PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britten bezetten belangrijke punten fs het Suezkanaal lang: Huuradviescommissie handelde reeds vele zaken af 0£ BILT Kantlijn SOMBERE UITLATING VAN MINISTER MANSHOLT GELEIDEHONDEN-STICHTING WAS ZWENDEIIAAK Oost-Duitse politie bezette West-Berlijnse wijk. Vandaag v\ Smokkel van staalproducten via Nederland naar Oost-Duitsland. 194e Jaargang-No. 247 DftgtoUd uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintyn. PI. verv.t W. Leertouwer en H. A. Boashardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.58 p. kw, £r. p. p. t 4.80 per kw. Losse nummer» 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 October '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per nun. Minimum p advertentie 13.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max regels» van 1—5 regels f 1.- Iedere regel ir.cer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vllssingen Walrtr. 58—00. tel. 2355 4 ÜJflen (b-g.f. 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2&24; Goes L. Vorstatr. 03. tel. 2475 (b^.g. 22281; Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terceuzcn Brouwerijstr. 2; Zierlkxee N. Bogerdstr C 180. tel. 2<i Rustig, maar gespannen Bij incident om een brug vielen doden en gewonden De toestand in Egypte draagt nog steeds een buitengewoon spannend ka rakter, vooral door incidenten, die zich in de zóne langs het Suezkanaal hebben voorgedaan nadat Britse troepen verschillende belangrijke punten hadden bezet. Dit geschiedde nadat de Britse autoriteiten de Egyptische regering hadden laten weten, dat Britse troepen de verantwoordelijkheid op zich hebben genomen voor de handhaving van de orde in de zóne, dit met het oog op „het falen van de Egyptische autoriteiten". Bezet werden o.m. de stad Ismailia en de kleine havenplaats Adabyah ten Zuiden van Suez, terwijl in Suez en Port Said volgens Egyptische berichten stations, telefooncentrales en douanekantoren zouden zijn bezet. Andere be richten meldden, dat alle belangrijke gebouwen, bruggen enz. in de kanaal- zöne zouden zjjn bezet en dat de Egyptische autoriteiten zich zouden hebben neergelegd bjj deze situatie, welke o.m. een verbod aan Egyptische militai ren om de bezette gebieden te betreden zou inhouden. Bij de spoorbrug over het Suezkanaal bij EI Firdan deed zich een incident voor toen Egyptische wachtposten het vuur openden op de Britse troepen, die de brug wilden bezetten. De Britten schoten terug en by het vuurge vecht, dat zich ontwikkelde, vielen vijf doden en tal van gewonden. Later werd gemeld, dat het Britse en het Egyptische opperbevel het eens zyn ge worden over een regeling, volgens welke Egyptische troepen de Oostelijke zyde van de brug, de Britse troepen de Westelijke zijde zullen bewaken. Over ontruiming van door de Britten bezette steden zouden onderhandelin gen worden gevoerd. Het Engelse ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt dat naar schatting 500.000 pond sterling scha de is aangericht door de ongeregeld heden, die zich Dinsdag te Ismaïlia voordeden. Uit het onderzoek is ge bleken, dat de opstand werd begon nen door een groep Egyptenaren uit Cairo, die de opdracht hadden Engelse bezittingen buit te maken. De overbrenging van de valscherm brigade uit Cyprus is thans voltooid. Te Ismaïlia is alles rustig en de Brit se strijdkrachten aldaar worden met Er ligt op onze redactietafel een brief van een doctor in de wijs begeerte. Deze brief kapittelt ons Wij journalisten zijn volgens deze brief ernstige misdadigers. Wij mis handelen dagelijks de Nederlandse taal op een ten hemel schreiende wy ze, wij vermoorden haar, terwijl zij toch eigenlijk ons dierbaarste troetel kind behoorde te zijn. De brief geeft voorbeelden. Niet een, maar vele, zorgvuldig verzameld gedurende en kele dagen naarstig kranten lezen. En wij buigen ons hoofd beschaamd naar onze schrijfmachine. Want het is waar: wij vermoorden de taal. Wij zondigen dagelijks tegen elementaire taalregels, ons blad (en gelukkig niet alleen het onze, maar alle Nederlandse