PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Wij zullen ons niet in Egypte laten uithongeren" Burgemeester van St. Laurens legt functie neer BILT Kantlijn Vandaag HET NIEUWE BRITSE KABINET IS THANS COMPLEET 194e Jaargang-No. 257 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw., fr. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 31 Oct. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1-5 regels f 1.-. Iedere regel rneer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 23 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102; Tc meuren Brouwerij rtr. 2; ZierlkzeeJ^Bogcrdstr^C^SO^cl^ LUITENANT-GENERAAL ERSKINE: Geen twist met het volk, alleen een geschil met de regering Luitenant-generaal Sir George Erskine, opperbevelhebber der Britse troepen in Egypte, heeft Dinsdag een dagorder gericht tot alle Engelse eenheden ia de Suez kanaalzone, waarin hy onder meer zegt: „Wij zjjn niet van plan ons te laten uithongeren of ons op de een of andere wijze te laten dwingen de Suez kanaal-zóne te verlaten. Wü hebben geen twist met volk of leger van Egypte. Er bestaat een geschil met de huidige Egyptische re gering en wy hopen vurig, dat de Egyptische politieke leiders toegankelijk zullen blyken voor betere adviezen dan zy tot nu klaarblijkelijk hebben gehad, opdat de vroegere vriendschappelijke betrekkingen tussen Engeland en Egypte zo spoedig mogelijk weer zullen kunnen worden hersteld". De dagorder vervolgt: „Wij bevin den ons thans in een enigszins kwets bare positie. De Egyptische regering houdt staande dat, nu zij het verdrag met ons eenzijdig heeft opgezegd, wij het recht missen in de Suezkanaal- zöne te blijven. Wij zullen evenwel onze rechten onverkort handhaven en Plotseling heeft de Nederlandse re gering de bevolking er van in kennis gesteld, dat er ook in ons land voor vreemde mogendheden spionnage wordt bedreven. Zij heeft aan het A.N.P. een opwindend relaas verstrekt over de manier, waarop voor de Tsjechen en zo men conse quent wil blijven dus voor de Russen allerlei militair belangrijke gegevens werden verzameld. Er zullen wel weinig Nederlanders te vinden zijn, die in de zoete waan hebben geleefd, dat er bij ons niet ge- spionneerd werd. Het is een bekend feit, dat alle gezantschappen en alle ambassades zeer belangrijke rappor ten aan hun regeringen plegen te zen- ren en dat zij niet voor niets door ve len als spionnagecentra worden be schouwd. Het verschil is alleen, dat gezanten, ambassadeurs en attaché's openlijk te werk gaan anderen hun activiteit met een onmiskenbare ge heimzinnigheid omhullen. Tot deze laatsten behoren blijkbaar de Tsje chen. Verrassend wordt daardoor de onthulling der Nederlandse regering echter nog niet. Daar komt nog bij, dat verreweg het grootste deel van de 21 opgesom de vragen, die de spionnen moesten beant .voorden, al heel gemakkelijk beantwoord kan worden. De eerste de beste ontwikkelde toerist, die goed uit zijn ogen kijkt, is daartoe in staat. Wij maken van de dingen, waarnaar geïnformeerd wordt, nu eenmaal nauwelijks een geheim. Dat maakt, dat wij de onthullingen niet alleen niet verrassend, maar ook niet sensationeel kunnen noemen. Wel komt de nog al aan critiek blootgestelde Einncnlandse Veilig heids Dienst er buitengewoon goed af. En dat doet bij ons even de vraag rij zen, of de onthullingen wellicht een politieke bijbedoeling hebben, nu de B.V.D. eerstdaags in het parlement weer ter sprake zal komenHet is maar een vraag, maar de onthul lingen arriveren wel op een bijzonder gunstig tijdstip. Fonteyn is wederom veroordeeld. Tot dezelfde straf als de vorige keer. Maar op geheel andere rechtsgronden. Voor deze rechts gronden kunnen wij echter weinig be wondering hebben. Toen Fonteyn niet in de gelegenheid werd gesteld om aan te tonen, dat hij destijds ten onrechte wegens asthma by de Marine was ontslagen