h 9 1 slot erop LEZERS SCHRIJVEN ,Hoüandia Het enveloppen briefpapier A -lOocr. .n «„CONCERTGEBOUW REGELING BINNENSCHEEPVAART L De vraagteken-man r Let op hem, want U kunt J p geld aan hem verdienen Kocht U reeds een Zeeuwse Reisgids DRUKKERIJ VAN DE VELDE BENTEL WOENSDAG 10 OCTOBER 1951 PROV IN C1ALE ZEEUWSE COURANT 11 Eerste kamerleden willen een nieuwe bedrijfstak Verschenen ls het voorlopig verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot regeling voor het ver voer van goederen met binnenschepen. Aan dit voorlopig verslag is het volgende ontleend. Met instemming hadden vele leden van de ontworpen bepalingen kennis genomen. Met hetgeen thans wordt voorgesteld wordt een schrede verder gezet op het pad, hetwelk zal leiden naar coördinatie van het vervoer. Een oplossing evenwel van het coördina tie-vraagstuk zal, indien dit ontwerp tot wet wordt verheven, nog niet zijn verkregen. Naar de mening dezer le den toch zal die pas zijn bereikt, wan neer de onderscheidene geordende takken van vervoer te water, over de weg, per rail en door de lucht een harmonisch en goed samenwer kend geheel zullen zijn gaan vormen. BEDRIJFSTAK. Ten spoedigste dient dan ook huns Inziens in Ge bedrijfstak goederen vervoer te water te worden vastge steld hoe groot de omvang van de vervoermiddelen zal moeten zijn om in de totale behoefte op redelijke wij ze te lcunnen voorzien. Hierbij zou tevens dé vraag behoren te worden beantwoord, in hoeverre bij de vast stelling daarvan rekening mag wor den gehouden met de functie, die de binnenvloot verricht als opslagruim te van goederen. ORDENING. De noodzakelijke reconstructie van de vloot zal, naar de mening van de ze leden, het beste en het snelste ge schieden, als de plaats van ieder deel van het geheel zal zijn bepaald. Deze leden waren op grond van het voren staande van oordeel, dat in de be drijfstak goederenvervoer te water, evenals het geval is in de bedrijfstak ken van het vervoer over de weg van personen en goederen, ordenende maatregelen aan de coördinatie van het gehele vervoer vooraf zullen moe ten gaan. Vele leden verklaarden, dat dit ont werp, indien wet geworden, niet het Amerikaanse torpedobootjager op mijn gelopen. De Amerikaanse torpedobootjager .Ernest G. Small" is Zondag jl. in de Koreaanse wateren op een mijn ge lopen. De mijn ontplofte, waardoor negen matrozen werden gedood en achttien anderen gewond. De „Er- nest G. Small" was in staat de Ja panse haven Sasbeo op eigen kracht te bereiken. Prof. dr. ir. A. J. Kluyver, de promo tor van Prins Bernhard die de graad doctor in de technische wetenschap, honoris causa, is verleend. De ere promotie heeft plaats in de Techni sche Hogeschool te Delft, op 16 November a.s. sluitstuk kan worden genoemd van een algemene regeling van het ver voer van personen en goederen in ons land, omdat het vervoer per rail zowel voor personen als voor goederen aan een algemene re geling is onttrokken. Intussen was dit voor deze leden geen reden om be zwaar tegen het wetsontwerp te ma ken, noch lag het in hun bedoeling, het gehele vervoersvraagstuk op nieuw aan de orde te stellen. De vo ren vermelde uitzondering op de re geling van het personen- en goede renvervoer ten onzent toont echter, aldus die leden, wel duidelijk aan, welk een grote verantwoordelijkheid voor het beleid ten aanzien van het vervoer en het verkeer per rail op de regering rust. In een geordende staat blijft al dus de hier aan het woord zijnde le den het ontbreken van een pu bliekrechtelijke regeling van het ver voer en het verkeer per rail een leemte. Plastwood, een nieuw product van Nederlandse vinding. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, October De tentoon stelling Kunst en kitsch", die op het ogenblik in het Haagse gemeen te-museum wordt gehouden, schenkt aandacht aan alle onderdelen van het moderne interieur, ook aan vloer bedekking. In een van de vertrekken betreedt de bezoeker een vloer, die gemaakt is met behulp van een nieuw product van Neder landse vinding: plastwood. De Engel se naam zegt al, dat men hier te doen heeft met een combinatie van plastic en hout. Onder hoge druk worden te gels van hout doordrenkt met vloei bare plastic. De dan verkregen plas- tic-hout-tegels worden op een onder grond van enkele lagen fineer wa tervast gelflmd en komen in platen van een vierkante meter in de han del, Iedere plaat bevat 36 tegels. De plastic is practisch onzichtbaar de tekening van de houtnerf blijft bewaard doch maakt het hout veel sterker en vrijwel immuum voor vocht- en temperatuurinvloeden. Plastwood kan daardoor ook in keu kens en badkamers gebruikt worden. Er is lang met dit nieuwe product geëxperimenteerd, doch pas zeer on langs is het experimentele stadium met succes afgesloten. Minister Stikker voelt voor een Atlantische Unie De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft in een verklaring, geschreven voor het tijdschrift „Freedom and Union", opgewekt tot symphatieke overweging van het voorstel tot een conventie van landen van het Atlan tisch Pact ter bespreking van een At lantische federatie. Dit voorstel de zg. resolutie inzake een Atlantische Unie is onlangs bij het Amerikaan se Congres ingediend met steun van 28 Senatoren en 11 leden van het Huis van Afgevaardigden. Minister Stikker zei, dat in de Wes- telyke wereld een nieuwe sociale, eco nomische en politieke orde bezig is te ontstaan. Het blijft echter een zaak van verdere diepgaande studie en be spreking om uit te maken of deze nieuwe vorm van samenwerking een soort gemenebest zou moeten zijn zoals bestaat tussen Engeland en de dominions dan wel tot stand zou moeten komen naar het voorbeeld van de Ver. Staten van Amerika. Minister Stikker heeft Dinsdag in het Vredespaleis de zevende zitting van de Haagse Conferentie voor internationaal privaatrecht geopend. Aan de conferentie wordt door een groot aantal landen deel genomen. ||!lll!ll!|l|lllllll!l||||ll!ll|ll|| l 1 De „vraagteken-man" komt voor de P.Z.C. Woensdagmiddag en SS Woensdagavond weer in Vlissin gen. U kunt hem aantreffen in de winkelstraten. Hoe zult U vragen; wel heel een- SST voudig ni.: Wij vragen aan UVan wie is zijn hoed, costuum snor, 'Til, neus, SS tas, paraplu, sigaar en sleutel. Het antwoord op deze negen vra- gen vindt U vermeld' op een kaart in de etalages of op de stands van Si; de Tentoonstelling van die zaken H in Vlissingen, welke op 3 October ss in de P.Z.C. adverteerden. SS Let op de „vraagteken-man" en bekijk alle etalages en stands van de Vlissingse adverteerders in de SST krant van 3 October. 1 Als U goed oplet en geen etalage of stand overslaat, heeft U een r J55 kans op een onzer prijzen, n.l.: E I_ 1 prijs van 40.HE 1 prijs van 20.J 2 prijzen van f 10. 4 prijzen van 5. SS Voor deze bedragen krijgt U waardebonnen, te besteden bij on- s ze adverteerders. EE! Inzendingen vóór 16 October aan het kantoor P.Z.C., Walstraat 58- 60, Vlissingen. Op enveloppe vermelden: „Vraag- teken-man". lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll Nederlands bezit in Sowjet-zone Over teruggave wordt onderhandeld. Tussen vertegenwoordigers der Oostduitse regering en de Nederland se Kamer van Koophandel in Berlijn wonden onderhandelingen gevoerd om Nederlandse eigendommen, die in Mei 1945 in beslag werden genomen, vrij te krijgen aldus De Volkskrant. Het betreft hier voornamelijk sche pen en spoorwagons. De schepen be vinden zich alle in de Sowjet-zóne van Duitsland. De aken, die in de ha vens