Overwinning van „Ike" op politieke front voor Europa belangrijk i JIMMY BROWN, Sportheld no 1 Vereffende schuld 91NSBAG 16 OCTOBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT i Eisenhower's dilemma (II) Militair-van-de-daad kwetsbaarder dan politicus-van-de-daad (Van onze correspondent). NEW-YORK, October. Tegenover Eisenhower's motieven om een candidatuur voor het presidentschap te aanvaarden staan twee argu menten, die de generaal bij zijn calculaties niet uit het oog verliest. In de eerste plaats is er het „wielerwedstrijd"-aspect van de verkie zingen. Op dit ogenblik staan er drie fietsen aan de start (hoewel dit aantal in de komende maanden nog kan veranderen). Op de eerste zit een Democraat, Truman of een ander. Op de tweede zit Robert A. Taft, exponent van de isolationistische vleugel van de Republikeinse partij. De derde is gereserveerd voor Eisenhower, die de internationale en liberale vleugel der Republikeinen vertegenwoordigt. Het is duidelijk, dat geen dezer „sprinters" bereid is nu reeds de kop te nemen. In de eerste plaats bestaat er een reëel gevaar, dat een concretisering van het probleem: isolationisme of internationalisme, de Republikeinse partij in tweeën zou kunnen splitsen. Er is in dit op zicht zelfs een precedent. In 1912 verkeerde nl. Robert Taft's vader, William Howard Taft, in zo'n driehoekspositie. In het Republikeinse kamp had hij zich gesteld gezien tegenover Teddy Roosevelt. Deze persoonlijke strijd was zó fel, zó principieel, dat zich twee groepen af splitsten. Het gevolg was, dat Woodrow Wilson de rol kreeg toebedeeld van de derde hond, die om het been vocht en derhalve op de stoel in het Witte Huis ging tronen. Eisenhower, aldus beweren de in timi, is geenszins van plan zich te lenen voor de verkiezing van wie de zwakste broeder in de strijd mo ge zijn. Hij wacht dus tot Taft de kop neemt. Taft aarzelt, omdat hij in ernstige verlegenheid is ge bracht door het optreden van zijn isolationistische partijgenoot Joe McCarthy, Senator uit Wisconsin, die door velen wordt beschuldigd van fascistische sympathieën en werkmethoden. McCarthy heeft zich maanden achtereen bezig ge houden met het beschuldigen van politieke tegenstanders om hun „communistische motieven". Zijn bewijsmateriaal was vervaarlijk zwak. Zijn immuniteit als Senator uiterst moeilijk te doorbreken. Een tijd lang scheen het alsof hij. zo niet juridisch, dan toch emotioneel enig succes met zijn campagne zou hebben. Doch in de laatste maan den, nu de regeringspolitiek tegen over het communisme zoveel krach tiger is geworden, neemt de oppo sitie tegen McCharty toe. Taft on- i In een tweede artikel over de mogelijke candidatuur van Generaal Eisenhower voor het presidentschap van Ame rika, stelt onze New-Yorkse correspondent Robert Kiek, duidelijk in het licht, hoe nauw de belangen van Euro pa daarbij betrokken zijn. Zo nauw zelfs, dat het voor een deel van Europa's loyaliteit tegenover de Leider der At lantische strijdkrachten zal afhangen, of hij zich inder daad in de Amerikaanse po litieke strijd zal kunnen men gen. Een Eisenhower-over- winning op het politieke front zou ook voor Europa zeer be langrijk zijn. 110. Het Griekse vuur is het vreselijk ste strijdmiddel uit de oudheid. Om streeks het jaar 650 werd het uitge vonden door de Syriër Callinicos die het naar Byzantium (Constantinopel) bracht, waar het als staats-geheim werd bewaard. In die dagen wist men met staatsgeheimen zorgvuldiger om te springn dan wij met de atoom-re cepten van onze tijd, want de samen stelling van het Griekse vuur, dat uitsluitend in de rijksarsenalen werd aangemaakt, is zo geheim gehouden dat we tot op de huidige dag er niets van weten. De berichten welke uit die tijd er van gewagen, zijn in de zelfde vage termen vervat als de communiqué's van onze tegenwoordi ge voorlichtingsdiensten. In ieder geval staat het vast dat het Griekse vuur bestond uit een mengsel van stoffen, die ontvlamden als zij met water in aanraking kwa men en daarom hoofdzakelijk in de strijd