bladen) is rijk aan drukfouten en wij weten het wel: wij werken te veel met vaste formules en gebruiken veel te veel afgesleten cliché's. En toch geloven wij, om ons dan maar eens voor enkele seconden niet tot de taal en letteren, maar tot de wijsbegeerte te bepalen, dat bij de weledelzeergeleerde briefschrijver de begeerte om ons op fouten te wijzen het gewonnen heeft van de wijsheid. In de eerste plaats immers zijn de klachten over de taal der kranten zo oud als de kranten zelf. Reeds om streeks 1600 komt men hen tegen en van de beroemde mannen der laatste eeuwen hebben Schopenhaueren Nietzsche zich over de krantentaal zelfs met klassieke grofheid uitgela ten. Sedertdien is het gebruikelijk om op de kranten te schelden. Literatoren, spraakhervormers en geleerden steken elkaar daarbij naar de kroon. Nu komt de krant dagelijks onder de ogen van duizenden. Zij wordt al tijd in haast gemaakt en een journa list heeft dus heel wat meer kwade kansen om zich aan fouten te bezon digen en zich daarbij ontdekt te we ten, dan de geleerde, die rustig achter zijn schrijftafel iedere lettergreep kan wegen en slechts door weinigen ge lezen wordt. Daarmede zijn de fouten natuurlijk niet verontschuldigd, maar althans ten dele verklaard. Men ziet de fouten in de krant en vergeet, dat haastige spoed wel zel den goed is, maar vaak onvermijdelijk. Toch mag men rustig vaststellen, dat in de eerste plaats het kran ten-Nederlands heel wat beter is, dan het Nederlands, dat negen tiende deel van de Nederlanders schrijft en in de tweede plaats, dat het oneindig veel boter is, dan de taal, die in officiële documenten ge bruikt pleegt te worden. Schopenhauer mocht dan al schel den op de krantentaal, hij was tevens eerlijk genoeg om te erkennen, dat tegenover één slecht schrijvende jour nalist tien slecht schrijvende geleerden staan. En hij heeft van de juristen en wetgevers wier taal gemeenlijk onlees baar is, dan nog gezwegen. Bovendien moet men niet vergeten, dat een krant een ding is, dat zich aanpast aan het openbare leven. Zy is zelfs aan mode onderhevig. Het zou de moeite waard zijn eens te onder zoeken, hoe fataal de invloed van het sportjargoii is op het Nederlands in de andere rubrieken. Men moet eens nagaan, hoe in bladen, die zich be ijveren in het brengen van intellec tuele of geestige lectuur, de schrijvers van deze stukken zich opblazen en met geweld geleerd of geestig trach ten te zijn. Maar zelfs dat kan niet aangevoerd worden als argument te gen de stelling, dat de taal der jour nalisten als regel de toets der critiek uitstekend kan doorstaan. Zouden zij niet van cliché's gebruik maken, hoe zouden zij snel kunnen werken? En als zij hun berichten niet bouwden volgens een vast systeem, hoe zouden de lezers uit de krant wijs worden? De lezers zyn gewend aan vaste for mules, die de journalist pleegt te ge bruiken, zowel wat zijn taal, als de vorm van zijn berichten betreft. En zy zouden vreemd opkijken, als er eens plotseling een journalist opstond, die ae meest gewone dingen op do meest eerbied behandeld, aldus de bekend making. Een versterking van zes honderd Egyptische politiemannen is thans aangekomen. In Ismaïlia en elders in de Suez- kanaal-zóne heerst thans rust. Het Britse leger ls de toestand volkomen meester nu het versterkt is met de 16de brigade parachutisten, die Woensdag uit Cyprus ls gearriveerd. Een waarnemer, die Donderdag te middernacht een rondtocht maakte door Ismaïlia, vond de stad uitge storven. Hy merkte alleen Britse sol daten op, die strategische posities be zetten. Geen enkel Brits voertuig mag overigens zonder een gewapend gelei de ryden. De Egyptische regering heeft de gouverneurs in Alexandnë en in de provincies opdracht gegeven alle Britse militairen, die zich buiten het Suezgebied bevinden te arresteren. Een Britse militaire woordvoerder te Caïro heeft echter verklaard, dat het militaire personeel in Caïro en elders reeds naar de Kanaalzone terugge keerd is. Britse militaire spoorwegmannen bedienen thans de spoorwegen in de Kanaalzone, daar de Egyptische