PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Suez-kanaal straks toch onder Egyptische controle „Nieuw Walcheren" organiseert andermaal een boomplantdag D£ BILT Geallieerde vliegers beschoten Pan Moen D jon. Nieuwe bemiddelingspoging in oliegeschil GEALLIEERDEN WERDEN HET EENS MET WEST-DUITSERS Vandaag Nederland het dichtst bevolkte land ter wereld. Geheime bevelen uit Moskou voor de Oost-Duitsers Belgisch Vakverbond kondigt staking aan. REGERING WIL DE TARIEVEN VOOR ELECTRICITEIT HERZIEN Trouwlustige dames voor grote bedragen opgelicht. 194c Jaargang-No. 243 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. BallintJjn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw., fr. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 Oct. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. 8 regci*) van 1-8 regel* f 1.- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur^Vlissingen Walstr. 5860, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M*burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L, Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102: Terncuzen Brouwerljstr. 2; Zlerlkzec N. Bogcrdstr. C 160. tel^26 VANDAAG ANTWOORD UIT KA1R0- Mits Egypte meedoet aan Westelijk verdedigingsplan De Grote Drie en Turkse hebben thans Egypte officieel uitgenodigd deel te nemen aan de gezamenlijke defensie-organisatie voor het Nabije Oosten. Engeland zal er, indien Egypte deze uitnodiging zou aanvaarden, in toe stemmen, dat zijn bases in de zóne van het Suez-kanaal onder internatio nale contröle tvorden gesteld. Deze voorstellen worden door de Ver. Staten, Frankrijk en Turkije ge steund. De Amerikanen zouden Egypte helpen bij de training en nit muting van zijn leger, dat daarna de bewaking van het Suezkanaal op zich zou kunnen nemen. Egypte zou gelijke zeggenschap met de andere landen krijgen in geval van beslissingen over het aantal en de nationaliteit van de troepen, welke op Egyptisch grondgebied zouden worden gestatioimeerd. Zondagavond laat werd nog medegedeeld, dat het Egyptische kabinet de voorstellen heeft besproken en Maandag haar beslissing aan het parlement en aan de ambassadeurs van Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk en Turkije zal mededelen. Ten aanzien van de Soedan doet En- eland de volgende voorstellen; e. instelling van een internationale commissie van toezicht op de consti tutionele ontwikkeling in de Soedan, die Egypte en Engeland van advies kan dienen; 2e. het afleggen van een gezamenlijke Brits-Egypüsche verklaring inzake de gemeenschappelijke principes ten aanzien van de Soedan; 3e. een internationale garantie betref fende het accoord over het Nijlwater; 4e. oprichting van een orgaan voor de ontwikkeling van de Nijl; 5e. het vaststellen van een datum waarop de Soedan zelfbestuur zal krijgen, waarna de Soedan zelf zijn bestuursvorm zou kunnen kiezen. BRITTEN ZULLEN WEER STAND BIEDEN. De Britse gouverneur-generaal van de Soedan heeft in een Zondag uitge geven verklaring- gezegd, dat weer stand zal worden geboden aan „elke van buiten af gedane poging om zieh in te laten met het bestuur van de Soedan". Twee Britse troepentransportsche pen zgn uit Southampton in Port Said aangekomen. 