ter zee gebruikt loerden om vij andelijke schepen in brand te steken. Als hoofdbestanddelen van dit meng sel wordt naphta, zwavel en hars ge noemd, doch ook benzine, ongebluste kalk, salpeter en dergelijke stoffen. Het mengsel werd geworpen of ge spoten door een metalen buis, welke gewoonlijk in de voorsteven van het schip was ingebouwd en die dus als vlammenwerper dienst deed. Later gebruikte men hiervoor een pers pomp met straalpijp. Doch hiermede was het inventief vermogen der Byzantijnen niet uitge put, want zij vervaardigden ook bom men en handgranaten, die zij met Grieks vuUr vulden en die vanuit de mast of door middel van werpmachi- nes tussen de vijand werden geslin gerd, waar zij vreselijke verwoestin gen aanrichtten. Door deze strijdmiddelen werd de Arabische vloot verpletterend versla gen en kon in 772 Byzantium succes vol tegen dezelfde vijand worden verdedigd. Ook de Russische horden, die de stad met hun kleine schepen herhaaldelijk bedreigden, waren tegen deze methoden niet opgewassen. De overweging dat de wreedste middelen om een ander te verdelgen aanzienlijk ouder zijn dan het Rode Kruis, de sociale wetten of het Leger des Heils, schijnt wat deprimerend. Doch daar staat als een zonnige licht straal tegenover dat ééns onze Wes terse cultuur van deze methoden niets heeft willen weten. De jonge Chris telijke beschaving heeft tijdens het Tweede Lateraanse Concilie in 1139 net gebruik van dergelijk onmense lijk oorlogstuig kortweg verboden. En tot aan de Eerste Wereldoorlog 'van 1914 heeft men zich daaraan gehou den. (Hetgeen niet uitsluit, dat er in die tussenliggende jaren ook nog wel een en ander is geschied dat tot over peinzing stemt!) Tot overpeinzing dwingt tevens de perspomp, welke hierboven werd ge noemd, en waarvan de uitvinding in onze schoolboekjes aan Jan van der Heyden wordt toegeschreven. Inder daad blijkt ook deze uitvinding weer veel ouder te zijn dan wij aanvanke lijk dachten. H. Pétillon. dervindt daarvan de tijdelijke na delen en tracht zich dus op groter afstand van McCarthy te plaatsen. Zo is nu eenmaal het politieke spel. Indien het komt tot 'n duel Taft Eisenhower in het Republikeinse kamp, dan heeft Taft het aanzien lijk gemakkelijker dan de generaal. Taft is een geboren en getogen po liticus. Men moge zijn reactionnaire 1 sympathieën fel bestrijden, er be staat geen twijfel aan, dat zijn per soonlijke integriteit zo hoog moet worden aangeslagen als slechts on- dei; politici mogelijk is. Tegenover deze man-van-het-woord heeft de man-van-de-daad het altijd moeilijk. Hem valt meer concreets in de schoenen te schuiven. EUROPA'S WEERBAARHEID. Er is één daad, die Eisenhower moet verrichten om Taft, of elk an der politicus, voor goed de mond te snoeren. Dat is de organisatie van Europa's weerbaarheid zo ver bui ten het stadium van papieren plan nen te brengen, dat hij met een ge rust hart een opvolger in het hoofd kwartier van SHAPE kan installe ren en zich een paar maanden lang in het verkiezingsgewoel in Ame rika kan gaan mengen. Deze noodzaak bestaat niet min der tegenover president Truman. Want ongeacht het feit of Truman al of niet de Democratische candi datuur aanvaardt, als president is hij bij machte om Eisenhower aan zijn bureau in het SHAPE-hoofd- kwartier te ketenen onder het mot to, dat ,,'s generaals taak daar nog niet is beëindigd". Vandaar, dat het voltooien van deze taak zo belangx-ijk is voor de historie van AmerikaansEuropese samenwerking op lange termijn. Het is zeker niet juist om deze sa menwerking uitsluitend te verbin den aan Eisenhower's overwinning in de Amerikaanse verkiezings strijd. Het concept voor samenwer king (waarvoor Eisenhower m de oorlogsjaren reeds de grond voor bereidde) moet worden toegeschre ven aan de beste elementen van beide Amerikaanse poltieke par tijen. IN HANDEN VAN ÉEN MAN. Maar het nut voor Europa van Eisenhower's overwinning in de Amerikaanse verkiezingsstrijd is onmiskenbaar. Het betekent, dat de uitvoerende macht van het leiden de land der Westelijke