PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Baby-atoombom" bij Las Vegas tot ontploffing gebracht Argentijn „Alberto Dodero" de Noordzee op EGYPTE KRIJGT GEEN WAPENS MEER VAN ENGELAND BILT Duitse arts medeplichtig aan de dood van 80 kinderen. Afschuwelijk drama in Den Haag. 194e Jaargang-No. 250 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter. Hoofdred. G Ballintijn. PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw.. fr. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 Oct. 1951 ADVERTENTIEPRIJS ct per mm Minimum p advertentie f 3<— Ing. mededelingen drtemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels f 1.- Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vlisslngen Walstr. 58-80. tel 2355 4 lijnen <b.g.g 2861 of 21601 M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel 102; Temeuzen Brouwerljstr. 2; Zierlkiee N_Bogerd8ti_C^60^jel^ ATOOMEXPLOSIE nr. 20 en nr. 21. Ook in de Sovjet-Unie een explosie De week is begonnen met atoom-ontploffingen. De Amerikaanse com missie voor atoom-energie maakte namelijk bekend, dat op het proefter- rein by Las Vegas de jongste Amerikaanse atoomkern-ontploffing tot stand werd gebracht en tezelfder tyd deelde Joseph Short, Truman's se cretaris in het Witte Huis mede, dat ook in de Sovjet Unie een ontplof fing heeft plaats gevonden. Deze „Russische explosie" noemde Short „klaarblijkelijk een onderdeel van een serie proefnemingen." Short ge bruikte niet het woord „bom", zoals in het begin van deze maand, toen hy de ontploffing van een tweede atoombom in Rusland bekend maakte. Een woordvoerder van de commissie te Las Vegas verklaarde, dat de „Amerikaanse explosie" tot doel bad om na te gaan of atoomwapens kun nen worden aangewend ter ondersteuning van de landstrijdkrachten. Joe Maclain van de „Las Vegas Review Journal", die de laatste ont ploffing heeft bijgewoond, verklaarde, dat niet-officiële waarnemers tot de slotsom zyn gekomen, dat de ge leerden erin geslaagd zyn een „baby atoombom" te vervaardigen en tot ontploffing te brengen. Dit zou be tekenen, dat het thans mogelijk zou zijn atoom-projectielen te vervaar- idigen, waarvan de vernielende uit werking niet veel groter zou zijn dan die van een granaat van een zwaar stuk geschut. Hiermede zou een nieuw hoofd stuk in de geschiedenis der bewape ning zijn begonnen, daar het moge lijk zou zyn geworden het meest ver nietigende wapen, dat de mensheid ooit heeft gekend, in zyn uitwer king te beperken en het geschikt te maken voor vervaardiging op grote (re) schaal en gebruik voor tactische doeleinden, dus voor steun aan de landstrijdkrachten. Kantlijn Het vierde grote na-oorlogse par ty-congres der Kath. Volkspar ty heeft enkele opmerkelijke feiten opgeleverd, die verdienen ook in deze rubriek even in de algemene aandacht te worden geschoven. Daar was byv. in de eerste plaats de dis cussie in eigen kring in de Katho lieke pers reeds geruime tyd aan de gang overigens die het duidelijk maakt, dat het toch niet altijd even eenvoudig zou zijn voor de politieke leiders van het Katholieke volksdeel om de zo waardevolle eenheid ook in het politieke leven te handhaven. Maar met de verkiezingen in zicht, schrikt men er blijkbaar toch van terug het werkelijk op een scheuring te laten aankomen. Er is de laatste tyd een groep Katholieken, die onder leiding van de Nijmeegse hoogleraar Duynstee oppositie voerde tegen de .linkse" nelgingen, die zy in hun par tij menen te moeten onderkennen en bij deze groep heeft zich thans de oud-minister van Steenbergen open lijk aangesloten. Men spreekt sinds gisteren dan ook van de groep-Steen- berghe, met wie men in de K.V.P. blykbaar toch tot een accoord wil komen. Er worden besprekingen ge voerd door het dagelyks bestuur der party en