PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wapenstilstandsbesprekingen in Korea kunnen weer beg innen Levendige actie tegen R.T.M. op Schouwen en Duiveland Vandaag 0£ BILT EGYPTE EIST TERUGTREKKING VAN BRITSE STRIJDKRACHTEN STAKING IN BELGIE AFGELAST 194e Jaargang-No. 249 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. J ectie F. van de Velde en F. B. r i Boer. Adj. W. de Pagter. Koofdred. G. Ballintijn. PL verv.s W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week. f 4.55 p. kw., fr. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 22 Oct. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» imax 8 regei») van 1-5 regel» f 1-— leder* regel meer 20 cent. „Brieven o( adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Tcrneuzen Brouwerij»tr. 2; Zierikzee .N EINDELIJK OVEREENSTEMMING. „L. Neutrale zones konden tenslotte toch vastgesteld worden De verbindingsofficieren der verbondenen en van de communisten heb ben Zondag algehele overeenstemming bereikt over de voorwaarden waar op de wapenstilstandsbesprekingen in Korea zullen worden hervat. De overeenkomst zou vandaag worden getekend. De overeenkomst bepaald o.m., dat rondom Kaesong en Moensan, waar de delegaties der communisten en van de verbondenen zullen verblijven, neutrale zones komen met een straal van ongeveer vijf kilometer. De weg tussen Moensan en Kaesong, die ongeveer 85 km lang is, zal door een cor ridor lopen van 400 meter breedte, waarin geen militaire acties zullen mogen worden uitgevoerd. Een gebied rondom Pan Moen Djon, waar de eigenlijke besprekingen zullen worden gevoerd, met een straal van bijna een kilometer, wordt tot neutrale zöne verklaard. Beide partijen zullen in het gebied, waar de besprekingen worden ge voerd, veiligheidspatrouilles handha ven. Elke party zal, wanneer zy zich achter haar eigen linies bevindt, zelf verantwoordelijk zijn voor de hand having van de veiligheid aldaar. Nog vóór Donderdag een nieuw Russisch vredes aanbod? De diplomatieke medewerker van de „Sunday Dispatch" meldde Zon dag dat de Russen een „fluistercam pagne" zouden zijn begonnen, waarin er op wordt gewezen dat de Sowjet- Unie binnen afzienbare tijd haar laatste grote vredesaanbod zal doen. Volgens sommige kringen zou dit aanbod aan de vooravond van de Britse verkiezingen worden gedaan. Ook Paul Hoffman, de voormalige administrateur van het plan-Mars hall, is van mening, dat de dag wel dra zal kunnen aanbreken, dat de Sowjet-Unie bereid is het „ijzeren gordijn" op te trekken en ernstig te spreken over internationale ontwape ning. Hoffman deelde dit mede ty- dens een lezing gewijd aan de nage dachtenis van senator Vandenberg. Amerikaans ambassadeur bij het Vaticaan benoemd. President Truman heeft generaal Mark W. Clark benoemd tot ambassa deur bij het Vaticaan. Generaal Clark is de eerste Amerikaanse ambassadeur bij de H. Stoel. Het bericht van zijn benoeming heeft in Vaticaanse krin gen grote voldoening gewekt. Het Amerikaanse Congres moet de benoe ming overigens nog goedkeuren. Zoals men zich zal herinneren trad tot voor enige tijd Myron Taylot op als persoonlijk vertegenwoordiger van president Truman bij het Vaticaan. Myron Taylor had echter niet de rang van ambassadeur. „Deutschland über alles" met nieuwe woorden. Zondag heeft het partijcongres van de Christen-Democratische Unie te I Karlsruhe eenstemming besloten het „Deutschland, Deutschland über alles" als officieel volkslied te erkennen. Daar men meende, dat de oorspron kelijke tekst aanstoot zou