VREDESTEIN PLATTELANDSVROUWEN VAN ZEELAND BIJEEN TE GOES DE AGRARISCHE DAG TE GOES BURGEMEESTER W. v. d. BERG TE BRUINISSE NAM AFSCHEID Minister Lieftinck over zijn gesmaad ministerie. M 7//#' Bejaarde oud-veldwachter op slag gedood. EEN NAAM IN RUBBER Wapenschilden voor mijnen vegers met Zeeuwse namen. Provinciale Zeeuwse Ver. tot bestrijding der t.b.c. Arnemuiden bewees zijn burgemeester laatste eer. 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 15 OCTOBER 1951 EEN FEESTVERGADERING. 4 Gepaste ontspanning en ontwikkeling. Enkele honderden Zeeuwse plattelandsvrouwen hebben Zaterdagmiddag In zaal-Krijger te Goes, in opgewekte stemming liet twintig jarig bestaan van de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Zeeland gevierd. Daar dit feest gecoördineerd was met de ontwikkelingsdag van do Zeeuwse Agrarische Raad, waren ditmaal ook vele mannen „op visite" by de dames. Des morgens kwamen de platte landsvrouwen in najaarsvergadering bijeen, waarbij het jubileum in meer intieme kring werd herdacht. De provinciale presidente, mevr. F. KostenseKraak, kon hier o.m, het hoofdbestuurslid, mevr. Esse- linkde Kok uit Lochem en afge vaardigden van de N. Brabantse af deling welkom heten. Hierna gaf zij een overzicht van de groei der Zeeuwse afdeling, wel ke in 1931 door 8 dames werd opge richt en thans 16 plaatselijke afde lingen met totaal plm. 1100 leden telt- Vele bloemstukken van diverse afdelingen waren binnengekomen, terwijl voorts gelukwensen werden ontvangen van het hoofdbestuur, de ere-presidente mevr. de Casembroot en de oud-ere-presidente, mevrouw Quarles van Ufford. Mej. C. Boogerd bood bloemen aan namens het landbouwhuishoudonder- wtfs en de afd. Wemeldinge overhan digde een voorzittershamer. Vervolgens werden verschillende huishoudelijke zaken afgehandeld. Tot afgevaardigde resp. plaatsver vangster naar de vergadering te Utrecht werden benoemd de dames v. .d. Scheur— Hannema, Koudeker- ke en v. d. Veldev. Liere, Kloetin- ge. Het winterprogramma werd be sproken, waarna in de kascommissie werd benoemd mevr. v. Arenthals Laban te Kortgene. De morgenbrjeenkomst werd daar na besloten met een lezing van me vrouw Esselinkde Kok over „De plattelandsvrouw in deze tijd", waar in spreekster de plaats van de vrouw in de huidige samenleving schetste. MIDDAGBIJEENKOMST. Toen de provinciaal presidente, mevr. KostenseKraak, het feeste lijk met vele bloemstukken getooi de toneel betrad voor haar openings woord, was de grote zaal geheel be zet. Ook de echtgenote van de bur gemeester van Goes, mevr. Ten Kate, gaf van haar belangstelling blijk." De presidente schetste in grote lijnen het ontstaan van de plaj-te- landsvrouwenorganisatie en haar doel: het brengen van gepaste ont spanning en ontwikkeling. Voorts memoreerde zij het werk van de Zeeuwse afdeling en gewaagde hier bij van de goede samenwerking in de Zeeuwse Agrarische Raad en met de Z. L. M. in het bijzonder. Na het gezamenlijk zingen van het bondslied, werd hierop een ge zellig. onderhoudend programma af gewerkt. Het dameskoor van de afd. Zuid-Beveland-West, onder leiding van de heer P. de Rooy, trad twee maal op met enkele goed gezongen liederen, terwijl mej. Everse daarbij nog enige verdienstelijke soli deed horen. De dames J. de VisserMin- derhoud en P. MinderhoudMinder- houd uit Westkapelle lieten in een geestig schetsje het werk van de Zeeuwse bond in de afgelopen twin- Opende huisvlijtexpositie van zijn ambtenaren. Zaterdagmiddag heerste er in de cantine van het Centraal Belasting gebouw aan de Poortugaalstraat te Rotterdam een gezellige drukte; er waren namelijk een 400 genodigden aanwezig om de officiële opening van de tentoonstelling „Financiën" in Vrije Tijd" door de minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck bij te wonen. De heer mr. D. de Baare verwelkomde de minister, en