In Apeldoorn woont een nazaat van Michiel de Ruyter pif de shag! ERAS-DEKENS JIMMY BROWN, enveloppen briefpapier U slaapt beter DRUKKERIJ VAN DE VELDE VALT UW HAAR UIT? HONDIUS ZOON FINANCIERING ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 PROVINCIAL! ZIKDWSK COD RANT f BLOED KRUIPT, WAAR HET NIET GAAN KAN De heer A. F. R. de Ruyter de Wildt afstammeling in vrouwelijke lijn Na hebben we zowaar in Apeldoorn een nazaat ontdekt van de grote admiraal Michiel Adriaenszoon de Ruyter. Ge herinnert u het schone ver haal van De Ruyters list tegen de Duinkerkse kapers, die letterlijk voor de grond gingen dank zij de dikke Ierse boter, die de admiraal op het dek had laten smeren. „Alles was zo glad ende glibberig door de boo ter, dat de vyanden nergens vat aen vonden, ende die over quamen, konden gaen noch staen, maer gleeden, glipten ende over elkander heenen, zoo dat hij ze na een kort gevecht afsloeg Zo staat het in de vermaarde historiebeschrijving van Brandt, waarvan niet zo heel veel exemplaren meer in omloop zyn. Maar een prachtig authentiek exemplaar is in het bezit van de heer Alexander Ferdinand Rudolf de Ruyter de Wildt, die woont ergens in de park buurt van Apeldoorn. In een geriefelijke villa vindt ge nog meer herinneringen aan de gro te Hertog, Ridder, Luitenant-Admi- raal-Generaal van Holland en West- Friesland, die 24 Maart 1607 te Vlis singen werd geboren en over leed bij Syracuse op 29 April 1676. Want de nu 46-jarige heer De Ruyter de Wildt is een af stammeling in de vrouwelijke linie van Michieltje en het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Michiel Adriaensz. De Ruyter. De heer De Ruyter de Wildt is nog een liefhebber van het water, van de zeevaart en de marine en hoewel hy, tot zyn grote spijt, als jongen afgekeurd werd voor de ma- rineaienst, heeft hfl toch evenals de oudeÖóstinievaarders, de weg. ge zocht naar Indonesië, toen het nog Indië was en daar carrière gemaakt gui li.fr in de suiker. ADMIRAALS-AFSTAMMING. Hij is een lange, wat schrale fi- ïur, energiek en mét een beweeg lijke geest, een man met een veel zijdige belangstelling voor het leven. De afstamming van de heer De Ruy ter de Wildt is precies na te gaan op een geslachtslgst, welke den heer De Ruyter en andere afstammelingen in ons land in 1907 door de regering werd aangeboden bij de herdenking van de geboortedag van Admiraal de Ruyter, toen 300 jaar geleden. Admiraal de Ruyter had twee zoons en vjjf dochters. De oudste zoon, baron Engel de Ruyter stierf op 33-jarige leeftijd, ongehuwd; de ander Jr. Adriaen de Ruyter over leed op 19-jarige leeftijd als jong marine-officier aan een besmettelij ke ziekte. De afstamming van de oudste dochter, Alida, laat in het vijfde geslacht zien jonkvrouwe Ja- coba Marie Parker. Deze huwt in 1809 met Jacobus de Wildt en schenkt aan twee zonen het levens licht, waarvan de één de overgroot vader is van de heer Ruyter de Wildt By K.B. werd de tak van Jacobus de Wildt gemachtigd wederom de naam De Ruyter voor De Wildt te voeren, alsmede het wapen van De Ruyter, dat negen kwartieren telt. In dit wapenschild is ook het wapen van De Ruyter zelf opgenomen, dat hij kreeg van de Deense Koning Fre- derik na het openbreken van de Zweedse blokkade