Rusland wU meewerken aan wapenstilstand in Korea De Nederlandse letteren na de wereldoorlog m en Maar Amerika moet initiatief nemen NEERLANDS JEUGD STAAT AANGETREDEN VRIJDAG 19 OCTOBER 195J. PROVINCIALE ZEEUWSE CO\jRAN T S Beroep van U.S.A. op Rusland De Amerikaanse regering heeft de Sowjet-regering gevraagd haar In vloed te gebruiken by de onderhande Ungen ln Korea om tot 'n wapenstil stand te komen. Zonder een wapenstilstand lm Korea zou een oplossing van andere vraagstukken, die zich in de gehele wereld voordoen, niet mogeiyk zfln. Het verzoek van de Amerikaanse regering werd op 5 October overge bracht door de Amerikaanse ambassadeur, Alan Kirk, voor zUn vertrek uit Moskou aan de Sow jet-minister v an buitenlandse zaken, Wysjinsky. Klrk gaf de Russische regering de verzekering, dat de V.S. geen agres sieve plannen koesteren en dat de Veiligheidsmaatregelen it. W. Europa louter van defensieve aard zyn. De Russische regering heeft thans in een nota geantwoord op het verzoek en medegedeeld, aan een wapenstil stand in Korea te willen medewerken als de Amerikanen het initiatief gen om de onderhandelingen tot een goed einde te brengen zullen vanzelfsprekend volledig door de Sowjet-Ünie worden gesteund." De regering van de Sowjet-Unie stemt er mee in om met deelneming van de Amerikaanse regering alle belangrijke en hangende kwesties te onderzoeken en maatregelen te be spreken om de internationale be trekkingen te verbeteren, inclusief de betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten, aldus de Russische nota. De Amerikaanse stappen en het Russische antwoord daarop werden Donderdag gepubliceerd door het Sowjetrussische persbureau „Tass" uit Moskou. Kort daarop gaf de Ame rikaanse regering een eigen verkla ring uit. Een woordvoerder van de Ameri kaanse regering noemde de stap van Rusland slechts propaganda en niet overeenstemmend met de „oprechte Amerikaanse poging." De ongerustheid van de Verenig de Staten over het verloop van de onderhandelingen in Korea is begrij pelijk, aldus de verklaring van de Sowjet-Unie, „omdat de V.S. bezorgd zijn over de afloop van het militaire gokje, dat zij in Korea hebben ge waagd." Wysjinsky beschuldigt in zijn no ta de Verenigde Naties ervan de wa penstilstandsbesprekingen te vertra- fen en door allerlei incidenten en et scheppen van kunstmatige be lommeringen ingewikkeld te maken. „Volgens de verklaring van de Amerikaanse ambassadeur hoopt de Amerikaanse regering op de hulp van de Sowjet-Unie by het bereiken van een positief resultaat bij de on derhandelingen in Korea, De Sowjet-Unie is echter geen party by deze besprekingen in tegen stelling tot de V.S-Werkelijke pogin- De twee Joegoslavische vliegtuigen, welke Woensdag ln Zwitserland landden (het ene met politieke uitgewekenen), zijn naar huis vertrokken. De zes per sonen, die om asyl hadden verzocht, zijn achtergebleven. 113 Wij Nederlanders plegen vaak man slag op de logica wanneer we over de temperatuur gaan uitweiden. Van dit verwyt wensen we het Kon. Ned Meteorologisch Instituut, ofwel het kanemi in De Bilt, uitdrukkelijk uit te sluiten, want wanneer dit instituut een dag met gemiddelde temperaturen van 25° aankondigt, dan worden uit sluitend graden Celsius bedoeld. En ook al zit U op die voorspelde dag te bibberen en te kleurhen van de gurig- heid, de bedoeling van het K.N.M.l was in ieder geval goed en zij zullen hun gezicht niet trachten te redden door te verkondigen dat zij 250 F be doelden (dan vriest het n.U). Neen, De Bilt houdt zich aan één temper a- tuurschaal, en