Zeeland moet een eventuele werkloosheid baas kunnen VLIST0 NOTEERDE MEER DAN 10.000 BEZOEKERS NIEUWE LAGERE SCHOOL OP 'T ZAND TE MIDDELBURG SCH0UWSE SCHOOLKINDEREN STAAN OM HALF ZES OP 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 11 OCTOBER 1951 REGEREN IS VOORUITZIEN Commissaris der Koningin installeerde te Middelburg Provinciale Commissie voor de Werkgelegenheid De Commissaris der Koningin in do provincie Zeeland, jlir. mr, A. F. C. de Casembroot, installeerde gistermiddag in de Confrèriezaal van het Schuttershof te Middelburg de op verzoek van de regering door Gedepu teerde Staten ln het leven geroepen Provinciale Commissie voor de Werk gelegenheid. Deze heeft tot taak zich te beraden op effectieve maatregelen, welke genomen dienen te worden, indien zich onverhoopt in de toekomst werkloosheid op grote schaal in de provincie zal voordoen. Behalve de commissieleden, wier namen wij onlangs reeds publiceerden, waren mede aanwezig de directeur van het Bureau Werkgelegenheid en on dervoorzitter van het Centraal Plan bureau in Den Haag, prof. dr. Fred. L. Polak en diens secretaris, drs. H. M. de Lange. De Commissaris der Koningin ving zijn installatierede aan met op te mer ken, dat hij in de vóóroorlogse jaren als burgemeester van Westkapelle met het grote kwaad van de werkloosheid vrijwel dagelijks in aanraking kwam. De toenmalige wijze van bestrijding had voordelen, zowel als nadelen Naast economisch verantwoorde wer ken, werden toen ook wel werken uit gevoerd, die beter achterwege hadden kunnen blijven. Het verheugde spre ker, dat thans ook in Zeeland een com missie is benoemd, welke zich met de werkloosheidsbestrijding zal bezig houden, ook al is de werkloosheid in onze provincie momenteel nog gering. Toch heeft Zeeland kwetsbare gebie den, zoals Tholen en gedeelten van Zw.-Vlaanderen. Weliswaar komt hier hoofdzakelijk seizoenwerkloosheid voor, doch deze duurt in sommige stre ken tot in de zomer. Het deed de Commissaris genoegen prof. dr. Polak aanwezig te zien; de regering heeft te kennen gegeven, dat zij de handhaving der volledige werk gelegenheid als één der voornaamste doeleinden van haar beleid beschouwt en zij heeft daartoe een centrale com missie benoemd met een daaraan ver bonden Bureau Werkgelegenheid, waarvan prof. Polak directeur is. Daarnaast heeft de regering het no dig geacht, dat in iedere provincie een commissie wordt ingesteld, die de regering zelfstandig voorstellen kan doen omtrent de werkloosheidsbestrij ding in het gewest en haar bovendien adviseert over de vragen, welke zich voordoen. Jhr. De Casembroot vond het juist, dat ook het bedrijfsleven met een zestal mensen in de Zeeuwse commissie is vertegenwoordigd, want zodoende wordt het vrije organisatie leven direct bij de te nemen maatre gelen betrokken. Hij noemde de be noeming van de Gedeputeerde, de heer C. Philipse, tot voorzitter een geluk kige keuze. Als voorzitter van de rijksadviescommissie voor de D.U.W. in Zeeland welke commissie waar schijnlijk zal worden opgeheven heeft de heer Philipse ervaring op dit INPOLDERINGEN. Hoewel de werkloosheid in Zeeland thans nog niet groot is, zo vervolgde spreker, zullen reeds nu de maatrege len moeten worden voorbereid om by een omslag van de conjuctuur paraat te zün. Daarom zal één der belang- rijkste taken van de commissie zijn het voorbereiden van in een eventuele economische crisis uit te voeren open bare werken. Voor Zeeland zullen vol gens de Commissaris cultuurtechnische werken hierbU een voorname plaats moeten Innemen. HU dacht speciaal aan de inpolderingen. Met de indij king van de Braakman is een begin gemaakt, maar ook andere gebieden zijn rijp voor inpoldering. Jhr. De Casembroot wilde de bijzondere aan dacht van prof. Polak voor deze in polderingen vragen, omdat deze blij vende werkgelegenheid opleveren. Het werk van de commissie is moei lijk; het kan echter voor de provin cie zeer