kunnen ge ven zal de volgende hymne gezongen worden: „Einigkeit und Recht und Freiheit, sind des Glückes Unterpfand, Blüh im glanze dieses Glückes, bliihe Deutsches Vaterland." Het congres heeft voorgesteld, dat kanselier Adenauer president Heuss zal verzoeken het nieuwe volkslied af te kondigen. Maatregelen tegen bezetting van enclave van Steinstücken Het wachten is op de goedkeuring uit Washington. De Amerikaanse bevelhebber in Berlyn, General Mathewson, en de West-Berlynsc burgemeester Reuter hebben plannen uitgewerkt voor te genmaatregelen naar aanleiding van de bezetting van de West-Berlijnse en clave Steinstücken door de Oost-Duit se volkspolitie. Het wachten is op toestemming van Washington om de maatregelen van kracht te doen worden. Toren stortte in tijdens Mis voor Eva Peron. Te Boca, een voorstad van Buenos Aires, is Zondag de toren van een kerk ingestort, toen een mis gelezen werd voor het herstel van Eva Peron, de echtgenote van de Argentijnse president. Voor zover bekend zyn ze ven personen om het leven gekomen en twintig anderen zwaar gewond. Storm en regen eiste mensenlevens in Zuid-Italië. In de afgelopen vijf dagen zijn in Zuid-Italië, Sicilië en Sardinië ten minste 100 personen om het leven ge komen tengevolge van storm en zware regenval Honderden steden en dor pen hebben zware schade geleden. Op Sardinië zijn gehele dorpen geëvacu eerd. Het zal echter nog maanden du- ïcn voor het totale verlies geraamd zei zijn. Aan de overeenkomst zal een pro tocol worden toegevoegd, waarin punten als het optreden van guerrilla strijders en de wijze waarop een on derzoek zal worden ingesteld naar beweerde neutraliteitsschendingen, zullen worden geregeld. SUCCES VOOR DE VERBONDENEN. Een woordvoerder van de verbon denen heeft meegedeeld, dat tanks van de verbondenen Zondag zyn door gedrongen tot op ongeveer anderhal ve kilometer van Koemsong, een cen trum van de Noordelijke verbindings lijnen aan het centrale front Infan terie van de Ver. Naties bevond zich op ongeveer 3 km. van de stad. Ten gevolge van de opmars van de ver bondenen werden de Noordelyken ge noodzaakt hun linies rondom Koem song te verkorten. Elders langs het front was weinig activiteit. De moord op de premier van Pakistan. Zoonlje van moordenaar moei helpen medeplichtigen op le sporen. Zondag heeft de politie in Rawal pindi het tienjarig zoontje van de moordenaar van de premier van Pa kistan Liaquat Ali Khan gevonden, dat in de straten rondzwierf. Het kind was na de aanslag verdwenen. Men hoopt door het kind eventuele mede plichtigen aan de moord te kunnen opsporen. Volgens Radio-India, heeft de nieu we Pakistaanse premier, Nazzimoed- din, verklaard, dat hij de politiek van zijn voorganger zal volgen. Hij heeft de wens uitgesproken, dat het geschil tussen India en Pakistan op vreedzame wijze geregeld zal worden. Nazimoed- din uitte de wens, dat het volk van Kasjmir zelf over zijn toekomst zou mogen beslissen „zonder druk of in menging". Sneltrein overvallen op Java. Bende doodde vier militairen. Een gewapende bende heeft de sneltrein van Djakarta naar Soera- baja tussen Djatibareng en Pagden- baroe overvallen. Vier militairen, die met de trein meereisden, werden gedood en twee leden van ae mari ne ontvoerd. De 200 reizigers werden van alles beroofd en de bagagewagen werd geplunderd. - ALLIANTIE MET DE SOWJET-UNIE ,,Wij willen niets meer met de Britten te maken hebben, tot ze zijn vertrokken". In een protestnota, welke namens de Egyptische regering aan de Britse ambassadeur