SCHEEFJESWOL t Vereffende schuld GROTERE VRIJHEID VOOR DE ONDERNEMER GEVRAAGD ,vertroff6n U vaart ar wet bij! 'Hi/i&ëUe *44" PROVINCIALS 2EBUWSE COURANT VRIJDAG 19 OCTOBER 1951. NEDERLANDSE WERKGEVERS BIJEEN. Minister Van den Brink besprak het industrialisatievraagstuk. ï'liil.'ii. üo algemene vergMlerllig yon liet Verbond van Nederlanden werkgevers te Groningen, heeft de voorzitter, do heer T. J. Twynstra, aangedrongen op grotere vrijheid voor de ondernemer en op een beloning van de arbeider, die ln redelijker verband Zal moeten staan, tot hetgeen hU presteert Het verbond heeft jJoli ook in het afgelopen jaar op het standpunt gesteld, dat zoveel mogelijk constructief moest worden mee gewerkt aan die maatregelen, wclkè do regering ln het algemeen belang meende te moeten nemen. De heer Twyriatra zeide, het ern stig te betreuren, dat in het afgelo pen jaar de ontwikkelingen, welke tendeerden naar een wydere inter nationale economische gemeenschap, niet versterkt zijn geworden, maar dat er in tegendeel op verschillende Ïunten een teruggang te constate ren valt. Zo moesi onze regering, diè was voorgegaan in het streven naar liberalisatie van de Internationale handel, onder de druk der omstan digheden op die weg terugkeren, ook ten aanzien van België en Luxem burg. Spr. hoemde een evenwichti ge Nederlandse economie en een ge zond geldwezen een eerste vereiste voor het verwezenlijken Van de Be nelux. Wat betreft do totstandko ming van de P.B.O. meende de heer Twiinstra, dat gematigdheid geboden is. Op het bedrijfsleven rust de plicht om door zelfbeperking te zorgen, dat Premier van nationalistisch China afgetreden. De premier van nationalistisch China generaal Tsjeh Tfljeng, heeft zijn aftreden bekend gemaakt. Naar verluidt zou dit eèn gevolg zijn van eelt meningsverschil met de gouver neur van Formosa, K. C. Woe Raad van Baarle Nassau vergaderde in België. Voor het eerst in de ge schiedenis heeft een Nederland se gemeenteraad in het buiten land moeten vergaderen. De gemeenteraad van Baarle Nas sau kampt al einds jaren met Jebrek Ran een goede verga- erruimte. De burgemeester moét zijn zaken afdoen in een Voormalig slaapkamertje van een herenhuis, waarin de ge meentezaken worden afgedaan. Over een behoorlijk raadhuis beschikt men niet. Gisteravond zqn de vroede vaderen van Baarle Nassau over de grens gestapt om in het Belgische plaatsje Baarie-Hertog te ver-» gaderen. Het vergaderen van een Ne derlandse gemeenteraad op Belgisch gebied is natuurlijk ongewenst, maar in strijd met de Gemeentewet is het niet. Deze wet .schrijft namelijk niet voor, waar een gemeenteraad Vergaderen moet. Amnestie achter Pieck's Ijzeren gordijn. Radio Berlijn heeft de eerste bij zonderheden bekend gemaakt over de dóór de president van Oost-Dufts- land, Pieck, afgekondigde amnestie ten behoeve van 2Ó.OO0 veroordèei- den. Zij zullen op korte termijn in vrij heid worden gesteld of vermindering van straf ontvangen. Zij, die tot straffen van ten hóóg ste één jaar zijn veroordeeld en ook degenen, aan wie een geldboete Van ten hoogste 5000 Mark is opgelegd, krijgen hun straf onmiddellijk kwflt- gescholden, De gestraften met tUsseh éên en drie jaar opsluitihg worden van de helft van hUh straf ontlast. Ook economische misdrijven vallen onder do amnestie. Bernhard Kellermann overleden De Duitse schrijver Bernhard Kel lermann is Donderdag op 73-jarige leeftijd, in zijn woning bij Potsdam, overleden.. Professor Kellermann ont ving van dê Oost-Duitse républiek dé prijs VQóf literatuur. 