dat is Celsius. Maar neem ons, gewone stervelingen, nu eens! ln een adembenemend ver haal zullen wij aan ieder, die zijn oor daartoe leent, vertellen hoe kiplekker we ons 's morgens nog voelden, doch hoe tegen de middag onze temperatuur van 36,6 rang.' naar boven vlóóg tot 37,8. Ieder weet dan direct, hoe naar we er aan toe waren, want we spraken over graden C. En in één ruk vertel len we verder ,dat 't in de kamer niet om uit te houden was, omdat de ther mometer 80° aanwees. Dan bedoelen we Fahrenheit, want 27° C klinkt wat onnozel. Doch, sprekend over de vorst, slaan we alle records: „Het heeft vannacht bijna 14* gevroren!" roepen we vol ontzetting, en de stoutmoedigen maken daar 14* onder nul van. D.w.z. 14* F onder het nulpunt van Celsius! Wanneer we nu spreken over de koud ste en heetste temperaturen op aarde, zullen we dit uitdrukken in graden Fahrenheit, wijl dit gelet op de bo ven omschreven gewoonte voor velen welsprekender is. Welnu, aan de pool kan het leiijk koud zijn, want 76° F is daar het re cord (dat is dus 1080 F onder hel vriespunt van water), maar het koud ste punt is tot nu toe geregistreerd in Werchojansk (—94* F) in N. Siberië dat echter altijd nog een afstand van ruim 2500 km van de Noordpool is verwijderd. Ook de hoogste temperaturen moeten niet gezocht worden op de evenaar, doch op plaatsen, duizenden kilome ters daar vandaan. De hoogste tempe ratuur, ooit in de zon gemeten, iverd geregistreerd op de Nun Kun Piek in het Himalajagebergte, nl 192°, dat is bijna het kookpunt van water. De hoogste temperatuur, die in de Sahara werd waargenomen is 154° en de hoogste temperatuur in de schaduw ^frd,ln j925 in Tripoli gemeten (136°) Als de warmste plek op aarde moet echter Massaoua in de Rode Zee ge noemd worden, waar de gemiddelde jaar-temperatuur 82° F bedraagt! Het is haast overbodig ie zeggen, dat dergelijke onherbergzame oorden als Werchojansk, waar de gemiddelde temperatuur in Januari bijna 100° vorst bedraagt, bij voorkeur door de Russen worden gebruikt om er poli tieke gevangenen en staats-slaven neen te zenden. Daarvoor zijn de Sow- jets nu eenmaal mensen! Dit laatste gaat misschien wat vér! Want niet alleen de mensen houden slaven, doch ook de mieren bezondi gen zich daar aan! H. Pétillon. N.V. „Exposé" afgewezen. De Haagse rechtbank heeft Don derdag de aanvrage van het faillisse ment van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstyd (N.V. Expoge), Inge diend door rar. B. J. M. Haase te Am sterdam, afgewezen. Van de zqde van het hoofdbestuur der vereniging deelt men ons nog me de, dat deze aanvrage van faillisse ment, waarvan zijns inziens de aan vrager kon voorzien, dat zij door de rechtbank zou worden afgewezen, schade heeft toegebracht aan de goe de naam der vereniging en van in vloed is geweest op het bezoek aan de vierdaagse tentoonstelling „Oud Rotterdam". Max Huger, erevoorzitter van het Rode Kruis, heeft zijn ontslag ingediend als lid van het permanente hof van arbi trage. HULP AAN HET MISDEELDE KIND. Kinderpostzegelactie doet weer beroep op ieders offervaardigheid. (Van onze Haagse redacteur). Het zyn indrukwekkende bedragen, die in vorige jaren voornamelijk dóór het kind vóór het kind by elkaar gebracht zijn. De kinderpostzegel- actie leverde elk jaar weer meer op. In 1950 kon zelfs 800.000 ver deeld worden onder een 350 k 400 inrichtingen, die zich bezig houden met de verzorging, de verpleging en de opvoeding van zieke of zwakke, geesteiyk of lichameiyk misdeelde, verwaarloosde of op het verkeerde pad geraakte kinderen. Voor