alliantie in handen zal zijn van een man, die Europa kent, die een continu en consequent buitenlands Amerikaans beleid symboliseert, en een stabiele koers van trans-Atlantische samen werking steeds voor ogen zal staan. Het dilemma? Dat het voltooien van de taak in Europa, het verwe zenlijken van een functionnerend NATO-apparaat, dat niet door het minste of geringste nieuwe econo mische of politieke probleem in de grond geboord kan worden, voor slechts een gering deel afhankelijk is van „Generaal Ike". Hij kan lei ding geven, steun bieden, koersen uitstippelen. Maar Londen, Brussel, Parijs, Stockholm, Den Haag moe ten de voornaamste besluiten ne men, de bijdragen bepalen. Daar door zijn zij, willens en wetens, me de-verantwoordelijk voor Eisenho wer's beslissing ten aanzien van zijn toekomstige politieke rol. (Nadruk verboden). de A.s. Donderdag zullen uit Oostende 18 Urkers en enige IJmuidenaren met hun familie'» naar Argentinië vertrekken om daar de visvangst te gaan beoefenen. De Urkers arriveren Woensdag in Oostende, de IJmuidense fa- millt's zijn reeds aan boord van de vaartuigjes, die hen naar het nieuwe vaderland zullen brengen. Critiek op verdeling der belastingdruk. VERGADERING NED. KATH. MIDDENSTANDSBOND Een definitieve oplossing van moeilijkheden in het middenstandsle ven zal eerst verkregen worden door een volledige sanexing. maar niet zo als deze wordt uitgewerkt in het on langs vex-schenen z.g.n. middenstands program van de PA.d.A.. aldus de bondsvoorzitter van de Nederlandse 5 Kath. Middenstandsbond, de heer J. A. Koots te Venlo. op de Bondsver gadering, welke Maandag te Utrecht werd gehouden. De Kath. Midden standsbond wenst sanering van bin nen uit, door economische en be- drijfstechnisehe voorlichting en door o.m. een gezonde vestigingswet. De heer Koots had critiek op de wijze waarop de belastingdruk wordt ver deeld. Met name achtte spr. de belas ting op winst boven SOOÖ.een een zijdige belasting van het bedrijfsle ven. Prins Bernhard naar V. S. vertrokken. Prins Bernhard is Maandag van het vliegveld Soesterberg naar de Ver. Staten vertrokken. De reis heeft in het bijzonder ten doel een bezoek te brengen aan een aantal Amerikaanse marine-instellin gen, waar een aantal Nederlandse marine-officieren en onderofficieren thans cursussen volgt, waarbij speci ale nadruk valt op anti-onderzeeboot maatregelen en vliegdiensttraining. Aan deze ondei*werpen zal ook de Prins bijzondex-e aandacht besteden. Prins Bernhard wordt omstreeks het einde van deze maand hier te lan de terugverwacht. Faillissement aangevraagd van de ,,Expoge". Het faillissement is aangevraagd van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezet tingstijd. Het hoofdbestuur deelde meae, dat twee Hilversumse heren een vordering hebben op de toenmali ge afdeling Hilversum van de „Expo- a", wegens een door die afdeling in 7 ingericht zomerkamp. De afde ling is inmiddels uit de vereniging getreden. De Haagse Rechtbank zal Donderdag a.s. moeten uitmaken'wie de verantwoordelijkheid draagt voor het door de afdeling genomen besluit om het kamp in te richten. Brand aan boord van de „Arendskerk". Aan boord van de „Arendskerk" is Maandag brand uitgebx-oken, toen het schip gelost werd in de haven van Hongkong. De bi'andweer had een uur nodig om de brand te'blussen. Per soonlijk^ ongevallen deden zich niet Voor. Gastvrouw bewusteloos geslagen en een fles inkt door de ruiten. In Rotterdam gebeuren vreemde dingen. In het Oostelijk deel van de staa vierde een familie feest, maar toen de jolflt. het hoogtepunt had be reikt brak een twist uit, waaxwan de gastvrouw het slachtoffer werd. Zij werd door de gasten bewxisteloos ge slagen en vond zichzelf enige tijd la ter volkomen van iedereen verlaten, terug. De gasten hadden de benen ge nomen en en passant een tas met nylonkousen, handschoenen en nog meer meegenomen. In het Westen van Rotterdam in de Watergeusstraat gebeurde ook iets vreemds. Een bewoonster vond 's morgens haar meubelen en kledingstukken bevlekt met inkt. 