TRIUMPH IA, ER Zl/N TIENTALLEN MERKEN SIGARETTEN 20 80 EX-STUCADOOR „VERKOCHT" EEN BOUWPLICHT PUROL in huis! ALGEMEEN MIDDELBURGS ZIEKENFONDS BLIKT TERUG BOVEN ALLES TRIÜMPHEERT VIRGINIA Nationaal Coop. Raad hield tweedaagse excursie HOE DE BRUGSCHE COURANT DENKT OVER DE ZWINKWESTIE IVORQLhet behoud Uwer tanden De actie tegen de R.T.M. op Schouwen 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 RECHTBANK MIDDELBURG Middelburgse jongemannen ondernamen rooftocht naar kasteel „Westhove" Een Vlissinger, die dolgraag een pand wilde laten houwen, maar daar voor geen toestemming kreeg, omdat hy niet beschikte^ over een bomv- pllcht, kwam in Februari j.L in contact met een plaatsgenoot, die be weerde hem te kunnen helpen en die zelfs met een voorlopig koopcon tract kwam aandragen. Inderdaad wist deze man, de 35-jarige D. E., een bouwplicht te koop, maar hy had geen opdracht om een transactie aan te gaan en stond dan ook gistermorgen wegens oplichting en vals heid in geschrifte voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg te recht. uitschreef, ging op in hel huishou den. Hij bekende ook een schryfma- chine, welke hij in huur had ontvan gen, in onderpand te hebben gege ven. Wat hij in de toekomst moet aanvangen, wist E. niet. Hij hoorde een jaargevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich eisen. Zijn verdediger, mr. M. A. Terwocrt, vroeg een gedeeltelgk voorwaardeiy- ke straf. In een Julinacht tuften twee Mid delburgse jongemannen, de 28-jarige A. N. de B. en de 22-jarige D. J. S-, op de motorfiets van laatstgenoem de naar het kasteel Westhove te Oostkapelle, dat zij reeds eerder met kennersblik in ogenschouw hadden genomen, waarby zij tot de ontdek king kwamen, dat er heel" wat lood was te halen. Via een open raam drongen zij het kasteel-binnen, sloop ten wat onder hun bereik kwam, verstopten de buit in een rhodooen- dronbosje en maakten er later 270 voor, welk bedrag zg eerlijk!ver deelden. De opkoper vertrouwde het zaakje echter niet en nam de politie in de arm. Gisteren stonden beide jongemannen voor de rechter. Er loopt ook nog een zaak tegen hen by de politie-rechter. E. was van huis uit stucadoor, maar verwondingen, in Duitsland opgelopen, dwongen hem van werk te veranderen. Hy kwam terecht by de Bouwkas Patria, verdiende ech ter te weinig, stak administratiegel- den in eigen zak en werd op de, kei en gezet. E. begon toen voor zich zelf, kon evenwel ook nu zijn gezin niet naar behoren onderhouden en bedroog cliënten, hetgeen hg met tien weken opsluiting moest bezuren. Na ontslagen te zijn uit de gevan genis, beterde E. zgn leven niet. Hij maakte de man, die een bouwplicht zocht, wgs, dat hg hem kon helpen, vervalste een voorlopig koopcontract en incasseerde 299. Dit geld, waar voor verdachte zelf een kwitantie Bij braad- ea snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale i buid. Aanvullende uitkering voor aandeelhouders Bank voor Schouwen en Duiveland Naar wij vernemen heeft de direc tie van de Rotterdamsche Bank N.V. een circulaire laten uitgaan aan de voormalige aandeelhouders van de N.V. Bank voor Schouwen en Duive* land. met de mededeling dat zij als nog in staa* is een aanvullende koop som van 40% boven de destgda be taalde 75% uit te keren. De Rotterdamsche Bank deelt mede, dat het haar gelukt is nog verschil lende bedragen terug te vorderen in