NIEUWS UIT ZEELAND Protesten tegen de nieuwe grenzen in de Sloepolder. WALCHEREN VOORLOPIGE NATIONALE PLOEG LIET GUNSTIGE INDRUK NA DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 PROV IN ClALE ZEEUWSE COURANT o RAAD NW- EN ST JOOSLAND Dc raad der gemeente Nieuw- en St. Joosland kwam in openbare ver gadering böeen onder voorzitterschap van burgemeester F. S. K. J. Graaf van Randwöck. Het in de vacature C. van Nimwegen toegelaten raadslid J. Knuijt Si\ werd beëdigd en door de voorzitter welkom geheten. De heer Knuijt hoopte de belangen der ge meente naar vermogen te mogen be hartigen. B. en W. deelden mede dat ruim 80% der bevolking heeft deel genomen aan het bevolkingsonder zoek op t.b.c. De geloofsbrief van het in de vacature S. Janse Sz, benoemde raadslid J. Lukasse werd in orde be vonden, zodat tot zijn toelating werd besloten. Tot leden van de adviescommissie ingevolge de Woonruimtewet werden herbenoemd de heren E. Verlare, A. J. de Weerd, Joh. Joosse en C. A. Polderdyk, terwgl in de vacature L. Kodde werd benoemd de heer Jac. Knuijt Sr. De uitgaven der openbare lagere school over 1946 en 1947 wer den definitief vastgesteld op resp. 1028,45 en 1710,93. In bespreking kwam daarna een brief van Ged. Staten waarin deze in overweging geven het raadsbesluit van 14 September j.l. tot wijziging van de begroting 1951 in verband met de aanbesteding voor de hoofd onderwijzerswoning in te trekken. Ged. Staten hebben nl. overwegende bezwaren tegen deze bouw, omdat de laagste inschrgving 4100 boven de begroting las. Zg geven daarom in overweging een goedkopere oplos sing voor dit woningprobleem te zoe ken. B. en W. deelden in htm prae- advies mede dat uitstel naar hun me ning alleen maar zou leiden tot ver hoging der kosten, gezien de nog steeds stijgende bouwkosten. Boven dien verwachten zij de grootste moei lijkheden bij een eventuele vacature. Het tegenwoordige schoolhoofd woont in Arnemuiden, doch bij een vacature is het uitgesloten, dat iemand gevonden zal worden, die op zo geringe afstand van de school woont. Nadat nog uitvoerig gediscus sieerd is over de mogelgkheid tot be zuiniging op de bouw, besloot de raad daarna zijn eerder genomen besluit tot bouw van deze woning niet in te trekken. DE GRENZEN IN DE SLOEPOLDER In behandeling kwam daarna een voorstel van Ged. Staten tot wijzi ging van de gemeentegrenzen in de nieuwe Sloepolder. Dit voorstel wijkt geheel af van dat van 1949, gedaan door hetzelfde col lege, toen de grens werd geprojec teerd door de bestaande kreek aan de Z.-Bevelande kant. B. en W. had den do raad medegedeeld, dat voor deze wijziging geen enkel motief wordt vermeld, dat de geprojecteerde grens midden door het bouwland in hoge mate onpractisch is en dat dit een groot grondverlies voor de ge meente zou betekenen, dat geheel ten goede zou komen aan de gemeente 's Heer Arendskerke, een gemeente, die gezien haar uitgestrektheid wel in de allerlaatste plaats behoefte heeft aan gebiedsuitbreiding. Bovendien zouden de bedreven by invoering van dit voorstel practisch alle in 's Heer Arendskerke komen te liggen en dus zouden de toekom stige bewoners voor alle burgeriyke zaken de reis naar het gemeentehuis van 's Heer Arendskerke moeten on dernemen. Als dit voorstel doorgang zou vinden, zou dezelfde ongewenste situatie ontstaan als thans nog aan wezig is in de Schorer- en de Mor tierepolder, waar de gemeentegren zen midden door deze polders lopen. By hun voorstel tot wgziging der ge meentegrenzen op Walcheren van 1949 hebben Ged. Staten evenwel voorgesteld deze grenzen te ver leggen naar de dijken, resp. waterlo pen, zodat het