NltUWS UIT ZEELAND WALCHEREN GEEN UITBREIDING NOCH OPHEFFING VAN M.O.-SCHOLEN KERKNIEUWS DONDERDAG 25 OCTOBER 1951 PROVINCIALE ZEEUW HE COURANT Oesterkwekers te Yerseke beraadslaagden. Dinsdag vergaderde de Vebo in Ho tel Noiet te Yerseke, onder voorzit terschap van mr. M. Vlaming. Aan de orde kwam de vermezing van een bestuurslid. De heer Joh. Bal. directeur van de N V. Oestermaat schappij „Bona Fides" "te Tholen wist op twee na alle stemmen op zich te verenigen en verklaarde met zyn be noeming accoord te gaan. Als be stuurslid van het Beorijfschap voor Visserijproducten te 's-Gravenhage deelde ae heer Bal mede, dat er over leg gaande is over de oesterfilm, die door de heer Kreutzberg werd ver vaardigd. Het is de bedoeling, deze film voor propagandadoeleinden te benutten, o.a. door deze in het voor naamste oesterafname-gebied, België te laten draalen. Er zal dan evenwel een Franse versie van gemaakt moe ten worden. Binnen afzienbare tijd zullen daarover nadere berichten vol gen. De eerste Zeeuwse voor de televisie. Mevrouw Mieke van Oorschot, voordrachtskunstenares, zal Vrijdag a.s. op het televisiescherm verschy- nen. Zij zal op uitnodiging van de N C.R.V. een verhaal van Jo Boer ver tellen. Mevr. van Oorschot, die in Viissingen werd geboren, is dus de eerste Zeeuwse wier beeld op het te levisiescherm zal komen. Hout uit Finland naar Middelburg Aan de Loskade te Middelburg ar riveerde de Groningse coaster „Glo ria" (kapitein M. F. de Jager) uit Finland met een lading hout voor de Houthandel Alberts te Middelburg. De eerste. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de eerste gemeentebegroting voor 1952 goedgekeurd, en wel van de gemeente Riiland-Bath. BEVORDERD. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met Ingang van 1 Januari 1952 bevorderd tot Commiezen ter Provinciale Griffie de heren, H. Rek kers, H. Koops en 1. A. v. d. Jagt; tot Adjunct-Commies le klasse de heer J. de Wolf en tot Adjunct-Com mies 2e klasse de-heer K. G. S. Th. M. Korting. Eerste cursus Zeeuwse Volkshogeschool. Op Donderdag 22, Vrydag 23 en Zaterdag 24 November wordt in het jeugdcentrum „Nieuw Walcheren" te Domburg de eerste cursus van de Volkshogeschool in Zeeland gegeven. In behandeling komt het onderwerp „De plaats van Zeeland in de Neder landse samenleving", waarbij, naar men ons mededeelde, speciale aan dacht za. worden besteed aan de his torische ontwikkeling van ons gewest en zijn bevolking en aan de sociale problemen bij de industriële ontwik keling van Zeeland als agrarisch ge bied. Mr. A. J. van der Weel te Mid delburg en ir. A. U Horstmann te Sas van Gent zullen deze onderwer pen respectievelijk inleiden. Vrijdagmorgen wordt een bezoek gebracht aan het museum van het Zeeuwse.- Genootschap te Middelburg en de middag zal gewjfld zijn aan sa- menspreking. Alvorens Zaterdag 24 November de cursus wordt besloten, geeft de leider van de Volkshoge school, de 'leer G. H. L. Schouten, nog een samenvatting van het behandel de. Viissingen Jaarvergadering De Zeeuwen. De Vlissingse Voetbal- en Atle tiekvereniging „De Zeeuwen hield Woensdagavond in café Kivlet te Viissingen de jaarlijkse algemene vergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer A. J. Roose, op het dubbele verlies dat de vereniging ge leden heeft, door het vertrek van trainer Broekhuizen en het terug trekken van A. de Smit als speler van het eerste elftal. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester, alsmede van de technische commissies van voetbal en athletiek, werden door de vergade ring goedgekeurd. Bij de verkiezing van twee be stuursleden. die aan de beurt van af treden waren, werd G. de Pagter her kozen ën in de plaats van A. de Smit als secretaris, die zich niet meer her kiesbaar stelde, kozen de leden de heer M. Korver, die al enige tijd de vereniging als waarnemend secreta ris had gediend. In de technische commissie voor de voetbal werden de heren A. Geelhoed en J. de Voogd herkozen en kreeg de heer J. C. Net zitting in plaats van de heer J. v. d. Berg, die zich niet meer herkiesbaar stelde. De dames U. Gijzelman, M. Tabak en K. H. Scholte werden bij acclamatie herko zen als leden van de technische com missie voor de athletiek. De Juniorencommissie voetbal be staat nu uit de heren J. Oosterling. G. Dierikx en M. v. Rijswyk, terwijl de kascommissie uit de volgende he ren is samengesteld: F Naerebout, I Mulder en M. van der Hof. Bij de ondvraag deelde het bestuur op een desbetreffende vraag mede. dat het bestuur van „De Zeeuwen in geeu enkel opzicht stappen onder neemt om tot een fusie met de voet balclub „Viissingen" te komen. GILDE VAN DE R.K. VROUWEN BEWEGING. Het Gilde van de R.K. Vrouwenbe weging te VliS3ingen hield een goed bezochte ledenvergadering, wuarin de presidente, mevr. Vervenne, mede deelde, de leiding aan anderen te wil len overdragen. Zy werd door de geestelijk adviseur, pastoor C. A. Ouwendijk, voor haar grote verdien sten hartelijk gehuldigd. De heer W. L. M. Groffen behan delde vervolgens het onderwerp „De vrouw en de politiek". Na toegelicht te hebben, dat de politiek niet met minachting moet worden bezien, maar een noodzakelijke en zelfs ver heven bezigheid ia. waaraan men én als katholiek én als burger naar ver mogen zijn medewerking dient te ge ven, werd de taak van de vrouw ln de politiek besproken. Spr. schetste de mogelijkheden, welke voor haar in dit opzicht in het gezin liggen. Het gezin toch is de school, waarin het samen leven wordt geleerd, en waar de eigenschappen, die later volk en land ten goede komen, worden ontwikkeld. Ic het byzonder noemde spr. de opof ferende liefde, die het meest noodza kelijke element voor het gemeen schapsleven is. Tenslotte zette hij de mogelijkheden uiteen, welke voor de vrouw in de K.V.P. bestaan. Nieuw- en St. Joosland OPBRENGST COLLECTE. De huis-aan-huiscollecte ten bate v?n de Christelijke sanatoria en D.E L. heeft Zaterdag te Nieuw -en St. Joosland 110,27 opgebracht. Middelburg CURSUS STICHTING WONING BOUW. In één der lokalen van de Techni sche school te Middelburg, werd de tweede cursus van de Stichting We genbouw geopend. De directeur van ae school, de heer E. Visscher, ver welkomde in het bijzonder de inspec teur van de stichting, de heer Lessens uit Amsterdam. „Wij geven gaarne deze cursus voor de stichting", aldus de heer Visscher, „omdat u zich voor alles wat het technische onderwijs be treft, interesseert, terwijl uw belang stelling ook uitgaat naar elke leerling afzonaerlijk". Gaarne gaf spreker de heer Leskens de verzekering, dat men alles in het werk zal stellen om de cursus te doen slagen. De heer Les kens sprak vervolgens over het doel van de cursus en spoorde de leerlin gen aan, met ijver de lessen te vol gen. WIELRIJDER AANGEREDEN. Woensdagmorgen werd een wielrij der op de Nieuwe Haven te Middel burg aangereaen door een vrachtauto De man kwam te vallen, maar de chauffeur van de auto kon door krachtig remmen voorkomen, dat hy werd overreden. De fietser kwam met lichte verwondingen en de schrik vrij WIFLRENNEN Tijdrit wielerclub De Wielersportclub Middelburg organiseerde een tijdrit over een af stand van 74 k.m. Er verschenen 14 renners aan de start, die om de twee minuten vertrokken. Verscheidene rij wielhandelaren uit Middelburg