De oude wijnrank in een jong werelddeel Nieuw plan voor een Europese Statenbond NEDERLANDSE POLITICI OVER DE BRITSE VERKIEZINGEN ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT 3 AUSTRALIE'S WIJN JUBILEERDE Honderd jaar geleden kwamen de eerste rankjes per zeilschip aan (Van onze correspondent) Sydney NSW Vorige week vierden de Australische wijngaardeniers hun Jubileumweek. Het was hun bijdrage aan het Australische jubileum-jaar het jaar dat het oudste en tegelijk jongste werelddeel zjjn vijftig-jarig jubileum viert.. Doch het was niet alleen een bijdrage in de gro te en allen omvattende jubileumfeesten. Tegelijkertijd kan feitelijk de Australische wijnbouw een eigen jubileum vieren. Want het is ongeveer een eeuw geleden dat de eerste wijnrankjes per zeilschip uit Duitsland en Frankrijk naar het nieuwe land kwamen. En in deze ene eeuw zijn die paar stekjes van de oude Europese wijnstok uitgegroeid tot een nationale industrie van de eerste orde een Industrie zo belangrijk, dat zelfs de min. van Financiën, Arthur Fadden, er in zijn record staats begroting welke haast iedere industrie treft met zjjn vingers is afgebleven. Gedurende deze jubileum-week van de Australische wijngaardeniers wordt het wel duidelijk hoe opper vlakkig het is om van de „Australi sche wijnbouw" en de „Australische wijnen" te spreken. Want de wijnbouw in het vijfde werelddeel is in die ene eeuw zo uitgegroeid, dat in het hui dige stadium van „Australische wij nen" te spreken net zo dwaas is als het over „Europese wijnen" te heb ben. Net zo goed als men niet van „Eu ropese wijnen" spreekt maar van Bourgogne, Bordeaux, Champagne, Chianti, Port, Sherry, Rijn-wijnen en Moeselwqnen, zo moet men ook in het vijfde werelddeel spreken van Hun- ter River, Rutherglen, Renmark, Ba- rossa en talrijke andere districten welke elk op zichzelf specifieke wij nen voortbrengen. De oude wijnstok, meegebracht door de pioniers der vorige eeuw uit de Duitse rivierdalen, uit Frankrijk, Ita lië, Spanje en Portugal, heeft in het nieuwe land zo'n verscheidenheid van grondstoffen en klimaten gevonden, dat in die ene eeuw een Australische wijnlijst is ontstaan, welke de wijn- lijsten van het oude Europa overvleu gelen. NIEUWE SOORTEN. Niet alle wijnen uit het oude Euro pa vonden in het vijfde werelddeel de grond, het klimaat en de condities welke zij eisten. Maar niet alleen vonden wel de meeste Europese soor ten hier even goede of zelfs nog bete re condities, doch nieuwe wijnsoor ten zijn ontstaan waarvan men vroe ger in de oude wereld eenvoudig geen voorstelling had. Wat gedurende deze jubileumweek van de Australische wijngaardeniers duidelijk blijkt, is dat de eerste klas wijnen uit verschillende Australische districten zeker niet onder behoeven te doen voor de beste wijnen uit Frankrijk en Duitsland. Niet alleen heeft Australië daarnaast heerlijke nieuwe wijnen die de oude wereld niet kent, doch het product dat als gewo ne. tafelwijn voor het equivalent van 2 gulden tot 2.50 op de Australische tafels komt, is veel en veel beter dan wat men voor uie prijs in Europa kan krijgen en is even goed als de goede Europes- wijn die de man met een middelmatig inkomen in Holland be stelt, wanneer hij vrouw of vrienden eens lekker mee uit eten neemt. ALS IN EUROPA. Voor immigranten-in-spé, die wat wijn betreft denken in termen van Bourgogne, Bordeaux, Champagne en Sauterne uit Frankrijk, Rijn- en Moe zel-wijnen uit Duitsland, Chianti uit Italië en Port en Sherry uit Portugal, is het wellicht aardig te weten in welke streken van Australië men de ze of soortgelijke wijnen kweekt en maakt. De droogste en fijnste wijnen rood zowel als wit komen ongetwij feld uit de vallei van de Hunter Ri vier ten Westen en ten Noorden van de industriestad Newcastle aan de kust van Nieuw Zuid