PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Conservatieven veroverden reeds 10 zetels op Labour Provinciale „Milli oenennota" over 1952 aan de Staten aangebod en 0£ BILT BENELUX-MINISTERS SPRAKEN OVER EUROPEES LEGER Kantlijn Vandaag .r Tijdelijke stopzetting van de vee-export. Ned. Herv kerk weer in het gelijk gesteli Straaljager bij Borne neergestort 194e Jaargang - No.253 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per week. f 4.55 p. kw„ fr. p. p. t 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 October '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per nun. Minimum p. advertentie f 3,—. ïng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad'- 25 cent meer. Giro nr. 339300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen Walstr. 58-00.' tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924: Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102: Temeuzcn Brouwenjstr. 2; Zicrikzce N. üofierdim ENGELAND HEEFT GESTEMD. LABOUR-OVERWINNING NIET WAARSCHIJNLIJK (Telefonisch van onze correspondent) Engeland heeft gestemd! Gisteravond om negen uur werden de bussen gesloten en begon de spanning pas goed merkbaar te worden. In de stra ten van de grote steden was het een drukte als op feestdagen en in Londen verzamelden zich duizenden voor de grote projectiedoeken, die op de plei nen waren gespannen en waarop de uitslagen werden geprojecteerd. De bioscopen, die van tien uur af gratis open waren, stroomden vol mensen, die in spanning wachtten op de uitslagen van hun verkiezingen. De eer ste uitslag, die bekend werd gemaakt was een Labour-overwinning: oud minister John Freeman kreeg in Watford aan de rand van Londen een meerderheid van 508 stemmen. Wil Labour echter haar huidige meerderheid handhaven, dan zal zy reeds in het eerste deel der uitslagen (319 van de 625 districten) met 49 zetels de leiding moeten hebben, omdat deze resultaten uit „echte" Labour- streken afkomstig zyn. Vannacht om drie uur was de stand: Labour 131 zetels, Liberalen 2 zetels en de Conservtaieven 102 zetels, een meerderheid dus van 29 zetels. De Conservatieven hebben evenwel reeds 10 zetels veroverd, die tot nu toe door Labour werden bezet, en de Liberalen 1. Labour daarentegen had alleen nog maar verliezen geboekt. Op grond van deze uitslagen is het vrywei zeker, dat de Labourparty, die sinds zes jaar aan de macht is, de nedelaag zal ïyden. De verkiezingsdag zelf is rustig verlopen. De opkomst was zeer groot, waartoe ook het weer meewerkte. Attlee met zijn vouw, twee dochters en zoon behoorden tot de eersten, die kwamen stemmen. Zijn tegenstander Churchill eing pas 's middags en werd door een grote menigte hartelijk toe gejuicht. De Britse actrice Pamela Brown, die in New York in een tele visie-show optreedt, vloog „eventjes" heen en weer naar Londen om haar stem uit te brengen ZENUWACHTIGE SPANNING. In het hoofdkwartier van Labour, Transport House, was de buitenland se pers verzameld, waaronder zestig speciale Amerikaanse corresponden ten, die voor deze gelegenheid naar Engeland waren gevlogen. In het ge bouw gonsde het als in een bijenkorf journalisten, radioreporters, partij functionarissen liepen bedrijvig in en uit en ijlden naar de vele telefooncel len om er de laatste uitslagen snel door te geven. Dezelfde zenuwachtige spanning was ook by de Conservatie ven merkbaar, die reeds Donderdag avond in avondtoilet door West End Er wordt de laatste tijd in vele Nederlandse provincies ge klaagd over gebrek aan belang stelling uit regeringskringen voor het geen er in de provincie plaats grijpt. Als er in het Westen