van Berlijn lagen, zijn reeds naar Nederland teruggekeerd. Ook de kwestie van de Nederlandse kapitaal goederen in Oost-Duitsland is aange sneden. In de Sowjet-zóne bevindt zich voor ongeveer 350 millioen gul den Nederlands kapitaal, dat voorna melijk in bedrijven en huizen is ge ïnvesteerd. De bedrijven werden in 1945 onmid dellijk in beslag genomen. In April van het vorig jaar plaatsten de Sow- jet-Rus8ische autoriteiten deze be drijven onder het toezicht van de Oostduitse regering. Het Nederlands huizenbezit in de Sowjet-zóne heeft men geruime tijd onaangeroerd gela ten tot twee maanden geleden. Sinds die tnd komen op het Nederlandse consulaat in Berlijn steeds meer be richten binnen, dat huizen van Ne derlandse eigenaars onder beheer werden geplaatst, wat praktisch op onteigening neerkomt. De huurder betaalt de huur niet meer aan de eigenaar, doch aan de beheerder, die het geld op een rekening van de re gering stort. De opsporingsdienst van de P.T.T heeft in samenwerking met de rijkspoli tie te Emmen, de clandestiene reclame zender „Excelsior" in beslag genomen. De zender werkte op een golflengte van ongeveer 220 m. Jozef Baar bij auto-ongeval gedood De conferencier Jozef Baar is Dins dag bij een auto-ongeluk in Ander- nach bij Koblenz om het leven geko men. Zijn vrouw is met een schedel breuk en enkele gebroken ribben in het ziekenhuis te Koblenz opgenomen. Jozef Baar, die de leeftijd van 58 jaar bereikte, was met zijn echtgeno te in zijn auto van een vacantiever- blijf in Zwitserland op terugreis naar Nederland. In Andernach kwam zijn auto in botsing met een grote vracht auto. Jozef Baar was Wener van ge boorte en woonde sinds 1933 in ons land. Hij heeft vooral bekendheid ge kregen als sneldichter. Stichting voor de Landbouw oppert bezwaren Tegen nieuwe methode van prijsstelling Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw kan zich niet ver enigen met de aangekondigde veran deringen in het prijsbeleid. Het hoofdbestuur is van mening, dat door de nieuwe methode van prijs stelling een al te vlotte aanpassing aan de situatie van het ogenblik en ook aan de behoefte van de regering op het ogenblik wordt uitgelokt. Dit klemt temeer omdat er in de landbouwpolitiek vele elementen aan wezig zijn, welke alleen tot gelding kunnen komen en alleen het nodige vertrouwen kunnen oproepen, indien zij onderdelen vormen van een voor meer jaren vastgelegd beleid. Het hoofdbestuur meent, dat ten aanzien van de landbouw min of meer schoksgewijze veranderingen in het beleid niet aanvaardbaar zijn. VLISTO EN DIERENBESCHERMING. Als goed ingezetene van Vlissingen, bezocht ik op „Dierendag" „de Vlisto". Het zien van de verschillende stands overtrof mijn verwachtingen, maar nog veel meer was ik verrast op „Die rendag" niets te zien. dat de bezoe kers herinnerde aan het bestaan van de afd. Vlissingen van de Ned. Ver eniging tot Bescherming van Dieren. Wat zou het op de bezoekers geen in druk hebben gemaakt indien er bij een prachtige, kleurige wolstand een een slordig afgeschoren schaap met een kort touwtje aan een, in weer en wind staand hondenhok was verbon den en dan even verder bij de zuivel producten een grote tegenstelling: een prachtig, glanzende koe, stralend van gezondheid, een melkbus met opschrift „dierenbescherming" of voor ,,'t nood lijdende dier" er bij waarin giften aan „de lopende band" waren ingegleden. Ik vermoed, dat er door zo'n reclame zóveel was binnen gestroomd, dat het asyl uitgebreid had kunnen worden, zodat het een in Augustus 1949 is ge beurd (een jonge hond, waarvoor geen plaats was in het overvolle asyl. noch bij de bestuursleden (de leden waren hier niet mee in kennis ge steld) toen moest worden afgemaakt, niet meer zou kunnen voorkomen. Dat