KAPPIE op loeg naar Hollywood NIEUWE BOEKEN DE OEFENING MAG NIET VERWAARLOOSD WORDEN DM DRAISMA'S LEVERTRAAN Vereffende schuld KLANKEN un OE AETHER DONDERDAG 26 OCTOBER 1951 PROVINCIALEEEEUW8ECOURANT 11 ZEEUWSE DAMRUBR1EK Damspel is een zuiver amateuristische sport Het damspel is een zuiver amateuristische sport Dezo of gene uitblinker weet nog wel eens een sigarencentje te verdienen met het spelen van een simultaan, match of tournooi, maar dit behoort dan toch tot de hoge uit zonderingen. De grote massa in verenigingsverband uitkomende spelers speelt geheel en al voor haar genoegen. ïs dit de oorzaak, dat het aantal dergenen, dat zich louter door het spel zelf gedrongen voelt de geheimen ervan te doorgronden, betrekkelijk zo gering is Een kampioenstitel, me daille of beker zqn overigens de enige prikkels, welke iemand nog zouden kunnen bewegen zich in de techniek van het spel verder te verdiepen. paald overwicht en dat men via be paalde. weloverwogen plannen het ge stelde doel de winst van de party weet te bereiken. Een aldus ge wonnen partij is na afloop als een werkstuk, dat de toets der critiek op vele punten kan doorstaan. Dit schenkt de ware liefhebber ook de be vrediging, die elke sportbeoefenaar toch in zijn sport zoekt. Wie dit alles onverschillig laat, doet in de eerste plaats zichzelf tekort, maar miskent bovendien de intrinsieke waarde van het spel als zodanig. Nu doet men goed onder de nood zakelijke oefening niet te verstaan de bestudering van aile mogelijke fines ses Begint U eens voorzover U dit nog weinig of niet deed met al uw partijen te noteren. Het verhoogt de concentratie en levert het materiaal voor de zelfcritiek. Speelt dus uw partyen thuis na en trek er de nodige lering uit Let daar bij op de gemiste kansen en zoek uit, waar de fout zit. Alleen Is iit vrij las tig, als men geen vergeiykingsmate- riaal heeft Daarom is een eenvoudig studieboekje aan te bevelen, terwijl wij U in deze ruL. iek op alle mogelij ke punten gaarne van dienst zullen zijn. Stuurt dus uw partijen, vragen etc. aan ons op en zullen wy een en ander in deze kolommen behandelen, zonder uw naam daarbij te vermel den. Jammer genoeg en dit geldt niet alleen voor het damspel blfj- ken deze prikkels veelal te zwak Duizenden schuiven de partyen voor het lieve vaderland weg, zonder zich ooit te bekommeren over het hoe en waarom. Zq realiseren zich daarby blijkbaar niet, dat men steeds meer van een partij geniet, naarmate men zich de techniek van het spel meer eigen heeft gemaakt. En dit is slechts door oefening te verkrijgen en niet alleen door het spelen, zoals door ve len wordt gedacht. Althans niet door het spelen, dat lukraak plaats vindt. De zulken zien de partij van A tot Z als een reeks van wisselende moge lijkheden; hier een kansje wagen, daar een lastig klipje omzeilen, enz. Teveel ziet men de party fragmenta risch, inplaats van een vreedzaam strijdtoneel, waar men als verant- woordeiyk aanvoerder van de troe pen fungeert. Nu is het ieders goed recht te spe len, zoals hq zelf verkiest. Maar in een wedstrijd, welke in clubverband wordt gespeeld, ligt de zaak toch iets anders. Hier komt de teamgeest aan de orde. „Ais men iets doet, doet het goed" geldt hier wei in sterke mate. Wanneer negen spelers zich beijveren om de overwinning van hun ploeg te helpen bevechten, dan kan de tiende man zich niet permitteren op eigen boutje te spelen, alsof de rest maar bijkomstig is. Maar natuurhjk doet hij wel zqn best, hq speelt misschien of zijn leven er van afhangt. Hij doet het alleen op de verkeerde manier. Wij kennen spelers, die met een ge rust geweten twintig minuten over een zet zitten