Wales wijnen voor de echte fijnproevers. In het Rooty Hill district, welhaast onder de rook van Sydney, kweekt men de druif voor uitstekende mou- serende wijnen en voor droge witte wijnen die veel weg hebben van de Traminir uit de Elzas. Het Rutherglen district, bq de grens tus sen Victoria en Nieuw Zuid Wales, produceert onder andere een uitste kende port welke de vergelijking met Douro Port glansrijk kan doorstaan. Uit het Grote Westelijke district van Victoria, in de omgeving van Mount Ararat, komen mouserende hoeks en bourgognes, champagne en een uitstekende rode wijn, de Claret, welke veel van Bordeaux weg heeft. Het Renmark district in Zuid Austra lië en de Irrigatie gebieden van de i I ie »a I J t™..™.™ De getallenmagie dat is het ge bruik om aan getallen, naast hun or de-waarde, een zinnebeeldige beteke nis te geven is bij alle volken en in alle tijden verbreid geweest. Jn oude tijden waren het vooral de Egyptena- ren, de Babyloniërs en Grieken, maar in het bijzonder ook de oude Aziati sche cultuurvolken die de getallen in verband brachten met goden, hemel lichamen en allerlei gebeurtenissen. Voor Pythagoras was het getal het be ginsel aller dingen en hij meende dat God op grond van de getallen de kos mos en de harmonie der sferen had geschapen. Ook in de Joodse Kabala blijkt de voorliefde om aan woorden een bepaalde betekenis toe te kennen op grond van de getallenwaarde der letters. Daarnaast ontstond in de mid deleeuwen een Christelijke Kabala, die tweneens bepaalde heilige getallen een grote plaats toekende in het geloof en de eredienst. Wanneer we zo eens een greep doen uit de waarden, welke door verschil lende volken aan bepaalde getallen worden toegekend, dan komen alle ge tallen onder 10 ér gunstig af. De Mithras-religie, (waarvan nog ve le overblijfselen hier in het Westen worden aangetroffen) verbindt het ge- ral 1 met het eerst geschapen wezen. Het getal 2, dat in deze getallenleer een demonische betekenis heeft, wordt door de Grieken in ere hersteld, want zij verbinden het met de Artemis Over het getal 3 behoeven we niet ie spreken, de bijzonderheid daarvan heeft zich bij ons in taal (driewerf hoe ra) en wet (driemaal aanroepen, alvo rens te Schieten) zo stevig genesteld, dat we van de bijzonderheid allen wel overtuigd zullen zijn. Vier heeft bij de Mithras-leer ook een prima betekenis, wijl dit getal het symbool is van het door de hori zon begrensde ruimtegevoel; 5 wordt bij vele Aziatische iwlken uitstekend beoordeeld, en 6 dat het tweevoud van de heilige 3 is, staat natuurlijk buiten elke discussie. Het getal 7 slaat echter alles op dit gebied, want zowel Baby loniërs, als Israëlieten en Pythagoreërs raken in vervoering, als zij moeten uitweiden over de voortreffelijke eigenschappen hiervan. Met 8 voelt de Mithras-leer zich bijster ingenomen en de bijzonderheid van 9 (drie maal 3) is bijna grenze- loos. Nu ik de bijzonderheden van al die getallen eens overweeg, wordt me plotseling duidelijk waarom de ujis- kunde-leraar steeds zo redeloos kwaad werd, wanneer ik met die getallen weer eens een stommiteit had uitge haald. Het zal hem misschien goed doen te vernemen, dat uit genomen proeven gebleken is, dat zelfs een 'kip kan leren tellen! Premie Werkloosheid- verzekering ruim 4 pCt De premiën van de wachtgeld- en werkloosheidverzekering, welke het bedrijfsieven, d.w.z. werkgevers en werknemers, hebben op te brengen, bedragen ruim 4 procent. Voor losse arbeiders zal dit per centage hoger liggen. Aldus de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr, dr. A. A. van Rhijn, die gister avond over de radio een voordracht hield over de betekenis der invoering van de nieuwe Werkloosheidwet. Mr. van Rhijn hoopte, dat de pre mie tot zo weinig mogelijk prijsstij ging aanleiding zal geven. Bijzondere