dit zegenryke werk zal dit jaar opnieuw een beroep op de offer vaardigheid van het Nederlandse volk gedaan worden. Het zal moeiiyk zijn om het bedrag van 800.000 te evenaren of zelfs te overschryden, doch wanneer ieder zich zjjn plicht tegenover het misdeelde kind bewust is en diep in zyn zak tast om de instellingen, die met zoveel liefde en toewyding en met een onuitputtelijk geduld honderden ongelukkige jon- fens en meisjes verplegen, in staat te stellen wat zon in het leven van eze jeugd te brengen, dan zal het Nederlands Comité voor Kinderpost zegels weer een groot bedrag kunnen verdelen. De oode molen te Kapelle zal vermoedeiyk verdwynen. Hoewel niet precies bekend Is. uit welk jaar de muien dateert, staat ergens op bet hout het jaartal 1680 gekerfd. Sedert Augustus 1939 heeft de molen niet meer gemalen* Op Vrqdag; 19 October begint de Jeugd met naar actie. Dank zy de spontane medewerking van de leer krachten van alle scholen, zullen de jongens en meisjes aan de huizen bestellingen kunnen opnemen voor mapjes kinderpostzegels (drie zegels van twee cent en vier zegels van tien cent voor tezamen 75 cent) en mapjes prentbriefkaarten (vijf stuks voor 75 cent). De bestelde zegels en kaarten worden later aan de scholen toegestuurd, waarna de leerlingen alles afleveren, waarby zij het ver schuldigde bedrag innen en aan him leerkracht afdragen, die het dan weer met het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels verrekent. Misschien krügt men één maal be zoek van een schoolkind, misschien komen er twee of drie, die elk hun best doen het totaal bedrag zo hoog mogelgk op te voeren de klassen, die de beste resultaten behalen din gen mee naar door het Comité be schikbaar gestelde prqzen, waaron der zelfs een veertiendaagse reis naar Zwitserland val hen om deze gver niet lastig, maar toon uw be langstelling in woord en daad. Met de scholenactie 1950 oogstte men een prachtig succes: ongeveer 10.000 klassen met ongeveer 250.000 leerlingen plaatsten in totaal ruim 2.000.000 bestellingen op kinderpost zegels en prentbriefkaarten. Dit jaar zullen op de postkantoren geen px-entbriefkaarten meer verkocht worden. Het verdient dus aanbeve ling om ze van de schooljeugd te be trekken. Er zullen 5.000.000 kaarten beschikbaar zqn. Het is brood- en broodnodig, dat de actie een zo mooi mogelijk resul taat oplevert, want de 350 400 in stellingen van allerlei kleur en gods dienstige gezindte, die circa 100.000 kinderen onder hun hoede hebben, boeken tezamen jaarlqks een tekort van 4.000.000. PARTICULIER INITIATIEF. Al te gemakkelijk wordt tegen woordig door sommigen gezegd: de Staat moet maar voor de misdeelde jeugd zorgen, zq onttrekken zich aan de ook nen gevraagde steun. De Staat subsidieert en houdt toezicht; de instellingen stellen het op prqs particulier initiatief te kunnen ont plooien. Hun vrees is juist, dat de staatsinvloed te groot zal worden. Welnu, voor dit laatste behoeft men Britse Veiligheidsdienst zoekt naar „derde man". De Britse Veiligheidsdienst is er bqna zeker van, dat de twee Engel se geleerden Campbell en O'Conner achter het yzeren gordnn zqn ver dwenen. De Veiligheidsdienst onder zoekt thans of er een uitwqk-moge- Iqkheid bestaat voor communisten, die naar het Oosten willen vertrek ken, aldus de „Daily Mail." Volgens de Londense „Daily Gra phic" is de Britse Veiligheidsdienst bezig met een onderzoek naar de an tecedenten van een derde man. waar van men meent dat hij de beide ver dwenen Bx-itse geleerden naar het buitenland heeft vergezeld. Deze „onbekende