iets gebeurt, staan de ministers klaar om het ge beuren met hun tegenwoordigheid op te luisteren. Gebeurt er buiten het Westen iets, dan kost dat de grootst mogelijke moeite. Zeeland wordt niet verwend met ministeriële belangstelling en heeft anderzijds ook niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Het mag tevreden zijn. En net is dan ook niet om te kankeren, dat wy dit stukje schryven. Maar het bezoek, dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen deze week aan Zeeland heeft ge bracht, bewijst eens te meer, hoe nut tig dergelijke bezoeken zijn en hoe noodzakelijk zij zelfs mogen heten. Minister Rutten heeft zich een char mante gast getoond, hij bleek van de Zeeuwse dingen, die zijn departement raken, goed op de hoogte en tal van noden en zorgen zijn onder zyn aan dacht gebracht. In November zal nu een bezoek volgen van de minister van econo mische zaken. Ook daaraan bestaat behoefte en het is goed, dat het er komt. Laat ons hopen, dat het een even belangwekkend en even nuttig ver loop zal hebben, als dat van de be windsman van O.K. en W.! Er is in dit rubriekje al eens eer der gewezen op de moeilijke omstandigheden, waarin tegen woordig predikanten leven. Soms treft men er sprekende voorbeelden van aan. In Kerk en Wereld" (Vryz. prot.) vertelt bijv. een Friese dorpsdominee over de vele prachtige pastorietuinen die echter zo droevig verwaarloosd zijn omdat de predikant geen tuinman kan betalen en nu zijn hoofd moet breken hoe hy van deze chaos een kosmos kan maken: „In een aardig boekje over het pre dikantsleven in do achttiende eeuw vertelt de, nu gestorven Friese pre dikant dr. S. mT Cuperus, dat het al- femeen gewoonte was in die dagen, at de schoolmeester drie maal per jaar de heg moest knippen van de tuin van de pastorie. Leest U dat, onderwijzend personeel, tevens abon- né op ons blad: uw voorzaten knip ten mijn heg; mijn prachtige Friese heg van wel honderd meter! En nu prutsen we er zelf zo wat in om. Mijn logé's doen eens een paar meter, maar houden er al gauw mee op. En als er geen behulpzame gemeentele den waren, dan was die heg met een paar maanden een stuk oerwoud. Wat zijn de tijden veranderd! Alle glorie van de oude positie der predi kanten is verdwenen. Talloze pasto rieën staan voor schorum in de dor pen. Hun tuinen zyn vol onkruid pa den en perken zijn overwoekerd. De verf ia van de goten en op zolder liepen met champagneflessen onder de arm, gereed om op hun overwin ning een dronk uit te brengen. Die eerste overwinning kwant om streeks kwart voor één: de projectie doeken en de luidsprekers meldden, clat de Conservatieven een zetel had den veroverd, die tot nu toe door La bour bezet was. Een andere sensatie, die echter niets met de uitslagen te maken had, verwekte Churchill: hy had aldus meldden de avondbladen met enige verbazing zyn laatste daad In de verkiezlngsstryd verricht, namelijk een aanklacht Ingediend te gen het socialistische dagblad „The Dally Mirror", die 's morgens op zyn voorpagina had staan: „Stemmen op Churchill is stemmen op de oorlog..." Zo vergleed deze spannende nacht: Engelsen bij de radio en in de biosco pen, op de pleinen en voor de kran- tenbureauxwachtend op uitsla gen en zich afvragendEen Labour- meerderheid of een meerderheid van de Conservatieven-? In 1948 had Labour een meerderheid van bijna 150 zetels, doch bij de ver kiezingen van vorig jaar verminderde deze meerderheid tot slechts zes. De zetelverdeling was toen: Labour 315, Conservatieven 298, Liberalen 9, Ierse nationalisten 2. BEREKENINGEN. Volgens Reuter zal de Labour-partij wil zij haar huidige