PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Engeland blijft tot elke prijs in de Suez-Kanaalzöne Minister van Onderwijs bracht bezoek aan Zeeland BILT Kantlijn GISTEREN WAS HET „DAG DER VERENIGDE NATIES" 194e Jaargang - No.252 Dagblad uitgave van de firma provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred. G Balllntyn PI verv,: W. Leertouwer en HA Boas hardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 et. per week. t 4.53 p. fcw„ fr p. p. f 4.80 per kw Loase nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINQSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 25 Oct. '51 ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm Minimum p advertentie t 3.—. Ing. mededeUngcn driemaal tarief. Kleine advertenties «max 8 regen) van 1—3 regels tl.- Iedere regel meer 30 cent „Brieven ol adres Bureau van dit Blad' 25 cenl meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vllssingen Walstr. 58-80. tel 2355 4 lijnen (bXJ 2M1 of 2160) MTrnrg Londer.se Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Goea L. Vorstatr 63. tel. 2475 (b.g.g 2228'; Oostburg Pr. Mauritsstr 12. tel 102; Terneuzen Brouwerljstr 2; Zlerlkxee N Bogerdatr C 160^<^_36 MORRISON AAN ACHESON Geen verzet van Egypte tegen eventuele volksstemming in de Soedan De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft in een ver trouwelijk en persoonlijk schrijven aan z|jn Amerikaanse collega Acheson verklaard, dat de Britse regering voornemens is de positie van Engeland in de Suez-Kanaalzöne „tot elke prijs te handhaven". Morrison verzocht de Verenigde Staten niet om militaire hulp, doch hy wilde wel hun morele steun hebben. Acheson zon Morrison dit hebben toegezegd. De onder internationale leiding staande Suez-Kanaal Maatschappij zal het Suez-Kanaal open houden voor schepen van iedere nationaliteit. Dit werd Woensdagavond medegedeeld, nadat het hoofd van de Egyptische douanedienst by de Snez-Kanaai Maatschappij gepoogd had een verbod te verkrijgen voor het varen van Britsche schepen door het Kanaal. Gisteren hebben zich in Egypte geen betogingen voorgedaan. Overal was het rustig. De Engelse autoriteiten in Egypte hebben Woensdag het vervoer van benzine van Suez naar Caïro voor 24 uur vrijgegeven. Voor de rest blijft alle vervoer uit de Kanaalzone verboden. Vele Egyp- tenaren trekken met hun gezinnen weg uit de Kanaalzóne. De Egyptische regering heeft op dracht gegeven het voor de Engel sen in de Suez-Kanaalzöne zo moei lijk mogelijk te maken. In pamflet ten women leveranciers van goede ren aan de Britse strijdkrachten met de dood bedreigd. Een woordvoerder van het Britse leger heeft Woensdag medegedeeld, dat Dinsdag ongeveer 75 procent der Egyptische arbeiders in de Kanaal- zóne op het werk is verschenen. In het gebied van het eigenlijke Suez, de haven van Adabiyeh en de juist buiten de haven gelegen kampen in begrepen, hebben alle Egyptische arbeiders het werk neergelegd. SCHOTEN GELOST. Op een Brits convooi zijn „ergens" tussen Ismailia en het ongeveer der tig kilometer Noordelijker gelegen Kassassin schoten gelost. De beslissing van de Egyptische regering om de geloofsbrieven van de nieuwe Griekse gezant in Egypte niet te erkennen omdat Faroek daar in niet als koning van Egypte en de Soedan wordt aangeduid, heeft in Vandaag trekt Engeland ter stem bus. En nooit nog is er daar een verkiezing gehouden onder voor dit land drukkender omstandigheden. Het imperium kraakt in alle gebinten, het heeft twee wereldoorlogen ge wonnen en gaat ten onder desondanks. Engeland is een vazalstaat van Ame rika geworden. Te weinig beseft men welk een schouwspel van wereldhistorische be tekenis de tijdgenoot beleeft. Zelfs met de dominions samen kan Enge land niet zonder Amerikaanse