verband staande met de onregelma tigheden, welke zoals fc'kend is bg de Bank voor Schouwen en Duive land in 1949 plaats vonden. Advertentie HEREN ULSTERS... een aanbieding zonder weerga! Unieke aanbieding van 'n bijzondere kwaliteit, zuiver wollen HEREN ULSTERS vanaf 58.75 Zuiver wollen CHEVIOT COS1UUMS 2 delig vanaf 59.75 Kamgaren Costuums 2-delig vanaf 84.75 TWEEDJASSEN waterproof vanaf 58.75 Het kopen bij ESDERS biedt de volgende voordelen: 9 eigen fabrikaat onberispelijke pasvorm en degelijke afwerking prettige en vakkundige dienina: VEELBELOVENDE KNAAP. De B. werd reeds vele malen eer der veroordeeld en S. heeft tot nu toe ook niet zo'n schitterend figuur geslagen. Hg werd gekwalificeerd als een opschepper, nietsnut en praat jesmaker, die talrijke mooie kansen heeft verknoeid. Zo wilde iemand, die iets in hem zag, hem laten op leiden voor de koopvaardij, maar de studie verveelde S. al spoedig Op zeer jeugdige leeftgd voer hij reeds als bordenwasser op de „Nieuw Am sterdam", doch ook hiervan had hij weldra genoeg. Maandag 1.1. vroeg hij haastig een pas aan, want hij kon de volgende dag op een boot uitvaren; het kwam evehWel tydens de zitting uit, dat hij nog niet ge monsterd had. S. en De B. hebben te zamen ook gepoogd te Westkapelle in te breken. De officier van -justitie, mr. G. J. B. v. d. DusSen, zeide in zijn requi sitoir, dat De B. aan alle kanten on gunstig bekend staat en niet in aan merking komt voor een voorwaar- delgke s"tl#£. Hij eiste "ëëri .jqa'r ge vangenisstraf met .qjftrek. voor S. vroeg hg een gevangenisstraf van 2èven maanden. Dé B. werd verde digd door mr. C. F. van Nispen tot Sevenaer, die opmerkte, dat deze man leiding behoeft. De reclassering heeft nooit toezicht op hem gehou den en daarom dient hij nog een kans te krijgen. Mi'- Van Nispen vroeg een gedeeltelijk voorwaarde- lgke straf. In hoger beroep stond de aanne mer J. A. L. uit Kapelle terecht. Deze man werd dit voorjaar door de Kantonrechter te Middelburg vrijge sproken van een beschuldiging, 'dat het aan zgn schuld was te wijten, dat bg grondwerken te Goes een gleuf Instortte, waardoor twee ar beiders een bekken-fractuur oplie pen. L. zöu niet voor voldoende be veiliging hebben zorg gedragen. De ambtenaar O.M. ging van het von nis van de Kantónrèchter in beroep en gisteren meende ook de officier, dat L. met de voor hem ongetwij feld moeiiyke omstandigheden reke ning had moeten houden. Hij eiste (bij wijze van waarschuwing) een boete van' 10 of 5 dagénhechte nis. DE KOFFIELEUT. Vervolgens verscheen, voor de groe ne tafel de Belgische zeelöods J. F. Advertentie H. uit Oostende, die in de vroege ochtend van de 22e Juli te Vlissin gen door zgn manier van autorijden de aandacht van een agent van por lïtie trok. Hy werd aangehouden en bleek onder invloed van sterke drank te verkeren. Bovendien verzette hy zich ernstig tegen overbrenging naar het bureau door, zoals dat heet, op zettelijk geweldadig te rukken en te trekken m een richting, tegenover gesteld aan die, waarin de politie ambtenaar hem wilde brengen. H. bekende alles: hy was door omstandigheden zeer „down" ge weest en had, hoewel hy vrgwel nim mer dronk en op de sociëteit door zgn collega's zelfs „de koffieleut" werd genoemd, een aantal café's be zocht met het bekende gevolg. Toen hg zijn auto naar de garage wilde brengen, kwam hg een zeer ver drietige