Blonde Carmen was veertien dagen lang een echte markiezin JIMMY BROWN, Tweede Kamer over het plan Schuman Mossadeq in New York aanpkomen Drie wolven verkozen de vrijheid. DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE STAATSMIJN ..MAURITS" De vorming van een Europees leger Geknoei met legersigaretten door Nederlandse soldaten? DINSDAG 9 OCTOBER 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT YAHYAHMARQUESITA!'* Nu dweilt ze de vloeren in Valencia Zes en twintig jaar geleden klopte een onbekende hand driemaal op de deur van het vondelingengesticht te Bilbao. De zuster, die wacht had, wachtte de voorgeschreven drie minuten, vóór zy de deur opende, opdat de nachtelijke bezoeker of bezoekster in het duister kon verdwijnen. Toen ontsloot zij de deur. Buiten zag ze een gevlochten mandje staan, waarin een baby lag te slapen. Een niet ondertekend briefje hing aan het korfje, waarop stond: „Pas goed op mgn baby; haar naam is Maria del Rosario. Moge God haar beschermen." Spoedig na deze gebeurtenis bezocht José Trigo Villar met zgn vrouw Consepción het gesticht. Zg gaven de wens te kennen een baby te adop teren en kozen de blauw-ogige, blonde Maria. „U neemt een echt mar kiezinnetje mee", zei één van de zusters In 1949, toen Carmen (zo werd de kleine Maria gedoopt) in een gieterij in Valencia werkte, kreeg ze een hu welijksaanzoek. De avond vóór het huwelijk vertelden José en Concep- ción haar, wat hun bekend was om trent haar geboorte en dat een non haar een „echt markiezinnetje" ge noemd had. De jonge bruid ging dromen over haar romantische af komst. Dit voorjaar, zo vertelt Time, kwam in de overbevolkte flat, waar Car men, haar echtgenoot en baby, als mede haar stiefouders woonden, vaak een zekere Faustino Valentin, die zeide advocaat te zijn. Gefasci neerd had hg naar Carmen's verhaal geluisterd. Als hij wegging, boog hij zich over de hand van de jonge vrouw en fluisterde: „Hasta luego, Marquesita" („Tot spoedig, Markie zinnetje"). WETTIG EX OVERTUIGEND. Het duurde niet lang of Faustino was er in geslaagd het geheim van Carmen's geboorte te ontsluieren. Op een dag kwam hij naar de flat met een tas vol documenten. „Hier"', zei hij, „heb ik het wettig bewijs, dat je niemand anders bent dan de onwettige dochter van de overleden Dona Maria del Rosario Heredia de Fonte Uberta, Markiezin van Esca- lona del Valle, Grandee van Span je en hofdame van Hare Majesteit Koningin Victoria Eugenie van Span je. En hier", ging hij verder, „is een copie van je moeders laatste wil, waarbij je al haar titels, privileges en eigendommen worden nagelaten." Al Carmen's dromen werden door deze documenten bewaarheid: een fialeis in Sevilla, een ranch in Anda- usië, drie huizen in Granada, een woning in San Sebastian, fondsen en aandelen en millioenen peseta's in baar geld. De Trigos waren buiten zichzelf van vreugde. Goede vrienden wer den uitgenodigd en de kurken van de wijnflessen vlogen rond. De vol gende morgen stond het nieuws in -****#***********♦**»*#* De dierenriem is een gordel aan de hemel, waarbinnen de aarde (evenals elke andere planeet van ons zonne stelsel) zich om de zon beweegt. De ze dierenriem is in 12 delen verdeeld, de tekens, die elk een afzonderlijke naam dragen en door bepaalde sym bolen worden aangeduid. We zijn hier niet met astrologie bezig en kunnen deze namen en symbolen dus achter wege laten. Waar het omgaat, is dit: de aarde, die in een jaar om de zon draait, legt in een maand ongeveer 1/12 van haar baan af. Wanneer iemand op de zon stond, zou hij kun nen zien dat de aarde van het ene te