na te denken, maar in feite uit besluiteloosheid een kwartier ervan verdoen met doelloos gestaar over de stukken, zy overzien net ge heel van de party niet, missen het in zicht en de onontbeerlijke steun van een dosis parate kennis. Aitemaal het gevolg van niet of weinig oefenen. Het resultaat is alzo in een te sterke mate afhankelijk van de geluksfac tor. Wij zijn dus van mening, dat men als clubspeler ten aanzien van zqn mede-ciubgenoten in zekere zin ver plicht is zich te oefenen. Dit oehoeft niet veel tqd te kosten en een offer betekent het geenszins, men speelt immers voor zqn genoegen. En dit ge noegen kan hierdoor zelfs verhoogd worden, want al degenen, die zich min of meer regelmatig oefenen kun nen beamen, dat zij meer van hun snel genieten, dank zq die oefening. Het is duidelijk, dat men prettiger speelt, als men zeker is van een be- VOOR DE PROBLEMISTEN. Winnaar van de prijsvraag werd de heer J. M. Traas te Hoedekenskerke (na loting). Van de heer N. Corstanje uit Vlis- singen mochten wij een 3-tal proble men omvangen. Plaatsing in een vol gende rubriek. Officiële publicaties. VOGELVERGUNNINO L Sedert 5 Juni 1947 U het onder zich hebben van opgezette beschermde vo gels, die niet zqn voorzien van een me talen merkteken van een erkend praepa- rateur, verboden, tenzij voor het ln be zit hebben daarvan een vogclvergunning I aanwezig U De afgifte van deze ver gunningen zal binnenkort worden beëin digd. Aan hen, die tot nu toe verzuimden een dergelijke vergunning aan tc vragen, wordt hiertoe nog de gelegenheid gebo den tot 1 Januari 1952. Aanvragen voor dit doel richte men tot het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhago, Prlnsessegracht 21. VLISSINGEN. HINDERWET. VERZOEK ON VERGUNNING. B, en W. van Vlisstogen brengen Inge volge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van J. M. Goede- mondt te Vlissingen om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor machinale houtbewerking, waarin zullen worden geplaatst: een cirkelzaagmachine, een verplaatsbare zaagmachine, een van- diktebank, een vlakbank en een slijpma chine, welke gedreven worden door een electromotor van resp.5, G, 5, 4, en 1 P-K. in het perceel Verlengde Paul Kru- gerstraat nr. 408 Adat dit verzoek met de bijlagen, vanaf heden op de Gemeen te-secretarie (2e afdeling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwa ren bij hun college kunnen worden in gediend. Op de veertiende dag na heden, zijnde de 30 October 1951, zal ten Gemeentehui ze, des voormiddags te 10 uur. gelegen heid worden gegeven, om bezwaren te gen het oprichten dier Inrichting in te brengen, terwijl daarbij zowel de ver zoeker als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mon deling en schriftoiljk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die be zwaren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór de 30 October 1951 ter Gemeente-secretarie (2e afdeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de anadacht op gevestigd, dat niet tot beroep zqn gerechtigd zq die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één of meer zijner leden zqn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. MIDDELBURG. HINDERWET. BESLISSING OM VERZOEK OM VERGUNNING VERDAAGD. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat zq hun beslissing op de volgende verzoeken hebben verdaagd van Fa. Peterse voor perceel Lange Delft 37; van S. Blok voor perceel Lange Delft 25. VLISSINGEN, HINDERWET. Verdaging der beslissing op verzoeken om vergunning. B. en W. van Vlissingen, gelet op het verzoek, onder da; 0 kening van 30 Augustus 1951. ingediend door A. Jonk man Zn. tc Vlissingen. en dat. onder dagtekening van 2 Sep tember 1951, ingediend door F. Ovaa tc Vlissingen. waarbq resp. vergunning wordt gevraagd tot het uitbreiden van de bestaande bewaarplaats voor oud ijzer, papier, lompen en aanverwante ar tikelen door het bqplaatsen van een elec tro 'or van 3 P K. voor het drUven van e v «machine, ln het perceel Brande rijs, „at 6 en tot het plaatsen van een gasoven en een kneedmachine, gedreven door een electromotor van 1% P.K. in het perceel President Rooseveltlaan 651, overwegende dat de beslissing op deze verzoeken niet kan worden genomen binnen de termqn. bepaald in art. 8, eerste kolom der Hinderwet, op grond dat het technisch onderzoek nog niet is beëindigd; gelet op art. 8, tweede lid der Hinder wet, besluiten: de beslissing op voormelde verzoeken te verdagen. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Bevallen: J. C. Kasander—Bosselaar, d.; P. Krqger—Aarnoutse, d.; J. Poppevan Sluis, d.; A. M. E. Tholenaar, z.; W. BaayensKersseboom, z. Ondertrouwd: M. Wisse, 33 j. en C. M. Dlermanse, 28 j.; A. Cqvat, 29 j. en J. I. Roskam, 23 j.; J. Zwets. 28 j. en E. La- gace, 22 J.; D. J. Schuilwerve, 22 j. en D. J. van Aggelen, 19 j.. Overleden: J. van der Vorst, 82 j., geh. met M. den Hollander; L, Sinke, 64 J., 64 j.; A. J. Brevet, 79 j., geh. met M. E. Wemelsfelder; C. Reqnlerse, 65 j./wedn J. Dingemanse. E. de Kubber, 85 j., wede. G. Hoevenagel; L. Back. 7 2J., geh. met J. den Engelsman; C. Kleinepier, 60 j., geh. met J. Lefévre. Getrouwd: H. L. Timmerman, 28 j en E. A. de Rqk, 26 J.; A. Hendrikse, 26 j. en A. Weeda, 27 j. DR. FRITZ KüNKEL. Genezing van angst. Een geval uit de praktijk. (Wereldbibliotheek 1951). Het aantrekkeiyke van beschrij vingen als deze wordt, althans voor vele lezers, zeker verhoogd door het feit, dat ze geheel op werkelqkheid berusten. Onze, tot op zekere hoogte, zo zakeiyk nuchtere tqd prefereert vaak hetgeen op werkelijkheid berust boven hetgeen verzonnen is. Zo is ook gedeeltelijk te verklaren, dat er zo veel historische romans verschqnen. Het boekje is in eenvoudige trant feschreven, zodat het voor een ruime ring van lezers begrypeiyk is. Het bereikte echter in genen dele de diep te van Künkel's grotere werken, die een 15 a 20 jaar geleden hier zo'n op gang maakten de tqd, waarin Kiin- kel met veel succes voordrachten hield in ons land. „Genezing van angst" beschrqft de behandeling en genezing van een Duitse leraar, die aan angstneurose lijdt. Merkwaardig is de volgende zin uit de Inleiding: „Het gaat hier om de levensbeschrijving van een zenuw ziek mens, of zoals men heden ten dage wel zonder overdrijving kan zeggen, het gaat om de levensbe schrijving van een doorsnee-tijdgé- noot". Künkel raakt hier een tere snaar: het gevaar is n.l. niet denk beeldig, dat leken door het lezen van dergelijke psychologische lectuur gauw geneigd zijn by zichzelf „neuro sen" te ontdekken. Met nuchterheid en critische zin gelezen kan het boekje echter in ster ke mate bijdragen tót verrqking van het innerlqk leven en vergroting van zelfkennis. ,£>E WILDE GANZENJACHT", door Rex Warner. Uitg. We reldbibliotheek, Amsterdam. Rex Warner heeft ln dit boek een onderwerp aangesneden, dat in deze tijd nogal de publieke belangstelling heeft. In „De Wilde Ganzenjacht" heeft hij een gedegeneerde maat schappij getekend. In deze samenle ving leven drie broers, die de we reld intrekken om het symbool van de uitkomst, de legendarische wilde ganzen te zoeken. Wie belang stelt in romantische avonturen, zal dit boek zeker aantrekkeiyk vinden. „BLIJF JONG, LEEF LANG", door Gayelord Hauser. Ver taald door T. A. M. Molewout. Uitg. Van Holkema