kennis tegen ennam deze mee op een autotochtje om hem wat op te beuren. De officier vond, dat verdachte wel een onvoorwaardelij- Igke gevangenisstraf heeft verdiend, maar wilde deze niet eisen, omdat H. daardoor wellicht zgn betrekking zou verliezen. Hij vroeg daarom een boate van 300 of 100 dagen hech tenis, twee weken voorwaardelgk met twee jaar proeftgd en ontzeg ging van de bevoegdheid motorrij tuigen te besturen voor de tgd van zes maanden. De verdediger, mr. F. W. Adriaan- se, drong er op aan, dat zgn cliënt uitsluitend een geldboete wordt op gelegd. Tegen de landbouwer E. C. S. uit Arnemuiden, die in dronken toestand* een tractor had bestuurd, werd één week gevangenisstraf en intrekking rijbewijs voor de tijd van zes maan den geëist. Uitspraken: 26 October. AANBESTEDING. Door het architectenbureau Steen Tuinhof te Vlissingen werd op 12 Oct. de bouw van een schuur met by- komende werken besteed voor mevr.. U. BentinckSnouck Hurgonje waarby als volgt werd ingeschreven: 1. Aannem; A. J. Jacobsen, A 104, Meliskerke 41.840; 2. Fa. v. Wie- ringen, Nw. Zandweg 2 A, Seroosker- ke 44.954; 3. J. Walraven, Van Sit- terstraat, St. Laurens 46.100; K. Francke en Zn., Oostkapelle 46.435; 5. I. Franse en Zn., Seisweg 42, Mid delburg 47.280; 6. A. Blankenburgh, G. 13, Nieuwdorp 47.650; 7. Proper, Groenmarkt. Middelburg 49.650'; 8. Jac. Passenier Jr., Singel D 32, Dom burg 50.170; 9. J. M. Goedemondt, Lampsinstr. 19. Vlissingen 51.350; 10. A. v. d. Hage en Zn.. Noordstraat E 199, Domburg 52.000; 11. Goede mondt, L. Vorststraat 2, Goes 54.000. Slachtoffer -van ongeval overleden De heer A. Eversdijk uit Yerseke, die Dinsdagmiddag bg een ongeluk een grote hoofdwonde en een zware hersenschudding opliep, is Donderdag zonder tot bewustzgn te zgn geko men, aan de gevolgen overleden. Het slachtoffer was 79 jaar en was nog steeds actief werkzaam in de mosselbranche. Merkwaardige uitslag van aanbesteding Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland werd gisteren ten kantore van de Provinciale Waterstaat te Middel burg aanbesteed het aanbrengen en onderhouden van beplantingen op de provinciale wegen KortgeneColijns- plaat en KortgeneWissekerkeKam perland. De inschrijvingen waren hoogst merkwaardig, te weten: J. Castel te St. Laurens voor f 17.500: A. van der Werf te Si. Maartensdijk en D. C. van der Werff te Scherpenisse voor f 4200- en J. Hoogesteger te We- meldinge voor f 2959. JAARVERSLAG OVER 1950 VERSCHENEN Ondanks premieverhoging aanzienlijk nadelig saldo van vrijwillige verzekering In het gisteren verschenen jaarverslag over 1950 van het Algemeen Mid delburgs Ziekenfonds wordt medegedeeld, dat door verhoging van de con tributies op 1 Juli 1950 van 63 tut 80 cent per week, de ontvangsten f 167.231,78 bedroegen, tegen f 144.888,01 in 1949. Niettemin bedraagt het nadelig saldo van de vrijwillige verzekering 23.971,48, waarop uit het Vereveniögsfonds verplichte verzekering een som van 2500 als bijdrage werd gegeven. Het saldo ad 21.471,48 staat op de balans vermeld, in afwachting van een nadere regeling tot opheffing van dit tekort en de tekorten der vorige jaren, tezamen 53.592,59. De kostenstgging heeft zich ook in 1950 nog voortgezet, hetgeen de to tale uitgaven voor de verplichte ver zekering deed oplopen van 278.419 in 1949 tot 289.724 in 1950 (per ziel 30,55) en voor de vrywillige verze- VOOR