thans raadselachtig is, waarom hetzelfde college voorstelt in de nieuwe Sloepolder een situatie te scheppen, die in andere polders biykbaar als ongewenst werd aange voeld. De heer C. A. Polderdijk merkte op dat de gemeente 's Heer Arends kerke een oppervlakte heeft van 4687 ha, met daartegenover Nieuw- land met 1352 ha, hg vraagt zich af of eerstgenoemde gemeente nog gro ter moet worden gemaakt. Blgkens het raadsverslag in de krant wil deze gemeente zelfs nog meer hebben dan ed. Staten hebben voorgesteld. Spr. noemde dit streven in hoge mate egoïstisch en ongemotiveerd. Indien Ged. Staten hadden voorge steld de grens te projecteren langs de weg die de gehele Sloepolder door snijdt, had spr. dit nog enigszins kunnen billijken, doch thans kan hij zich in geen enkel opzicht met dit voorstel verenigen. Hij vindt het wel eigenaardig dat hetzelfde college zonder enige motivering, met dit ge heel gewijzigde voorstel komt. De heer De Jager merkte op, dat de thans voorgestelde grens midden •door het land zeer onlogisch is. De heer Knuyt zeide, dat Nieuwland wei de kosten van de uitvalsweg uit de polder mag dragen, doch dat de ba ten nihil zgn. Weth. Kweltkeboom merkte op, dat het veel voorkomt, dat de grens der burgerlijke gemeen te niet samenvalt met de kerkelijke grens. De raad besloot tenslotte unaniem om Ged. Staten te berichten, dat men zich met dit voorstel in geen enkel opzicht kan verenigen en dat daarte gen krachtig wordt geprotesteerd. Middelburg TRAININGSRIT De W. S. C. Middelburg organi seert Zondagmorgen een trainingsrit waaraan slechts door Middelburgse wierenners kan worden deelgenomen. De start is 's morgens om 9 uur bg de Lageweg, waarna de route als volgt luidt: Souburg-Havendorp- Vlissingen-Koudekerke-Biggekerke- Zoutelande-Westkapelle-Domburg- Oostkapelle en terug langs de zelfde route. De afstand bedraagt 74 km. VEEL BELANGSTELLING VOOR P.Z.E.M.-REVUE De belangstelling voor de revue, welke de Personeelsvereniging van de P.Z.E.M. in November te Middel burg voor het voetlicht zal brengen, blijkt zo groot te zijn, dat het be stuur heeft moeten besluiten op drie avonden voor het publiek op te tre den. TRAGISCH OVERLIJDEN. De 70-jarige heer A. de W. uit Mid delburg fietste op de Scliroeweg toen hij zich niet goed voelde wox-den. Hii stapte van zijn fiets af en overleec. weinige ogenblikken later aan een hartverlamming. DERDE CURSUSAVOND IN RECLAME. In de sociëteit .,De Vergenoeging' te Middelburg werd Woensdagavond de derde cursusavond in reclame gegeven, die door de drie midden- standsverenïgingen. de samenwerken de winkeliersverenigingen en de ver eniging ..Handelsbelang" was georga niseerd. Na een inleidend woord van de heer I. M. van Houte van de Mid denstandscentrale, werd door de heer F. A. Bibo de grote reclame behan deld. Ook nu weer deed hij dit op interessante en vaak humoristische wijze. Het is een goede gedachte van de middenstandsverenigingen de heer Bilbo andermaal uit te nodigen voor een cursus, opdat het ideaal „Middel burg, de koopstad van Zeeland" zo veel mogelijk bewaarheid wordt AUTO ZONDER UITLAATPIJP. De Commissaris van Politie te Middel burg maakt bekend, dat in het tijdvak van 10 tot en met 16 October aan zijn bureau als gevonden zijn aangegeven de volgende voorwerpen, welke terug zijn te verkrijgen des Zaterdags tussen 19 en 20 uur: rechter beige kinderwant, nummer bord K 22815, huissleutels, bril. Bij particulieren zijn de volgende voor werpen in bewaring, (adressen bureau van politie): tennisbal; gummi kinder schoen; Lipssleutel no. 7397; muntbiljet van 1 gulden; bruine mantelceintuur, ta baksdoos. geel