omdat hg geen asthma had, schreef hij een brochure, waarin hn de keuringsartsen van valsheid in geschrifte beschuldigde. Als deze valsheid in geschrifte aantoonbaar zou zijn, zou daarmede komen vast te staan, dat .Fonteyn ten onrechte is ontslaeen. Er zou hem dan onrecht zijn geschied en dat onrecht zou on gedaan gemaakt moeten worden. ■Neen, zegt het Amsterdamse Ge rechtshof, met het bewijzen van de waarheid zijner beschuldigingen be oogt verdachte slechts zijn eigen be lang te dienen en niet het algemeen belang en daarom laten we hem die waarheid niet bewijzen Fonteyn wordt dus het zwijgen op gelegd. Op een weinig elegante ma nier. Juridisch zal het wel in orde zijn. Maar of het rechtsgevoel van ons volk op deze manier bevredigd wordt, staat te bezien. Wij zouden het juister hebben gevonden, als men aan de kern van de zaak aandacht had geschonken. Helaas, dat doet men niet Begrafenissen zijn tere dingen. Men schrijft er bij voorkeur niet over. Daarom trekt het des te meer de aandacht als er wel over geschreven wordt. „In de Waagschaal" (prot chr.) heeft opgemerkt, dat men de grootste dwaasheden, die er in kerkelijke krin gen gevonden worden, voor het kerk hof schijnt te bewaren, ten bewijze van welk vermoeden dan enige staal tjes worden aangehaald: „Over de liederen, die men in aula of kerk laat spelen, zal ik maar niets zeggen. Het Largo van Handel, het Ave Maria van Schubert en het Non nenkoor van Casanova zijn favoriet. Om te rillen en te beven. Maar het ergste van het erge, het dwaaste van het dwaze en het oneerbiedigste van het oneerbiedige is de steeds meer veld winnende gewoonte,' om met een naar de lijkkist gerichte blik de over ledene toe te spreken. Wij moesten er toch aan denken, dat wy, zo doende, de noodzakelijke maatregelen hiertoe zijn genomen. Het optreden van de Egyptische regering maakt het even wel nog belangrijker, dat wij ons van onze kant gedragen met de kloekheid en waardigheid, die het Britse volk in moeilijke omstandigheden immer heb ben gekenmerkt. De huidige crisis in de Brits-Egyptische betrekkingen stelt de Britse troepen, wier reactie thans door de gehele wereld nauwlet tend wordt gadegeslagen, in de gele genheid, een voorbeeld te geven van de wijze waarop een bepaalde situatie ryet kracht en tezelfdertijd met een minimum van verbitterdheid kan worden behandeld". MEER TROEPEN. De Britse Admiraliteit heeft Dinsdag te Londen meegedeeld, dat de vlieg dekschepen ..Illustrious" (25.000 ton) cn „Triumph" (13-350 ton) order heb ben gekregen zich gereed te houden om zo nodig troepen naar het Middel landse Zee-gebied te vervoeren- De derde infantei'ie-divisie is aan gezegd, dat zij naar het Midden-Oosten zal worden overgebracht. De Soedanese partijen, die Egypte gunstig gezind zijn, hebben zich ver enigd in een „nationaal front", dat zich ten doel stelt de Britten uit de Soe dan te verdrijven en tot een vereni ging met Egypte te komen onder de Egyptische kroon. De organisatie wil in de grote steden van de Soedan co- mité's oprichten om de boycot van de Britten en de passieve tegenstand te gen de regering van de Soedan te or ganiseren. De vertegenwoordigers van de ze- is het 75 jaar geleden, dat Bengalen door een cycloon met vloedgolf werd geteisterd, waardoor 215.000 mensen de dood vonden; is het Hervormingsdag (1517); is het Wereldspaardag. ven landen van de Arabische Liga hebben Dinsdag besloten hun regerin gen te verzoeken een bijeenkomst van Arabische ministers van buitenland se zaken te houden ter bespreking van het standpunt der Liga met betrek king tot de voorstellen der Westelijke mogendheden voor een commando voor het Midden-Oosten. ACTIE VAN DE MOH. BROEDERSCHAP. De „bevrijdingsmilitie" van de Mo hammedaanse Broederschap is in de Egyptische provincie Sjerkiyeh tot ac tie overgegaan door alle verkeer op wegen, die naar Britse kampen