belangrijk worden. De Com missaris sprak de wens uit, dat Zee land voor een grote werkloosheid ge spaard zal mogen blijven, dankte de le den, dat zij hun benoeming hebben aanvaard en verklaarde tenslotte de commissie voor geïnstalleerd. DE VOORZITTER SPREEKT. De voorzitter, de heer C. Philipse, dankte de Commissaris der Koningin en wenste hem volledig herstel van gezondheid toe. ..Zij, die U van nabij kennen", aldus de heer Philipse tot KfcRKNlfcUWS. Ds. S. VAN DIJKEN Ds. S. van Dijken, de nestor van de predikanten van de Geref. Kerk van NtJkerk, wiens gezondheidstoestand de laatste jaren geregeld te wensen overliet, heeft thans tegen 1 Novem ber a.s. eervol emeritaat aange vraagd. NED. HERV. KERK Beroepen te Gulpen: J. van Vessem, voorh. pred. bij ae Prot. Kerk in In donesië, woonachtig te Rotterdam; te Wagenborgen: R. Dijkstra, cand- te Warfum; aangenomen naar Hoofd plaat: ds J. Eygendaal, voorheen pred. op Nieuw Guinea, woonachtig tc Leiden. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Kralingen: C. P. T. Rijper te Meppel en E. de Vries te Dwingelo. Beroepen te Nieuwdorp: G. N. La- mens te Heinkenszand. GEREF. KERKEN (onderh. art. 31 K-O.) Beroepen te Brouwershaven: J. Key- zer te Leiden. jhr. De Casembroot, „weten hoe groot Uw liefde voor de provincie is en hoe veel sociaal medegevoel U heeft met hen, die door de gesel der werkloos heid in zeer moeilijke omstandighe den zijn komen te verkeren". De veelzijdige samenstelling van de commissie is voor spreker een waar borg, dat vruchtbaar werk voor Zee land zal kunnen worden verricht De benoeming van vertegenwoordigers van het bedrijfsleven wijst er op, dat de bevordering van de werkgelegen heid niet als een ambtelijke zaak wordt gezien, doch als een vraagstuk waarbij ook dit bedrijfsleven ten nauwste is betrokken. In dit verband merkte de heer Philipse op, dat de D.U.W.-commissie naar zijn oordeel té eenzijdig is samengesteld. Spreker achtte het gelukkig, dat het noodzakelijk wordt gevonden reeds thans plannen te ontwerpen, welke bij een eventuele crisis met weinig voor bereiding kunnen worden uitgevoerd. Wel moet achter de financiering van deze inleidende werkzaamheden nog een vraagteken worden geplaatst. EEN RUIME TAAK. De taak van de commissie Is ruim: zij zal zich ondermeer bezig hebben te houden met blijvende en seizoen werkloosheid, uitvoering openbare werken, emigratie, enz. maar de in ventarisatie van de uit te voeren open bare werken zal voorlopig wel de meeste aandacht opeisen. De heer Philipse zeide te hopen, dat uit de samenwerking van de amb telijke en niet-ambtelijke commissie leden een scheppende activiteit zal voortkomen: wij moeten klaar zijn. wanneer een crisis ons zou overvallen en ons volk moet weten, dat zün ver trouwensmannen elkaar gevonden hebben en dat zü paraat zijn- De heer Philipse deed de Commis saris der Koningin tenslotte de toe zegging, dat de leden der commissie de taak, die zij vrijwillig hebben aan vaard, vastberaden zullen aanvatten, waardoor zij die krachten hopen te kunnen opwekken, welke ons volk in de strijd tegen de chaos kunnen ster ken. In deze geest wil spreker met de overige commissieleden het nieuwe werk aanvatten. De commissie hield vervolgens haar eerste werkvergadering, tijdens wel ke prof. dr. Polak in een rede een na dere uiteenzetting gaf van de maatre gelen ter bestrijding van werkloosheid. De Jacobstoren moet weer zingen. Een hoera voor de verpleegden van het Gasthuis te Vlissingen. Zij willen meehelpen om hun goede oude Sint Jacobstoren weer te laten zingen. Ook voor hen luiden straks op bevrij dingsdag de nieuwe klokken. Hier volgt de lgst van nieuw inge komen giften: Gestort by de Prov. Zeeuwse Ct. Vlissingen door ver pleegden van het Gasthuis 14, C. J. T, 1., B. v. D. 1, Personeel MUller Co. 2, M. T. v. R. 5. Amsterdam se en Inc. Bank 11.50. Ges'ort op gironummer 359300 (Prov. Zeeuwse Crt.) Fa. J. G. te