's Nachts had men een apothekers- fles vol met inkt door de ruiten ge gooid. De politie is er al achter, wie dat vermoedelijk gedaan zal hebben, nl. een man, die zjjn wraak heeft wil len koelen op een vrouw in die straat. Hy heeft zich alleen in het adres ver gist. Deze man maakt er zijn wex-k van om ruzies te beslechten door het toepassen van dergelijke maatrege len. Hij gooide al eens een fles zout zuur ergens door een venster. Het gaat er nu maar om de winkelier te vinden, die de inkt in de fles heeft verkocht, teneinde het bewijs in han den te krygen. Te Brugge is het tweede academi sche jaar van het Europa-college ge opend. Te Brussel is thans de Tentoonstel ling „De eeuw van Bourgondië". die in Nederland de naam ..Bourgondische Pracht" droeg, geopend. door Barbara Cartland 80 „Houd die ouwe kerel hie voor de gek?" vroeg de rover, zich tot Serena wendend, die hem kalm verzekerde, dat ze inderdaad geen juwelen hezat. De man stopte daarop de beurs van Lord Wrotham en diens eigen siera den in een diepe zak van zijn zwarte jas. „Pech", schertste hij. „Volgende keer, hoop ik, beter". „En ik hoop, dat je voor deze streek opgehangen zult worden, ke rel", riep Lord Wrotham woedend uit. „Mogen we nu doorrijden?" „Zoals u wilt, mooie meneer", gaf de rover spottend-beleefd te kennnen. Hij trad een paar passen achteruit, maar hield zyn pistool nog opgehe ven. „Met je armen omhoog tot ik uit zicht ben", zei hg tot de koetsier. Meteen wierp hg zich op het paard, dat kalm onder een boom stond te wachten, maar juist toen hij wilde wegrgden, verhief Serena haar stem. „Wacht, alsjeblieft", riep ze, „wacht!" Verbaasd keek hij haar aan. „Wel dame, wat is er?" vroeg hij. „Kunt u mij niet helpen?" smeek te Serena. „Deze man lsis bezig. mij te ontvoeren. Als u mij maar een kans wilt geven, kan ik nu ontsnap pen". Lord Wrotham trad naar voren en legde een hand op haar arm. „Goede hemel, Serena, ben je gek geworden? Aan zo'n kerel kun je geen hulp vragen?" „Liever een dief", antwoordde Se rena, „dan een beest zoals u, mylord". De rover keek van de een naar de ander en zei toen lachend: „Een vreemd geval. Wat betekent dit al les? Is het waar, dame. dat dit heer schap u tegen uw wil meeneemt?" „Volkomen waar", verzekerde Se rena. „Deze heer (hier klonk spot in haar stem) heeft mij uit Mandrake ontvoerd. U kent het kasteel wel; 't kan niet ver van hier zijn". „Ja, ik ken Mandrake", antwoordde de rover. „Wilt u daarheen terug?" „Als 't u blieft", sprak Serena. „Ik zal er heen lopen als u me de richting 94. „Nelis", zei Jimmy op strenge toon tegen het nylpaard, „nu moet je op je eigen houtje pro beren naar de dierentuin terug te keren, want ik hoor in de verte de leeuw Piet zo tekeer gaan dat ik er het mijne van wil hebben. „En denk er om, Nelis, géén straatje omlopen, maar rechtdoor naar de dierentuixx. Anders zit er wat voor je op hoor. Ik zet je zonder maixkeren veertien dagen achter elkaar op enkel brandnetels!" Nelis keek Jimmy enigszins lodderig aan en zei met een dubbelslaande tong: „Zeker baas, Nelis zal g-geen s-s-straatjes meer omlopen, m-maar als een zoete jongen n-n-n-naar de dierentuin terug gaan". „Dat is je geraden ook", bromde Jimmy, terwijl hij op een draf in de richting begon te lopen, waar hij de leeuw Piet nog steeds als een dolleman hoorde brullexx. Toen Jimmy op de plek aan kwam waar de leeuw Piet met de touwen om zijn achterpoten lag te worstelen het was vrjj dicht in de buurt van de hoofdingang van de dierentuin staakte de leeuw Piet plotseling zfln gebrul. Hg legde zijn oren vals in zyn nek en beet Jimmy toe: „Maak me eens los als je durft, gemene aap, dan zal ik tussen mijn kiezen gehakt van je maken!" Jim my Brown keek de leeuw Piet recht in de ogen: „Dat pak slaag van daar straks schijn je al weer vergeten te zijn, meneer. Moet ik je soms weer op een paar opstoppers tracteren". De leeuw Piet barste in een hoongelach los. wilt wijzen en me de kans geeft, weg te komen, zonder dat de koets me volgt en deze „heer" me opnieuw kan