em- ployé's van hun regering opdracht hebben ontvangen zich terug te trek ken. ITALIë WIL BEMIDDELEN De Italiaanse eerste minister de Gasperi heeft Donderdagavond ver klaard, dat Italië gaarne bereid zou zyn tussen Engeland en Egypte te bemiddelen, indien een gelegenheid hiervoor zich zou voordoen. Perzië niet vertegenwoordigd. De zitting van de Veiligheidsraad, waarin'een stemming wordt ver wacht over de geamendeerde Engelse resolutie, zal niet door een lid van de Perzische delegatie worden bijge woond. Maandag is Mossadeq de gast van het stadsbestuur van Philadel phia; hij zal in deze stad een toespraak houden. Vervolgens bezoekt hy Wash ington. PRODUCTIEVERHOGING NODIG Hachelijke toestand, wanneer landbouw niet spoedig geïntensiveerd wordt. Wanneer het ons niet lukt binnen twee of drie jaar tot een belangryke intensivering van de landbouw te komen, zal de toestand haeheiyk zyn", zo verklaarde minister Mansholt in een rede welke hy hield tydens de Don derdag op de volkshogeschool te Bakkeveen georganiseerde gastendag van de Landbouw. De minister wees er op, dat vooral op dit ogenblik de opvoering van de productie noodzakelijk is in verband met de moeilijker wordende exportpo sitie van ons land en het bevolkings probleem. Er kan een oplossing wor den gezocht in consumptieverminde ring en investeringsvermindering, maar vooral dit laatste moet met de frootste voorzichtigheid gebeuren. laagt men er in de productie te ver hogen, dan behoeft het welvaartspeil niet naar beneden te gaan. Voor de landbouw is dus een belangryke taak weggelegd, welke hij alleen kan ver vullen, wanneer het sociaal-econo misch klimaat daarvoor geschikt is en wanneer het technisch peil wordt opgevoerd. Er kan reeds meer geproduceerd worden met minder landarbeiders, hetgeen hun welvaartsniveau ten goede komt. Dat het aantal van de vaste arbeiders stygt en dat van de vrouwelijke arbeiders daalt, noemde de minister verheugend. Het verzil- tingsprobleem wordt, hoewel het hon derden millioenen zal kosten, met kracht aangepakt; momenteel wor den de nodige voorstudies gemaakt. De minister was zeer te spreken over wat in de tuinbouw gebeurd. Er worden tal van initiatieven genomen, maar de bijdrage van boeren, bedrijfs leven en industrie daarvoor is nog te gering. Men laat het onderzoek aan de regering over. Volgens de heer Mansholt zou het een ramp zijn voor onze zuivelexport, indien het ideaal van een t.b.c.-vrije veestapel niet bin nen vijf iaar zou zijn bereikt. Ten slotte uitte de minister er zijn voldoe ning over, dat de regering tot goede overeenstemming over nauwe Inter nationale samenwerking is gekomen met- de Franse minister van buiten landse handel, die dezer dagen ons land bezocht. GEEN HOND AANGESCHAFT. Voorzitter en secretarissen gebruikten gelden voor eigen doeleinden. De MuiiHtricht.se recherche heeft de „Stichting Geleidehonden Zuid-Ne derland" als een zwendel/aak ontmaskerd cn tegen de voorzitter, de Sl- jarige kellner J. E. en de .V»-jarige scheepswerktulgktindlge W. I... beiden uit Arnhem, wegens oplichting proces-verbaal opgemaakt. Het is gebleken, dat deze lieden op ergerlijke wyze heblx-n geknoeid niet gelden, die zy had den ontvangen om minvermogende blinden in Noord-Brabant en Limburg aan geleidehonden te helpen. Gekleed in een regenjas en een ca puchon tegen het spatten van het wa ter luistert prinses Elizabeth naar wat de burgemeester van Niagara Falls haar vertelt over de beroemde waterval. Prinses Elizabeth en haar echtge noot, prins Philip, bewonderen het schouwspel van uit een tunnel, tydens hun officieel bezoek aan Canada. Oostduitse volkspoUtle heeft Don derdag de Beriynse w|jk Stelnstüe- ken bezet, die van bet eigeniyke West-Beriyn gescheiden wordt door ongeveer een 650 meter breed gebied van de Sowjet-zóne. De kleine enclave, waar 250 men sen wonen die voor het grootste deel In West-Berlijn werken, is nu door de bezetters tot Oostduits gebied ver klaard. De geallieerde en West-Berlljnw autoriteiten zyn volkomen verrast door deze maatregel. Nobelprijs 1951 voor medicijnen