hulp. Een halve eeuw geleden, toen Enge land op het toppunt van zijn macht stond, zou het Iran en Egypte met de harde vuist gedwongen hebben om zijn politieke, militaire en economische belangen te dienen. Nu staat het mach teloos en alleen omdat zijn prestige geen Egypte kan verdragen vlak na Iran, schudt de Britse leeuw thans woest de manen in de woestijn van Suez. Het is een leeuw aan een ket ting geworden, aan een Amerikaanse ketting. Het gaat natuurlijk niet aan om van deze ondergang, zoals men wel pleegt te doen, de schuld op de Labour Party te werpen. Het is een klein kunstje om te zeggen, dat de Britse leeuw door een ezel geleid werd Maar de waarheid is het niet. Wie objectief tracht te oordelen, kan niet anders dan tot de conclusie ko men, dat geen enkele conservatieve regering de afbrokkeling van het Britse wereldrijk had kunnen voor komen, of de Engelse macht in stand had kunnen houden. Labour kwam na de eerste wereldoorlog telkens aan het bewind, als ook de conservatieven geen raad meer wisten. Tegen een ontwakend Aziatisch en Oosters natio nalisme kon ook de conservatieve par tij niet op. Economische catastrofes konden ook de Tories niet voorkomen. De naoorlogse chaos is niet de schuld van Labour. Het noodlot heeft alleen gewild, dat Labour altijd in de mager ste jaren aan het roer stond Toch is de verkiezingsstrijd, die he den beslist wordt, gevoerd onder de leuze, dat Labour de schuld is van alle ellende. Men verloor het wereldhistorisch aspect van Engelands moeilijkheden al te zeer uit het oog In de Verenigde Staten heeft zich een merkwaardige geschiedenis af gespeeld. Enkele dagen geleden be sloot president Truman om generaal Clark te benoemen tot ambassadeur bij het Vaticaan. Hij zou de eerste zijn. Deze benoeming lokte krachtige te genstand uit van de in overgrote meer derheid protestantse bevolking der Verenigde Staten. De Rooms-Katho- lieken vormen slechts 27 van het zielental. Er ontstond een felle oppo sitie, maar Truman scheen vol te hou den. Hij zag, anders dan de protestan ten, het Vaticaan niet alleen als een religieuze, maar ook als een politieke macht. Op het laatste ogenblik heeft Tru man de benoeming echter ingetrok ken. Officieel omdat Clark geen am bassadeur kan worden en tevens ge neraal blyven. In werkelijkheid omdat de protestanten in Amerika geen am bassadeur bij het Vaticaan wensten. In Amerika zijn de religieuze tegen stellingen toch groter, dan men in Eu ropa vaak meent Het bovenstaande is er een bewijs voor. diplomatieke kringen te Cairo op zien gewekt. Men weet nog niet, of de Egyptische regering van alle di plomatieke vertegenwoordigers nieuwe geloofsbrieven zal verlangen dan wel alleen van nieuwbenoemde vertegenwoordigers zal eisen dat zij Faroek formeel als koning van de Soedan erkennen. In de naaste toekomst zullen België en Nederland zich in dezelf de positie bevinden als Griekenland thans, daar ook de diplomatieke vertegenwoordigers van deze landen dan geloofsbrieven hebben aan te bieden. Verscheidene honderden Egypti sche Mekkagangers zijn per schip in Suez aangekomen. De Britse mi litaire autoriteiten hebben twee ex tra-treinen doen inleggen, waarme de zij naar Caïro zullen kunnen doorrreizen. NIET GEKANT TEGEN VOLKSSTEMMING. De Egyptische regering zou geen bezwaar maken tegen het houden van een volksstemming in de Soedan teneinde de bevolking zelf over haar toekomst te laten beslissen. Zy zou zich tegen geen enkele actie van de Verenigde Naties in de Soedan verzetten, „indien deze in'overeenstemming was met de ide alen van de organisatie der V.N. en de aspiraties van het Egyptische en het Soedanese volk", aldus de pers chef van de Egyptische delegatie bij de V.N. Geen handel tussen Oost en West-Duitsland. EERST