CT. LANGE NOORDSTRAAT 840 MIDDELBURG Bezoeken aan Zuid-Béveland, Walcheren en Z, Vlaanderen Leden van de Nationaal Coöpera tieve Raad hebben niet afgevaardig den uit het Zeeuwse bedrijfsleven een tweedaagse excursie gemaakt dóór Zeeland. Dönderdag werd allereerst een bezoek gebracht aan de veiling t# I Krabbendijke, waar het gezelschap j werd rondgeleid door de direeteur.de i heer J. Nooteboom. Hierna ging het naar Noord-Beveland. waar de silo te Kortgene bezichtigd werd. De heer C. I J. J. van Arenthals deelde een en an- der mede over de silovereniging. Voorts werd een bezoek gebracht aan het Station van dé' Vereniging vóór K.L te 's-Hesr Hendrikskinderen. Het gezelschap begaf zich vervolgens j naar Goes, waar gedineerd werd ia I hotel „de Korenbeurs". De heer J. M. van Bommel van Vloten, voorzitter van de CoÖp. sui- kerfabriek Dinteloord, sprak hier over de coöperatie in Zeeland; Verder i werd het woord feévóerd dóór dë heer H. D. Louwea, voorzitter van de Na tionaal Coöp. Raad. Gistermorgen werd de Coöperatie „De Broederband" te Vlissingen be zocht, waar' de heer Louwes in een toespraak wees op de noodzaak van innige samenwerking tussen de land bouwcoöperatie en de verbruikscoö peratie. De tweede secretaris van „Dé Broederband" deed mededeling van de omvang van de coöperatie en van de fusie tussen Middelburg en I Vlissingen. Na .bezichtiging ,van het I: bedrijf, stak het gezelschan over naar Z.-Vlaanderen, waar-men de suikerfa- I brisk van Sas van Gent in ogen- I schouw.nam en waar .tevens de lunch i wercT gébruikt. 'Hiermede kwam te- |,vens eëri einde aan'dit tweedaags be zoek. Het blad is nog steeds niet enthousiast over de genomen maatregelen Er is over de Zwinkwestie al lieel wat te doen geweest. Eerst over het leggen van de dam, later over het graven van de geul. En nu over de vraag, of er genoeg water het natuurreservaat binnenstroomt. We meldden reeds, dat eind September de geul weer werd uitgediept. De Brngsehe Courant, die ln deze kwestie nog steeds een eigenaardige hou ding heeft aangenomen, is over de genomen maatregelen nog altijd niet enthousiast. In het laatste nummer van dit blad lezen we onder meer het volgende: De Hollanders doen verder hun best om de flater van de afdamming van de Zwynschorre te vergoeden. Hoeveel gulden zulks zal kosten, we ten we niet. maar het moet nu reeds uitgerekend zijn. dat het opwerpen van de dam en het onderhouden van de nieuwe geul heel wat meer ver gen, dan het onderhoud van de dy- ken rond de schorre. Met dit alles moet dan nog afgewacht worden, in hoeverre de lapmiddelen een resul taat zullen opleveren. Nu werd met de nieuwe maan en de daaraan ge paarde springvloed met een kleine bulldozer de geul op de grenslgn uit diept. De internationale commissie was deze week voor de „overstro ming" uitgenodigd. Maar de spring vloed kende nooit kalmer weer en de verhoogde vloed bleef bij een fpi- nimum. GRENSPAAL 369. Grenspaal 309 blijft geveld onder het „drama van het Zwyn". Lang bleet de paal vergeten, bijna volle dig overwaaid door de duinvorming. En het is deze duinvorming, die over een paar tientallen jaren geheel de Zwynkwestie op natuur- lgkc wgze zou opgelost hebben. Ge jaagd door de Westerwind verplaatst het zand van de ryke duinen, tussen de Lekkerbek en het Zwyn, zich in de richting van de Hollandse dui nen. De nog enige overgebleven geul