De kerk en de „displaced persons" Egyptische crisis is conservatief verkiezingskruit t SCHOK VOOR ZOONLIEF BRACHT VADER TOT UITVINDING ZATERDAG 20 OCTOBER 1951. PROVINCIALE ZEEUWSE COÜRANT t Voor de grote stap Uitslag der 100 „wankeldistricten" moet de doorslag geven (Van onze correspondent) Londen, October De plotseling losgebarste crisis ln Egypte heeft niet nagelaten zyn Invloed uit te oefenen op de Engelse verkiezingscam# pagneg. De Conservatieve propaganda, die tot nu toe voornamelijk gericht was tegen het binnenlandse Labourbeleld, met name de hoge levensduurte ..als gevolg van de nationalisatie der Industrieën en de geldverkwisting der socialistische bureaucratie", concentreert zich thans met meedogen loze felheid tegen Labour's buitenlandse politiek. „Kgk nou maar eens naar Egypte", schreeuwen de Conservatieve candi- daten thans door hun luidsprekers, „dat is nu het gevolg van Labour's slappe buitenlandse politiek. Hun vredespolitiek in Perzië brengt ons thans aan de rand van oorlog met Egypte. Onder de sterke arm van Churchill was het nooit zover ge komen". En. zo voegen de Conservatieve sprekers hier aan toe, dat was dan nog onder het bewind Van Attlee. maar wie garandeert jullie dat Bevan, de- anti-bewapeningsman, die reeds een splitsing in de Labourpartij ver oorzaakt heeft, straks Attlee niet omver zal werpen, indien Labour mis schien toch de verkiezingen zou win nen? Alleen Churchill kan Engeland redden. FLEGMATIEKE ENGELSEN. Maar hoe onstuimiger de straatre devoeringen worden en sinds het barsten der Anglo-Egyptische bom over Suez begint er hier eindelijk le ven in de verkiezingsbrouwerij te ko men hoe kalmer het Britse publiek er naar luistert. De Engelsman is nu eemnaal geen Egytenaar en laat zich niet opzwepen. Kalm, doodnuchter weegt hq zijn voor en tegen af over het Labourbewind. Maar ondanks de grote kalmte, die deze verkiezingen kenmerkt, beginnen alle tekenen thans te wijzen op een Conservatieve overwinning. In bussen, winkels, kan toren, fabriekén en café's is de ver kiezing het gesprek van de dag. Wat de weddenschappen betreft want bijna iedere Brit waagt minstens een rijksdaalder op de uitslag is het veelbetekenend, dat velen thans niet gokken op het al of niet winnen der Conservatieven, maar op de grootte der Conservatieve meerderheid, nl. of deze meer of minder dan 60 zetels zal bedragen WEDDEN SCHAPPEN. De gekste weddenschappen worden afgesloten. Een groep oer-conserva- tieve Londense zakenlieden heeft bijv. per man 500 pond 5000) gewed bij een grote bookmakersfirma op een... Labouroverwinning! Zij beschouwen dit als een soort zakelijk bekeken verzekeringsgok. Indien Churchill wint, wat zij vurig hopen, zijn zij per man hun 500 pond kwijt, maar een Conservatieve overwinning en de daaraan voor hen verbonden handels voordelen door het opheffen van vele restricties, is huij dat wel waard. Maar indien Attlee zegeviert en zij daarmee hun weddenschap winnen, -»*********************** ij Toch is 'i zo I beschouwen zy hun gokwinst als een troostprijs voor hun verdriet over een voort te zetten Labourbewind! In dat geval winnen zy per man 1500 pond 15.000), daar Labour's kansen 3 tegen 1 genoteerd staan. De sterk fa voriete koersnotering der Conserva tieve kansen, die wij enige dagen ge leden meldden als 1 tegen 4, is thans wegens de Egyptische crisis nog kor ter geworden en is nu 2 tegen 9. Dit betekent, dat Churchill thans zo zwaar favoriet is, dat indien men op een Conservatieve overwinning' wil wedden, men bijv, vier en een half pond moet inzetten om 1 pond te win nen. Deze formidabele slag om West minster, die volgende week Donder dag in 625 Britse kiesdistricten plaats vindt, zal hoofdzakeiyk beslist wor den door de uitslagen van de 100 zo genaamde „wankele districten". Dit zyn de districten, die ln 1950 met een kleine meerderheid van 3000 of min der stemmen gewonnen werden. Het merendeel van deze 100 „Wankeldls- lricten" werd gewonnen door Labour- candldaten, de rest door Conservatie ven. Het Is geen