in de Suezkanaal-zóne leiden, aan te hou den.. Alle vrachtauto's en auto's wor den doorzocht en vergunningen en identiteitskaarten van Egyptische ar beiders, die in Britse kampen werken, worden ingehouden. Ladingen groen ten en ander vers voedSel, die voor de Britse troepen bestemd zijn, worden in beslag genomen. Naar verkiezingen, in geheel Duitsland Westduitse kabinet keurde wetsontwerp goed Het Westduitse kabinet heeft Dins dag een wetsontwerp goedgekeurd met betrekking tot het houden van vrye algemene verkiezingen in geheel Duitsland. Het ontwerp zal zo spoedig moge lijk naar het parlement worden ge zonden. Wanneer het door de West- Duitse Bondsdag wordt goedgekeurd, zal het naar de geallieerde Hoge Commissie worden gezonden. De drie Westelijke bezettingsmo- gendheden hebben reeds meegedeeld, dat zij de kwestie van vrije verkie zingen in geheel Duitsland ter spra ke zullen brengen op de algemene vergadering van de Verenigde Naties te Parijs. Dit zal geschieden in de vorm van een motie, waarin de Ver enigde Naties wordt verzocht een commissie naar de vier zones van Duitsland te zenden teneinde vast te stellen of het mogelijk is aldaar vrye verkiezingen te houden. Melkgarantieprijs voor de boer vastgesteld De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft voor het melkjaar November 1951No vember 1952 de garantieprijs voor melk vastgesteld op 20 cent per kilo gram melk met een vetgehalte van 3*2 procent (oude garantieprgs 17% cent met een toeslag van 25 cent per 100 kilogram consumptiemelk). Het ligt niet in het voornemen van de regering de verhoging van de ga rantieprijs voor de producent tot uit drukking te doen komen in de tegen woordige consumentenprijs. Dagorder generaal Sitsen Generaal-majoor J. A. A. Sitsen, die, zoals bekend is, de dienst gaat verlaten, heeft zich met een dagorder tot de Zuidelijke garnizoenen gericht. Churchill verlaagt ministerssalari ssen Dinsdagavond heeft Churchill bekend gemaakt, dat hg zijn salaris als oremier heeft ver laagd van 100.000 tot 70.000 per jaar. Het salaris van de ministers zal worden verlaagd van 50.000 tot 40.000 per jaar. De salaris sen van de ministers met lage re rang 15.000 tot 20.000 per jaar) zullen ongewijzigd blijven. Deze salarisverlaging zal gelden voor een periode van drie jaar of zoveel langer, als de Britse herbewapening zal duren. Invoer van Nederlands gevogelte in Engeland verboden Het Britse ministerie van voedsel voorziening heeft in verband met de dreiging van pseudo-vogelpest beslo ten de invoer van Nederlands en Ca nadees geslacht gevogelte te verbie den. De havenstaking in New York De stakende New Yorkse havenar beiders hebben Dinsdag het laden en lossen van militair materieel hervat. Voor het overige is er weinig veran dering in de toestand gekomen. De staking duurt al 16 dagen. EEN STUART VOOR SCHOTLAND Churchill wenst een soepele regering Dinsdag heeft premier Churchill zijn nieuwe kabinet voltooid. De nieuwe regering telt minder leden dan de regering van Attlee. Churchill's opzet is, zijn regering soepeler te maken door de mannen aan de top ieder ver antwoordelijk te stellen voor een vlot verloop van de werkzaamheden der departementen, die veel met elkaar te maken hebben. Zo zal de minister voor coördinatie van vervoer, brandstof en kracht er voor moeten zorgen, dat de komende winter kolerf^snel van de mijnen naar de fabrieken en woningen worden vervoerd. Harold Mac Millan is benoemd tot minister voor de woningbouw en het plaatselgk bestuur, terwgl kapitein Crookshank de nieuwe minister van fezondheid is. Ir is een nieuw ministerie gevormd, dat verantwoordelijk zal zijn voor 't vervoerswezen, de brandstoffenvoor- ziening en de energie-opwekking. Tot leider van dit departement is lord Franss Hoge Commissaris van Cambodja vermoord Door bediende tijdens slaap doodgestoken De Franse Hoge