PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Churchill kreeg Britse regering opdracht te vormen om nieuwe Bruinisse haalde feestelijk zijn burgemeester in BILT ABSOLUTE MEERDERHEID VOOR DE CONSERVATIEVE PARTIJ K an f lijn GOUDEN HORLOGES ROLDEN OVER DE STRAAT 194e Jaargang - No.254 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G, Balllntijn. PL verv,: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per week. f 4.55 p. kw„ fr. p. p, f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VUSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 Oct 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 CL per mm. Minimum p. advertenUe 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenUes imax. 8 regels) van 1—5 regels ft.—Iedere regel meer 20 cent. «Brieven of adres Bureau van dit Blad 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VUsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Voratatr. 63. tel. 2475 <b.g.g. 2228); Ooatburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Temeuzen BrouwcriJj.tr. 2; Zterlkzce N Bogerdstr. C 160. tel. «6 Attlee de dappere verliezer (Van onze Londense correspondent) Churchill heeft gewonnen. Met nog zes van de 625 zetels onbekend heeft de Conservatieve partij een zetel-aantal van 318 in het Engelse Lagerhnis veroverd tegenover 293 voor Labour, 5 voor de liberalen en nog 3 onafhan- kelyken, zodat zij over de absolute meerderheid beschikt. Een meerderheid tegenover Labour van 25 zetels! Winston Churchill, bejaarde leider der Conservatieven, heeft inmiddels reeds op Buckingham-Palace van Koning George opdracht gekregen een nieuw kabinet te vormen, nadat Clement Attlee reeds ten paleize was ge weest om het ontslag van de Labour-regering aan te bieden. Churchill is weer kabinetsformateur en ongetwijfeld zal hy ook weer premier worden. Volgens Keuter zou Churchill echter pas Maandag de samenstelling van zijn kabinet bekend maken. Het was een dodelijk vermoeide, maar dappere Attlee, die Vrijdagmor gen om 4 uur, nadat hy in zyn eigen district zijn zetel had gewonnen, naar het Transport House kwam om te trachten de begrafenisstemming, die daar reeds begon te heersen, weg te nemen. Hij moet toen zelf al wel ge weten hebben, dat zijn Partij de slag verloren had, maar hij stond glim lachend tegenover een batterij pers fotograf en de ambtenaren van het Transport House zongen: „He i9 a jolly good fellow". Het was echter een wat kunstmatige vreugde, want op d->t moment werd het voor iedereen De vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuw se Eilanden, die Woensdag in Goes gehouden werd, was wel de be langwekkendste die er sedert lang viel bij te wonen. Zelfs al zou er niets anders aan ide orde zijn gekomen, dan de va- cantie regeling voor het personeel, dan zou toch deze vergadering reeds de moeite waard geweest zijn. Bi' de behandeling daarvan heeft hei dagelijks bestuur der Kamer name lijk duidelijk als zijn standpunt te kennen gegeven, dat het personeel volkomen vrij is om in vrije tijd be stuursfuncties te bekleden in orga nisaties of verenigingen. Mits deze werkzaamheden niet gehonoreerd worden. En mits de normale dag taak er niet onder lijdt. Er wordt over deze kwestie door werkgevers zeer verschillend geoor deeld. De Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen bijvoor beeld meende enkele maanden gele den geen enkele verenigingsfunctie toelaatbaar te moeten achten zon der voorafgaande toestemming voor de uitoefening daarvan van het be stuur. Dit ging te ver. Ieder is baas over eigen vrije tijd. Pas als de normale arbeidsprestatie onder dergelijke