wonder, dat juist de ze districten thans belegerd worden door de propagandisten van beide gi gantische partyen. Het is op deze „wankeldistricten" dat het Conservatieve hoofdkwartier zijn voorspelling gebaseerd heeft van een enorme Conservatieve eindover winning. Churchill hoopt nl., dat ln de ruim 70 „wankeldistricten", waar in 1950 Labourcandidaten kleine meerderheden behaalden, deze thans hun zetels zullen verliezen, en dat ln de 30 „wankeldistricten" waar vorige keer Conservatieve candidaten met een kleine meerderheid wonnen, deze hun meerderheid thans zullen behou den en vergroten. VROUWELIJKE STER. Het meest markante voorbeeld van een dergelijk - „wankeldistrict" ls West Fulham, in Londen, de zetel van dr. Edith Summerskill, Labour's mi nister van Nationale verzekering. In 1950 redde de dynamische dr. Edith dit district voor Labour met een meerderheid van slechts 3000 stem men. Deze keer zal het erop of eron der zijn voor Labour's brillante vrou welijke minister. Want haalt zij het niet, en zou haar Conservatieve te- gencandidaat W. J. Brown haar ver slaan, als was het maar met een meerderheid van 1 stem, dan verliest Ik- kinderen uit Westelijk Schouwen, die scholen bezoeken te Zierikzee, worden thans in verband met het conflict tussen de R.T.M. en de ouden» over de ongunstige vervoerxregeling, met particuliere auto's naar school gebracht. EEN NIEUW VEILIGHEIDS-STOPCONTACT. Voor zestien landen patent verworven Twee jaar geleden peuterde het zevenjarig zoontje van de heer J. Oos terling uit Haarlem met een spoorstaafje van een defect kindertreintje aan een stopcontact en kreeg een schok, die niet mis was. Van dat mo ment af had de Haarlemmer, die technisch ambtenaar is, geen rustig zij haar zetel in het Lagerhuis. Dan j ogenblik meer, vóór hy een absoluut veilig stopcontact geconstrueerd eln^fsfn: j i»»' '*">8 l"'"" av°nd "™r *u,en l>r"k' tqdse parlementaire verkiezing zou j kizeren, Toen had hy het gevonden. De heer Oosterling heeft voor zyn weten te winnen, bij het eventueel *overiyden van een Labourlid. De slag om West Fulham zal ongetwijfeld de spannendste van alle districten wor den. Tydens de verkiezingscampagne spreekt Attlee een groot gehoor toe, dat bulten de dokken van Southampton in de open lucht met aandacht luistert naar de verkiezingsargumenten van de Labour Party. Nadat Attlee gespho- ken had, heeft de menigte een conservatieve geluidswagen omgegooid, die de politie heeft moeten ontzetten. stopcontact al patent verworven- voor zestien landen. De heer Oosterling nam het ge wone porceleinlichaam van een normaal stopcontact en voorzag dit van twee oplopende leibanen, die de stroombron absoluut afsluiten. In het deksel van baccalite con strueerde hg verder een simpel me chaniek. Het bestaat uit twee veren, die de draaibare dekselring in een ruststand houden. Alleen met de stekker is het mogelijk de draaiba re schijf een kwart slag te laten maken. Pas dan komt de stekker onder stroom te staan. Het is dus een schakel-stopcontact, maat wel een zodanig exemplaar, dat het zich automatisch weer sluit zodra de stekker wordt uitgetrokken. Steekt men de stekker daarna weer in de gaten, dan moet weer eerst de kwart slag gedraaid worden, voordat het gewenste contact tot stand komt. De vinding aan dit nieuwe appa raat is echter, dut men er nu met alle mogelijke materialen in kan gaan zitten peuteren, zonder ooit de stroombron te benaderen. Alleen met een tweepolige stekker, die tot de hals in de gaten gestopt is, kan de weg naar de stroombron worden af getast. MOEILIJKE WEG. Deskundigen hebben met enthou siasme kennis genomen van deze langgezochte en vrij simpele oplos sing van het veiligheidsprobleem van stop-contacten. Niettemin heeft de heer Oosterling nog een lange en moeizame weg moeten bewande len, voordat hy volledige erkenning vond. Vóór het zover was, kwam hij aan de rand van een faillissement te staan. De voornaamste erkenning,- die zijn vinding in de eerste aanleg kreeg, was die van de fa. Heybroek Zélan- der, die contact