aandacht en zorg ver eist nog de uitvoering van de wet in de landbouw. De werkgelegenheid in dit bedrijf is sterk aan het sei zoen gebonden. Er wordt gewerkt met vaste en met losse arbeiders. Het gevaar is niet gering, dat de werkgevers, die thans gewend zijn hun vaste arbeiders ook in de slappe maanden aan te houden, deze in de toekomst als losse arbeiders in dienst zullen nemen om hun in de slappe tijd ten laste van het wachtgeldfonds te brengen. Daarom moet voor de losse arbei ders een veel hogere premie wor den vastgesteld dan voor de vaste arbeiders. Murray Rivier concentreren zich on der andere op uitstekende sherries. Het grootste wttn producerende ge bied is In Zuid Australië, waar een eeuw geleden Duitse emigranten de eerste wijnstokken brachten naar de valleien van de Barossa rivier en naar het Water Vale gebied. Uit die streken komt ongeveer 80 van alle Australische wijD. Men specialiseert zich daar niet zo als ln de eerder ge noemde gebieden, doch de goede land- wijn uit deze Zuid Australische ge bieden is desondanks zeer smakelijk. Men zou, wanneer men de tijd en het geld beschikbaar had, een avon tuurlijke reis door de Australische wijngaarden kunnen maken waarvan alleen een Werumeus Buning de man van de 100 avonturen met de pollepel een waardig verslag zou kunnen maken. Uw correspondent koestert een grote liefde voor het edele nat van de goede druiven uit de goede Australische valleien, doch hem ontbreekt èn het geld èn de rijd èn de ervaring van een culinair ex pert als Werumeus Buning om recht te doen aan een romantische ontboe zeming. Laat het genoeg zijn te weten, voor al voor de emigrant-in-spé, dat men de edele producten van de lieflijke valleien niet mag afmeten naar het bocht dat men hier In sommige win kels krijgt! (Nadruk verboden). Donderdagnacht was Trafalgar Square te Londen één zee van mensen. Duizenden hebben hun nachtrust opgeofferd om de beslissing van het Britse volk dat ln de loop van Donderdag haar stem heeft uitgebracht, te volgen op een enorm scherm; dat aan een.der gebouwen aan het plein was aange bracht. Het geheel was verlicht door schijnwerpers van filmjournaal en televisie. REACTIES UIT BINNEN- EN BUITENLAND. Frankrijk meent, dat vooruitzichten voor éénmaking van Europa zyn verbeterd. Engeland heeft met de verkiezingen opnieuw aangetoond een hechte democratie te zijn, die haar kracht ontleent aan de vrijelijk uitgesproken wil van het volk. De Nederlandse regering hoopt met de nieuwe Britse regering dezelfde goede relaties te onderhouden, die zij niet haar voor gangster onderhield. Aldus een zegsman van het ministerie van Buiten landse Zaken te 's Gravenhage naar aanleiding van de verkiezingen ln En geland. Het A.N.P. heeft enige vooraanstaande Nederlandse politici naar hun mening over de uitslag der verkiezingen gevraagd. De heer J. van de Kieft, voorzitter van de Eerste Kamerfractie van de P. v.d.A. vindt persoonlijk de uitslag van de verkiezingen een teleurstelling. Ik meen, aldus de heer Van de Kieft, dat het ook voor heel Europa geen gunstig teken is, doch aan de andere kant ligt het in de lijn van de lichte ruk naar rechts, die wij in de laatste jaren in Europa hebben beleefd. De Engelsen zijn over het algemeen goede verlie zers en over Vier jaar maakt Labour stellig weer een goede kans. De heer H. A. Korthals, lid van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer, verklaarde dat de Labour-politiek, on danks alle sociale voorzieningen, niet meer voldoende vertrouwen heeft we ten te wekken. De heer Korthals was verheugd. Met Churchill zal het prestige van Engeland weer toenemen en daarme de het prestige van de Westerse we reld en dat is hard nodig, aldus de heer Korthals. Professor mr. C. P. M. Romme, voor zitter van de Tweede Kamer fractie van de K.V.P. zeide„Dit