2ijn bekendste romans zUn „Der Tunnel" en „Das blaue Band". de wettelijke machinerie, die tegen misbruiken op het gebied van kar tels in werking gesteld kan worden, niet behoeft te worden toegepast. Spr. verheugde zich voorts óver de instelling van de adviesraad voor de militaire productie. Dg heer Twynstra hoopte, dat de ontwikkeling van de Nederlandsê economische politiek zal verlopen in een richting van realiteit en vrij heid. Tenslotte zeide spr, niet het §essimisme te delen van zovelen, diè ezorgd zijn voor de ecoribhiische toekomst van ons land. Minister Van den Brink stipte daarna enkele hoofdpunten van net Industrialisatievraagstuk aah, waar bij hij de vraag Btelde, wie de on dernemersfunctie, die in het huidige bestel zo belangrijk is, moet ver vullen. In bepaalde gevallen kkn het ook een particulier zijn, aan wié dan geen onbeperkte vrijheid zou mogen worden verleend. In elk geval is sa menwerking geboden, aldus de mi nister. Tenslotte werd nog een rede ge houden door de directeur van de Twentse Bank N.V. te Groningen, mr. J. A. Sauer, die sprak over „dé financiering van de industriële on derneming. Vechtpartij met de politie. In de nacht van Woensdag op Don derdag is omstreeks twaalf uur op de Martelaarsgracht te Amsterdam een vechtpartij ontstaan tussen een 26- jarige kellner, een 37-jarige caféhou der en enkele politiemannen. Belde eerstgenoemden, die onder invloed van sterke drank waren, beledigden een agent, die per rijwiel passeerde. Deze trachtte hen daarna te arreste ren, waarna een vechtpartij ontstond. De fiets van de agent werd vernield, terwijl hy zelf lichte verwondingen opliep. Beide mannen zijn naar het politiebureau overgebracht. Maand voorwaardelijk voor RIjiwIjkae dokter. De Haagse arrondissement^ recht bank heeft de 62-jarige arts A. L. uit Rijswijk Donderdag vefoordeeld tot een maand gevangenisstraf voor waardelijk en 1000 gulden boete. Veertien dagen geleden was tegen de arts 4 maanden hechtenis geëist. Aan dokter L. was tonlaste gelegd, dat het aan zyn schuld te wijten was geweest dat op 1 November van het vorig, jaar een ingezetene van Zeven hoven niet meer ontwaakte uit een zogenaamde „evipanslaap'\ die hem voor het trekken van zijn tanden en het inzetten van een nieuw gebit was toegediend. Aanvankelijk was aange nomen, dat de dood Van de patiënt tê wijten was aan het toedienen van een te grote dosis narcose, maar sectie op het lijk heeft uitgewezen, dat zich in de ademhalingsorganen van de pa tiënt een prop watten bevond, waar door de inwoner uit Zevenhoven ge durende de behandeling is gestikt. is de pittige smaak, het fijne aroma van Drosle's Verpleegster Cacao. In cartons van "W, 'U,en 1 kg. Sfeec/j verkrijgbaar en ALTIJD WfcLKOM Z.K.H. Prins Bernhard verblijft op het ogenblik in de Ver. Staten, waar hij tevens een tiental marine-instellingen waar Nederlanders in opleiding zijn, bezoekt. Prins Bernhard werd na zijn ontvangst op het „Witte Huls", waar hij met president Trutnan het bezoek van Koningin Juliana aan de Verenigde Staten volgend jaar, heeft besproken, geïnterviewd door de VVashingtonse journalisten. tfONINKlflKE SCHEEPJES WOLF ABRIEKEN VEENENDAAL Tijdschrift beschrijft een atoomoorlog met Rusland. Een 23-tal schrijvers en kunste naars hebben een hypothetische oor log vatt drie jaar met de Sowjet- Unie beschreven in het Donderdag verschenen nummer van het populai re Amerikaanse tijdschrift „Colliers". Het gehele nummer is aan dit onder werp gewijd. De bedoeling is volgens het tijdschrift „een betoep te aoen óp het gezond verstand en het begrip tussen Oost en West voordat het té laat is". De fictieve oorlog is doóf Rusland, door een misrekening, „pre cies te 1.58 uur gmt, Zaterdag 10 Mei 