1180 britse militai ren en 123 burgers gingen aan land. Zij zouden per trein naar Britse le gerplaatsen in de Suez-kanaalzöne gaan. Daar echter de spoorwegarbei ders en machinisten in Port Said de trein niet naar zijn bestemming wil den brengen, moesten de Engelsen met vrachtauto's van het leger naar hun bestemming getransporteerd Generaal Ridgway moesl het toegeven. Generaal Ridgway, de opperbevel hebber der verbonden strijdkrachten in Korea, heeft Zondag te Tokio ver klaard, dat geallieerde vliegtuigen in derdaad Pan Moen Djon hebben be schoten. Zoals bekend hadden de Noordelijken reeds tegen deze schen ding van het neutrale gebied gepro testeerd. Generaal Ridgway zeide on verwijld de nodige disciplinaire maat regelen tegen de schuldige piloten te zullen nemen. Hij betreurde het. dat een kind het slachtoffer is geworden van deze beschieting. Zondag is er ook weer een bijeen komst geweest tussen verbindingsoffi cieren van de verbondenen en de Noordelijken. Men kon het nog niet eens worden over dé afbakening van een neutrale zóne, maar van gealli eerde zijde werd toch verklaard, dat er wel enige vorderingen zijn ge maakt. Van het front werd gemeld, dat de communisten Zaterdag een heuvel van de heuvelreeks „Heartbreak-Ridge" in Oost-Korea hebben heroverd. Aan het centrale front werd door de verbon denen met drie divisies een nieuw of fensief ingezet. Het Nederlandse bataljon, dat is ingedeeld bij de Amerikaanse tweede divisie infanterie, heeft in het gebied ten Noorden van Janggoe een heuvel op de tegenstander veroverd. Commissie Van Schaik binnenkort naar de West. RONDE-TAFEL-CONFERENTIE IN MAART Naar wij vernemen zal binnenkort een Nederlandse voorbereidingscom missie voor de Ronde-Tafel-conferen- tie naar West-Indië vertrekken. De commissie zal onder leiding staan van mr. J. R. H. van Schaik, terwijl de heren dr. v. d. Grinten en mr. van Helsdingen als leden zullen op treden. Wegens ziekte van mr. van Schaik is de vertrekdatum op dit ogenblik nog niet vast te stellen. De voorzitter van de Antillikaanse regeringsraad, mr. dr. M. F. da Cos ta Gomez, heeft inmiddels medege deeld, dat de conferentie in Maart zal worden gehouden. Verzet tegen bouw van crematorium te Zwolle. De vereniging voor facultatieve lijkverbranding, die het crematorium in Westerveld heeft gesticht, heeft haar plan tot bouw van een tweede crematorium te Zwolle moeten opge ven, in verband met verzet hiertegen uit omliggende plaatsen. De grond zal weer worden verkocht. Thans is elders in de IJsselstreek een terrein van 8% H.A. aangekocht voor de bouw van een crematorium. worden. Volgens persberichten te Ni cosia bereiden Britse parachutisten zich voor op vertrek, Maandag of Dinsdag, naar de kanaalzone. Behalve aan Egypte is een uitno diging gezonden aan de andere lan den van het Midden-Oosten, aan Aus tralië, Nieuw-Zeeland en Zuid Afrika tot deelneming aan het nieuwe verde digingsstelsel. De Mohammedaanse wereldconfe rentie heeft te Karachi een verkla ring uitgegeven, waaiin aan Egypte de verzekering wordt gegeven, dat de ?ehele Mohammedaanse wereld Egvp- e zal steunen in zijn geschil met fcn- geland. De Egyptische regering heeft twee Zweedse wapenfabrieken om techni sche hulp gevraagd bij de bouw van een fabriek voor mitrailleurs en ge weren. Vanavond begint debat in Veiligheidsraad. Vanavond begint de Veiligheidsraad met de behandeling van het Brits- Perzische oliegeschil. Volgens Reuter zou men in sommige kringen, die in nauw contact tot het werk van de Veiligheidsraad staan, menen, dat ge tracht zal worden de impasse, waarin het geschil Is geraakt, te omzeilen door de voorzitter te machtigen als bemiddelaar op te treden. Iets derge- ïyks is ook bij de Indonesische kwes tie en bij de behandeling van de blok kade van Berlijn geschied. Inidia zal een amendement indie nen op de Britse resolutie. De inhoud er van is nog niet gepubliceerd. Er zijn echter vele aanwijzingen, dat een aantal leden van de raad voor een verdaging van de