NIEUWS UIT ZEELAND PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN WALCHEREN OLIE-STOKEN Nieuws ZATERDAG JO OCTOBER 1951. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Commissaris der Koningin bij de „Schilders ter zee" Reeds 6700 bezoekers genoteerd Vrijdagmorgen heelt de Commissa ris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, tezamen met zijn ech genote. een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Schilders ter zee" te Vlissingey. Tijdens dit bezuek dat ongeveer een half uur duurde, warén ook de Commandant Maritie me Middelen Vlissingen, de kapitein ter zee J. G. Broekhuilsen en de heer K. Vroom van de fa. Vroom Drees- man, aanwezig. De tentoonstelling, die vandaag voor het laatst geopend is, trekt nog steeds zeer veel belangstelling. Vrij dagavond kwamen er bnv. 400 bezoe kers. Het totaal aantal ts nu geste gen tot ruim 6700. Jaarvergadering P.v.d A te Goes Zaterdag 3 November komt het ge west Zeeland van de Partij van de Ar beid te Goes bijeen voor het houden van de jaarvergadering. Uit het aan de afdelingen toegezonden jaarver slag blijkt dat het ledental van de partij in het afgelopen jaar met 299 leden is toegenomen. Deze toename valt vooral te constateren in de steden, met name in Vlissingen en Ter- neuzen. In de middagzitting van deze verga dering zal een inleiding gehouden worden dooi oud-minister Ir. H. Vos, die hier het onlangs verschenen ur gentieprogram zal toelichten. Krijgt Breskens een rederij Naar wy vernemen, bestaan by een combinatie van enkele West-Zeeuwsch Vlamingen plannen tot oprichting van een redery. die zich zal bezig huu- den met de kustvaart. De zetel hier van zou te Breskens worden geves tigd. Men wil voor.opig beginnen met een coaster, bestemd voor de wilde vaart Indien de plannen doorgaan - en dit hangt at van een enkele om standigheid - zal ten spoedigste met de bouw van de kustvaarder be gonnen worden, zodat deze in Mei van het volgend Jaar kan worden op geleverd. Benoemingen by waterschappen. bij K.B. zyn benoemd in de provin cie Zeeland: Tot gezworene van het waterschap Koningin-Emmapolder A Borm, te Graauw, uiterlijk tot het ein- de van het zittingsjaar, waarin hy ze ventig jaar zaï zjjn geworden; tot dykgraaf van het waterschap Melo- polder R. E. M. Verhaegen, te Graauw. Met ingang van 19 October 1951 tot dijkgraaf van het waterschap Tlioornpolder G. E. de Jonge te Wis- sekerke. Met ingang "an 1 November 1951 tot lid van het bestuur van het wa terschap „De waterkering van het ca* lamiteuze waterschap Oud- en Jong- Breskens", J. D. Risseeuw, te Bres kens. Met ingang van 1 November 1951 tot heemraad van het waterschap Schouwen, J. der Weduwen, te Kerk- werve. Vlissingen SCHUILHUTTEN IN HET NOLLEBQS- - B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor te besluiten tot het plaat sen van een vijftal schuilhutten in het „plan No.lebos", waarmede een bedrag gemoeid is van 2000. Deze schuilhutten, die ook vóór de inunda tie in het Nollebos waren geplaatst, zullen bestaan uit rondhout, met drie wanden van rietmatten en een dak van ruberoid met pannegruis. JA All VERG ADERING VLISSINGSK ORATORIUM V EivENIGING Te Vlissingen hield de Vlissingse Oratorium-Vereniging haar jaarlijk se algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer N. Veldhuis, erop, dat deze vergadering tevens de viering van het 5-jarig bestaan der vereni ging was, zfj het in zeer eenvoudige vorm'en in kleine kring. Leden en be stuur werken hard om onder leiding van de dirigent, de heer J. Kuiler, de uitvoering van de „Mattheus-Passi- on" tot