gaf vervolgens het woord aan de voor zitter van de Federatie van de Per soneels verenigingen ressorterende onder het ministerie van financiën, de heer D. A... D. Schoor. Deze dankte allen voor hun me dewerking. De minister sprak zijn waardering uit over het werk, dat door de fe deratie in de afgelopen jaren werd verricht. Het is een veel geplaagd en ge smaad ministerie, doch de smaad betreft niet u, maar mij. Het zijn niet de ambtenaren en het ministe rie, die door de mensen worden ge hekeld, want op hen heeft men geen aanmerkingen, maar enkel op mij, want ik ben geen mens geble ven, jullie wel!" Hierna verklaarde de minister de tentoonstelling voor geopend. De minister maakte daarna een rondgang over de tentoonstelling, waarbij hij zich met enkele inzen ders persoonlijk onderhield. Er wa ren ruim 200 inzendingen en onder de inzenders bevonden zich ruim 45 Zeeuwen. Vooral de Zeeuwse inzen ding van de heer P. J. Meertens uit Terneuzen met zijn radio zend- en ontvang-inrichting, had veel bekijks, te meer daar de zender voortdu rend contact onderhield met andere amateur-zenders. Zo zal bijvoorbeeld Woensdag a.s. een gesprek worden gevoerd met de recherche-vaartui gen op de Schelde, de Albatros en Alk. Ook trokken sterk de aandacht de schepen van de lieer F. v. d. Berk hof uit Terneuzen, vooral zyn „Wil lem Ruys." BESMETTELIJKE ZIEKTE IN ZEELAND. In de week van 30 September tot en met 6 October kwamen in de pro vincie Zeeland 9 gevallen van be smettelijke ziekten voor en wel in Nieuw- en St. Joosland, Souburg, Rit- them en Sas van Gent een geval van roodvonk, vier gevallen van dlphthe- rie te Kapelle en een geval van hepa tites infectiosa te Vlissingen. tig jaar de revue passeren. Laatst genoemde dame gaf voorts nog een komische schets in dialect ten bes te. Ir. M. A. Geuze bood namens de Z. A. G. gelukwensen aan en stelde een geschenk in uitzicht, waarna hij ook nog optrad als leider van een wedstrijd .Horen wij bij elkaar?" voor respectievelijk twee verloofde en twee gehuwde paren. Voorts ver leende 't L.J.G.-orkest uit Hoek zijn A FINE TRADITION Another Fine Tradition muzikale medewerking aan deze ge slaagde middag. Mej. L. v. d. Zande uit Tholen bood namens de Z.P.M. en L J.G. nog bloemen aan, waarna besloten werd met het zingen van het Zeeuwse volkslied. Bromfietser door auto gegrepen. ERNSTIG ONGEVAL TE LEWEDORP Zaterdagmiddag omstreeks half twee reed de 58 jarige G. Moerdijk uit Nieuwdorp op zijn bromfiets op de rijksweg nabij de Sloedam. Ter hoogte van de oude rijksweg stak de man de weg over, waarbij hij werd gegrepen door een eveneens uit de richting Goes komende volkswagen. M. werd tegen h°t wegdek geslingerd i brak een been. Nadat dokter Kievit uit Borssele de eerste hulp had verleend werd de man per ziekenauto naar het zieken huis Oostwal te Goes overgebracht. Bij de aanrijding sloeg de auto enkele malen over de kop, doch de bestuur ster. mevrouw L. uit Haarlem evenals haar echtgenoot., bekwamen wonder boven wonder geen letsel. Hoewel de wagen beschadigd werd, kon de reis worden voortgezet. Verkeersongeval te Zuidzande. Zaterdagmiddag te half drie viel op het kruispunt Provinciale weg Dijk van de 400 beoosten ten Hof stedepolder te Zuidzande een dode lijk verkeersongeval voor. De 73-ja- rige gepensionneerde gemeenteveld wachter, de heer A. J. Vermeulen uit Zuidzande, reed per fiets over de dyk in de richting Zuidzande. Vermoedelijk heeft hij bij het passe ren van het kruispunt een uit de richting Potjes komende Belgische personenauto niet opgemerkt. Hoe wel de bestuurder van de auto krachtig remde, was een botsing niet te vermijden. Dc heer V. werd tegen de grond geslingerd en moet volgens verkla ring van twee medici, die spoedig ter plaatse waren, opslag gedood zijn. ONZE RUNDVEE-FOKKERIJ. Melk-productie primair geacht De Nederlandse rundveefokkerij