dei'de" was een deskun dige op het gebied van wetenschap pelijk olieonderzoek. Hy is, evenals de beide anderen, niet van verlof in het buitenland teruggekeerd. Vol gens het blad zou deze „third man" vroeger op het laboratorium voor kernsplitsmg-onderzoek te Harwell hebben gewerkt. niet bang te zqn. Als ieder steunt naar vermogen, zullen de talrijke in stellingen, elk naar eigen levens- ovex-tuiging, hun werk ten bate van de jeugd zelfstandig kunnen voort zetten. Op 12 November begint de officiële verkoop van de kinderzegels (zq blq- ven geldig tot 31 December 1952) op de postkantoren; van 12 Novem ber tot 31 December zal er weer een rqdend postkantoor door ons land trekken en op 19 November is er een luisterwedstrijd, waaraan ieder kan deelnemen. De gezonde jeugd staat thans aan getreden om de misdeelde jeugd te helpen. Men make de kinderpostze gelactie 1951 tot een succes door veel, heel veel kinderzegels en ook prentbriefkaarten te kopen. 175 millioen voor productie militaire motorvoertuigen. De E.C.A.-missle in ons land heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaan se regering haar goedkeuring heeft gehecht aan het voorstel van de Ne derlandse regering tot financiering van de productie van militaire motor voertuigen, tot een bedrag van 175 millioen golden, uit de tegenwaarde- berekening der Marshallgelden. Zoals wq .reeds eerder berichtten, valt dit program buiten het bedrag van 6 milliard gulden, hetwelk de Ne derlandse regering zich voorstelt in de jaren 1951 t/m 1954 aan het defen sieprogramma te besteden. Dit is waarschijnlqk de eerste maal, dat de E.C.A. haar goedkeuring heeft gehecht aan het gebruik van tegen waardefondsen voor militaire produc tie buiten de begroting. Deze produc tie van militaire voertuigen op Iange- Vliegramp in Canada 23 doden. Een vliegtuig van de „Queen Char lotte Airline" is Woensdagnacht in Canada tegen de Mount Benson ge vlogen. De uit drie koppen bestaan de bemanning en twintig passagiers, naar men meent allen hout- en bouwarbeiders, zqn om het leven ge komen. De verkoolde lichamen der inzit tenden lagen langs de helling van de berg verspreid. Twee dodelijke ongevallen in de hoofdstad. Woerïsdag is op het 's-Gravesan- deplêin te Amstex-dam een öl-jarige vrouw door iyn 3 aangereden en aan de gevolgen overleden. De vrouw weifelde bq het oversteken en liep tenslotte pardoes onder de motor wagen. De bestuurder treft geen schuld. In de Pqlsteeg, waar men op het re termqn, zal moeten voorzien in de i ogenblik bezig is met de verbouwing behoeften van het Nederlandse leger van het Grand Hotel Krasnauolskv. ,n Ho -7.K i werd een voorbijganger door een vallend brok steen getroffen. De man was vrijwel op slag dood. De nieuwe luchtlijnen van de K.L.M. Amsterdam-Tokio en Amsterdam-Sydney zullen resp. op 4 en 7 December geopend worden. in de komende jaren. Zij zul ons land helpen bq het nakomen van zqn ver plichtingen onder de „N.A.T.O.". Er zullen twee soorten militaire motorvoertuigen worden gekocht van de N.V. van Doorne automobiel- en aanhangwagenfabrieken (D.A.F.) te Eindhoven. LETTERKUNDIGE KRONIEK Het Nederlandse proza (I) Wanneer we bedenken (en ieder een is het daar over eens), dat Ne derland nooit een land van roman schrijvers en geboren vertellers is ge weest; dat het aantal romans van in ternationaal formaat, ooit in onze taal geschreven, gemakkelijk op de vingers te tellen is als we dan te vens weten dat er tussen 1940 en he den een kleine 200 romans en novel len of novellenbundels van Neder landse auteurs werden gepubliceerd