ken van de dierenriem naar het vol gende teken was gelopen. Maar voor ons mensen, hier op aarde, schijnt het alsof, de zon één teken is verhuisd. Op deze wijze doorloopt de zon schijnbbaar de 12 tekens van de dierenriem in 12 maanden tijds. Dat is ons aardse jaar van 365 dagen. Maar als er zo'n aards jaar is voor bijgegaan, blijkt het, dat de zon niet meer op precies dezelfde plaats staat als een jaar tevoren. Zij is een heel klein stukje in de dierenriem opge schoven. Onmerkbaar weinig wel haast, want eer dat deze jaarlijkse opschuiving een héél teken bedraagt, moeten er 2160 jaren voorbij gaan. En de hele dierenriem wordt door deze opschuiving doorlopen in een tijd van, schrik niet, 25920 jaren. Die tijd wordt het cosmische jaar genoemd. Het is duidelijk, dat in vergelijking met de cosmische tijdrekening onze aardse tijd vluchtige ogenblikken schijnen. Onze hele Christelijke jaar telling is bijv. nog niet eens ver ge noeg geschreden om één cosmische maand te vullen, die, zoals we boven zagen, 2160 van onze jaren telt. En het menselijke leven, welk een kort ogenblik moet ons dat toeschijnen. Onze gemiddelde leeftijd in het, me disch en hygiënisch gebied hoog ont wikkelde, Nederland, bedraagt nog geen 70 jaren, d.w.z. juist iets minder dan één cosmische dag! We kunnen op deze wijze wel aan het fantaseren blijven, doch de plaats ruimte laat dit niet toe. Ieder, die er belang in stelt om te weten hoe lang, in onze tijd uitgedrukt, een cosmisch uur of een cosmische seconde duurt, behoeft slechts een potlood te ne men om, met behulp van bovenstaan de gegevens, zijn nieuwsgierigheid door eenvoudige rekensommetjes te bevredigen. En wanneer U dan toch het potlood in de hand neemt, moge ik U verzoe ken tevens het grootste getal op te schrijven, dat met behulp van drie negens kan worden uitgedrukt. U zult het niet geloven dat U daarvoor bij na 2000 km papier nodig zult hebben en uw hele leven aan het uitschrij ven van dit éne getal zult moeten wijden? H. Pétillon de kranten. Modehuizen en parfum zaken stuurden geschenken. Een plaatselijke bank stelde Carmen 100.000 peseta's ter beschikking. Een aristocratische oude juffrouw gehuurd om Carmen etiquette bij te brengen, verklaarde: „Ik heb geen wettig bewijs nodig om te weten, dat Dona Maria blauw bloed in de aderen heeft" Vgftien dagen lang woonden de Trigos in een nieuw, modern aparte- ment. Toen, als een kille wind, kwam de desillusie. In een brief aan een Spaans week blad schreef een zekere Markies de Castelvhl, wiens hobby de heraldiek is, dat de titel Escalona del Valle nooit in Spanje bestaan heeft. Dag bladen zonden hun reporters op on- Algemene waardering Verschenen is het voorlopige ver slag van de commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 18 April 1951 te Parijs onderteken de verdrag tot oprichting van de Eu ropese gemeenschap voor kolen en staal. Aan dit voorlopige verslag ontlenen wij: Nagenoeg algemeen sprak men zijn waardering uit over de totstandko ming van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Men bestempel de deze als een daad, welke getuigt van een grote staatkundige visie. Erkentelijkheid werd uitgesproken jegens de regering voor het intensie ve contact, door haar gedurende de maanden voor de totstandkoming van het verdrag met de gecombineerde, commissies voor buitenlandse zaken en voor de handelspolitiek en de se niores van de Kamer onderhouden. Nu gebleken is, dat de aanvankelijk op 17 October vastgestelde termijn voor de ratificatie van het verdrag niet gehandhaafd kan worden door de verschillende hierbij betrokken