MOETEN DE RUSSEN BAKZEIL HALEN. Door West-Duitsland is besloten, dat de handelsovereenkomst tussen West en Oost-Duitsland, welke de vorige maand werd geparafeerd, niet ten uitvoer zal worden gelegd, totdat de Sowj et-Russen en Oostduitsers de be perkingen op de handel van Berlijn met het Westen zullen hebben opge heven. ZES JAAR V.N. Plechtige herdenking in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. Gisteren z^u in tal van plaatsen bijeenkomsten gehouden ter herden king van het feit, dat zes jaar geleden het werk der Verenigde Naties be gon. In Amsterdam was een grote bijeenkomst op het Frederiksplein be legd, waar burgemeester d'AUly het woord voerde, alsmede dr. Ph. J. Iden- bnrg, voorzitter van het Uneseo-centrum. In Den Haag werd 's avonds een plechtige herdenking gehouden in de Ridderzaal, georganiseerd door de Vereniging voor internationale rechtsorde. Hier spraken o-a. de heer D. J. von Balluseck, permanent vertegenwoordiger van Nederland by de Verenigde Naties en Bernhard Person. Er werd een boodschap van Trygve Lie voorgelezen gericht tot de leden van het Nederlandse detachement in Korea, waarna aan vertegenwoordigers van dit detachement en van de torpedobootjager „Evertsen" de onlangs ingestelde Uno-onderscheiding werd uitgereikt. De heer von Balluseck schetste de Verenigde Naties als een onvolmaak te, maar dan toch georganiseerde benadering van de maatschappelijke samenhang der dingen. Spreker noemde de V.N. een onafwijsbare noodzakelijkheid, omdat het leven op deze aarde een geheel vormt van „communicerende vaten" die elkan der voortdurend beïnvloeden in een wereld met uiterst moderne ver keersmiddelen. Bernard Person wees o.m. op de positieve resultaten, die de organi satie in de afgelopen zes jaar be reikte en ging enigszins dieper in oft de verhouding tussen de perma nente Nederlandse delegatie en de Nederlandse correspondenten bij de V.N. Deze verhouding noemde hij ideaal. Pater L. van de Vrande, die als Majoor-Aalmoezenier gjeruime tijd het wel en wee van de Nederlandse vrijwilligers op Korea heeft gedeeld, vertelde o.a. van zyn ervaringen. In waarderende bewoordingen her dacht pater van de Vrande zjjn ge sneuvelde eerste commandant, over ste den Ouden, en ds. Tiemens, de veldprediker, die ook in Korea Is gevallen: ,.HIj was mijn beste vriend." Naar een oplossing in het oliegeschil Besprekingen tussen Acheson en Mossadeq. Acheson heeft Woensdag bespre kingen gevoerd met dr. Mossadeq en bjj dit onderhoud de Amerikaanse voorstellen overhandigd, die beogen het hervatten van de Brits-Perzi sche besprekingen te vergemakkelij ken. Men neemt aan, dat de Verenigde Staten hebben voorgesteld, dat Per- zië met hulp van deskundigen uit het Westen en onder controle van een neutrale directeur, die niet van dezelfde nationaliteit als de deskun digen zal zijn, de oliebronnen '"elf zal .exploiteren. Volgens dit voorstel zou Perzië de olie dan tegen een nog nader vast te stellen prijs aan Engeland verkopen, die voor de ver deling van de olie zou zorgen. In officiële Amerikaanse kringen wordt een en ander ontkend. Mossadeq heeft Kazema Hassibi. die als de enige Perzische oliedes- kundige wordt beschouwd, telegra fisch opgedragen, zich per vliegtuig naar Washington te begeven om deel te nemen aan de technische besprekingen. Op een bijeenkomst, die de bestu ren van de Nederlandse studenten vereniging voor wereldrechtsorde en de Nederlandse jongeren federalisten in de aula van de Amsterdamse ge meente universiteit hadden belegd ter gelegenheid van de dag der Ver enigde Naties, sprak de staatssecre taris van buitenlandse zaken mr. N. S. Blom. 