functies gaat lijden wat hehaalde- lyk voor komt is er reden tot in grijpen en desnoods tot verbod. De menselijke vrijheid dient ech ter onaangetast te blyven, zolang de arbeid onder de neven-functie niet lijdt en de neven-functie niet gehonoreerd wordt. Een andere kwestie, die aan de orde kwam was het onderzoek, dat een commissie uit de Pro vinciale Staten instelt naar de re organisatie bij het Economisch Tech nologisch Instituut. De Kamer heeft, wij meldden dat reeds eerder, deze commissie niet willen ontvangen. Formeel had zij daartoe het recht. Of de Kamer er verstandig aan deed zich op de formule te beroepen is een andere vraag. Omgekeerd staat wel vast, dat de Provinciale Staten niet het recht hebben zich in de -E.T.I.-zaken te mengen. Deze bevoegdheid berust zeer bepaald by Gedeputeerde Sta ten endus was de vorming van deze commissie een fout. Maar waar het hier om een uiter mate belangrijke instelling gaat als het E.T.I., dat dan wellicht niet feil loos gewerkt heeft, maar zeker toch ook op creditposten kan wyzen, had het tot dit geharrewar om een com missie niet mogen komen. De gemoedelijkheid in Zeeland is befaamd. Nergens wordt minder pro tocollair geleefd als juist in deze provincie. Waarom dan hier, in dit speciale geval plotseling zo naar de letter van ae wet gehandeld? Er wordt over Rusland veel ge schreven, pro en contra. Zelden echter leest men iets over de Russische mens en zijn levens-om standigheden. Daarom verdient een artikel van de Ruslandkenner Bas- seches in het liberale Elseviers Weekblad zeker de aandacht. Voor wie het boek „1984" van Orwell kent, is wat hij in dat arti kel constateert, geen verrassing meer. De volkomen aan een dictatuur ge wende mens, die het vermogen om zelf te denken verloren heeft en de heersende kaste voor zich l&ét den ken, is volgens Basseches reeds een feit geworden en het leven in Rus land wordt er dor en saai door. „Het spreekt vanzelf dat bij een bevolking van bijna 200 millioen, die bovendien uit dozijnen verschillende SSEtionaliteiten is samengesteld, ach- wel duidelijk, dat een Conservatieve overwinninr- het resultaat van de stemming zijn zou. Terwijl wij dit uit Transport House telefoneren, heeft mr. Morgan Phil lips, secretaris der Labourpartij, zo juist een korte dramatische perscon ferentie gehouden, waarin hij La bour's nederlaa™- aankondigde, een kwartier voordat dit door het Conser vatieve hoofdkwartier gedaan werd. In de met bers- en radio-reporters WINSTON CHURCHILL .zware tijd tegemoet Voorstel van Noordelijken verworpen. FELLE LUCHTGEVECHTEN BOVEN KOREA. Vrijdag zijn voor de tweede maal na de onderbreking van twee maan den in de wapenstilstandsbesprekin gen de delegaties te Pan Moen Djon bijeengeweest. De besprekingen duurden anderhalf uur. De Noordelijken stelden voor, dat de troepen der V.N. zich langs het gehele front 24 km. terug zouden trekken. De Verbondenen verklaarden niet accoord te gaan met de voorstellen. Volgens waarnemers houdt het Noor delijk voorstel in dat de Verbonde nen grote gebieden moeten ontrui men, voor welker bezit bitter ge streden is. Onder meer zou de „Hearthbreak Ridge" en de „IJze ren Driehoek" opgegeven moeten worden. Boven Noord-Korea is het Vrijdag tot driemaal tóe tot felle luchtge vechten gekomen. volgepakte Conferentiezaal waar La bour de laatste 24 uur zijn nederlaag heeft zien aankomen op het uitslagen doek, zei de uiterlijk zeer kalme Phil- lins: „Zoals ik reeds voorspelde, aldus Morgan Phillips, hebben er ditmaal één millioen meer mensen Labour ge stemd dan in 1950, n.l. ruim 14 milli oen, vergeleken met ruim 13 