in de Sont. Het bevat het kruis van het geloof, een ruiter te paard, een kanon en een oorlogsschip en is duidelgk zicht baar op het authentieke lakstempel van de admiraal, dat de heer De Ruyter* de Wildt ons kon tonen. SNUIFDOOS VAN MICHIEL. Tot de curiosa, die met zorg in de familie werden bewaard, behoorde Advertentie is de bootkleding van Dora van de Ven, doordat elk stuk afzonderlijk met de grootste zorg en smaak wordt vervaardigd. Iet' persoonlijks. iets exclusiefs, b.v. in de aparte lijn van de mouw, ziet u steeds in de bontcreaties van \Sptciaalhuis f» Ptlftrijtn Istr. 14 Ttf KS4 EINDHOVEN Ststlonspl. I TH. UtS ook de originele snuifdoos van de admiraal en een koperen knoop van het verkleurde, rode adelborst-jasje van de jonggestorven Adriaen de Ruyter. Maar beide herinneringen zyn verloren gegaan bg een plunde ring van het huis van de heer De Ruyter de Wildt op Java tydens de Japanse bezetting. Ge zult opmerken: hoe komt een man van het water en met een zo roemruchte afstamming op het Ve- luwse zand terecht? 't Is een recht streeks gevolg van de oorlog. De heer De Ruyter de Wildt heeft, zoals gezegd, een Indische loopbaan ach ter de rug. Hjj is een Groninger van geboorte, woonde van 1906 tot 1922 in Goes, waar zjjn vader dr. Ir. J. C. de Ruyter de Wildt door zijn Soosvrienden de „Admiraal" ge noemd directeur was van het Rgkslandbouwproefstation en van 1923 tot 1928 In Hoorn. Na zyn stu die aan dc school voor suiker-Indu strie te Amsterdam voltooid te heb ben, vertrok hy, inmiddels gehuwd met mej. M. A. J. v. d. Berg, met de Christiaan Huygens naar Insulinde voor de Cultuurmaatschappy der Vorstenlanden. De heer De Ruyter de Wildt houdt van Indië. „Ik heb er een mooie tijd doorgebracht", vertelt hy, „maar ik ben er berooid, zonder huisraad en voldoende kleding na de oorlog van daan gekomen." Hg begon als chemicus in de sui kercultuur, kwam in diverse rangen omhoog en was by het uitbreken van de oorlog met Japan fabricagechef van de grote electrische suikerfa briek Soedhono by Madioen, een der grootste van Java met een verwer kingscapaciteit van 2.4 mill. kg. sui kerriet per etmaal. Bg de bezetting van Java maakte de eigen vernie- lingsploeg de installaties onklaai maar zg werden later gedeeltelijk door de Jappen hersteld. Alle Euro pese woningen werden geplunderd. IN DE GEVANGENKAMPEN. Het werden sombere jaren. De heer De Ruyter de Wildt werd op gesloten in de benteng (een oude compagnievestinp;) van Ngawi; ver volgens overgebracht naar Ban- doeng; zijn vrouw en 2 dochtertjes werden geïnterneerd in een door de Nederlandse regeling afgekeurde ge vangenis van Banjoe Biroe op Mid den-Java, waar zg gedrieën precies anderhalve meter in het vierkant hadden om te „wonen" en te slapen; 65 vrouwen op één zaal. De heer De Ruyter de Wildt was zo gelukkig, dat hy lr. zgn gevangen kamp voor doktoren opgeleid kon worden tot medisch analyst en als zodanig mocht werken in het grote militaire hospitaal te Tjimahi, waar zieke Europese gevangenen waren ondergebracht. De Jappen betaalden voor dit werk 15 cent per dag. Hg spreekt niet graag meer over Amsterdamse Beurs 11 Oct. 12 Oct. Nederland 1947 (3%) 3 84*4 85 dito 1937 3 85(4 85% Dollar-lening 1947 3 100(4 100% Investeringscert. 