teddybeertje; rechter brui ne motorhandschoenblauwe deken: sleu tel; sigarenaansteker: linker bruine mo torhandschoen: speelgoedbeestje; huis sleutel; muntbiljet van f 2.50: kinderarm bandje: uitlaatpijp van auto; ring van halve gulden; bal; muntbiljet van 1 gul den; 3 sleutels aan ring; zakmes; munt biljet van 1 gulden; zakdoek met hunt- biljet van f 1; fietswiel met torpedonaaf; mes; geblokte das; bankbiljet van f 10; sleutel van auto; bril; zakmes: paar grij ze herenhandschoenen; rechter zwarte motorhandschoen: bruine kinder porte- monnaie; vulpen met gouden pen: jon gensjasje; t.V"we step op gummibanden. Vlissingen DE RAMBLERS-VARIANTEN. Het Concertgebouw te Vlissingen was geheel uitverkocht bij het optre den van de Ramblers-varianten op tournee voor de V.A.R.A. Ook hier werd het een succes-avond, waarbij Max van Praag, Olga Lowina en de voordracht-kunstenaar Otto Sterman met zijn uitheemse verhalen veel suc ces oogstten. Een propagandistisch woord werd gesproken door de heer J. F. Albregts uit Amsterdam. Aan het slot van de avond ontvingen de artisten een har telijk applaus, waarbij hun tevens een taart werd aangeboden. Voor de vele teleurgestelden zal in de loop van dit seizoen een herhaling worden gegeven. PIGMEEëN VAN MIDDEN-AFRIKA Dinsdagavond sprak in de grote zaal van het Concertgebouw de be kende onderzoekingsreiziger dr. Paul Juliën te Vlissingen voor een talrijk en aandachtig gehoor over de Pyg meeën van Midden-Afrika". Na een welkomstwoord door de heer W. M. van Aller, voorzitter van het depar tement Vlissingen van de Maatschap pij „Tot nut van het algemeen", wel ke deze avond had georganiseerd, hield dr. Juliën een bgzonder interes sante causerie waarbij hij op pretti ge wijze vertelde van zijn langjarige ervaring in de oerwouden van Afrika. Jammer was het, dat vrij kort na de opening een storing in het electrisch net optrad, waardoor de zaal in don ker werd gehuld en de vertoning van lichtbeelden onmogelijk werd. By een in alleryi geïmproviseerde kaarsver- llchting moest dr. Juliën zgn cause rie voortzetten. Bovendien was hy door het ontbreken van de lichtbeel den genoodzaakt de indeling van zijn betoog te wijzigen. Spreker wees op de merkwaardige rol van de pygmeeën in de anthropo logic van de wereld en herinnerde er aan, hoe deze kleine kleurlingen om streeks 1864 in Afrika werden ont dekt. Toch waren zij reeds eerder be kend, want het is gebleken, dat de Egyptenaren ruim 42 eeuwen gele den ook van hun bestaan afwisten. Dr. Juliën meende, dat de geesteiyke cultuur van deze primitieven hoger ligt dan men algemeen aanneemt. Uitvoerig behandelde hij hierna de structuur van de pymeeënsamenle- ving, waarby hy er op wees dat de pygmee monotheïstisch en polygaam is. Spreker vertelde voorts tal van bgzonderheden over zgn onderzoekin gen, die zich uitstrekken op het ter rein van het rassenonderzoek. Het is uiterst moeilgk, aldus dr. Juliën om de door de pygmeeën'verstrekte ge gevens te controleren. Na de pauze nog steeds in het donker beantwoordde dr. Juliën enkele vragen, tot dat plotseling het licht aanging en het mogelijk was lichtbeelden en films te vertonen. Een serie Interessante plaatjes, als mede tWec films lichtten het reeds gesprokene toe. Aan het slot van de avond sprak de heer van Aller een welgemeend dankwoord tot dr. Juliën, dat door het publiek met een langdurig ap plaus werd onderstreept. Botersmokkelaars moesten hun waar achterlaten. Door de ambtenaren der Invoer rechten en Accynzen te St. Jansteen werden enige smokkelaars betrapt beerden a die probi 75 kg roomboter frau duleus de grens over te brengen. De smokkelaars wisten