landen, verdient het aldus een aan tal leden met het oog op de moei lijkheden, die in sommige landen zijn gerezen ten aanzien van de ratifica tie, wellicht aanbeveling de beslissing over de goedkeuring van het verdrag door de Nederlandse volksvertegen woordiging aan te houden totdat be kend is, hoe de andere bij deze over eenkomst betrokken staten besluiten. Van verschillende zijden werd hier tegenover opgemerkt, dat het wel een zeer slecht voorbeeld voor de Euro pese samenwerking zou zijn, wanneer Nederland hier de kat uit de boom ging kijken. Vele leden wilden er op wijzen, dat het feit, dat dit verdrag met volle in stemming begroet wordt, niet bete kent. dat het niet voor verbetering vatbaar zou zijn. Dr. Mossadeq is op het vliegveld van New York aangekomen. Bij de tussenlanding te Shannon (Ierland) kwam hij niet uit het vliegtuig. Een delegatielid, dat de reis meemaakt, verklaarde aan de journalisten, dat Sowjet Rusland Perzië hulp had aan geboden. Deze hulp had zijn land ech ter niet aanvaard, hoewel de moge lijkheid bestaat, dat men gebruik zal moeten maken van aanbiedingen van landen achter het ijzeren gordijn. „Om de Britten kwijt te raken zijn wij bereid tot het uiterste te gaan" zo verklaarde hij. derzoek uit en men ontdekte, dat er geen huis in San Sebastién was en geen ranch in Andalusië, geen pa leis in Sevilla, geen aandelen en geen contanten. Toen bemoeide de politie van Valencia zich met het ge val en de ganse waarheid kwam aan het licht: Faustino was geen advo caat, maar een student in de rech ten; zijn documenten waren ver valst. En nu zit Faustino in dc- gevan genis. Markiezin Carmen is weer uit werken gegaan en schrobt de vloe ren in het ziekenhuis van Valencia. Ze heeft al haar mooie kleren, sie raden en meubelen verkocht om haar schulden te kunnen betalen. Slechts een paar duizend peseta's heeft ze van dit avontuur overgehouden. Straatjongens roepen haar thans na: „Yah, Yah, Marquesita"!! En de vriendelijke nonnen in het ziekenhuis schenken Carmen een knipoogje als ze haar dweil over de betegelde vloeren schuift Regeling van Arabisch- Israëlische vraagstuk. ARABISCHE. LIGA VERWERPT VOORSTELLEN. De politieke commissie van de Ara bische Liga heeft de voorstellen van de verzoeningscommissie voor een re geling van het Arabisch-Israëlische vraagstuk verworpen. De politieke commissie van de Arabische Liga acht de verzoenings commissie niet bevoegd voorstellen te doen over de economische betrek kingen tussen de Arabische staten en Israël of vraagstukken als de water voorziening. De verzoeningscommissie heeft de afgelopen maand te Parijs bespre kingen gevoerd met vertegenwoordi gers van de Arabische landen en Is raël teneinde te pogen de spanning in het Midden-Oosten te verlichten. Het wereldgebeuren De zoveelduizendste bezoekster van de Vllsto 1951 te Vlissingen ontving een keur van geschenken. Inmiddels is Maandag reeds de 5000ste bezoek ster gepasseerd, die feestelijk werd onthaald. Diergaarde Blijdorp was in rep en roer. In diergaarde Bljjdorp ontdekte Zondag de oppasser van de wolven, dat drie jonge dieren kans hadden gezien de benen te nemen en tussen de struiken aan 't spelen waren ge gaan. Toen nummer 1 zich door zijn baas ontdekt zag, zwom hij de rand- vijver over, maar schrok zo van een politieagent, die met zijn fiets de weg barricadeerde, dat hij maar naar de tuin terugkeerde en zich liet van gen. No. 2 liep na een wilde jacht door de diergaarde in letterlijke en figuurlijke zin knel bij de toren van de Rivierahal, maar no. 3 had een wandeling door de stad geprefereerd, 