Praeses van Britse Lagerhuis heeft vorsteliike functie JIMMY BROWN, sportheld GEMEENTEN ZULLEN REDELIJKE BEHOEFTEN KUNNEN DEKKEN DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT BENOEMING MET GEWELDPLEGING Bij zijn aftreden een adellijke titel en 40.000 Pond pensioen Weinig mannen zijn er in het politieke leven, die een zo unieke positie innemen als de „Speaker" of voorzitter van het Engelse Lagerhuis. Zijn ambt werd geschapen in 1377. De thans aftredende „Speaker", kolonel Douglas Clifton Brown, is de 139e in de lange rjj der „Speakers". De 140e zal na 25 October 1951 worden gekozen. Zijn rang is zowel op politiek als op maatschappelijk terrein hoog. Hjj is de enige Brit, die evenals de Koning het recht heeft, de tegenwoordig heid te gelasten van ledereen, wiens aanwezigheid hij wenst, als hij parle mentsleden en anderen een ontvangst bereidt of een banket aanbiedt. Critiek mag op hem niet worden uitgeoefend, behalve langs de weg van een in het Parlement aan de orde gestelde formele resolutie. Zjjn beslissin gen zijn onaantastbaar, behoudens critiek via een parlementaire resolutie, en z(j worden vrijwel steeds door alle partijen aanvaard. De „Speaker" kan, in opdracht van het Lagerhuis, mensen gevangen laten zetten, een geldboete opleggen of een berisping in het openbaar toedienen, als zjj zich hebben schuldig gemaakt aan gebrek aan achting voor het Parlement of aan een vergrijp jegens een parlementslid. Een groot deel van het ceremoni eel dat bij het voorzitterschap van hel Lagerhuis behoort, is vele eeuwen oud en weerspiegelt de lange strijd, die leidde tot het grote prestige en de hoge status van ae „Speaker" in la ter tijd. Want de voorzitter van het Lagerhuis altijd aangeduid als „Mr. Speaker" ontleent zijn titel „Speaker" aan het feit. dat deze func tionaris door de eeuwen heen de of ficiële woordvoerder van het Lager huis was in onderhandelingen met de koning. Vaak was daar grote persoon lijke moed voor nodig. Zo betrad ko ning Karei II in 1642 eens het Lager huis en vroeg de uitlevering van vijf hem onwelgevallige leden. De „Spea ker", Lenthall geheten, die als iedere „Speaker" alle leden van naam en van gezicht kende, zei vrijmoedig tot zijn vorst, dat „hij geen ogen had om te zien, noch oren om te horen, tenzij het Lagerhuis hem gelastte, die te heb ben". De verbouwereerde koning ver trok zonder de gevraagde leden. 1 i Tr\r*h ic 't 7f\ I 3 3 112 Omsloten door de geweldige berg- massieven van de Himalaja, ligt in Centraal-Azië het geheimzinnige Thi bet, waar zich een geheel eigen poli tiek en godsdienstig leven afspeelt dat zich sedert eeuwen heeft trachten vrij te houden van vreemde inmenging. Vooral wijl nieuwsgierige blikken zo veel mogelijk op een afstand worden gehouden, is het voor gewone Euro peanen in de regel wat moeilijk zich een voorstelling te vormen van dat land en zijn bevolking en in het bij zonder van de verboden stad Lhasa. Ondanks deze beletselen is ook Thi bet, en vooral het leven in de hoofd stad Lhasa door de spaarzame ken ners goed beschreven. Maar voor de niet ingewijden blijft het een land van tuéinig meer dan kloosters, armzalige hutten, moeders, die de kinderen met ranzige boter insmeren en rondtrek kende bedelmonniken, die de hele lie ve ring „Om mani padme hum" roepen. Daar zit ongetwijfeld veel waars in deze voorstelling, maar men doet toch goed niet al te veel te generaliseren. Want ondanks de armzalige krotten, waarin een groot deel der bevolking )\uist, iconen de leden der heersende klasse meestal in zeer geriefelijke hui zen, waar des avonds het electrisch licht evenhelder brandt als in onze kamers. Ja, wat de straatverlichting betreft was'Lhasa reeds vóór de oor log moderner dan Londen. In vele buurten van deze grote Engelse stad werden wij