ging dc laatste halve eeuw goed voor- uit. Het exterieur van de. dieren verbeterde en het gemiddeld vetgehalte in de melk nam met meer dan een half procent toe. By het streven naar ver hoging van de mclkhoevecllieid is deze vooruitgang echter veel minder spre kend, terwijl zowel sociaal als privaat economisch bezien, de melkproduc tie to'eh primair is. Tot deze conclusie kwam prof. Ir. W. de Jong uit Wage- ningen, die Zaterdagmorgen in de bijeenkomst van de Zeeuwse Agrarische Raad te Goes, een lezing hield over „Moderne aspecten van onze rundvee fokkerij". De vergadering stond onder leiding van ir. M. A. Geuze, die in zijn ope ningswoord een verheugende groei van de rundveefokkerij constateerde. Prof. de Jong begon hierop zijn le zing. met aan de hand van enkele voorbeelden deze vooruitgang te illus treren. Spr. wenste een zodanige be oordeling van het exterieur, dat daar door het streven naar productieverho ging, ook wat de hoeveelheid melk betreft, bevorderd wordt. Daartoe die nen bij de exterieurkeuring diè dieren op de voorgrond te worden gebracht, die naast een solide bouw de uiter lijke kentekenen van melkrijkheid vertonen. Dit streven heeft reeds tot een vrij sterke wijziging in de fok- Dodelijk ongeval te Wolfaartsdijk. Landarbeider kwam onder slrowagen terecht. Vrijdagavond omstreeks zes uur deed zich op het landbouwbedrijf van de heer M. Mol te Wolfaartsdijk een dodelijk ongeval voor. De 56-jarige arbeider M. Lokerse had een wagen met stro geladen en wilde daarmee weg rijden. Plotseling begon de la ding te schuiven, waardoor de man viel en tussen de paarden en de wa gen terecht kwam. De wielen gingen hem over hoofd en lichaam, waar door het slachtoffer vrijwel op slag werd gedood. De man was gehuwd en vader van één kind. Advertentie Initiatief van Stichting .Nieuw Walcheren". Met goedvinden van de Commissa ris der Koningin in de Provincie Zee- I land is de Stichting „Nieuw WaJche- reu" voornemens om op Zaterdag 3 i November a.s. namens de Walcherse bevolking aan vier mijnenvegers der i Koninklijke Marine een bronzen vva- i penschil"' van Walcheren aan te bie- I den ter laatsing op deze oorlogsbo- I dems. De Stichting „Nieuw Walcheren" volgt hiermede een gebruik, dat de j laatste jaren tot traditie is gewor- i den. Steeds wanneer schepen der I Koninklijke Marine vernoemd worden I naar provincies, gewesten of steden, wordt namens deze een karakteristiek blijk van waardering hiervoor aange- boden. In dit geval kon het niets be ters zijn dan het wapenschild met de dolfijn. De namen dezer mijnenvegers zijn: Walcheren, Deurloo, Roompot en Westerschelde. Gaarne stelt het bestuur der Stich ting „Nieuw Walcheren" voor dege nen, die voor dit denkbeeld voelen en aan de verwezcnlijking er van willen medewerken, de gelegenheid open om in dè kosten van dit huldeblijk bij te dragen. Giften worden ingewacht op het bureau der Stichting. „Nieuw Walcheren", Dam 51, Middelburg, giro 371300. of door storting op haar rekening bij de Amsterdamse Bank- Incasso Bank, Middelburg. Jaarvergadering te Hulst. Te Hulst werd Zaterdag de algeme ne vergadering gehouden van de Pro vinciale Zeeuwse Vereniging tot be strijding der tuberculose. De voorzit ter, mr. A. J. van der Weel, getuigde in zijn openingswoord van zijn tevre denheid over de grote opkomst en snrak een speciaal woord van wel kom tot de heer N. H. Schuytema- ker van de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuber culose en de heer Wèrmans van de Sanatoriumvereniging. De notulen van de secretaresse mevrouw A. G. van der Have-Lucieer, werden onver anderd goedgekeurd. De jaarverslagen van mevrouw van der Have en de penningmeester jhr. ir. H. L. Bogaert werden even eens onder dankzegging goedge keurd. De aftredende bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen. De dok toren W. K. Schuling, dr. J. M. van