de leden van „dierenbescher ming" afd. Vlissingen zich gelukkig mogen prijzen een goed bestuur te hebben, blijkt wel uit het feit, dat er op „Dierendag" een dierenfilm werd vertoond voor de schoolkinderen. Maar het bijvoeglijk naamwoord „goed" heeft een vergrotende en over treffende trap. Gelukkig kwam dezelfde avond mij ter ore dat één van de leden een nieuw lid had kunnen opgeven. Laat dit een voorbeeld zijn. Alle leden van dieren bescherming, afd. Vlissingen, kunnen op 4 Oct. 1952 een nieuw lid opgeven aan het beste afdelingsbestuur van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren. C. A. B. DICKE-LUGTEN. Vlissingen. DE SPREEUWENWOLKEN Na het stukje van Zwerfmans in de courant van Zaterdag 29 September 1951 over de spreeuwenwolken te heb ben gelezen, zie ik tnij genoodzaakt om even in de pen te klimmen. Ik lees altijd de natuurbeschrijving van Zwerfmans, vooral wanneer het vogels betreft. Ik moet echter mede delen dat Zwerfmans de plank glad mis slaat, als hij in de courant ver telt, dat de spreeuwen op hun trek tochten geweldige groepen vormen, tijdens het zoeken naar slaapplaat sen. Nu raad Zwerfmans de lezers aan in deze dagen zo tegen de avond uit te zien naar het voorbijtrekken van zulk een spreeuwenwolk. De kust strook biedt een gunstige gelegen heid. Men kan echter dit interessante schouwspel overal waarnemen waar de spreeuwen 's avonds komen sla pen, vooral waar rietputten zijn, Advertentie Dooi dat zirarbranden op Uw maag met 'n paar Kennies. 'n Wonder, op h o e korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennis zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbran- den tot het verleden. Rennis kunt U altijd en overal innemen, onop vallend, zonder water of wat ook. Luisterdienst van Tass in Engeland gesloten. Een functionaris van het officiële Russische persbureau Tass heeft me- gedeeld, dat de Britse regering de luisterdienst van Tass „zonder nadere verklaring" heeft gesloten. De slui ting volgde op een uitwisseling van nota's tussen de Britse en de Russi sche regering. Aan soortgelijke Britse activiteit in de Sowjet-Unie kwam in Septem ber een einde, toen het Britse mini sterie van buitenlandse zaken de ver spreiding van het door de Britse am bassadeur te Moskou uitgegeven tijd schrift „British Ally" stop zette op grond van het feit, dat de Russen de verspreiding tegenwerkten. want spreeuwen geven de voorkeur aan riet om er in te slapen. Ieder natuurliefhebber weet, dat de vogeltrek thans in volle gang is, zo ook met de roofvogels, en aan de roofvogels hebben we het te danken, dat men dit schouwspel 's avonds bij de slaapplaatsen kan waarnemen, hoewel het ook 's morgens of 's mid dags wel te zien is. Het is veelal de sperwer die de oor zaak er van is dat de spreeuwen zul ke wolken vormen en hoog de lucht in trekken om dan uit elkaar te gaan. soms komen ze naar beneden draaien als een grote kurketrekker, om dan weer als een wolk samen te trekken, maar altijd kan men er dan een roof vogel bij waarnemen. Is er een spreeuw bij, die het ongeluk heeft om uit het gelid te raken, dan wordt het dier door de roofvogel vervolgd, en het is een uitzondering als de spreeuw het er levend afbrengt. Verschillende keren heb ik waarge nomen dat een roofvogel schynaan- vallen op zo'n wolk spreeuwen deed. en er dan één achtervolgde. Wanneer ik dacht: „Nu is het gedaan met je, spreeuwtje", staakte de roofvogel de achtervolging en ging hij weer op de wolk spreeuwen aC, om het zelfde spelletje te herhalen, zonder echter een spreeuw te vangen. Mijn vermoeden is, dat het hier een jonge roofvogel betrof, die aan het oefenen was. Woensdagmiddag heb Ik weer naar zo'n wolk spreeuwen staan kijken, maar het was van korte duur. De roofvogel