immers getroffen door het onzekere schijnsel van de gaslan taarns, welke nog uit de vorige eeuw dateerden? Welnu, in Lhasa was dat 15 jaar geleden reeds anders; daar was alle straatverlichting toen electrisch. Nu moet toegegeven worden, dat de Thibetanen nimmer de gasverlichting gekend hebben, zodat zij bij het in treden van het electrische tijdperk ook niet met een verouderde appa ratuur zijn blijven zitten. Maar met dat al is het toch een prestatie dat de Thibetaanse ingenieur Kusho Chango Pa (die een Engelse opleiding heeft genoten) er destijds op verzoek van de Dalai Lama in geslaagd is de stad van electrische stroom te voorzien. Daartoe moest op 10 km. van de hoofdstad een electrisch krachtstation gebouwd worden, waar voor alle onderdelen op de ruggen van lastdieren langs de bijkans onbe gaanbare passen van het Himalaja- gebergte uit Indië moesten worden aangevoerd. Voorts dienden kabels te worden gelegd en was het noodzake lijk alle voorzieningen te treffen, die ook wij bij onze electrische installaties kennen. Wanneer dan nog bedacht wordt dat Kusho Chango Pa vrijwel alle werk in z'n eentje moest opknap pen omdat zijn landgenoten van elec- triciteit net zoveel verstand hadden als een koe van een breiwerkjedan moeten wij diepe eerbied hebben voor het feit dat, ondanks het onge duld van de Dalai Lama, in de der tiger jaren het electrisch licht in het paleis lustig brandde, evenals in de woningen der prominenten en op verschillende punten in de stad. Alleen in de koudste maanden, wanneer electriciteit het meeste nodig is, weigert het lichtnet zijn diensten, want dan is de waterstroom, die de centrale moet voeden, bevroren. Maar dat kan Kusho Chango Pa niet hei pen. Die koude geeft ons tevens de gele genheid U de volgende keer de koudste en warmste plekken op aar de te wijzen. Maar U wordt gewaar schuwd, zoekt U ze niet bij de pool of by de evenaar, want daar liggen ze niet.' I*. FtHUon. Tot op de huidige dag is het de eerste taak van een nieuw gekozen „Speaker" om van de koning „erken ning van de onbetwiste rechten van het Lagerhuis" te eisen, en formeel willigt de koning die eis in, als hij de benoeming van de Speaker bekrach tigt. Bij die benoeming heeft de rege ring geen werkzaam aandeel; de Speaker wordt door alle leden by vrije stemming gekozen. De traditie wil namelijk, dat de Speaker zich los maakt van elke partij-politieke bin ding zodra hij gekozen is. Hij neemt, als Speaker, een volstrekt neutrale positie in. Kolonel Clifton Brown heeft zjjn heengaan aangekondigd. Hij werd in 1943 tot Speaker gekozen. Zijn sala ris bedroeg 50.000.'sjaars. Zijn pensioen, ingaande direct na zijn af treding, zal 40.000.'sjaars bedra gen. Bovendien wordt iedere aftre dende Speaker in de adelstand verhe ven met de titel van viscount. Na de aanstaande verkiezingen zal de eerste daad van het nieuwe Lager huis zijn, een andere Spaeker aan te wijzen. Zonder Speaker heeft het Huis geen stem! Onder doodse stilte zal de griffier zich van zyn zetel ver heffen en successievelijk de leden aanwijzen, die een candidaat voor het voorzitterschap willen pousseren. Na dat zij gesproken hebben, volgt de stemming. Het Lagerhuis kiest dus zijn Speaker zonder enige inmenging van regering of Koning, ja, desnoods tegen beider wil in. ONDER DWANG Is een lid tot Speaker gekozen, dan nellen zyn voorsteller en diens se condant op hem toe, nemen hem by de arm en dwingen hem met geweld om op de voorzittersstoel plaats te nemen. Deze demonstratie van dwang en tegenstribbelen dient om het La gerhuis duidelyk te maken, dat de nieuwe Speaker zich zo'n grote eer onwaardig acht en de benoeming zou weigeren, als hy kon. Ook herinnert deze demonstratie aan de dagen, toen iemand, die Speaker werd, riskeerde bij machtige koningen en