Waren- dorff, Amsterdam. Ongetwijfeld zqn er vele mensen, die geïnteresseerd zyn in beschrq- vingen van methoden om zolang mogelijk jong te blijven en een hoge leeftijd te bereiken. Het boek van Gayelord Hauser wil voor hen ze ker een wegwijzer zqn om te trach ten deze idealen te bereiken. ACLvertenUe Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. I ^Doet de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat I I de huid zich kan herstellen. I door Barbara Cartland Amsterdamse Beurs 23 Oct. 24 Oct. Nederland 1948 (3%) 84'/« 83% 85 dito 1947 (3%) 85 dito 1937 3 85% 85% Dollar-lening 1947 3% 1007a 101 Investerlngscert. 3 88% 88% Nederland 1962—64 z.b. 87% 87% Nederland 1962—64 m.b. 87% 87% Nederland N.W.S. 2% 70% 70% Indië 1937 A 3 867a Nat. Hand. B 92% 92-% Ned. Handelmij. 142% 143% AICU 167% 167 Bergh's Jurgens 244 244 Colvé-Delft 120% 122 Centrale Suiker 171 169% Kon. Ned. Hoogovens 151 151 Unilever 230% 229 Ned. Kabelfabriek 220 221 Philips 176% 176% Wilton Feyenoord 162'; 162% Biliton 194 Kon. Petrol. Mij. 297 296% Amsterdam Rubber 100% 100% H.A. Lijn 185 183% Kon. Paketvaart 123 122 Ned. Scheepv. Unie 145 144% Rotterdamse Lloyd 142% Stv. My. Nederland 153% 152% Handelsver. A'dam 110% 110% Deli Batavia Mq. 117% 115 Deli Mq. 89% 86% Mid. Continental 78% 75% Tide Water 43% 44% Anaconda 52% 53% Bethlehem Steel 58% 60 General Motors 56% 56% Kennecott 91% 92 Shell Union 73% 74% Baltimore Spw. 22 21% Miss K.T. Spw. 7/s New York Centr. Spw, - 20% 21 Pennsylvania :o% 21% North American 20% 207, Rep. Steel 47% 48% U.S. Steel 47 47% Intern. Nickel 44% 45 Hier en daar leidde de geringe omvanr der affaire tot kleine nadelige verschillen die echter nergens enig opzien baarden Vooral op de scheepvaartafdeling waren deze verschillen vrij talrijk. 83 Martha maakte een van haar af keurende geluiden, maar de markie zin trok er zich niets van aan. Ze viel terug in haar kussens en nam niet eens de moeite, zich, als gewoon- lqk, in de naast haar bed klaar gezet te handspiegel te bekijken. Er was nu geen tqd voor zulke dingen. Ze moest denken en wel vlug- Gelukkig was haar hoofd nooit hel derder geweest en had het poeder de angst, die haar deze nacht bqna te machtig was geworden, verdreven. Angst, waardoor ze zich niet behoef de te schamen, vond ze. Immers, Jus tin zou iedereen, hoe dapper, hoe stoutmoedig ook, vrees hebben aange jaagd, zoals hq tegen haar was opge treden. De markiezin ging de gebeurtenis sen van de vorige avond na. Ze was er zeker van geweest, dat haar plan zou slagen, had Serena na de bood schap van de lakei zien wegsnellen en zich opgetogen verbeeld, dat de door Lord Wrotham beloofde tiendui zend guinea's reeds in haar, Harriet's bezit waren. Voor het eerst sinds weken had de markiezin, écarté spelend met een vrq onnozele jonge man, door de gra vin van Forthampton mee naar Man drake gebracht, grote bedragen, tot duiztnd guinea's toe, gewonnen. „Eindelijk zijn de sterren my gun stig", had ze gepreveld, „en nu zal al het andere ook goed gaan". Tien mi nuten later was de negerjongen te ruggekomen. Hij had veelbetekenend geknikt en triomf an telqk had ze dit maal een inzet gedaan, er even daar na nauwelijks op lettend, dat ze dit maal verloor. „Je ziet er vanavond bizonder mooi uit, lieve Harriet", had haar nieuwe vereerder opgemerkt en glimlachend had ze met hem getoast. De bewon deraars verdrongen zich om haar heen en toen ze andermaal vqfhon- derd guinea's had verloren, was ze met de uitroep: „Bah, mqn hoofd is vanavond niet bq 't spel", opgestaan en had zich onder het vrolijke gezel schap gemengd, hier en daar een grap makend, daar een klein bedrag inzet tend, stevig wqn