opnam met een Duitse 'fabrikant. Deze heeft voor lopig honderd duizend van deze stopcontacten in productie genomen voor een eerste proef. Binnenkort kan de verkoop in Nederland, Duits land en Luxemburg tegemoet wor den gezien. „En er staat nog meer op sta pelMaar daar praat ik nog niet over", aldus deze technisch ambte naar-uitvinder, die voor alles de grootste dankbaarheid naar zijn vrouw laat uitgaan voor de ontzag gelijke opofferingen, die zij zich. blij moedig heeft weten te getroosten en voor de steun, die zy de heer Ooster ling altijd maar weer gaf, wanneer er weer eens teleurstellingen te in casseren waren geweest. Rechercheurs met stenen bekogeld. Bewoners van de Schietbaan- weg te Paramaribo in Surina me waren op hun qui vive, toen buurthonden alarm blaften te gen twee mannen, die in een haag verscholen waren. Men meende, dat dit inbrekers wa ren, die de laatste tijd deze wijk onveilig maakten. De buurtbewoners verloren geen tijd om in actie te komen met flessen en stenen. Toen de be kogeling op zijn hevigst was, bleken de mannen in de haag twee verdekt opgestelde re chercheurs te zijn. 114 Als het U is vergaan als mij, dan heejt U in de prille jaren, na het lezen van spannende verhalen uit de oudheid, óók wel eens overwogen hoe pleizierig het toch moest zijn om de beschikking te hebben over een slordig aantal sla ven, dat zich in een oogwenk voor ons offerde en het andere moment gedien stig klaar stond om ons op bijkans onmerkbare wenken te bedienen? Ze ker, we zouden góed geweest zijn voor die slaven, gelijk we ook vriendelijk zijn tegen een hond, zolang die ten minste gehoorzaamt. Maar het denk beeld, dat slaven eigenlijk de gelijken van de meester zijn, kon eerst in latere jaren tot volle rijping komen en ont- luikte aanvankelijk pas na de overwe ging, dat het toch wel een bijzonder onaangename tref zou zijn geweest, als onszelf dit slavenlot eens te beurt ware gevallen! Bij het bedenken hier van is een gedeelte der mensen bereid gebleken de stem te verheffen tegen een der gruwelijkste verschijnselen van onze samenleving. Het is treurig, maar waar, dat de sla vernij niet een typisch menselijk ver schijnsel is. Het vermaan, dat we tot de mieren moeten gaan om wijsheid op te doen, bezit ook in dit geval weer een bijzondere waarde. Want tenmin ste drie soorten van mieren houden er slaven op na. De Amozone-mieren zijn de grootste en gevaarlijkste van de vechtende mieren. In nauw aanééngesloten colon nes trekken zij 'op roof uit en overval len de nesten van de minder vechtlus tige soortgenoten. Daar wordt alles ge dood en iiernield, behalve, de poppen, die het plunderende leger na de over val in triomf met zich voert; uit deze poppen komen de slaven voort. Wan neer er voor deze vecht-mieren aanlei ding bestaat om ie verhuizen, drijven zij de slaven tussen zich in. Deze sla venhouders maken zelf geen nesten, dragen geen zorg voor de jongen, noch leggen zij zelf voedselvoorraden aan. Dit alles moet door de slaven worden gedaan. En dreigt het aantal slaven te verminderen, dan worden nieuwe rooftochten georganiseerd. Lelijk van die mierenMaar het moet ons toch wel bekend in de oren klinken, dunkt me. Wat echter geen bekende klank voor U zal zijn, is het gekraai van een dode haan. Het is wat griezelig, maar toch kan het voorkomen. H. Petition. Functionaris van Deens Consulaat in Antwerpen verdwenen. Een functionaris van het Deense consulaat te Antwerpen, belast met scheepvaartaangelegenheden, is ver dwenen. De politie heeft een onder zoek ingesteld. De functionaris, wiens naam noch door politie noch door het consulaat genoemd wordt, was gehuwd met een Belgische. Hy wordt sinds Don derdag vermist. Men ontdekte, dat in zgn bureau ingebroken was en men vond er bloedsporen. In de keuken van de Kunst Origineel initiatie! van Haags Cultureel Centrum. (Van onze Haagse redactie) In het kader van de Kunstmaand, die op het ogenblik in Den Haag wordt gehouden, heeft het Haags Cultureel Centrum het originele ini tiatief genomen een „Revue