de leiding van de Tweede Kamer-fractie met vertegenwoordi gers van de oppositiegroep. Partij voorzitter Andriessen heeft medege deeld, dat de besprekingen welis waar nog niet tot afsluiting zyn ge komen, maar dat zij toch werden ge kenmerkt door een sfeer van weder zijds vertrouwen, begrip en waarde ring. Wie dus illusies mocht koeste ren over een breuk in het Katholieke politieke front, kan wel vast aanne men, dat het zover wel niet zal ko men! In de tweede plaats willen we hier een uitlating van prof. Romme, de leider der Tweede Kamerfractie der K.V.P., ten aanzien van de P. v. d. A. citeren. Prof. Romme verzekerde zyn aanhang dat er geen sprake van is, dat de K.V.P. door haar samengaan met de P. v. d. A. in socialistische structuurverhoudingen zou verzinken. Daar zijn we ais fractie zelf bij", luidde zo ongeveer zyn commentaar, maar hy wees er toch op, dat in be paalde opzichten waakzaamheid wel degelijk geboden blijft voornamelyk met betrekking tot net financieel- economisch gedeelte van het onlangs gepubliceerde urgentieprogram van de P. v. d. A., waarin hy min of meer een herleving van de gedachten, die aan de interpellatie-Nederhorst ten grondslag lagen, meende te moeten onderkennen. „Het Vrije Volk" maakte in dit verband reeds de opmerking, dat het er wel naai* uitziet, dat de gedachten van prof. Romme over een „brede basis" voor het kabinet zich enigs zins aan het wijzigen zijn. Was het bij de jongste regeringscrisis nog een zoeken naar een brede samenwerking met de P. v. d. A. naast de K. V. P. op het eerste plan, uit de jongste uitlatingen van de Katholieke leider krijgt men toch wel de indruk, dat hy o.a. onder druk van de rech tervleugel van zyn eigen party er steeds meer toe overhelt de P. v. d. A. als „aanvullende factor" te gaan beschouwen. Wanneer dit inderdaad zo is, dan geloven wy, dat de verkiezingen, die volgend jaar op 25 Juni in ons land zullen gehouden worden, en de daar op onvermydelyk volgende besprekin gen voor de vorming van een nieuwe regering een ongemeen interessant aspect zullen krijgen. Ad int. McClain verklaarde; „Ut bevond mij op een heuvel, tachtig A hon derd kilometer van het proefterrein. By het aanbreken van de dag nam ik slechts een ogenblik een hevig lichtschijnsel waar. Daarop zag ik een witte rookkolom omhoog stij gen. Aan de voet was deze kolom Gruweldaden uit de oorlog thans berecht. Te Keulen is Maandag het proces begonnen tegen de 51-jarige arts dr. Alfred Leu, die wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan het doden van 80 kinderen, toen hij van 1941 tot 1944 hoofd van de afdeling krankzin nige kinderen in het ziekenhuis Sach- senburg by Schwerin was. Dr. Leu deelde mee, dat in het ge heel meer dan honderd kinderen van zyn afdeling op bevel van het toen malige ministerie van binnenlandse zaken „uit barmhartigheid" waren gedood. Naar hy verklaarde kregen deze kinderen een tien tot dertigvoudige dosis van een slaapmiddel toegediend. Hiervoor zouden hoofdzakelyk zeèr ernstige gevallen zyn uitgezocht. Vol gens beklaagde had men in vele ge vallen gepoogd door het doen van foutieve opgaven kinderen van de dood te redden, hetgeen hemzelf by meer dan honderd kinderen was ge lukt. Tot zyn verdediging voerde dr. Leu aan, dat vaak ouders van krank zinnige kinderen by hem waren ge komen om te vragen de kinderen uit hun lyden te helpen. De directeur van het betrokken ziekenhuis heeft reeds in Mei 1945 zelfmoord gepleegd. Men verwacht dat Woensdag uitspraak in deze zaak zal worden gedaan. Schepen vergaan. Het Britse schip „Pandora" is bij de Noordoostkust van Engeland ge zonken. Zes leden van de bemanning zijn waarschynlyk verdronken. Sinds Zondagmiddag wordt het Griekse vrachtschip „Kyvernites", dat met een lading kolen op weg was naar