millioen van verleden jaar. Voor zover ik thans al kan berekenen, hebben er ditmaal 13 millioen mensen con servatief gestemd: wij hebben dus de zonderlinge situatie, dat wij wat stemmen betreft, de grootste party in het land zijn, hoewel wy de verkie zing verloren hebben en in het Lager huis nu in de minderheid zijn. Dit komt door het grote aantal stemmen, dat onder het districtsstelsel verloren gaat ln dicht bevolkte Labour-gebie- den. De Conservatieven zitten meer verspreid over het gehele land VOORBARIGE VRAAG Enkele seconden later drong een radio reporter van het Amerikaanse Columbian Broadcasting system naar voren, hield Mr. Phillips een micro foon onder de neus en vroeg: „Denkt de Secretaris van de Labourpartjj, dat de Labour oppositie ln het Lager huis de Conservatieve regering tot aftreden zal kunnen dwingen, voordat hun 5-jarige termijn om zal zyn?". Zonder aarzelen antwoordde Phil lips: „Dat is wel een voorbarige vraag; de laatste uitslagen zjjn nog niet binnen en nu vragen jullie al naar de datum van de volgende ver kiezing. Maar hier is mijn antwoord: De tyd zal niet ver af zyn, dat de nieuwe Conservatieve Regering weer het afkondigen van een nieuwe ver kiezing zal moeten overwegen, want wy zullen een formidabele en hard nekkige oppositiepartij zijn". Mr. Phillips heeft inmiddels afge zien van een reis naar Amsterdam, welke hij tegen de volgende week had willen ondernemen. Zijn ticket had hij reeds besteld en nog Donderdag was hy vast van plan te gaan, kenne lijk nog rotsvast overtuigd van een Labour-zege. (vervolg op blz. 3) In Korea gesneuveld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen gesneuveld Is op 15 October jl. In Korea de korporaal A. Ch. Krijgsman legernummer 240427042, geboren te Medan op 27 April 1924. De wijziging yan de Grondwet Binnenkort indiening wets ontwerpen te verwachten. Naar het A.N.P. verneemt. Is dezer dagen de indiening bij de Tweede Ka mer te verwachten van een aantal wetsontwerpen betreffende de aan staande herziening van de grondwet. Het Britse publiek dat Donderdagnacht met grote spanning dc uitslagen van de verkiezingen afwachtte, heeft op het televisiescherm de uitslagen van de verkiezingen kunnen volgen, tenminste zy die ln het bezit van een televisieapparaat zyn. Televisiecamera's zijn opgericht op de tellers, dlo de stemmen opnemen in Fulhani Baths, te Londen. Vierde kind van Soekarno geboren een dochter. Vrijdagochtend is in Djakarta ge boren Dyah Moeniara Soekmawati Soekarnapoetri. dochter en vierde kind van president en mevrouw Soe karno. Frans schip bij Terschelling op een mijn gelopen. Het Franse s.s. „Rhuys" (2880 ton) heeft geseind, dat Vrijdagmorgen om 11 uur bij het achterschip een myn is ontploft, waardoor de machine on klaar is geraakt. De „Rhuys" be vindt zich in de buurt van Terschel ling en heeft om een sleepboot ge vraagd om naar Boulogne, een af stand van ongeveer 450 km, te wor den gesleept. SENSATIONELE JACHT IN AMSTERDAM. Smokkelaars in Eijsden ingerekend. In Amsterdam-Zuid hebben zich Vrydag Wild-Westtaferelen afgespeeld. Bewoners van dit stadsdeel waren getuige van een wilde achtervolging. Twee auto's reden in razende vaart, waarby snelheden werden ontwikkeld, die ver boven de 100 km. lagen, achter elkaar door de straten. Af en toe werdén uit de voorste wagen pakjes met gouden horloges geworpen die clandestien over de grens waren gebracht. Het was al geruime tijd by de dou ane-ambtenaren bekend, dat er gere geld een Zwitserse auto jn Amster dam kwam met geen ander doel, dan in de hoofdstad een flinke party ge smokkelde horloges af te leveren. Toen