der Kun sten" te organiseren, die de buiten staander een kykje zal gunnen in de keuken van de kunst. Op Zaterdagmiddag 20 October van 2 tot 5 uur zal in de Haagse Dieren tuin een grote demonstratie van ar tistieke activiteit te zien zgn. Behal ve dat hy een tentoonstelling van schilderyen en beeldhouwwerk van de groep Verve kan bewonderen, zal de bezoeker vele jonge kunstenaars met terdaad aan het werk zien. Een klas van de Academie van Beeldende Kunsten onder leiding van Dirk Bus is aan het beeldhouwen naar model. Leerlingen van de mode klas van de Academie van Beeldende Kunsten aan het werk (draperen op de pop). Een klas van de Vrye Aca demie schildert naar model. De Werkgroep van de Vrye Academie voert een opdracht uit. Leerlingen van de Academie van Beeldende Kun sten maken carlcatuurtekeningen. Verder houdt een toneelgezelschap repetitie en vertoont de poppenspeler Guldo van Deth zyn poppenkast. Gra fische kunstenaars demonstreren hoe etsen, houtsneden en dergeiyke ge maakt worden. Een orkest is bezig met het instuderen van enige werken. Op drie boekenstalletjes wordt het werk van Haagse schrijvers getoond. Verschillende schrgvers zullen aan wezig zgn. Inderdaad een unieke demonstra tie! STEMMEN UIT DE KERKEN. Wereldraad hield zich ook met practische zaken bezig Enige tyd geleden waren we ln een van de rusthuizen op Walcheren, die na de bevrijding met vaart en élan te voorschijn zyn getoverd: mede een stuk werk van de gezamenlijke Protestantse berken. Toen we zo door enige kamers liepen die de oudjes tot hun dagverbiyf hebben, zei de voorzitter van de Stichting Rusthuizen Walcheren Ineens: „We hebben hier ook een Rus F' Temidden van de anderen zat hy een pypje te roken: een man, die na de eerste wereldoorlog in Frankryk was terecht gekomen en door de golven van het stormgety van de tweede wereldoorlog weer werd opgeno men en in Duitsland belandde, om uiteindeiyk op Walcheren op het strand te worden geworpen. Dergeiyke figuren, uit verschillen de landen, kunt ge aantreffen in meerdere rusthuizen voor ouden van dagen in onze provincie. Ze vormen een gedeelte van de 200. die in 1950 in ons land zgn terecht gekomen. Als eersten in de wereld hebben de Ne derlandse kerken, de Protestantse zo wel als de Rooms Katholieke, het ini tiatief genomen om iets te doen voor de ouden van dagen onder de „dis placed persons", die, om welke oor zaak dan ook, niet meer naar hun eigeniyke woonplaats konden terug keren en door hun ouderdom niet meer voor emigratie in aanmerking- kwamen. Het lot van die „ontheemde ouden van dagen is wel bijzonder moeilijk. Ze zgn feitelgk alleen aan gewezen op de hulp van anderen. Waar mannen en y'rouwen in de kracht van hun leven al geen moge- lgkheid meer kunnen vinden om in hun levensonderhoud te voorzien, daar men in de landen waar het vluchtelingen-probleem nijpend ls, met enige millioenen ontheemden zit, hoe zouden dan diegenen, die in hun levensavond gekomen zgn, daarvoor kunnen zorgen? Door bemiddeling van de kerken zgn er dan een 200 van die ontheemde oudjes naar ons land gekomen, in de hoop eindelijk eens rust te vinden na die onafzienbare ellende. De bemoeienissen met deze 200 ouden van dagen zgn een heel klein stukje van het werk dat de kerken, over heel de wereld verspreid, ver richt hebben, om enigszins het werk van de barmhartige Samaritaan te doen onder degenen, die van alles be roofd neerlagen en geen toekomst meer voor zich zagen. DE WERELDRAAD. In de laatste bgeenkomst van het Centrale Comité van de Wereldraad der Kerken ziin er mededelingen ge daan door de leider van het vluchte lingen-werk van de Raad, over de verzorging van de vluchtelingen, voor zover de kerken, bg de Wereldraad aangesloten, daarbij betrokken wa ren. In 1Ö48, toen in Amsterdam de We reldraad der Kerken definitief werd gevormd, is er, behalve over theolo gische zaken ook gesproken over practische vragen, waarmee de ker ken in de wereld te maken hadden. Door enkele afgevaardigden is er toen gewezen op de bijna 80 millioen verplaatste