Commissaris in Cambodja, De Raymond, is'Maandag vermoord. Hij werd in een kamer van zijn ambtsverblijf in Pnom Penh. de hoofdstad van Cambodja, doodge stoken. De Raymond, een 44-jarige voor malige legerofficier, was sinds 1949 Hoge Commissaris van Cambodja, dat een van de drie in een Unie met Frankrgk verbonden staten van In- do-China is. Volgens tot nog toe bekende re sultaten van het onderzoek wijst niets er op, dat de moord uit poli tieke beweegredenen begaan zou zijn. De Raymond is tijdens zijn mid dagslaap door een van zijn Vietna mese bedienden doodgestoken. Een medeplichtige is gearresteerd. GEESTELIJKE WAARDE VAN HET PLATTELAND Hij verdedigde steeds de belangen van het platteland Burgemeester J. W. van 't Hoff zal op 31 October a.s. aftreden als burge meester van Sint Laurens, omdat hij de 65-jarige leeftyd heeft bereikt. Was het aftreden van burgemeesters niet zo dwingend voorgeschreven, wellicht zou dan burgemeester Van 't Hoff nog enige jaren zijn aangeble ven om één ding te bevorderen en verzekerd te zien: het voortbestaan van zijn gemeente- Want het voortbestaan van de gemeente is bedreigd geweest en nog altijd is die bedreiging niet afgewend. Men kent de eis, die de minister van binnenlandse zaken enige jaren gele den stelde: opheffing van een groot aantal kleine gemeenten. Gedeputeerde Staten van Zeeland ontwierpen toen plannen voor herzie ning van de gemeentegrenzen in be paalde streken van Zeeland en daar bij kwam ook Sint Laurens in het ge ding. bezig zijn een griezelig toneelstukje op te voeren. Soms voel ik de neiging in mij opkomen, om de spreker in de rede te vallen met de nuchtere opmer king, dat de overledene niet in staat is, de toespraak te horen, en het daar om juister is, de levenden toe te spre ken. Maar de mensen vinden het prachtig. En als dan het Nonnenkoor de voorstelling afsluit; hebben we een plechtige begrafenis gehad. Wordt het geen tijd, dat onze Synode een begrafenisliturgie ontwerpt en de kerken doordringt van het besef, dat ook op het kerkhof kerkelijke stijl een eerste vereiste is De Synode zou er de kerken een grote dienst mee be- wyzen". Journalisten wonen ambtshalve nog al wat begrafenissen by. Wij kunnen wat „De Waagschaal" schrijft slechts onderschryvea, Sint Laurens is inderdaad een klei ne gemeente; het telt nog geen 1500 inwoners, maar die inwoners zgn ver knocht aan de zelfstandigheid van hun dorp. Eenzelfde verknochtheid bezielt ook burgemeester Van 't Hoff. ZIJN LOOPBAAN Hij werd op 21 October 1886 te Goudswaard geboren als zoon van de Ned. Herv. predikant J. H. van 't Hoff. Zijn jeugd bracht" hij door op Wal cheren. In 1905 behaalde hij het eind diploma H.B-S. te Middelburg. Op 1 Februari 1908 werd hij benoemd tot P.T.T. ambtenaar te Middelburg. Hij sloot zich aan bij de A.R. par ty en in 1920 deed hij voor die partij zgn intrede in de gemeenteraad van Sint Laurens. In 1923 volgde zijn ver kiezing tot wethouder, waarna hij op 17 Juni 1931 tot burgemeester van Sint Laurens werd benoemd. Intus sen had hij reeds in 1927 zitting ge nomen in de Provinciale Staten en hij zou tot 1946 lid van dat college blij ven. DRIE TERREINEN Op drie terreinen van het maat schappelijk en culturele leven heeft de heer Van 't Hoff zich onderschei den. Hij bevorderde actief de vooe- Burgenieester J. W. van 't Hof van Sint Laurens zal zijn functie neerleggen. uitgang van de coöperatieve boeren leenbanken op Walcheren en hij kon dat doen als voorzitter van de leen bank te Sint Laurens en als voorzit ter van de Ring van Boerenleenban ken op Walcheren. Hij stimuleerde het werk van de Ned. Chr. Radio vereniging als lid van het hoofdbe stuur en voorzitter van de provinciale commissie dier organisatie. Tenslotte heeft hg zich lange jaren verdienstelijk gemaakt voor de Chr. verzorging van geesteszieken, in zijn functie als penningmeester van „Vre derust". Tot 1940 was de gemeente Sint Laurens een rustige en welvarende gemeente. Moeilgke jaren braken aan toen Nederland in de jongste we reldoorlog werd betrokken. Burge meester Van 't Hoff werd tenslotte door de Duitse bezetters ontheven van zijn functie en uit Zeeland ver bannen. Na de bevrijding keerde hij terug en toen ving het grote werk van het herstel aan. Gelukkig bleek, dat de meeste woningen van Sint Laurens na de drooglegging van Walcheren weer gerepareerd konden worden en Leathers, voormalig minister van het verkeerswezen, benoemd. James Stuart is tot minister van Schotland benoemd. Lord Simons, voormalig rechter van het hoge gerechtshof, is be noemd tot lord kanselier. Thorney- croft tot minister van handel en lord Cherwell. een 65-jarige geleerde, die gedurende de oorlog Churchill's per soonlijke assistent was. tot kwar tiermeester-generaal. Zijn taak zal zijn het coördineren van wetenschap pelijk onderzoek. De minister van buitenlandse za ken, Eden, heeft Churchill verzocht hem van zijn taak als leider van het Lagerhuis te ontheffen, aangezien de lfbmende maanden internationale be sprekingen hem hiervoor geen tijd zullen laten. De werkzaamheden zul len nu worden overgenomen door de minister van gezondheid, Crooks hank. KABINET BIJEEN Dinsdag is het kabinet reeds an derhalf uur bijeen geweest. Het moest de rede van de Koning opstellen, die deze volgende week bij de opening van het parlement zal uitspreken. De rede, die een overzicht geeft van het regeringsprogramma, zal aanwijzen wanneer en hoe Churchill denkt zgn belofte in te lossen om de ijzer- en staalindustrie te dé-nationaliseren. Mogelijk zal de rede ook schetsen hoe de minister van Financiën. Butler, de dreigende economische crisis wil aan pakken, aldus Reuter. Het gaat de K.L.M. voor de wind Het vervoer van de K.L.M., dat in de eerste heift van dit jaar de ver wachtingen heeft overtroffen, blgft zich gunstig ontwikkelen. In verge lijking met de eerste negen maanden van 1950 is over de zelfde periode van dit jaar de productie met 21 pro cent toegenomen, terwgl de verkoop met 26 procent is gestegen. Over de periode van Januari t.m. September j.l. bedroeg het aantal betalende pas sagiers 390.000 tegen ruim 320.000 in dezelfde maanden van 1950. De vooruitzichten voor het laatste kwar taal van dit jaar zijn eveneens gun stig. dat slechts een vijftal totaal vernield was. Er is toen rustig voortgewerkt aan allerlei kleine en grotere verbeterin gen, die binnen het kader van de ge- meentefinanciën mogelijk waren. HET PLATTELAND Toen in 1948 bekend werd, dat de ve. gloeiing van oorlogsschade ernstig zou tegenvallen, verklaarde burge meester Van 't Hoff: „In Den Haag voelt men de grote geestelijke waarde van het platteland niet aan, ziet men niet in, dat men de kracht van ons volk op het platteland moet zoeken". Met deze uitlating is burgemeester Van 't Hoff getypeerd: hg was de man, die steeds pal stond voor de be langen van het platteland en die zich ook bewust was van de tegenstelling welke kan bestaan tussen de stadsbe langen en de plattelandsbelangen. Onder zgn leiding heeft de gemeen te Sint Laurens tal van grote vraag stukken tezamen met andere platte landsgemeenten op Walcheren aan gevat en door gemeenschappelgke regelingen gaf men aan het platte land zoveel mogelyk dezelfde sociale en hygiënische verzorging als in de steden. In dit verband is het instructief een van zijn uitspraken te citeren: „Het platteland heeft evenveel recht op wat comfort als de stedeling, maar de gemeentebesturen kunnen aan dit redelijk verlangen niet voldoen, om dat Den Haag het tot een onmoge lijkheid maakt". Met het aftreden van burgemees ter J. W. van 't Hoff verliest het Zeeuwse platteland een van zgn ac tieve pleitbezorgers. Hij zag de zaken van het platteland niet slechts in het eigen dorpsver- band. maar