'ijyjjafi Het zesjarig bestaan van de UNO is Woensdag in het gehele land gevierd. In Amsterdam is op het Frederiksplein een plechtige bijeenkomst belegd door B. en W. van Amsterdam, tijdens welke de Uno-vlag gehesen werd. De verdediging van het Midden-Oosten. Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten en Turkije zullen voortgaan met het organiseren van een verde digingsstelsel voor het Midden-Oos ten. Het zal nog wel enkele weken du ren v ordat een opperbevel voor de verdediging van het Midden-Oosten zal zjjn samengesteld. Trygve Lie kreeg een gouden sleutel VAN HET PALAIS CHAILLOT. De Franse minister van buitenland se zaken heeft de seeretaris-generaa der Ver. Naties, Trygve Lië, een gou den sleutel overhandigd als symboli sche overdracht van het Palais de Chaillot en het tijdelijke gebouw voor de bijeenkomsten van de Algemene Vergadering der Ver. Naties te Parijs. besprekingen in Korea. Het hoofdkwartier van generaal Ridgway heeft Woensdag bekendge maakt, dat de communisten de over eenkomst van Pan Moen Jon tot her vatting van de bestandsbesprekingen hebben bekrachtigd. De volledige delegaties komen van daag om 11.00 uur Koreaanse tijd bij een. Onmiddellijk vertrok een kon vooi van vrachtauto's met zoeklich ten, ballons en tenten naar Pan Moen Jon, voor afbakening van het neutra le gebied. De Russische bladen publiceerden Woensdag een verklaring van Mao Tsetoeng. dat de Koreaanse oorlog met vreedzame middelen moet wor den beslecht. „Wij hebben reeds lang geleden gezegd", aldus Mao. ..dat de Koreaanse kwestie met vreedzame middelen moet worden beslecht. Dit is nog van kracht". Amerikaanse Scheepvaart- Unie eist alle Marshall- vervoer op. De Amerikaanse nationale scheep vaart unie wenst, dat uitsluitend Amerikaanse schepen Marshall goe deren en ladingen voor militaire hulp mogen vervoeren. Op de half jaarlijkse bijeenkomst van de Unie werd er op aangedrongen, om het voorschrift dat slechts de helft van dergelijke ladingen met Amerikaan se schepen vervoerd moet worden, in deze zin te wijzigen. Ook werd voorgesteld de subsidiepolitiek te verruimen, opdat Amerikaanse koop- vaordijschepen op doeltreffende wijze kunnen concurreren met de buiten landse ondernemingen, die lage io nen betalen en gesubsidieerd wor den. Russen kwamen opnieuw in Steinstücken. ZIJ ARRESTEERDEN PERS FOTOGRAAF. V/oensdag zijn enkele Russische sol daten en leden van de Oostduitse po litie opnieuw de enclave Steinstüc ken. die tot de Amerikaanse zóne be hoort. binnen gekomen. Zij omsingel den het huis, waarin drie West-Ber- lijnse politiemannen hun intrek had den genomen. Na twee uur verwijder den de „bezetters" zich weer. Ooggetuigen deelden later mede. dat de Russische soldaten en de Oost duitse Volkspolitie tijdens de ..korte bezetting" van Steinstücken een West- Berlijnse persfotograaf hebben gear resteerd. Zij zouden hem bij hun ver trek mee hebben genomen naar de Sowjet-zöne. De fotograaf zou in dienst staan van een Amerikaans pers agentschap. Havenstaking in New York De leiding van een wilde staking in de haven van New York verklaart, dat thans 30.000 leden van de Int. Bond van Havenarbeiders in staking zijn. Op 104 schepen ligt het werk nu stil. OP SCHOUWEN WERD STEVIG STOOM AFGEBLAZEN. Internaat te Krabbendijke in moeilijkheden Het culturele leven in Zeeuwsch-Vlaanderen werd besproken. Woensdag heeft de minister van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen, vergezeld van mr. H. J. Schölvinck, chef van zijn kabinet, een officieel be zoek aan Zeeland gebracht. Gedurende de morgenuren vertoefde hy in Zie- rikzee, waar de schoolstaking natuurlek een onderwerp van levendige be sprekingen vormde. Daarna volgeden bezoeken aan Goes, waar het Inter naat te Krabbendjjke aan de orde werd gesteld, aan Vlisslngen, waar de R. K. School aan de Glacisstraat en de Huishoudschool