personen, die er na de tweede wereldoorlog over heel de aarde waren. Er ls toen een harts tochtelijk pleidooi gehouden om hier niet met de handen in de schoot te gaan zitten, maar iets te doen, ook al is het probleem van deze millioenen zo groot, dat er bgna geen beginnen aan is. Vooral de vluchtelingen in Duitsland en Oostenrijk werden toen sterk onder de aandacht gebracht. TEAMS. Nu zbn we drie jaren verder. Er ls in die drie jaar toch wel het een en ander gebeurd. Vanwege de kerken heeft men „teams" gevormd om on der de vluchtelingen te gaan werken. De mensen van deze teams behoren op het ogenblik tot de meest deskun dig geachte personen op dit terrein. Hun invloed gaat veel verder dan al leen het direct van de kerken uit gaande werk. In 1950 is er ruim 22 millioen gulden by een gebracht, om in de ergste nood van voeding, kle ding en onderdak te kunnen voorzien. In dat jaar zgn er, door de zorgen van dit kerkelijk werk een 126.000 ontheemden geëmigreerd naar Ame rika, Canada, Nieuw Zeeland, Austra lië en Zuid Amerika, of ze stonden klaar om naar een nieuw vaderland te gaan. De comité's van de Wereldraad der Kerken hebben zich bemoeid met een 200 vluchtelingen-predikanten in Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk. Bel gië en Triest. Deze zgn direct inge schakeld in dit werk, om gemeenten van vluchtelingen uit hun eigen lan den te vormen. Het verslag meldt, dat er onder hen een groot aantal Oosters-Orthodoxe priesters zgn. Dit werk werd in het verslag een van de grootste gebeurtenissen van de Chris telijke kerk genoemd. Van niet-ker- kelgke zgde is het genoemd het beste en meest doeltreffende werk wat er op dit gebied gedaan is. vooral ook omdat men zoveel mogelijk gebruik heeft gemaakt van de beschikbare krachten uit de ontheemden zelf. Wat er gedaan is. is niet meer dan een kleine zaak, wanneer we het zien tegen de achtergrond van de oceaan van leed en ellende, die samenhangt met het vraagstuk van de ontheem den. Dat de kerken niet achter biy- ven, maar in veel opzichten waarde volle initiatieven hebben genomen, mag wel eens even onze aandacht vragen, te meer. omdat hetgeen er voor dit werk nodig is. niet komt uit de een of andere staatskas, maar uit kleinere en grotere giften is bijeen verzameld. H. Hel wereldgebeuren Egypte-Engeland, W ashington- Moskou Het meest spectaculaire in de gebeurtenissen van de argeio- i pen week speelde zich ongetwg- feld in Egypte af. waar het Britse imperium, onmiddellijk na de pijnlii- ke nederlaag in Perzië waaraan i ook de Veiligheidsraad niets heeft kunnen veranderen opnieuw voor een krachtproef wordt gesteld. De Britten pakken de zaak nu weliswaar heel anders aan dan zij in het jong- ste verleden ln Perzië hebben gf- daan, maar dat lag ook voor de hand. Het gaat hier in de eerste plaats om niets minder dan het Suezkanaal, dat niet alleen een le vensader voor het Britse wereldrijk is ook voor wat daarvan nog is over gebeleven! maar bovendien van uitermate groot belang voor de gehele Westerse wereld. Daarom kon Engeland ook ln dit geval op een meer positieve steun van de Ver. Sta ten rekenen. De vraag biyft echter of de Egyptenaren zich gemakkelijk zullen laten overtuigen, dat hier dln- fen op het spel staan, dit in bete- enis ver uitstijgen boven het Brits- Egyptische conflict. Als tweede oorzaak van de veel krachtiger houding van Enge land tegenover Egypte moeten we natuurlijk de a.s. verkiezingen in het Engelse moederland zien. De conservatieven hebben de buiten landse politiek van Attlee en Morri son van de laatste maanden maar al te graag aangegrepen als wapen in de verkiezingsstrijd en roepen nu het Engelse volk in vele toonaarden toe Churchill te kiezen als de enige man, die het rgk nog zou kunnen redden. Dat ls verkiezingspropagan da en men kan veilig aannemen, dat de nuchtere Engelse kiezers heel foed weten, dat de Grand Old Man c afbrokkeling van het Britse we reldrijk evenmin kan tegenhouden. Wat de uitslag van de verkiezin gen betreft, valt dan ook alleen maar te