's Morgens om negen uur was hij al in de Nolensstraat gesignaleerd, maar toen de oppassers hem kwamen halen was hij alweer verdwenen, In de namiddag echter zat meneer wolf, moe van de wandeling en hongerig, op de Schiekade in een diep en breed portiek, waar een opslagplaats gevestigd is vanbouillonblokjes. Binnen een kwartier waren oppas sers met vangnetten aanwezig en was het slippertje weer ten einde. ANTWOORD VAN MINISTER VAN DE BRINK De ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganen in het geding Zoals bekend, heeft enige tyd geleden het tweede Kamerlid, de heer J. 11. van Maenen, aan minister van de Brink vragen gesteld" over onge wenste toestanden in de Staatsmijn „Maurits". De minister heeft hierop geantwoord, dat hg steeds bereid is zgn invloed aan te wenden om tegen stellingen. die in het Nederlandse bedrijfsleven zgn ontstaan, uit de weg te helpen ruimen. Hij meent echter dit alleen te mogen doen, wanneer de hiervoor aangewezen organen niet in staat blgkeu dit belangrijk onderdeel van hun taak te vervullen. Een juiste behandeling van de on derhavige moeilijkheden kan worden verkregen, indien de mijnindustrie- raad de betrokken lagere organen verzoekt een onderzoek naar de con- creté feiten in te stellen. De minister meent niet te mogen nalaten al degenen, die zijn betrok ken bij de oplossing der moeilijkheden Nederland neemt volledig deel aan conferentie Zoals bekend is de Nederlandse re gering bij de conferentie over de vor ming van een Europees leger, waar toe de Franse regering het initiatief heeft genomen, van de aanvang af door waarnemers vertegenwoordigd geweest. Intussen is het duidelijk ge worden, dat de ontwikkeling van de wereldtoestand een meer actiele deel neming aan de werkzaamheden van de conferentie vereist. De Nederlandse regering heeft daar in aanleiding gevonden van nu af als volledig lid deel te nemen aan de con ferentie. Als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering is benoemd jhr. H. F. L. K. van Vredenburgh. te wijzen op de zware verantwoorde lijkheid, die zij niet alleen voor de gang van zaken in de mijnindustrie, maar in het bijzonder onder de .be staande omstandigheden ook tegenover land en volk dragen. De ontwikkeling der bedrijfsorgani satie in ons land als geheel, waarte genover velen nog aarzelend staan, wordt ongetwijfeld beïnvloed door de vraag of bestaande publiekrechtelijke bedrijfsorganen in staat blgken de hun opgedragen taak naar behoren te ver vullen. Daarnaast is het, gegeven ae moei lijkheden. die zich in geheel Europa en ook in ons land op het stuk van de kolenvoorziening voordoen en die van Vitale betekenis zijn voor het gehele economische bestel, van het aller grootste belang, dat met zorgvuldig heid door alle betrokkenen wordt ge streefd naar de handhaving van de verhoudingen, die voor een rustige voortgang der productie onmisbaar is. De koopkracht van het Engelse pond is sedert 1945 met 27% verminderd, al dus werd medegedeeld door Douglis Jay, de secretaris van Economische Zaken van het ministerie van financiën. Alleen in Denemarken, Zweden, Noorwegen en Nieuw-Zeeland is de daling van de koop kracht minder groot geweest. 