Daal en C: R. N. F. van Joost deden enkele mededelingen over de t.b.c. bestrijding aan de hand van het jaar boekje der vereniging. Zij drongen o.a. aan op verbetering van de consultatiebureaux en behandelden voorts de resultaten van het bevol kingsonderzoek. Zij wezen er op, dat het noodzakelijk is meer propaganda te voeren-om de bevolking er van te overtuigen, dat dit onderzoek drin gend noodzakelijk is. De heer Wermans wees in een kor te toespraak eveneens op de nood zakelijkheid; -van het bevolkingsonder- Jubileum dokter P. J. Duinker te Tholen. Donderdag was het vijf en- twintig jaar geleden, dat dokter P. J. Duin ker te Tholen zitting nam in het be stuur van de. Nutsspaarbank aldaar. Sedert 1948 is hjj voorzitter van het bestuur. Op zijn verzoek was geen ruchtbaarheid aan liet jubileum ge geven, maar niettemin heeft het be stuur van de bank hem Vrijdag in intieme kring gehuldigd. Namens de Nederlandse Spaarbanke de heer B. J. van Westen dokter kenbond bood Duinker de erepenning aan, wenste hem geluk met dit jubileum en sprak de hoop uit, dat hij nog vele jaren voor de spaarbank werkzaam mag zijn. Namens het bestuur van de bank bood de heer G. Amsing de ju bilaris een oorkonde en een geschenk aan. Dokter Duinker dankte hierna de sprekers in een kernachtige toe spraak. Prof. dr. M. de Haas, bekend natuurkundige, overleden. HIJ WAS ENIGE TIJD LERAAR TE ZIERIKZEE. Zondag overleed te Eindhoven op 85-jarige leeftijd, prof. dr. M. de Haas, een bekend natuurkundige, die tot 1936 hoogleraar in Delft was en die ook nog enige tijd leraar aan de H.B.S. te ?ierikzee is geweest. Mare de Haas promoveerde in 1894 aan de Rijksuniversiteit in zijn ge boortestad Leiden tot doctor in de wis- en natuurkunde. Twee jaar was hij assistent van prof. Lorentz en van 1895 tot 1897 was hij achtereen volgens leraar aan de H.B.S. te Zie- rikzee en te Amersfoort. Later werd hij hoogleraar aan de Technische Ho geschool te Delft en buitengewoon hoogleraar aan de Economische Hoge school te Rotterdam. richting geleid. Speciaal in het Zui den is déze actie echter nog niet zo algemeen. Vermoedelijk gedeeltelijk onder invloed van de hoge vleesprij zen en misschien ook onder die van de opvattingen der Belgische afnemers, hoort men de laatste tijd af en toe een stem, die pleit voor een grover dier, dat is aangepast aan de ruwvoeder- verwerking en hogere waarde als slachtdier heeft. Ook in de tegenwoor dige omstandigheden moet de melk productie echter primair blijven. Inleider wees vervolgens op de snel le toename van de K.I. In 1950 werden reeds 19,8% (Zeeland bijna 12%) van alle vrouwelijke dieren ouder dan een jaar kunstmatig ge'msemineerd. Spr. releveerde de voordelen, doch wees er ook op, dat een nog sterkere uit breiding van de K.I. zal leiden tot een aanmerkelijke vermindering van het aantal stieren. Dit zal in de fok kerij, vooral gezien de teelt binnen een vrij beperkt aantal bloedlijnen, een toename van de inteelt tengevolge hebben. Hoewel volgens spr. de mo gelijke nadelige gevolgen daarvan dik wijls zeer sterk overdreven zijn, wor den afwijkingen toch bevorderd. De selectie moet dus worden verscherpt. De leiders van onze rundveestamboe ken hebben dit ook begrepen en gaan in deze richting. Tenslotte wijdde spr. nog enige woor den aan de vraag of men door middel van het fokken van resistente dieren, daadwerkelijk kan bijdragen tot de ziektebestrijding. Dit in verband met de grote sommen welke thans aan de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee worden besteed. Naar de mening van spreker leert het telen van resistente rassen in de plantenteelt wel, dat de hier gevolgde methoden niet van toe passing kunnen zijn bij de fokkerij van de grotere huisdieren, die zich alleen langs geslachtelijke weg slechts lang zaam vermenigvuldigen. De veteri- nair-hygiënische methoden