opvangen". „Voor lopen is 't een heel eind", zei de rover. „Dus „Genoeg van die oixzin", viel Lord Wrotham hem boos in de rede. „Sere na, ik beveel je, weer in de koets te gaan en geen woorden te verknoeien met deze gemene kerel. Je zult je zelf in veel groter moeilijkheden brengen door je aan de genade van een struik rover over te leveren". „Niets kan erger zijn dan zich in uw macht te bevinden, mylord", ver klaarde Serena en zich naar de rover begevend, legde zij de hand op de hals van zijn paard. „Help me alsjeblieft, meneer", herhaalde ze. Het licht van de maan scheen vol op haar gelaat en ze zag er heel jong en kinderlijk uit met haar blonde, in wanorde geraakt haar. De rover keek haar aan en lachte hartelijk. „Ik mag een boon zyn als dit rxiet het vreemdste verzoek is, dat ik ooit van een dame heb ontvangen. Maar niemand zal voortaan zeggen, dat een struikrover geen dame ln nood kan helpen. Ik geloof u. dame of in elk geval ik waag het erop. Kunt u duo rijden?" „Natuurlyk" .antwoordde Serena. „Serena, jou dwaas kind", schreeuwde Lord Wrotham. „Ben je helemaal gek geworden? Die ellendi- fe kerel zal je nooit op Mandrake rengen". Hij trad vooruit, maar het pistool van de rover was recht op zijn maag gericht en dus hield zijn lordschap ietwat onzeker zyn schreden in. „Daarvoor zul je boeten", zei hij vloekend. „Houd je mond", vermaande de ro ver, „of ik zal je een aderlating ge ven. Terug, smeerlap". Hg steeg af. tilde Serena van de grond, zette haar op de rug van het paard en sprong weer in het zadel. Het meisje sloeg de armen om hem heen, de struikrover greep de teugels, schoof het pistool in de holster en nam hoffelijk zijn hoed af. „Ik wens u goede nacht, mylord", zei hij buigend tot de woedend'e man naast de koets. (Wordt vervolgd). Mussolini's lijk in kathedraal van Pavia? Volgens Italiaanse bladen zou het stoffelijk overschot van Mussolini zich achter de, muur van het altaar van de oude klooster-kathedraal van Pavia in Noord-Italië bevinden. Het lyk van de in April 1945 door Itali aanse partisanen vermoorde ex-dicta tor werd aanvankelijk op het kerkhof van Milaan ter aarde besteld. Een jaar na de moord werd het door fas cisten gestolen. De Italiaanse rege ring wist het weer in handen te krij gen en heeft het op een geheim ge houden plaats opnieuw doen begra ven. Zij zegde de familie van Musso lini toe haar in 1955 de plaats der teraardebestelling te zullen medede len. Het wereldgebeuren Het rommelt.... Hot rommelt ln het Midden-Oosten enhet rommelt in het Brit se wereldrijk. Op dit laatste verschijnsel is de laatster weken in deze rubriek a. enige malen gewezen, maar op gevaar af eentonig te wor den, willen wtf dit thema vandaag toch nóg eens aanroeren. Pin dan meer in het bijzonder in verband nu t Engelands positie in het ze. Midden oosten. Want het ls juist dit deel van de wereld, waarin in deze dagen alle spanningen tezamen schijnen te ko men en het is weer Engeland, dut hier het kind van de rekening dreigt te worden. Perzië en Egypte: naar belangrijk heid gemeten, toch heus geen groot machten in het huidige wereldbestel, maar beide landen met een groots verleden, met een cultuurgeschiede nis die vèr terugreikt tot in de tijd zelfs, waarin van een Westerse cul tuur nog geen sprake was. Landen ook. waarin Engeland reeds vele Ju- ren belangrijke bases bezat, steun punten van zijn machtig wereldrijk, welke nu dreigen verloren te gaan. Men zou in dit verband misschien kunnen herinneren aan het spreek woord van de kuil. die voor een ander gegraven werd. Want het is toch zo, dat Engeland in de achter ons lig gende jaren er in belangrijke mate toe heeft bijgedragen, dat de Franse invloed uit het Midden-Oosten ver dween. We behoeven maar te herinne ren aan nieuw verworven onafhanke lijkheid van Syrië en de Libanon, waarin Engeland zeker toch zijn steentje heeft bijgedragen met de be doeling de invloed van Frankrijk in dit gebied te elimineren. En al is dit gelukt, de zaken zjjn daarna toch wel een beetje anders gelopen, dan men zich