ook in groter geheel en daardoor nam hij onder de Zeeuwse burgemeesters een bijzondere plaats in. De nieuwe radarinslallatie die as. Donderdag door Prins Bern hard in gebruik zal worden gesteld, staat broederlijk naast de vuurtoren van IJmuiden. Beide steken de zeeschepen een helpende hand toe bij het binnen loodsen. By goed zicht stevent de zeeman op de oude getrouwe bakens op het havenhoofd af; bij slecht weer en moeilyk zicht vangt de radarin stallatie hem op 10 km afstand op en praat de schepen de haven binnen. Bijzondere postzegels buiten gebruik De volgende (bijzondere) postze gels worden met ingang van 1 Janu ari a.s. buiten gebruik gesteld en worden voor de frankering waarde loos. De herdenkingszegel 375-jarig be staan der Leidsc universiteit, uitge geven in 1950, frankeerwaarden 10 en 20 cent. b. De kerkopbouwpost- zegels. uitgegeven in 1950, frankeer waarden 2, 5, 6. 10 en 20 cent. c. De zomerpostzegels, uitgegeven in 1950, frankeerwaarden 2, 5, 6, 10 en 20 ct. d. De weldadigheidspostzegels, uitge geven in 1950, frankeerwaarden 2, 5, 10 en 20 cent. KORTE PREDICATIE KERKHERVORMING. Ik geloof de vergeving der zonden. Apostolicum. Op de 31e October van het jaar J517 heeft Luther zijn 95 stellingen aange slagen aan de deur van de slotkapel te Wittenberg. Hij heeft het op die da tum gedaan, omdat het de volgende dag het grote feest van Allerheiligen was. Wat er in die stellingen stond, was een protest tegen de aflaat. Er was echter toen reeds meer waarover hij een ander inzicht had gekregen, door zijn studie ran het Evangelie. Wie zijn geschriften leest van voor 1517, treft daarin telkens weer de gedach- tengang die na dat jaar steeds duide lijker en beslister naar voren zou ko men. In plaats van de Kerk, met de Paus aan het hoofd, is er bij hem ge komen als het centrale punt, het Evangelie, zoals wij het vinden in de H. Schrift. De uitleg der Schrift en de prediking van liet Evangelie werd bij hem het allesbeslissende. Bij alles wat er in vier en een hal ve eeuw veranderd is, is dit centraal- verschillend uitgangspunt gebleven. De Rooms Katholiek prijst God, om dat Hij Zijn Kerk gegeven heeft. De Protestant looft de Heer, omdat Hij Zijn Woord gegeven heeft. Op Zijn Woord hebben we God te geloven. De vragen waarmee Luther van af 1507, toen hij de priesterwijding ont ving, voortdurend bezig is geweest, zijn: hoe vind ik het Heil?; hoe word ik rechtvaardig voor God?; hoe ont vang ik de vergeving der zonden? Hij heeft getracht deze te verkrijgen door een streng kloosterleven. „Als er ooit een monnik, door monnikkerjj in de hemel gekomen is, dan zou hij er ze ker gekomen zijn", zo getuigt een kloosterbroeder van hem. In deze jaren is Dr. von Staupitz, de overste van het klooster, voor hem van grote betekenis geweest. Wanneer Luther z\jn nood en angst hem op biecht, krijgt hij te horen: „Uw ge dachten zijn niet Christus. Christus wil niet verschrikken, maar vertroos ten". Toen is het Luther duidelijk ge worden dat hij het antwoord op zijn benauwende vragen gezocht had in hetgeen hij zelf zou kunnen doen en het Evangelie niet geloofd had, waar in ons verkondigd wordt wat Christus Jezus voor ons gedaan heeft. Door Hem hebben wij de vergeving der zonden! Toen is hij het gaan verkondi gen, omdat God in Zijn Woord het hem zei: Ik geloof de vergeving der zonden. „Het Evangelie is voor de werkhei ligen en mensen van de wet een er gernis. Zij keren zich daartegen als tegen de ergste pest. Christus is de- geen die helpt tn de hoogste nood en dood. Wie dat niet vindt in de Schrift, die heeft daarin niets gevonden." (Luther) H. DE VOORSPEL T: LATER OPKLARINGEN Weersverwachting geldig tot heden avond: In de ochtend plaatselijk mist. Ove rigens zwaar tot half bewolkt met hier en daar een bui, voornameïyk in de kustprovinciën. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1