zijn daar om ten volle verantwoord. De fokkers kunnen meehelpen, door in het alge meen te selecteren in de richting van krachtige weerstandbiedende dieren. Hiervoor is een grote levensproductie, wanneer deze mede verkregen wordt door langdurige bruikbaarheid, de goede maatstaf. Deze kan echter alleen bij oudere dieren vastgesteld worden. Mede hierdoor is een rationele exte- rieurselectie nog altijd een onmisbaar hulpmiddel bij een op verhoging van de economie gerichte rundveefokkerij. Op deze lezing volgde een geanimeer de gedachtenwisseliiig. Nieuw orgel in de Ned. Herv. kerk van Burgh. In de Ned. Herv. Kerk van Burgh is thans een orgel geplaatst, afkom stig uit de Ned. Hervormde Kerk van Klazinaveen. Doordat deze ge meente dit orgel wegens te geringe geldmiddelen niet kon laten restau reren, heeft men het onder bepaalde voorwaarden aan de gemeente Burgh overgedaan. Deze heeft het instru ment, dat uit 1794 dateert, onder toe zicht van de Synodale Orgelcommis sie van de Ned. Hervormde Kerk la ten restaureren door de firma ge broeders van Vulpen uit Utrecht. Het orgel heeft elf stemmen, spre kend front, een klavier en aanhan gend pedaal. Binnenkort zal het in een speciale dienst in gebruik wor den genomen. EEN BIJZONDERE PLECHTIGHEID. Leidde wederopbouw Bruinisse Burgemeester W. v. cl. Berg, die» als eerste burger van Bruinisse aftrad, omdat hy de 65-jarige leeftijd bereikte, heeft Zaterdag afscheid genomen van de gemeenteraad en van do burgerij. De raad was daatoe bijeen geko. men in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. In zijn afscheidsrede memoreerde de burgemeester dankbaar hoe H.M. de Koningin en de toenmalige Commissaris der Koningin in Zeeland hem in 1939 benoemde tot burgemeester van Bruinisse. Reeds toen wierpen de ko mende, grote gebeurtenissen hun schaduwen vooruit. Paarden werden gevorderd, solda ten in militaire dienst geroepen en te Bruinisse werden maatregeenge troffen om zo nodig de inwoners van het dorp Poederooijen te ontvangen, indien aat dorp geëvacueerd zou worden. Ook een bevel om na een bepaald telegram de gehele vissersvloot tot zinken te brengen dateert uit die tijd. De Meidagen 1940 brachten voor Bruinisse het tot zinken brengen van de Hydra en de beschieting van de A. J. Polder. Een grote verwarring kenmerkte die dagen. Een groot aantal koffertjes werd in die woelige dagen door militairen in de oude Bewaar school achtergelaten. Toen iemand uit Oosteriand het koffertje van een zyner verwanten zocht, bleek ook een koffertje aanwezig, dat liet ge hele effectenbezit van de lief dadige instelingen te Brouwers haven bevatte De vreugde over het terug zenden van dat koffertje deed bijvende vriendschapsbanden tussen Brouwershaven en Brui nisse ontstaan. Spr. stond uitvoerig 3til bij de in grijpende maatregelen uit de bezet tingstijd. NA DE BEVRIJDING. In de eerste tijd na de bevrijding was letterlijk aan alles gebrek. I Tot bevrediging stemde het, dat door de bouw van respectievelijk 68 noodwoningen en 112 gemeentewet woningen het woningnoodprobleem opgelost kon worden. Daarnaast vroeg het herstel van de landbouw, het schoonvissen van de mosselperce len en het geleidelijk herstel van de middenstand, de volle aandacht. Dreigde vorig jaar nos een grote ramp door de mosselziekte. thans is men dankbaar, dat deze 'ramp be perkt beef er wordt weer brood ver diend. Wat het onderwijs betreft, herin nerde spr. aan de bouw van twee semi-permanente scholen en wat het kerkelijk leven aanging, wees spr. op de arbeid van de predikanten Brem nier, Malan en v. d. Brink. De samenwerking met de wethou ders en de raad was steeds aange naam. Met bijzondere waardering herin nerde spr. aan de samenwerking met de. vroegere gemeentesecretaris., de heer L. J. de Jonge thans burge meester van St. Philïpslanö. Opvolger van de heer De Jonge was de heer