toegekend. Aan de uit Zuid-Afrika geboortige dr. Max Theiler, verbonden aan de afdeling gezondheid van de Rockefel ler Stichting te New York, is de No belprijs voor medicijnen voor 1951 toegekend, wegens zijn ontdekkingen op net gebied van de gele koorts en de methoden ter bestrijding van de ziekte. Dr. Theiler is er, na proeven op apen en muizen, in geslaagd twee vaccins tegen gele koorts te verkry- gen. Hij heeft de Nobel-stlchting mede gedeeld, dat hy met zyn vrouw en dochter naar Stockholm zal gaan om op 10 December de prijs, bestaande uit een gouden medaille, een oorkon de en een cheque, uit handen van Koning Gustaaf Adolf te ontvangen. Paniek in trein: 8 dioden. In een trein buiten Bombay is pa niek ontstaan, doordat iemand aan de noodrèm trok. Honderden passagiers dachten, dat er brand was uitgebro ken en sprongen uit de trein. Acht mensen kwamen om het leven en ve len werden gewond, doordat juist een trein uit de andere richting passeer de. Ongeveer 26 colporteurs en colpor- trices hebben in beide provincies dui zenden mensen bezocht en hen weten over te halen tot een gift ineens of tot betaling van een abonnement op een maandblad, dat de stichting gere geld zou uitgeven, maar waarvan slechts één uitgave is verschenen. De verantwoording voor de binnen gekomen gelden bleek zeer verward te zijn. Omdat de grond hun te warm onder de voeten werd, hebben de he ren toen de zetel van de stichting naar Arnhem verplaatst. By verdere controle door de politie kwam aan het licht, dat op een gegeven moment na twee maanden activiteit van de stichting al «Bint 7000 abonné's op het z.g. maandblad waren geworven, dat de gelden daarvoor bjj vooruitbe taling waren voldaan en dat er bo vendien aan giften ruim 1000. was ontvangen. Na aftrek van de zeer royale provisie voor de colpor teurs. was ongeveer 3700.voor de stichting bestemd, maar de politie ontdekte een kastekort van 800. „BELANGELOOS". De stichting had nog geen enkele geleidehond aangeschaft, maar de neren, die aan de leiding zaten, heb ben over de ontvangen gelden zeer ruim voor eigen doeleinden beschikt. Een post voor kantoorhuur bleek be stemd voor een kinderkamer te Arn hem. De heren hadden in twee maan den 1350.aan salaris opgenomen, zal te Parijs het testament worden geopend van de herto gin van Angoulême, die 100 jaar geleden overleed. In dit testament bevindt zich een clausule, waaruit misschien zal blflken, dat zij de zuster was van K. W. Naunéorff, die zich uitgaf voor de wettige 20on /an Lode wijk XVI. Naar rehabilitatie van de Waffen S.S.? Volgens een bericht van ,Le Mem- de" heeft het bestuurscomité van de West Duitse sociaal-democratische party bekend gemaakt, dat dr. Schu macher enige aagen geleden de vroe- f ere generaal van de waffen-S.S. Ot- o Kumn, alsmede enkele andere ge wezen hoge officieren van de S.S. heeft ontvangen. Kumm is de laatste commandant geweest van Hitiers lijf wacht. Het bestuur van de West- Duitse socialistische party heeft ver der medegedeeld, dat het onderhoud door vele andere zal worden gevolgd met het doel „de volledige rehabilita tie van de Waffen S.S. en de opne ming er van in het democratisch be stel voor te bereiden". originele manier en in de meest ori ginele taal aan de lezers zou opdrin gen. Wij bevinden ons bij het verkondi gen van deze mening in uitstekend gezelschap. En dat stelt ons gerust. Wij doen het altijd nog beter, dan negen van de tien geleerde Nederlan ders. Want.... zelfs uit de brief, die voor ons op de redactietafel ligt, halen wy twee onnauw keurigheden, om maar geen sterker woord te gebruiken. Wellicht zegt on ze doctor, dat hij die maakte omdat hij de kranten te toegewijd had gele zen. Maar dat geloven wij niet. Wij hebben er prof. Emil Dovifat nog eens op nageslagen, in zijn standaardwerk over de Dagbladwetenschap. Hij con stateert, dat als de journalisten fouten maken, deze meestal afkomstig zijn uit.het vakjargon van grotere mannen dan zij zijn. Journalisten zijn eenvoudige lieden, die er by voort during naar streven, zich eenvoudig en duidelijk, voor iedereen