drinkend, maar veel meer opgewonden door de gedachte aan het behaalde succes. Plotseling, terwyi ze juist het algemeen bewon derde middelpunt van een groep man nelijke gasten uitmaakte, die zich uitsloofden in de meest opgetogen complimenten, was Justin naar haar toe gekomen. „Ik moet u even spreken, moeder" zei Justin kalm. „Wilt U ala 't U bneit met m, naar de bibliotheek gaan?" De markiezin wist genoeg te vein zen om haar gevoelens niet te verra den. „Nu Justin", merkte ze luchtig op, „je. kiest een vreemde tyd voor zulk een gesprek. Is er brand, zyn er die ven? Ik geloof zeker, dat je slechte berichten brengt". „Schaam je. Justin" riep een der aanwezigen, „dat je je moeder juist nu van ons komt weghalen. Ze is nooit vrolijker en geestiger geweest dan vanavond. Ze heeft ons allemaal aan 't lachen gemaakt". ,,'t Spyt me, dat ik ongelegen kom, heren", zei Lord Vulcan hoffeiyk, maar met iets van die koele vastbe radenheid in zqn stem, waaruit bleek, dat hy zyn wil zou doorzetten en dat de markiezin hem zou moeten volgen. „Ik zal rustig naar de guillotine gaan", sprak ze schersend en nam Justin's arm, opdat hq haar uit de sa lon naar de grote bibliotheek zou brengen. Zodra ze buiten het gehoor van de gasten waren, vroeg de markiezin enigszins ongedurig: „Wat Is er toch. Justin? Kon, wat je me hebt te ver tellen, niet tot morgenochtend wach ten?" Hy antwoordde niet en versnelde evenmin zijn tred. Langzaam liepen ze door de marmeren hal en toen, terwql hy haar voor liet gaan in de bibliotheek, voelde de markiezin zich door hevige vrees aangegrepen. Wat kon er aan de hand z|in Had Padlett de smokkelboot door het geheime ka naal gebracht tegen haar bevelen in Had Justin de moord op de dron ken smokkelaar ontdekt? Of, erger nog, hadneen ze durfde 't bqna zelf niet te vragen: Was het complot met Harry Wrotham soms mislukt? De bibliotheek was een groot, som ber vertrek, waarvan de markiezin altijd een afkeer had gehad. Ze haatte boeken, die haar tyaens haar huwe lijksleven zo grenzeloos verveeld had den. Daarentegen had haar man er bij voorkeur vertoefd en nu had Jus tin er beslag op gelegd. Al zqn werk voor het landgoed werd daar verricht en zy zelf overschreed zeer zelden de drempel. Liever vroeg ze, wanneer ze hem wenste te spreken, of hq by haar wilde komen in haar nieuw ingerichte en weelderige appartementen. Er I brandde geen vuur in de haard en de markiezin huiverde. ,,'t Is akelig koud hier" merkte ze op. „Maak voort, Justin, zeg wat Ie me te zeggen hebt. Ik wü naar mqn gasten terug". Lord Vulcan sloot de zware deur achter zich en het kwam de markie zin voor, dat er iets onheilspellends school in de nauwkeurigheid, waar mee hq het deed voor hij de kamer verder binnentrad. Eindeiqk keek hy haar aan. Ondanks haar vrees moest zij zqn uiterlqk en kranig voorkomen wel bewonderen. Hq was zo groot, zo krachtig en de markiezin had kracht altijd in een man bewonderd. (Wordt vervolgd). Prof Dr. E. KRUISINGA. Het Nederlands van nu. 2e druk, herzien en uitgebreid door H. Godshe lp. Puttend uit een bewonderenswaar dige kennis van het levende Neder lands toont schryver met talloze voorbeelden aan, hoe de taal steeds naast een prachtige regelmaat een rqke schakering biedt. In de indeling van de stof en de be handeling daarvan wordt men uit de aard der zaak voortdurend aan de meer traditionele grammatica's her innerd. Schrqver verwerpt hiervan echter zonder meer, hetgeen hy op grond van eigen waarneming niet kan aanvaarden (byv. de opvattingen omtrent toekomende tyd), maar De- houdt hetgeen, waarvoor hy geen be tere indeling kan vinden (Byv. die van de woordsoorten) Sterk wordt de nadruk