had zijn slachtoffer spoedig te pakken, soms duurt het wel vijf minuten eer de roofvogel zijn slacht offer te pakken heeft. Dus lezers, wanneer u zo'n wolk spreeuwen gade slaat, die maar steeds hoger de lucht in trekt en dan weer als een wervelwind naar bene den komt, moet u maar eens goed kij ken. U zult er dan een grotere vogel (roofvogel) bij zien, met een beetje geluk kunt u dan ook nog het ach tervolgen van een spreeuw waarne men. Wiihelmlnadorp C. v. Zoelen. Naschrift. Het zal de heer Van Zoelen bekend zijn, dat de grote vogeltrek- banen langs de kust liggen, dat de spreeuwen in de trektQa veel grotere groepen vormen, dan in de rest van net jaar; dat hun voorkeur voor riet, andere slaapplaatsen niet uitsluit (zoals bijv. in net geval van de vraag steller, waar ze in bosjes neervielen dat de trek der spreeuwen nè, half September pas goed doorzet; dat sommigen de manoeuvres der spreeu wen beschouwen als vliegoefeningen, zoals de heer Van Zoelen dit veron derstelt van de begeleidende roofvo gels. Thijsse, onverdacht deskundige, kent de aanvallen der roofvogels ook, maar beschouwt ze als bijkomstig. Veroorzaken de roofvogels, die vol- fens de heer Van Zoelen meetrekken, e manoeuvres of volgen ze die? In tussen beschouw ik dit Ingezonden als een prachtige aanvulling van mijn korte antwoord. U zult met te meer interesse van het beschreven schouwspel gaan genieten Jammer genoeg verschijnen ze niet op commando. Zwerfmans- „HAAR GROOTSTE OFFER". De film „Haar grootste offer" brengt ons, zoals de recencent schrijft, een les in opofferende mensenliefde, iets wat zelden voorkomt Er moesten meer goede films zijn, die aan de ver edeling van de mens gewijd zijn. Maar dat deze les ons gegeven wordt door een volk., dat pas in koeien bloede 6 millioen Joden op de afschuwelijkste wijze vermoord heeft om van de andere millioenen misdaden tegen de mensheid maar niet te noemen is niet aanvaardbaar. Indieh de mentaliteit van de Duit sers veranderd was en zij berouw en schaamte zouden voelen voor al die misdaden, zouden wij er anders voor staan. Maar alles wijst er op dat de mentaliteit niet veranderd is. De Vlis singse bevolking behoorde ook tot de slachtoffers van de niets ontziende brute terreur. Dat de wereld weer mét de Duitsers zal moeten leven, dat be grijpt iedereen, maar om van hen door middel van de film lessen te krijgen in opofferende mensenliefde, stuit eenvoudig tegen de borst. M. I. REUS WINSEPENNINCHSE Vlissingen. De Raad van Arbeid te Middelburg heeft plaats voor een flinke jongste bediende, leeftijd 15 16 jaar. Schrlf- telijke sollicitaties vóór 15 October a.s. te richten aan de Voorzitter. Te koop nieuwe COMMER BESTELAUTO 1951, laadvermogen 600 kg., ook genegen te ruilen voor luxe auto. Te bevr. J. VAN DOE ZELAAR, Stationsstraat 13, Middelburg. Telef. 2373. Adverteren in dagbladen brengt zjjn geld dubbel en dwars op! interlock voor dames DE STER, voor heren sinds 1899 St. Jacobsstraat 7-8, Vlissingen. Verkrijgbaar bij de kapt >ren, agenten en bezorgers der P.Z.C., de boekhandel en de bureaux der V.V.V. En heden gaat het slot er opI Vandaag kunt U nog profiteren van de zeldzame gelegenheid, die de Vlis singse Middenstand U biedt. Verzuim deze laatste gele genheid niet. Later zoudt U er heel veel spijt van kunnen hebben, wantde laatste dag een stortbui van prijzen edere zakenman gebruikt en Wij hebben ruime keus en kunnen véle modellen voorleggen. Natuurlijk maken wij ook alle andere soorten drukwerken. Walstraat 58 - 60, Vlissingen Telefoon K 1180-2355 (4 lijnen) Winkelweek in Kapelle dé gelegenheid om uw inkopen t«. doen by firma H. BI.OK Zn. Fa. H. BLOK ZONEN KAPELLE (Z.B.) Tel. *0* (K 1102).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 9