Helsinki, vermist. Gevreesd wordt, dat het schip is gezonken en dat de bemanning van 30 koppen om het leven is gekomen. zeer smal, terwijl zy aan de top de vorm van een paddestoel aannam. Ik kon de hoogte, die de rookkolom bereikte, niet schatten. Na tien of vyftien minuten was de rook ver dwenen. dit in tegenstelling tot de atomische ontploffingen van de afge lopen winter, wAarby de rookwolken ruim een half uur bleven hangen. Volgens een niet-offlciële schat ting is deze ontploffing de 21ste die tot dusver tot stand gebracht is, n.I. 18 door de V.S. en 3 door de Sowjet-Unie. Aardbevingen op Formosa 800 doden. Op het eiland Formosa werden Maandag 179 aardschokken geregis treerd. Deze aardbevingen hebben volgens de jongste berichten 800 slachtoffers gemaakt. Tal van hulzen zyn Ingestort. Maarschalk Tsjiang Kai Sjek heeft 200.000 dollar ter beschikking gesteld om de getroffenen bij te staan. De aardbevingen hebben bovendien mijngasontploffingen veroorzaakt in twee steenkolenmijnen nabij Taipen. Dertien mynwerkers zijn omgekomen en zeventien gewond. Griekenland en Turkije thans tot Atlantisch Pact toegelaten. De raad van plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van het Noordatlantische verdrag, heeft Maandag het protocol gete kend, waarin de toetreding van Griekenland en Turkye tot het pact officieel is vastgelegd. In tegenwoordigheid van een klein aantal Nederlandse en Amerikaanse autoriteiten heeft Maandag Mr. Selden Chapin, ambassadeur der Verenigde Staten in ons land, in zijn ambtswoning aan mevrouw den Ouden de „Silver Star" uitgereikt, waarmede wylen haar echtgenoot, luitenant kolonel den Ouden, voormalig commandant van het Nederlands detachement in Korea, door de Amerikaanse regering posthuum werd. onderscheiden. Mevrouw den Ouden neemt de posthuum verleend© onderscheiding in ontvangst. Besprekingen over vredes verdrag tussen Indonesië en Japan. Een Indonesische delegatie zal in Japan besprekingen gaan voeren over het sluiten van een afzonderlyk vre desverdrag tussen beide landen. Een andere Indonesische delegatie zal Japan bezoeken voor het voeren van handelsbesprekingen. Nederlandse kustvaarder leed schipbreuk bij Finland Een Finse reddingsboot heeft de bemanning van het Nederlandse mo torschip „Jan Kreumer", dat voor de Finse kust aan de grond is gelopen, aan boord genomen. Twee bergings schepen liggen by het schip, dat wa ter maakt. Hoge zeeën verhinderen de berging. Socialisten doen niet mee aan Argentijnse verkiezingen. Dr. Alfredo Palacios, de 71-jarige „vader van het socialisme" in Ar gentinië, heeft besloten zich geen candidaat te stellen bij de algemene verkiezingen die volgende maand worden gehouden. Hy heeft zijn par tygenoten opgewekt niet aan de ver kiezingen deel te nemen wegens de vele socialisten, onder wie Candida- ten, die zich in arrest bevinden of tegen wie arrestatiebevelen zyn uit gevaardigd. De heren Paul Collaer, programma leider van de Belgische Nationale Radio- omroep en Franz André. eerste dirigent en directeur van het symphonieorkest van die omroep, zijn benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje-Xassau. Al.l.F. VERGUNNINGEN INGETROKKEN. Britten controleren verkeer in Suez-Kanaalzöne. De Engelse regering heeft Maandagavond medegedeeld, dat zy alle ver gunningen voor wapenleveranties aan Egypte heeft Ingetrokken. Boven dien hebben de Engelsen gisteren de contröle op alle verkeer in de Suez- Kanaal-zóne overgenomen. Alle treinen en voertuigen worden door Brit se soldaten onderzocht.. „Wy kijken uit naar verborgen wapens", aldus een Britse woordvoerder. Op de weg van Cairo naar Suez hebben de Brit ten met behulp van tanks een wegversperring gemaakt. Een Egyptische juridische autoriteit, die in nauw contact staat met de