begrijpe lijk uit te drukken. Dat kan niet van iedereen gezegd worden, meent Dovi fat. En wy zeggen het hem na. Desondanks dag in dag uit ons het schaamrood van de kaken wissend om wat er weer aan ongerechtigheden in de krant stond, hoezeer wij ook streef den near zuiverheid. GRONDIG, ONPARTIJDIG ONDERZOEK Middelburg en Vlissingen leveren het meeste werk op Sinds de gelegenheid werd geschapen een beroep te doen op de Huurad- viescommissies als huurder en verhuurder het niet eens kunnen worden over de huurprijs heeft de commissie in het kanton Middelburg (Walche ren en de Bevelanden) 364 aanvragen om advies ontvangen. Daaruit biykt wel zonneklaar, dat zy in een grote behoefte voorziet. Talloze boze mensen, klagende mensen, opstandige mensen hebben de weg naar het bureau van de commissie te Middelburg gevonden, velen hebben hun hoop in vervul ling zien gaan, anderen zagen «1e beslissing van de huuradvieseommissie in htm nadeel uitvallen. Maar ook wanneer dat het geval w as, konden zij er zeker van zyn, dat tevoren een gedegen en volkomen objectief onderzoek was Ingesteld. Van de 364 ontvangen aanvragen om advies waren er op 1 October 200 afgehandeld, zodat er toen nog 164 gevallen aanhangig waren. Met rasse schreden wordt de achterstand inge haald, welke reeds in het begin is ontstaan, doordat al talrijke aanvra gen binnen kwamen vóór de commis sie benoemd en aan he* werk was. Zy baseert zich by haar Beslissingen op de rechtsgeldige huurprijs van 31 De cember 1950, dat is dus de prijs van Mei 1940, al dan niet verhoogd door het destijds bestaande prijzenbureau. Voordat een verzoek in behandeling wordt genomen, moet de aanvrager een vragenlijst invullen en 2.50 ter dekking van de kosten betalen. Een ambtenaar van de buitendienst onder zoekt elk geval en éénmaal per week komt de commissie, die men welhaast als een soort vrederechter mag be schouwen en die gepresideerd wordt door mr. Th. Portheine, in vergade ring bijeen om te pogen tot een be slissing te komen. De behandeling van elk geval kost échter veel tijd (ongeveer twee maanden). De prettigste zaken zyn die, waar bij huurder en verhuurder in goede onderlinge verstandhouding de huur prijs door de adviescommissie laten vaststellen. Deze zaken zyn echter zeldzaam: meestal is het verzoek het directe gevolg van een gschil, dat soms ae afmetingen aanneemt van een fikse ruzie en gepaard gaat met een nerveuze gespannendheid en een verbitterde stemming. Nu en dan is een zaak een typisch voorbeeld van een door ruzie en nijd vertroebelde verhouding. Wat bijvoorbeeld te den ken van twee Zeeuwse broers, die vochten over een verhoging van een stuiver per week, die ae een moest betalen voor de woning, welke hy van de ander huurde. Zij hadden er graag een rijksdaalder voor over om door een buitenstaander te laten uit maken, wie het nu wel bij het rechte eind had Het geringste aantal gevallen le-1 verde Noord-Beveland op: tot nu toe zjjn er slechts vier afgehandeld en zijn er maar enkeleanaere in behan deling. Van Zuid-Beveland waren op 1 October 81 zaken afgedaan. Wal cheren en wel met name Middelburg en Vlissinjgen) zorgde voor het mees te werk. Op het platteland van Wal cheren vinat men weinig huurhuizen V Onze moeilijke taal. Hoe moeilijk voor velen on ze schone Nederlandse taal is, blijkt uit onderstaande stijl bloempjes, welke wij uit aan de Huuradviescommissies gezonden epistels lichtten. Het valt ook niet mee als men zijn eigen ad vocaat moet zijn, zelfs niet als men zijn eigen pleidooi schrifte lijk mag inzenden! .Mevrouw D. is de laatste tijd veel ziek geweest en geheel door mijn vrouw verzorgd tot zij een zuster kreeg". „Mijn inkomsten bestaan uit dr. Drees en Sociale Zorg, die deze huurverhoging niet gerechtvaardigd vinden'. „Wij. hebben ons hoofd er bij neergelegen op die f 3.huur". „Ik heb er een kamer bij ge kregen omdat ik vader ben ge worden voor t 2.50 per maand". „Twee persoons bed wilde ze later niet meer hebben. Haar man sloeg haar snachs in het gezicht". „Deze mevrouw be woont ruwweg 1/3 deel van het huis". „Het houden