E.T.I., Kamer van Koophandel en Provinciale Staten Nieuw Personeelsreglement Kamer van Koophandel. Kamer van Koophandel en winkelsluiting. Boot met koplading voor yew te Zijpe. Zeeland en het Ned. Comité Waterwegen. ONTEIGENING LANDBOUWGROND EERST NA ADVIES RESTAURATIE PLAETSENHUUS TE DREISCH0R BIJNA KLAAR Minister van den Brink naar Zeeland. Het oude orgel voor Nieuwe Kerk te Middelburg. Minister Rutten bracht bezoek aan Zeeland. grenswijziging op Walcheren. De Ambachtsschool voor Tholen. PROVINCIALE ZIEUWSB COURAN1 DONDERDAG 25 OCTOBER 1951 Verkeerstoestanden op Schouwen besproken Vergadering der Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden. In de Woensdag te Goes in hotel „De Korenbeurs" gehouden vergaue- ring van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden zjjn enkele belangwekkende ge dachten wisselingen gehouden over actuele Zeeuw se problemen. De belangrijkste ontsponnen zich over het E-T.I. en de si tuatie op Schouwen in verband met de verkeersperikelen. De voorzitter der K. v. K.. de heer C. A. Kammeraad deelde over de E. T.I. kwestie het volgende mede: By het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland heeft een in grijpende reorganisatie plaatsgehad. Als gevolg van de dwingende nood zaak drastische bezuinigingen in te voeren teneinde het voortbestaan van het Instituut te verzekeren, is een deel van het personeel onder toeken ning van wachtgeld ontslagen. Het Dagelijks Bestuur werd daardoor ge noodzaakt zich veel meer dan oor spronkelijk in de bedoeling lag. met de dagelijkse gang van zaken te be moeien. In een gecombineerde vergadering van het Bestuur der Kamer met het voltallig College van Ged. Staten en het Algemeen Bestuur van het Insti tuut werd omtrent de zoeven genoem de reorganisatie volledige overeen stemming bereikt. Aan de genomen besluiten werd inmiddels reeds uit voering gegeven. In tegenstelling met geruchten wel ke ons de laatste tijd hebben bereikt en die suggereren als zou het Bestuur der Kamer voorstandster zijn van op heffing van het Instituut, deelde de voorzitter nog mede. het Bestuur der Kamer een goed geleid en goed wer kend Economisch Technologisch In stituut een groot algemeen en econo misch belang voor Zeeland acht, en alles in het werk zal stellen om mede te helpen om er een goed Instituut van te maken, dat het vertrouwen van het bedrijfsleven waardig is. De heer Th. v. d. Himst (K.A.B.) Informeerde naar aanleiding van de ze mededeling, of het juist is' dat het E.T.I. bestuur een onderzoek door de Statencommissie heeft afgewezen. De voorzitter bevestigde dit en ant woordde, dat voor de reorganisatie van het E.T.I. vergaderd was met Ge deputeerde Staten en dat dit college met de reorganisatie volledig accoord Vacantieproblemen en nevenfuncties. In de Woensdag te Goes gehouden vergadering van de Kamer van Koop handel voor de Zeeuwse Eilanden is het meuwe personeelsreglement goed gekeurd. Te voren echter ontspon zich hierover nog een belangwekkende dis cussie. De heer G. J. Rijnten Jr (N.V.V.) betreurde het n.L, dat bij het opstel len van het reglement geen contact was opgenomen met de Unie van Overheidspersoneel en verzocht voorts enkele veranderingen. Spr. achtte het verder onjuist, dat de lengte van de vacantie afhankelijk is van de hoogte van het salaris. Hij wenst een salaris naar bekwaamheid, maar een vacan tie. die voor ieder gelijk is en steit daarom een vacantie voor, die afhan kelijk is van het aantal dienstjaren. Voorts vroeg spr. het mogelijk te ma ken. dat de beambten drie dagen extra verlof krijgen voor het bezoeken van congressen. Ten slotte verzocht de heer Rijn ten om aan de bepaling, die het uitoefenen van nevenfuncties ver biedt, toe te voegen het woord„be taalde", waardoor alleen betaalde ne venfuncties verboden worden. Ook de heer J. Lodder (C.N.V.) be toogde, dat aan de rechten der werk nemers getornd is door het achter wege laten van overleg met de vak organisaties. De voorzitter antwoordde, dat het absoluut niet vaststaat, dat de beamb ten van de Kamer ambtenaren zijn in de zin der wet. De heer Lodder wees erop, dat bij andere Kamers wel overleg met de organisaties heeft plaats gehad. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur der Kamer volledig overeen komstig de voorschriften heeft ge handeld. De heer Th. v. d. Himst vroeg, of als later blijkt, dat er toch onjuist ge handeld is, het overleg alsnog kon plaats hebben en de voorzitter zegde toe, deze weg te zullen bewandelen. Wat de vacanties aangaat, deelde de voorzitter mede, dat de rijksregeling en de provinciale regelingen gevolgd zijn en dat men daaraan het beste deed. De heer G. J. Rijn ten Jr. was even wel van oordeel, dat de rijksregeling door velen wordt aangevochten en dat de Kamer dus een betere regeling had kunnen maken. De voorzitter vroeg hierna of het voorstel van de heer Rijnten door de vergadering werd gesteund. Daai dit niet het geval was, werd de va- cantieregeling zonder wijziging aan genomen. Wel werd de mogelijkheid geopend om buitengewoon verlof te verlenen voor het bijwonen van congressen etc. Bij de behandeling van de neven functies merkte de secretaris op, dat de wet uitdrukkelijk het uitoefenen van nevenfuncties zonder meer ver biedt. Bestuursfuncties van verenigin gen vallen daar echter niet onder, en het bestuur laat die toe, zolang al thans het werk er niet onder lijdt Het reglement werd hierna zonder noemenswaardige wijzigingen aange nomen. Slechts wenste de heer Lod der aantekening, dat hij er bezwaren tegen had, dat geen overleg was ge pleegd met de organisaties. ging. Het E.T.I. bestunr is autonoom en geen verantwoording verschuldigd aan de Provinciale Staten. Bovendien is een nieuw onderzoek overbodig omdat het college van Gedeputeerden volledig op de hoogte is. Daarom werd het nieuwe onderzoek afgewe zen. Op deze mededeling van het be stuur is intussen van Gedeputeerde Staten een verzoek ontvangen om een vergadering te beleggen van G. S. met het volledige E.T.I. bestuur. Deze vergadering zal gehouden worden. De heer v. d. Himst betreurde desondanks de houding van het E.T.I. bestuur tegenover Provine'ale Staten. De voorzitter antwoordde, dat de fout niet ligt bij het F.T.I. bestunr, maar b|j Gedeputeerde Staten zelf. Schouwse perikelen. De Schouwse problemen kwamen b|j de rondvraag aan de orde. De heer A. M. de Rijke (Zierikzee) wees b|j de rondvraag op het conflict met de R.T.M. op Schouwen. Daar naast wees spr. er op. dat Schouwen lagere veertarieven wenst en betere boten. Jaarlijks vormt de veerdienst voor Schouwen een extra belasting van 200.000. De Zeelandiafabriek betaalt per jaar 9000 aan veerta rieven. van der Wekken (vrachtver voer) 10.000. Er is thans een comité ter verkrij ging van lager veergeld en een comi té ter verbanning van de tram van het eiland. Deze comité's zullen een grote actie gaan voeren, waarbij rap- norten van exporteurs, landboiiw en handel met cijfers zullenworden overgelegd. Spr. vroeg steun van de Kamer van Koophandel voor deze acties. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur zich een eigen oordeel zal moeten vormen, maar niets achter wege zal laten, wat in het belang van handel en industrie is. De heer de Rijke merkte op, dat men in ieder geval met krasse maat regelen rekening zal moeten houden, hetgeen voor de heer K. van Everdin- gen (Vlissingen) aanleiding was om erop te wijzen, dat men de dingen ook niet te eenzijdig moet bekijken. Alles wat de R.T.M. doet, valt nu een maal in slechte aarde. Zo wilde de R. T.M. enkele jaren geléden wel dege lijk een boot met koplading voor Zij- pe—Anna Jacobapolder in dienst stel len, maar de Waterstaat verklaarde geen fuiken te kunnen bouwen. Wil men ook nieuwe boten? Wat man keert er dan aan de oude? De heer de Rake meende, dat de Greve'ingen te klein is. De heer van Everdingen antwoord de. dat men toch voor een eiland van 14 000 inwoners geen enorme schepen in dienst kan stellen. De heer de Rijke merkte op. dat Schouwen 23.000 inwoners heeft, maar de heer van Everdingen meen de. dat men desondanks rekening moet houden met het mogelijke. De voorzitter deelde ten slotte me de. dat aan een actie voor betere toe standen zo enigszins mogelijk steun zal worden verleend. De heer M. A. Geuze pleitte nog eens voor boten met koplading op het veer ZijpeAnna Jacobapolder. Men Kindertoeslag en uitverkopen. In de Woensdag te Goes gehouden bijeenkomst van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilan den. kwam ook het ontwerp Winkel sluitingswet ter sprake. De heer W. Baars (Middelburg) informeerde of de Kamer zich reeds een oordeel had gevormd over dat o: twerp, onder meer wat betreft de seizoenplaatsen. Spr. zou gaarne een studiecommissie zien, die met de an dere organisaties samen kan werken om een gefundeerd standpunt te be palen, vooral omdat de meningen in Goes, Vlissingen en Middelburg nog al uiteenlopen. De voorzitter zeide toe, dat de Ka mer in overleg met anderen, een standpunt zal bepalen, waarbij ook het standpunt van het personeel in aanmerking zal worden genomen. De heer G. J. Rijnten Jr (N.V.V.) voerde bezwaren aan tegen de koop avond, die vooral voor het personeel onaangenaam is. Spr. vroeg of de Ka mer geen advies zou kunnen geven aan de gemeentebesturen, om geen koopavond in te voeren. De heer Baars merkte op, dat de meningen bij het personeel zeer sterk uiteenlopen. Er kunnen winkels open blijven zonder het personeel. De door spr. gevraagde commissie zou ook te dezen opzichte goed werk kunnen doen bij het vormen van een oordeel door de Kamer. DE UITVERKOPEN. De heer J. Lodder vroeg nog of het niet zo kan worden geregeld, dal uitverkopen alleen worden gehouden in maanden, waarin de kinderbijslag wordt uitbetaald. Dan zullen ook de niet-kapitaalkrachtigen kunnen ko pen, wat zij nu vaak niet kunnen. De secretaris antwoordde, dat thans landelijk onderzocht wordt, wat de beste tijd is voor uitverkopen, zodat de kwestie op de helling staat. Over de winkelsluiting zal men zich oriënteren. moet niet alleen zeggen: er wonen op Schouwen maar zoveel mensen, men moet zeggen: Er zjjn zoveel ha. cul tuurgrond en die leveren zoveel pro ducten op. Voor de afvoer van deze producten is het veer onvoldoende. Nog merkte spr. op. dat in de laatste tjswinter de boeren op Schouwen dui zenden guldens schade leden omdat zij hun uien niet konden vervoeren. De heer de Rijke betoogde, dat de landbouwproducten van Schouwen steeds duurder zijn dan die van el ders als gevolg van de slechte verbin- ding. Geeft de R.T.M. toe? Reeds jarenlang dringen de bewo ners van Schouwen en Dulveland aan op verbetering van het veer Zijpe Anna Jacobapolder. Men wil daar een veerboot met koplading, opdat auto's, vrachtwagens en autobussen gemak kelijk van en naar het eiland ver voerd kunnen worden. Tot nogtoe heeft de R.T.M. gewe'gerd zo'n mo derne veerboot In te leggen en aan gezien de R.T.M. dit veer bedient, kon men weinig daartegen uitrichten. Naar w|f thans vernemen heeft de directeur der R.T.M., dr. H. J. van Zuylen, tijdens zijn jongste bezoek aan Zierikzee, verklaard, dat de R.T. M. bereid zou z\jn haar standpunt te herzien. De maatschappij zou bereid zjjn een veerboot met koplading te laten varen in de dienst ZjjpeA. J. Polder indien door de Rijkswaterstaat de no- _dlge voorzieningen aan de aanlegstei gers werden getroffen. Zeeuwsch-VIaams vee tijdig in Rotterdam. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden deelde in de Woens dag te Goes gehouden vergadering mede, dat het lid de heer Zuidweg- Burger de bemiddeling van de Kamer had ingeroepen voor het verkrijgen van een vroege boot Perkpolder Kruiningen op Dinsdagmorgen gedu rende de zomermaanden voor het vervoer van vee naar de markt te Rotterdam. Het mocht het bestuur gelukken met welwillende medewerking van de directie der Provinciale Stoomboot diensten een voor de betrokken han delaren zeer bevredigende regeling tot stand te brengen, waardoor het mogelijk ls, dat ook vee uit Zeeuwsch- Vlaanderen tijdig en in goede conditie op de markt van Rotterdam kan worden aangevoerd. B(j informatie bleek ons, dat de goedkeuring dooi de minister van Verkeer en Waterstaat voor inscha keling van een vroege boot niet tijdig genoeg wérd ontvangen. Niettemin heeft de vroege boot in de afgelopen zomermaanden gevaren. Zij werd door de veevervoerders van de pro vincie gehuurd. Hoogstwaarschijn lijk zal toestemming worden verkre gen om de vroege boot in de a.s. zo merdienstregeling op te nemen. Je ziet het: Tilbury is lichter van kleur I Je voelt hetTilbury is zachter van draad Is Zeeland goed vertegenwoordigd In de Woensdag gehouden verga dering der Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden is o.m. de Zeeuwse vertegenwoordiging in het Ned. Comité Waterwegen besproken. De voorzitter, de heer C. A. Kam meraad, deelde het volgende mede. Van het Nederlands Comité Water wegen, waarvan het secretariaat is gevestigd bij de Kamer van Koophan del te Rotterdam, kwam by het be stuur der Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden het verzoek in, enige vertegenwoordigers aan te wyzen die de Zeeuwse belangen in dat comité zouden kunnen behartigen. Met het bestuur der Kamer te Ter- neuzen werd overeengekomen, dat te zamen vier vertegenwoordigers zou den worden aangewezen. De Kamer te Terneuzen wees de vertegenwoor digers voor de landbouw en de indus trie aan, de Kamer te Middelburg voor de visserij en de algemene be- dryfsbelangen. Door het bestuur der Kamer te Middelburg zijn daarop voorgedragen de heer J. "H. Ba! te Tholen, lid der Kamer voor de visse- rybelangen en de heer C. A. Kamme raad te Middelburg. De heer J. H. Bal herinnerde eraan, dat hy in Juni het initiatief nam voor de oprichting van een Gewestelylt Comité Kanaalplannen en daarby ook met de Kamer contact opnam. A'leen de Kamer reageerde niet, tengevolge waarvan aan de ene kant nu Zeeland In het landelijke comité vertegen woordigd is, terwijl aan de andere kant het Gewestelyk Comité bestaat, zonder dat er wordt samengewerkt. Spr. betreurde dit. Het Zeeuwse Co mité had eigenlijk by de aanwyzing der landelijke vertegenwoordigers ge raadpleegd moeten worden. Men werkt nu naast, niet met elkaar. De voorzitter wees er in zyn ant woord op, dat de heer Bal zowel in het eewestelyk als in het landelijk comité zit en daarmede een sleutel positie inneemt. De heer Bal vreesde, dat nu de spe cifiek Zeeuwse belangen landelijk in het gedrang zullen komen en de voor zitter zegde hierna toe, dat op bre dere basis contact zal worden ge zocht, als dit noodzakelijk mocht blij ken. STICHTING VOOR DE LANDBOUW. Te lage melkprijs in Z.