regering'komt aan bezwaren van Kamer tegemoet Verschenen is een gewijzigd ont werp van wet inzake toekenning van een tijdelijke bijslag op bepaalde In donesische pensioenen. Gelijk bekend, was in de Tweede Kamer bezwaar gemaakt tegen het oorspronkelijke ontwerp van wet. Nader overleg heeft er toe geleid, dat de regering thans een nieuw ontwerp heeft ingediend. De belangrijkste wijziging is wel dat. terwijl in 't oorspronkelijke ont werp de bijslag werd beperkt tot be paalde groepen van pensioenen, nl. de zg. „achtergebleven pensioenen" (dat zijn pensioenen, toegekend in een pe riode, waarin de bezoldigingen waren verlaagd) en de pensioenen uit een „voordelige" periode waren buitenge sloten, deze laatste pensioenen thans eveneens onder de voorgestelde rege ling zijn gebracht. Dit zijn dan in het algemeen burgerlyke pensioenen, toe gekend vóór 1 October 1934 en mili taire pensioenen van vóór 1 Decem ber 1936. De „voordelige" pensioenen krijgen echter een geringere bijslag dan de achtergebleven pensioenen. Hitiers arendsnest wordt gesloopt Alle sporen van Hitiers Arends nest op de Obersalzberg in Beieren zullen worden uitgewist. De tijdens een luchtaanval in 1944 zwaar be schadigde weelderig ingerichte wo ningen van Hitier, Goering en Bor- mann zullen worden gesloopt. Slechts Hitiers „theehuis", dat veel hoger dan het „Arendsnest" is gelegen, wordt nog in stand gehouden. Men heeft er echter nog geen bestemming voor ge vonden. der uitgeput zullen zijn. Het aanleg gen van de nieuwe velden bij Vlodrop is nog in studie. Indien men deze gaat exploiteren, heeft men echter tenmin ste zeven jaar technische voorberei ding nodig. De kolensituatie van Nederland is door het conflict in Korea danig ver anderd, evenals voor alle O.E.E.S.- landen. Overal heerst grote industriële bedrijvigheid, die door de mijnbouw niet kan worden bijgehouden. Neder land had tot September van dit jaar reeds 3.675.000 ton kolen, voorname lijk uit Amerika en Duitsland en ver der uit Engeland. Frankrijk, Belgic cn Polen ingevoerd, tegen 3-705.000 ton in het gehele jaar 1949. De invoer van Amerikaanse kolen hangt af van de beschikbaarheid van dollars, scheepsruimte en overslagca paciteit in de Amerikaanse havens. 8. Rinus Roest had natuurlijk wel gezien, waar mee Jimmy in zijn vrije tijd zo druk bezig was. „Moet hij zelf maar weten", bromde hy. „Dat ve hikel valt ook wel in mijn handen. Dat beseft die sufferd niet, maar binnen een maand zal ik zelf het genoegen smaken het onding eigenhandig in elkaar te beuken." Hij zag tersluiks hoe Jimmy op zijn vrije Zaterdagmiddag het carter van zijn auto met olie vulde en zijn tank vol goot met dertig liter benzine. Toen smeet hy de deuren van de schuur wagenwijd open, zette zich achter het stuur, trapte de starter in en reed trots als een pauw, de schuur uit, het erf over en de weg op. De motor was zonder te haperen aangeslagen. Onder de motorkap weerklonk zelfs een vrolijk geronk. Jimmy zelf zat in een rieten stoel, waar van hg de poten had afgezaagd en die hg met een stevig stuk touw op het chassis had vastge bonden. Eenmaal op de weg, schakelde hy snel van de tweede naar de derde versnelling en toen hy flink op gang was gekomen, van de derde naar de vierde versnelling. De motor gehoorzaam de voorbeeldig en begon luid te brommen, een geluid, dat Jimmy als muziek in de oren klonk. Hy trapte het gaspedaal meteen flink diep in. „Ik ga eens kyken wat er ln zit", mompelde hy in zich zelf. Het wereldgebeuren Adempauze Het was geen week van grote ge beurtenissen, die we nu weer achter de rug hebben. Veeleer een, die valt aan te merken als een adempauze na de „grote slag" in En geland, die Churchill aan de macht bracht ondanks het feit, dat zijn par tij rond 200.000 stemmen minder wist te veroveren dan Labour. Churchill is intussen begonnen met de opstelling van zijn troepen, maar tot werkelijk grootscheepse acties is hij nog niet gekomen. Kón hij ook nog niet ko men natuuriyk. Maar nu dé volgende week het nieuwe Lagerhuis voor het eerst bijeenkomt, zul het Engelse volk weldra weten, waar het voorlo pig aan toe is. Versoberen wordt in elk geval het wachtwoord. De Engelse regering zal het overi gens waarschijnlijk met de Labour- oppositie verre van gemakkelijk krij gen. Vooral de linkervleugel van La bour heeft zich bij de verkiezingen immers uitstekend gehouden geen enkele Bevanlstische candidaat werd verslagen en dit zal deze groep on- getwijreld Inspireren tot het aanne men van een tafnel ijk agressieve hou ding. Met belangstelling wordt thans afgewacht of de vurige Bevan zich inderdaad zal ontwikkelen tot een mi litant leider der