PROVINCIALE ZEEUWSE COUPANT Ook Irak wil zijn betrekkingen met Engeland herzien Bietenrooi-demonstraties in de Bath-polders BILT Kantlijn Vandaag J IN 1952 TEN MINSTE 50.000 WONINGEN NODIG Nieuwe besprekingen tussen Perzië en Engeland? Brandweer rukte met groot materiaal uil.... 194e Jaargang-No. 241 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, t 4.55 p. kw., £r. p. p. f 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VUSSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 12 October '51 ADVERTENTIEPRIJS 30 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tariei. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels l 1.-. Iedere regel meer 20 cent. ..Bncvea ot adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr. 58—60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 ol 2160). M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102; Terneuren Brouwerijitr. 2; Zlerikree N. Bogcrds'r. C^mjeL^, ALS EEN SCHAAP OVER DE DAM IS.... Plannen voor opperbevel Midden- Oosten door het Westen gunstig ontvangen De opschudding rond het Brits—Egyptische verdrag, is nog geenszins geluwd. De Britse regering heeft opnieuw een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat Engeland een eenzijdige opzegging van het ver drag niet zal erkennen. Voorts zal Engeland opkomen voor het recht van het volk van de Soedan om zijn uiteindelijke status zelf te kiezen. Inmid dels heeft ook de premier van Irak zich tot de Brit.se regering gewend, teneinde herziening te verkrijgen van de betrekkingen tussen beide lan den. Deze betrekkingen zijn geregeld in een verdrag van 1930. In een communiqué, dat door de regering van Irak te Bagdad is uitge geven, wordt o.a. gezegd, dat premier Noeri Es Said in Londen met de Brit se regering heeft gesproken over de noodzakelijkheid van een wijziging der Brits-Iraakse betrekkingen. „Met het oog op het belang en de critieke aard van deze betrekkingen zal de premier zich in verbinding stellen met ervaren staatslieden en leiders van politieke partijen, hun de kwestie uit een zetten en hun advies horen, al vorens stappen in dit verband te ne men", aldus het communiqué Het Brits-Iraakse verdrag heeft een looptijd van 25 jaar. Het verleende En geland terrein voor twee luchtmacht bases en het recht om in haar nabij- Er doet zich in ons land het merk waardige verschijnsel voor, dat nu de overheid geen geld heeft om woningen te laten bouwen, de burgerij z*ch meidten kans ziet om niet-onaanzienlijke bedragen bij elk aar te brengen. Afwachten totdat de overheid wel geld heeft, men krijgt er genoeg van. Enschede gaat een half mülioen spaarcoupons uitgeven van 1 tot 5, tegen een rente van 4%. Jaarlijks zullen er premies wor den uitgeloot. Amsterdam gaat een premielening uitschrijven van 10 mü lioen gulden en slechts drie van de vijf Protestantse raadsleden hebben daar protest tegen aangetekend. Het ziet er naar uit, dat zowel in Ensche de, als in de hoofdstad het publiek sympathiek tegenover deze noviteit staat en de plaatselijke overheid zal helpen aan de duiten, die op de ka pitaalmarkt niet te krijgen zijn. Er zit iets gezonds in deze gang van zaken. Men dopt op die manier zijn eigen boontjes. En dat is een ge zond democratisch verschijnsel. Verleden jaar is er een kleine rel geweest over de verkoop van de prentbriefkaarten „Voor het Kind". Men verkocht die kaarten goedkoper, dan de normale hande laars konden doen en men bracht hen daardoor schade toe. De critiek heeft geholpen. Dit jaar komen er 5 inplaats van 8 mülioen kaarten en de prijs per mapje is verhoogd van 50 tot 75 cent. Daardoor wordt in ieder geval voorkomen, dat de prentbrief kaartenhandelaars