88, „Ik zou wel eens willen weten, waar die twee vervelende apen gebleven zgn", mopperde Jimmy, die intussen al heel wat dieren naar de dierentuin had teruggestuurd. De meeste vluchte lingen hadden niet eens tegengestribbeld. Zebe- deus de Zeehond was dolblij, dat hij naar zijn bas sin terug mocht keren. Hg vond het in de straten van Kuitendam maar een dorre en droge boel en daar hij de viswinkel van Piet Poon" totaal had leeggegeten, viel er ook niet veel meer te eten. Zelfs Krijndert de Krokodil had schoon genoeg van zijn vrijheid en verlangde terug naar zijn net vijvertje in de dierentuin. In de Pimpelstraat had hg zich ten huize van de familie Krummel aan een brandend petroleumkacheltje vergrepen en dat lag hem verschrikkelijk zwaar op de maag. Toen Jimmy Brown hem met een paar barse woorden toesprak, maakte hij gewillig rechtsom keer en vertrok in de richting van de dierentuin. „Ais je er over 'n kwartier niet bent", schreeuw de Jimmy hem na, „wordt je niet eens meer toe gelaten en dan zie ik je over een week terug in de étalage van een tassenwinkeL Als je daar maar aan denkt!" Krijndert rilde bij de gedachte. Hij draafde zo snel hij kon naar de dierentuin terug en gunde zich zelfs geen tijd te luisteren naar het gerammel van het petroleumkacheltje in zijn maag. Bevrijdingsdrama van Leersum voor de rechtbank Op 5 Mei 1945 werd op de bevrij dingsdag te Leersum een ware terreur uitgeoefend door enkele tientallen Ne derlandse S.S-ers. Zij trokken het dorp door en schoten zonder vorm van pro ces op de heide drie Nederlanders dood. Later werden drie leden van de Binnenlandse strijdkrachten, namelijk jhr. R. W. de Beaufort uit Maarsber- gen, D. van Rosmalen Nepken uit Den Haag en D. J. baron van Lynden uit Den Haag eveneens door hen dood geschoten. Na een langdurige zitting van de bijzondere strafkamer der Amsterdamse rechtbank met een uit voerig getuigenverhoor, eiste de offi cier van justitie een gevangenisstraf i 8 jaar met levenslange ontzetting tegen de hoofdschuldige I. J. V. uit Amsterdam. Deze had kans gezien in 1947 uit de internering te ontsnappen en was pas in 1950 gearresteerd. Verschuiving naar rechts in Frankrijk. Premier Plevens coalitie heeft een goede voorsprong in de eerste ron de van de Franse departementale verkiezingen, die Zondag zgn gehou den. Nu 793 uitslagen van de 1.650 bekend zgn geworden, is gebleken, dat Plevens coalitie 570 zetels heeft vergaard tegen de communisten slechts 38 en de R.P.F. van Generaal de Gaulle 33. In 687 kantons hebben de candi- daten de vereiste absolute meerder heid niet behaald, waardoor een tweede stemming moet worden ge houden (op 14 October). Een een voudige meerderheid zal dan vol doende zijn. Uit 170 kantons moeten de resultaten nog binnenkomen. Daar de socialisten en communis ten de voornaamste verliezers zijn, vertonen de uitslagen een duidelijke zwenking naar rechts. Gematigden en conservatieven, die de rechtse steunpilaar van Plevens coalitie vor men. hebben zich als de voornaam ste overwinnaars gehandhaafd. On geveer 38 tot '40 procent van de kiezers is niet opgekomen. Nederlandse vlieger in Engeland omgekomen Naar wij thans van officiële zijde vernemen, is bij het vliegtuigongeluk in Engeland, waarbij Vrijdag twee straaljagers tegen de rotsen van de- Engelse kust zgn gevlogen een Neder lander omgekomen. Het 'was de res. 2e It. vl. J. A. M. Pr ast uit Vajkenswaard. die voor schietoefeningen gedetacheerd was op de Engelse vliegbasis Driffield. Kolonel B. M. P. van Griethuysen, commandant van de 31e regimentsge vechtsgroep bij de „Counter Thrust" en de ,.Jupiter"-actie in Duitsland, heeft enkele mededelingen gedaan over het geknoei bij de distributie van sigaretten tijdens deze militaire oefe ningen. De kolonel deelde mede dat hij hierover klachten had gekregen, waardoor het vermoeden bij hem was gerezen, dat van de millioenen siga retten. die mee naar Duitsland waren genomen, een deel was achtergehou den en dat dit deel was verdwenen, zonder