1952" begonnen. In 1955 neeft Rusland de oorlog verloren, doch de V.S. én de rest van dé wereld hebben ontzaglijke verliezen geleden. Het denkbeeldige conflict door een Russisch-j ontbrandde de po- Atfbetteniié EEN PRECISIE- FABRIKAATI Resultaat van jaren lang experimenteren van Engelands kundigste technici. Af tol in alk delaill En.,, nieuwe vulling in een hand-omdraai aangebracht. Houders naar keuze: blauw, grijs, maroon of zwart. Dop en clip roest- en vlekvrij oronlte. Vullingen verkrijg baar met rode, groene, blauwe of zwarte Inkt. Prijs compleet 7.1* Losse vulling JL2S i j door Barbare Cartload S t 83 „Denkt u, dat ik u na uw vriende lijkheid voor mij ooit zou verraden'.'" vroeg Serena op haar beurt. „Ik heb U vertrouwd, meneer en u is zo goed geweest, mij te vertrouwen, ik zul voor uw hulp van deze avond steeds bij u in het krijt staan". De struikrover keek haar lang Aan én het leek Serena toe. alsof hij ook een terugblik wierp in zijn eigen ver leden. Misschien bracht hjj verband, tussen beide, want zijn gelaatsuit drukking scheen erop te wijzen, dflt dê herinnering aan iets of iemand hem overweldigd had. Instinctmatig, omdat zij met ieder die verdriet had begaan was, zei Se rena zacht: „U is éénzaam". De struikrover zuchtte. „U herinnert iftê aun iemand, 'da me. Ze had uw kieur van haüfl Goud Als rijpende tarwe". Opnieuw zuchtte hy en èt UWftfft iöts als pijn lü ztjh ogen. „Wat het uw vrouw?" vroeg Sere na. „Mijn vrouw! Ja. Nellie is negen óf tien jaar mijn vrouw gewéést". „Is zegestorven?" „Nee! Soms denk ik, dat ik het dan beter zóu KUrtnen Verdragen, maar ik verloor haar aan eeü ander. Aan een vent, waaraan ik mijn handen niet Vuil zou maken door hem de keel dicht te knijpen, een type dat alleen in een gemene kroeg thuishoort". „Dat Spijt me heel erg voor u", riep Serena uit. „Misschien heb ik ook schuld", ant woordde de struikrover bars. „Mis schien was ik te gelukkig met mijn knappe Nèllie, met mijn herberg ja, ik was herbergier en een goede ook èn met de zak geld onder mijn ma tras, een zak, die élke maand dikker werd. Ik was geacht en niemand kwum aan mij te kort. Toen ging die blcckmuil rondsnuffelen en loeren. Hij had geen duit ên zelfs het brood, dat hij ln zijn mond stak wérd door mij betaald. Eensklaps, voor ik nog maar giste wat er aan de hand was. liep hy. weg met Nellieen mèt myn géld. Het was erg te moéten denken, dat zy hem de bergplaats had gewezen". „Inderdaad, dat was wreed", stem de Serena m. „Ik trachtte hem te pakken, dame, maar de wereld ls groot. Als ik hem in die dagen had kunnen grijpen, zou ik hem erom koud hebben gemaakt. Toen de maanden vefliepen begreep ik, dat Nellie voor altijd van me was weggegaan. Ik begon te drinken, want wat zal een eenzaam man an ders doen? Als de drank me te maoh- tig werd wist ik niet wat ik deed en op een avond bracht een echeeiogige kerel me bulten mezelf, ik sloeg hem néér on toen ze hem ophatoeiL was hij morsdood. Voor mij zat er niets an ders op dan met aiiedü Rüfüe alö ge zelschap de vlucht te nemen". „Dus daardoor is u struikrover ge worden?" „Ja, er was reden genoeg toe, Maat verlaten had, ZOU als Nellie me niet dlo schele vent nog wandelen en zöuden Rufus en ik géén prijs op ons hoofd hebben, Vijftig guinea's hebben ze voor degeen die mij Vttngt uitgeloofd, dame! wat zegt u daarvan?" Eensklaps banstte de roVer in laehen uit, alsof hy een goede grap had vertéld. ,.Mc dunkt, u overdrhft met to te laehén", vermaande Serena hem, „want uw verhaal maakt me êer aan hét schreien". „Och, het is geen overdrijving of aanstellerij, dame, maar ik beü nu ëenmaal geboren met een grap op de