gedupeerd wor den, al zouden zij ongetwijfeld zelf graa gingeschakeld willen worden ook bij de verkoop van kaarten „Voor het Kind." Ingezonden stukken kunnen soms belangwekkende gedachten bevat ten. Vvij lazen er dezer dagen een waarin het denkbeeld werd verde digd, dat het hoog tijd wordt, dat de tarieven voor levensverzekeringen worden verlaagd. De gemiddelde leef tijd van de Nederlander is hoger en hoger geworden. Daardoor is het ri sico van de verzekeringsmaatschap pijen natuurlijk aanzienlijk gedaald. Toch handhaven zij de tarieven, die reeds tientallen jaren geleden wer den vastgesteld. Omlaag! roept de schrijver van het bedoelde ingezonden stuk. En het idee is nog zo dwaas niet! De televisie staat in de algemene belangsteüing en reeds nu wor den bezwaren geopperd tegen het geklets voor het kijkkastje. Het „Algemeen Dagblad" (lib.), de snelle ontwikkeling van de televisie besprekend, verwacht niet dat schouwburg, concertzaal en bioscopen veel schade daarvan zuüen ondervin den; maar of zij met een eigen karak ter naast füm en radio zal kunnen staan is onzeker;. „Men beweert vaak, dat wij, Neder landers, een moraliserend volk zijn. Toegegeven! Maar moeten wij nu ook een kletsend volk zijn? De voortdu rende klacht over het praten tijdens de radio-uitzendingen is bekend. Er wordt te veel gepraat en wat er ger is er wordt overbodig en slecht gekletst! Zij, die naar de radio ple gen té luisteren, hebben in overgrote meerderheid de lagere school al door lopen en hebben geen behoefte aan de langdradige mededelingen, waar mede onze radioprogramma's worden doorspekt. De televisie-uitzendingen zullen dit euvel moeten vermeden. Gisteren is er ook teveel gepraat. Al mogen naar Nederlandse, wel een tikje verouderde gewoonte, bij iedere min of meer officiële gelegenheid re devoeringen nodig worden geacht, bij de televisie is dat uit den boze. Onze sprekers plegen slecht te spreken en bovendien is het geen onverdeeld ge noegen ze te aanschouwen, wanneer ze hun mond open doen! Hier ls de televisie even oprecht als afschrik wekkend!" heid troepen te legeren. Irak verplicht te zich zijn defensiemaatregeleu te ne men in overleg met Engeland. IN AUSTRALIë. In Australië heeft premier Menties verklaard, dat de Egyptische stap voor Australië van verstrekkende beteke nis is. Hij noemde het Suezkanaal „de levensader van Australië". De Austra lische regering heeft Engeland op de hoogte gesteld van haar bereidheid om samen te werken bij het oprichten van een defensie-organisatie voor het Midden-Oosten. Andere landen, die be reid zijn aan de voorgestelde verdedi- gings-organisatie voor het Midden- Oosten deel te nemen, zijn de Ver. Staten, Frankrijk, Turkije, Nieuw-Zee- land en Zuid-Afrika. Ook Canada zou gunstig staan tegenover het denkbeeld van een dergelijke organisatie. Engeland zal aüe nodige maatrege len treffen om zijn garnizoen in de zóne van het Suez-kanaal te handha ven. verklaarde een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken. Het was niet waarschijnlijk, dat de troepen door de lucht zouden geravi- taiüeerd worden. De bevoorrading over zee zou de eenvoudigste en meest voor de hand liggende wijze zijn om de voorziening op peil te houden, indien zij over land door de Egyptische re gering zou worden afgesneden. Volgens verwachtingen zullen 25.000 Egyptische arbeiders, die in de Britse kazernes werkzaam zijn, voor de keus gesteld worden, hun arbeid neer te leggen of als verrader beschouwd en aan strenge straffen blootgesteld te worden. In werkelijkheid zouden meer dan 60.000 personen door deze maat regelen getroffen worden, daar de meeste der in Engelse dienst werkende arbeiders met hun gezinnen in