zeggen, dat deze onzeker biyft bg wijze van spreken tot a.s. Donder dag de laatste stem geteld zal zijn. Natuurlijk staan de papieren, van Churchill nog altgd goed. maar vast staat toch, dat bg de vóórpeilingen door het Engelse Gallup-institute een duideiyke afbrokkeling van de conservatieve meerderheid aan de dag treedt, zodat het waarschijnlijk toen hoogstens een zeer krappe over winning wordt. En het is heel goed mogelijk, dat een kleine nederlaag heel wat verkieselijker is dan een zeer kleine overwinning. Want dat regeren met een paar zetels meer een buitengewoon hachelijke onder neming is. weet Churchill even goed als Attlee! Op het ogenblik wordt de strgd dan ook voornamelijk nog gevoerd om de stemmen van dat (kleine) deel van de kiezersmassa, dat zijn keuze nog niet heeft bepaald. Insi ders schatten dit aantal op 10 12 van het totale kiezerscorps. La bour heeft daarbij zgn hoop vooral gesteld op het feit, dat een belang rijk deel van deze „aarzelende groep'' by de z.g. kleine man wordt gevon den, van wie gezegd kan worden, dat hij er onder het Labourbewind in menig opzicht toch niet slechter op is geworden. Hem houden Attlee en zijn partggenoten vooral voor wat hem te wachten zou staan by een conservatieve overwinning. Churchill daarentegen tracht de twee millioen liberale kiezers te winnen, in wier districten geen liberale candidaten gesteld zgn door deze te wiizen op be paalde punten van overeenkomst tus sen Liberaal en Conservatief. Bij alle spanning om het Engels- Egyptisch geschil en de a.s. ver kiezingen, is de publieke belang stelling, waarschgnlgk toch wel wat minder dan onder normale omstan digheden verwacht zou mogen wor den, gericht geweest op een heel an der feit: de belangrgke Amerikaan se stap te Moskou, welke algemeen toch wel als een eerlijk bedoelde po ging om tot een vergelgk te komen wordt uitgelegd. Het ging in feite na tuurlijk in de eerste plaats om Ko rea, waarvoor de Ver. Staten Stalin verzochten zgn invloed aan te wen den om by de wapenstilstandsonder handelingen nu eindelijk #eens tot resultaten te komen. Maar hierach ter lag ongetwgfeld toch nog een andere bedoeling verborgen, n.T. een poging om in de verhouding tussen de Westerse wereld en Moskou eni ge ontspanning te weeg te brengen. Het Russische antwoord was be leefd. maar weinig bemoedigend. Wel wordt gezegd, dat Rusland be reid is met de Ver. Staten alle onop gehelderde kwesties opnieuw ernstig te onderzoeken, maar tegeiyk wer den weer zóveel beschuldigingen aan het adres van Washington gelan ceerd, dat allen hierdoor al aan de bereidverklaring bijna alle waarde wordt ontnomen. Zolang de één de schuld blgft geven aan de ander voor alle conflicten cn spanningen, kan van óntspanning natuurlijk geen sprake zgn. Wat de gevolgen zullen zgn van deze uitwisseling van gedachten tussen Washington en Moskou? Nu het geen óntspanning kan zgn wel licht juist een vergroting van de spanning! Na het toch mm of meer uitdagende Russische antwoord, kan het Westen zich immers niet zwak tonen en zal het er in de eerste plaats voor moeten zorgen, dat alle onderlinge geschilpunten, die even zovele zwakke plekken vórmen, uit de weg worden geruimd. Maar bo vendien kan men verwachten, dat de Amerikanen, die langzamerhand toch wel wat ongeduldig moeten worden, een krachtiger houding tegen Mos kou zullen aannemen. Wanneer dit betekent, dat de crisis in de Ameri kaans-Russische spanning belangrgk dichterbij is gekomen, is er alle re den om de loop der gebeurtenissen in de komende maanden met grote bezorgdheid tegemoet te zien. Ten- zg er achter ae Russische bereid verklaring om de zaken in een ern stig gesprek onder het oog te zien toch ook enige vrees voor verdere toespitsing van de tegenstellingen schuilt en men daar dus werkelijk het moment voor een accoord geko men acht. Als dat het geval mocht zgn, moeten we hopen, dat Washing ton op het laatste moment deze kans om tot een vergeiyk te komen nog zal willen aangrijpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5