Egyptische regering, heeft Maandagavond laat verklaard, dat, indien En geland niet zyn troepen uit de Suez-Kanaalzöne terugtrekt, Egypte de kwestie voor de Veiligheidsraad zal brengen. A.F.P. meldt uit Cairo, dat de di rectie van de spoorwegen heeft be paald, dat geen kaartjes voor de Kanaalzóne meer mogen worden verkocht. Reizigers kunnen slechts tot Zagazig. een van de belangrijk ste steden in de Nyldelta, reizen. Het gehele spoorwegverkeer tussen Cairo en Ismailia, Port Said en Suez is verbroken. Ook weigeren de spoorwegen voor de Kanaalzóne be stemde goederen aan te nemen. Het overbrengen van 3500 man schappen luchtlandingstroepen van Cyprus naar de Suez-zóne, is thans voltooid. Twee escadrilles van de R.A.F. zyn uit Engeland naar het hoofdkwartier in de zóne overge bracht. De Britse kruiser „Liverpool" Is Nederlands deelneming aan Europees leger van belang. Hervc Alphand, de Franse verte genwoordiger in de Atlantische raad van olaatsvervangers. heeft Maandag Londen de nadruk gelegd op het belang van de Nederlandse deelne ming aan een in te stellen Europees leger. Aiohand, die voorzitter is van de con "eren»',', welke thans te Parijs over het Europese leger wordt gehou den, bracht de raad verslag uit over de vorderingen der besprekingen in Öe Franse hoofdstad. Alphand deelde mede dat te Parijs overeenstemming Is bereikt over het beginsel van de eenwording en over de wyze waarop legering en verplaat sing der troepen zullen geschieden By dit militaire gedeelte der bespre kingen wordt nauw contact onder houden met het hoofdkwartier van generaal Eisenhower. De Italiaanse delegatie heeft voor gesteld het Europese parlement, dat tegelykertyd met de instelling van een Europees leger tot stand zou moeten komen, rechtstreeks uit de deelnemende staten en niet via de zitting hebbende volksvertegenwoor digingen te doen kiezen. Dit voorstel wordt thans te Parys bestudeerd. Geen kentekens voor bromfietsen. Naar aanleiding van een door de K.N.A.C. ingediend adres, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat meegedeeld, dat van de invoering van de kentekenregeling voor bromfiet sen zoals thans in het wegenverkeers reglement is bepaald, wegens de daaraan verbonden hoge kosten zal moeten worden afgezien. Een nieuwe regeling voor de bromfietsen is thans in een vergevorderd stadium van voorbereiding. MET RADAR OM DE REGEN HEEN. Kapitein van Noorden en schipper Jasperse: één loflied In Vlissingen werd weer een prachtschip gebouwd. De driekleur fier in top, met ranke steven trots het brede Scheldewater klievend, kwam Maandagmiddag de Alberto Dodero na zijn driedaagse proefvaart in Vlisslngen terug. Het hypermoderne, 11.000 ton metende Ar- gentynse emigrantenschip had zich meer dan kranig gehouden. By volle kracht werd een snelheid van 19,37 knopen bereikt, een resultaat ver bo ven de verwachting. De dienstsnelheid, die onder alle omstandigheden ge handhaafd kan worden, bleek 17 mijl. Het brandstofgebrulk lag uitermate gunstig. De vertegenwoordigers van de Argentijnse opdrachtgevers waren zeer voldaan over dit zusterschip van de Maipu: een rustig, triHingvrQ schip, eenvoudig maar doelmatig met plaats voor 800 passagiers, toegerust met de modernste navigatiemiddelen cn bovendien een snel, een sierlijk, een mooi schip! Eveneens tevreden waren de gasten, die het voorrecht hadden, deze proeftocht mede te kunnen maken. En tevreden was ook de directie van de N.V. Kon. My. „De Schelde", waar dc Alberto Dodero gebouwd werd. Kapitein J. M. van Noorden heeft tijdens de proeftocht naar Newbiggin ten N. van Newcastle op de comman dobrug gestaan. Hy is een gepension- neerd koopvaardy-officier en met me nig goed schip heeft hy de oceanen bevaren. Tydens de bouw van de drie emigrantenschepen voor de Argenty- nen