te ontko men doch de boter ter waarde van 300 werd in beslag genomen. Buitengewone vergadering van de Polder Walcheren. VOORSTEL TOT TECHNISCHE SALARISHERZIENING Het Polderbestuur van Walcheren komt Zaterdagmorgen 3 November in buitengewone algemene vergade ring in het Polderhuis te Middelburg bgeen. Het enige punt van de agenda behelst een voorstel van het dagelgks bestuur tot vaststelling van een nieu we verordening tot regeling der wed den van de Polderambtenaren in ver band met de invoering van de z.g.n. „technische salarisherziemng". By K.B. van 20 Juni 1949 werden nieuwe regelen vastgesteld ten aan zien van ae bezoldiging der burger- lnke rgksambtenaren, de z.g. „tech nische salarisherziening". Deze bleef niet beperkt tot deze categorie van overheidspersoneel en om ac unifor miteit te bevorderen stelde de rege ring een commissie van advies in (de commissie Ubink), die ook richtiy- nen moest voorstellen voor de sala riëring van het personeel in dienst van waterschappen, zonder daarin echter te slagen. Niettemin hebben diverse waterschappen buiten Zee land een technische herziening inge voerd. Deze herzieningen zgn~alle~op 1 Januari 1948 ingegaan. Over het algemeen betekenden zg voor het f>ersoneel een verbetering van de sa- arispositie en het is dan ook begrn- pelijk, dat het personeel van de Pol der Walcheren eveneens op herzie ning aandrong. volgens het thans ingediende voor stel van het dageiyks bestuur onder gaan de salarissen van de meeste amb tenaren een verhoging. De belangrgk- ste afwgkine van de bestaande rege ling is wel cle invoering van ééniaar- ïykse periodieke verhogingen. Niet temin zullen de maximum-salarissen, behoudens voor wat betreft de adj.- opzichters, in 8 tot 10 jaren bereikt worden. Voor de adj.-opzichters wordt voorgesteld het maximum te doen bereiken in 5 jaren. Ingevoerd is de rang van hoofdcommies ter grif fie met een gelgke bezoldiging als die van de ontvanger. Deze functie zal slechts in bijzondere gevallen ver vuld worden. Een zodanig bijzonder geval acht het dagelijks bestuur aan wezig waar de commies ter griffie onlangs zgn 25 dienstjaren in deze functie bereikt heeft. Gemeend wordt, dat de billijkheid meebrengt, dat aan de herziening terugwerkende kracht tot 2 Januari 1948 wordt gegeven. Het ligt in het voornemen van het dagelgks bestuur ook de bezoldiging van het personeel op arbeidscontract aan een herziening te onderwerpen. Jan Musch voor het Humanistisch Verbond. Met de voordracht-avond van Jan Musch heeft het Humanistisch Ver bond, gemeenschap Middelburg, zijn leden en talrijke andere belangstel lenden een avond bezorgd, welke de ze niet licht zullen vergeten. Boeiend en met volledige overgave heeft de eminente voordrachtkunstenaar Jan Musch enkele grepen gedaan uit de schat der literatuur. Op sublieme wgze beeldde hij eerst in ae „Parabel van de drie ringen" uit „Nathan der Weise" van Lessing de karakters uit van de Islamieti- sche Sultan en de Jood. In deze pa rabel worden dc drie hoofdgodsdiens ten in de Oude Wereld (het Joden dom, het Christendom en de Islam) van humanistisch standpunt vergele ken met drie ringen die elk de mooi ste vóllen zyn. Een prachtige vertolking kreeg ook de bekende rede van Marcus An- tonius by het lgk van Caesar uit „Ju lius Caesar" van Shakespaere. Mees- teiigk wist Musch deze rede weer te geven, die er op gericht was het volk tegen de moordenaars op te hitsen. Zijn beste creatie op deze avond was echter ongetwijfeld zijn derde voordracht uit een verhaal van Ed gar Allan Poe „Het hart, dat zich zelf verraadt". Hierin speelde Jan Musch de rol van een mens die door een