had den voor deze wedstrijd prijzen be schikbaar gesteld. De uitslag was: Groep A: 1. van Schaik, 2 uur 17 minuten; 2. Mondeel, 2.21; 3. Zwarte- poorte, 2.23; 4. Cosijn, 2.30. Groep B: 1. Verdaasdonk 2.31; 2. Soer, 3; 3. Dunnes; 4. van Ranst; 5. Janisse; 6. Kunst. FILMS VAN DE WEEK Misdaad in een havenstad Havemnelodie (Hafenmelodie) .van Hans Müller. Deze Duitse film, die er zeer wel in slaagt de toeschouwer een inaruk te geven van de sfeer in een typische havenstad, bevat wat drama tiek, wat romantiek en de nodige spanning. Een groepje dieven probeert op geraffineerae manier een oude pak- huisoeheerder om üe tuin te leid#, door een jongeman, aie als twee drup pels water op ae „verloren zoon" van de oude baas lijkt, te gebruiken om toegang te krijgen tot ae pakhuizen. Wanneer de éente „verloren zoon" plotseling opduikt, keert alles zich ten goeoe. Kn-sten Heiberg, Paul Henckels en Heinz Engeimann spelen de hoofd rollen. (Luxor, Viissingen). De dodenrit in het spookgebergte (Rocky Mountain) van William Keigh- ley. Lieze meuwe Amerikaanse lilm geeft een episoae weer uit de burger- uoriog tussen de Noordelijke en de Zuidelijke staten. Erroi Fiynn speen op de üem eigen vlotte wijze de dap pere commanoant van een Zuidelijke patrouille, die naar Californië komt om een ontmoeting te hebben met een rebellenleider, spannende avonturen Qeleeft en zich tenslotte voor een jon ge vrouw opoffert. Een onderhouoen- oe, goed gemaakte film, waarin vooral de aanval van Indianen zeer specta culair is. (Alhambra, Viissingen). GUNNING. De bouw van 23 middenstandswo ningen en een winkel aan de Bone- dykestraat en 6 middenstandswo ningen aan de Pres. Rooseveitiaan werd door de architect A. Hooft, in opdracht van de woningbouwvereni ging „Goed Wonen" te Viissingen, gegund aan de aannemersfirma Uey- kamp II te Viissingen voor de som van i 383 650. De firma maakte reeds direct een begin met de grond- arbeid. OPENBARE AANBESTEDING Door de „Stichting Bouwbureau van de Landbouw in Zeeland", ge vestigd te Middelburg, is aanbesteed de bouw van een boerderij voor de heer P. Verhagè te Koudekerke. De inschrijving luidt als volgt: J. Walraven, St. Laurens, 37.200. Fa. iz. Franse Zn., Middelburg, 38.756.—; Fa. J. Mesu Zoon, St. Laurens, 40,350.—; Fa. J. Din- gemanse Zoon, Zoutelande 40,400.J. M. Goedemondt, Viis singen. 41,488.—Fa. A. Christiaan- se Zn., Koudekerke 42,450.H. van Sabben, Goes, 42,817.Fa. A. J. Stoppels Zn., Middelburg 42,900,— A. Blankenburgh, Nieuw- dorp 43,190.Fa. J. van Wierin- gen. Serooskerke, 43,400.L. de Rijk. Middelburg, 43,590.— Fa. v. Schaik en Gilde, Middelburg, 44,289.— Fa. Wed. Post Zn., Vlis singen, 44,945.—; L. P. in 't Veld, Middelburg 45,330.—; J. F. Ber- ttng, Viissingen, 45,450. DIEPTEN VAARWATERS. Bij de gehouden peilingen te Sta- venisse bedroeg de minste diepte by' gem. L.L.W.S. in de Zuiduitloop van het Brabants Vaarwater 43 dm., spitsetonskant 26 dm en stompetons- kant 17 dm. In de Witte Tonnen Vlije ztjn deze diepten resp. 35 dm., 21 dm. en 20 dm. MOND- EN KLAUWZEER. Bij de landbouwer J. Dekker te Oostkapelle is een geval van mond en klauwzeer waargenomen. Het is het eerste geval ln deze gemeente. De heer A. Wisse, leerling der „De Ruyterschool" te Viissingen behaalde het diploma B scheepswerktuigkundige. Politierechter Middelburg TWEE RAKE KLAPPEN. „Heb je er tweehonoerd gulden voor over als ik hier verawijn?" vroeg de los werkman P. B. uit Arnemuiden aan zekere A. M. „Daar heb je er dan twee", waren zijn volgende woorden en op hetzelfde moment gaf hy M. een paar rake klappen in net gelaat Wegens mishandeling moest B. nu voor de Middelburgse Politierechter ver- schijnen, die hem veroordeelde tot een boete van f 25.