die met meer of minder recht aan spraak maken op de titel „literatuur" en dus op behandeling in een letter kundige rubriek, dan zou de recen sent die op het afgelopen decennium terugziet, het zich heel gemakkelqk kunnen maken, en uit die overdadige, niet aflatende stroom slechts een handvol boeken opdiepen, die hem van meer dan gewoon belang ïyken. Ik kan in de mg toegemeten ruim te dan ook haast niets anders doen, maar toch vallen er bij het bezien van die bibliotheek vol boeken met nieuw Nederlands proza, wel enkele dingen EXISTENTIALISME. Wie verwacht had dat er na de tweede wereldoorlog een nieuwe golf van experimenten en „ismen" over het literaire land zou slaan, kwam be drogen uit Slechts één „isme" bleek van belang: de grote stroming van na '40, die overigens in de romankunst heel weinig nieuws onder de zon bracht, is het existentialisme, dat in ons land hoofdzakelqk via Frankrijk werd geïmporteerd. Deze veelbespro ken en weinig begrepen richting is rechtstreeks afgeleid uit filosofische systemen uit de vorige eeuw, en als zodanig geenszins volkomen „nieuw". Gedeeltelijk geldt ook hier hetzelf de als bq de diverse nieuwe kunst richtingen, als expressionisme, futu risme en surrealisme, die na de vori ge wereldoorlog veel van zich deden spreken, doch die alle reeds vóór 1914 ln aanleg aanwezig waren. Want zo was ook Sartres hernieuw de existentifilosofie al voor 1940 in de romankunst toegepast, b.v. in zijn roman La Nausée (De Walging), die in 1938 verscheen en m.i. nog steeds een van zijn gaafste boeken is. Het existentialisme, voor zover in een paar woorden te vangen, is nihi listisch, een levensbeschouwing dus, die het leven elke zin ontkent, en die ook geen morele normen erkent. Dit ïydt spoedig tot het verwante absur disme, waarbq we allereerst aan de Franse schrijver Albert Camus den ken, terwqi het existentialisme meer onder de vlag van Jean-Paul Sartre vaart. Sommigen noemen het existentia lisme pessimistisch, maar de existen tialistische levensbeschouwing geeft juist niet veel reden tot pessimisme, omdat de vrqheidsgedachte centraal heerst in deze filosofie: De mens dient de last van eigen bestaan te dragen; hij is zelf verantwoordeiyk voor datgene wat hy maakt van zijn leven: hy kan bewust kiezen wat hy wil. Daarmee is aan een ieder het recht tot zelfbeklag ontnomen, ter wqi noodlot en praedestinatiegevoe- lens zijn ontkracht Een andere grondstelling van de existentiefilosofie is, dat het mense- ïyk leven uit een reeks onoplosbare tegenstellingen bestaat en dat men, door een oplossing te forceren zo als de klassieke denkers doen ook de waarheid geweld aandoet Dit komt in de practqk vrijwel neer op de grote angst die schryvers uit de realistische school, b.v. Flaubert, hadden, om de waarheid en de werke lijkheid te forceren door het trekken van conclusies, hoezeer schrqvers als Flaubert en Sartre ook tegenpolen zyn. Trouwens, voor zover nu deze exis tentie-filosofie gevulgariseerd wordt via literatuur en toneel, ziet men, eerlijk gezegd, weinig verschil met het zilet j^eciflek existentialistische werk, en de „gewone" psychologische roman onderscheidt zich dan ook wei nig van zqn „moderne" broeder. Zeker in ons land, waar de nieuwe golfstroom slechts een flauwe bewe ging in de letterkundige wateren ver oorzaakte. WEINIG NIEUWS ONDER DE ZON. romantechniek is er weinig Qua nieuws onder de zon er wordt wat met stqlmogelqkheden geëxperimen teerd; er bestaat een wat groter vrij heid van toon, ook in de behandelde onderwerpen en in de ixitbeelding van