ministers in ongenade te vallen. Binnen een et maal na de verkiezing van de Spea ker moet de Koning de keuze van* het Lagerhuis bekrachtigen. Zo was het vroeger, zo is het thans, in 1951, nog. Nemen Sowjeli Nederlandse firma's over Kamerlid stelt vragen. De heer F. J. Goedhart (P.v.d.A.), lid van de Tweede Kamer, heeft de ministers van Buitenlandse Zaken en van Economische Zaken gevraagd of het juist is dat Nederlandse zaken lieden grondstoffen en goederen, wel ke voor de oorlogsproductie van be lang zijn. aan het Sowjet-blok hebben geleverd of getransporteerd en of Nederlandse bankinstellingen derge lijke transacties helpen financieren. Verder vraagt de heer Goedhart of de ministers bereid zijn inlichtingen te verschaffen over pogingen, die van de zijde van de Sowjet-Unie of haar satellieten zijn gedaan om Nederland se transportfirma's geheel of gedeel telijk te kopen met het doel het ver voer van voor de militaire productie bestemde goederen te vergemakkelij ken. Ten slotte vraagt de heer Goed hart of de ministers niet van oordeel zijn, dat dit soort handelszaken in strijd is met onze bondgenootschap pelijke verplichtingen en dat het bo vendien bestreden moet worden om dat het de bona fide Nederlandse transitohandel in opspraak kan bren gen. De heer Goedhart vraagt een overzicht van de maatregelen die de ministers reeds genomen hebben of alsnog zullen nemen. Franse meisjes zochten babies in koolveldje. De Franse boer Raymond Giraua was razend, toen hij ontdekte, dat alle koolplanten in zijn tuintje waren ver nield. De politie, die hij van dit van dalisme op de hoogte stelde, ontdekte, dat de misdaad gepleegd was door ze ven meisjes van 8 tot 12 jaar oud. Toen zij hadden uitgelegd, dat zij naar babies zochten, zag een nu weer vro lijke boer Giraud van vervolging af. Engeland heeft defecit in Europese Betalingsunie Volgens officiële kringen te Londen had Engeland in September in zijn betalingsverkeer met de Europese Betalings-Unie een tekort van 72 milioen pond. De vordering van 22,4 pond millioen, die Engeland einde Augustus op de E.B.U. had. is thans veranderd in een schuld van circa j 50 millioen pond. De gevolgen van deze ontwikkeling kunnen voor Engeland bedenkelijk zyn en ook het voortbestaan van de Europese Betalingsunie in gevaar brengen. De nieuwe situatie zou voor België v.-ellicht ook voor Zwitser land en Italië aanleiding kunnen zyn om uit de E.B.U. te treden. Veertien aannemen pleegden opzet". Voor de Haarlemse economische po litierechter verschenen Woensdag 14 aannemers uit Noord-Holland, die er van verdacht werden by een aanbe steding in Purmerend een methode te hebben toegepast, die niet beant woordde aan de normen van alge meen belang. De aannemers hadden voor de aan- besteding een vergadering belegd, en daarbij de methode van de „opzet" „en meneer de candidaat, wat denkt toegepast. De laagste inschrijver TJ te doen als I' eenmaal tot lid van j schreef in voor 6000 meer dan hij het Parlement gekozen bent Iloe j had begroot en bij gunning zou hij de denkt C het probleem der import van f 6000 met zijn collega's nebben ge- bananen en apenootjes aan te pak- ij eel d. ken? Welke maatregelen denkt U te pe eis tegen verdachten luidde, treffen ln verband met de sanering (.jk 500 boete subsidiair 1 maand van de hinderlijke belangstelling van hechtenis en publicatie van het von- het menselijke ras Sally die nig D(1 ver(jediger, mr. J. Lieuwen, in het vuur van zyn verkiezingsrede vroeff in zjjn pleidooi ontslag van aldus door de oppositie wordt onder. rechtsvervolging, omdat volgens hem broken, kijkt zorgelijk. Zoveel vragen n strafbaar feit was geconstateerd ineens! En hjj dacht nogal dat de po- 1 nolltlerechter mr. J. A. Bletz. ver- litiek zo makkelijk was. »TJ£* dsHheb J oor^ee](|e dértien