zaak is, opdat meer tijd voor onderhandelin gen beschikbaar komt.. De twee laatste Britse functiona rissen, die nog in Perzië waren ach tergebleven, hebben thans aanzeg ging gekregen, dat zjj het gebouw van de Anglo-Iranlan te Teheran niet meer mogen betreden. Inmiddels is door de Int. Coöpera tieve Petroleum-Association een nieuw plan opgesteld, volgens het- welke een vele landen omvattende coöperatieve olie-maatschappij zou worden opgericht welke de Perzi sche olie zou produceren, raffineren, vervoeren en distribueren. De instal laties en de tankschepen zouden eigendom van de Anglo-Iranian blij ven. doch door de nieuwe coöperatie worden gehuurd. In het bestuur zou den drie Perzen, drie Britten en drie vertegenwoordigers van de afnemen de landen zitting krijgen. De Wereld bank zou de financiën moeten ver schaffen. HERSTEL VAN SOUVEREINITEIT. Politieke en militaire posities moeten blijven om het hoofd te kunnen bieden aan Russische expansie. De Westduitse onder-minister van buitenlandse zaken, prof. Walter Hall- stein, heeft Zondagavond in een door heni te Stuttgart gehouden radio rede medegedeeld, dat de Westerse verbondenen en West-Duitsland in he. ginsel overeenstemming hebben bereikt bij de onderhandelingen over het verlenen van de souvereine status aan de West-Duitse federale republiek. Geallieerde en West-Duitse deskundigen zijn thans bezig met het opstellen van ontwerp-verdragen, waarin de toekomstige positie van West-Duitsland zal worden vastgelegd. Een aantal op zichzelf staande vraagstukken wordt nog door de deskundigen bestudeerd. De Westerse geallieerden en West-Duitsland wensen beiden een herstel van de Duitse souvereiniteit, daar West-Duitsland slechts dan op doelmatige wijze voor de verdediging van West-Europa kan worden inge schakeld indien het op gelijke voet met zyn toekomstige bondgenoten wordt behandeld. Oók zijn zij het er over eens dat het noodzakelijk is. dat de Westerse verbondenen hun wettige aanspra ken op de door hen in West-Duits land beklede politieke en militaire positie behouden, opdat de geallieer- De tweede ronde van de Franse verkiezingen. De tweede ronde van de verkiezin gen voor de Franse departementsraden zijn gisteren gehouden. Tezamen met het resultaat van de eerste ronde, ziet de uitslag er nu als volgt uit: Communisten 78 zetels (verlies 104), socialisten 227 zetels (verlies 141), on afhankelijke linksen 53 zetels (verlies 6), radicalen 384 zetels (winst 17), M.R.P. 108 zetels (winst 20), gematig den en conservatieven 468 zetels (winst 119), R.P.F. partij van De Gaulle (winst 85). ...wordt in Luxemburg een uit zes verschillende waarden be staande serie postzegels uitge geven, welke de gedachte van een verenigd Europa in beeld brengt; ...viert Nieuw Zeeland Labour- \^L Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is Nederland met een bevolking van 10.286,250, d.w.z. 2.*» inwoners per vierkante kilometer, het dichtstbevolkte land te wereld: Uit dit cjjfer van September blijkt, dat de bevolking het laatste jaar met 147.672 personen is toegenomen. In November 1949 bereikte het inwoner tal de tien millioen. Na Nederland zftn volgens het C. B.S. Engeland en Wales het dichtst bevolkt met 290 inwoners per vier kante kilometer. Japan heeft 223 in woners per vlerkante kilometer. den het hoofd kunnen bieden aan elke nieuwe poging der Sowjets om hun gebied uit te breiden en om hun rol te kunnen vervullen bij elke toe komstige éénwording van Duitsland. Prof. Hallstein gaf verder nog als zijn mening te kennen, dat het nog verscheidene weken zal duren voordat de verdragen gereed zullen