-Vlaanderen Het bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland heeft ver gaderd en een aantal belangrijke vraagstukken besproken, waarvan als eerste genoemd moet worden het pryzenbeleid van de regering. Het stand punt van bet hoofdbestuur werd onderschreven nameiyk, dat een pryzen beleid en landbouwbeleid op langere termijn nodig is. Schoksgewijze ver anderingen zjjn voor de landbouw niet aanvaardbaar. Voor een lonende melkproductie zal het nodig zjjn, dat voor 1952 een landelyke minimum garantie van 20 per 100 kg. melk met een vetgehalte van 8,5 wordt vastgesteld. Het bestuur ontving mededeling, dat het in de bedoeling ligt de ten toonstelling Middelburg 1953 te hou den op de nieuw geprojecteerde sport terreinen aan de Veerseweg, doch het is de vraag of deze nog in de loop van het volgend Jaar geschikt zullen zyn voor dit doel. Betreurd werd dat de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen geen medewerking wil verlenen aan deze Zeeuwse tentoonstelling, hoewel zy hiertoe morele verplichtingen heeft. WEDEROPBOUW BOERDERIJEN. De urgentleiyst voor de wederop bouw van door oorlogsgeweld en an dere oorzaken verloren gegane boer derijen, werd tot het vorig jaar vast gesteld door de Prov. Advies-commis sie voor de Wederopbouw van boer derijen onder voorzitterschap van de inspecteur van de dienst landbouw- hersteL Deze commissie werd opgeheven. Thans evenwel is In verband met de stagnatie, tengevolge van de bouw- stop een urgentiebepaling weer van belang en het georganiseerde be drijfsleven zal daarom weer overgaan tot instelling van een commissie. MELK VOORZIENING. De hoeveelheid boeren-consumptie- melk ls ln Zeeuwsch-Vlaanderen be langrijk gedaald en die van fabrieks- consumptiemelk In betekenende ma te gestegen. Dit had tót gevolg een belangrijke daling van de mèlkprys voor de boer, deze ontvangt momenteel van de fa briek 4 Vt cent minder per liter melk dan hb by rechtstreekse levering van de melk aan de melksiyter zou ont vangen. Andere gevolgen zyn het vervoede ren van volle melk aan kalveren, het opruimen van melkvee en het fabrice ren van kunstmatige consumptiemelk uit geïmporteerde room en onder- melk. De georganiseerde landbouw zal nu al het mogelijke in het werk stellen om te bereiken, dat de boer een hoge re prjjs voor zyn melk ontvangt. ADVIES INZAKE ONTEIGENING. Voor önteigeningsaangelegenheden acht de Commissie Grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw een advies-instantie uitermate wenselijk, reden waarom voor dit werk een des kundige uit de praktijk zal worden aangezocht, die in contact zal staan met bedoelde commissie. Het advies of overleg by de ver koop van grond terwille van niet- agrarisch gebruik heeft voordelen, te weten: er zal minder stryd gevoerd worden over de prjfc: de berekende prijs krjjgt een enigszins arbitrair karakter; er zullen onteigeningen worden voorkomen; het tijdstip van de overgang van de grond zal dlk- wyis gunstiger komen te liggen; ge meenten, die de methode van onteige ning niet willen bezigen, kunnen ge holpen worden by het verwerven van gronden, terwjjl ook een groter deel van de grondaankopen voor nlet- agrarlsche doeleinden dit adviesor gaan van de Stichting voor de Land bouw kan passeren. SCHADELIJK GEVOGELTE. In het afgelopen seizoen werden al leen mussen en duiven bestreden, die zeer ernstige schade brachten aan de landbouwgewassen met name aan de erwten en de mais. Het overleg met de bonden van postduivenhouders, de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, de Plantenziek- tenkundige Dienst en de gemeentebe sturen inzake het ophokken van dui ven heeft gunstig gewerkt. Enige verbetering is wellicht nog mogelijk en daarom zal dit overleg vroegtydig worden gepleegd. PLUIMVEE BE LEID. Met betrekking tot de kuikentoe- wyzing had de Stichting voor de Landbouw geen bezwaar tegen de richtiynen voor de