in het Groenewoud werden bezocht en aan Middelburg, waar ter griffie een bespreking met een delegatie uit Zeeuwsch-Vlaanderen werd gevoerd over de culturele pro blemen in dit deel der provincie, terwijl tot slot van de dag het Middel burgse stadhuis werd bezocht. Tijdens de besprekingen in Zierik- zee, waarbij onder meer aanwezig wa ren de burgemeesters van Haamste de, Burgh, Renesse en Zierikzee, als mede vertegenwoordigers van de R. T. M„ twee schooldirecteuren en en kele ouders van leerlingen der mid delbare scholen te Zierikzee, alsmede de rijksinspecteur van het verkeer in Zeeland. Door beide partijen werd aangaande het conflict over het ver voer der schooljeugd aardig wat stoom, afgeblazen en beide partijen kwamen daarbij met goede argumen ten voor de dag. De ouderen stelden zich op het standpunt, dat zij geen vervoer per tram wensten, ornaat zij dit ver voermiddel ongeschikt achtten en ook om het tijdverlies. De R.T.M.-directie betoogde, dat voor busvervoer hogere tarieven no dig waren zoals bijvoorbeeld van de B.B.A. in Noord Brabant. De minister toonde zich een warm voorstander van een goede gang van zaken bij het onderwijs en drong er bij de R.T3L op aan deze niet te belemmeren door te hoge tarieven Hij wees er omgekeerd de ouders op, dat de tarieven van de R. T. M. lager zijn, dan elders. Op beide par tijen deed hij het beroep aan het slot der hartstochtelijke debatten om het nuchtere verstand te laten werken, oude veten te vergeten en een compromis te sluiten. Door de Commissaris der Konin gin, die met de griffier der Staten de Minister vergezelde, werd nog medegedeeld, dat het provinciaal be stuur mede zal werken om een op lossing te vinden door enkele Ge deputeerden af te vaardigen naar de Maandag aanstaande tussen par tijen te houden bespreking. IN GOES. In Goes werden door de Minister in audiëntie ontvangen de burge meester van Krabbendijke, de direc teur van het Internaat der Ver. tot verstrekking van lager, uitgebreid lager en kweekschoolonderwrjs op Gereformeerde grondslag, de heer P. Kuit en ds. Rijkse uit Middel burg. Dit bloeiend Internaat, de enige Gereformeerde kweekschool in ons land, heeft nog steeds met moei lijkheden te kampen doordat het geen erkenning heeft en dus ook niet gesubsidieerd wordt, niet in aanmerking komt voor studiebeurzen voor leerlingen en nog al eens last heeft van het ontbreken van uitstel van militaire dienst. Aan de minister werd verzocht erkenning der school te willen be vorderen, waartoe de minister zich niet ongenegen toonde, mits voor voldoende bevoegde leerkrachten wordt gezorgd. Hierna volgde het niet op het pro gramma staande bezoek aan de R. K. school te Lewedorp, aan de O. L. school te Arnemuiden en aan de Chr. school te Nieuwland, waarbij ook aanwezig waren de loco-burgemees ter van 's-Heer Arendskerke, de heer J. Hommes, de burgemeester van Nieuwland, de loco-burgemeester van Arnemuiden en de secretarissen der drie gemeenten alsmede de schoolbesturen. NAAR VLISSINGEN. Het gezelschap begaf zich hierna naar Vüssingen, waar de R.K. school aan de Glacisstraat werd bekeken, die in bouwvallige toestand ver keert. Het schoolbestuur en B. en W. van Vüssingen waren hierbij aanwezig. (Vervolg op pag. 2). Premielening van 25 millioen voor woningbouw in voorbereiding. Regering komt tegemoet aan principiële bezwaren. De ministerraad heeft zich in prin cipe verenigd met de uitgifte van een premielening voor de woningbouw. Voorlopig zal een eerste tranche van vijf-en-twintig millioen gulden wor den uitgegeven. Van het succes daar van zal het afhaDgen of tot de uit gifte van een tweede en van volgende tranches zal worden overgegaan. Teneinde tegemoet te komen aan principiële bezwaren, die bij een deel van het