is niet zulk een vrolijke uitslag. Er zijn twee te kenende dingen en wel ten eerste, de sterke gematigdheid van de overwin ning van de Conservatieven en dat na twee ronden van Labour en ten Geen nieuwe brandspuit, dan ontslag. De brandweerlieden van Oudendijk (bij Hoorn) hebben gedreigd ontslag te nemen als zij geen nieuwe brand spuit krijgen. tweede de grote meerderheid waar mede Bevan en de zijnen herkozen zijn. Het komt er op neer, dat er weer geen grondslag is gelegd door de kie zers voor een regeerkrachtig bewind. Mr. A- B. Roosjen, tweede voorzitter van de Anti-Revolutionnaire Tweede Kamer fractie verklaarde o.m.De uitslag der verkiezingen in Engeland 'ifal wel van invloed zijn op de hou ding van landen als Perzië en Egypte. De naam Churchill heeft veel meer te zeggen dan de naam Attlee- De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de C.H. Tweede Kamerfractie acht een gefundeerd oordeel eerst mo gelijk, wanneer hij het programma der Conservatieven heeft leren kennen. De heer K. Vorrink, voorzitter P. V.d.A- zeide o.m. het volgende: De uitslag van de verkiezingen in Enge land maakt een einde aan een uiter mate zegenrijk bewind van de La- bour-partij. Labour zal in de ko mende jaren een harde strijd moeten voeren voor de bescherming van het nog altijd sobere levenspeil van de brede massa der arbeidende klasse. Amerikaanse democratische Congres leden zijn van mening, dat het weer aan de macht komen van Churchill er toe zal bijdragen de BritsAmeri kaanse samenwerking in de koude oorlog te versterken. In de Europese staten, vooral in Frankrijk, meent men, dat thans de vooruitzichten voor de éénmaking van Europa zijn verbeterd. Reuters medewerker, Paul Scott Rankine. meldt uit Washington, dat de teleurstelling in Amerikaanse re geringskringen over de geringe meer derheid, waarover de nieuwe Britse regering in het Lagerhuis beschikt, algemeen is. Britse en Amerikaanse woordvoer ders hebben te kennen gegeven voor standers te zijn van BritsAmeri kaansRussische besprekingen op hoog peil te Parijs. Politieke Unie naast militaire en economische. Ofschoon in officiële kringen het stilzwijgen bewaard wordt over de bijzonderheden van het door minister Robert Schuman aangekondigde Franse plan voor een Europese Sta tenbond, maakt men zich toch aan de hand van zekere voorbereidingen reeds een voorstelling van de grote l\jnen van dit plan. De beoogde Unie zou geen federatie of confederatie in de traditionele zin van het woord worden, doch een samen stel van veel elastischer karakter in verband gebracht met de steenkool en staal unie volgens 't plan-Schuman De deelnemende staten zouden wel een deel van hun nationale souverel- nitelt aan een gemeenschappelijk bo vennationaal organisme moeten af staan doch toch onafhankelijk blij ven. Van de vier organen, die volgens het plan-Schuman en het plan-Pleven respectievelijk voor de steenkool- en staalindustrie en de Europese militai re samenwerking geschapen moeten worden, zullen parlement en gerechts hof gemeenschappelijk zijn, doch de ministerraden en de hoge autoritei ten gescheiden gehouden worden. Aan deze economische en militaire unie zou nu volgens het jongste Fran se plan een politieke worden toege voegd die ook tegelijkertijd met de twee eerstgenoemaen zou worden gevoerd. Geneesmiddel tegen kanker laaide toch. Het Amerikaanse genootschap voor geneeskunde heeft bekendge maakt, dat het geneesmiddel „krebi- ozen", dat drie jaar geleden door de Joego-Slavische arts Durowitsj ge vonden zou zijn en welks werkzaam heid tegen kanker door dr. Andrew Ivy uit Chicago in Maart jl. werd ge prezen, bewezen heeft in het geheel H. Pétillon. niet werkzaam te zijn. Nieuwe bevoegdheden voor regering van Bonn. De Geallieerde Hoge Commissie heeft Donderdag nieuwe bevoegd heden voor