J. Grolleman, een man met nieuwe ideeën en groot initiatief. De benoeming van de heer Grolleman tot secretaris van Zierikzee, kwam daar om niet onverwacht. Spr. wees op de uitstekende samen werking met de huidige secretaris, de heer C. H. v. d. Linde en de secreta rie-ambtenaren. Woorden van dank richtte hij tot De Heer J. Langebeeke te ruste gelegd. Arnemuiden heeft Zaterdagmiddag zijn betreurde burgemeester ten grave gedragen. Rouw heerste over het dorp, in de smalle straten, waar de bevol king eerbiedig zwijgend de passerende stoet gadesloeg en op het intieme be graafplaatsje, waar talrijke sprekers getuigden van de grote betekenis, die de overledene voor zijn gemeente heeft gehad en van de karaktereigen schappen, die hem sierden. Zo werd op ontroerende wyze afscheid geno men van burgemeester J. Langebeeke. die Maandagavond op 59-jarige leeftijd overleed en die een grote plaats in nam in vele harten. Om 2 uur vertrok de droeve stoet van de burgemeesterswoning. Bij het gemeentehuis werd een wijle halt ge houden. Hier sloten zich talrijke be langstellenden bij de stoet aan. Wij merkten o.m. op het lid van Gedepu teerde Staten, de hëer C. Philipse, het gemeentebestuur van Arnemuiden. ve le Walcherse burgemeesters en secre tarissen, de officier der Rijkspolitie le klasse C. J. Deurloo en de heer J. L. van Leeuwen, oud-secretaris van de stichting Zeeuwse Visserijbelangen. Op de begraafplaats, waar honder den inwoners de overledene een laat ste groet brachten, werden bij het graf ondermeer kransen gelegd namens het gemeentebestuur, het gemeenteperso- neel, de muziekvereniging, de plaatse lijke afdeling van het Groene Kruis en de vrijwillige brandweer. Een broer van de overledene, de heer D. Langebeeke, was de eerste spreker. Hij verklaarde, dat burge meester Langebeeke zeer veel van zijn geboortedorp hield. Hij zag alle za ken scherp, maai- de worsteling tussen verstand en gevoel moet soms voor hem zeer zwaar zijn geweest. Het bur gemeestersambt ambieerde hij niet, doch toen het hem werd opgedragen, heeft hij het met liefde en energie vervuld. Namens de gemeente voerde wet houder J. Polderdijk het woord. Hij memoreerde de veelzijdige belangstel ling en de grote werkkracht ten dien ste van de gemeente, waarvan de ont slapene steeds weer blijk gaf en waar van Arnemuiden zeker de vruchten heeft geplukt. De heer Langebeeke zal steeds in aangename herinnering en als een lichtend voorbeeld blijven voortleven. De familieleden wenste spreker kracht toe om het verlies te dragen. De heer C. Philipse, die namens de Commissaris der Koningin sprak, noemde de overledene een burgerva der in de ware zin 'des woords. Hij verdedigde de gemeentebelangen op eenvoudige wijze, maar met de kracht van de overtuiging.. Het provinciaal bestuur is hem dankbaar, dat hij zijn gaven van hoofd en hart in dienst van het algemeen belang heeft willen stel len. Ook de gemeentesecretaris, de heer J. J. Huyssen, sprak namens het gemeentepersoneel sympathieke afscheidswoorden. Hij, roerpde. de col legialiteit van de heer Langebeeke, de hoogstaande wijze, waarop hij zich als chef deed kennen en zijn medeleven met het wel en wee der bevolking. Voorts werden afscheidswoorden ge sproken door burgemeester J. L. Dreg- mans als voorzitter van de Vereniging van burgemeester en secretarissen op Walcheren en,uit naam van de Cen trale Dienst Bouw- en Woningtoezicht, door de heer L. P. van Oorschot na mens de stichting Zeeuwse Visserij- belangen en door een mede-commis sielid van de commissie tot organisa tie van uitstapjes voor ouden van da gen. Ds. F. Don. Ned. Hervormd predi kant, las 2 Cor. 5 en bad het Onze Vader. De heer D. Langebeeke dankte tenslotte voor de belangstelling. de politie, het personeel van de Cen trale Dienst en de havenmeester, om uiteindelijk te verklaren dat alle eer toekomt aan God, die