kuikentoewyzing Thans raadhuis. Het raadhuis van Drelschor ver keerde in een zodanige toestand dat restauratie en verbouwing daarvan dringend nodig was om het voortbe staan van dit „Plaetsenhuus" te ver zekeren. In verband daarmede heeft de raad in het begin van dit jaar tot restau ratie besloten. De leiding van de res tauratie berust by de directie van de Centrale Dienst „Noord Zeeland". Over het daartoe opgemaakt plan werd overeenstemming bereikt met het Rijksbureau en de Rykscommissie voor de Monumentenzorg. Voor de kosten van deze restaura tie en verbouwing is een ryksbydra- ge verzocht van 50 en een provin ciale bijdrage van 10 Naar aanleiding van een subsidiever- Op 20 en 21 November aanstaande zal de minister van economische za ken, mr. dr. J. R. M. van den Brink, een bezoek brengen aan Zeeland om zich te oriënteren nopens de econo mische problemen in onze provincie. Eind yan dsze week op plaats van bestemming. Naar Wy vernemen zal het historisch orgelfront, dat zich eertyds in de Lutherse Oude Kerk te Amsterdam bevond, later in het Rijksmuseum werd opgesteld en thans, zoals be kend, bestemd is voor plaatsing in de gerestaureerde Nieuwe Kerk te Mid delburg, aan het einde van deze week naar Middelburg worden overge bracht.. Voorlopig wordt het fraaie front in de kerk opgeslagen. Aan de buitenzyde van de Nieuwe Kerk wordt naast de ingang onder de toren, welke entree nu in de oorspron kelijke vorm gerestaureerd wordt, een zeslcantig torenkamertje met een spits toelopend dakje gebouwd. De zer dagen is men met net werk be gonnen. Het gebouwtje zal kosters- kamer worden. Tussen de zij-ingang en het torenkamertje wordt een uri noir gemaakt, dat van de straat af bereikbaar is, doch vrywel niet op valt. In de Nieuwe Kerk worden goede vorderingen gemaakt met het aanleg gen van de voetverwarming. In ae Koorkerk zyn de verwarmingskana- len thans aangebracht. Het grafmo nument van de Evertsens, dat afge broken werd om verplaatst te worden naar A jjp-- nieuwe zoek aan de Provinciale Staten van Zeeland, schrijven Gedeputeerde Sta ten thans aan dit college nog geen definitief voorstel te kunnen doen daar nog overleg gaande is met het ministerie van onderwys, kunsten en wetenschappen en omdat nog te wei nig gegevens ten dienste staan. Zij geven derhalve de Provinciale Staten in overweging de beslissing or dit verzoek voorlopig aan te hou den. Intussen vorderen de werkzaamhe den aan deze verbouwing en restau ratie gestadig en mag worden ver wacht aat het werk over een week of vier gereed zal zy"n. Het werk wordt uitgevoerd door de aannemers A. J. Verjaal en M. J. Padmos; Het Interieur wordt ln overeen stemming gebracht met de sieriyke 17e eeuwse voorgevel, die het jaartal 1037 draagt. Het is jammer dat voor de inrich ting de benodigde meubilering en stoffering nog niet aanwezig is en dat daarvoor nog geen gelden zyn gevo teerd. Ned. Herv. kerk te Westkapelle op 3 November in gebruik Zaterdag 3 November zal de nieu we Ned. Hervormde Kerk van West kapelle met een byzondere kerkdienst in gebruik worden genomen. Deze dienst, die om 2 uur begint, zal wor den geleid door ds. W. Oosthoek. Torenhaan door ouderdom bezweken. Woensdagmiddag konden de bewo ners van 's-Heer Arendskerke van een „droevig" schouwspel getuige zijn. De haan op de kerktoren, die zo vele jaren parmantig met de snavel in de wind heeft'gestaan, (S op deze prachtige najaarsmiddag plotseling van ouderdom bezweken. De resten hangen thans nog troosteloos aan de torenspits. SCHIP GESTRAND. Het 8020 brt. metende Franse a.s. „Claude Bernard" is in de Schelde, tér hoogte van de Kruisschans bij Antwerpen, aan de grond gelopen: Sleepboten uit Antwerpen voeren ter assistentie