dit eenmaal was vastgesteld, werd er scherp op de wagen gelet. In de loop van de morgen en het begin van de middag werden verscheidene adressen bezocht, waar kennelijk horloges werden afgeleverd. De doua ne-ambtenaren kregen de Zwitserse wagen in het vizier én sommeerden de bestuurder te stoppen. De chauf feur stopte inderdaad, maar toen de ambtenaren hun dienstauto hadden verlaten, gaf hij vol gas en weldra zette zich een wilde jacht in. De amb tenaren trachtten gebruik te maken van vuurwapens, maar zonder succes. Hèt slot van het liedje was, dat de Met twee boten uit de Sowjet-zone gevlucht. Donderdag zijn in Uelzen een scheepseigenaar en zijn bootsman aangekomen, die verleden week met twee passagiersboten uit Wismar in de Sowjet-zóne naar Heiligenhafen (Sleeswyk-Holstein) waren gevlucht. Zij moesten op het eiland Poehl (in de bocht van Wismar) wonende ar beiders naar hun werkobject brén gen, dat op het vasteland ligt. 's Nachts hebben zij de schoorste nen van de schepen met zakken om wikkeld en het motorgeruis gedempt. snelle Studebaker aan zijn achtervol ger wist te ontsnappen. De vrijheid was echter van korte duur. Direct na de ontsnapping had men alle belangrijke posten in het Zuiden van het land ingelicht en ein delijk gelukte het de wagen in Evs- den (Zuid-Limburg) aan te houden'en de smokkelaars, een Zwitserse man en vrouw en een Italiaan te arreste ren. De smokkelaars, die in Amsterdam in het nauw waren gebracht, wisten niet bet£r te doètrflan links err rechts de pakjes met gouden horloges uit de auto te werpen. West-Berlijnse politieagenten in Steinstiicken geisoleerd Vrijdag zaten de drie West-Berlijn se politiemannen, die Woensdag als een symbolische politiemacht na de ontruiming door de Oost-Duitse poli tie van Steinstiicken naar het dorp je werden gezonden, nog steeds ge isoleerd. Zy hebben bevel gekregen op hun post te blyven totdat de Oost- Duitse volkspolitie, die de toegangen uit West-Berlijn bewaakt, hun aflos sing door de lange corridor, die Steinstiicken met de Amerikaanse sector verbindt, laat passeren. Ook Nederland zal met een eigen pa viljoen uitkomen op de „Pakistan Inter national Fair", de internationale handels beurs in de hoofdstad van Pakistan. Ka rachi. MET LAMPIONS, MUZIEK EN ZANG. ter de bureaucratische gevel krach ten ontstaan, die zich tegen deze onnatuurlijke toestand trachten te verzetten. Want mensen blyven nu eenmaal mensen. Wel moet er ge zegd worden dat tot dusver geen doelbewuste pogingen worden ge daan: een dertigjarige dictatuur heeft de Sovjetburger ervan over tuigd dat het nutteloos is om zich tegen de staat te verzetten. Maar toch worden bepaalde enkelingen en vaak zelfs hele groepen soms ge dreven tot verzet tegen de ijzeren pantsering van het Russische 'leven. Herhaaldelijk ziet de staat zich ver plicht om de een of andere groep te recht te wyzen. Het spreekt vanzelf dat de regerende partij het nodig vindt om ook het blijspel en de sa tire in de literatuur, op het toneel en in de film voor haar doel te ge bruiken. De pers heeft evenwel ge constateerd dat dit genre in de Sov jet-Unie geheel is uitgestorven. Er worden geen blyspelen en satiren meer geschreven. De Russische au teurs beschouwen blijspel en satire als gevaariyk spul waar zy zich lie ver niet mee bemoeien. Een blyspel of een satire kan alleen tot stand komen wanneer er een zeker verzet tegen een bestaande toestand is en een zekere goedmoedig-spottende critiek mogelyk is. Dit is echter verboden, want volgens de officiële opvattingen zyn er in Rusland geen verkeerde dingen meer waar men grapjes over kan maken." Geen