hem de kracht i gaf zijn geboorteplaats te dienen met j alle energie, die in hem was. WETHOUDER VAN VESSEM. j Wethouder F. D. van Vessem, spre-1 kende voor de gehele raad, verklaar de, dat men de burgemeester node ziet vertrekken. De verstandhouding met de burge meester was steeds uitnemend. Na herinnerd te hebben aan de oorlogs feiten noemde spr. de herbouw van Bruinisse het grote werk van burge meester v. d. Berg. Als herinnering aan de prettige sa menwerking bood hij aan de burge meester het boek aan van prof. P. S. Gerbrandy: „De scheuring van het rijk". Padvinders droegen daarna bloe men binnen. De heer W. van den Berg wees als oudste raadslid op de grote beslis singen, die in overleg met de raad, genomen moesten worden. Persoonlijk wenste hij de scheidende gemees- woord„Gij goede en getrouwe ter toe de beleving van het Bijbel dienstknecht. over weinig zijt gri ge trouw geweest, over véél zal ik u stel len. ga heen in de vreugde uws Hee- ren De heer C. H. v. d. Linde, gemeen tesecretaris, sprak dankwoorden na mens het secretarie-personeel en bood een schilderij aan: Gezicht op de haven van Bruinisse. Nadat de heer L. J. Hogerheiae nog een per soonlijk woord had gesproken, werd de openbare raadszitting door burge meester v. d. Berg gesloten. BIJEENKOMST. Na afloop van deze raadszitting werd een bijeenkomst gehoudpn, waarbij aanwezig waren tal van bur gemeesters en secretarissen van Dui- veland, de plaatselijke predikanten, vele oud-raadsleden, het gemeente- personeel personeel van de Centrale Dienst, politie, waterschapsbestuur, en tal van verenigingsbesturen met vertegenwoordigers van landbouw, visserij en middenstand. Burgemeester AC. van der Have van Oosteriand herinnerde aan de aangename uren, die werden doorge bracht in de vriendenkring van bur gemeesters en secretarissen op Dui- veland. Verschillende gemeente-pro- 100 jaar door'n regelmatig loven Regelmaat ts voorwaarde voor blijvende gezondheid. Zo is regelmatig wassen een voorwaarde voor de lange levensduur van wol. Maar dan goed wassen, n.l. met Echfalon. Echfalon doet het precies goed, tvant Echfalon ts speciaal alkalivry voor wol. blemen werden in deze kring vriend schappelijk besproken en het advies van burgemeester v. d. Berg werd "tijd op hoge prijs gesteld. Spr. achtte het niet noodzakelijk, dat burgemeester v. d. Berg thans deze kring verliet. In de komende vergadering zal hem een geschied kundig werk worden aangeboden. Burgemeester jhr. mr. J. Schuur- beque Boeye van Zierikzee, roemde de goede verstandhouding, waarbij hij in het bijzonder op de samenwerking in het ziekenhuis-bestuur wees. TAL VAN SPREKERS. Daarna spraken nog burgemeester L. J. de Jonge van St. Philipsland, het oud-raadslid C. Hoek uit Zie rikzee. de heer A. J. Argelo, directeur Centrale Dienst, de he.er J. v. d. Bos, thans secretaris van Sprang-Capelle, de heer W. H. van Ballegooyen de Jong, commandant rijkspolitie in Zee land, ds. H. W. v. d. Brink. Ned. Herv. pred., de heer J. Grolleman, gemeentesecretaris van Zierikzee, dc heer R- Gerritsen uit Zierikzee als voorzitter van de waterleidingmaat schappij, de heer P. L. Krepels voor het polderbestuur Bruinisse. de heer M. Krijger als voorzitter Chr, school bestuur, de heer Van Gilst namens de besturenbond van het C.N.V., de heer A. Flohil voor de Ver. Land bouwbelang en cle Boerenleenbank, en de heer A. de Koning voor de middenstand, waarna burgemeester B. J. van Oeveren van Poortvliet, de rij der sprekers sloot. Bij deze redevoeringen kwam on der meer naar voren dat de bouw van een waterzuiveringsinstallatie voor Bruinisse nog steeds urgent is. Dc heer Grolleman bood aan de heer v. d. Bergen een boek met Vlaamse sa gen aan. Burgemeester v. d. Berg dankte alle sprekers. Men bleef daarna nog enige tijd gezelüg bijeen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2