zijn voor ondertekening. Met zjjn handtekening bekrachtigt president II. Truman het besluit, waarin wordt bepaald, dat de Amerikaanse regering 7.483.000.000 dollar (dat is ongeveer 24,319.750.000) beschikbaar stelt voor economische- en militaire hulp aan een aantal landen, verspreid over de gehele wereld. De foto toont het moment van de ondertekening. Achter president Truman, v. l.n.r. Dean Acheson, William C. Foster. James P. Richard en Senator Theo dore Green. Over netelige kwesties mag niet gesproken worden. Volgens de te Mainz verschijnende „Allgemcine Zcitung" heeft Walter Ulbricht. de plaatsvervangende minis ter-president van Oost-Duitsland en secretaris van de Socialistische Een heidspartij. na zijn terugkeer uit Mos kou de leidende functionarissen van de S.E.D. op een geheime bijeenkomst op de hoogte gebracht van nieuwe Sow jet-Russische opdrachten voor de huidige eenheidsactie. De belangrijk ste richtlijn van het Kremlin zou zijn. dat de Oost-Duitse politici het met de West-Duitsers moesten eens worden over besprekingen inzake de Duitse eenheid, doch in geen geval over ver kiezingen voor geheel Duitsland. De Oost-Duitse regering mag niet. even als West-Duitsland, de Ver. Naties verzoeken, na te gaan, of de toestan den in Oost-Duitsland vrije verkiezin gen voor geheel Duitsland veroorlo ven. Verder zou Moskou de S.E.D. heb ben medegedeeld, dat de Sowjet-Unie een herziening van de Oder-Neisse- grens nog steeds verwerpt en ver zocht hebben zo min mogelijk in het openbaar over deze kwestie te spre ken. De S.E.D. zou tenslotte opdracht hebben gekregen onder eigen leiding een West-Duitse commissie te vormen, die zou moeten trachten over het hoofd van de West-Duitse regering heen di rect contact te krijgen met de par tijen. Regering wees loon- en pensioen- eisen van de hand. De Belgische regering heeft de eisen van het Alg. Belgisch Vakver bond inzake de toekenning van een dnurtepremie en een verhoging van het ouderdomspensioen van de hand gewezen. Indien de regering niet op dit besluit terugkomt, zo werd van de zijde van het vakverbond ver klaard, dan zuljen op 23 October meer dan 450.000 arbeiders in de mijnen, de industrie en de bouwnijverheid voor onbepaalde tijd het werk neerleggen Labour loopt achterstand toch iets in. Volgens de jongste cijfers van het Engelse Gallup-Instituut hebben de Conservatieven nog steeds de leiding in de verkiezingsstrijd. Toch neemt het aantal mensen, dat van plan is op Labour te stemmen, steeds toe. Twee weken geleden bedroeg dit 42%, vorige week 43% en thans reeds 44%. De partij van Churchill en Eden zakte in die week van 50 tot 49%, de Liberale Partij van 7 tot 6%. Het duurt nog ongeveer l'ó week... Koning George zag z'n paard winnen. DOOR DE TELEVISIE Koning George van Engeland, die herstellende is van de longoperatie, die hij op- 23 September heeft onder gaan. heeft Zaterdag een wedren ga degeslagen, "tiie per televisie werd uitgezonden, en daarbij zijn paard „Good Shot" met de bekende jockey Gordon Richards zien winnen. INSTELLING VAN COMMISSIE. Om abnormaal hoog verbruik tegen te gaan en bedrijven renderend te laten werken. De regering meent, dat de eleetriciteitstarieven moeten worden herzien. In de eerste plaats om de electriciteitsbedrijven renderend te laten werken en in de tweede plaats om een abnormaal hoog verbruik tegen te gaan. De maximiimprijsvoorschriften ten aanzien van de tarieven voor de groot gebruikers zulleu worden ingetrokken. Na een vergadering ten departe- mente met de minister van economi sche zaken en de besturende colleges van provincies, gemeenten en direc