ziekelgke angst gedreven, een misdaad begaat. Op voortreffelgke wgze droeg Musch dit verhaal voor, waardoor nog eens te meer uitkwam, dat deze grote kunstenaar in dra matische rollen zgn sterkste kracht vindt. Als intermezzo hield dr. J. P. van Praag, algemeen voorzitter van het Humanistisch Verbond, een propa- ganda-toespraak over „Het humanis me als opdracht". GESLAAGD Voor het examen Judo 5e Kyu Ge le Band slaagde aan de sportschool F. Janssens de heren P. Huiszoon uit Arnemuiden; C. Tissink uit Mid delburg; voor de 2e graad Jiu Jitsu slaagde de heren G. Gillissen en A. Delmotte uit Middelburg. gezegd, dat de Anglo- eer in Perzië zal wor- Mossadeq houdt voet b(j stuk. In de zitting van de Veiligheids raad van Woensdag werd een ver klaring van de Perzische premier Mossadeq. die overigens wel aanwe zig was, door een lid van zyn delega tie voorgelezen. Hierin werd nogeens met nadruk Iranian nooit meer den toegelaten en dat Perzië aan buitenlanders nimmer meer rechten zal geven om Perzische oliebronnen tc exploiteren. Perzië ls bereid zijn afnemers concrete garanties te ge ven voor de aflevering van olie. Voorts werd door verschillende af gevaardigden nog gesproken over de Britse resolutie en de kwestie van de bevoegdheid van de raad het geschil te behandelen. Dc Amerikaanse gede legeerde Warren Austin zeide nog eens nadrukkeiyk, dat z.i. deze be voegdheid aanwezig is omdat het ge> :hfl m - i vree tardig vaardde de amendementen van India I metterdaad een bedreig Engelse afge- JSb" 4png de vrede vormt. De Engelse vaardigde Sir Gladwyn Jebb aan- Jde en Joego-Slavië op de Britse resolutie. le van Ecuador sloot De afgevaardigde zich hierbij aan. De Nederlandse vertegenwoordiger mr. Luns. verklaarde, dat zijn dele- Satie de Britse resolutie, geamendeerd oor India en Joego-Slavië zou steu nen. Scotland Yard zoekt naar verdwenen Engelsen. Scotland Yard is een uitgebreid on derzoek begonnen naar de verblijf plaats van de Engelsen O'Conner en Campbell, werkzaam aan het natio naal instituut voor medisch onder zoek, die, zoals gemeld, met hun ge zinnen uit Engeland zijn verdwenen. Beiden waren werkzaam bij het on derzoek van radio-Isotopen. De moeder van Campbell, die de schoonmoeder ls van O'Conner, heeft aan de directeur van het instituut meegedeeld, dat zy zich naar het bui tenland hebben begeven en niet zul len terugkeren. 4—1 ZEGE OP MIDDLESEX WANDERERS. Bewegelijke voorhoede hield epel dikwijle te kort. Het «pel. dat het voorlopig Nederland, elftal in de oefen» ed«tr|id tegen de sterke Britse amateurplocg, Middlesex Wanderers heeft vertoond, heeft een verdienstelijke indruk achtergelaten. Niet dat de overwinning, welke voornamelijk In de tweede helft met stevige cijfer* werd verkregen, een prognose 1» voor het resultaat van de wedstrijd tegen Finland, maar d«s wijze waarop deze zege tot stand Is gekomen geeft toch wel enige bemoedi ging voor een gunstige afloop In de ontmoeting met de Finnen. Zeker, er waren voornameiyk voor de rust zwakke plekken aan te wyzen, maar na de pauze, bleek dat de bel de nieuwe achterspelers Bakers en Oden thai zich hadden aangepast, waardoor de kracht van dc achter hoede aanmcrkelgk vergroot werd. Dat vertrouwen in eigen capaciteiten werkte kalmerend op Terlouw Kraak, die ln de eerste drie kwartier voor tref f el yke staaltjes voetbal met zeer zwakke afwisselden, waardoor het werk van onze verdediging rommelige Indruk maakte PLAATSEN WAS SLECHT Beslist zwak was het plaatsen van de meeste spelers voor de ru3t. Dit was zo opvallend dat het publiek on geveer 35.000 in aantal al aan het mompelen ging toen ook doelverde- diger