lippen. Langs de weg kennen ze me ais „De Grapjas". Als ik zakken en beurzen leeghaal, doe ik 't lachend". „Ik zal altijd aan u denken, meneer, als aan iemand, die om zichzelf kon lachen", zei Serena. „Men moet een dapper man zijn om dat te kunnen". „Bid dan, èla U bidt", hèfnam de rover, „dat wanneer Be me een touw om de nek zullen doen, ik mag ster ven met een lach in do keel", Serena uitte een kreet van schrik. „O. houd er mee Op, meneer, houd op met dit leven. Èr zijn wel plaat sen waar u kunt gaan Wollen zonder dat Iemand Weet wie u is on vanwaftr u komt, Het risico van dit bestaan is ging om maarschalk Tito te vermoor den. Deze poging mislukte echter. Relletjes in Eindhoven voor de Krijgsraad. De Krijgsraad te Velde Zuid in Den Bosch heeft Donderdag drie van de 24 militairen berecht, die betrökken zijn geweest bij de ongeregeldheden te Eindhoven op Zondag 5 Augustus jl. Op die dag kwamen militairen Van de 21ste regiments gevechtsgroep voor herhalingsoefeningen onder de wape- hen. Soldaat G. K. uit Apeldoorn Was met enkele van zijn kameraden naar Eindhoven gegaan en had daar 15 gla zen bier gedronken. Daar zijn wande ling door de stad met enige luidruch tigheid gepaard ging, werd hij door de gemeentepolitie gemaand zich rustig te gedragen. K, negeerde deze som matie, evenals die van de marechaus see, die even later ter plaatse ver scheen. Er ontstond een schermutse ling tussen de militaire politie ener zijds en K. en zijn vrienden ander zijds. K. wist te ontkomen en kreeg een paar straten verder onenigheid niet de-commandant van de Eindho- Vense marechaussee, die in burger Was, doch zich tegenover K, legiti meerde. De Krijgsraad veroordeelde K. tót een gevangenisstraf van 1 jaar. waar» vah lö maanden Voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toe zicht stelling. De soldaat B. uil Am- Sterdam, die eveneens geweigerd had de sommatie van de gemeentepolitie op te volgen, werd veroordeeld tot eeh gevangenisstraf van 6 maanden, waar van 4 voorwaardelijk met éen proef tijd van drie jaar. De derde soldaat, W. uit Wormer werd vrijgesproken. Na aanrijding geheugen kwijt. De groepscommandant van de Rijkspolitie Roden (Dr.) maakt be kend dat op 16 October ondér de ge meente Noi'g een man is gevonden die érnstig gewond was en in bewus teloze toestand Verkeerde. Vermoede lijk is hy aangereden, Het slachtof fer wist zich niets meer te herinne ren. De groepscommandant verzoekt Nederland zou protest naar Washington hebben gezonden. AMERIKAANSE PERSBERICHTEN WAREN STERK OVERDREVEN De Amerikaanse pers berichtte Donderdag uit Den Haag, dat de Nederlandse regering het Amerikaan se departement van buitenlandse za ken een bezwaarschrift zou hebben doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen een uitlating van een offclële Amerikaanse Woordvoerder, dat de inspanning voor de defensie in verscheidene Westeuropese lan den, waaronder Nederland onvoldoen de Was. De directeur van het programma voor militaire bijstand van het Ame rikaanse departement van defensie, generaal Olmsted, verklaarde dit in de subcommissie voor de toewyzingen van het Huis van Afgevaardigden. Denemarken protesteerde reeds eer der tegen zijn uitlating. Wederom volgens persberichten zou de Neder landse regering Washington hebben medegedeeld, het hoogst ongewenst te achten, dat een officiële woord voerder zich uitlaat over een aange legenheid, die op het ogenblik het onderwerp is van een diepgaand on derzoek door de commissie van hét Noordatlantisch pact te Parys. Het A.N.P. verneemt van officiële zijde, dat de uitlating van generaal Olmsted wel de aandacht van de Ne derlandse