de ka naalzone wonen. herdenkt Amerika de ont dekking door Columbus (1492) is het 150 jaar geleden, dat de Duitse natuurkundige K. A. von Steinheil, een der grondleggers van de Duitse op tische industrie, te Rappolts- weiler werd geboren. Men is druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor de nieuwe tunnel onder het Noord/eekanaal le V eisen. De afgelopeu weken ztfn een aantal onderdelen aangevoerd van 17*6 meter lengte, die tezamen de stalen damwanden zullen vormen. CONGRES VAN NED. GEMEENTEN VERKLAART: Verhouding RijkGemeente nog steeds niet in goede banen Te titi-echt werd onder grote belangstelling een buitengewoon congres van de Vereniging' van Nederlandse Gemeenten gehouden onder voorzitter schap van rar I'. J. Oud, burgemeester van Rotterdam. Twee voor de ge meenten uiterst belangrijke zaken kwamen tijdens dit congres aan de orde, namelijk de financiële verhouding Rijk-Gemeente en de woningbouw. Er werden twee resoluties aangenomen met betrekking tot beide onderwerpen. Ten aanzien van de woningbouw wordt er bij de regering op aangedrongen in 1952 de bouw van minstens 50.000 woningen mogelijk te maken. Op basis van Amerikaans plan .Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werken thans aan een plan, dat als basis zou kunnen dienen voor een re geling van het Brits-Perzische oliege schil. Het voorlopige ontwerp van dit plan zou reeds aan premier Mossa- deq voorgelegd zijn. Alle leden van de Veiligheidsraad, met uitzondering van de Sowjet-Unie, wachten instructies af van hun rege ringen met betrekking tot het ont werp van een gewijzigde resolutie, die door Engeland Maandag bij de Vei ligheidsraad zal worden ingediend. Het ontwerp, waarvan de strekking milder en verzoeningsgezinder is dan tot dusver, is door Engeland Woens dag aan de andere landen van de Raad overhandigd, die het onmiddel lijk naar hun regeringen hebben door gezonden. Aan de Sowjet-Unie is geen exemplaar verstrekt, daar de Russi- De kwestie van de financiële ver houding rijk-gemeente werd behan deld o.a. door drs. L. J. G. de Mast, die betoogde, dat de op dit terrein door de regering voorgestelde maatre gelen opnieuw een aantasting beteke nen van de positie en de rechten der gemeenten. Bij de discussie voerde o. a. het woord burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen van Terneuzen, waar na met algemene stemmen een reso lutie werd aangenomen, die er bij de regering op aandringt het betreffen de wetsontwerp zodanig te wijzigen, dat aan de bezwaren der gemeenten tegemoet wordt gekomen. Over de woningnood voerden tal van sprekers het woord, waarbij voor al de nadruk er op werd gelegd, dat er by de gemeenten grote ongerust heid bestaat over de huidige ontwik keling van de woningbouw, met na me ten aanzien van de financiering. Weliswaar worden in verschillende gemeenten op zich zelf lofwaardige pogingen gedaan om met behulp van de burgerij en van het bedrijfsleven kapitaal te verkrijgen, doch aange nomen moet worden, dat deze éénmaal verstrekte hulp geen blijvende oplos sing kan geven voor het probleem. Tenslotte werd een resolutie aange nomen, waarin er bij de regering met de grootste klem op aangedrongen wordt: 1. Dat de voorschotverlening door het rijk op een basis van art. 56 der woningwet ten spoedigste wordt her vat, en 2. Dat maatregelen worden genomen welke het in uitvoering ne men in 1952 van ten minste 50.000 woningen mogelijk maken. „Het ParooF' weet Inmiddels te melden, dat de regering ls teruggeko men op haar beslissing de woning bouw in 1952 te beperken. Verwacht mag worden, dat in het volgend jaar ten minste 50.000 hulzen zullen kun nen worden gebouwd. Over veertien dagen