te Cairo werd overhandigd, wordt o.m. gezegd, dat de Britse autoriteiten in de kanaal-zóne optreden alsof zy zich bevinden in een over wonnen gebied, dat geheel aan haar genade is overgeleverd. De nota somt een aantal incidenten op, die zich sinds 16 October hebben voorgedaan en die geweten worden aan provocatie door het verschijnen van Britse strijd krachten en pantserwagens, die door de straten van Ismailia en Port Said trokken, toen de bevolking uiting gaf aan haar vreugde over het opzeggen van het Brits-Egyptische verdrag. De aanval van de Britten op een Egyptische post nabij de brug, waar- bq volgens de nota twee Egyptische soldaten werden gedood, vyf gewond en 25 gevangenen werden gemaakt, wordt een „onbegrijpelijke daad" ge noemd, tenzy het Britse commando zich in staat van oorlog met Egypte zou beschouwen. Tenslotte wordt de Britse regering verzocht onmiddellyk ai haar stryd- krachten uit de kanaalzone terug te trekken, zulks in overeenstemming met het opzeggen door Egypte van het Brits-Egyptische verdrag van 1936. De Britse nota van jl. Vrydag werd door de Egyptische regering verwor pen. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Mohamed Salah El Din Pasja, heeft op een persconferentie verklaard, dat Egypte zich door niets zal laten afleiden van de koers, die het thans met betrekking tot Enge land volgt. Egypte is vastbesloten niets meer met de Britten te maken te hebben, tot zij dit land verlaten. Volgens „Al Mlsrl", een vooraan staand dagblad, moet Egypte er naar streven „een alliantie met de Sowjet- Unie te sluiten tegenover het Westen, dat zijn krachten tegen ons mobili seert". De vice-minister van binnenlandse zaken, Badawi Chalifa Pasja, deelde mede, dat bij een incident te Port Said een pantserwagen van de Britten het vuur heeft geopend op een Egyp tisch legerkamp, waarby een Egypti sche schildwacht om het leven zou zyn gekomen. De toestand in de kanaalzone is overigens op het ogenblik vrij rustig. Britse troepen zyn het douane gebied van Suez binnengetrokken, nadat de Egyptenaren het hadden verlaten. De spoorverbindingen tussen Cairo en Suez functionneren weer normaal. In Port Said en Ismailia werd het be heer door de Britse militaire autori teiten aan de Egyptische burgerlijke politie overgedragen, nadat de nor male toestand was hersteld. MEER TROEPEN EN VLOOTEENHEDEN. Inmiddels zyn meer troepen van Cyprus naar de kanaalzone overge bracht en zyn ook nog verscheidene vlooteenheden van Malta naar het Suezkanaal vertrokken. Een infante riebrigade in Engeland zelf is aange zegd, dat zy zich gereed moet maken voor „dienst in het Midden-Oosten" Het nieuwste schip gebouwd op de werven van de Kon. Mij. „De Schelde", het m.s.. „Alberto Dodero", verlaat de sluizen te Vlissingen. Begin November voort zetting Uniebesprekingen. Dc besprekingen over de herzie ning van het Uniestatuut zullen be gin November worden voortgezet. Dit deelde de waarnemend HOjje Commissaris van Indonesië In Ne derland mr Djoemhana, Zaterdag avond mede bij zyn terugkeer in ons land. Mr. Djoemhana heeft een kort bezoek aan Indonesië gebracht om besprekingen te voeren met zijn regering. Hij deelde mede. dat over tien da gen de Indonesische delegatie voor •de algemene vergadering van de Verenigde Naties in Parys zal ver trekken. Deze delegatie staat onder leiding van de minister van buiten landse zaken, de heer Socbardjoe. Het is nog niet bekend zo deel de mr. Djoemhana mede wie aan de voortgezette besprekingen van Indonesische zyde zullen deelnemen, doch