zielkundige conflicten: men neemt geen blad meer voor de mond en noemt een koe een koe. In bepaalde gevallen kan dat voortreffelijk en in andere onkies en zelfs hoogst onsma kelijk zijn. Zoals ik in het vorige artikel reeds opmerkte, werd er tussen 1940 en 1945 veel poëzie geproduceerd. Het aantal romans dat in die tijd ver scheen, was echter opmerkelqk ge ring. Voor werk van langere adem vonden weinigen rust en tijd, en ook was het niet zo gemakkelqk. romans illegaal te drukken. Wèl zullen vele na de bevrijding verschenen werken in de bezettingsjaren zqn geconcipi eerd, want vlak na de bevrqding ver scheen een stroom van prozawerken, die tot ongeveer 194-7 aanhield. Daar na daalde de productie gelukkig wat. Allereerst verschenen in groot aantal „bezettingsromans", dagboeken, etc., i werken, haastig, of te zeer met de I neus op de feiten neergepend; actu- I eel, en daardoor gewild, maar geen bezonken kunstwerken, b.v. het om-1 vangrqke „De Laars op de Nek" van Maurits Dekker. Veel bezonkener werk leverden Vestdqk, Defresne, Theun de Vries, terwijl ook de op stellen van Mr. Abel Herzberg: „Araor fatl", ver boven de middel maat uitsteken. Het dagboek van het vermoorde Joodse kind Anne Frank, „Het Achterhuis", zal ons bliiven boelen als document van kinderlqke onbevangenheid tegenover onmense- ïyk leed. Een volkomen adequate, geniale vertolking heeft de gruwelijke tqd die achter ons ligt in Nederland tot nu toe in poëzie noch proza opgele verd. Overzien we nu de prozaliteratuur Hei wereldgebeuren Europa zonder Scandinavië De Noorse landen hebben na d«* laatste oorlog steeds getrach» zich zoveel mogeiyk te distan- clëren van een bepaald partyncm»-n in de controverse Oost-West, Zweden gaat hlerby voorop, Noorwegen voelt er echter het minst voor. Het resul taat ls echter dat byv. Zweden zich buiten het Schuman-plan heeft ge- houden, al worden er nog zoveel ert sen gevonden eö gedolven.Het heef: zich ook niet aangesloten by de Noord-Atlantische gemeenschap, hei - geen Finland evenmin heeft gedaan. Men houdt zich in Scandinavië boven dien afzijdig t.o.v. een Europees le ger. Behalve de zwakke binding tui sen Noorwegen en het Westen, stoet Scandinavië vrywel geheel bulten d. Europese gemeenschap. Opzettelijk, dat is duldeiyk. Maar of men het daarmede zal red den Scandinavië ls kenneiyk op het Westen georiënteerd, en zeker in ge- va! van een conflict tussen Oost en West. De politieke instelling dezer landen is beslLst niet pro-communis tisch. Finland en Zweden hebben nog niet zo lang geleden een agrarisch- soclalistische coalitie-regering gekre gen. Het begint Rusland biykbaar sterk te irriteren dat de landen in het Hoge Noorden dit spel spelen: géén aanslui ting bq het Oosten, en slechts een zwakke neiging tot het Westen. Rus land wiide deze staten winnen, maar het lukte niet En thans gaat men in Moskou chi caneren. Noorwegen, de meest Wes tera georiënteerde staat, moet het al lereerst ontgelden. Men heeft daar een Incidentje' 'opgeblazen tot een „anti-Russische demonstratie". Er is een nota. van Moskou gezonden naar de Noorse regering betreffende schending van graven van Russische soldaten in Noord-N oorwegen. Meteen liet Wisjinsky in deze nota van zijn ongenoegen blqken over de buiten landse politiek van zijn Noordelijkste buurman. Aan de nota is een zware pers campagne voorafgegaan. De Izwestia verweet al begin Sep tember de Noren dot zq de overblijf selen van in Noorwegen gevallen Rus sische soldaten, notabene voor de be vrijding van diezelfde Noren, „bar baars vernederden". Het