bij de mannen te zijn geweest. „Dat de soldaten hun eigen rant soenen omruilden voor een biertje, is een zaak die hen persoonlijk aangaat, aldus de kolonel. „Maar dat sigaretten aan de distributie werden onttrokken en omgezet werden in passerdozen, horloges of fototoestellen kon ik niet toestaan'. De kolonel had daarom de mare chaussee verzocht bij de cantinewa- gens een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek is nu zover gevorderd, dat de auditeur militair" de zaak verder in handen heeft genomen. Militairen, die sigaretten bij zich hadden, die zij langs normale weg hadden gekregen, ondervonden geen last. Nationaal succes met kwade zijde Het zal natuurlijk niemand verba zen. dat het conflict ln Korea ook dc Engelse economie voor schier onoplosbare mociiykhedcn heeft geplaatst. Minister Hugh Gaits- kell, de Engelse Lieftinck. heeft daar van vorige week In een toespraak tij dens het jaarbanket van de Londense bankiers en zakenlieden getuigd. Wanneer men de mededelingen van Gaitskell leest, is het merkwaardig te moeten constateren, hoe deze ln gro te lijn een opvallende evenwijdigheid vertonen met het beeld van de finan ciële en economische ontwikkeling in ons egien land na 1945. Toen d< Engelsen ln de zomer van 1945 hun oorlogsbalans opmaakten, moesten zij constateren, dut zy ongeveer een vierde gedeelte van hun nationale rijkdom hadden ingeboet, dat de uit voer was teruggelopen tot 40 van de omvang van 1938 en dat bijna de helft van zgn arbeidskracht was on dergebracht ln militaire dienst of bij de oorlogsindustrie. Het was zeer ze ker de verdienste van mannen als Stafford Crlpps en Gaitskell. dat in de loop van 1950 verklaard kon worden, dat de geleden schade goeddeels was ingehaald. De productie was uitge breid tot 40boven het vóór-oorlog- se peil, de invoer van. levensmiddelen was sterk beperkt en de waarde van de uitvoer bereikte een ongekende hoogte. Inspanning van eigen krach ten tot het uiterste. Marshall-hulp en de steun van het Gemenebest had den dit resultaat mogelijk gemaakt. Toen kwam de kink in dc kabel Korea. De opwaarts strevende lijn van het algemeen herstel kreeg een lelijke knak en wat in vijf jaren van onversaagde inspanning bijna be reikt scheen, dreigde weer verloren te aan. Toch moet geconstateerd wor- _en, dat het niet in de eerste plaats de militaire inspanning zelf Is. die de Engelse economie deze ernstige klap gaf. „Korea" betekende immers óók acute schaarste aan grondstoffen en een „uit de hand lopen" van de prijzen met alle gevolgen van dien. Het aan vankelijk surplus kwjim te verkeren ln een defecit op de betalingsbalans en dit vormt thans wel het meest ernstige punt bij de zorgen van het Verenigd Koninkrijk. Het is in elk geval zo. dat de stijging van dc im port-prijzen zich op het ogenblik veel zwaarder doet gevoelen dan de ver hoging van de defensiekosten! Als zeer belangrijke factor voor de handelsbalans moet ongetwyfcld de Britse olie-industrie worden beschouwd en het spreekt onder de huidige omstandigheden dus welhaast vanzelf, dat de Perzische oliekwestio een zeer gevoelige plek in de Britse economie is geworden. Vorig jaar kwam immers nog ongeveer een kwart van de olie uit Perzië en om dit kwart te vervangen zullen nu an dere dan sterling-gebieden moeten worden „aangeboord". Aan de olie moeilijkheden is voor een belangrijk deel ook de vermindering van de Brit se goud- en dollarreserves in het der de kwartaal van dit jaar te wijten. Het orthodoxe geneesmiddel voor een kwijnende betalingsbalans is ver groting van de export. Natuurlijk wordt dit geneesmiddel