worden in Enge land algemene verkiezingen gehou den. Op het ogenblik wordt de ver kiezingsstrijd zeer Intens gevoerd. Aanplakbiljetten met verkiezingsslo gans van de regeringsparty, de La- Bossche bakkersgezellen staken De bakkersgezellen te Den Bosch hebben tot staking besloten, in ver band met een geschil over de uitke ring van vacantietoeslag. De staking geschiedt in de vorm van collectief ontslag, dat a.s. Zaterdag zal worden aangezegd. De opzeggingstermijn van een week medegerekend zal dus 20 October de staking ingaan in die bedrijven, waar van de patroon de vacantietoeslag niet wenst uit te keren. Om de broodvoorziening in de stad geen gevaar te doen lopen, zal de maatregel tot drie aan te wijzen be drijven worden beperkt. De staking zal duren tot het gewenste resultaat door de gezellen zal zijn bereikt. Minister In 't Veld: er moet meer gespaard worden DE ENIGE MANIER OM WONINGPROBLEEM OP TE LOSSEN. Mr. J. in 't Veld, minister van we deropbouw en volkshuisvesting heeft in een toespraak te .Heerlen medege- de Raad niet bevoegd was. De Britse delegatie was tot de slotsom geko men, dat het „verspilling van tijd" zou zijn om de Sowjet-Unie een exem plaar van het ontwerp te doen toe komen. ENGELSE RESOLUTIE. Engeland zal bij de Veiligheidsraad een resolutie indienen, waarin wordt voorgesteld, dat de raad om hervat ting van de besprekingen betreffende het Engels-Perzische oliegeschil zal verzoeken en Perzië zal berispen, dat het land geen gehoor heeft gegeven aan de uitspraak van het internatio naal gerechtshof. De tekst van de resolutie zal Zater dag omstreeks 18 uur worden gepu bliceerd. Generaal Franco heeft besloten in geheel Spanje gemeenteraadsverkiezingen te doen houden. Candidatenlijsten moeten door de gouverneurs der provincies wor den goedgekeurd. sche woordvoerder had verklaard, dat deéld, dat de regering besloten heeft tot einde 1952 120 millioen gulden be schikbaar te stellen voor de boiiw vah woningwetwoningen. Dit kapitaal is echter niet voldoende. Er is 150 mü lioen tekort om het gehele program ma van de woningbouw te financieren. Deze 150 millioen gulden moet wor den verkregen door kapitaalvorming, hetgeen neerkomt op meer sparen. Alleen op deze manier zijn de huidige moeilijkheden op het gebied van de woningbouw op te lossen, aldus de minister. Tachtigjarige tot twee jaar veroordeeld Het Leeuwarder gerechtshof heeft de tachtigjarige R de K uit Surhui- zum, wegens brandstichting veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van vier maanden voorar rest. GROTE BELANGSTELLING VOOR: De werkgangen getoond De Bathpolders op Zuid-Beveland vormden Donderdag het terrein van een landelyke bietenrooi-demonstratie op landbouwgebied. Vele tientallen auto's uit vrywel alle delen van het land voerden de belangstellenden aan. Tijdens de beoordeling der werktuigen door de commissie van deskun digen. hetgeen Woensdag geschiedde-, waren zelfs verschillende landbouw- autoriteiten uit Engeland, België, Frankrijk en Duitsland aanwezig om zich op de hoogte te stellen. De demonstratie week in zoverre af van de vele andere, dat het ditmaal niet zozeer ging om de constructie en de prestaties van de getoonde werktuigen, doch meer om de ver schillende werkgangen. Zo zag men naast elkaar het handwerk, het half- mechanisch en het volledig mecha nisch werk. Voor het bywonen van de demon stratie was het weer prachtig, doch anderzijds leverde de hardheid van de grond voor bepaalde typen van werk tuigen wel moeilijkheden op. Wellicht zouden andere werktuigen op een zachtere bodem weer tot minder goe de resultaten zijn gekomen. In ieder feval kreeg men voldoende gelegen- eid de voor- en nadelen van de