gelegd op de ontwikkeling van het Nederlands in de richting van een „uitgangloze" taal. De uitgangen t en en in „hq zegt" en „wij zeggen" worden vol komen overbodig en „rudimentaire overblijfselen uit het verleden" ge noemd, terwql op het Afrikaanse „ik loop, jq loop, ons loop" als logische verdere ontwikkeling wordt gewezen. In dit verband wordt ook het gebruik van „hun" als onderwerp besproken in: „Hun waren d'r ook, mevrouw": „Wie zo iets zegt, spreekt geen be schaafd Nederlands, maar daarom is het toch wel Nederlands en leerzaam voor de richting, waarin onze taal zich beweegt". Na het bovenstaande zal het be grijpelijk zyn. dat Krulsinga (en met nem menig modern taalkundige) zich verzet tegen traditionele taalregels, die in stryd zqn met het levend taal gebruik. Zo werd vaak afgekeurd: „Het is onaangenaam om dat te moeten zeg gen" („om" moest hier worden weg gelaten, omdat het geen doel aan gaf) Jan z'n boek; In elke betere boekhandel (als Germanisme be schouwd) Hij is sterker als Ik („als" moest zijn „dan"). Kruislnga aanvaardt dit alles als levend Neder lands. Verder verwerpt hy de regels voor het gebruik van „hq" en „zy" voor werpen enz. (tenzij zeer consequent toegepast) en die voor de onderschei ding hun hen (3e 4e naamval). Dit alles is voor velen interessant, maar het boekje als geheel eist een zekere taalkundige scholing om goed te worden begrepen. Advertentie ALLES GAAT BETER ALS UW STOELGANG IN ORDE IS. Een trage darmwerking Is dik- wyis de oorzaak van niet onschul dige kwalen, vroegtydige verou dering. of erger. Zorg voor een geregelde stoelgang en bestrydt verstopping met de zacht en toch snel werkende Laxeer-Akkertjes, die Uw ingewanden en ook Uw bloed zuiveren. Ook in chronische gevallen het aangewezen middel, want Laxeer-Akkertjes veroorza ken geen kramp en geen gewenning. Geen Deli-tabak buiten Indonesië Tenzij wij daartoe economisch ge dwongen zouden worden, ligt het niet in de bedoeling op grote schaal te gaan experimenteren buiten Indonesië. In Indonesië zijn wij groot geworden en de Sumatra-tabak kan alleen in Deli geteeld worden. Dit werd Woens dag medegedeeld door de N.V. DeU- Maatschappij. die haar aandeelhou dersvergadering hield, waarin de jaar stukken over 1949-50 werden goedge keurd. Het dividend werd bepaald op 9 pet. (reeds interim betaald). De gehuwde ambtenares De ministerraad heeft besloten het ontslag vaD de gehuwde ambtenares sen tot nader order op te schorten. Een commissie, welke deze aangele genheid onderzoekt, heeft haar ver slag nog niet uitgebracht Vandaar, dat het ontslag thans tot nader order is opgeschort VRIJDAG 26 OCTOBER 1951. HILVERSUM L 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. muziek. 7.45 Morgengebed en Missiegedachten 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8-15 Engelse verkiezingen. 8 25 Gram. muziek. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.30 Waterstanden. 9-35 Schoolradio. 9.45 Concertgebouwor kest. 10.10 Gram. muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. muziek. 12.00 Angelus. 12.02 Schoolradio. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Metropole or kest 12.50 Engelse verkiezingen. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Actuali teiten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Zang en piano. 14.45 Gram. muziek. 15.00 Voor de scholen. 15.30 Kamerorkest 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.35 Radio Philh. orkest en so list 18.00 Nieuws. 18.15 „Als die van ons", klankbeeld. 18,23 Zang en piano. 18.40 „De Uitkqkpost". 18.50 Lichte mu ziek. 19.05 Marinenleuws. 19.15 Regerings- uitzending: „Verklaring en toelichting". 