aanlokkelijk toekomstbeeld... Nog veel werk te doen! Wanneer Bruinisse een nieuwe burgemeester inhaalt, dan doet het dat nog naar de aloude trant. Dan zyn daar de landeiyke ruiters, die een ere wacht vormen, dan worden de straten van het dorp versierd en Is het mu ziekcorps de gehele dag druk in de weer, dan is er feest ln de scholen en des avonds feest voor de ouderen. Burgemeester H. K. Miohaëlis deed Vrydag zyn Intrede als burgemeester van Bruinisse in een sfeer van spontane harteiykheid en opgewektheid. staan in het college vai B. en W. en in de gemeenteraad, verwelkomde de i heer Van Vessem ook mevr. Michaë- 1 lis. Daarna hing hij de nieuwe burge meester de ambtsketen om, GEEN BELOFTEN. Burgemeester Michaëlis bracht dank aan H. M. de Koningin voor zijn benoeming. Hjj wilde zyn functie niet aanvaarden met het doen van allerlei beloften, want de burgemeester is by de uitoefening van zyn ambt tegen woordig in veel dingen afhankelijk van beslissingen, welke door hogere regeringsinstanties worden genomen. Van de mosselen en de oesters weet hy alleen, dat hy ze smakely'k vindt Van de landbouw heeft hy enige kennis, die hy nog hoopt te verdiepen. Het verheugde hem een levende mid denstand aan te treffen en hy hoopte op nauwe samenwerking met alle schakeringen van de bevolking ln het byzonder met de werknemersbonden. De goede samenwerking met secre tarie, de wethouders, raad en andere Instanties zou hy willen bestendigen 1 By het veer te Zype haalde de rui terstoet hem af en aan de grens der gemeente verwelkomde hem het feest comité onder leiding van de gemeen tesecretaris, de heer C. H. v. d. Lin de. Te half elf ving in liet Ned. Herv. Verenigingsgebouw de plechtige raadszitting aan, waarin burgemees ter Michaëlis geïnstalleerd werd als hoofd der gemeente. VEEL WERK WACHT. De loco-burgemeester, F. D. van Vessem, noemde Bruinisse een goe de gemeente om te wonen en hoopte op een prettige samenwerking. In de laatste 150 jaar is deze gemeente met een kleine onderbreking steeds be stuurd geweest door eigen ingezete nen. Veel werk wacht de nieuwe ma gistraat en als urgente punten wer den genoemd de stichting van een ri oolwaterzuiveringsinstallatie, het ma ken van een nieuw straten- en riole ringsplan voor de Noordwestelijke zyde van het dorp, verbeteringen aan de haven en de bouw van een nieuw gemeentehuis. Na gememoreerd te hebben hoe er steeds een aangename sfeer heeft be en hn zou zich inspannen om aan de jeugdbeweging datgene te geven, waarop zy recht heeft. De wederopbouw van de gemeente in materiële zin is teveel een conjunc tuurkwestie dan dat hier positieve toezeggingen gedaan zouden kunnen worden, al zou hy met al zyn krach ten daaraan arbeiden. Mede namens zyn vrouw dankte hij voor de overweldigend spontane ont vangst. die hem zeer heeft getroffen. Als oudste raadslid sprak namens de raad de heer W. v. d. Berg-Beek- rtian, die hoopte in goed begrijpen en goede verstandhouding te kunnen sa menwerken. Sprekende over de liefde tot het water en tot de zeilsport hoopte hy, dat de burgemeester ook als magistraat een goed stuurman zou zijn, daarbij herinnerend aan een ander groot stuurman uit de Vader landse geschiedenis Prins Willem van Oranje, die in moeiiy'ke omstandighe den kon zeggen dat hij met de Poten taat der potentaten een verbond had gemaakt. Nadat de gemeentesecretaris, de heer C. H. v. d. Linde, nog een kort woord had gesproken werd de raads zitting gesloten. Daarna was er een officiële ont vangst. OFFICIËLE ONTVANGST. Als eerste spreker trad naar voren oud-burgemeester W. v. d. Berg, die wees op de grote trefbaarheid