3 88(4 88% Nederland 1962—64 z.b. 87% 87% Nederland 196264 m.b. 87% 87% Nederland N.W.S. 2% 70 70% 88 Indië 1937 A 3 87% Nat. Hand. B 90% 91% Ned. Handelmtj. 141% 142% 169 AKU 189% Bergh's Jurgens 243% 243 Calvé-Delft 121% 122% Centrale Suiker 176 174 Kon. Ned. Hoogovens 148% 150 Unilever 228% 228% Ned. Kabelfabriek 213 219 Philips 171% 171% Wilton Feyenoord 181% 161 Biliton 194 195% Kon. Petrol. Mij. 296% 296% Amsterdam Rubber 102% 104 H.A. Lijn 177 178 Kon. Paketvaart 121% Ned. Scheepv. Unie 143 142% Stv. Mij. Nederland 147% Handelsver. A'dam 117% 116% Deli Mij. 89% 89% Mid. Continental 78 78% Tide Water 46% 45% Anaconda 56% 56% Bethlehem Steel 60% 61% General Motors 58 58% Kennecott 97 97% Shell Union 73% 75% Baltimore Spw. 23% Miss K.T. Spw. New York Centr. Spw. 22% 22% Pennsylvania 22 22% North American 20% 20% Rep. Steel 47% 48% U.S. Steel 47(a 48 Intern. Nickel 47 47 deze benarde tijd, die grote lichame- ïyke en geestelijke ontberingen heeft gebracht. Wel kan hg zgn bezoekers met gepaste trots een schilderij to nen, dat hy in het kamp heeft ver vaardigd met een penseel, waarvoor hy een geschikt plukje haar had ge zocht bij de kampkapper. Het haar van een professor, die ook in het kamp zat, was er „geknipt" voor. De heer De Ruyter de Wildt is een lief hebber van tekenen en schilderen. Zijn onderwerpen zoekt hg bij voor keur in de vrije natuur en er zgn dan ook niet veel paadjes en weggetjes in de omgeving van Apeldoorn, die hg, na zyn vele zwerftochten, niet kent. Maar ver boven de natiiurrijkdom van de Veluwe verkiest hy toch de ruige, wijde schoonheid van de zee. Zijn hart tiert in de oude Zuiderzee- plaatsjes Hoorn en Enkhuizen, waar van Vondel in zijn „Lof der Zee- vaert" zegt: „Wat mijn belangt, een geest mg luystert in myne oofen Dat d'eerste Zeeman is van 't schuym der Zee geboren Omtrent die streeck, daer nu Enkhuysen wordt bespoelt, Wanneer de zuyder plas uyt syne diepten woelt." De heer De Ruyter de Wildt is nu afgekeurd voor de dienst in de tro pen. Hg heeft in Apeldoorn een nieuwe administatieve werkkring., gevonden bg een der grote bedrijven, maar ook op het Veluwse zand ver- Prins Bernhard schoot drie elanden Prins Bernhard, die als gast van de koninklijke familie thans in" Zweden is, heeft deelgenomen aan een elan- denjacht in de omgeving van Stock holm. Elf elanden werden tijdens deze jacht geschoten. Prins Bernhard nam er drie voor zijn rekening. - Dc 32-jarige secretaris-ambtenaar A A. te Nieuwediep bij Gieten is tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek veroor deeld. A. heeft de gemeente Rolde voor f 40.000.— opgelicht. Hors d'oeuvre bleef onaangeroerd Op het officiële diner, waaraan het Britsekroonprinselijke paar te Quebec heeft aangeze ten, is de met veel zorg berei de hors d'oeuvre geen alge meen succes kunnen worden. Prinses Elizabeth, die in ge sprek gewikkeld was met haar gastheer nam namelijk geen notitie van de eerste gang. wel ke haar geserveerd werd. De meeste andere gasmen wachtten, uit beleefdheid, eveneens. Na een minuut of tien nam een der tafeldienaren het onge bruikte bord van de prinses weg. waarop de overigen het zelfde bij de andere tafelgeno ten deden, zodat het merendeel van de hors d'oeuvre onaange