uit. (Slot van pagina 1). Het schoolbestuur, onder leiding de V frn tromvkerk ia on de van P33'001" C. A. Ouwendijk ver- Dlaafi OTvebouwd: Ook zocht EPoe®S kerstal. Bi) dit bezoek plaats weer opgeoouwa ook waren aanwezig burgemeester mr. B. Kolff en wethouder W. Poppe. De thee werd gebruikt in de Huis houdschool aan het Groenewoud jv waar de minister werd rondgeleid 1/6 ffi'GnSWRZlfUnff OD door de directrice, mevr. P. J. Sa- a f re]s van Ryn De thee wenj gepr0. duceerd door de leerlingen van de school. Het volledige college van B. en W. was aanwezig en door het dage- lyks bestuur van de gemeente wer den Vlissingse onderwijsproblemen met de minister besproken. Aardig was hier dat minister Rutten wethouder L. P. van Oorschot, die hy in Februari 1945 tijdens een bezoek aan H.'M. Koningin Wilhel- mina ontmoet had, onmiddellijk her kende en er zich een bartelyk ge sprek tussen beiden ontwikkelde. Er volgde een rondrit door Vlis singen, waarby burgemeester Kolff aandrong op herstel der Gevangento ren. toen men deze toren passeerde. Men reed langs de Zeevaartschool en de Finse scholen. dit werk, dat met de grootst mogelij ke omzichtigheid moest worden uit gevoerd. is nagenoeg voltooid. Dinsdag hebben de Commissaris der Koningin en de leden van het col lege van Gedeputeerde Staten bespre kingen gevoerd met de gemeentebe sturen van Sint Laurens, Grypskerke en Meliskerke over de grenswy'zigin- gen, zoals die door het provinciaal bestuur in overweging zijn genomen. De drie gemeentebesturen verklaar den zich alle tegen wijziging der gren zen van hun gemeente. Tydens een interview met enkele Zeeuwse journalisten heeft de minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen Woensdag te Middelburg verklaard, dat hy welwillend staat tegenover de pogingen om op Tholen en mét name in Sint Maartensdijk een technische school (ambachtsschool) te stichten. Hy hoopte de gelden daarvoor nog op de begroting voor 1952 te kunnen brengen. Adverientie 1952, maar men wilde vroeger over leg en achtte men zich niet gebonden voor de volgende jaren aan de rege ling 1952. De kuikentoewyzing is voor het kleine bedryf vrywel veilig gesteld. Door aankoop van kuikens by onbe kende personen kan wellicht de pseu- do-vogelpest in de hand worden ge werkt Tenslotte zal ook by een mogeiyke toekomstige t.b.c,-bestryding onder het pluimvee een grotere toewyzing noodzakeiyk biyken. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Op de Provinciale Griffie te Mid delburg werd vervolgens een bespre king gehouden met de heren J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg. drs. L. Lockefeer, leraar te Hulst, als vertegenwoordi- Ser van het R.K, element, mevr. E. van den Bfoeckede Man als vertegenwoordigster van het vryzin- nige element en ds. J. v. d. Graaff uit Nieuwvliet als vertegenwoordi ger der protestanten. Hierby kwa- i men de ontwikkeling van het cultu rele leven in Zeeuwsch-Vlaanderen en het cultureel contact met België ter sprake. Speciaal het jeugdwerk kwam aan de orde, waarby de mi- nister liet doorschemeren, dat met name van de gemeentebesturen zelf activiteit moet uitgaan. Van Zeeuwsch Vlaamse zyde werd ge wezen op de bizondere moeiiykhe- den, die on'staan door gebrek aan jeugdleiders en leidsters. Na afloop van de ontvangst in het Gemeentehuis te Middelburg, ge bruikte de minister de maaltyd ten huize van de Commissaris der Ko ningin. Des avonds vond daar nog een bespreking plaats met de heer C. Lijnzaad, directeur van de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Hedenmorgen vertrekt de minis ter weer, na nog een bezoek te heb ben gebracht aan de C. G. L. O- sehool te Meliskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2