teuren van electriciteitsbedrijven, heeft de regering zich beraden over de te voeren electriciteitspolitiek in de komende vijf jaar, waarbij zij tot bovengenoemde mening is gekomen. Door de geclompliceerdheid van de materie zal tussen de electriciteitsbe drijven en het directoraat-generaal Voorzitter van Amerikaanse democraten afgetreden. William Boyle, voorzitter van het hoofdbestuur der Democratische Par tij in de Ver. Staten, is als zodanig afgetreden nadat dagbladen hem er van hadden beschuldigd 8000 dollar te hebben aangenomen in verband met een regeringslening aan een be vriende firma. Boyle wiens familie reeds vele jaren bevriend is met pre sident Truman, houdt vol onschuldig te zijn. van de energievoorziening nog uitge breid overleg moeten plaats vinden over de vele technische kwesties, die bij het doorvoeren van de door de re gering genoemde beginselen moeten worden geregeld. Een commissie onder leLdlng van de directeur-generaal van de energie voorziening. waarin zitting zullen ne men vertegenwoordigers van provin cies en gemeenten, van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Finan ciën en ten slotte de directie van de N.V. Samenwerkende Electriciteits Productiebedrijven zal worden inge steld. teneinde de specifieke finan cieringsvraagstukken te bestuderen, die zich voordoen bij de bedrijven die als administratieve onderdelen van pu bliekrechtelijke lichamen worden ge ëxploiteerd. BOMEN VOOR TOORENVLIEDT EN VROUWENPOLDER. Aantrekkelijk programma voor derde November vastgesteld De Stichting „Nieuw Walcheren", die zich, zoals bekend, ten doel stelt Walcheren's welvaart te bevorderen en ondanks de talrijke reeds bereikte resultaten terecht nog geen aanleiding ziet deze belangrijke taak te be ëindigen, zal ook dit najaar men kan nu wel zeggen: der traditie ge trouw een Boomplantdag organiseren. Wanneer men zich het grote suc ces van de vorige Boompiantdagen en de enorme „goodwill", welke deze voor Walcheren kweekten, In herinnering roept, kan men niet anders dan verheugd zijn over dit besluit, temeer, daar voor de Boomplantdag 1951 welke gehouden wordt op Zaterdag 3 November een zeer aantrekkelijk programma is samengesteld. Hoogtepunten zijn het beplanten van het openluchttheater op Toorenvliedt te Middelburg en van het zomerhuizen- complex te Vrouwenpolder, alsmede de aanbieding van bronzen plaquettes met naambordjes aan boord van vie r mijnenvegers te Vlissingen. Aan dit programma ontlenen wij hier de voornaamste bijzonderheden. De genodigden, die tezamen komen in de hall van het Stadhuis op de Markt te Middelburg, vertrekken 's morgens om 10 uur naar Tooren vliedt, waar vervolgens begonnen wordt met 't beplanten van 't open luchttheater en waar vis wordt ge poot in de nabijgelegen visvijvers van 't toekomstige recreatieoord. Deze handelingen worden verricht door de tasten en bestuursleden van de tichting „Nieuw Walcheren." Om 11 uur vertrekt men van Too renvliedt naar Vrouwenpolder, waar het gemeentebestuur in het ge meentehuis koffie aanbiedt. Om 12 uur precies wordt een begin ge maakt met het beplanten van het zomerhuizen-complex. Dit geschiedt door de schooljeugd van Vrouwen polder en door de gasten en be stuursleden van de Stichting. Om 12.15 uur keert men terug naar het gemeentehuis, waar het ge meentebestuur nog een verversing aanbiedt en waar enige redevoerin gen zullen worden gehouden. Om 1 uur vertrekt het gezelschap naar Veere om aldaar in de Campveerse Toreri een Zeeuwse koffietafel te ge bruiken. PLECHTIGHEID TE VLIS SINGEN. Het avondprogramma, dat georga niseerd is in samenwerking