VI. 1., L. te V. 1. Gestort op gironummer 261272 (G. A, van DrutenNed. Handels Mg 10. W. S. 2.50, fa. F. G; D. P. zn. 50, S. én Th 15, N.N. 10. L. C. 2, fa. Gebrs. v. IJ. 5, J. G. v. d. B. 2.50, S. C. 25. allen te Vlissin gen. Totaal is thans blnnèngekomen 663,93. Er moet ruim 2000 zijn, dus iedere steun laat men op ver gaderingen even collecteren!! is welkom!! Advertentie Naargeestige gedachten, tobberijen I en angstgevoel «orden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zellvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Een éclatant sueces Enorme drukte op de sluitingsavond De Vlisto behoort weer tot het verleden. Gisteravond om elf uur sloeg het klokje van gehoorzaamheid en trad de voorzitter van het Vlisto- comité, de heer W. J. Berg, voor de microfoon om tot de in de hall van het Concertgebouw verzamelde standhouders het slotwoord te spreken van deze buitengewoon geslaagde tentoonstelling. Wy hebben niet kunnen denken, dat de tentoonstelling zo'n geweldig succes zou worden en dat meer dan 10.000 personen een bezoek zouden brengen aan de Vlisto, aldus de heer Berg, die in zyn toespraak de onder linge samenwerking prees en een speciaal woord van dank bracht aan de organisator van de Vlisto, de heer J. J. v. d. Looy, dat met applaus onder streept werd. Tenslotte sprak de heer Berg de wens uit, dat deze tentoon stelling voor Vlissingen niet de laatste zou zyn, maar dat men op de inge slagen weg zou voortgaan en over enkele jaren wéér met een tentoonstel ling te voorschijn zou komen, nog fraaier en grootser dan deze. Toen wij gisteravond nog even een kijkje namen op de Vlisto was het er zo enorm druk, dat de portier van het Concertgebouw al zijn krachten moest inspannen om het „verkeer" in goede- banen te leiden. Met zijn rug hield hij één der deuren dicht om te beletten, dat de bezoekers tegen elkaar op zou den botsen. „Ik zal blij zijn als het afgelopen is", vertrouwde hij ons toe. „Mijn rug staat in brand door het dicht houden van die deur". Maar niet alleen de portier, ook de standhouders en verkoopsters, die zes dagen in de weer zijn geweest, waren vermoeid en verlangden naar de slui ting. Om kwart over tien kwamen er nog drommen bezoekers binnen en zowel in de Celta-kelder als in de zalen heerste een uitermate gezellige stem ming. Boekte de Vlisto Zaterdag j.l. een recorddag met 2500 bezoekers, de BIJZONDERE RAADSVERGADERING De raad der gemeente Arnemuiden Zal Vrijdagavond a.s. om half acht in een bijzondere vergadering de over leden burgemeester J. Langebeeke herdenken. Economische Politierechter BELGISCHE FR ANCS IN EEN SOK Voor de Economische Politierech ter te Middelburg stonden enige Zeeuwen terecht, die zich schuldig hadden gemaakt aan overtreding van het Deviezenbesluit. Zo had de chauf feur P. J. de B. uit Breskens 340 Bel gische francs by zich toen hg uit Bel gië terugkwam. Toen aan de grens de controlerende douane-ambtenaar tot visitatie wilde overgaan, kwamen de francs uit een sok te voorschijn. De B. is dit geld nu kwijt en moet bo vendien 10.boete betalen. De handelaar A. P. M. W. uit Goes had 1000 Belgische francs bg zich toen hg naar België wilde gaan en aan het grenskantoor zgn pas ter af stempeling aanbood. Hg verklaarde niet geweten te hebben, dat dit geld ln zjjn portemonnaie zat. De ambte naren ontdekten in één zijner zakken bovendien nog een biljet van 25. By verstek werd W. veroordeeld tot een boete van 30 of 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geld. De schildersknecht J. S. te Zuld- zande was in conflict gekomen met de Vestigingswet. Hij had alleen des zomers werk en moest in de winter naar de steun. S. voelde niets voor dit laatste en begon een zaakje voor zichzelf. Hy was echter niet in het bezit van een vestigingsvergunning en werd deswege veroordeeld tot 15 of 10 dagen. De slager H. J. B. te St. Philipsland en de grossier J. A. S. te Rotterdam hadden in