kleine meerder heid handhaven, in het eerste deel van de uitslagen de leiding moeten hebben met 49 zetels, aangezien deze resultaten hoofdzakelijk afkomstig zijn van plaatsen waar de Labour-partij sterk is. Indien deze partij in de eerste phase de leiding heeft met 33 zetels of minder, betekent dit, dat de Conservatieven een algehele meerder heid behalen. Wanneer de stand aan het einde van het eerste deel van de uitslagen ge lijk is, betekent dit een algehele meerderheid van de Conservatieven van ongeveer 70 zetels. Het bleek dat over het geheel de Conservatieven meer stemmen van liberalen hebben gekregen in die dis tricten, waar geen liberale candidaat is gesteld, dan de Labourparty. READING HEEFT GEEN VOORKEUR. Reading, dat sedert een eeuw de faam heeft gehad immer candidaten van de winnende partij uit de bus te laten komen („As Reading goes, goes the Nation" luidde het gezegde) heeft ditmaal geen voorkeur laten blijken. Vorig jaar, toen in deze plaats ten Westen van Londen voor het eerst vo.or twee zetels werd gestemd, wer den twee Labour-candidaten gekozen; ditmaal behaalde in Noord-Reading de Conservatieve candidaat de over hand op die van Labour met een meerderheid van 302 stemmen, doch ...bestaat de Algemene Neder landse Vereniging „Het Groene Kruis" 40 jaar. ...wordt de Sjah van Perzië 32 staan pannen en emmers tegen de lekkage. Er zijn wel predikantsecht paren, die met de paraplu op in bed slapen. Gelooft U het of niet. Als het even stil is in de studeerkamer hoor ik de dartele muizen krijgertje spelen achter het behang. Ik vind dat wel leuk en denkals Karl Barth nu zo eens achter professor Haitiema aanzat, dan konden we juichen! Maar in Oosterhesselen hebben ze er wat goeds op verzonnen. Daar komen de gemeenteleden drie keer per jaar een Zaterdagmiddag in de tuin. Met troe pen! En ze snoeien de bomen en ze wieden de paden en ze knippen de heggen en ze scheren het gras. En de domineesvrouw schenkt thee en er is plezier en gelach en gestoei volop. Zie, dat is óók mogeqjk in een ge meente. Het lykt haast wel een Fran se wijngaard in de oogsttyd. Heerlik U bent welkom!" Per kameel naar de stembus Sommige conservatieven in Dudley (Worcestershire) wor den op een kameel naar de stembus gebracht. De kameel is geleend van de plaatselijke dierentuin. De conservatieve verkie zingspropagandist Howard zei: „Als de socialisten hiervan met een bult krijgen, weet ik het niet meer". in Zuid-Reading behield Labour zijn zetel. Toen om 02.Uur de uitslagen van 142 districten bekend waren, was de stemmenverhouding als volgt: Labour 3.307.125 stemmen of 50,41 procent; Conservatieven en aanhang 3.165.128 stemmen of 48,26 procent; Liberalen en anderen 86.971 stemmen of 1,33 procent; Commu nisten geen stemmen. Minister-president Attlee heeft zijn zetel in West-Walthamstow behouden. Hij kreeg 12.574 stemmen meer dan zijn Conservatieve tegenstander. In verband met mond- en klauwzeer. Mede gelet op het feit. dat Zwitser land en Italië de doorvoer, respectie velijk invoer van herkauwende dieren en varkens uit Nederland hebben ver boden en dat in Frankrijk het voorne men bestaat hiertoe eveneens over te gaan, heeft de veeartsenijkundige dienst wegens hét optreden van mond en klauwzeer in ons land besloten na Vrijdag 26 October a.s. de keuring van vee voor de export naar alle landen stop te zetten. Exporten naar Frank rijk geschieden tot genoemde datum voor risico van de exporteur. Het be treft een tijdelijke maatregel. De op heffing kan worden tegemoet gezien zodra men er in is geslaagd een vac cin te bereiden, waarmede het thans optredende