de West-Duitse regering afgekondigd op het gebied van de buitenlandse handel. Voortaan be hoeven met Westelijke landen gealO' ten handelsverdragen niet meer aan Hoge Commissie ter goedkeuring worden voorgelegd. De geallieerden behouden echter het recht om hun veto uit te spreken over handelsver dragen met landen achter het Ijze ren gordijn. De centrale West-Duitse kolen- verkoopsorganisatie wordt gesplitst in zes regionale verkoopsbureaux. De Franse regering zag de decen tralisatie van de kolenverkopen in West-Duitsland als een vitale voor waarde voor de totstandkoming van de Europese gemeenschap voor ko len en staal. De West-Duitse Kolenraad en de vakvereniging der West-Duitse mijn werkers hebben reeds aangekondigd, dat zij zich tegen het plan zullen Posthume onderscheiding voor dr. Munck. Bij K. B. is aan dr. O. F. Munck, arts in Indonsië de „verzetsster Oost- Azië" 19421945 posthuum toege kend. De heer Munck, die van na tionaliteit Deen was, verzorgde na de capitulatie van het K.N.I.L. de zg. vrouwenkampen in Buitenzorg, waar bij hy tegen de Japanse verbodsbepa lingen inging, die beoogden deze ver zorging te dwarsbomen. Verder had dr. Munck zich aange sloten bjj een toentertijd in oprich ting zijnde ondergrondse beweging, waarbij hij verbindingen met een ge mengde Nederlands-Australische gue- rilla-formatie heeft onderhouden. In December 1942 viel hij ln handen van de Jappen, die hem op 23 Augus tus 1943 op „Antjol" onthoofden. Japans Nationale vergadering keurt Vredesverdrag goed. De Japanse nationale vergadering heeft met 307 tegen 47 stemmen het vredesverdrag van San Francisco goedgekeurd. Zestien socialisten van de linker vleugel stemden tegen, evenals sommige afgevaardigden van de par tij van boeren en arbeiders en de twintig communisten. Verscheidene democraten stemden eveneens tegen. Het veiligheidsverdrag met de Ver enigde Staten werd met 289 tegen 71 stemmen goedgekeurd. Vrijdag is een tweede producüti- teitsgroep uit de Nederlandse electro- technische industrie naar de V.S. ver trokken om daar studie te maken van de fabrieken van transformatoren en schakelapparaten Oranje Nassau's oord bestond vijftig jaar. Een halve eeuw strijd tegen de tuberculose. Het sanatorium Oranje Nassau's Oord" b(j Renkum bestond deze week vyftig jaar. Ter gelegenheid hier van heeft de voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Stich ting Oranje Nassau's Oord", mr. R. J. M. L. van Zinnicq Bergmann, een rede gehouden, waarin hq een overzicht gaf van de ontwikkeling van het sanatorium. Mr. van Zinnicq Bergmann richt te speciale woorden van welkom tot Prinses Wilhelmina en dankte haar mede namens de patiënten voor haar schenking: het landgoed Oranje Nas sau's Oord, dat eertijds door konin gin Emma bij haar aftreden als re gentes als nationaal huldeblijk aan het Nederlandse volk werd geschon ken voor de stichting van een sa natorium. Prinses Wilhelmina heeft dit sanatorium in 1901 geopend. Dr. P. Muntendam, staatssecreta ris voor Volksgezondheid van het Ministerie van Sociale Zaken hield eveneens een toespraak, waarin hij mededeelde dat mr. Zinnicq Berg mann, voorzitter van de Stichting, benoemd was tot officier iii de Orde van Oranje-Nassau. Als laatste spreker gaf de genees heer-directeur van dit sanatorium, -dr. F. L. Oudendal, een overzicht van hetgeen ln de laatste vijftig jaar bp het gebied van de tubercu lose bestrijding is verricht. Churchill werd Kabinetsformateur (Slot van pag. 1). GOOD OLD WINNIE. Tegen de tijd, dat Churchill te Buckingham-Palace aankwam, had een grote menigte zich voor de hek ken verzameld, die hem toejuichte met kreten als „Good old Winnie". Tevoren hadden reeds duizenden wild enthousiast Churchill buiten het hoofdkwartier van de conservatieve party een ovatie gebracht. Vermoeid en