Nederlandse volk tegen der gelijke premieleningen bestaan, is besloten om ook gelegenheid te ge ven tot inschrijving op een normale 4 woningbouwlening. De voorwaar den. waarop de uitgifte zal geschieden, worden thans nader uitgewerkt. Reeds kan worden medegedeeld, dat de uit te geven obligaties een rente zullen dragen van 2 De lening berust op een 50-jarige annuïteitsbasis, met dien verstande, dat volledige aflossing na 25 jaar zal zijn geschied. Getracht zal worden vooral gelden aan te trek ken uit de consumptieve sfeer om al dus te bereiken, dat er meer kapitaal voor belegging beschikbaar komt. Het ligt in de bedoeling te komen tot de vorming van een comité op zo breed mogelijke grondslag, dat de ver dere uitwerking der plannen ter hand zal nemen. Huisvrouw stal in een half jaar een huis vol. Voor niet minder dan 135 winkel diefstallen stond de 29-jarige huis vrouw J. H. L.den V. te Enschede voor de -Almelose rechtbank terecht. In de kleinste zaken zowel als in de grote warenhuizen in Enschede en Ol- denzaal sloeg zij haar slag. De buit bestond uit kleding en huisraad, on der andere tientallen japonnen, re genjassen, textiel, vloerkleden en schemerlampen. In de tijd van nau- weüjks een half jaar had zij een huis vol gestolen goed bijeen en toen de Enschedese recherche het gestolene in beslag nam, waren daar enige wagens voor nodig. Voor de rechtbank kon zij geen ver klaring geven van haar dacen. Het ging allemaal van zelf. vertelde zij. Samen met haar schoonzuster, haar man, of met de verloofde van haar schoonzuster, die op de uitkijk ston den, trok zij er in de regel op uit. De waarde van het gestolen goed werd geschat op acht a negen duizend gul den. Het meeste van de gestolen wa ren kon aan de rechtmatige eigenaars teruggegeven worden. De eis tegen de huisvrouw luidde anderhalf jaar ge vangenisstraf. Haar medeplichtige schoonzuster hoorde een jaar. waar van 6 maanden voorwaardelijk, de verloofde hoorde tien maanden met aftrek en de echtgenoot van de ver dachte een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Ook in B:rma nationalisatie van de olie-industrie? De Birmese premier Thakin heeft verklaard, dat zijn regering de oüe- industrie in Birma wil nationaliseren. Op het ogenblik werden echter onder- handeüngen gevoerd met de Birmese- oliemaatschappij om gezamenüjk de olievelden te exploiteren. Birma treft regelingen, waarbij het een derde van het ongeveer 12 millioen gulden grote aandelenkapitaal van de maatschappij in handen zal krijgen. Minister Rutten als Sinterklaas. Minister Rutten heeft gedu rende een Woensdag aan Zee land gebracht officieel bezoek onverwacht enkele scholen bezocht en wel de R.K. school te Lewèdorp (gem. 's-Heer Arendskerke), de OJL,. school te Arnemuiden en de Chr. school te Nieuw en St. Joos- land. Minister Rutten toonde zich een uitstekend paedagoog en hield in elke school een ver schillende toespraak tot de leerlingen die in plattelands gemeenten ook 's Woensdags middags school hebben. Tevens vroeg hij of de Kin deren de namen van de prin sesjes wisten waar de prin sessen woonden en waar zij op school gingen. In een klas Het hij het Wilhelmus zingen. Hij wees de kinderen op de noodzaak van trouw aan het Oranje huis. Elke toespraak beëindigde hij met de woorden: En ik ben de dienaar der Koningin en van de Koningin mag ik aan de kinderen van alle scholen in jullie gemeente een dag extra vrij geven. In de ene school werd deze mededeling met gejuich ont vangen, in de andere keken de leerlingen verbijsterd over zo grote macht van een mi nister! DE VOORSPEEL l ZONNIG WEER. Droog weer met weinig bewol king en over het algemeen zwakke wind. Koude ochtend met hier en daar mist. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1