strijd met het Organisatie- besluit Voedselvoorziening levende runderen gekocht, zonder dat zg als handelaar waren erkend of waren toegelaten als in- of verkopers. By verstek werden beiden veroordeeld en wel B. tot 30 of 10 dagen en S. tot 50 of 10 dagen. De evenmin verschenen koopman R. T. v. d. H. uit St Laureijns (B.) v/erd veroordeeld tot 10 of 5 dagen omdat hy zich in de z.g. 500 meter- strook had opgehouden. laatste dag deed daarvoor niet veel onder. Een dikke 2000 bezoekers pas seerden Woensdag de Vlisto-deuren. In totaal werden 10.337 bezoekers genoteerd, een prachtig resultaat. De standhouders zijn dan ook meer dan tevreden. De toeloop was vaak zo groot, dat het Concertgebouw te klein was, om de stroom van bezoe kers op te vangen. DE 10.000STE. Mevrouw A. Ulderink uit Souburg wilde gisteravond om negen uur, af geschrikt door de grote drukte bij het Concertgebouw, rechtsomkeert maken en naar huis gaan. Een geluk voor haar, dat zij dit niet gedaan heeft, want toen zij zich even later toch door de mensenmassa heendrong, werd haar, tot haar grote verrassing mede gedeeld, dat zij de tienduizendste be zoeker was. „Ik was er helemaal van overstuur", vertelde zij ons. Zij kreeg een waar debon van f 25 en bovendien nog 5 knotten wol, een stel damesonderkle- ding, een zilveren lepeltje, een fles eau de cologne en nog andere geschen ken. Voor de waardebon van f 25 heeft zij een fietslantaarn gekocht en onder- kleding voor haar dochtertje, ,,'t Is een meevalletje, dat ik best kan ge bruiken in deze dure tijd", vertelde de dolgelukkige mevrouw Ulderink. Nadat ook de organisator van de tentoonstelling nog het woord had ge voerd, werden de Vlisto-deuren om over elven definitief gesloten en be gonnen sommige standhouders ver moeid maar zeer voldaan reeds met het afbreken van hun stands. Tragische afloon ran echte lijke twist te Vlissingen Overspannen man stak zijn yrouw met een kaasmes Een echtelijke twist heeft Woens dagmiddag te Vlissingen tot een tra gische ontknoping geleid. In de wo ning achter een winkel aan de Pre sident Rooseveltlaan kreeg in het middaguur de 39-jarige W. twist met zgn 34-jarige vrouw. Beide echtelie den waren de laatste dagen wat over spannen als èevolg van het aanvaar den van een nieuwe werkkring, die hun blijkbaar tamelijk zwaar vieL De ze toestand is waarschijnlijk mede oorzaak geweest, dat de man tijdens de twist in een plotselinge aanval van drift een kaasmes greep en zgn vrouw daarmede enige steken toebracht. Onmiddellijk daarop schrok hij van zijn handelwgze. Hij is toen naar bui ten gelopen en heeft zijn zoontje, dat op straat speelde, gezegd de buren te waarschuwen om moeder te helpen. Zelf is hij terstond naar het politie bureau gegaan om zich aan te geven. De buren vonden de vrouw in huis met enige wonden en daar de buur man een E.H.B.O.-diploma bezit, kon hij zelf eerste hulp verlenen. Een dok ter was daarna spoedig aanwezig en op diens aanwijzing is de vrouw naar het ziekenhuis „Bethesda" overge bracht. Haar toestand was gisteravond naar omstandigheden redelijk wel. De man is voorlopig ingesloten en zal ter beschikking van de officier van justitie worden gesteld. Uitspraak in gezinsdrama te St. Jansteen Vader, die zoon van het leven beroofde, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf Do Arrondissementsrechtbank te Middelburg veroordeelde Woensdag morgen de 43-jarige landbouwer J. O. do M. uit St. Jansteen, die op 28 September terecht had gestaan onder beschuldiging zyn zoon van-het leven te hebben beroofd, tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden, metaftrek van de tgd, wel ke hy sedert 12 Juni jl. In voorarrest heeft doorgebracht. De M. werd schuldig bevonden aan „mishandeling, de dooa ten gevolge hebbende". Het droevig gezinsdrama greep plaats in de nacht van 6 op 7 Juni, toen een worsteling ontstond tussen de 17-jarige zoon, die onhan delbaar was en de vader, die geheel uit zijn gewone doen was geraakt door het gedrag.