der verdachten elk je ervan als je chimpansee bent in de 400 boete subsidiair dertig da- lamdense dierentuin en de mensen, w 4W Doete bud^^ «it°naM1ïiï-!er,"erinBMtr,|d '""''"j da"h?X Ïj de V uTtpï^er^d. vfl. Het wereldgebeuren Engels meisje zag met haar moeder vaders graf. Dank zij een brief aan Santa Claus Woensdag is een van de vurigste wensen van een klein Engels meisje in vervulling gegaan. Angela Savage uit Dover heeft op de Engelse Mili taire Begraafplaats te Bergen op Zoom met haar moeder een bezoek gebarcht aan het graf van haar „daddy", sergeant T. Savage, die op 22 September 1944 het leven in Ne derland verloor. Angela Savage had als zovele meis jes, een brief geschreven met wensen aan Santa Claus in Denemarken voor haar jonger broertje Patrick. Maar als een P.S, had zyn daaronder nog gevraagd of Santa Claus voor haar niet kon te weten komen, waar haar vader begraven lag. Het werd een hele speurtocht voor de Deense orga nisatie. maar eindelijk kreeg men daar bericht dat in Bergen op Zoom een sergeant Savage lag begraven. Het graf werd verzorgd door de fa milie Pistorius. Helaas bleek het wel de zelfde naam te zijn, maar niet het graf van de vader van dit Engelse meisje. Toch bleek dat op deze grote begraafplaats nog een tweede Sava- fe lag begraven. Ook dit graf werd oor de familie Pistorius verzorgd en een briefwisseling volgde. Was daarmee de eerste wens van Angela in vervulling gegaan, door tussenkomst van het Ned. Oorlogs graven-Comité werd zij nu met haar moeder in de gelegenheid gesteld om het graf te komen bezoeken. Dinsdag avond waren beiden met de K.L.M. in Amsterdam aangekomen met een groep Engelse dames, die ook graven in Nederland kwamen bezoeken, 's Avonds werden beiden te Bergen op Zoom door een paar leden van het comité begroet. Woensdagmorgen werd dan het lang verbeide bezoek gebracht. De heer Pistorius bracht hen naar de laatste rustplaats van sergeant Savage. Mevrouw Savage was diep ontroerd en plaatste bij het graf een van klaprozen gevlochten krans. Het was een aangrijpend moment, vooral omdat beiden een zo verre reis hadden moeten maken om dit te mogen beleven. Clandestiene zender opgespoord De opsporingsdienst van PTT heeft in samenwerking met de Rijkspolitie te Zuidwolde, de clandestiene radio zender „De Rimboe", die zich bezig hield met het uitzenden van verzoek programma's, opgespoord. Er werd proces-verbaal opgemaakt tegen een 16-jarige scholier en een 50-jarige opperman te Zuidwolde. San Marino zonder geld. Het postzegelrepubliekje San Marino is vrijwel failliet. De laatste drie maanden zijn dc 800 rijksbeambten niet betaald geworden. De winkeliers, die de rijksbe ambten tot dusver crediet ver leenden, beginnen contant geld te vragen. Maar San Marino heeft geen geld. Het heeft zelfs geen eigen landsmunt. Al het geld is verdwenen. Niemand weet waarheen het ging. Het land, dat tegenwoordig de Italiaanse lire gebruikt, zag de eigen munt spoedig na de oorlog verdwijnen. Sommige inwoners van San Marino ge ven de toeristen de schuld, die hun geld bij wijze van souvenir meegenomen zouden hebben. San Marino heeft getracht de lege schatkist te vullen door een weelderige speelzaal te openen. Italië ging daar te gen in, met een blokkade, waardoor de spelers de zaal heel moeilyk konden bereiken. Na twee jaar gaf San Marino zich over. Op zijn beurt hief Italië de blokkade op, welke het vreemdelingenverkeer lam- legde. De financiële moeilijkhe den blijven echter bestaan. MINISTER TOT TWEEDE KAMER Zij kunnen rekenen op tenminste één na-uitkering. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag de algemene beraadslagingen over het wetsontwerp betreffende de financiële verhouding van Rijk en ge meenten voortgezet. Minister Lieftinck verklaarde, dat de gemeenten kun nen rekenen op een na-uitkering boven de 135 van 5 over 1949 en dat het niet onmogelijk is. dat ook over 1948 een zodanige na-uitkering kan ge- geschieden. In ieder geval Is er bjj een percentage van 10,3 voldoende toe vloeiing van middelen om ln 1951 en 1952 redelijke behoeften te dekken. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Van Maarseveen, meende tegen erspannen begrip der gemeentelijke autonomie te moeten waarschu- Staat koopt villa met Seyss-bunker te Apeldoorn De aankoop door het ministerie van Oorlog van de villa aan de Loolaan 54 te Apeldoorn, in de tuin waarvan zich de bekende Seyss-bunker be vindt, heeft onder de Apeldoorners grote ontstemming gewekt, aldus de „Telegraaf". In de villa's zullen bu reau's van de Genie worden geves tigd. Hierdoor zou een belangrijke bron van inkomsten van de Stichting 1940 —1945 (uit de entreegelden van de tot bezienswaardigheid getransfor meerde bunker;in gevaar komen en zullen vier gezinnen, die de villa be wonen, een ander onderkomen moe ten zoeken. een c wen. De eerste spreker was de heer Oud (WD», die van oordeel was. dat de regering de financiële zelfstandigheid der gemeenten allerminst bevordert De bijzondere bijdrage wordt de pij ler, waarop het geheel rust. Er is in de voorgestelde regeling geen verde ling van belasting, maar bedeling dei- gemeenten door het Rijk. Het bedrag van f 280 millioen van het Gemeen tefonds maakt de minister het finan cieren gemakkelijk. Hij heeft een stuk van zijn schuld renteloos bij de ge meenten staan en tegen die politiek heeft de heer Oud bezwaar. Er zou gereserveerd moeten worden ten bate van de individuele gemeenten, des noods op een geblokkeerde rekening en met een redelijke rente. De heer Hofstra (Arb.) vreesde, dat men eerst zal moeten komen tot her vorming van het algemeen belasting stelsel, alvorens men het vraagstuk der financiële verhouding zal kunnen oplossen. Hij wilde o.m. weten wat re delijkerwijs aan de gemeenten moet worden gegeven, willen zij rondko men. Uitbreiding van het systeem der Nieuw virus van mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer onder het vee in de grens streek van Twenthe en de Gelderse Achterhoek is dit jaar groter dan vo rig jaar. Ook in sommige grensgebie den van Limburg kom deze veeziek te meer voor dan normaal. Vermoed wordt, dat het vee in de genoemde grensgebieden van Nederland is be smet tengevolge van het in West- Duitsland sinds geruime tijd optre dende mond- en klauwzeer. De in West-Duitsland voorkomende gevallen zyn het gevolg van een nieuw virus. Men acht echter de uit werking van dit virus op het Neder landse vee gering. bijzondere uitkeringen~zal z.i. niet de beoogde oplossing brengen. Wanneer men geen behoorlijke compensatie er voor vilde geven, had men de onder nemingsbelasting niet moeten afschaf fen. Er moet gestreefd worden naar een waarborg, dat dc gemeenten in 1951 en 1953 haar behoeften kunnen bevredigen. Gewenst is een verhoging der voorgestelde uitkeringspercenta ges. Het overschot van de jaren 1948- 1949 moet dienstbaar gemaakt worden aan de behoeften der gemeenten. Minister Lieftinck merkte op, dat het Rijk al op velerlei wijze iets voor de gemeenten heeft gedaan. Tegenover de f 280 millioen, in het debat ge noemd, staan de zeer belangrijke be dragen ter financiering van kapitaal behoeften der gemeenten, geput uit 's Rijks schatkist. Als motieven voor de voorgestelde reservering voerde hij aan, dat de financiële resultaten der gemeenten de laatste jaren zeker niet ongunstig zijn geweest. Ook moet men voorbereid zijn op eventueel lagere belastingopbrengsten en als derde motief gaf hij aan, dat de monetaire omstandigheden het ongewenst deden voorkomen de bedragen uit het ge meentefonds uit te keren. Het leek de minister beter