in Londen had voorgesteld. Toen de Arabische Liga ontstond, meende men aanvankelijk nog, dat deze de En gelse positie zou steunen. In plaats daarvan heeft men echter in de Ara bische landen de anti-Engelse stem ming steeds meer terrein zien winnen en na de Fransen, dreigen nu ook de Britten uit het Midden-Oosten te ver dwijnen. Met de moord op Koning Abdoellah van Jordanië is deze zo mer een belangrijke steunpilaar wellicht de laatste betrouwbare - aan de Engelsen ontvallen en nadien is het hard bergafwaarts gegaan: eerst Perzië, daarna Egypte, Irak, Cyprus Aan één ding twijfelt niemand meer: in Perzië ls het voor de Engelsen afgelopen. Terwijl wij dit overzicht schrijven is de be handeling van het Brits-Perzisch ge schil door de Veiligheidsraad juist begonnen, maar we kunnen ons toch moeilijk voorstellen, dut deze een glo- rleuse terugkeer van de Britten naar Abadan zou kunnen bewerkstelligen. Mogelijk zal er wel een vorm gevon den worden, waarin dc Anglo-Iranian een redelijke genoegdoening krijgt, maar met de machtspositie van Al bion in Perzië is en blijft het gedaan. Hetzelfde geldt voor Egypte, waar de Engelsen zelf al accoord willen gaan met een terugtrekking van hun troepen, mits Egypte zien bereid tcont zijn plaats in een Westers ver dedigingssysteem voor het Midden- Oosten in te nemen. En waren het. zo'n zeventig jaar geleden ook hier niet de Fransen, die door het toen nog oppermachtige Albion uit hun posities werden verdreven Voorlopig wijzen de Egyptenaxx-n de Westerse voorstellen van de hand. maar wij kxinnen ons toch moeilik voorstellen, dat zy er werkelijk in zullen slagen elke Westerse invloed uit hurx land en met name uit het Suez-gebied te verwijderen. Bij dit alles rest ons natuurlijk nog de vraag wat uit dit alles groeien moet. Engelands neergang is voor de Westerse wereld immers al jaren een vaststaand feit, waarbij tenslotte ook Londen zelf zich zal hebben neer te leggen. Maar zou het voor dc Wes terse wereld zelfs niet beter zijn, dat hier langzamerhand een hecht Ara bisch blok groeit, dat in bondgenoot schap met de vroegere overheersers èn het machtige Amerika een bol werk zal kunnen worden tegen een eventuele Russische agressie. Of, wanneer men aan de positief agres sieve bedoelingen van Moskou geen geloof wil hechten, dan toch minstens een krachtig en door oen sterk natio naal bewustzijn bezield verbond van volken, die door de geographische lig ging van hun landen èn door hun van beide wereldmachten zo sterk ver schillende geaardheid wellicht een factor van grote betekenis kunnen worden in de stryd om het behoud van de vrede. Nieuwe Britse ambassadeur in Den Haag. H.M. de Koningin heeft agrement verleend voor de benoeming van Sir Nevile Montague Butler tot Britse ambassadeur in Nederland als opvol ger van Sir Philip Nicols, die op eigen verzoek de dienst verlaten zaL De nieuwe ambassadeur is sedert 1947 ambassadeur in Brazilië. Indonesische bendeleider door bevolking gedood. De bevolking van de Desa Somowo in het onderdistrict Salatiga, die in de laatste tijd veel te lijden heeft van rampokkers, heeft een dezer dagen een berucht bendeleider gedood. Hy verscheen ln de avonduren met zttn bende op een huwelijksfeest in de Desa. De bevolking verjoeg de bende en zette een klopjacht in. De meeste bendeleden wisten te ontkomen, doch de leider viel in 'n ravijn, waarop hij door de menigte met stenen werd be kogeld, totdat hy overleed. Vice-premier Soewirjo heeft ver klaard, dat de Indonesische regering een wetsontwerp heeft ter handha ving van de openbare veiligheid. Di verse factoren houden de uitvoering er van echter nog tegen. De politie arresteerde de administrateur van 'n berg-cultuuronderneming in het Djemberse, die een als waarschuwing bedoeld schot loste op drie houtdie ven en één hunner dodelijk verwond de. Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan der Nederlandse Bachvereniging heelt de Koningin het haar aangeboden bescherm vrouwschap aanvaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5