oppositie, mogeiyk zelfs met voorbijlopen van oua-pre- mler Attlee. Afwachten is trouwens ook in an der opzicht de boodschup. Van de conflicten, welke de laatste weken onze belangstelling gevangen hebben gehouden, hebben Perzië noch Egypte de laatste dagen veel nieuws van betekenis opgeleverd, maar de berichten wijzen er toch wel op, dat er binnenskamers iets wordt uitge broed. Vooral in Washington! Voor Perzië schynt er een Ameri kaans initiatief op handen te zyn, dat het mogelijk zou maken het vol komen vastgelopen gesprek over het oliegeschil tussen Londen en Teheran weer op gang te brengen. Daartegen over staat echter, dat de oppositie in Perzië zelf kennelijk begint te vre zen. dat premier Mossadeq,die be slist niet de meest briljante figuur uit deze historie is. te veel in de Ame rikaanse netten verstrikt geraakt. Zij trachtte deze week althans hem te bewegen naar Teheran terug te ke ren. Bij de bestandsbesprekingen in Pon Moen Djon kan men het over de af bakening van de bufferzone nog maar niet eens worden. Het gaat er om wie Kaesong bezet zal houden en op dot punt wil de een de ander geen duim breed toegeven. Afwachten maar Boven dit alles uit steekt echter de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, welke Dins dag in Parijs zal worden geopend. Een zeer omvangrijke agenda tot dus ver reeds meer dan 60 punten wacht op afdoening in de komende maanden en bovendien zullen de ge delegeerden natuurlijk gelegenheid zoeken elkaar ook buiten de officiële bijeen komsten te ontmoeten. De Ara bische Liga heeft bijv. haar conferen tie over de verdedigingsplannen voor het Midden-Oosten ook naar Parys verschoven. Men mag in elk geval aannemen, dat practisch alle grote politieke problemen, welke de volke ren op het ogenblik bezig en helaas veelal ook gescheiden houden, aan de voet van de Tour Eiffel aan de orde- zullen komen. Een van de allerbelangrijkste vraagstukken is daarbij ongetwijfeld dat van de collectieve veiligheid. De vorige Algemene Vergadering heeft op dit punt reeds een belangrijk re sultaat .geboekt, toen zij er in slaag de de hinderpaal van het veto uit de weg te ruimen door te bepalen, dat wanneer de Veiligheidsraad zelf door een dergelijk veto in gebreke zou blij ven handelend op te treden, de Alge mene Vergadering zelf de kwestie on- middellgk in behandeling kan nemen, zo nodig zelfs in een spoedzitting, die binnen 24 uur bijeengeroepen zou kunnen worden. Het zal er in Parijs nu om gaan het systeem tot versterking der col lectieve veiligheid verder op te bou wen, waartoe de gedelegeerden als uitgangspunt het rapport der specia le commissie, die deze materie heeft bestudeerd, zal kunnen gebruiken. Daarin worden stappen van politieke, economische en militaire aard aange geven. waarbij de laatste groep van zelfsprekend de belangrijkste is. Het voorstel van de commissie om een „executief militair orgaan" in het le ven te roepen, dat een opperbevelheb ber zou moeten kiezen om in geval van agressie de leiding van de actie daartegen op zich te nemen, zal on getwijfeld een zeer belangrijk punt van discussie worden, waarbij Ame rika en zijn bondgenoten het Sovjet blok tegenover zich zullen vinden. Waarschijnlijk zullen de Amerikanen wel hun zin (d.w.z. het plan aangeno men) kunnen krijgen. Maar dat kon dan tevens wel eens betekenen, dat ook hét laatste beetje samenwerking tussen de twee grote antipoden, dat in de Ver. Naties toch altijd nog aan wezig was, verloren zou gaan. Of men het werkelijk zover wil laten ko men, moeten de debatten in Parys ons in de komende maanden leren. Commissaris der Koningin beledigd Het Amsterdams Gerechtshof be handelde de zaak tegen de 49-jarige A. J. G. P. M. J. uit Haarlem. Op 20 Augustus jl. had de Haarlemse recht bank verdachte tot vijf maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering veroor deeld, omdat hg op 11 Januari van dit jaar in een politiepost te Haarlem, beledigende uitdrukkingen zou heb ben geuit o.m. aan het adres van de Commissaris der Koningin van Noord-Holland. Hy zou nl. gezegd hebben, „dat deze 32 Perzische tapij ten had gestolen" en voorts dat „de Nederlandse regering een oplichters bende en de justitie corrupt was". Verdachte zei, dat hem onrecht aangedaan was door de onbekwaam heid van militaire instanties. Uit een dossier over hem waren stukken ver dwenen. Verd. werd nl. beschuldigd van landverraad en dienstneming by de Duitsers, waar volgens hem niets van aan was. De verdediger verzocht het Hof pogingen te ondernemen om het verleden van zijn cliënt tot klaar heid te brengen. Uitspraak op 16 November a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5