verzandde en zou weldra dicht ge waaid zijn. Dp Hollandse deskundi gen hebben het proces willen ver snellen. Daarmede laadden ze de ver oordeling van de Belgische natuur minnaars op de hals. En nu schgnen de Hollanders, voor straf, tot het einde hunner dagen een geul naar de Zwynschorre te moeten openhou den. Grenspaal 369 moet wel onder het godsoordeel bezweken zijn. Rechtbank Middelburg HOGER BEROEP-ZAKEN' Op 1 Juli 1.1. werd de ploegbaas D. M. uit Ovezande door de Kantonrechter te Middeiburg veroordeeld tot 2 x 15 of 2 x 7 dagen wegens overtre ding van de Vuurwapenwet. Hg zou, zonder dat hij hiertoè bevoegd was, een flobsrtbuks hebben afgeleverd en tevens j'acht- en flobertpatronen in voorraad hebben gehad. In hoger beroep verklaarde ver dachte Vrgdag, dat hy zich niet schul dig achtte, waarmede de officier van justitie zich echter niet kon vereni gen. Hy eiste twee geldboeten van resp. 3 en 10, te vervangen door resp. één dag en 5 dagen hechtenis. Op Tweede Kerstdag van het vo- rig jaar, dus nog voor het in werking treden van de nieuwe Wegenverkeers- i wet. had de Amsterdamse monteur I P. M. J. de B. in Kortgene met een auto gereden, terwijl hij onder de in- i vloed van sterke drank verkeerde. Omd»t dit feit nog vóór 1 Januari 1951 was begaan, werd hij door de Kantonrechter veroordeeld en wel tot 150 of 2 maanden, alsmede tot 7 da den hechtenis en 6 maanden intrek king rijbewgs voorwaardelgk met 2 jaar proeft:jd. Tegen dit vonnis was de ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie in hoger beroep gekomen. Tegen, deze verdachte, die verstek had laten gaan, eiste de officier een hechtenisstraf voor de tyd van 10 da gen en 6 maanden intrekking rijbe wijs. belde straffen onvoorwaardelgk. Uitspraak in deze zaken op 26 Oc tober. VERGADERING ZEEUWSE SCHAAKBOND. Vanmiddag houdt de Zeeuwse Schaak bond te Goes een buitengewone alge mene vergadering. Het bestuur stelt enkele reglementswijzigingen voor. Eén daarvan behelst de mogelijkheid tot het uitspelen van afgebroken par tijen in de a.s. wintercompetitie. Het grote aantal afgebroken clubcompeti- tiepartijen geeft nL organisatorische moeilijkheden en het bestuur stelt zich voor dit op deze wijze te be ëindigen. Voorts zullen in deze vergadering de verschillende clubs ingedeeld wor den in de klasse, waarin zij thuis ho ren, daarbij rekening houdend met de regionale vervoersmogelijkheden in Zeeland. Als bijzondere attractie staal er een bespreking over een Zeeuw: snelschaakkampioenschap op de agen da. KAMER VAN KOOPHANDEL ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De Kamer van Koophandel vooi Zeeuwsch-Vlaanderen komt op Dins dag 30 October a.s. des middags kwart voor drie in hotel „Rotterdam" I te Terneuzen in vergadering bijeen. Brieven aan Eerste en Tweede Kamer Het comité van actie, dat de belan gen der schoolkinderen behartigt, die in Westelijk Schouwen gedupeerd werden door de houding van de R.T. M. heeft een vergadering gehouden, waarbij tegenwoordig waren de ryks- inspecteur voor het verkeer te Mid delburg en de burgemeesters van Haamstede, Burgh, Renesse en Noördwelle. Bes'oten werd een brief te laten uitgaan aan de diverse of ficiële instanties, waaronder het de partement van onderwijs, het depar tement van verkeer, de Eerste en de Tweede Kamer. In deze brief zal een juiste uiteenzetting worden ge geven van de bezwaren, die