—. Een andere los werkman, W. F. van H. te Souburg, had de huishoudster van een caféhouoer in Souburg bele digd. Dit kostte hem f 15 of zes da gen hechtenis. A. W. uit Serooskerke en J. F. uit Koudekerke, die onder invloed van sterke drank op hun fiets hadden ge reden, werden respectievelijk veroor deeld tot één week gevangenisstraf en f 40 boete. Wegens diefstal van een hoeveelheid hout ten nadele van de Staat weroen ae Viissingers A. D en J. K. veroordeeld tot f 10 of 5 dagen De D.U.W.- arbeider H. W. uit Eind- hoven had een stuk betonsteen dooi de rurt gegooid van de woning van W. A. te Souburg. Verdachte was bang, dat een vriend zich in die woning be vond en daar zijn geld zou kwijtra ken. Hij meende, dat, wanneer hij een steen door de ruit gooide* de vrienu wel te voorschijn zou komen, maai deze lag op dat moment in het kamp gerust te slapen. Wegens vernieling werd W. een boete van f 30, te ver vangen door 10 dagen hechtenis, opge legd. „üiÜ-BEVELAND Goes CHR. BESTURENBOND. Onder leiding van de voorzitter, de heer A. de Lange, vergaderde Dinsdag avond de Chr. Besturenbond Goes e.o. om het werk in de a.s. winter te be spreken. Op 30 Nov. zal de grote jaar lijkse propaganda-avond worden ge houden, waar twee sprekers het woord zullen voeren en zo mogelijk een de clamator zal optreden. In de verga deringen met de besturen zullen deze winter actuele onderwerpen worden behandeld. In Januari zal een praau avond worden gehouden, waarbij een hoofdbestuurder van het C.N.V. te genwoordig zal zijn. Vervolgens deed de heer M. Meij- boom enige mededelingen over het ie stichten bureau voor Chr. Beroepskeu ze voor Zeeland. Ten slotte hield de voorzitter een causerie over „De arbeider als mens in het bedrijf", waarna de secretaris de vergadering met dankgebed sloot. A.R. KIESVERENIGING VERGADERDE. De A.R. Kiesvereniging „Voor Ne derland en Oranje" te Goes kwam Woensdagavond in het C.J.M.V -ge bouw ln ledenvergadering bijeen. Na dat de voorzitter. drs. J. J. Knlbbe, op de gebruikelijke wijze had geo pend, bracht hg deze vergadering in verband met het politieke gebeuren ln Engeland en de a.s. Kamerverkie zingen in Nederland. Hy sprak de wens uit, dat bij het regeringsbeleid ln ons land ook rekening zal worden gehouden met Gods geboden. Na voorlezing der notulen van vo rige vergaderingen werden daarop het aftredende lid en plaatsvervan gende lid van het Centraal Comité uit de Kamerkieskring Middelburg, de heren A. Schout, Viissingen en R. Zuidema. Goes, by acclamatie herbe noemd. Vervolgens hield de heer R. Zuidema een causerie over het onder werp „Hoe wordt een A.R.-man via onze partij lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal". Inleider zette hierbij de techniek van de candidantstelling uiteen. Hier na besprak drs. Knlbbe het concept program van actie van de A.R.-partij voor de a.s. Kamerverkiezingen. De plaatselijke commissie, die dit concept program had bestudeerd bleek verschillende opmerkingen voornamelijk van redactionele aard te hebben. Besloten werd deze na mens het bestuur ter kennis van het Centraal Comité te brengen. De heer W. Fraanje sloot de vergadering met dankgebed. Borssele INZAMELING KINDERZORG. De inzameling voor „Kinderzorg" welke te Borssele werd gehouden heel: in totaal opgebracht: 41 zakken aard appelen; 2 zakken kool; 2 kisten ap pels; 1 zak appels en 1 zak andijvie. Nieuwdorp ALS AMATEURS JAGEN. De Nieuwdorpse landbouwer J. van 't W. die amateurjager is, haalde het kunstje uit met één schot een hond en haas neer te schieten. Weense politie zoekt een Nazi-schat De Weense politie is op zoek naar een schat, die zou bestaan uit negen tien staven goud, die bij elkaar 247 kg wegen, twee koffers met gouden mun ten. twee koffers met Juwelen en een koffer met (naar men meent valse Engelse ponden. Deze sohat, die enige millioenen gul dens waard zou zijn, werd op bevel van de vroegere nationaal-socialisti sche leider Alfred Rosenberg in het voorjaar van 1945 in de heuvels bij Lofer, circa 20 km van de Beierse igrens, begraven. Een in Wenen wonen de voormalige S.S.