di verse methoden en van de gebezigde werktuigen tegen elkaar af te wegen en daaruit zijn conclusie te trekken. Na de morgendemonstratie sprak de heer A. J. van Nieuwenhuijzen uit De Heen, namens de beoordelings commissie woorden van dank voor de ondervonden medewerking, inzonder heid tot ir. W. Kakebeeke, directeur van De Bathpolders. Vervolgens gaf de Rjjkslandbouwconsulent voor Landbouwwerktuigen, ir. P. W. Bak- I ker Arkema uit Wageningen, f'~ overzicht van de gedemonstreerde werktuigen. BEOORDELING Bij het handwerk was het rooien goed, doch het koppen was wel wat te grof, hetgeen ook bewezen werd door het kopverlies van 10%. Bij het halfmechanisch en geheel mechanisch lichten is wel gebleken, dat het op zware grond misschien moeilijk zal zijn zonder kop te lichten. De tweerijige Zeeland-bietenlichter, getrokken door paarden, leverde goed werk. Het rooiverlies was vrij mini maal. De 4-rijige Krijnenbietlichter geeft op harde grond wel moeilijkhe den. Een andere werkgang, welke ge demonstreerd werd was 't koppen met Pommritz kopschoffels, waarna een een-rrjige Slotboom-lichter, getrok ken door een paard, de bieten lichtte. De bladbehanaeling, alsmede het per centage tarra en verlies waren goed. De lichter moest echter zwaar belast worden, hetgeen de trekkracht weer beïnvloedt. By de Farmall-llchter, waarvan de werkgang veel op de vo rige gelijkt, doch het trekken door 'n tractor geschiedt, wordt een nauw keurige besturing verlangd. Van het volledig mechanisch werk werd ge- raat, dat goed bestuurbaar bleek en toond het Schipper 2-rjjig kopappa- zeer behoorlijk werk leverde. De Fordson bietenrooier, welke hierbij werd gebruikt, rooide ook goed. doch er komen nogal wat kluiten bij. Het Maring twee-rijig kopapparaat had het bezwaar, dat de binnentorpedo's iets aan de brede kant waren, waarbij het blad opstopte. De tastwielen rea geren echter sneL De Maring lichter faf goede resultaten. Het werk van et Damco-Marn twee-rijig kopap paraat is zeer matig geweest- Het rooien van de Dameco-Mern was vrij behoorlijk. ANDERE APPARATEN Bij het Roerslev kopapparaat met loofafvoer op de korfrooier werd het koppen en lichten met twee afzonder lijke werktuigen in één arbeidsgang getoond. De kopper werkte goed, waarbij het loof mooi bleef. Dit is zeker van groot belang, nu voor het loof een goede prijs wordt betaald. De rooier leverde eveneens een zeer behoorlijke prestatie. De volledige bietenrooimachlne Catchpole gaf ook goed werk te zien, doch een nadeel is, dat het loof vrij wel onbruikbaar wordt. Tenslotte werd nog een voor ons land nieuwe machine, de Peter Standen, gedemon streerd, die de gekopte bieten op de wagen aflevert. Ook hier is het loof niet meer te gebruiken. Er is weinig rooiverlies, aoch er komen ook nogal wat kluiten mee. Verder waren er nog een plaatlich- ter en een lichter met sloffen. Ter completering van deze demonstratie werden voorts op het bedrijf Mid denhof" drie inkuilmachines in bedrijf getoond. De geslaagde demonstratie werd ge organiseerd door de Stichting van de Landbouw, het Instituut voor Ra tionele Suikerproductie, het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationa lisatie en het Consulentschap voor Landbouwwerktuigen. Brandmelding van directeur Kröller-Müller-museum bleek proefalarm Donderdagochtend werd de brand weer gewaarschuwd voor een brand, die uitgebroken zou zijn in het Krol- ler MUÜer-museum te Lunteren. De brandweer rukte direct met groot materieel uit, omdat de directeur, de heer Hammacher verzekerd had, dat het een ernstige brand betrof. Vijf minuten na de brandmelding deelde de directeur evenwel mede. dat het „een proefalarm gold". BÖ informatie