een succes te maken. De da tum voor deze uitvoering in de St. Jacobskerk is vastgesteld op Woens dag 26 Maart 1952. Ook het jongens koor. dat nu 90 leden telt, is aan de. repetities begonnen. De jaarverslagen van secretaresse en penningmeester werden onder dankzegging goedgekeurd. De aftre dende bestuursleden mevr. H. Bakker Markus (le secretaresse), mevr. W. A. WoltersHazetf (2e penningmees- teresse) en mej. A. Meyer (bibliothe caresse) werden herkozen. Nadat de zakelijke kant van de vergadering was afgelopen, hield de heer Kuiler een causerie over J. S. Bach, in ver. band met de uit te voeren „Mattheus- Passion", welke causerie door de aan. wezigen met grote aandacht werd ge volgd. BENOEMINGEN B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor om de heer K. Boekema eervol pntslag te verlenen als leraar aan de avondschool voor nijverheids onderwijs in verband met zijn vertrek naar elders. B. en W. stellen de raad verder voor de heren C. J. Janse, J. L. van Leeuwen, J. W. G. Leeflang H. de Gro.ot en J. Stolk te benoemen tot tijdelijk leraar aan de gemeentelij ke Dagschool voor de Nijverheid en de heer P. Lauwen te benoemen tot leraar wiskunde en tot tijdelijk leraar Ned. taal en Natuur- en Werktuig kunde aan dezelfde school. Middelburg LAATSTE GAT IN DE GRAVENSTRAAT WORDT GEDICHT Door architect J. B. van Wuijck- huijse te Middelburg werd namens diens opdrachtgever, de heer A. Wee maas, onderhands aanbesteed de bouw van een slagerij met bovenwo ning in de Gravenstraat. Met dit pand zal het laatste gat in deze straat ge dicht zijn. Er werd voor dit werk als volgt in geschreven: fa. Hollebrandse, Middel burg 34.20; S. A. Versluijs, Middel burg, 34.200; J. C. Vinke, Middel burg, 33.900; J. A. Letzer, Vlissin gen, 33.500; De Rijks en van Bel- zen, Middelburg 33.450; J. Geschle- re, Middelburg, f 33.100; fa. De Lan ge en van de Plas. Oegstgeest, 32.800; fa. A. J. Stoppels, Middel burg, J 32.700; J. Hendrikse. Middel burg, 32.700; J. Walraven, St. Lau rens, 32.526; fa. Van Schaik en 't Gilde, Middelburg, S2.298; fa. Blan kenberg, Nieuwdorp, 32.150; fa. De Rnk en Minderhout, Middelburg 28.200. AUTOBOTSING Op de Koudekerkseweg onder Ge gemeente Middelburg is de Vlissing se zenuwarts P. Vrijdag met zyn auto in botsing gekomen met een met bieten geladen vrachtauto. De personenauto werd ernstig bescha digd, doch persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De politie stelt een onderzoek in naar de schuld vraag. Vrouwenpolder ONGELUKKIGE VAL. Het vier-jarig dochtertje van de fam. W. J. te Vrouwenpolder, dat met een stok aan het wandelen was, kwam op een gegeven ogenblik te vallen. Hier bij werd haar tong door de stok ern stig geblesseerd, terwijl zij ook aan de knie werd gewond. Een terstond ont boden arts verleende eerste hulp en achtte overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk. RAAD SEROOSKERKE RAAD VERGADERT VOORTAAN 'S MIDDAGS De gemeenteraad van Serooskerke (W.) kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. De ingekomen stukken, waaronder een dankbetui ging van de A.N.W.B. voor toegeken de subsidie en de rekening en begro ting van Bouw- en Woningtoezicht gingen vlot onder de hamer door. Naar aanleiding van een brief van de minister van binnenlandse zaken werden de tarieven in de verordening op de heffing van besmettelijke ziek te-gelden gewijzigd. Voorts werd be sloten tot aankoop van obligaties 3% Nederland 1962-1964 tot een bedrag van 800. Namens B. en W. bood de voorzitter de begroting voor 1952 aan. Deze zal in een volgende vergadering in be handeling