-er, die deel uit maakte van de groep, die de schat be groef. meende dat hij de enige overle vende van de groep was en dat hij zich de plaats, waar de schat begraven werd, kon herinneren. Enige weken geleden ging hij op zoek. doch hij kon de juiste plaats niet terugvinden. Volgens de politie nam hij een Ween se ingenieur in de arm, die een appa raat om begraven voorwerpen op te sporen had uitgevonden. Deze inge nieur zou de schat op zijn eigen houtje opgegraven en deze naar Langen :r Vorarlberg overgebracht hebben, waar zij opnieuw begraven zou zijn. Aquavion heeft pech Op een Zweedse werf werd ondei Zweeds-Nederlandse directie een bij zondere boot gebouwd, die .Aquavion" genoemd wordt. Dit schip is een zeer snel met benzine- en dieselmotoren uitge voerd vaartuig, dat zich door middel van korte „vleugels" bij een bepaalde vaart een eindweegs uit het water ver heft, zodat de wrijving gereduceerd wordt Hoewel reeds tal van proefvaarten werden gemaakt, bleek de boot reeds kort na het vertrek uit Stockholm be zwaren te vertonen. Na 300 kilometer kreeg men pech met de dynamo. La ter werd de boot drijvende gevonden met een gebroken schroefas. De repa ratie wordt thans verricht op een Zweedse marinewerf in Karlskrona Dezer dagen hoopt men opnieuw uit te varen. Volgens berichten uit Zweden blii' het schip, afgezien van de machine pech, goed te voldoen. Nieuw leven in de Entente Cordiale Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken te Londen heeft'verklaard, dat Engeland Frank rijk heeft medegedeeld, dat het zich zal verzetten tegen de behandeling van de Marokkaanse kwestie in de alge mene vergadering der Ver. Naties. Do toekomst van Marokko, aldus de woordvoerder, werd door Engeland gezien als een interne kwestie tussen de Franse regering en de Sultan. In diplomatieke kringen wijst men er op, dat Frankrijk de Britse zaak in Egypte steunt zodat de recente ont wikkelingen in Noord-Afrika nieuw leven hebben gegeven aan de histor sche Brits-Franse entente. Men is van oordeel, dat de recente spanning tus sen Engeland en Frankrijk voor een groot deel weggenomen is door hei samengaan der politiek van beide lan den in Noord-Afrika. MINISTER RUTTEN OVER HET M.O. IN ZEELAND. R.K. H.B.S. moet nog wachten. In een interview, dat minister Rutten Woensdagmiddag te Middelburg toestond aan enkele Zeeuwse journalisten, werden enige belangwekkende vragen gesteld nopens het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs ln Zeeland. Zo werd opgemerkt, dat de R.K-H.B.S. nog steeds geen erkenning heeft verkregen en daardoor ln moeilijkheden dreigt te geraken, terwijl het R.K. bevolkingsdeel op deze school blijk heeft gegeven prjjs te stellen. Minister Rutten antwoordde, dat hjj welwillend staat tegenover de stich ting van deze school, maar dat de erkenning er uitsluitend van afhangt, of de school voldoet aan de voorwaarden voor erkenning. Als er voldoende bevoegde leerkrachten zUn, en de toevoer van een voldoend aantal leerlin gen gewaarborgd kan worden, staat niets de erkenning ln de weg. Op een vraag of cr plannen bestaan om in Zeeland net aantal scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwas uit te breiden of te vermin deren, antwoordde de minister, dat niet spoedig tot uitbreiding zal wor den overgegaan, ten eerste omdat de behoefte nieraan niet overtuigend ge bleken is en ten tweede er moeilijk heden zouden dreigen te ontstaan om aan de bestaande scholen een vol doend aantal leerlingen te doen toe vloeien. Daarbjj zeide de minister ln het midden te willen laten, of er vol doende bevoegde leerkrachten be schikbaar zyn. De kranten maken nog wel eens misbaar over het grote aantal onbevoegde leerkrachten, dat aan middelbare scholen les geeft, maar als men de uren bekijkt, Eiykt, dat het er daarmede neg niet zo on gunstig uitziet. Wat het ieerlingental Betreft ls het moeilijker, want er zy'n in Nederland nog al wat scholen, die daar gebrek aan hebben en met op heffing worden bedreigd. In Zeeland bestaat geen ophef fingsgevaar, omdat men voor Zee land speciale nonnen aanlegt in ver- W er el d werkloosh eld neemt at. Uit een door de Internationale Arbeidsorganisatie ingesteld onder zoek is gebleken, dat de werkloos heid in de meeste landen verminderd is De eerste plaats wordt Ingeno men door Zwitserland met een ver mindering van 73 procent in de pe riode van Juni 1950 tot Juni 1951. Vergelijkingen van de cyfers voor de maand Mei of Juni van dit jaar met die van de overeenkomstige maand van het vorig jaar gaven als percentages voor de vermindering van de werkloosheid voor Zuid-Afri- ka 41, Canada 39. Verenigde Staten 42, Japan 17, België 14, Frankrijk 26, West-Dultsland 14, Nederland 5, Groot-Brittannië 31 en Australië 51. In de volgende landen is echter de werkloosheid toegenomen: India (2 procent), Israël (25 procent), De nemarken (6 procent) en Noorwe gen (24 procent). Scheepvaartberichten Viissingen aangekomen, 24 Oct.: Arend M. van Antwerpen. Glory van Kotka. Viissingen vertrokken, 24 Oct.: Arend M. naar Denemarken. Glory naar Mld delburg. Gepasseerd naar Antwerpen, 23 Oct. Hera van Baltimore naar Sluiskil Slie- drecht van Perzische Golf. Cornells Houi- man van Liverpool. Sommelsdijk van Rot terdam. 24 Oct.: Prinses Margriet van Zaandam. Gepasseerd van Antwerpen. 23 Oct. Agier,a naar Dublin. Vulcanus naar Rot- terdam. SYNODE GER. KERKEN (ART. 31) Gisteren werd de slotzitting gehou den van de Synode der Ger. Kerken onderh. artikel 31. De assessor Jas de slotrede van de voorziter, ds. G. Visee voor, die door ongesteldheid verhin derd was de zitting te presideren. In zyn slotwoord richtte de voor zitter woorden van dank tot de hoog leraren. tot de leden van het modera- men en tot alten, die ter synode een taak hebben. Hij herinnerde aan het woord van de Schrift „Die ons oor deelt ls de Heere". Er is op deze Synode hard gewerkt. De voorzitter constateerde, dat er was een begrijpen en verstaan van elkan der en dat niemand aan het einde der zittingen zal durven zeggen, dat de dwaling van het independentisme ter Synode gevonden wordt. Namens de hoogleraren sprak prof. dr. K. Schilder. Hy constateerde in zijn woord, dat ter Synode een keer punt is gekomen in de verhouding: Synode-hoogleraren. Spreker was van oordeel, dat ter Synode wel enkele nuances aan het licht kwamen, maar dat de leden, hoe wonderiyk het soms ook scheen, eikander toch steeds wis ten te vinden. De assessor, ds. J van Bruggen, sprak hierna het slotwoord. WEEKEND RONDOM TOYNBEE. Op 27 en 28 October wordt in He- denesse een weekend gehouden „rondom Toynbee", onder leiding van dr. F. Boerwinkel, rector van het opleidingsinstituut „de Horst" te Driebergen. Met hem 2Ullen vra gen van de moderne samenleving worden besproken. Dr. Boerwinkel