- van de jongen. Tjj- dens de behandeling van deze zaak verklaarde de officier van justitie niet in opzet te geloven; hg kwam na ampele overwegingen in het slot van zijn requisitoir tot een eis van acht maanden gevangenisstraf. Bij het. opleggen van de straf van zes maanden heeft de Rechtbank re kening gehouden met de ernst van het feit,, met de persoon van de ver dachte en met de omstandigheid, dat de verdachte reeds Jqvenslang zwaar Is .getroffen, door liqt, vérlfèX yatt. z^n oudste zoon. WEL LICHT, GEEN ZONNESTRALEN Zij wordt op 2 November officieel geopend Naar wy vernemen zal de nieuwe semi-permanente school op 't Zand te Middelburg, die in deze kinderrgke en zich nog steeds uitbreidende wijk in een behoefte zal voorzien, op 2 November 's middags om 2 uur in tegen woordigheid van het college van B. en W. officieel worden geopend. Schilders en andere werklieden zgn thans volop bezig met de afwerking van het nieuwe gebouw, dat vlak naast de bestaande semi-permanente lagere school is verrezen, tussen de Trompstraat en de Piet Heinstraat. Toen enige jaren geleden de eerste semi-permanente school (dat „semi" kan men overigens rustig wegden ken), in gebruik werd genomen, be- froetten de bewoners van het Zand eze aanwinst met vreugde: het ge zellige, lichte en ruime gebouw be tekende dan ook geen overbodige weelde, want deze stadswgk blijft groeien en het zgn vooral jonge ge zinnen met' schoolgaande kinderen, die er hun domicilie kregen. Voorlopig werden in het verdieping- loze gebouw twee lagere scholen ge huisvest: de openbare en de Christe lijke, die de beschikbare ruimte zo goed mogelijk deelden en aparte In gangen ontvingen. Deze samenwo ning, die overigens in de beste har monie is verlopen, kon niet anders De vergadering van de Belgisch- Nederlandse Zwincommissie. In aansluiting op ons bericht van vorige week over de vergadering van de BelgischNederlandse Zwincom missie te Cadzand, delen wy nog me de, dat tgdens deze vergadering be sloten werd om in het Zwin niveau- palen te plaatsen, teneinde de studie van de overstromingen aldaar beter mogelijk te maken. Teneinde onjuiste conclusies weg te nemen, waartoe óns verslag mogeiyk aanleiding kon ge ven, vestigen wij de aandacht er op, dat de bijeenkomst der commissie in een goede harmonie verliep en dat er bg de Belgische commissieleden uit eindelijk geen ontstemming heerste over het standpunt, dat door de Ne derlandse leden naar voren werd ge bracht. GESLAAGD Te Amsterdam slaagde voor het candidaats-examen medicynen mej. E. M. Ktamer te Oostburg, ALS DE R.T.M. VERVOERT Ze komen na 13 uur thuis11 Als de schoolkinderen van YVesteiyk Schouwen, de R.T.M.-tram moeten nemen om naar Zierlkzee te gaan, waar ze middelbaar onderwijs, nijver heidsonderwijs, enz., moeten-volgen, dan moeten ze des ochtends om half zes opstaan en dan zyn ze des avonds om half zeven thuis en hebben ze b\jna geen tgd om hun huiswerk te maken. Dat ernstige bezwaar werd opnieuw naar voren gebracht in de tweede protestvergadering, die deze ouders Woensdagavond hielden te Haamste de. Daarnaast werd in deze vergade ring er nog de aandacht op gevestigd, dat een goed verkeer ook een streek- belang is, want anders zullen vele mensen huiverig zyn zich metterwoon op Schouwen te vestigen. Dit vooral met het oog op hun kinderen. Het deed de voorzitter van deze protest bijeenkomst genoegen, dat de ouders solidair zgn gebleven en het verheug de hem, dat de burgemeesters van Burgh en Haamstede en enige wet houders van naburige plaatsen aan wezig waren in deze vergadering. Verblgdend vond hy het, dat de he ren* J. J. WestendorpBoerma en P. Minderhout, respectievelgk rector en leraar aan het Lyceum te Zierikzee, en J. M. de Nooger, hoofd van een school te Renesse, die heden bg de ministers van Onderwijs en Verkeer in audiëntie werden ontvangen, aan wezig