uiteraard zal de heer Socpomo hierby wederom aanwezig zijn. Het is niet uitgesloten, dat de Uniebe sprekingen deels ln Parijs ert* deels in Den Haag zullen worden gevoerd. Stichting voor de Landbouw is het niet eens met prijsbeleid Melkprijs van 20 cenl noodzakelijk De Stichting voor de Landbouw kan zich niet verenigen met het prijsbeleid, dat minister Mansholt voor het volgend jaar heeft voorbe reid. Zij wenst handhaving van een lonend prijsniveau voor de voor naamste landbouwproducten basis producten), waarmede in het alge meen een rendabele productie voor de verschillende bedryfstypen wordt verkregen. In het byzonder is de Stichting het niet eens met de prys voor de melk. Zij is van oordeel, dat een ge middelde minimum-garantieprijs voor alle geproduceerde meik van 20 per 100 kg. melk met een vet gehalte van 3 y2 gecombineerd met een in het algemeen vrye uit loop van de prijzen naar boven, min stens noodzakelyk is voor het waar borgen van een lonende melkpro ductie. Zy stelt zich hierbij voor, dat by 'n dergelijke prijsgarantie het Zuivelfonds in zijn huidige vorm kan worden gehandhaafd. Maria Mazini na twee jaar weer thuis. ZIJ ONTVLUCHTTE INRICH TING VOOR ZENUWZIEKEN. Een 19-jarig meisje, dat twee jaar gèleden uit een Engelse inrichting voor zenuwzieken vluchtte, is door bemiddeling van de Amsterdamse vreemdelingendienst teruggegeven aan haar ouders, die al die tya niets van hun kind hadden vernomen en dachten dat zy dood was Het meisje, Maria Mazini, wei gerde uit angst om teruggestuurd te worden naar de inrichting waar uit zij verdween en haar identiteit bekend te maken en pas na lang zoeken is het de vreemdelingen dienst gelukt uit te vissen wie het meisje is. Zy is met een zeeman na allerlei omzwervingen in Nederland aangekomen en als jongen gekleed in Amsterdam van boord gegaan, waar zij terecht kwam by de vreem delingenpolitie. Scotland Yard spoorde in Londen de ouders van Maria op, die onmid dellyk een brief schreven aan haar dochter om zo vlug mogelyk naar huis terug te keren. Met deze brief en 'n bericht van de inrichting, dat men daar geen prijs meer stelt op de aanwezigheid van Maria, is zy Zaterdag op de boot gegaan naar Harwich. Het ..Mazlni-drama" heeft daarmee een happy ending gekre gen. Regering willigde eisen van vakbonden in. Na afloop van een vergadering van de nationale paritaire raad is mede gedeeld dat de Belgische regering het standpunt van de vakbonden heeft aanvaard en een loonsverhoging van een halve franc per uur aan de hand arbeiders en van 100 franc per maand voor de employé'» heeft toegestaan. De minister van arbeid, Van den Daele, heeft verklaard, dat de regering in verband met het afwijkende standpunt van de werkgevers besloten heeft de loonsverhoging door middel van een wet op te leggen. De werkgevers hebben nl. gewei- ferd af te zien van hun standpunt, at de lonen op grond van de be staande overeenkomsten afhankelijk zijn van het indexcijfer der kleinhan delsprijzen. Zij betoogden, dat een nieuwe loonronde pas kan ingaan, zo dra het indexcyfer (dat thans op 417.1 staat), het cijfer 420 heeft be reikt. Van de zijde der vakbon den werd daartegen aangevoerd, dat dit indexcijfer geenszins de gestegen Oude man neergeslagen en beroofd. De politie uit Geleen heeft in sa menwerking met de Venlose politie de 29-jarige A. M. uit Venlo aange houden, die er van beschuldigd wordt in de nacht van Vrydag op Zater dag een overvar te hebben gepleegd op de 81-jarige B. te Geleen. M. zou onder een vals voorwend sel het