mond- en klauwzeertype doeltreffend kan worden bestreden. Staking van leerkrachten in Frankrijk beëindigd Donderdag is een einde gekomen aan de staking van Franse leerkrach ten, die 35 dagen heeft geduurd. Uit protest tegen onvoldoende salarisver hoging hadden zij geweigerd op exa mens toezicht te houden en het werk van de candidaten na te zien. Gehol pen door een aantal vrijwilligers heb ben daarop commissies van politie mannen, officieren en ouders toezicht gehouden bij de examens. Het stakingscomité heeft thans de minister van onderwijs medegedeeld, dat het de boycot beëindigt. Haringovervloed onder de Engelse wal. De afgelopen nachten hebben de Nederlandse loggers, die onder de Engelse wal vissen op zg. walharing, onverwacht enorme vangsten ge boekt. Diverse schepen kregen zelfs teveel van het goede, waardoor de vleet zonk. De opvarenden heeft deze plotselinge toevloed byzonder veel werk bezorgd. Diverse schepen konden de vangst ook niet meer ber gen. Vrijdagavond om kwart over zeven spreekt voor de zender Hilversum I de staatssecretaris van sociale zaken, mr. dr A. A. van Rhijn over de betekenis van de invoering van de werkloosheidswet. Minister-president Clement Attlee, verlaat met 7.yn echtgenote, ztfn zoon Martin en zyn belde dochters Felicity en Alison, het stembureau, (tclefoto) ONVERWACHTE CONFERENTIE. Europees leger kan geen „mozaiek" van nationale eenheden zijn. Donderdag Is te Brussel onverwacht een Benelux-conferentle gehouden, waaraan werd deelgenomen door de Nederlandse ministers Drees, Stik..?r, Lieftinek en Staf. Van Belgische zyde namen aan de conferentie deel de ministers van Zeeland (buitenlandse zaken), Meurice (buitenlandse han del), de Greef (landsverdediging) en van Houtte (financiën), van Luxem burgse zyde waren aanwezig de heren Du pong (eerste minister) en Bech (buitenlandse zaken). Na afloop werd een communiqué verstrekt, waarin werd medegedeeld, dat werd gesproken over kwesties van de Europese verdediging. Het Belgische blad „Le Soir" deel- r staande bezwaren, genoemd door „Le de gisteravond mede, dat de conferen- Soir" in algemene lijn inderdaad tie werd gehouden, omdat de Benelux- juist zyn weergegeven. Tegen de ge landen met name Nederland dachte van de vorming van een Eu- met name Nederland grote bezwaren hebben tegen de vor ming van een Europees leger. Ter conferentie werden vele argumenten naar voren gebracht tegen een derge lijk leger. Het opgeven van een deel der souvereinitelt zou slechts een van deze bezwaren zijn. Indien een Europees leger gefor meerd wordt, zal dit niet alleen maar uit een „mozaiek' 'van nationale een heden bestaan. Een dergelijk leger houdt in dat het stelsel der benoemin gen, de soldij en zelfs de begrotingen een algemene lijn moeten vertonen. De conferentie heeft ook van ge dachten gewisseld over de problemen, die samenhangen met de verdeling der lasten, die uit de gemeenschappe- ïyke verdediging voortvloeien. Het A.N.P. verneemt uit bevoegde kringen te 's-Gravenhage, dat boven- Ex-Koningin Amelia van Portugal overleden Ex-Koningin Amelia van Portugal is in Versailles op 87-jarige leeftijd aan angina pectoris overleden. Zij was reeds een maand ernstig ziek. van de vorming van een ropese defensiegemeenschap als zoda nig heeft Nederland evenwel geen be zwaar. getuige deelneming als vol waardige partner' by de voorbespre kingen. „Het gaat uiteindelijk om de vorm van een dergelijke gemeen schap". aldus deze kringen. ..De door het Belgisch blad genoemde punten maken thans onderwerp van bespre king uit. Tot overeenstemming is men nog niet gekomen". „Het Lam Gods" gerestaureerd. Na