bleek, met tranen in zijn ogen, verklaarde de 76-jarige staatsman: „Wg- zullen onze uiterste best doen. Wy gaan een zware tijd tegemoet. Ik durf zonder aarzelen te verklaren, dat ik slechtere tyden gekend heb en voor grotere moeilijkheden gestaan heb. Ik twijfel er echter niet aan, of wij zullen er ons doorheen slaan". Nadat het resultaat voor zijn kies district bekend gemaakt was, had Churchill reeds verklaard van gevoe len te zyn, dat er thans een pauze zou kunnen Intreden in de partjj-stryd, een pauze „die ons meer zal kunnen doen begrHpen van het goede in onze tegenstanders en onze critlek ten aanzien van hnn tekortkomingen zal kunnen matigen". HET NIEUWE KABINET. Reuter verwacht, dat het merendeel van de leden van Churchill's „scha duwkabinet" dat sinds de nederlaag van de Conservatieven bn de verkie zingen in 1945 bestaan heeft, in de nieuwe regering van Churchill zitting zuilen hebben. Dit „schaduw-kabinet" omvat o.m, de oud-minister van bui tenlandse zaken, Anthony Eden. en de voormalige ministers R. A. Butler, Oliver Lyttelton, Harold MacMillan, Walter Elliot, Robert Hudson alsme de Churchills schoonzoon Duncan Sandys. Churchill is vaker minister geweest dan welke andere Britse staatsman. In 1900 werd hy voor het eerst geko zen ln het Lagerhuis. Zqn eerste mi- nistersfunctie, die van handel, kreeg hq in 1908. Van dat tijdstip tot 1929 is Chur chill vrijwel voortdurend actief ge weest op hoog politiek niveau. Van 1940 tot 1945 was Churchill Enge- lands leider in de jongste wereldoor log. Hy is nu 76 jaar. Het enige uiter- lqke teken dat op zqn hoge leeftyd zou kunnen duiden is, dat hij een wei nig doof lijkt te worden. De afgetreden premier Clement Attlee heeft Vrijdagavond in een toe spraak tot arbeiders in het hoofd kwartier van de Labour-party, ver klaard: „Het is buiten kyf, dat ons zetelverlies te wijten is geweest aan Ket feit, dat. toen het er op aankwam, meer liberalen Conservatief dan La- bourgezind waren". Hel wereldgebeuren Churchills zege Het is deze maal dan toch werke- lyk wel gelopen als de Gallup- peilingen hadden voorspeld: Churchill is bij de Engelse verkiezin gen met een kleine overwinning uit ae bus gekomen en daardoor is een einde gemaakt aan een Labour-be wind, dat zes jaar heeft kunnen stand houden, maar nu de leiding moet overdragen aan de „Grand old man" Churchill, die op 76-jarlge leeftijd de kans krijgt zjjn ongetwijfeld schitte rende carrière met een premierschap af te sluiten. Het is geen grote conservatieve zege geworden en dit is voor Chur- chul en zyn partygenoten natuurlijk de minder zonnige kant van de over winning, Want te moeten regeren met een meerderheid van een klein aantal zetels is een hacheiyke onder- neming. Dat heeft Attlee aan den lij ve ondervondenMaar de over winning is er en dat zal voor de Con servatieven voorlopig wel het belang rijkste zqn. Churchill had zyn kabi net reeds geruime tijd op papier ge reed en op zeer korte termijn kan dus het nieuwe team. dat het Britse Rijk voorlopig zal hebben te regeren, officieel kunnen worden bekend ge maakt. Het zal ongetwyfeld een inst van bekwame figuren zyn en het gaat er dus om wat deze knappe koppen er onder de huidige moeilijke omstan digheden voor Engeland van zullen weten te maken. Als het er om gaat een voorspel ling te doen omtrent de directs gevolgen van de conservatieve overwinning, dan geloven wy te mo gen zeggen, dat die waarschijnlijk heel wat minder ingrijpend zullen zijn, dan menig argeloze toeschou wer zo op het eeÉste gezicht wel zou denken. Minder ingrijpend ongetwij feld ook dan in de nu afgelopen oe- riode van de verkiezingsstrijd door de conservatieve propagandisten werd gesuggereerd. In de eerste plaats wat de Britse positie naar buiten betreft. Wy heb ben al eens vaker als onze mening uitgesproken, dat