komen. Bij de rondvraag Informeerde de heer M. Izeboud wanneer de verkeers borden zullen worden geplaatst. De voorzitter deelde mede, dat dit bin nenkort zal gebeuren. De heer L. Jongepier vroeg of het begin gedeel te van de Vrouwenpolderse weg niet verlegd kon-worden. Dit zal nader be zien worden. Tot slot wilde de hfeer W. L. Allaart weten of het niet mo gelijk is voortaan in plaats van om half 8 om vier uur te vergaderen. De raad ging daarmede accoord. M. Laurens De kerk van St. Laurens wordt gerestaureerd. Dezer dagen werd in de Ned. Her vormde kerk te St. Laurens een goed bezochte gemeente-avond gehouden, welke onder leiding stond van ds. W. A. Kalkman. Na een korte opening gaf deze het woord aan de president-kerk voogd, de heer J. W. Davidse, die allereerst sprak over de financiering van «e kosterswoning, welke dit jaar werd gebouwd. Vervolgens kwamen de plannen tot restauratie van de kerk aan de orde. De president-kerkvoogd ver duidelijkte aan de hand van tekenin gen het ontwerp van de architect ae heer W. Messer, waarmede de Rijksdienst voor Monumentenzorg accoord ging en waarvoor nu een rijkssubsidie is toegezegd. Het Rijk draagt 75 van de kosten. Het be drag, dat voor rekening komt van de kerkelijke gemeente, is even groot als de kosten van vernieuwing van het dak, welk herstel dringend nood zakelijk is. Nu krijgt men echter een geheel vernieuwd kerkgebouw! Na een levendige gedachtenwisse- ling werd het besluit van kerkvoog dij en kerkeraad om tot restauratie over te gaan, goedgekeurd. Zodra de plannen bestedingsklaar zy'n, zal de aanbesteding worden gehouden. De kosten van stoffering en meubilering komen geheel voor rekening van de Kerk. Ds. Kalkman dankte de president kerkvoogd voor zijn arbeid en wenste hem, nu hij rust moet* nemen, volle dig herstel toe. Daarna eindigde hij met dankgebed. Tijdens deze bijeenkomst werd het bedrag aan vrijwillige bijdragen, voor de kosterswoning opgevoerd' tot 1900. Een gemeentelid zal de 2000 volmaken. UI I Ht I ZAKLNLhVfcN. UITBREIDING DAMBSCONFECTIEZAAK. De dames- en meisjesconfectiezaak van de heer S. M. Hooydonk, Wal- straat 32 te Vlissingen, is deze week met een nieuwe etalage uitgebreid, welke is gevestigd in het pand Wal- straat 33. Het is de bedoeling van Je heer Hooijdonk dit pand als etalage te gebruiken. De nieuwe etalage, die van daag officieel ter bezichtiging van htt publiek wordt gesteld, biedt een lrisse aanblik. UITBREIDING NIEUWBOUW IN BINNENSTAD Nab\j de hoek van de Lange Delft en de Koorkerkstraat te Middelburg is een begin gemaakt met de bouw van een nieuw zakenpand voor reke ning van de heer C. M. Flipse. Dit pand krijgt een frontbreedte van tien meter. Op de begane grond komt een flinke winkelruimte, daarboven een woning. Conflict in de Kon. Stedelijke Harmonie van Hulst Het bestuur afgetreden. In een bewogen ledenvergadering is het bestuur van de Kon. Sted. Har monie te Hulst, die onlangs nog haar 150-jarig bestaan vierde, afgetreden. Het was voor ingewijden reeds lang bekend, dat tussen enkele bestuursle den ernstige meningsverschillen be stonden. Toen de voorzitter A. Vermeersen deze vergadering opende gaf hy als zijn mening te kennen, dat hij het ge voel had. dat een gedeelte van hei bestuur en de leden niet meer achtei hem stond en weet hij deze stemming aan een soort agitatie die gevoerd zou zyn; Hij vestigde de aandacht op de moeilijkheden ondervonden bij de tocht naar Frankrijk en op die by de tocht naar Moerbeke. waarby hy be klemtoonde, dat bewust of onbewust deze moeiiykheden door een bestuurs- lid veroorzaakt