huis van B die alleen woont, zijn binnengedrongen en hem met een zwaar voorwerp tegen de grond hebben geslagen. Met een buit van ruim 700 gulden vertrok hij. De politie heeft M. in verzekerde bewaring gesteld. is het 200 jaar geleden, dat stadhouder Willem IV (Ka- rel Hendrik Friso) werd gebo ren. is het 40 jaar geleden, dal. voor het eerst een vliegtuig by oorlogshandelingen werd be trokken. Het was een Bleriot- toestel, dat een 1-urige verken ningsvlucht maakte van Tri polis naar Azizia in Noord- Afrika. .J GEDEELTELIJKE CAPITULATIE. Koning Faroek spaart sigarettenplaatjes. Een Brits schoolmeisje uit New port (Wales), de 11-jarige Norma Marston, ontving van Koning Faroek van Egypte een chèque van tien pond als dank voor het zenden van drie series sigarettenplaatjes. Norma had ln een courant gelezen, dat de Egyp tische koning deze plaatjes spaart. Schoolkinderen worden thans weer per bus vervoerd Er is een voorlopige oplossing gevonden voor het vervoer van de school kinderen, die uit Westelijk Schouwen scholen te Zierikzee bezoeken en die ernstig gedupeerd waren door de vervoersmanipulaties van de R.T.M. Zaterdag werden besprekingen gehouden in het gemeentehuis te Haamstede en als resultaat daarvan werd een ..zeer voorlopige regeling" door de R.TAI getroffen, waardoor met ingang van heden bussen zullen rijden voor het vervoer der schoolkinderen. De Zaterdagmiddag gehouden verga dering stond onder leiding van de heer M. den Boer, loco-burgemeester van Haamstede. Aanwezig waren de burgemeesters van Renesse, Burgh en Dreischor, de rijkshoofdinspecteur verkeer Rotter dam J. J. Oster Jr., de rijksinspecteur verkeer Zeeland mr. J. L. Nieuwen- huis, de rector van het lyceum te Zie rikzee dr. J. J. Westendorp Boerma en de directeur van de ambachtsschool W. Hack. De R.T.M. werd in deze bijeenkomst vertegenwoordigd door de president commissaris ir. D. de Iongh en de on derdirecteur J. Deïst. Bovendien was het volledige comité van actie aanwezig. Men kwam tot het reeds vermelde voorlopige resultaat. Over de tarieven werd evenwel geen overeenstemming bereikt. Voorlopig betalen de leerlingen, die per bus rei zen, nu een bedrag per maand, dat gebaseerd is op 20 maal de enkele-reis- prijs. Dat is de normale prys, die is vast gesteld in de dienstregeling. Maandag over een week zal weer vergaderd worden te Haamstede door dezelfde instanties om de besprekingen voort te zetten. ACTIE DUURT VOORT. Naar wij vernamen zal het Comité van Actie onverminderd voortgaan met het ontplooien van activiteit. Men is namelijk niet van mening, dat de kwestie thans is opgelost. Voorts werd bekend, dat de com missaris der Koningin in Zeeland waarschijnlijk Woensdag a.s. naar Zierikzee zal komen en dat dan ook de minister van onderwijs, prof. dr. F. J. Th. Rutten onder meer de on derhavige kwestie in Zierikzee zal bespreken. EEN BOYCOT. Intussen heeft de actie, die tegen de R.T.M. werd gevoerd in verband met het vervoer van de schoolkinderen zich uitgebreid tot het goederenvervoer. Donderdag jl. vergaderde te Zierikzee de Neutrale Middenstandsvereniging en ook te Renesse kwamen de mid denstanders bijeen. Deze vergaderin gen droegen een huishoudelijk karak ter en moeten beschouwd worden als vertrouwelijke vóór-vergaderingen, want deze week zal een massale pro test-bijeenkomst op Schouwen worden gehouden. Wan kan medegedeeld wor den. dat in de vóórvergaderingen een voorstel werd aangenomen om het goederen-vervoer per R.TM. te boy cotten. GEHELE VERVOERSPROBLEEM Tenslotte heeft