in Nederland heeft hy toezicht fehouden. Het laatste, de Alberto Do- ero, heeft hij zelf aan de practijk ge toetst. Hy voelt zich ietwat opgelaten als hy geïnterviewd wordt. Wat zal een landrot snappen van de deugden van een schip Zo groot echter zyn die deugden ditmaal, dat de lof zich niet laat remmen. MET RADAR OM DÉ REGEN HEEN! Die drie Argentynen zyn de eer ste schepen ter wereld, die volledig voldoen aan de eisen, die In de laat ste conventie gesteld worden. Tech nisch zyn ze zo volmaakt uitgerust, dat je er wonderen mee kunt doen. Er hing by het vertrek Zaterdag een mist zo dik, dat je het vroeger wel uit je hoofd zou hebben gelaten te vertrekken. Nn voeren we op onze ra dar op de Noordzee volle kracht! Zondagavond hebben we regenbuien gehad, zware buien. Maar als we ge wild hadden, hadden we met behulp van onze radar die regen uit de weg kunnen gaan. Je ziet zowaar de buien tydig aankomen! En dan hebben we hier aan boord ook de Decca-navigator, nog nergens te koop, alleen maar te huur. Met behulp van radlobeams en speci ale Deccakaarten, hebben we blind gevaren op onze automatische stuur inrichting, uren achtereen en we wis ten van seconde tot seconde precies waar we waren Zo zingt kapitein van Noorden de lof van zyn schip, dat wendbaar bleek en snel en waarmee hij byna wonde ren kon doen. Maar hy is niet de enige. Het moge waar zyn, dat de honderden passa giers wellicht meer nog dan van de maritieme deugden, de snelheid en de technische wonderen onder de indruk zijn gekomen van de genoegens van tafel en glas. die een op volle toeren draaiende keuken van een passagiers schip (onder bevel van een meesterlyk chef-kok!) de opvarenden weet te be reiden. Maar een is er zeer zeker ge weest nog aan boord van de Alberto Dodero, die het wonder van een hy permodern emigrantenschip inder daad ook als een wonderschlp onder ging- Dat was schipper Jasperse. Hy heeft voor de oorlog met de Vlissin gen 13 op de Noordzee gevist. Nu maakte hij als brandwacht de proef vaart met de Dodero mee. In de machinekamer stond hy, toen hy gestrikt werd voor een bliksemin- terview. Wjjdbeens. In een donker blauwe zeemansjekker, onder een donkerblauwe zeemanspet. Dat is nou de eerste keer. me neer, zei hij, dat ik de kans krijg om met zo'n oceaanreus mee te varen en ik kom er maar niet op uitgekeken. Ik gun me geen tyd om te slapen en er zullen er hier aan boord wel zyn. die veel meer hebben dan alleen maar eenvoudige vissershersens en er net zo min by kunnen als ik: zo'n schip, zoveel mensen, zoveel apparaten, waar je alles mee kunt doen. zo'n schip gaat daar voor het eerst in het water en alles loopt op rolletjes! Schipper Jasperse. hy was inderdaad een der laatsten, cie 's avonds in zyn kooi ging, hy was er als eerste weer uit. En hij zwierf door het schip met ogen, die fonkelden van genot en steeds was er een nieuw wonder, dat klaar stond om ontdekt te worden! AFSCHEID. Kapitein van Noorden en zyn brandwacht, samen is dat: een loflied op een schip. Dat schip gaat over nog geen veer tien dagen voor goed uit Vlissingen weg. En Vlissingen is een stad van scheepsbouwers. Er zullen er in de komende dagen heel wat zyn, die naar de buitenhaven lopen, om de Alberto Dodero nog eens te zien. Hun handen hebben dat schip gebouwd, hun hoofden hebben het ontworpen. En als de Alberto Dodero dan werkelyk gaat, dan zullen hun ogen het nastaren vanaf de Boule vard, onder het standbeeld van de Ruyter. Want een schip, dat in Vlissingen gebouwd werd, is om zo te zeggen vlees en bloed van Vlisslngen zelf. Het laat een leegte achter als het weg is. Er is een grote troost: de schepen, die Nederland bouwde, zijn Neder lands glorie. Zy geven onze naam een klank als een klok. Dat de Alberto Dodero dan vare! Want nog altijd