werden. Ook het op een bestuursvergadering doordryven van het ontnemen van het. pensioen aan de eredirecteur en het uittreden uit de R.K. bond - zy het dan uit financiële overwegingen meende hij te. moeten wyten aan dat lid. Nadat het betrokken bestuurslid zijn standpunt uitvoerig had toegelicht en een fel debat was gevoerd, eiste dit bestuurslid het aftreden van de voor zitter en de secretaris. De ledenvergadering wilde op dit voorstel niet ingaan, maar koos als tussenweg het aftreden van het gehele bestuur. Er kan dan een vrye verkie zing worden gehouden voor een nieuw bestuur. Men besloot weer lid van de R-K bond te worden, nadat de voorzitter de principiële kant belicht had en de heren Martens en v Mierlo als K.V.P.- raadslid en K.V.P.-functionaris naar voren gebracht hadden, dat zy als be stuurslid hun mandaat zouden moeten neerleggen, indien men wel lid van de neutrale en geen lid van de katho lieke bond zou blyven. Men blijft nu lid.van beide bonden, waardoor de moeilykheid werd opgelost. Over het instrumentenfonds en de garantie voor de geldlening werden enkeje mededelingen verstrekt, waar na men besloot een afwachtende hou ding aan te nemen. De bestuursuitbreiding werd in ver band met het aftreden van het be stuur aangehouden. De leden werden opge#wekt tot be ter repetitiebezoek. Laat" in de nachi werd deze rumoerige vergadering ge sloten. Weer vogelpestgevallen in Zeeland. Bfj de landbouwers J. C. Duynhou- wer, L. v. Houdt en C. Bellier te Scherpenisse hebben zich gevallen van vogelpest voorgedaan. Alle kip pen die aan deze ziekte leden, zyn- af gemaakt. Van overheidswege wordt aangeraden alle honden en katten op een afstand té- houden om besmetting- te voorkomen. De politie verzoekt hieraan streng de hand té houden. Adverienixe INSTALLATIES VOOR J. t OLDERMAN GOES Arbeidsverhouding verbroken. De Economische politierechter te Middelburg veroordeelde de lasser E. L uit Souburg conform de eis tot 40 ot 20 dagen, omdat hy de ar beidsverhouding die er bestond tussen hem en de Kon. My. ,.De Schelde" te Vlissingen, had verbroken. L. was na demobilisatie aangenomen als leer ling-lasser, met de belofte, dat hy na drie maanden omscholing het volle lassersloon zou ontvangen, als hij ten minste twee jaar ln dienst van de maatschappy zou blijven. Toen L. na 3 maanden zijn loons verhoging kreeg, verdiende hy nog maar 36 per week en dit voor een gezin met 2 kinderen. Daar hy dit te weinig vond, vroeg hy zijn ontslag, omdat hy in een Belgische kolenmijn 00 per week kon verdienen. Het ontslag werd echter geweigerd, waar na verdachte zyn ontslag nam en dus zijn arbeidsverhouding zonder toe stemming van zijn werkgever of van de directeur van het Arbeidsbureau verbrak. Medeplichtigen aan botersmokkel gestraft. Vrydag werden door de Economi sche politierechter te Middelburg een aantal zaken behandeld, tegen per sonen, die zich hadden schuldig ge maakt aan overtreding van de eco nomische wetgeving. Zekere P. M uit Vogelwaarde had enkele maanden geleden ongeveer vier ton boter ge leverd aan De P. uit Klinge (B.). Hy liet de Belg echter de boter by hem thuis ophalen en behoefde alleen maar in te kopen en af te leveren. Verdachte, die wist dat de boter voor smokkel bestemd was, werd veroor deeld tot 1 maand voorwaardeJyk met twee jaar oroeftyd, een geldboe te van 350 of twee maanden en te ruggave van het in beslaggenomen geld, dat hij voor de boter had ont- Westdorpe veroordeeld tpt zes weken gevangenisstraf. Ook hij had te Vo gelwaarde aan énkele Belgen boter geleverd zonder vergunning. De bo ter werd