waren. Burgemeester jhr. A. van Citters van Burgh deelde mee, dat de verga dering van burgemeesters en secreta rissen te Zierikzee, de kwestie had besproken. Wij verwijzen hiervoor naar het elders in ons blad gepubli ceerde communiqué. GEEN ANTWOORD. De voorzitter wilde in het belang van de kinderen nagaan of het tgdens deze stakingsactie niet mogelijk zou zijn de kinderen per bus te vervoeren, zoals dat op Maandag jL gebeurde. Op een desbetreffende vraag ver klaarde hy, dat op het telegram aan de R.T.M. nog geen antwoord was ontvangen. De heer J. A. van Wave- ren deelde mede, dat de leraren aan het Zierikzeesch Lyceum bereid wa ren de leerlingen in Westeiyk Schou wen van tyd tot tyd by hun werk te helpen. By monde van de heer De Nooyer werd medegedeeld, dat men op het departement van onderwijs volledige steun had toegezegd. Bij de bespre king op het departement van verkeer was gebleken, dat de secretaris-gene raal van verkeer, mr. D. G. W. Spit zen, verschillende bezwaren deelde, die naar voren werden gebracht door de drie afgevaardigden. Tot hun verbazing vernamen zy echter, van een ambtenaar, die deze bezwaren trachtte te ontzenuwen, dat de ontwerpregeling aan de burge meesters was voorgelegd. De deputa tie kon evenwel aantonen, dat daar van geen woord waar was. Ook de hoofden van scholen waren niet ln deze zaak gekend. De secretaris-ge neraal verkeerde in de veronderstel ling. dat de burgemeesters aan de nieuwe vervoersregeling hun goed keuring hadden gehecht. Hadden zg dit niet gedaan, dan zou ook het ant woord van de secretaris-generaal af wijzend zijn geweest De secretaris generaal nam ook aan, dat het ver voer per bus door de Fa. van Oeveren niet rendabel zou zyn geweest, wat onjuist is. De heer De Nooyer deelde mee, dat hy de volgende punten had aange roerd: 1 De dwang om met de R.T.M. te reizen; 2. De lange duur van de reis; 3. Onvoldoende toezicht in de tram; 4. Dat de B.L.O.-school onmo- gelgk zal kunnen bestaan, wanneer de kinderen met de tram vervoerd worden. Dit kon de heer Spitzen zich volkomen indenken. Hy kon evenwel niet de stakingsactie goedkeuren, waartegen, de deputatie aanvoerde, dat vier jaar geleden de heer Doele- man en anderen zich ook al met klachten tot het Departement en de Kamer van Koophandel hadden ge wend, maar nooit enig resultaat daar van hebben gezien. Uiteindelgk werd besloten, dat de commissie, gesteund door de burge meesters van Burgh. Haamstede en Renesse, zich zo spoedig mogelijk zal wenden tot de verkeersinspectie te Middelburg om .hangende de kwestie, bussen te laten rgden zoals voorheen het geval was. Koninklijke onderscheiding Gisteren was het veertig jaar ge leden, dat de heer A. van Avermaete in dienst kwam van de Eerste Ned. Coop. Suikerfabriek te Sas van Gent. Ter gelegenheid hiervan werd hem door de burgemeester van Sas van Gent in het kantoor van de fabriek de medaille in zilver, behorende bij de Orde van Oranje-Nassau overhan digd. Door de directie werd hem een ge schenk onder couvert aangeboden. De jubilaris, die fabricagechef op het bedryf is, ontving voorts de penning met oorkonde van de My. voor Han del en Nijverheid. dan tydelijk zgn, want de expansie van 't Zand demonstreerde zich in de voortdurende stijging van het leer lingenaantal. De openbare school groeide uit de haar toegemeten ruim te, zodat het noodzakelgk wei"d, dat het oude en niet meer In florissante staat verkerende schooltje in het Zanddorp als „dépendance" in ge bruik werd genomen. De nieuwe school is bestemd voor het openbaar onderwns; de bestaande komt geheel beschikbaar voor het Christelgk, waardoor belde lagere scholen meer armslag krygen en een verdere groei van het aantal leergie rige knapen en meisjes uit het Zand- kwartier zonder angst en vreze kun nen afwachten. De thans gebouwde school Is vrjj- wel identiek aan de bestaande; zy omvat zeven ruime, glas- en raam- rgke leslokalen, die alle op het Zui