Kraak in die malaise deelde, waarbij zijn uittrappen nooit by een teamgenoot, maar altijd by een te genstander terecht kwamen. Na de KERKNIEUWS. OUD GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Schiedam: dr. J. C. Hooikaas. laatstelijk Ned. Herv. pre dikant tc Arnemuiden, woonachtig te Scheveningen. RAAD VEERE. VOOR HET CARILLON De vntddenstandsvereniginz .Ge meenschappelijk Belang" te Vlissin gen heeft aan de leden een rond schrijven gericht om hen op te wek ken, de actie van het comité, dat gelden bgeen brengt om het carillon in de St. Jacobstoren van een luidin- stallatie te voorzien, te steunen met een bijdrage. Het ligt in de bedoeling het ingezamelde bedrag van de drie middenstandsverenigingen in zgn ge heel door de Middenstandscentrale aan het comité te doen aanbieden. DRIVE VAN „DE VLISSINGSE FLES". De bridgeclub „De Vlissingse Fles" organiseert voor a.s. Zaterdagavond in het Strandhotel een propaganda-drive, waarvoor door vijf viertallen en 23 paren is ingeschreven. De paren zul len in twee afdelingen volgens het Schevenings systeem spelen. De vier tallen strijden om een wisselprijs. Men verzoekt ons mede te delen, dat de organisatie van de Benelux-sportdag der C-O.A.K. te Middelburg berustte bij de beide sportinstructeurs, sergeant Be velander en sergeant Van Leeuwen. Veere krijgt een nieuw sportterrein. „KLAPBANK" WORDT YEPLAATST Gisteravond kwam de raad van Veere in vergadering bijeen. De heer J. de Voogd werd met twee tegen drie stemmen benoemd tot secreta ris-penningmeester van het Gods huis. De Kerkstraat werd gesloten verklaard voor motorverkeer in bei- derichlingen. De raad stelde vervol gens het ontwerpplan tot wijziging van de bouwvoorschriften vast. Aan de A.N.W.B. werd een subsidie ver leend van 103,89. Het herbouwplan voor een deel van de gemeente werd vastgesteld en voorts werd de vergunning tot het hebben van een ingegraven tank met pijpleiding verlengd aan de Standard Het crediet voor het aanschaffen van leermiddelen van de o.l. school werd verhoogd en een rekening-cou rant overeenkomst met de N. V. Bank voor Ned. gemeenten aange gaan. De raad had geen bezwaar een per ceel grond te kopen voor de bouw van een brandweergarage. Men besloot de „klapbank", die bij de C&mpveerse toren op een gevaar lijke plaats stond, weer neer te zet ten aan het dykje bg het Noorder- hoofd. De kosten hiervan worden ge raamd op f 124,50. De jaarwedde van de stadsbeiaardier werd verhoogd. De aankoop van 60 are grond voor de aanleg van een sportveld was aan leiding tot enige discussie. Het voor stel werd aangenomen, maar toch vond de heer Kasse het jammer van de goede cultuurgrond die hierdoor verloren ging. Hij stelde voor het be staande veld te behouden. De voor zitter zeide, dat dat later toch komt te vervallen en nu deed zich een goe de gelegenheid voor om een nieuw veld aan te leggen in de richting Middelburg. De heer Mol achtte het wenselijk de herverkaveling om raad te vragen en drong aan het veld eerst te laten begroeien met gras, om het daarna te verhuren, mede om de kos ten enigszins te dekken. O.- en W.