geldt, wat Werumeus Buning in '34 al zong: Dat Holland een land aan het water is, Waar de scheepmakershamer de hartslag is. Dat Holland benauwd en armzalig is Wanneer het geen schepen bouwt! Maandagavond uit Valctta (Malta) naar Tripolis vertrokken teneinde het derde bataljon grenadiers en andere troepen, die in de nabijheid van deze stad zijn gelegen, naar Suez over te brengen, indien dit noodzakelijk mocht blyken. De ver sterkingen, die Engeland naar de Suez-Kanaalzöne en de Soedan zendt, zullen naar schatting 12.000 man omvatten, wanneer de troepenbewe gingen zyn voltooid. Tengevolge van het ingrypen van de politie by een wervingsactie voor „vechtgroepen" te Cairo, zyn vtjf personen gewond. Verschillende ar restaties werden verricht. De „Al Isjterakya", de uiterst rechtse na tionale socialistische party van Ach- med Hoessein, organiseert deze ac tie om de Engelsen tegen te wer ken. DE SOEDAN. Verwacht wordt dat de Egypti sche regering binnenkort de „af schaffing" van de gouverneur-gene raal van de Soedan zal afkondigen. De gouverneur-generaal regeert de Soedan namens Engeland en Egyp te. Hy wordt benoemd door koning Faroek op voordracht van Engeland. De huidige gouverneur-generaal is Sir Robert Howe. Voorts zou de Egyptische rege ring het plan hebben om de kwestie van de gouverneur voor de Veilig heidsraad te brengen. Engeland heeft inmiddels aange kondigd, dat het niet accoord zal gaan met de afschaffing van de post van gouverneur-generaal van de Soe dan. ACHESON BEZORGD. In een vraaggesprek heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Acheson, verklaard, dat de toestand in het Midden-Oos ten hem zorgen baart. Hy zei. dat de Verenigde Staten door middel van de Verenigde Naties en de organi satie van het Atlantisch Pact moeiten doen om te voorkomen dat de gebeurtenissen in het Midden- Oosten de rest van de wereld in ge vaar brengen. Gemeentewerkman vermoordde zijn hospita en haar poesen. Toen Zondagavond laat de heer en mevrouw A. B. wonende aan De la Reyweg te 's-Gravenhage thuis kwa men van een weekend buiten de stad, roken zy by het openen van de voor deur een scherpe gaslucht. Zy haast ten zich naar de eerste etage, waar de pleegmoeder van mevrouw B. woonde. In de keuken, kwamen zij tot een afschuwelijke ontdekking, De 58-jarige mevrouw A. C. de M. lag gewurgd voor de aanrecht. Aan haakjes bij de keukendeur hingen le venloos haar twee rode katten en in een leunstoel, eveneens in de keuken trof men de 65-jarige huisgenoot H. J.S. aan. die door gasverstikking een einde aan zyn leven had gemaakt. De onmiddellijk gealarmeerde re cherche kwam tot de conclusie, dat S. reeds in de loop van de Zaterdag mevrouw de M. brj wie hy sedert een half jaar inwoonde, met een touw had gewurgd. Het was bekend dat de verstandhouding tussen de twee de laatste weken veel te wensen overliet en S., gemeentewerkman van beroep, een hekel had aan de twee grote rode katten, de lievelings dieren van zijn slachtoffer. In een afscheidsbrief schryft S„ dat hevige desillusie hem tot zyn daad heeft gedreven. Ontploffing^ van olietank in Russische zone van Oostenrijk. Maandagavond heeft zich een ont ploffing voorgedaan in een grote olietank in de olievelden van Zis- tersdorf. in Neder-Oostenryk, die in de Russische zóne zijn gelegen, In de tank bevond zich twee duizend ton olieproducten. Er brak brand uit, waardoor ook andere tanks, waar in 5 millioen liter olie, in brand ge raakten. Honderden brandweerlieden trachten thans de brand te beperken. Veel olie werd afgevoerd naar de ri vier de Thaya. DE VOORSPELT: VRU KOUD. Geldig tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien, vooral in de kustprovincies. Meest matige wind tussen West en Noord. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1