roerd terug ging naar de keu ken. Vragen aan meisjes op enquête formulier geven aanstoot MINISTER IS HET MET KAMERLID EENS. Onlangs heeft het Tweede Kamer lid, de heer de Haas (K.V.P.), vragen gesteld over enquête-formulieren, die aan meisjes, die op het punt staan te trouwen, toegezonden worden. In deze formulieren worden o.m. de volgende vragen gesteld: „Indien U het voor het zeggen had, hoeveel kinderen zoudt U voor uw toekomstig gezin het meest ideaal vinden" en „Hoopt U zo spoedig mogelgk kinderen te krggen heeft de minister van O., K. en W. de vragen van het Kamerlid thans geantwoord. De bewindsman is het met de heer De Haas eens, dat een groot deel van ons volk aan de ge noemde vragen aanstoot zal nemen en dat het stellen van deze vragen naar zeer persoonlijke bgzonderheden op het gebied van levensovertuiging en levenshoudingals een ongepaste vrijpostigheid moet worden be schouwd. Ook tegen het gebruik ma ken van dienstenveloppen voor de en quête-formulieren maakt de minister bezwaar. Het instituut voor .sociaal onder zoek van het Nederlandse volk (een instelling van de Kon. Ned. Akade- mle van Wetenschappen), dat de en quête houdt om gegevens te verzame len over de invloed, we'ke een sterke geboortetoename in Nederland za3 hebben op de economische, sociale en ruimtelgke planning van ons land, heeft toegezegd, in de toekomst de vragenlgsten zo te redigeren, dat nie mand zich daardoor in zgn levens overtuiging gekwetst behoeft te ge voelen. Ook de laatste dag van deze onbelang rijke beursweek bracht geen verandering in het algemeen marktbeeld. Voor bui tenlandse rekening valt er van dag tol dag enig aanbod te constateren, maai steeds in andere fondsen. De hoofdfond sen bewegen zich overigens binnen nau we grenzen, waarby de omzetten gering zijn. Op de cultuurafdeling vielen kleine winsten te constateren. De beleggings- markt was vandaag vrij vast. De Ame rikaanse sector bleef lusteloos. Officiële publicaties. OPKOMST HERHALINGS OEFENINGEN. Voor de opkomst op 15 October 1951 te legerplaats Oirschot bij Eindhoven, lopen de volgende extra-treinen. Amsterdam C.S. v. 8.40, Amsterdam M.P. v. 8.47. Am- sterdam-Amstel v. 8.51, Utrecht C.S. v. 9.22, Geldermalsen v. 9.45. 's-Hertogea- bosch v. 10.10. Met deze trein moeten rei zen de militairen uit genoemde plaatsen en de militairen, die via een der voren genoemde plaatsen naar Eindhoven reizen en derhalve op een zodanig uur van hun woonplaats moeten vertrekken, dat zij op het betreffende station aansluiting heb ben op de extra trein. Militairen, woon achtig in Den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam en in de omgeving van deze plaatsen, moeten reizen met de extra- trein: Den Haag H S. v. 8.39, Delft v. 8.47. Schiedam v. 3 58. Rotterdam D P. v. 9.10. Fevenoord v. 9.19. Overigen reizen per eerste gelegen heid na 7 er er treinen van de nor- l inaie dienstregeling. De heer De Ruyter de Wildt. loochent hg de grote stamvader niet, wiens hart al naar de zee trok, toen hg in Vlissingen het wiel draaide. In zgn liefdé voor de historie van ons land, voor de zeevaart, de ma rine én Indonesië leeft iets voort van de geest van Nederland als zeevaren de natie, de geest, die Vondel in de zelfde lofzang op de Zeevaert deed dichten: „Al wat bepeckt beteert aengrypen kan, en vatten. En dansen op de koorde en klauteren als katten: Zeespoocken, die geswind den steylen mast op vliegt, En zyt in Thetis schoot van kindsbeen opgewiegt, Bolkvanger-dragend gild, en biaéuwe toppershoeden, Die koortsen haelt op 't land, en lucht schept op de vloeden: Stuurluyden grgs van kop, die liever ryst, en sinkt In 't bedde van de Zee, als in de pluymen stinckt." 