-Souburg „OANS EKNIG8T KIND" In het verslag over de opvoering van liet Zeeuwse toneelstuk in vier bedrijven „Oans Eënigst Kind" te Oost-Souburg, werd medegedeeld, dat de heer M. T. Koets, erelid van de Rotterdamse Ver. van Zeeuwen „Zee- landia", een slotwoord sprak. Deze naam, die ook verkeerd in het programma was opgenomen, is niet M. T. maar K. Koet3. De heer Koets is ook de bewerker van boven genoemd toneelstuk. HET WERK VAN DE STICHTING „NEERBOSCH". In de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk te Koudekerke werd een bgeenkomst gehouden, waarin een medewerker van de weesinrichting „Neerbosch" sprak over het mooie werk, dat daar verricht wordt. Hij wees onder meer ook op de moeilijke taak om de kinderen, die opvoeding te geven, die zg nodig hebben. Arnemuiden OPBRENGST COLLECTE De collecte ten bate van „Draagt Elkanders Lasten" gehouden tc Arne muiden op 15 September U. bracht de somma van 151,91 op. Ocstkapelle EXAMEN Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het propaedeutisch exa men geneeskunde de heer J. Geldof Czn te Oostkapelle. Advertentie rust echter herstelde de defensie zich goed, waardoor het spel van dc ge hele ploeg al dadelgk op een hoger niveau kwam te staan. In dc mid denlinie was, ondanks het feit dat Terlouw weer een nuttige party ver- te langzaam. tolkte, de Sparta-man Opmerkeiyk'was het goede spel van linkshalf Biesbrouck, die zowel voor de rust als daarna zeer beweeglijk heeft gespeeld, onvermoeid ln dc ver dediging werkzaam was en ook in de opbouw van de aanvallen een werk zaam aandeel heeft gehad. Onze voorhoede was bewegen!yk; Van der Tuyn en Kuneman opereer den vaak op andere plaatsen, net sa menspel tussen Lenstra en v. Melis was ln menige periode snel en door tastend. al ontbrak er nog wel Iets aan dc zuiverheid van passes en linksbuiten Groeneveld demonstreer de in de eerste helft een actief spel letje voetbal, dat hij helaas na de rust, niet op hetzelfde peil kon hand haven. Toch werd het samenspel soms tekort gehouden; open aanval len zouden zonder twyfel meer ver warring in de Britse verdediging heb ben gesticht. HET SPELVERLOOP Over het verloop van de wedstryd nog het volgende. Na vflf minuten opende Van der Tuyn de score, toen Kuneman en doelman Ritchie, die uitgelopen was, ergens op het veld over elkaar heenlagen en het doel dus onbeschermd was. Drie minuten later noteerde rechtsbuiten Smith de gelgkmaker met een laag schot ln de linkerhoek. In de tweede helft heroverde het voorlopig Nederlands elftal de leiding toen Van der Tuyn met een kopbal uit een voorzet van Van Melis Rit chie voor de tweede maal passeerde. Het was Van Melis, die op een afge meten pass van Lenstra sne! doorliep en de uitgelopen Ritchie opnieuw geen kans gaf. (3-1). Lenstra zelf produceerde de vierde goal, toen er nog 20 minuten moesten worden ge speeld. De overwinning kwam daarna geen enkele maal meer in gevaar. Koudekerke KORFBALYVEDSTKIJD. Op liet terrein van „Lammeren- burg" te Koudekerke werd een korf- balwedstrgd gespeeld tussen een twaalftal van Koudekerke en een ploeg van Lammerenburg. De rust stand was 20; het einde kwam evenwel met een 3—3 gelgkspel. DOOR DE EEUWEN HEEN WIST MEN dat verstopping der ingewanden de oorzaak van veel klachten en kwalen was. Gelukkig heeft de moderne wetensehap betere en minder drastische middelen dan vroeger om verstopping te bestrg- den. De samenstelling van Laxeer- Akkertjes waarborgt het sne) en volledig afvoeren der giftige stof fen die de oorzaak kunnen zijn van niet onschuldige kwalen. Neem daarom eens per week één of twee Laxeer-Akkertjes. Ook in chroni sche gevallen bet aangewezen mid del: geen kramp, geen gewenning. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 17 Oct.: Aardappelen: Koopman* Blau we 10.90. Furore 7.40. Blauwe Eigenhei mer 7.60—8.50. Bintjes 7—8. Meerlanders 6.50, alles per 100 kg. Fruit: Appels: Jacques Lebel 20—24. Cox Orange 48. Goudrcinet 1850. Pre sent van Lunteren 40. Ermgaard 38. Gr. Kroon 2426. Keizer Alexander, grof 19 —21. Bramleys Seedling 16. Appels val en kroel 525. Goudreinet. val 1525. Groene Ananasmeloen 5—15. Ananasme loen 423. Bramen. Peren: Legipont 49. Conference 36—39. Zwijnse Wijnpeer 24—34. Nouveau Poi- teau 24—29. Peren, val en kroet 522. Druiven: Frankenthalers 77—82. Ali- cant 81—1.05. Golden Champions 1.26 1.29. Tomaten 12—57. Groenten: Sla 2—1L Bloemkool A 9— 57, id. B 16—39. id. C 8—21, id. D 8—14. Andijvie 5—12. Rode kool 5—16. Witte kool 3.50—5. Sav. kool 4—13. Boere kool Boskroot 12—17. Bospeen 8—28. Spruiten 32—59. Dubb. Princessen 46—68. Snijbonen 20—91. Stokprincessen 48—76. Prei 8—14 Spinazie 36—59. Uien 15—24. Koolrapen 6—12. Komkommer* 8—12. Wit lof 23—69. Veldsla 8—19. Kroten kg 12 —20. VISMIJN VEERE. 17 Oct.: Export garnalen 725 kg 46—82. Handels garnalen 876 kg 25—36. Schar 787 kg 42. Bot 53 kg 37—45. Wijting 35 kg 16—27. Middel tong 4 kg 1.50—1.79. Rog 41 kg 16—20. Ongesorteerde vis 26 kg j 7 30. Alles per kg. VOETBAl Nederlands elftal tegen Finland. Drie debutanten gehandhaafd. De keuzecommissie van de K.N.V.B. heefi het Nederlands Elftal dat Zater dag 27 October te Rotterdam tegen Finland speelt, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Bakers (PSV) en Odentbal (Haarlem). Midden: Wiertz (DWS). Terlouw (Sparta) en Van Schijndel (SVV). Voor: Van der Tuyn (Hermes DVS), Lenstra (Heerenveen), Van Melis (Eindhoven), Biesbrouck (RCH) en Groeneveld (Haarlem). Terlouw treedt als aanvoerder op. Als, reserves zön aangewezen: Saris (BW), Schyvenaar (EDO), Van der Weerd (Wageningen) en Kuneman (HBS). In de eerste plaats valt op, dat Ba kers en Odenthal als debutanten in de achterhoede zullen fungeren en daarbij De Jong en Schijvenaar ver vangen. In de middenlinie is van Schijndel van rechts naar links ver huisd, waar hu de plaats van Bies brouck inneemt. Deze is als linksbin nen opgesteld. De bedoeling is waar schijnlijk, dat Biesbrouck een „zwer vende" rol in het middenveld zal spe len, een functie, waarvoor hij meer geschikt moet worden geacht dan Ku neman. Het gevolg is geweest, dat Lenstra weer naar de rechtsbinnen- plaats is verhuisd. Van Schijndel is de laatste tyd weer in goede vorm en men mag aannemen, dat dit de reden is. waarom hü weer in het Nederlands elftal is gekozen. Finse elftal samengesteld. Het Finse voetbalelftal, dat op Za terdag 27 October in net Feyenoord- stadion te Rotterdam tegen het Ne derlands elftal zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Laaksonen; achter: Martin en Myntti; midden: Asikainen, Phlli- koenen en Beljar; voor: Vaihela, Ryt- koenen, Pelkonen, Lehtovirta "en Stolpe. Reserves: Koivunen, Lindman, Vaino, Suojanen, M. Vanhanen en P. Vanhanen. Lotsy bedankt als bestuurslid N.O.C. De heer K. J. J. Lotsy. heeft aan het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité medegedeeld dat hg om verschillende redenen zich ge noodzaakt ziet te bedanken als be stuurslid van dit lichaam, aldus het A.N.P. De heer Lotsy heeft een zeer druk ke maatschappeiyke functie en ver der eisen het voorzitterschap van de K.N.V.B en zfln andere arbeid voor die Bond, alsmede het bestuurslid maatschap van de F.I.F.A. zoveel van zgn beschikbare vrije tijd, dat hij het juister acht thans zgn functie van bestuurslid van het N.O.C. neer te legden. De heer Lotsy, die chef de mission van de Nederlandse ploeg voor Helsinki blgft, is van oordeel dat dc werkzaamheden van het Olympisch Comité de laatste jaren sterk zijn toegenomen. Om het bestuurslid maatschap van het N.O.C. op verant woorde wgze te vervullen zou hij zeer veel aandacht moeten 'besteden aa,n, «f bestudering van diverse ingc- wikkeide vraagstukken en daarom achtte hy het juister voor het be stuurslidmaatschap te bedanken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7