orgaan be weerde met stelligheid dat het bevel was gegeven alle Russische graven in de Noordelqke provincies te verwijd» - ren en over te brengen naar een ver laten eiland. Dit moest dan in het ge heim en in alle haast geschieden om te voorkomen dat de nevolklng zou protesteren. Nu moet er wel iets zijn voorgevallen met die graven, maar de Noorse regering heeft hiervoor direct haar nodige verontschuldigingen aan geboden. Kenneiyk wordt hier sterk overdreven, men is er blijkbaar slechts op uit geweest om agitatie te verwekken. Maar behalve dit Incident was er nog een tweede grief. De Russische krant sprak van een „onvriendelijk gebaar' van de Noorse regering, na melijk het steeds weer uitstellen van een onthulling van een monument te Kirkenes. gewijd aan de nagedachte nis van de gevallenen van het Russi sche leger. Dit gedenkteken had ai in Augustus onthuld kunnen zqn. maar zulks is tot nog toe niet geschied, tot grote ergernis der Russen en wellicht tot grote tevredenheid der Noren. Als men hierover iets gegriefd i dan zou er wel enige reden zqn: aan vankelijk. toen de verhouding tussen de Noren en de Russen nog onberis pelijk was, had men na gemeenschap pelijk overleg tot oprichting van alt gedenkteken besloten, ter nagedach tenis van de strqd der Russen op Noorse bodem om het nazisme dr laatste klap toe te dienen. Dit uitstel gaat langzamerhand lqken op afstel. Zo alles bq elkaar komen by de Russen weer allerlei herinneringen aan andere minder aardige dingen op. Hebben de Noren niet in 1949 gewei gerd met Rusland een vriendschaps verdrag of non-agressiepact te slui ten En nu sluiten zij wèl zo'n Atlan tisch verdrag met de Westerse we reld En intussen bewapenen zich die Noorse landen razend snel. In Denemarken is byv. onlangs een decreet afgekondigd dat in geval van agressie tot de laatste man moet ge streden worden: berichten of nevelen tot capitulatie zqn bq voorbaat „vals". Rusland ziet het met lede ogen. Hoe kan het anders die niet rechtstreeks, of niet ln de eerste plaats met oorlog en bezetting te maken heeft, dan vallen vele nieu we figuren op. Auteurs als: Doia de Jong. Anna Blaman. Jacques Gans, J. J. Klant, Hermans, Van het Revc, zonder welke de moderne Nederlandse romanliteratuur ondenkbaar gewor den is, publiceerden allen pas voor het eerst tussen 1940 en heden. ANDERE INSTELLING BIJ DE DAMES-AUTEURS. Vooral de huidige vrouwelqke auteurs (vroeger waren hun sexege- noten vaak zo gezellig en huiselqk verstrikt in ellenlange zurige en muf fe gezinsromans) zqn nieuwe wegen ingeslagen, d.w.z. de wegen die de man reeds voordien ging: de geëman- cipeex*de vrouw bestrqkt thans alle terreinen in de literatuur zoals zij dat ook in het maatschappelijk leven doet. Dola de Jong, Anne Blaman. Josefa Mendels, A. H. Nqhoff, Jo Boer, schreven boeken die in niets onder doen voor het we^k van de bes te van hun manneiyke collega's, ja, Dola de Jong overtrof hen m.i. met haar ene kleine roman die de helaas- nare titel „En de Akker is de We reld" draagt, een roman, die ik tot een der weinige werken van interna tionaal peil reken, waarop ik aan het begin van dit artikel doelde. Ik hoop daarop, naar aanleiding van haar nieuwe boek, dat in Ameri ka. waar zq thans woont, speelt, nog terug te komen. Het proza van de mannelijke auteurs, alsmede de poëzie der jonge ren komt in het volgende artikel aan de beurt, waarmee dan deze uiteraard allerbeknopste inleiding tot de he dendaagse Nederlandse letteren zal worden besloten. HANS WARREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5