92. Het kostte Trien en Toos heel weinig moei te het modehuis, het „Dames-paradijs", binnen te dringen. Het tuimelraam stond op een brede kier en in een wip werkten de twee chimpansees zich naar binnen. Geen enkele winkeljuffrouw kwam vragen wat zy wensten, want al het per soneel, met inbegrip van de twee patroons, de heren Kant Klosmans, had zich in de kelder verstopt. Trien en Toos hadden ook helemaal geen behoefte v aan een pasjuffrouw, zy bedien den zich zelf. Toós had haar zinnen gezet op een gebloemd toile-de-soitje met een vierkant halsje en Trien werkte-zich met enige moeite in 'n he mels-blauw wit afgebiesd linnen deux-piècesje, dat zij van een in de hoek staande modepop had afgehaald. „Snoezig staat je dat", zei Toos goed keurend. „Dat felle blauw flatteert je." In de hoedenafdeling zochten zg allebei nog een fleu rig hoedje. Jk neem er een met een .grote rand", zei Trien. „Die bedekt m'n gezicht een beetje en dan herkennen ze me niet zo gauw." „Ik zoek iets, met een voile", mompelde Toos. „Dat vind ik altgd zo pikant staan." Het duurde even, voordat de twee dames geslaagd waren, maar toen holden zg naar de schoenenafdeling. „Meid", zei Toos opgetogen, „ik wist niet, dat vrij zyn zó verrukkelgk was. OKjd&L Gevraagd administratief allround kracht energiek grondig bekend met boekhouden en behoor- lgk op de hoogte van de Franse taal, om gedurende ca. een half jaar in het Frans sprekend buitenland werkzaam te zyn. Br. met de meest uitvoerige inlich tingen onder lett. W 42, Bur. P.Z.C., Vlissingen. O (I O O (I (I (I (I <1 (I <1 O O O O 41 41 (I O (I (9 i(> i(l Cl it - edere zakenman gebruikt en Wij hebben ruime keus en kunnen vele modellen voorleggen. Natuurlijk maken wij alle andere soorten drukwerken. ook Walstraat 58 - 60, Vlissingen Telefoon K 1180-2355 (4 lijnen) Zeadl ua» dor anuuur. dl» drukwerk (2 et.) in open envelop met Uw naam -a adre* op de achterzijde, dan ontvangt (I gratie inlichtingen -por» over hel heratel van Uw haargroei Or. H. MANNING'S PHaRM CHEM. FABRIEK N.V. OEN HAAG MIDDELBURG Telefoon 2763 (K 1180) van: Bedrijfsautoznobielen, Personenwagens. Autobussen, Motorrijwielen, Landbouwmachines. Draglines... Wegens huweiyk der te genwoordige een nette huishoudster gevraagd, middelbare leef- tyd, by alleenwonend hulp- STUDEER SCHRIFTELIJK! Medarna Ulaa. NadarWds. Malais. Esparaato, Ata. Ontwilde.. Slano, Eoakhoudan. MiadansUniladiploiaa, sir. practjjkd p.oma'i. 'aapaMao t. 3.75 p. as. I Vraagt gratis proaflas! INSTITUUT „RUNBERB" behoevend heer te Eergen op Zoom, met enige kennis van lichte verpleging. Meer dere hulp aanwezig. Sollici taties te richten ondx *o. A 296, Bur. P.Z.C. Gtite.- Te huur op de Boulevard een gemeubileerde FLATWONING. Br. lett. Z 44, Bur. P.Z.C., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3