de gereserveerde bedra gen uit het gemeentefonds ter beschik king te houden voor het doel. waar voor ze bestemd zijn. Wat de status van de reserve betreft wilde hij het advies der commissie-Oud afwachten. Ook Nederlands Marineman naar Amerika. Behalve een lid van het Nederland se detachement Verenigde Naties zal ook een lid van de bemanning van de in de Koreaanse wateren opererende torpedojager „Van Galen" naar Ame rika mogen. Het is de matroos eer ste klas P. J. Kooldijk. Hij zal gedu rende dertig dagen door de Verenigde Staten en Canada reizen. Waarschijn lijk is hij nu reeds naar Amerika ver trokken. Adolf en Wilhelm doen nog opgeld Bjj het onlangs in ksrlsi uhc geïn stalleerde constitutionele gerecht der Wqst-Duitse bondsrepubliek zal de minister van binnenlandse zaken. dr. Robert Lehr. binnenkort een klacht indienen tegen de Socia listische Rijkspartij fSE-P.i. die het laatste jaar in Noord-Duitsland zo veel gerucht heeft veroorzaakt. Doel van de klacht ia de partij te doen verklaren als een tegen dc grondwet gerichte organisatie. Op grond van zulk een uitspraak zou deze openlij ke nieuwe Nazi-beweging, waarvan Remer één der leiders is, verboden Z^In vele kleinere gemeenten in het Noorden der Bondsrepubliek zwaait de partij na de Jongste verkiezingen de scepter. Hele gemeenteraden heb ben zich in de landelijke districten bjj de neo-Nazis aangesloten en in andere gemeenten zullen bjj dc ko mende verkiezingen voor gemeente raden slechts Nazi's als candidaat optreden. De verkiezingen in Bre men hebben nu aangetoond, dat de partij er ook reeds in geslaagd is vaste voet te krjjgen in stedelijke ge bieden. In Bremen hebben bijv. bjjna evenveel mensen voor de S.R.P. ge stemd als voor de Christelijke par tij, de voornaamste regeringspartij. Velen, die in het centrum der Bondsrepubliek het herlevende na zisme in Noord-Duitsland tot dus verre met achteloos schouderophalen zijn voorbij gegaan, menen zich thans in hun optimisme bedrogen te zien. Zij moeten erkennen, dat het natio nalisme, waaruit deze rechtse radi calen voortspruiten, zich over ge heel Noord-Duitsland verspreid heeft. Het weerspiegelt zich duide lijk in de jongste verkiezingscljfers. die een voortdurend sterker worden- i de tendenz naar rechts verraden. I Een Zuid-Duitse krant heeft gerap porteerd, dat een gramofoonplatenfa- briek. in het Noorden in enkele we ken tijd 50.000 platen met het Horst- Wessellied heeft verkocht. Hetzelf de blad citeert uit de mond van een Hitleriaan met staatspensioen dc volgende uitspraak: „Auschwitz zal slechts kinderspel zijn wanneer wij eenmaal aan de macht zjtn." Geheel in oude stjjl werkt de Na- tionaal-socialistische propaganda ook met bedreigingen. Veemgerechten zijn weer aan het werk. De leden van een rechtbank in Brunswijk, die een vroegere leider van Hitlers ar beidsdienst, Von Bothmer, thans re denaar der S.R.P., had veroordeeld wegens belediging, kregen hun dood vonnis thuis gezonden. Het was „ge wezen" door een veemgerecht in Un- na in Westfalen. Volgens een ver klaring van het openbaar ministerie in Brunswyk is het thans weer zo ver. dat geen vonnis in een zaak met politieke tendenz meer kan wor den geveld, zonder dat er een Nazis tische reactie op volgt. In politieke kringen in Bonn heeft men deze nieuwe taktiek van de Nazis hoogst ernstig opgenomen. In Bonn is nu ook aandacht, ge vraagd voor een onschuldiger lij kende herleving van gedachten, die men een tijdlang heeft beschouwd als tot het verleden te behoren. Een deel van de nationale oppositie, die zich in de massa en ook in de re gering vormt, heeft de tijd rijp ge oordeeld voor de herleving van mo narchistische gevoelens. Het is in het laatste jaar opgevallen, dat de in oplagen van honderdduizenden ge drukte geïllustreerde