regering heeft getrokken. Een en ander is dan ook mondeling Onder de aandacht van de Ameri kaanse autoriteiten gebracht, doch een officiële stap is niet gedaan. Taft eist koersverandering van de Republikeinen. Senator Robert Taft, die zich, zo als gemeld, bereid heeft verklaard een eventuele candidatuur der Ame rikaanse Republikeinse partij voor de in 1952 te houden presidentsverkie zingen te aanvaarden, hééft in een door hem voor de Amerikaanse „na tionale persclub" afgelegde verkla ring de eis gesteld, dat de republi- „Hg UC V. i O uu. V.V. kelnae party een ander standpunt op het gebied der buitenlandse politiek zal innemen en Wel een dat meer in do richting van dé door de democra tische partij voorgestane beginselen zou gaan. Dit zou inhouden dat de party verder van het door generaal MacArthur ingenomen standpunt zou komen te staan. te grootde straf op mislukkingeen ieder, die inlichtingen kan ver te vreselijk om aan te denken". schaffen OVer een mogelijke aanrij ding, zich met hem in verbinding te (Wordt vervolgd), stellen. ült Amerika ls Woensdagmorgen een quantum ttoba't (21 Curie) in een 600 kg. zware cylinder afgeleverd aah het Instituut voor Kérnphyslca in Amsterdam-Oost. Deze hoeveelheid kobalt, die overeenkomt met 80 gram radium, zal worden verdeeld onder de verschillende ziekenhuizen ln het land «m gebruikt te worden in de bestrij ding van kwaadaardige gezwellen. Nadat de stalen cylinder van het schip In één der loodsen was onderge bracht, werd met een meetinstrument I de sterkte van dè stralen gemeten, j 'He nog door de diks talen wand heen- dringen. De ulfcst<*a'lng bleek zeer I «eriag. RAT noch MUIS onlsnapf aan haf onweerstaanbare Cn het Feyenoord-stadlon te Rotterdam speelde het voorlopig Nederlands elftal Woensdag een voetbalwedstrijd tegen de Engelse ohlb Middlesex Wanderers. Deze ontmoeting werd door de Nederlanders m"t 4--1 gewonnen Doelman Kraak staat tyd-ns een aanva' der gast -n gereed om In te gry n, hetgeen echter niet nodig bleek, daar Oden thai (geheel links) de bal wist weg te werken* Amsterdamse Beurs 17 Oct. 18 Oct. Nédei-land 1947 (33 86 ss V» dito 1937 3 86 85% Dollar-lening 1947 3 pet. 100% 101 Investerlngscert. 3 89% 88% Nederland 1962—64 z. b. 88% 88% Nederland 1002—84 m.b. 88% 88 Vi Nederland N.W.S. 2% 71 70% Indlë 1937 A 3 88% 87% Nöt. Hand. B 90% 141% 80% Ned. Handelmlj. 141% AKU 169% 189 Bergh's JUrgenR 245 244 Calvé-Dêlft 122% 123 Centrale Suiker 174 174 Kon. Nèd. Hoogovens 154 134 Unilever 228 228% Ned. Kabeifab'rlek 217 216 Philips 174% 178 Wilton Peyêrioord 161 101% Biiiton 194% 198% Kon. Petrol Mij. 297% 297 Amsterdam Rubb. 104% 103% H.A. Lijn 162 184 Kon. Paketvaort 121% 122% Nèd. Schêépv. Unie 142% 143% Rotterdamse Lloyd 144% 144 Stv. Mij. Nederland 151% 151% Handelsver. A'dam 112% 113% Dell Batavia Mij. 119 116% Deii Mij. 90% 90% Mid. Continental 76% 78% Tide Water 48% 47 Anaconda 57% 57% Bethlehem Steel 82% «Ml General Motors 59% 39% Kenhccott 98 99 Shell Union 77% 7«H Baltimore Spw. 22% MIM K.T. SpW. 9% 9% New York Centr. Spw. 22% 23% Pennsylvania 22% 22% North American 20% 21 Rep. Steel 80% 49% U. S. Steel 49% 49% Intern. Niekel 48 47% In overeenstemming mét de wereld markten wordt oök op de Amsterdamse effectenbeurs, in afwachting van de poli tieke ontwikkeling een apathische hou ding aangenomen. Alleen de dollarwaar den blijven een begeerd Object. In Kon. Olies viel wol zeer Weinig te: beleven. Unilevers trókken twee punteh aan tot 228v,- De cultuurwaarden wisten zich gemakkelijk te handhaven. De scheepvaartafdeling was licht verdoold.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 8