ook een krachtfi guur als Churchill de afbrokkeling of moeten we zeggen ontbinding? van het Britse imperium niet kan tegenhouden. Daarin zou hy in het verleden evenmin als Attlee zijn ge slaagd en ook in de toekomst zal hij dit proces niet kunnen stuiten. Dat neemt overigens niet weg. dat het op treden van Churchill in de arena van de officiële wereldpolitiek toch enke le nieuwe mogelijkheden kan openen. Maar misschien ook nieuwe moeiiyk- heden kan scheppe-nWant dat het zg. „vredesplan", dat Churchill in de laatste dagen van de verkie zingsstrijd nog heeft gelanceerd een conferentie met Truman ter ver sterking van de Westerse defensie een bydrage zou kunnen worden tot vermindering van de grote spanning tussen Oost en West. geloven we be slist niet. De wereld ziet nu met gespannen belangstelling uit naar hetgeen de conservatieve leider zal gaan onder nemen in de kwesties met Egypt* «n Perzië. Wat dit laatste betreft, zal er wel weinig meer te redden zHn voor Albion, maar in Egypte is mis schien nog niet alles verloren. innenslands zullen, naar onze mening, de gevolgen van de „machtsovername" in Whitehall ook betrekkelijk beperkt blijven. Men herinnert zich ongetwijfeld Churchills verkiezingsprogramma en wanneer men dat even raadpleegt, weet men zo ongeveer waar men aan toe is. Tegen nationalisatie, maar voorlopig kan toch alleen maar die van de staalindustrie ongedaan ge maakt worden! Tegen nationalisatie ook van de medische zorg. maar voorlopig toch niet meer dan af snij ding van enkele van de ergste uit wassen! Tegenmaar Inderdaad kan ook Churchill niet zonder meer een streep halen door al les wat Labour ln de afgelopen zes jaar heeft georganiseerd, opgebouwd en naar de eerlijke overtuiging van velen ongetwyfeld ook afge broken. Alleen langs banen van ge leidelijkheid zal de Dinnenlandse poli tiek in een andere richting kunnen worden omgebogen. Voorlopig zal er op de omstreden punten dus wel niet zo heel veel veranderen om de dood eenvoudige reden, dat een plotselin ge te scherpe koerswyziging alleen maar een dodeiyke breuk zou kunnen veroorzaken. Daarby komt ten slotte nog wat anders: Churchill kan niet riskeren, dat hq door een al te abrupt optre den een onmiddellijke verstoring van de arbeias vrede zou oproepen. Zttn aankondiging, dat hij de positie van de vakbonden beslist niet zal aantas ten, mag zeker reeds als een duide- Iqke aanwijzing in deze richting wor den opgevat. Maar wél zal het ge volg van Churchills overwinning zijn, dat de linkervleugel van Labour (de „Bevanieten") voorlopig geen kans krijgt zijn haan victorie te la ten kraaien. Want de conservatieve propaganda-leuze, dat men door op de als „fatsoenlqk en vaderlandslie vende" erkende Attlee te stemmen de „rode boeman" Bevan wel eens aan de macht zou kunnen helpen heeft zonder twyfel haar uitwerking gehad. 6 Labour komt nu in de oppositie. Dit betekent ongetwijfeld een teleur stelling voor Attlee en zqn aanhang. Maar bij deze teleurstelling moet on getwyfeld toch ook een beetje gevoel van opluchting komen. Regeren met een meerderheid van slechts zes ze tels was geen sinecure en de nieuwe positie die van óppositie nl. schept ook nieuwe mogeiykheden welke de kracht en de eenheid in eigen gelederen kunnen versterken. B' De actie tegen de opstandeling van Celebes. In een door 't hoofdkwartier van de Apri te Makassar gepubliceerd com muniqué wordt de balans opgemaakt van de operatie ..Merdeka", die op 17 Augustus üi Zuid-Celebes is ingezet tegen de opstandelingen onder leiding van Kahar Muzakkar. In het com muniqué wordt gezegd, dat er 27 schermutselingen en 3 gevechten zqn geleverd, waarbq 154 opstandelingen wenden gedood en 873 gevangen ge nomen. De Apri heeft 5 gewonden 15 doden te betreuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5