van dieren of logé's van dieren is niet toe gestaan". „Ook zijn de bedden slap in de lendenen als ze los van elkaar staan en moeten ze dan op alle mogelijke manieren schrap gezet worden". „De keu ken staat geheel op 'losse schroe ven". „Toen kwam er een kinkel in de kabel en die liep daarheen, dat het licht werd afgesneden". hoewel de stichting aangaf, dat het werk belangeloos werd gedaan. Ook is oplichting gepleegd, doordat de naam van ae stichting werd veran derd in „Stichting geleidehonden Noord-Nederland", om daarmee te werken in Zuid-Holland en Gronin gen. Bovendien had L. van een ande re geleidehonden-stichting, waarvan hy secretaris was geweest een aan tal lcdenkaarten verduisterd, met behulp waarvan hij gelden voor de nieuwe stichting incasseerde. Ambonese militairen contra de Staat. OP 5 NOVEMBER BEROEP TEGEN- ONTSLAG UIT DE DIENST. Naar wij vernemen, wordt het be roep van de Ambonese oud-KNIL-ml- litairen tegen het hen bij aankomst in Nederland verleende ontslag uit de tijdelijke KL-dienst. op 5 November door het militair ambtenarengerecht in Den Haag behandeld. De douane-recherchedienst te Duis- burg-Ruhrort is een internationale smokkelbende op het spoor gekomen, die grote hoeveelheden waardevolle staalproducten en machines naar Ne derland en vandaar uit vermoedelijk naar Oost-Europese landen zou heb ben vervoerd. De goederen zouden van Duisburg-Ruhrort met Rijnsche- pen naar Rotterdam gebracht zyn. In twee jaar tyds zouden op deze wjj- ze 10.000 ton staalproducten ter waande van 6,5 milltoen Mark clan destien uitgevoerd zyn. Een en ander kwam aan het licht toen op een van de schepen bij de contróle in Emme rich een uitvoervergunning met een vals nummer werd getoond. Ambte naren van de douane-recherche te Duisburg Ruhrort stelden daarop na een onderzoek vast, dat de lading in Rotterdam onmiddellijk in spoorwa gons werd overgeladen en als transi- togoed dwars door Duitsland naar de Oostelijke sector van Wenen verzon den werd. Vlsesprijzen voorlopig onveranderd. De federatie van Nederlandse sla gerspatroonsbonden deelt mede. dat in tegenstelling met andersluidende berichten voorlopig niet mag worden gerekend op lagece vleesprijzen. Het bedrijfsschap voor vee en vlees heeft geadviseerd een binnenlandse vleesre serve te vormen om eventuele vlees tekorten in het voorjaar 1952 op te vangen. en dus ook weinig botsingen, maar Middelburg met zyn destijds geïnun deerde woningen, waarin wel ieder jaar geschilderd en behangen mag worden, ziet menige huiseigenaar en huurder lijnrecht tegenover elkaar staan en heeft dan ook vele geschil len binnen zijn vesten en in Vlissin gen. waar vele huizen practisch on bewoonbaar zyn. is het ook niet steeds pais en vreé. De onderhuurders spelen in de werkzaamheden van de commissie eveneens een rol en geven soms aanleiding tot zeer gecompli ceerde zaken. Het is opmerkelijk, dat tot nu toe slechts één geval van enorme prijs opdrijving aan het licht is gekomen (en verwacht wordt, dat er binnenkort nog twee andere te voorschijn zullen komen) en dat maar in twee geval len de partijen zich niet by de beslis sing van de commissie hebben neer gelegd en, zoals het heet. „in proces zijn gaan liggen" om bij de kanton rechter hun recht te zoeken. Het zn aangestipt, dat twee-derde gedeelte van de aanvragen van huurders en één-derde van verhuurders afkomstig is. Vele mensen met velerlei moeilijk heden kloppen bij de Huuradviescom missie aan. Haar voorschriften zijn vry eenvoudig, maar de zaken, die zy voorgelegd krijgt, vaak zeer ingewik keld. In ieder geval is het voor huur ders en verhuurders een geruststel ling te weten, dat zij verzekerd kun nen zijn van een grondig, onpartijdig onderzoek en een eerlijk en deskundig advies. VOORSPELTi KOUDE OCHTEND. Koude ochtend met plaatselijk mist, overigens droog weer met overdrij vende wolkenvelden, maar ook op vele plaatsen perioden met zonne schijn. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Ongeveer de zelfde middagtempera turen als gis teren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1