met de Koninklijke Marine, begint om 5 uur. Gasten en bestuursleden van de Stichting „Nieuw Walcheren" ko men samen in het Strandhotel te Vlissingen en gaan vervolgens per autobus naar ae Buitenhaven. Aan boord van de mijnenvegers ..Wal cheren". „Deurloo", „Roompot"' en „Westerschelde", welke gemeerd zullen liggen bij het kantoor van de N.V. Haven van Vlissingen, worden vier bronzen plaquettes met naam plaatjes aangeboden. (Men zie ook ons bericht- dienaangaande elders in dit blad). Deze plaquette's worden onthuld door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, diens echtge note. mevr. S. C. de Casembroot baronesse Van der Feltz, de echtge note van de voorzitter der Stichting „Nieuw Walcheren", mevrouw H. H. A. VerhagenKagenaar en de bur gemeester van Vlissingen. mr. B- Kolff. Na afloop van deze plechtigheid, waaraan de Marinierskapel mede werking zal verlenen, vertrekt men naar H.M.'s „Heemskerck", alwaar men de gast is van de Koninklijke Marine. Des avonds wordt aan de beman ning van de vier mijnenvegers een Marinebal aangeboden in één der za len van het Concertgebouw te Vlis singen. Een band van de mijnen- dienst verzorgt de dansmuziek. De Marinierskapel zal 's avonds om 8 uur op de Markt te Middelburg een taptoe geven, gevolgd door een mars door de stad. Vliegtuig-bemanning moest bommen afwerpen. VOOR EEN NOODLANDING. Een patrouille bommenwerpers van de Amerikaanse marine, die ter hoog te van de Zuidelijke punt van het Ja panse eiland Honsjoe een buiklanding moest maken, was genoodzaakt tevo ren de zich aar. boord bevindende dieptebommen uit te werpen. Twee inwoners van het plaatsje Ube wer den door de ontploffende bommen ge dood en ruim dertig anderen gewond. Koopman plaatste advertenties en incasseerde f 25.800. „49-jarige heer, lang. zoekt kennis making met dame. liefst niet onbe middeld". aldus luidde een huwelijks advertentie in een weekblad, dat on der de aandacht kwam van een 53- jarige weduwe uit Scheveningen. Zij voelde wel voor een tweede huwelijk en schreef op de annonce. Reeds bij de eerste kennismaking deelde de heer de koopman G. W. O. de dame mede, dat hij 9 a 10.000 gulden nodig had om zelfstandig een blaadje uit te geven en hij vroeg haar of zij bereid zou zijn dit bedrag te fourneren. Hoewel familieleden haar dit ent- rieden, ging de dame op het voorstel van O. in: zij nam geld van een hypo theek, f 13.500.op. De koopman vroeg haar hem al het geld maar te geven, „dan kon hij ook nog een puzzleblad beginnen". Toen de familie korte tijd later zeer ongunstige infor maties over O. ontving, stelde de we duwe zich in verbinding met de Am sterdamse politie, die op enige afstand een samenkomst van het tweetal bij woonde en vervolgens de man >nre- kende. Deze vertelde van het geld der weduwe f 10.000 op een bank te heb ben gezet, f 1000 in zijn woning te hebben en de rest gebruikt te hebben om schulden te betalen en nieuwe kle ding aan te schaffen. Uit een nader onderzoek bleek, dat O. ook f 3000 had geleend van een vrouw uit Den Helder (dit bedrag zou hem ontrold zijn), f 8000 van een da me uit Arnhem (dit geld had hij op gemaakt) en f 1300 van een dame uit PurmerencL Zij hadden alle geschre ven op huwelijksadvertenties. O. heeft inderdaad een blaadje uitgegeven, maar het. bleef bij het eerste nummer. VOORSPELT: ZONNIG WEER In het Zuiden van het land m de ochtend plaatselijk nevel of mist. Overigens droog weer met weinig be wolking. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord-Oost Dezelfde of iets lagere temperaturen dan gis teren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1