19.35 Lichte muziek. 19.50 Engelse ver kiezingen. 20.00 Nieuws- cn weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zqne van". 20.15 Symphonetteorkcet en solisten. 21.00 Brabants halfuur. 21.35 Vierhandig piano spel. 22.00 „Om de toekomst van Neder land". klankbeeld. 22 20 Gram. muziek. 22.35 Algemene beschouwing over dc No ta-Rutten betreffende Onderwijsvoorzie ningen. 22.45 „Het Godsrqk heden", cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.3524.00 Amusementsmuziek. HILVERSUM IL 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.33 Gram. muziek. 7.50 „Het re sultaat van de verkiezingen in Engeland", causerie. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.18 Gram. muziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram. muziek. VPRO: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10 20 Gram. muziek. 10.30 School radio. 10.50 Cello en piano. 11.20 Voor dracht. 11.40 Orgelspel 11.55 .Het re sultaat van de verkiezingen in Enge land", causerie. AVRO: 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededellngen. 12.33 „De Engelse verkiezingen", cau serie. 12 40»Sport en prognose. 13.00 Nws. 13.15 Mededelingen of gram. muziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Gram. muziek, (pl.m. 15.00 Boekbespre king). VARA: 16.00 Amusementsmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. muziek. 17.20 Muzikale causerie. 17.50 „Het resul taat van de verkiezingen in Engeland", causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.50 .Het resultaat van de verkiezingen in Engeland", causerie. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzenpraatje. VPRO: 19.30 .Hen heid en eendracht", causerie. 19 50 Be richten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.10 Gram. muziek. 20.30 ..Bene lux". 20.40 .Hen sterk volk", causerie. VARA: 21.00 .Het resultaat van de En gelse verkiezingen". 21.10 Gram. muziek 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Theater koor- en orkest en solisten. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwqding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 .In huwelijk en gezin", causerie, 23.36—24.00 Orgelspel. NEDERLANDSE TELEVISIE STICHTING. VRIJDAG 26 OCTOBER 1951. NCRV 20.15—31.45 1 Actualiteiten. 2 „Veilig varen", film. Pauze. 3 Wedstrijd in kijken en peinzen. 4 Voordracht 5 Dagsluiting. ZON CN MAAN. 26 October. Zon: op 7.22 onder 17.25 Maan: op 2.08 onder 15.52 26 October. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HUOG WA l'KK U.+NAP u 4 NAP 11.07 L20 23.48 11.34 1.39 11.52 1.54 12.14 0.98 12.33 1.14 LAAG WAIKR U.— NAP U.—NAP 4.48 5.13 5.46 5.45 5.58 1.16 1.38 1.51 1.08 1.20 17.24 1.48 17.47 1.70 18.21 1.84 18.09 1.38 18.22 1.55 36. Nu kon de kaak van Trol veel verdragen. Na de slag van Kappie was hij even duizelig, maar dit duurde maar heel kort. Toen hq weer tot zichzelf kwam, wist hq precies wat hem te doen stond. HQ had vroeger boksles gehad en dit kwam hem nu heel goed van pas. Hij deelde links en rechts klappen uit, die dan de maat en dan Kap pie raakten. De maat be gon hard te jammeren en „au" te roepen, ter- wyi Kappie zich zo goed mogelqk verdedigde. Intussen vloog het vlieg tuig ongestuurd verder en dat was te merken merken ook, want het ook, want het vloog recht op enige, zeer hoge bergpieken af. Trol was de eerste, die dit in de gaten had. Hij hield op met klappen uitdelen, en greep een parachute, waar hy, zonder een seconde te aarzelen, mee naai- buiten sprong. „Tot ziens, janges!" riep hy vrolqk. Kappie keek hem met open mond na. De maat had nergens oog meer voor, want de tra nen stroomden er uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 9