bestaan tegen de dienstregeling van de R.T. M., welke 7 October jl. van kracht werd. Maandag a.s. zal weder een vergadering met de ouders worden belegd en daarin zullen belangrijke mededelingen worden gedaan. Boven dien zu'len de ouders dan gelegen heid krijgen hun houding nader te bepalen. TE HAAMSTEDE. In de gemeenteraad van Haamste de is de kwestie RTM ter sprake ge komen. De voorzitter j*hr. R. J. H. O. Röell releveerde deze kwestie en zei, dat het thuishouden der kinderen by versch;1,ende instanties niet in goe de aarde was geva'len, waarop de heer Van Waverep opmerkte, dat juist hierdoor de aandacht van de in stanties op de kwestie Is gevestigd Verscheidene leden voerden hierover het woord en keurden de handelwijze van de RTM sterk af. De voorzitter trok tenslotte uit de besprekingen de volgende conclusie- De raad spreekt ziïn ernstige bezorgd heid uit over de verslechtering van de verkeersverbindingen tussen Zie- rikzee en Westelijk Schouwen, ont staan door de gedwongen samenvoe ging van de twee vervoersonderne mingen op Schouwen en Duiveland. waardoor vooral het Vervoer van de schoo'kinderen ernstig in het ge drang Is gekomen en draagt B. en W. oo al'e maatregelen te nemen, die tot verbeteringen kunnen leiden. Medegedeeld werd nog, dat heden (Zaterdag) de burgemeesters en wet houders van Burgh, Haamstede en Renesse een bespreking zullen heb ben met het ministerie van Verkeer, waarna de voorzitter rapport zal uit brengen over deze kwestie. PSEUDOVOGELPEST TE NIEUWDORP. Bij het pluimvee van de landbouwer J. B. te Nieuwdorp werd pseudo-vo- gelpest geconstateerd. De pluimveesta pel werd afgemaakt. Advertentie een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemttinlseerde wol en wolgoedi kering van 181.746 tot 193,722 (per ziel 33,64). Vooral de kosten voor ziekenhuisverpleging stegen aanmerkelgk: verplicht verzekerden per ziel van J 6,33 tot 7,29 en vrg- willig verzekerden per ziel van 7,47 tot 7,91. Het aantal patiënten be droeg in 1950: 617 verplicht verze kerd en 382 vi-ywillig verzekerd (aan tal verpleegdagen resp. 8989 en 6205). Met betrekking tot de verplichte ver zekering valt mede te delen, dat .uit het Vereveningsfonds aan voorschot ten 328.500 werd ontvangen, met welk bedrag de exploitatiekosten van deze afdeling volledig zyn gedekt. Het nadelig saldo van de verplichte verzekering bedraagt over 1950 288.578,87. De balans over 1950 geeft in debet en credit een totaal aan van 140.134,16. In het jaarverslag wordt verder opgemerkt, dat de toestand, waarin de ziekenfondsen verkeren ten aan zien van de financiële omstandighe den der vrgwillige verzekering nog steeds onzeker is. Dat men voor de verplichte verzekering nu al meer dan 10 jaar werkt met voorschotten wordt verre van ideaal genoemd. Gelukkig is in 't afgelopen jaar niets gebleken van het gevaar voor discri minatie tussen de beide groepen ver zekerden. Daar stonden tegenover de zeer belangrijke premieverhoging van Juli 1950, behalve voor de ouden van dagen, die vallen onder de Noodwet Drees en het vooruitzicht van nog verder gaande premieverhoging, ten zij de regering dieper in de zak zou willen tasten. Inderdaad is deze nieu we verhoging op 4 Maart jl. een feit geworden. EEN GROTE VERSCHUIVING Eind December kwam nog een lichtpunt aan de ziekenfondsnemel opdagen, n.l. het besluit, dat met in gang van het nieuwe jaar