ln Zeeuwsch Vlaanderen op- fekocht en daarna by Stoppeldyk ln elgische smokkelauto's overgeladen Zo ging 4300 kg. boter de grens over De officier van. Justitie eiste twee maanden gevangenisstraf met onmid- delyke inhechtenisneming, alsmede een geldboete van 2000 of zes maanden. De landbouwer De M. te Stoppeldyk had zijn erf beschikbaar gesteld voor het overladen van de bo ter. maar hy had nooit meegeholpen. Hij werd veroordeeld tot 100 of 20 dagen. GESLAAGD. Te Vlissingen behaalde de heer A J. Kootstra, leerling van de „De Ruy- terschool" het diploma B scheeps- werktuigkundige. HOUT UIT ZWEDEN. Aan de Loskade te Middelburg arri veerde de Groningse coaster „Inspé" (kapitein-eigenaar M. Vlap) uit Zwe den met een lading hout, bestemd voor de Houthandel Alberts te Middelburg. WALCHEREN ZONDAG 21 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 dhr. d'Olivat, 7 ds. v. Winterswyk; Arnemuiden 10 en 6 dhr. Stekelen burg, 2.30 ds. v. Woerden; Biggeker- ke 10 (H.A.) en 2 (H.A. en Dankz.) ds. Wltteveen; Domburg 10 (H.A.) en 7 ds. v. Willenswaard; Gapinge 10 ds. de Boer; Grypskerke 10 en 2.30 ds. v. Winterswijk; Kleverskerke 2 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. Enker, 2.30 ds. v. Dyl, 10 Jeugdkerk; 't Zandt 10 ds. v. Dijl, 7 ds. Enker. 10.15 Jeugdkerk; Meliskerke 10 en 2.30 ds. Spijkerboer; Nieuw- en St. Joosland 3" en 2.30 ds. Pynacker Hordy'k; Oost- en West-Souburg 9 en 11 ds. de Stoppelaar (H.A.), 7 dhr. Ta- baksblatt; Oostkapelle 10 ds. Ri chard,, 2.30 ds. v. d. Wind; Ritthem 10 en 7 (Jegudd.) ds. Muller; Seroos kerke 10 ds. v. d. Wind, 2.30 ds. Ri chard; St. Laurens 10 (voorb. H.A.) en 2.30 ds. Kalkman; Veere 10 en 7 (Jeugdzangd.) ds. Otte; Vlissingen St. Jacobskerk 10 dhr. Tabaksblatt, 5 ds. Slckesz; Engelse kerk 9.30 voor longeren; Havendorp 10 ds. Sickesz; Noorderkapel 9.30 en 10.45 ds. Hart jes; Vrouwenpolder 2 ds. de Boer; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Oost hoek; zoutelande 9.30 ds. Klooster man, 7 ds. de Stoppelaar (Jeugdd.); Middelburg Concertzaal 10 ds. v. Voorst Vader; ~>ostker. 10 ds. v. Woerden (H.A.) 7 ds. Smits; Engelse Kerk 9.45 ds. Smits. Geref. Kerk. Arnerfluiden 10 en 2.30 ds. Veldhuyzen; Domburg 10 en 2.30 leesd.; -Gapinge 9.30 en 7 ds. Spoel- stra; Grypskerke 10 en 2.30 ds. Gou- mare; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Verschoor; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. v. Nes; Middelburg (Hofplein) 9.30 ds. v. Til, 2.30 ds. Telkamp; (Noorderkerk) 9.30 ds. Telkamp, 5 Officiële publicaties. GEMEENTE OOST- EN WEST-SOUBURG BESLUIT MINISTER VAN WEDEROPBOUW EN VOLKSHUISVESTING. B. en W. van Oost- en West-Souburg maken bekend, dat het besluit met bijla gen van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting van 1 October 1951 no. 1097, tot onteigening van de percelen en perceelsgedeelten, gelegen aan en na bij het Marnixplein en Oranjeplein, met ingang van heden gedurende 2! dagen kosteloos op de gemeente-secretarie ter inzage ligt. Oost- en West-Souburg. 18 Oct. 195L ds. v. Til; (Lutherse Kerk) 7.15 ds. v. Wouwe (voor belangst.); Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. Meyer; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Dercksen; Serooskerke 10 en 2.30 ds. v. Wouwe; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Bom (H.A. en Dankz.); Veere 10 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. v. d. Schaaf; Vrouwenpolder 9.30 leesd., 2 ds. Spoelstra; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Pontier (H.A. en Dankz.). Geref. Kerk (Art. SI). Souburg 9.45 en 2.30 ds. Strating; Vlissingen 8 ey 4.45 ds. Strating. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30. 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Rykse; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30. 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 10 en 3 ds. SlagboomVlissingen 9.30 lees- dienst, 5.30 ds. Slagboom. Ver. Vryz. Herv. Middelburg 7 ds. Metz; Vlissingen 10.45 ds. Metz. Evang. LutlL Gem. Middelburg 5 ds. Johannes; Vlissingen 10 ds. Jo hannes. Doopsgez. Gem. Middelburg 10.15 ds. Daalder; Vlissingen 10 ds. de Boer. Herst. A post. Zendlngsgem. Vlis singen Bakkersgang 10 en 4.30 dienst. Leger des Hells. Middelburg 10 Heil.dienst, 4 openl. samenk., 7.30 Verlossingsamenkomst; Vlissingen 10 Heil.dienst, 3.30 openl. samenk.. 7.30 Verlossingssamenkomst o.l.v. Kapt Ranselaar. Kruisleger: Middelburg: 10, 12 en 7.30 diensten o.l.v. dhr. J. Oosthoek uit Goes. Surinaamse handelaars boos op landsregering. De Kamer van Koophandel in Sy- riname heeft besloten af te treden, als de landsregering de deze week genomen maatregel handhaaft om de importeurs by het Indienen van de importvergunning 20 tot 35% van dé order te doen storten. De regering motiveerde deze maatregel door te wiizen op de grote voorraden en het febrek aan liquide middelen bjj dé andel, In de handel gaan stemmen op om tot sluiting nan de winkels over te gaan, indien de maatregel niet worat ingetrokken. Later werd gemeld, dat de regering het verzoek van dc Kamer van Koop handel verworpen heeft. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. By spoedgevallen zal te Vlissingen te bereiken zijn. dr. H. C. A. Detmar. arts. Badhuisstraat 25. tel. 2233; te Middelburg is te bereiken dr. J. C. B. Simons, arts, Vlissingse Singel 38. tel. 2191; te Veere, Serooskerke en .Oostka pelle is 'te bereiken, dr. Reynders Schilt, arts te Serooskerke, Dorpsstraat 46. tel. K 1189-212; te Koudekerke, Westkapelle en Zou telande' is te bereiken, de heer H Frima, arts te Zoutelande, Duinweg 59, teL K 1186-282. APOTHEKEN. Vlissingen: Apotheek fa. Engering. Singel 60. tel. 2224. Middelburg: Apotheek Nonhebel. Lange Delft 133, teL 2538. in ean Notedop Onvoorziene omsUndlgheden voor behouden zullen op 1 November a s. 28 militairen van het N. D. V. N. per troe penschip uit Korea ln Nederland arri veren. Zondag zal het m.s. „Alhena" ln de haven van Rotterdam aankomen met aan boord een edel raspaard dat bestemd is voor Z. K. H. Prins Bernhard. Het dier ls afkomstig uit Buenos Aires. Tien Tsjecho-Slowaken zijn ln een vrachtauto uit TsJecho-SlowakiJe naar Duitsland gevlucht. Het Franse ministerie van buiten lands zaken heeft medegedeeld, dat de geallieerde beperkingen op de West-Duit se staal- en kolenproductie zullen verval len. wanneer het plan-Schuman in wer king zal treden. Vrydag is „L/Aube". het blad van de Franse republikeinse Volksbeweging (M.R.P. I wegens financiële moeilijkheden voor het laatst verschenen. Weerzinwekkend geval van dierenmishandeling. „Een weerzinwekkend misdrUf" noemde de procureur-generaal by h"t Haags Gerechtshof de dierenmishan deling, waarvan de 72-Jarlge A. van den B. uit Pynacker werd beschuldigd en waarvoor hy door de Haagse recht bank enige tyd geleden tot twee maanden gevangenisstraf was veroor deeld. De verdachte, die nogal last van honden op zijn erf had gehad, zou een reu met een mes hebben gestoken by een poging het dier te castreren. De hond werd later zwaar gewond op de weg gevonden. Van den B. ontkende het misdrijf te hebben begaan, maar stille getuigen ln de vorm van een mes en een broek, waarop bloedspo ren van de bewuste hond. spraken te gen hem. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. „Henri Dunant" maakte een vaart van 304 km. RECORDPOGING MISLUKTE. De ..Henri L/unant" van de Haagse ballonclub ls Donderdag na een vaart van 17 uur te Valenciennes ln Frank rijk geland. De ballonvaarders, het echtpaar Boesman-Vlsscher en de heer de Vos Kiootwyk, hebben een af stand van 304 kilometer afgelegd. De „Henri Dunant" steeg Woens dagmiddag op in Zuidlaren (Drente). Boesman nad het voornemen, om bij een gunstige wind, ee- recordpoging te ondernemen door een vaart van duizend kilometer te maken. De recordpoging is ochter mislukt door een optredende grondmist en een Oostenwind die de ballon zee waarts voerde. In het donker voer de ballon over Brussel, Waterloo en Ber gen naar het Zuidwesten. De ballon vaarders maakten tenslotte door en door nat vanwege de mist een veilige landing ln een cichoreivcld in Valen ciennes. Franse douane-ambtenaren deden het langzaam aan. Reizigers op Parijse vliegvelden heb ben Vrydag in lange rijen staan wach ten omdat de douaneambtenaren „vol gens de reglementen" te werk gingen en elk stuk bagage aan een nauwge zet onderzoek onderwierpen. De Fran se ambtenaren waren het langzaam aan gaan doen uit protest tegen het uitblyven van een loonherziening voor ambtenaren. Enkele vliegtuigen ver trokken een uur te laat van Le Bour- get. VEILING WALCHBRBN. ID Oct.: Aardappelen: Bintjes 9—9.10 Meerlanders 6.508.10. Koopifians blauwe 10.80—11. per 100 kg. Fruit: Appels f Jonathan 15—60. Goud- reinet 24—52. Laxton Superbe 23—45. Glo. rie van Holland 4142. Cox Orange 30-^42 Golden Delicious 60. Present van Lunte- r.cn22—10. Franse Renetten 2338 Np- tarisappel 2038. Zoete Ermgaard 26—36. Zure Bellefleur 2425. "Crbn. Kroon 22 FILMS VAN DE WEEK Een leven werd een roman Giuliano, de Siciliaanse bandiet (1 Fuorileggi) van Aldo Vergano. Ge- woonlyk is roem zeer kortstondig, maar de bandiet Giuliano. die nog maar zo kort geleden zyn terreur op Sicilië met de dood moest bekopen, is reeds thans, vooral in Italië, een le gendarische figuur geworden, om wie de meest romantische verhalen wor den geweven. Vanzelfsprekend is zyn leven, dat sterk geromantiseerd werd, verfilmd: de Italianen maakten er een temperamentvolle en zeker boeiende rolprent over, waarin Ermanno Randj de vermetele avonturier speelt en Vit- torio Gassmann één zijner felste te genstanders. de broer van zijn ver loofde. (Electro, Middelburg, tun. Maandag). Doorbraak (Breakthrough) van Le wis Seiler. In de reeks van oorlogs films slaat deze rolprent een goed fi guur. Tegen de achtergrond van de grootste operatie uit de jongste we reldoorlog, de invasie in Normandië. wordt ons het zeer menselijke conflict getoond tussen een zeer menselijke compagniescommandant en zyn luite nant. De film is veel meer dan een aaneenschakeling van heldendaden en gepaf; zy bezit diepte en is dan ook zeker het zien waard- David Brian. John Agar en Frank Lov^joy spelen verdienstelijk de hoofdrollen. (Alham- .bra, Vlissingen). De dochter van Rosfe O'Grady (The daughter of Rosie O'Grady) van Da vid Butler. Hier dan weer eens feen gezellige musical in technicolor, waar van het verhaaltje ons niet onbekend voorkomt. Een ex-artïst (James Bar ton) verbiedt zijn talentvolle dochter (de pittige Jüne Haver) in een revue op te treden. Het meisje doet dit in 't geheim tóch, toont zich niettemin later een goede dochter van haar va der, die-zijn hart laat spreken.en voor een gelukkig slot zorgt. Gordon McRea Gene Nelson en de onvermydelyke Szöke Szakall treden eveneens op de voorgrond ln deze mét aardige songs en dansen gelardeerde film. (Schouw burg, Middelburg). - Dertien stoelen (13 Sttihle) van E W. Emo. Een reprise van een verma- kelyke klucht over een jacht op een in stoelen verborgen erfenis, met-Heinz Rühmann, Hans Mos er en de kordate Hedwig Bleibtreu. (Luxor, Vlissin gen). KERKNIEUWS. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rassen: Fr. Mallan te Bruinisse. BEVESTIGING EN INTREDE CAND. BLOMAARD. Cand. E. M. Blomaard van de Ned Herv. Kerk te IJzendyke. zal waar schyniyk 4 November a s. in deze ge meente bevestigd worden en zyn in trede doen. In afwijking van andere Zondagen begint de dienst in de Herv. Kerk tt Uzendyke a.s. Zondag om 11 uur. Bramley Seedling grof 18. Val en kroet 319. Goudrelnet val 6—20. Groenten: Andijvie 512. Sla 2—9. Bloemkool A 18—48, B 9-28, C 9—20, D 814. Saxajs 4254. Stokprlnccsacn 70 79. Dubb. Princessen 24—85. Snijbonen 21—94. Wagenaars 53. Pronkbonen 40— 46. Bospeen 8—21. Bos kroten 810. Spi nazie 31—52. Prei 10—13. Uien 2—22. Sav. kool 4li. Rode kooi 517. Boer* kool 2—5. Witte kool 3.50-6. Kroten kg 14—18. Komkommers 10/ Witlof 'Z9^-TS., Sfft-ulten 30—70. Veldsla 16—34. Breekpeen 6—14. Koolrapen 31L VISMIJN VEERE. 19 Oct: Export garnalen 2192 kg 35— 70. Schar 33 kg 37. Bot 53 kg 27—32. Wij ting 40 kg 18-19. Rog 400 kg 16—17. Vis- lever 9% kg 61—1.38. Alles per kg. VEILING ZUID-BEVELAND GOES. 19 Oct.: Blauwe Druiven 71—103. Bra men 3455. Groenten: Bloemkool A 4959, B 2945, C 17—24. D 8—16. Kropsla 4—10. Knol selderij 1016. Komkommers 9—12. Dubb. Princessebonen 30—60. Groene kool 8 14. Rode kool 811. Andijvie 610. To maten 35—59. Prei 16—18. Uien 21—22. id. (afw. en stek) 40. Koolrapen 68. Wit lof 55—58. Spruiten 60. Krot/n 13—20. Selderij 5.50. Wortelen 25—30. Herfstrapen GRAANBEURS LEEUWARDEN. 19 October. Witte tarwe f 21—23.75, rode tarwe f 21—23.75, wintergerst f 32.00— 34.50, zomergerst f 32.00—35.25. witte ha ver f 28.00—30 50. plattebonen f 32.00— 60.00. Stemming kalm. Aardappelen: Borgcrs f 10.50—11.00, bintjes, grof. f 8 00—8.50. rode star van f 13.00—14.00 per honderd kilo. Stemming gewild voor borgers en rode star. ATHLET1EK Nederlandse ploeg voor Olympische Spelen. Door de N.T.C. der KJNA..U. werd de Olympische ploeg voor Helsinki in 19t>2 samengesteld. Voorlopig zijn daarin opgenomen Slijkhuis, de Kroon Visser en Hans Harting en by de da mes F, Blankers-Koen en W. Lust. Mogelijke candldaten zijn nog bij de heren Buys Lutkeveld en Saat, by de dames Puck Brouwer, Gerda v. d. Kade-Koudijs. Veth, v. d. Mey- den, Schoonderwoert, Janmaat of Mindsbergen voor een plaats in de 4x100 meter estafette. Het staat dus wel vast, dat een kleine athletiek-afvaardiging naar de Spelen zal gaan, een afvaardiging, die een afspiegeling van onze athle- tiek-technische quaïiteiten geeft. Ook het 2000 meter record van Hans Harting werd erkend, ondanks de meningen ln diverse dagbladen, dat de trekkerstaktiek aanvechtbaar was en een recorderkenning in de weg stond. Hiermede heeft Zeeland dus weer na Nel Karelse in Londen een deelne mer, waarnaar de belangstelling uit gaat, ai is Hans dan nu Amsterdam mer. Trainer Hennings en Leo v. d. Kar stelden reeds een trainingssche ma voor Hans vast. Getracht zal worden, de volledige Olympische ploeg in het voorjaar naar Vlissingen te krhgen voor een athletiekweds*rijd, indien de sintel- baan gereed komt. De uit Duitsland overgebrachte mond- en klauwzeer breidt zich in dc Limburgse grensstreek uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3