ook toegepast door dokter Gaitskell, maar deze staat daarbij toch voor een grote moeilijkheid: het is niet in voldoende mate beschikbaar. Er is nu eenmaal een tekort aan grondstoffen, maar bovendien een aanzienlgk tekort aan arbeidskrachten. Dit laatste is uitge groeid tot een benauwend nationaal Srobleem. dat men in zekere zin als e „kwade zijde" van het nationale succes zou kunnen beschouwen. Op de bereikte „volledige werkgelegenheid"' mag door Labour zeker met enige trots worden gewezen. Groot-Brittan- nië telt thans een werkende bevol- Nieuws in een Noiedop In het hart van Den Haag is Zater dag een gedenkteken voor gevallen gre nadiers en jagers onthuld door de gene raal b. d. H. C. Winkelman, oud-opperbe velhebber van Land- en Zeemacht. Op de Waal zijn Maandag het mo torschip ",.De Maas'' en de tankboot „Dordrecht" met elkaar in aanvaring ge komen. „De Maas" zonk vrijwel onmid dellijk. De schipper en zijn vrouw kon den zich met moeite in veiligheid bren gen. De minister-president van Burma, heeft de Indonesische minister-president, dr. Soeliman. uitgenodigd naar New Delhi te komen voor een conferentie tus sen de minister-president van India, Bur ma en Indonesië. Het Britse prinselijk paar is Maan dag voor een bezoek van er.kele weker, aan Canada per vliegtuig in Montreal ge arriveerd. king van 22 a 23 millioen op een to taal van pl.m. 50 millioen zielen en het werkloosheidscijfer komt gemid deld niet boven de lVz uit. In Juni lag het zelfs beneden de 1 By een dergelijk laag werkloos heidscijfer kan 'men inderdaad spreken van een tekort aan ar beidskrachten en de Engelse regering staat dus voor het probleem hoe dit tekort zoveel mogelijk te verlichten. In de eerste plaats zal zij er naar moeten streven de beschikbare krachten zo economisch mogelijk te 'verdelen. Op dit punt heeft de oorlog wel enige ervaring opgeleverd en bo vendien een zeer nauwkeurige regis tratie. welke ook nu nog van' groot nut kan zijn. Door het opleiden van minder geschoolden tracht men een voordelige verschuiving te bereiken, terwijl invaliden worden omgeschoold. Een belangrijke factor ligt ook in dc aanwerving van vrouwelijke werk krachten en ten slotte is er ook de „import" van vreemde arbeidskrach ten, waarvoor de regering overigens in belangrijke mate afhankelijk is van de instemming van de vakvereni gingen. welke in Engeland in derge lijke problemen een behoorlijke vib- glr in de pap hebben. Wil men in Groot-Brittannië op de ze wijze trachten door intensivering van de arbeidsprestatie te komen tot verhoging van de productie en ver kleining van het tekort op de han delsbalans. in het vooraf proclameren van een consumptiebeperking tot een bepaald percentage, zoals men ln Ne derland heeft gedaan, ziet men wei nig heil. Toch is onlangs nog van re geringszijde verklaard, dat'de om schakeling van civiele bedrijven op de herbewapening een zekere beperking van de productie voor de binnenland se markt onvermijdelijk zal maken. Dit zal ongetwijfeld toch wel met zich brengen, dat de Britse burger door stygende prijzen, en misschien zelfs door rantsoenering van enkele essentiële artikelen, wel degeiyk iets zal ervaren, dat ln de praktijk maar weinig van consumptie-beperking verschilt In hoeverre deze ervaring mede de a.s. verkiezingen zal beïn vloeden, blijft natuurlijk een open vraag. Prinses Margaret naar Parijs Prinses Margaret van Engeland zal volgende maand een bezoek aan Parijs brengen en daar o.a. een bal ten bate van een Engels hospitaal in de Franse hoofdstad bijwonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5