Donderdag nog een deputatie bestaande uit de burgemees ter van Renesse mr. G. F. Lusingh Tonckens, de heer J. M. de Nooyer van Renesse, de rector van het Zie- rikzees Lyceum dr. J. J. Westendorp Boerma, en wethouder R. Gerritsen van Zierikzee een onderhoud gehad met de vaste Tweede Kamer-commis sie voor verkeerszaken. Deze Kamer leden van verschillende politieke rich ting bleken een open oor te hebben voor de klachten. Bij dit onderhoud bepaalde men zich niet uitsluitend tot de kwestie van het schoolkinderenvervoer, maat werd het gehele vervoersprobleem on der de loupe genomen. Wethouder Gerritsen belichtte het algemene vervoersprobleem, dat op Schouwen en Duiveland zo bijzonder klemmend is. kosten van het levensonderhoud vol ledig weergeeft. Gok alle andere door de vakbonden festelde eisen zijn aangenomen. Dit oudt in een verhoging der ouder domspensioenen tot 25.000 franc per jaar (d.i. voor de laagste pensioenen een verhoging met 25 procent), een verlenging van de wet op de huis huren tot einde 1952, waardoor de huren voor de meeste huurders niet verhoogd mogen worden, en 12 dagen wettelyk verlof, waarvan zes dagen dubbel betaald zouden worden. Bo vendien heeft de regering besloten by het parlement een wet op de overwin sten in te dienen. Inmiddels is door het Alg- Belgisch Vakverbond bekend gemaakt, dat de stnkingsaankondigingcn worden In getrokken. Verbouwing ziekenhuizen uit „Haak-in-actie" gelden. Huis voor Johan Bodegraven. Het bedrag van 135.000 gulden, dat het Bouwbedrijf heeft geschon ken aan de Haak-in-actie, zal gro tendeels worden besteed voor uit breiding van drie ziekenhuizen. Voor de rest van het bedrag zul len een paar huizen worden ge bouwd in Hilversum. Indien het ge meentebestuur van Hilversum zyn toestemming geeft, zal één van deze hulzen bewoond worden door de heer Johan Bodegraven, die destyds de Haak-in-actie met zoveel succes heeft geleid. Het bedrag voor de verbouwing van de drie ziekenhuizen zal op de volgende wyze worden besteed: le. Verbouwing van het Ant. van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam voor de opstelling van nieuwe be stralingsapparaten. 2e. Verbouwing van het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht voor uitbreiding van de röntgen- en radio therapeutische afdeling en 3e. Verbouwing van het physisch laboratorium te Rotterdam. Wagen van Dieseltrein uit de rails: 3 gewonden. Op het spoorwegemplacement van Doetinchem is Zaterdagmiddag een wagen van een diesel-electrische trein uit de rails gelopen en tegen een stilstaande stoomtrein gebotst. Drie personen werden bij deze bot sing licht gewond. Korte tyd na het ongeluk was het treinverkeer weer normaal. Mr. Oyevaar gaat de Staatsdienst verlaten. Mr. J. J. Oyevaar. directeur-ge neraal van scheepvaart, verlaat met Ingang van 1 Januari a.s. de staats dienst. Mr. Oyevaar heeft een parti culiere functie aanvaard. Granaat uit eerste Wereldoorlog doodde boswachter. Twee houtvesters staken een vuur tje aan op het uit de eerste wereld oorlog bekende slagveld van Verdun om hun middagmaal te warmen. Een granaat, afgeschoten in de gevechten om de forten van Verdun, die zich on der de grond bevond, ontplofte. De ene boswachter werd gedood, de an dere zwaar gewond. VOORSPELT: BUIIG. Geldig tot Maandagavond. Wisselend bewolkt met vooral aan vankelijk enkele buien, hier en daar vergezeld van hagel of onweer. Mati ge wind ruimend van Zuid-West naar West tot Noord-West, Weinig veran dering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1