grote groe pen vrywillig verzekerden en nog niet verzekerden, de z.gn. rentetrekkers, verplicht verzekerd worden. In hoe verre deze grote verschuiving van in vloed zal zijn op de financiën der vry- wülige verzekering, kan pas in het volgende verslag tot uiting komen. Het A.M.Z. is nu zover, dat het óp de eerstvolgende algemene vergade ring een beslissing kan.mëmen ovèr aansluitng bg de Centrale Bond of bg de Federatie van Maatschappy- ziekenfondsen. De nieuwe- honorë- ringsregeling specialisten werkt niét bevredigend, doch is voorlopig vè'r- lengd. De geneesmiddelenvoorziening bleef de voortdurende aandacht van het bestuur vragen- Hierover werd een nota gericht tot de Ziekenfonds raad, met het gevolg, dat een monde linge behandeling werd gearrangéérd. Deze bespreking had in alle opzichten een voor het AiM.Z. gunstig verloop; van de zgde van de Ziekenfondsraad had men een volledig begrip voor de bezwaren tegen de nieuwe regeling en men sprak als zgn overtuiging uit dat de gang van zaken in Middelburg wel goed is. VERPLEEGPRIJS ZIEKENHUIZEN Het verslag maakt voort3 melding van plannen om de ziekenfondsen me de te betrekken in de kraamzorg De uitkering van de 55 krachtens de ziektewet zou dan ter beschikking van de ziekenfondsen worden gestekt waartegenover dan aan de verplicht verzekerden door het ziekenfonds kraamzorg zou moeten worden ver leend. De plannen voor een Centraal Laboratorium voor Zeeland, hebben in zoverre wijziging ondergaan, dét niet meer de ziekenfondsen direct daaraan zouden moeten bgdragen, maar wel indirect, doordat de Zieken huizen in Zeeland hun verpleegprgs met 15 cent per dag zouden ve» ho gen. Alle ziekenhuizen in de provin cie zouden zich in beginsel daartoe bereid hebben verklaard. Uiteindeiyk, aldus het jaarverslag, komt een en ander toch ten laste van de zieken fondsen en voorzover het de vrgwil lig verzekerden betreft zal deze ver hoogde verpleegprys in de premie moeten worden verdisconteerd. De zielenstand op 31 December 1950 bedroeg 15.438 (9635 verplicht en 5803 vrywillig verzekerd) tegen 14.994 (respectievelijk 9343 en 5651) op 31 December 1949. Scheepvaart door hei kanaal van Zuid-Beveland in September In de maand September passeerden er 6403 schepen door het kanaal van Zuid- Beveland. Deze schepen hadden een in houd van 2470.829 ton. Daarvan waren 3999 schepen met een inhoud van 1722.236 ton geladen en 2404 schepen met een in houd van 748 593 ton waren ledig. Bij het aantal schepen waren in totaal 3281 ge laden motorschepen met een Inhoue van 1037.193 ton en 1629 ledige met een in houd van 389.282 ton. Verder wit en er 660 geladen sleepschepen met een inhoud van 671.790 ton en 349 ledige met een inhoud van 342.625 ton. Tot de Rijnvaart behoorden er totaal 1340 schepen met een inhoud van 999.962 ton. Deze waren verdeeld in 416 geladen sleepschepen met een inhoud van 477.710 'on en 20 ledige met een inhoud van 19.474 on en 801 geladen motorschepen met een nhoud van 445.544 ton en 103 ledige mét :en inhoud van 57 234 ton. Het aantal ge bisseerde coasters bedroeg 34. Daarvan varen er 21 geladen en 13 ledig. In deze naand passeerden er geen zeilschepen'. *n nationaliteiten waren de schepen ver deeld als volgt: 4680 Nederlandse. 1123 Belgische, 199 Franse, 204 Zwitserse, Engelse, 179 Duitse en 13 Luxemburgse,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2