bleek, dat de Hoofd inspectie van de brandweer in Den Haag niet od de hoogte gesteld was van het feit. dat een proefalarm ge geven zou. worden. Wel achtte de Hoofdinspectie het waarschijnlijk, dat een en ander was geschied in overleg met de districtsinspectie van de brandweer. Gemeentelijke bestuurs- en politie autoriteiten toonden zich zeer ont stemd over het feit, dat zij niet tevo ren in kennis gesteld waren van dit proefalarm. De brandweer uit Ede en die van Harskamp waren uitge rukt en men wees er met nadruk op, dat door dit proefalarm de blussing van een eventuele werkelijke brand in gevaar had kunnen komen. Het alarm liet niet na een diepe indruk te maken, want in het gebouw dat thans ter vergroting verbouwd wordt, zijn waardevolle kunstschat ten ondergebracht, waarbij een be langrijke Van Gogh-verzameling. Orkest op zoek naar paardentuig-bellen Op 1 December a.s. geeft het Brabantse Orkest in het casino te 's-Hertogenbosch een byzon- der concert ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de „Oeteldonkse club", de Bossche carnavalsvereniging. Het con cert zal uitsluitend Weense mu ziek omvatten en men koestert de wens ook de „zes dansen" van Mozart ten gehore te bren gen. Een van aeze dansen de „Schlittenfahrt" maakt een bescheiden aanvulling der instrumenten noodzakelijk. De slagwerker dient bij de uitvoe ring van dit werk de beschik king te hebben over een vijftal paardentuig-bellen in de tonen: F., E., C., A. en G. Het orkest probeert in contact te komen met iemand die tussen het ge klingel der ouderwetse paar- denschellen de gewenste fa, ml, do, la en sol heeft gehoord. 51 millioen gulden voor ontwikkelingsplannen Industriële ontslu'Hng van bepaalde gebieden Minister Van den Brink heeft aan de Tweede Kamer een wetsontwerp aangeboden, waarbij de deelneming van net rijk wordt geregeld in de uit voering van de eerste phase van de ontwikkelingsplannen voor Z.W.- en Oostelijk Groningen. Oostelijk Fries land. N.O. Overijsel, Oostelijk West- Friesland (N.H.), Z.W.- en N.O. Noord Brabant en Noordelijk Lim burg. De totale kosten van deze ont wikkelingsplannen die de industriële ontsluiting der betrokken gebieden tot doel hebben, bedragen rond 51 millioen. De kosten voor de eerste phase belopen ruim 11 millioen, waarvan door het rijk te dragen 9,146 mülioen, door de betrokken gemeenten 1,662 millioen en door de provinciën 288.Ö00. Ontwikkelingsplannen zijn slechts opgesteld voor die gebieden, waarvan te verwachten is. dat met aanvaard bare offers van overheidswege het gewenste „industriemillieu" gescha pen kan worden. Zulke gebieden wor den „ontwikkelingsgebieden" ge noemd. Notarisklerk verduisterde 30.000 DIRECTEUR OUDEWATERSE BANK EVENEENS IN ZAAK BETROKKEN De Rotterdamse rechtbank heeft de zaak behandeld tegen de 46-jarige notarisklerk, J. H. uit Snelrewaard, aan wie ten laste was gelegd een be drag van 30.000 te hebben verduis terd van de Sypesteyns lichting. Van deze stichting was "de ex-directeur van de N.V. Oudewaterse Bank voor zitter. Op 90-jarlge leeftijd overleed in 1946 douarrière B., geboren jkvr. Sypesteyn, die haar vermogen van 450.000 aan de Sypesteynslichting naliet. De notarisklerk was bewind voerder en uitvoerder der nalaten schap. De officier noemde het be heer, „ergerlijk en slordig, op het misdadige af" en eiste een gevange nisstraf van negen maanden. De raadsman van verdachte wees op de samenhang van de kwestie-Oudewa- terse Bank en deze zaak. DE VOORSPELT: MEER WIND Geldig tot Vrijdagavond. Droog weer met weinig bewolking en ongeveer dezelfde temperaturen. Matige tot vry krachtige wind tussen Zuid-Oost en Oost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1