gaat uit van de studies van de bekende Engelse his toricus Arnold J. Toynbee. Hel werk van Toynbee doet denken aan het verrichten van peilingen. Het schip loopt gevaar vast te raken en nu vraagt men zich af: Hoe diep is het water onder het schip. Hoe moet er gevaren worden, opdat het schip veilig in de haven komt." Het vaar water is de moderne tyd, met stro men en zandbanken; eb en vloed; het schip is de beschaving Eén van de „peilingen is b.v. de vraag: hoe heeft onze beschaving zich tot nu toe ontwikkeld? Op dezelfde wyze. als die van het Ro meinse keizerrijk? Of is er verscnil? Komen alle beschavingen eigenlyk in hun opkomst, bloei en verval overeen? Een andere peil'ng: Europa (en Amerika) zlclizolf ziet nog als dé beschaving; of is men al zo ver, dat men andere beschaving kent en erkent, en daar de conse quenties uit trekken? De twee belangrijkste werken van Toynbee, die besproken zullen wor den zyn: Een studie der Geschiedenis, en Beschaving in 't geding. Politierechter Middelburg HIJ WAS NIET BANG. De kok J. C. M. G. uit Zoeterwoude wilde zijn vriend, die in het politie bureau te Goes zat, gaan bevrijden Hy werd door de politie gesommeerd zich te verwijderen, maar verdachte voelde daar niets voor en riep uit, dat hij niet bang was, nog niet voor drie politieagenten. Een scheldpartij, die voegde, bezorgde hem een boete van De hulpkok H. S. uit 's Gravenzan- de had zich tegen de politie verzet. Hij werd door de Politierechtei te Mid delburg veroordeeld tot f 50— of 20 dagen hechtenis. De chauffeur A. K. uit Geersdijk. die J. de H. te Kortgene een Klap ln het gezicht had gegeven, werd veroor deeld tot f 40 of 20 dagen. Nieuws Notedop Alcoholvergiftiging in Atlanta (V bt.) In Atlanta in de Amerikaan a staat Georgia zijn reeds 27 personc .i over leden na het gebruik van methyl-al cohol. De politie van Atlanta heeft 1: negers gearresteerd, die beschuldigd worden van verkoop van clandestiene alcohol. Een der gearresteerden be kende 280 liter clandestiene alcohol te hebben verkocht. Toen hij hoorde, dat mensen ziek werden na gebruik van alcohol was de neger er in geslaago 160 liter weer terug te kopen. in een Blijkens gegevens van het ge west e lijk arbeidsbureau te Nijmegen, neemt de slapte in de schoenindustrie nog geens- zLns af. De bestellingen, welke in het najaar werden verwacht, zijn niet ln die mate toegenomen als men had ge dachL Het aantal werklozen in ae schoen industrie blijft nog gelijk aan dat van de vorige maanden. De 51-jarige Duitse psychiater Al- fred Leu is te Keulen vrijgesproken van medeplichtigheid aan het ter dood bren gen van 80 geesteszieke kinderen in een ziekenhuis te Sachsenburg tijdens de oorlog. Hij verklaarde dat een honderd tal kinderen was gedood door toediening van te grote doses slaapmiddel op bevel van het ministerie van binnenlandse za ken. Meer dan honderd kinderen echter bad hy kunnen redden. President Truman heeft than| offi cieel het einde van de staat van oorlog tussen de Verenigde Staten en Duitsland afgekondigd. Het s.s. „Volendam" is uit Rotter dam naar Canada vertrokken met aan boord 1550 emigranten. Deze week is de Etna weer in wer king getreden. Drie lavastromen volgen de loop van de oude stromen langs de hellingen van de vulkaan De Perzische premier Mossadeq zat tijdens zijn verblijf te Washington onder handelen over een lening van 25 mlllioen dollars. band met de verdeling ln eilanden en de kleine bevolkingscentra. Men geeft hier sneller toestemming om scholen te stichten, dan ln andere provincies en staat ook niet zo snel met ophef fing klaar. Elders in het land dreigen echter wel degciyk