den zyn gelegen, zodat de onderwij zers en de kinderen bepaald niet te klagen zullen hebben over gebrek aan zon. Om een maximum aan licht te verkrijgen, Zijn bovendien ramen ge maakt aan de zgde van de flinke gang, die langs de naast elkaar ge legen lokalen loopt. Er zgn voorts voldoende toiletten en een behooriyke garderobe. In tegenstelling tot de andere school torent boven de nieu we een forse schoorsteen uit; onder het gebouw bevindt zich nameiyk een kelder voor de centrale verwarming, waarvan ook de Christelijke school kan profiteren. De schoorsteen van de eerst gebouwde school kon daar door worden afgebroken. Opmerkelijk hy de nieuwe school is het „dakoverstek", een soort lui- feltje boven de ramen aan de Zuid zijde, de kant dus, waar de leslokalen zijn gelegen. Dit houten „overstek" heeft veel weg van een groot jalouzie. Het is zodanig geconstrueerd, dat wél het licht wordt doorgelaten, ter- wgl bij zonnig weer de lokalen zoveel mogelijk beschut worden tegen zon nestralen, welke worden terugge kaatst. Bij de school komt natuuriyk een royale speelplaats, waar de kinderen zich vóór het begin der lessen en in het befaamde vrgc kwartiertje kun nen uitleven. GROTE BEDRIJVIGHEID Het is nog steeds één en al bedrij vigheid aan de Zuidzgde van 't Zana. De nieuwe watergang wordt verder afgewerkt en de laatste hand wordt gelegd aan de duikers in het verleng de van de De Ruyterstraat en in ae Nieuwe Vlissingse weg, aan de ver breding en vernieuwing Waarvan ook met energie wordt gewerkt. De nieu we duiker in het verlengde van de Dorus Rgkersstraat is gereed. De bussengarage van de Stoomtram Walcheren nadert eveneens haar vol tooiing; straatmakers zijn thans be zig aan de oprgwegen. Ook wordt hard gewerkt aan de bouw van de vijftig middenstandswoningen, die langs en naby de Nieuwe Vlissingse weg worden opgetrokken. Menige woningzoekende heeft reeds begerige blikken geworpen naar deze huizen- in-wording! Uitspraken Rechtbank Middelburg De Arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft .Woensdag uit spraak gedaan in een aantal op 28 September behandelde zaken. De Belgische technicus M. J. M. uit Brussel werd veroordeeld tot be taling van een boete van 500, te vervangen door twee maanden hech tenis, omdat hg op 17 Juni jl. by het kruispunt Potjes te Zuidzande met zyn wagen een aanrijding had veroor zaakt. Slachtoffer van dit ongeval was de Belg E. J. v. d. B., eveneens afkomstig uit Brussel, die vrij ernstig werd gewond, terwijl zgn auto zwaar werd beschadigd. Tegen M. was twee weken gevangenisstraf geëist De molenaarsknecht P. A. R. uit Heinkenszand werd wegens het bestu ren van een auto, terwijl hij onder in vloed verkeerde van alcoholhoudende drank, veroordeeld tot één week ge vangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te bestu ren voor de tgd van twee maanden. Dit vonnis is conform de eis. De koopman H. de K. uit Vlissin gen werd destgds door de Kanton rechter te Oostburg veroordeeld tot 6 of drie dagen, omdat hg gevent zou hebben zonder een vergunning te bezitten. In hoger beroep werd deze verdachte echter vrijgesproken en het beroepen vonnis van de Kantonrech ter werd vernietigd, omdat de Recht bank het handel drijven van De K. niet als venten kon beschouwen. De handelaar W. de S. uit Oostburg had op 28 Juni 11. voor de Oostburgse Kantonrechter terecht gestaan om dat hg enige z.g. knalkurkpistolen, welke hy in voorraad had. niet, zoals in de Vuurwapenwet wordt voorge schreven, had geregistreerd. De Kan tonrechter had hem echter vrijge sproken. maar de ambtenaar van het openbaar ministerie tekende hoger beroep aan. De Rechtbank achtte de verdachte nu wèl schuldig en veroor deeld hem tot een geldboete van 1. of één dag hechtenis, met teruggave van de ln beslag genomen knalkurk pistolen en knaïkurken. De officier van justitie had 2 of twee dagen gc-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2