de verjongingskuur, die het meesterwerk van de gebroedc-rs van Eyck ..Het Lam Goas" in het cen traal laboratorium van het museum voor kunst en geschiedenis te Brus sel heeft ondergaan, zal het retabel van 30 October af gedurende een tweetal weken in het Paleis voor Schone Kunsten voor het publiek te bewonderen zyn. Na de tentoonstelling te Brussel zal het kunstwerk in de St. Bavo-ka- thedraal te Gent op zijn oude plaats in de kapel van Jadocus Vijdt wor den gebracht. GEEN ONGUNSTIG BEELD. Post onvoorzien bedraagt f 115.341,50 De ontwerp-begroting 1952 van de provincie Zeeland is aan de Provin ciale Staten aangeboden en uit dit ontwerp biykt, dat de begroting niet ongunstig is in vergeiyking met vorige jaren. Voor de gewone dienst be draagt het totaal aan inkomsten 4.904.207, terwyi de uitgaven daaron der biyven met 115.341,50, welk bedrag op de post onvoorzien is ge boekt. Deze post bedroeg vorig jaar ruim 43.000. Dit verschil is o.a. een gevolg van de hogere uitkering uit het Prov. fonds, welke begroot ls op 1.875-000 en In 1951 ruim 200.000 lager lag. De kapitaalsdienst sluit in ontvangst en nltgaaf met een bedrag van 14.395.396,36. Het nadelig slot van hoofdstuk I (algemeen bestuur) bedraagt 459.433, hetgeen in vergelijking met voorgaande jaren nog steeds een stijging betekent. De werkely- ke kosten bedroegen in 1950 370.948,77. In 1951 bedroeg de ra ming 418.526. De stjjging tussen 1951 en 1952 is weliswaar niet zo groot als tussen 1950 en 1951, maar is toch altyd nog ruim 40.000. Voornamelijk is dit een gevolg van de toenemende kosten voor salaris sen enz. Voor deze post wordt thans geraamd 365.000 (in 1951 322.000). De inkomsten aan de lesgelden wor den 6000 hoger geschat dan vo rig jaar en nu op 40.000 gebracht. Dit bedrag is als volgt gespecifi ceerd: leges buitenlandse paspoor ten 6000, idem rijbewyzen 30.000, diversen 4000. Hoofdstuk II (burgerlijke dienst en kasmiddelen) sluit met een na delig slot van 18.095, hetgeen on geveer het dubbele is van 1951 9025). Het nadelig slot van Hoofdstuk III (Openbare orde, veiligheid ze delijkheid en volksgezondheid) heeft een nadelig slot, dat ruim 10.000 verschilt met dat van de begroting 1951, n.l. 117.758 (1951 ƒ104.158). De gebruikelijke subsidies zijn gelijk gebleven: t.b.c.-bestrijding 6000, Wit-Gele Kruis 3250, Oranje-Groe ne Kruis 3250 Moederschaps-, zuigelingen- en kleuterzorg 2500, bloedtransfusiedienst 1000. Het subsidie voor het Groene Kruis ls geraamd op 10.300 (1951: ƒ9900) berekend naar het aantal leden, evenals by de andere kruisvereni gingen. De kosten van de Planologische Dienst, die onder Volkshuisvesting op dit hoofdstuk drukken, worden ge raamd op 67000 (vorig jaar 65000). De kosten van een voor Zeeland uitermate belangrijk hoofdstuk de zer begroting, namelijk de Water staat, worden voor 1952 begroot op totaal 2.778.205, de inkomsten op 1.282.665. Het nadelig slot van dit hoofdstuk komt daardoor op ƒ1.495.540, tegen 1.429.929 op de begroting 1951. De uitkering van het Rijk ten be hoeve van de tekorten der calami- teuze polders is begroot op 160.000, hetgeen 20.000 meer is dan op de begroting 1951. De uitkering van het Rijk ten behoeve van wegen, voor komende op de provinciale wegen- lijst is begroot op 768.000 (voor 1951 op 704.000) De Ryksbydra- ge voor het tertiaire wegenplan is verhoogd met bijna 20.000 en be draagt voor 1952 192.000. ECONOMIE. Hoofdstuk V (economische aange legenheden) sluit met een nadelig slot van 181.772,50 (vorig jaar 175.287,50. Onder de uitgaven is o.m. een post van 10.000 opgeno men onder het hoofd „bevordering van de