opheffingen. Desgevraagd deelae de minister nog mede. dat hy de gelden voor de R.K.H.B.S. in Zeeland nog niet op de begroting 1952 zou kunnen brengen. Deze school zal dus nog moeten wachten. Overvaller van Jockeyclub trachtte de benen te nemen De 25-jarige W. H. van der W., die Dinsdag voor de Haagse rechtbank an derhalf jaar met aftrek tegen zich hoorde eisen wegens zijn aandeel bij de roofoverval op de „Jockeyclub" in Den Haag, heeft 's middags een ver geefse ontvluchtingspoging gedaan, ten wachtmeester van de rijkspolitie stond met v. d. W. op t perron van 't Haagse station te wachten op de trein naar Haarlem, naar welke stad van der W. moest worden overgebracht. BU het naderen van een trein rukte van der W. zich plotseling los en sprong voor de trein. Hij sleurde de wachtmeester in zijn sprong eveneens mee. De machinist van de naderende trein wist deze tijdig tot stilstand te brengen, doch in de ontstane verwar ring had van der W. het hazenpad ge kozen. Direct werd de achtervolging inge zet. Van der W. had in een taxi weten te springen die aan de achterzijde van het station geparkeerd stond. Het taxi nummer was echter bekend, en toen de chauffeur achterhaald was. wist de ze te vertellen dat hy zijn vrachtje had afgezet in de buurt van het Zui derpark. De politie spoedde zich daar heen en trof van der W. in een por tiek aan. Hjj zit thans weer veilig ach ter slot Nieuwe kazernes nieuwe problemen. Zoals bekend worden thans op de Veluwe in de gemeenten Oldebroek, Doornspijk en Nunspeet-Ermelo drie grote kazernes gebouwd, elk bestemd voor 3000 soldaten. Deze kazernes verryzen temidden van bossen en hei, zodat ontspanning voor de sol daten nagenoeg uitgesloten ls. De mannen bijvoorbeeld, die in de Ol- debroekse buurtschap 't Harde zul len komen, vinden in hun directe omgeving niet anders dan een twee tal kleine café's, enige wijd ver spreid liggende hutzen en de nog bescheiden dierentuin, welke onlangs bekendheid verwierf door het besluit van de raad van Doornspijk, om dit dierenpark Zondags te doen sluiten. Wanneer er geen oplossing voor het probleem der ontspanning ge vonden wordt verwachten de bur gemeesters excessen. Daarom hebben zy het voornemen om met nadruk de aandacht van de regering te vragen voor deze proble men, welke met de bouw der nieuwe kazernes samengaan. Met gelijke munt... Radio Praag heeft gemeld, dat de Tsjecho-Slowaakse regering besloten heeft alle voorkeurs-invoerrechten op goederen van Amerikaanse oorsprong op te schorten. Met ingang van 1 No vember a.s. zal de regering de hoogste invoerrechten voor dergelijke goede ren toepassen. Bij besluit van president Truman van 2 October werden alle Amerikaan se handelsconcessies voor Tsjecho-Slo- wakye met ingang van 1 November a.s. geannuleerd. Dit besluit hield ver band met een besluit van het Ameri kaanse Congres, dat alle Amerikaanse handelsvoordelen voor communistische febieden moesten worden ingetrok- en. Nagekomen advertentie. TOYNBEE-WEEKEND OP HEDENE88E-CADZAND .Beschaving ln bet geding Wat zegt de Engelse cultuur historicus A. J. TOYNBEE hierover InleidingenZaterdagavond 7 u. 30 en Zondagmiddag 3 u. door dr. F. BOERWINKEL, rector „Kerk en Wereld", Driebergen. U kunt beide of één der lezingen met discussie mee maken Opgave en inlich tingen bij de directeur, teL 61, Cadzand. Heden werd uit ons midden weggerukt, na een langdurige ziekte ln het gem. ziekenhuis te Schiedam, onze innig geliefde Zoon, Broer, Zwager en Oom, MARTINÜS P. J. ROUW, ln de leeftijd van 42 jaar. Uit aller naam. P. M. ROUW Viissingen, 23 Oct 1951 Bloemenlaan 56.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3