van Bruinisse in de nimmer aflatende stryd op en tegen het water. Dat de nieuwe magistraat geen Bruinissenaar is behoeft geen be zwaar te zijn. Er zyn voorbeelden, dat van elders komenden zich zeer goed wisten aan te passen en een blijvende plaats in de harten der Bruinissena- ren wisten te veroveren. (Vervolg op pag. 2).' KORTE PREDICATIE ZALIG ZIJN DE ZACHTMOEDI GE N, WANT ZIJ ZULLEN HET AARDRIJK BEËRVEN. (Mattheus 5 5). Dit is bijbelse taal. Het zijn wel heel andere woorden dan wij zelf de we reld inschreeuwen. Wij zeggen: de brutale heeft de halve wereld! En totf handelen ook naar deze menselijke wijsheid. Wie ziel hoe mensen en vol ken elkander brutaliseren, weet, dat het leven naar onze stelregel stromen bloed en talloze bittere tranen kost. Maar ook „in 't klein" gaan wij zo met onze medemensen veelal om: onszelf handhavend, brutaal grijpend, onze wil desnoods met geweld doorzettend. Want hoeveel kunnen wiA zo niet ver overen in ons leven! De halve wereld, ja de halve - en niet meer Het lijkt zoveel, het is zo weinig. Wij grijpen naar 't hele geluk, op z'n best houden wij de helft krampachtig in onze han den. Wij willen alles hebben, en ten slotte hebben wij nietf. De Here Jezus zegt: de zachtmoedige. Ach, maar die wordt toch uitgelachen in de wereld? Een mens, die over zich laat lopen", wat heeft die te betekenen? Er is geen plaats voor hem in deze wereld. Neen, geen plaats. De Heiland geeft ona ge lijk.- Voor Hem, de Zachtmoedige, is geen plaat* in onze samenleving. H(j is er dan ook uitgeworpen en aan 'l kruis gehangen. Hij was niet brutaal genoeg om zich te handharen op cmze manier. Hij had dat wel gekund, maar Hij heeft het niet gewild. Waarom niet? Omdat Hij in onze harde wereld de HEILAND wilde zijn. Om dit te kunnen zijn, wilde Hij zelfs sterven. Liever sterven als de zachtmoedige Heiland dan leven als een harde bruut. En zo heeft Hij alles verloren. En toch, God heeft Hem gelijk ge geven, Hem, de Heiland: Hij heeft Hem opgewekt uit de doden om het aardrijk in bezit te nemen. Hem is het Koninkrijk en de Kracht en de Heer lijkheid tot in eeuwigheid! Welke Koning wenst U? Deze Hei land of „de bruut"? Wilt U een schaap zyn van deze Herder of „een wolf'7 Wilt U „de halve wereld" nu of straks als de Heiland komt de hele erfenis met Christus? Zalig zijn de zachtmoe- digen, want zij zullen het aardrijk beërven. Breskens. J. H. VAN BEUSEKOM. Nieuwe Kieswet treedt 1 November in werking. By Kon. Besluit is bepaald, dat de nieuwe kieswet in werking zal tre den op 1 November a.s. „Verplaatste personen" dankten Koningin Juliana. Vertegenwoordigers van verplaat ste personen in Oostenrijk hebben Donderdag Koningin Juliana per brief bedankt voor- de hulp die zij aan verplaatste personen heeft verleend en haar verzocht haar werk ten be hoeve van de ontheemden voort te zetten. Winkelmeisje gilde, overvaller sloeg op de vlucht. Een 22-jarig winkelmeisje, dat werkzaam is in een manufacturen winkel te Rotterdam, had Vrijdagmid dag een benauwd kwartiertje. Een jongeman, de 21-jarige monteur D. P. D. uit Rotterdam, kwam de winkel binnen en dreigde haar met een lucht drukpistool. Zij begon te gillen, waar op de knaap ijlings de benen nam. Een P.T.T.-ambtenaar die de winkel passeerde en zag wat er binnen ge beurde. greep de jongen beet en le verde hem aan de inmiddels gewaar schuwde politie over. DE VOORSPELT: OVERWEGEND ZONNIG. Weersverwachting, geldig tot Za terdagavond: Plaatselijk ochtendmist, overigens droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige Oosteiyke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1