belangen van industrie, land-, tuin- en bosbouw in het algemeen" Dit bedrag is bestemd voor de Stichting Algemene Zeeuwse Ten toonstelling. Er is geen bijdrage ge raamd voor de Zeeuwse Visserijbe- langen (in 1951 3000). Voor de bevordering van de paardenfokke rij is in overeenstemming met het besluit, dat de Staten namen in December 1950 1000 uitgetrokken voor de aankoop van medailles door de afdeling Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trek paard. Het subsidie over 1951 be droeg nog 1500. De uitkering aan het provinciaal gasbedrijf wegens verlies is geraamd op 83.500, dat is 1000 minder dan in 1951. (Vervolg op pag. 2). Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in het pro ces tegen de Nederlandse Hervorm de Kerk. Het gerechtshof bekrach tigde 't vonnis van de rechtbank en veroordeelde de appellant in de kos ten van het hoger beroep, zynde 402,50. Zoals bekend ls de zaak tegen de Ned Hervormde Kerk aanhangig ge maakt door een groep ouderlingen, kerkvoogden en predikanten, die net besluit van de Generale Synode tot invoering van de nieuwe Kerkorde op 7 December 1950 in strh'd achten met de reglementen van dc Ned. Her vormde Kerk. Bij de behandeling voor de recht bank werden de eisers niet ontvan kelijk in hun eisen verklaard. Piloot door gebrek aan zuurstof bewusteloos geraakt By Borne in Over^sel is Donder dagmorgen een Meteor-st raai jager van de vliegbasis Leeuwarden neer gestort. De piloot, de tydeiyke reser ve 2e luitenant-vlieger P. Hartsema uit Groningen, Is oin het leven geko men. Hy was niet gehuwd. Het ongeluk gebeurde tijdens een oefenvlucht. Het toestel stortte even buiten Borne in een weiland neer, doch een wiel vernielde het dak van een werkplaats en kwam juist naast vier mannen, die hierin aan de arbeid waren, terecht. Een brokstuk ver nielde het dak van een woning en een stuk van een der vleugels raakte bijna een boer, die op zyn land aan het werk was. Het ongeluk moet. volgens de of ficiële lezing, zyn gebeurd doordat dc piloot tijdens een steile duikvlucht door gebrek aan zuurstof bewuste loos is geraakt. Vast staat in elk ge val, dat hij geen poging heeft gedaan door middel '.-an schietstoel en para chute het toestel te verlaten, waar schö'nlyk zal een bloedonderzoek op het stoffelijk overschot, dat vlak by de diep in de grond geslagen motor werd gevonden, kunnen uitmaken of de piloot inderdaad door gebrek aan zuurstof bewusteloos ls geraakt. Vredesdelegatie 35 minuten bijeen. Donderdagmorgen is te Pan- moendjon de eerste zitting van de vredesdelegaties der Verbondenen en communisten na 22 Augustus gehouden. De zitting duurde 35 mi nuten. De leiders der delegaties waren de Amerikaanse vice-admiraal Tur ner Joy en de Noordkorcaanse ge neraal Nam 11. Joy deelde na afloop aan de ver slaggevers mee. dat de vergadering „vriendschappelijk" was geweest By de besprekingen hebben de Verbondenen voorgesteld om de de marcatielinie langs de huidige front lijn te laten lopen met een niemands land van vier kilometer tussen de beide legers. De communisten hebben kaarten, waarop de nieuwe voorstellen zyn ge ïllustreerd, meegenomen. 25.000 Belgen willen Nederland België zien. By de Kon. Belgische Voetbalbond zjjn 25.000 aanvragen binnengeko men om plaatskaartcn voor de wed strijd NederlandBelgië op 25 No vember a.s. te Rotterdam. VOORSPELh OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN. Geldig tot Vrijdagavond: Hier en daar ochtendmist, overi gens droog weer met enkele over- aryvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Oosteiyke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1