weekbladen, naast inside stories over het leven van grote Nazi's bij voorkeur het leven der oude vorstelijke families in beeld brengen. Bij het korte tyd ge leden in Hannover voltrokken Wel- fenhuwelijk tussen de stamhouder van het "Hannoverse Huis en een prinses van het Huis Glücksburg is een praal «ten toon gespreid, die men in de nuchtere dagen van de verarm de en met haveloze burgers over stroomde Bondsrepubliek niet meer zou hebben verwacht. Nu heeft dit huwelijk onverwacht in Bonn een politieke nasleep gehad. De Bondsdag heeft tijdens het ant woord van Grotewohl een uur lang gedebatteerd over het toch niet zeer actuele onderwerp der monarchie. De socialisten hadden n.l. ministers fjecritiseerd omdat zij op het feest n Hannover waren verschenen. De fractieleider van de meest rechtse regeringspartij heeft zich in de Bondsdag rondweg voor de mo narchie uitgesproken. Het monar chale tydperk was volgens hem een tijdperk geweest, „waarop duizenden Duitsers tot aan het einde hunner dagen trots zouden zijn." De chris telijke en liberale coalitiegenoten hebben hun nationale collega ter stond voorgehouden, dat er dringer- der zaken te behandelen waren. Intussen is de monarchale kwestie ln Bonn tot een serieus onderwerp van politieke gesprekken geworden De Christelijke party heeft gemeend te moeten waarschuwen tegen het veld winnen van de mening dat het „onder de Keizer" toch maar beter was. Dat het onderwerp een zo grote belangstelling geniet, wordt inmid dels door politieke waarnemers in Bonn mede beschouwd als een bewjjs voor de geringe aantrekkingskracht, die de huidige Bondsrepubliek nog op een groot deel van het volk uit oefent. 96. De sprong, die de leeuw Piet deed, kwam voor Jimmy niet onverwacht. Bliksemsnel ont week hij zijn tegenstander, maar voordat de leeuw Piet met zyn vier klauwen weer op de grond was neergekomen, had de vuist van Jim my hem precies op zjjn rechteroog getroffen. Maar zelfs de tjjd om „au!" te zeggen ontbrak hem, want als een roffel daalde een serie nieuwe vuistslagen op hem neer. De laatste slag die hen midden op zyn neus trof, deed de deur toe. H probeerde nog eenmaal te brullen, maar ve meer dan een erbarmelyk gekreun vermocht b niet voort te brengen. Toen zakte hii als e mislukte pudding in elkaar. De leeuw Piet h ■rijn bekomst en was voor de tweede maai dag naar het land der dromen vertrokken. Jim my Brown grijnsde tevreden. Resoluut pakte bij de leeuw Piet bij zyn staart en zo sleepte hjj zijn verslagen tegenstander naar de hoofdingang van de dierentuin. Toen hjj met zjjn vreemd vrachtje de dierentuin binnen kwam, trok dit Je aandacht van alle dieren die inmiddels in un domein waren teruggekeerd, ,,'t Ia de leeuw 'iet", zei Zebeaeus de zeehond fluisterend tegen err it de giraffe. „Die schijnt ook zjjn portie •et te hebben! Die Jimmy is toch voor geen ritje vervaard." ..Vooruit naar jullie hokken!" Iiïiray kwaad, terwjjl hjj zelf v P'.trt arn rijn staart zijn eigen hok bin- Reizende expositie van Koninklijk huisarchief. Op het eind van deze maand zal een reizende tentoonstelling van voorwerpen uit het koninklijk huls archief een tocht door ons land be ginnen. Zij zal in vele steden en dor pen te zien zijn, maar de eerste tocht, die als een proeftocht moet worden beschouwd, zal haar zeer waarschijn lijk nog niet naar Zeeland voeren. De opbrengst zal ten goede komen aan het Koningin Juliana-fonds, dat de gelden beschikbaar zal stellen aan de instellingen van maatschappeljjk werk. H. M. de Koningin zal de expo sitie op 31 October in het paleis te Soestdijk openen. Dit wend medegedeeld aan het slo» van een samenzijn van bijna honderd leiders van het maatschappelijk werk en journalisten in ,,De Pietersberg" te Oosterbeek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5